Ερωτευμένος που παίρνει την απόφαση να χωρίσει... Αντέχει;

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Και πίστεψε θα μου ήταν πολύ πιο εύκολο να πιστέψω ότι δεν με ήθελε..Με βολευε περισσότερο..Και αυτό είχα κάνει στην αρχή και ήμουν καλά..Έλα όμως που τα γεγονότα μου φέρανε πισογυρίσματα:/:Γιατι έχω τεράστιο εγωισμό και θα το ξεπερνούσα αμέσως..Στην προκειμένη περίπτωση αυτό είναι που με κρατάει πίσω όμως...

γι αυτο ειναι καλο οταν κανεις χωριζει να ειναι ειλικρινης απολυτα...
π.χ θες να χωρισουμε γιατι με θες καθε μερα ολη μερα?..αφου δε γινεται...πες μου ντε οτι εχεις ξενερωσει κιολας με αυτη την κατασταση..να το παρω και εγω αποφαση και τελος....
τα ..ναι σε θελω...αλλα δε γινεται....τι να σου πω..μου προκαλουν ανατριχιλα...τα απαιχθανομαι...θελω ο αλλος να εχει το θαρρος να ειναι απολυτα ειλικρινης εστω και αν γινει σκληρος...

και προσοχη .δε σου λεω οτι αυτο ισχυει και στην περιπτωση σου...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
γι αυτο ειναι καλο οταν κανεις χωριζει να ειναι ειλικρινης απολυτα...
π.χ θες να χωρισουμε γιατι με θες καθε μερα ολη μερα?..αφου δε γινεται...πες μου ντε οτι εχεις ξενερωσει κιολας με αυτη την κατασταση..να το παρω και εγω αποφαση και τελος....
τα ..ναι σε θελω...αλλα δε γινεται....τι να σου πω..μου προκαλουν ανατριχιλα...τα απαιχθανομαι...θελω ο αλλος να εχει το θαρρος να ειναι απολυτα ειλικρινης εστω και αν γινει σκληρος...

και προσοχη .δε σου λεω οτι αυτο ισχυει και στην περιπτωση σου...:worry:

Έτσι όπως τα λες ισχύουν δηλαδή τι θέλω να πω..Όταν χωρίσαμε μου λέει τον εαυτο μου κοροίδευα τελικά η σε έχω η δεν σε έχω τα πράγματα είναι ξεκάθαρα πλέον για μένα ξέρω τι αντέχω και τι όχι..Και τον ρωτάω έχεις ξενερώσει μαζί μου?και μου λέει όχι και το σκέφτηκα και αυτό όσο έλειπες αλλά τώρα που σε βλέπω συνειδητοποώ ότι δεν έχει σχέση με αυτό δεν έχει αλλάξει απέναντι σου κάτι..Αλλά η ουσία παραμένει με τέτοιες συνθήκες δεν μπορώ να συνεχίσω έτσι,δεν μπορώ να υποκρίνομαι ότι είμαι καλά με αυτη την σχέση..Καλύτερα τώρα που είναι νωρίς..
Ήταν άνθρωπος που πάντα ήταν ειλικρινής σε όλα..Το λέω γιατί μου έλεγε και πράγματα που δεν μου άρεζαν που άλλος ίσως να μην είχε θάρρος να μου πει..
Σόρρυ αν γίνομαι κουραστική αλλά μάλλον είχα ανάγκη να το συζητηήσω για να προβαίνω σε τέτοιες λεπτομέρειες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Σόρρυ αν γίνομαι κουραστική αλλά μάλλον είχα ανάγκη να το συζητηήσω για να προβαίνω σε τέτοιες λεπτομέρειες..

τς τς!!!
να μη διαβαζω βλακειουλες!!:P
σαφως και δεν εχεις γινει κουραστικη...διαφορετικα εγω τουλαχιστον δε θα ειχα ασχοληθει καθολου με το θεμα..ηταν αλλωστε ενα θεμα που και εγω ηθελα να συζητησω και να δω πως σκεφτονται και καποιοι αλλοι...;)

γυναικες ειμαστε...μας αρεσουν οι αναλυσεις!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
τς τς!!!
γυναικες ειμαστε...μας αρεσουν οι αναλυσεις!:D
Αυτό είναι το κακό;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Νικίτα μου, για έναν περίεργο λόγο, οι άντρες ακόμα κι αν είναι ερωτευμένοι, επιλέγουν τα εύκολα (απ ότι φαινεται από κάποιες περιπτώσεις που βλέπω και ξέρω ήδη)
Είναι δύσκολο κι επιπονο να αγαπας και να εισαι ερωτευμένος και να εχεις τον άλλο μακρυα σου και να μην μπορεις να τον πάρεις μια αγκαλιά και να τον φιλήσεις όταν το θες....
Μια γυναίκα αυτό το παλεύει πιο εύκολα... ένα τηλεφώνημα της αρκεί.. λίγο κλαμμα σε μια φίλη και ξεσπάει... και συνεχίζει ακάθεκτη...
Ενας άντρας δεν το κάνει αυτό, δεν μπαινει σε αυτη τη διαδικασία...
Πιθανά ο φίλος σου να ήταν τύπος που σκέφτεται ή όλα ή τίποτα...
Απ την άλλη είναι πιθανό να είχε βάλει κι ένα στοιχημα με τον εαυτο του και να το έχασε... οτι δηλαδή αν σε "εκβιαζε" ψυχολογικά με αυτον τον τροπο ίσως να μην έφευγες ΑΝ τον αγαπούσες και εσυ όσο αυτός... κοινως παραμυθιασε τον εαυτο του και ισως τωρα να πιστευει κι όλας οτι ειναι και ο αδικημένος.. οτι δεν τον αγαπησες οσο σε αγαπησε αλλιως θα καθόσουν μαζί του ;)
Αστο μην το ψάχνεις το πως σκέφτονται οι μεν και πως οι δε....
είναι χαοτικές οι αποστάσεις καλή μου...
Αντρες απ τον Αρη, γυναικές απ την Αφροδίτη... διάβασε το :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Νικίτα μου, για έναν περίεργο λόγο, οι άντρες ακόμα κι αν είναι ερωτευμένοι, επιλέγουν τα εύκολα (απ ότι φαινεται από κάποιες περιπτώσεις που βλέπω και ξέρω ήδη)
Είναι δύσκολο κι επιπονο να αγαπας και να εισαι ερωτευμένος και να εχεις τον άλλο μακρυα σου και να μην μπορεις να τον πάρεις μια αγκαλιά και να τον φιλήσεις όταν το θες....
Μια γυναίκα αυτό το παλεύει πιο εύκολα... ένα τηλεφώνημα της αρκεί.. λίγο κλαμμα σε μια φίλη και ξεσπάει... και συνεχίζει ακάθεκτη...
Όντως σε αυτό έχεις δίκιο..Εγώ είχα την παρέα μου και περνούσα καλά και ξεχνιόμουν γι'αυτο δεν με πείραζε..Εξάλλου του το είχα πει ότι αν είμασταν διαρκώς στην ίδια πόλη δεν θα το άντεχα θα ένοιωθα να πιεζόμουν..Και ειλικρινά δεν είναι ότι δεν τον ήθελα..Τον ήθελα περισσότερο από κάθε άλλη μου σχέση..Απλώς είναι πολύ νωρίς για μένα να είναι ένας άντρας όλη μου η ζωή..Αν και βασικά ποτέ δεν θα ήθελα να το κάνω αυτό..Οι φίλοι μου είναι πολύ σημαντικοί για μένα..Ίσως αυτός τα λεγόμενα μου τα εξελάμβανε ως έλλειψη ενδιαφέροντος..
Ενας άντρας δεν το κάνει αυτό, δεν μπαινει σε αυτη τη διαδικασία...
Πιθανά ο φίλος σου να ήταν τύπος που σκέφτεται ή όλα ή τίποτα...
Απ την άλλη είναι πιθανό να είχε βάλει κι ένα στοιχημα με τον εαυτο του και να το έχασε... οτι δηλαδή αν σε "εκβιαζε" ψυχολογικά με αυτον τον τροπο ίσως να μην έφευγες ΑΝ τον αγαπούσες και εσυ όσο αυτός... κοινως παραμυθιασε τον εαυτο του και ισως τωρα να πιστευει κι όλας οτι ειναι και ο αδικημένος.. οτι δεν τον αγαπησες οσο σε αγαπησε αλλιως θα καθόσουν μαζί του ;)
Χμ..τώρα μου έδωσες να σκεφτώ κάτι που δεν το είχα συνειδητοποιήσει..Επειδή όταν είχα φύγει είχα εξεταστική αυτός πολλάκις μου είχε πει άντε κάτσε εδώ να διαβάσεις και πηγαίνεις να δίνεις τα μαθήματα(επειδή έχω και αμάξι και πηγαινοέρχομαι όποτε θέλω),εγώ νόμιζα ότι το έλεγε μεταξύ σοβαρου και αστείου και του έλεγα αντε βρε χαζό και άλλαζα θέμα..Και κάτι που δεν είχα προσέξει..Όσον αφορα το διάστημα που άρχισε να απομακυνεται..Είχα να τον δω μια βδομάδα και αυτός αν και παντρευόταν η θεία του είχε σκοπό να μην παει στον γάμο και μάλωσε και με γονείς για να έρθει να με δει το σαββατοκύριακο..Εγώ έδινα μάθημα την τρίτη..και επειδη τελικά δεν προλάβαινα του είπα να μην έρθει καθόλου για να συγκεντρωθώ..Από τότε άρχισε πλήρως να αποξενώνεται..Είναι πράγματα προφανώς που του κακοφάνηκαν και τα έκανα άθελα μου..
Αστο μην το ψάχνεις το πως σκέφτονται οι μεν και πως οι δε....
είναι χαοτικές οι αποστάσεις καλή μου...
Αντρες απ τον Αρη, γυναικές απ την Αφροδίτη... διάβασε το :)
Χμ..βιβλίο είναι αυτό?Θα το έχω υπόψιν μου..

Πόσο δίκιο έχεις Κουε μου..
Ότι αξίζει δεν χάνετε όπως και να έχει έτσι..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
τελικά τι είναι πιο εύκολο όταν είσαι ερωτευμένος; να χωρίζεις όταν ξέρεις ότι πρέπει ή να μένεις παρά τις δυσκολίες πιστεύοντας ότι ξεπερνιούνται οι δυσκολίες με όπλοο την αγαπη;:hmm:
ρωτάω γιατί κ γω στο ίδιο δίλημμα είμαι κ δεν ξέρω αν πρέπει να μπω σε μια πολύ δύσκολη διαδικασία να κρατήσω μια σχέση από απόσταση (διαφορετικές χώρες) για μεγάλο χρονικό διάστημα, ή απλά να κάνω την καρδιά μου πέτρα κ να του δώσω την ελευθερία του...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Έτσι όπως τα λες ισχύουν δηλαδή τι θέλω να πω..Όταν χωρίσαμε μου λέει τον εαυτο μου κοροίδευα τελικά η σε έχω η δεν σε έχω τα πράγματα είναι ξεκάθαρα πλέον για μένα ξέρω τι αντέχω και τι όχι..Και τον ρωτάω έχεις ξενερώσει μαζί μου?και μου λέει όχι και το σκέφτηκα και αυτό όσο έλειπες αλλά τώρα που σε βλέπω συνειδητοποώ ότι δεν έχει σχέση με αυτό δεν έχει αλλάξει απέναντι σου κάτι..Αλλά η ουσία παραμένει με τέτοιες συνθήκες δεν μπορώ να συνεχίσω έτσι,δεν μπορώ να υποκρίνομαι ότι είμαι καλά με αυτη την σχέση..Καλύτερα τώρα που είναι νωρίς..
Ήταν άνθρωπος που πάντα ήταν ειλικρινής σε όλα..Το λέω γιατί μου έλεγε και πράγματα που δεν μου άρεζαν που άλλος ίσως να μην είχε θάρρος να μου πει..
Σόρρυ αν γίνομαι κουραστική αλλά μάλλον είχα ανάγκη να το συζητηήσω για να προβαίνω σε τέτοιες λεπτομέρειες..

Παντως όσο περίεργη και αν ήταν η αντίδρασή του το παλικάρι σου ξηγήθηκε αρκετά ώριμα και οφείλεις να του το αναγνωρίσεις.Είναι λογικό ότι πονάς άνθρωπος είσαι;)
Απλά εκείνο που βλεπω μέχρι στιγμής οι γυναίκες είστε πολύ πιο άγαρμπες σε αυτό ή αφήνετε να εννοηθεί ότι υπάρχει άλλος...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Παντως όσο περίεργη και αν ήταν η αντίδρασή του το παλικάρι σου ξηγήθηκε αρκετά ώριμα και οφείλεις να του το αναγνωρίσεις.Είναι λογικό ότι πονάς άνθρωπος είσαι;)
Απλά εκείνο που βλεπω μέχρι στιγμής οι γυναίκες είστε πολύ πιο άγαρμπες σε αυτό ή αφήνετε να εννοηθεί ότι υπάρχει άλλος...:whistle:

Ναι του το αναγνωρίζω ότι ήταν ειλικρινής..Και αυτός είναι ο λόγος που νιώθω άσχημα που τον κατηγόρησα και καλά για ύπρξη άλλης..Και μιλάμε του μίλησα πολύ άσχημα..Και αυτός είναι ο λόγος που θα ήθελα να βρεθούμε κάποια στιγμή να τα πούμε..Γιατί ολοένα και περισσότερο συνειδητοποιώ ότι δεν έχω τίποτα να χωρίσω μαζί του..Απλώς έκανε τις επιλογές του με βάση την αδυναμία του και την λογικη;)

τελικά τι είναι πιο εύκολο όταν είσαι ερωτευμένος; να χωρίζεις όταν ξέρεις ότι πρέπει ή να μένεις παρά τις δυσκολίες πιστεύοντας ότι ξεπερνιούνται οι δυσκολίες με όπλοο την αγαπη;:hmm:
ρωτάω γιατί κ γω στο ίδιο δίλημμα είμαι κ δεν ξέρω αν πρέπει να μπω σε μια πολύ δύσκολη διαδικασία να κρατήσω μια σχέση από απόσταση (διαφορετικές χώρες) για μεγάλο χρονικό διάστημα, ή απλά να κάνω την καρδιά μου πέτρα κ να του δώσω την ελευθερία του...:(

Βασικα έχει να κάνει με τον χαρακτήρα και των δυο και την μεταξύ σας σχέση..
Εσύ ξέρεις καλύτερα τι αντέχετε και τι όχι και οι δυο..
Όταν λες μεγάλο διαστημα πόσο καιρό εννοείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Ναι του το αναγνωρίζω ότι ήταν ειλικρινής..Και αυτός είναι ο λόγος που νιώθω άσχημα που τον κατηγόρησα και καλά για ύπρξη άλλης..Και μιλάμε του μίλησα πολύ άσχημα..Και αυτός είναι ο λόγος που θα ήθελα να βρεθούμε κάποια στιγμή να τα πούμε..Γιατί ολοένα και περισσότερο συνειδητοποιώ ότι δεν έχω τίποτα να χωρίσω μαζί του..Απλώς έκανε τις επιλογές του με βάση την αδυναμία του και την λογικη;)



Βασικα έχει να κάνει με τον χαρακτήρα και των δυο και την μεταξύ σας σχέση..
Εσύ ξέρεις καλύτερα τι αντέχετε και τι όχι και οι δυο..
Όταν λες μεγάλο διαστημα πόσο καιρό εννοείς?

Μ αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι για την ηλικία σου.Έχεις κατανόηση.Για μένα μην νιώθεις άσχημα νιώσε ελεύθερη είναι και αυτό απίστευτο συναίστθημα άμα το καλοσκεφτείς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
περίπου 3 χρόνια, άντε αν είμαι τυχερή 2.5:(
δεν έχει να κάνει μόνο με χαρακτήρες γιατυτό κ ρωτάω κ την γνώμη σας... έχει να κάνει με το καθαρό δίλημμα να βάλεις τον άλλο στη διαδικασία να είναι δεσμευμένος 3 χρόνια, ή να τον αφήσω ελεύθερο (που είναι δύσκολο κ για τους 2) κ ότι ξημερώσει μετά που θα τελειώσει το διάστημα απόστασης;;
κάποιοι υποστηρίζουν ότι όσο καλή κ να είναι η σχέση, όταν είσαι νέος είναι κρίμα κ λάθος να δεσμευεσαι για ένα τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. ο ίδιος δεν θέλει να χωρίσει φυσικα, όντας ερωτευμένος, κ ούτε εγώ, αλλά κ από την άλλη η λύση του να περιμένεις τόσο καιρό είναι πολύ αγχωτικό.
τελικά, συναίσθημα ή λογική όταν είσαι ερωτευμένος;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
περίπου 3 χρόνια, άντε αν είμαι τυχερή 2.5:(
δεν έχει να κάνει μόνο με χαρακτήρες γιατυτό κ ρωτάω κ την γνώμη σας... έχει να κάνει με το καθαρό δίλημμα να βάλεις τον άλλο στη διαδικασία να είναι δεσμευμένος 3 χρόνια, ή να τον αφήσω ελεύθερο (που είναι δύσκολο κ για τους 2) κ ότι ξημερώσει μετά που θα τελειώσει το διάστημα απόστασης;;
κάποιοι υποστηρίζουν ότι όσο καλή κ να είναι η σχέση, όταν είσαι νέος είναι κρίμα κ λάθος να δεσμευεσαι για ένα τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. ο ίδιος δεν θέλει να χωρίσει φυσικα, όντας ερωτευμένος, κ ούτε εγώ, αλλά κ από την άλλη η λύση του να περιμένεις τόσο καιρό είναι πολύ αγχωτικό.
τελικά, συναίσθημα ή λογική όταν είσαι ερωτευμένος;;:hmm:

Και γιατι να μην κρατησεις την σχεση σου κι αν δεν αντεξει τελικα, απλα να τελειωσει? Αφησε την σχεση να τελειωσει απο μονη της, ΑΝ ΕΙΝΑΙ να τελειωσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Βρε Travel Lover μου, γιατί τα έχεις δει μαύρο-άσπρο;
Γιατί δεν ξεκινάτε, αοφύ για να έχετε "επιβιώσει" τόσα χρόνια, προφανώς και έχετε πυγμή και ξέρετε να δουλεύετε τη σχέση...
Κι αν δείτε ότι η απόσταση θα μπει ανάμεσά σας, τότε μιλάτε για χωρισμό...
Και την επανασύνδεση, άστην, είναι άλλο "ανέκδοτο"...

Αλλά, αυτός τι λέει, είναι απλά τώρα ερωτευμένος και δε θέλει να χωρίσει, ή σε έχει για γυναίκα της ζωής του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
περίπου 3 χρόνια, άντε αν είμαι τυχερή 2.5:(
δεν έχει να κάνει μόνο με χαρακτήρες γιατυτό κ ρωτάω κ την γνώμη σας... έχει να κάνει με το καθαρό δίλημμα να βάλεις τον άλλο στη διαδικασία να είναι δεσμευμένος 3 χρόνια, ή να τον αφήσω ελεύθερο (που είναι δύσκολο κ για τους 2) κ ότι ξημερώσει μετά που θα τελειώσει το διάστημα απόστασης;;
κάποιοι υποστηρίζουν ότι όσο καλή κ να είναι η σχέση, όταν είσαι νέος είναι κρίμα κ λάθος να δεσμευεσαι για ένα τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. ο ίδιος δεν θέλει να χωρίσει φυσικα, όντας ερωτευμένος, κ ούτε εγώ, αλλά κ από την άλλη η λύση του να περιμένεις τόσο καιρό είναι πολύ αγχωτικό.
τελικά, συναίσθημα ή λογική όταν είσαι ερωτευμένος;;:hmm:

Αν ειναι να τελειωσει θα τελειωσει, ειτε το πειτε προκαταβολικα, ειτε οχι, στην πορεια θα δειτε πως παει το πραγμα. Τι νοημα εχει να πληγωθειτε και οι δυο χωρις να θελετε να χωρισετε, και στην πορεια να δινουν και να παιρνουν τα τηλεφωνα και τα ταξιδια? Ηρεμιστε, αφου ξεκινατε με δεδομενο οτι κανενας απ'τους δυο δε θελει απο επιλογη να χωρισει συνεχιστε το, και αν δειτε οτι αργοτερα κουραστειτε/αρχισετε να ψαχνετε κατι αλλο, και ολα αυτα, θα τα συζητησετε με τα νεα δεδομενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
Βρε Travel Lover μου, γιατί τα έχεις δει μαύρο-άσπρο;
Γιατί δεν ξεκινάτε, αοφύ για να έχετε "επιβιώσει" τόσα χρόνια, προφανώς και έχετε πυγμή και ξέρετε να δουλεύετε τη σχέση...
Κι αν δείτε ότι η απόσταση θα μπει ανάμεσά σας, τότε μιλάτε για χωρισμό...
Και την επανασύνδεση, άστην, είναι άλλο "ανέκδοτο"...

Αλλά, αυτός τι λέει, είναι απλά τώρα ερωτευμένος και δε θέλει να χωρίσει, ή σε έχει για γυναίκα της ζωής του;


γυναίκα της ζωής του γιδάκι μου. αλλά λόγω της μακροχρόνιας σχέσης, φοβάται το βουνό μπροστά μας... ουφ! αν τον είχα γνωρίσει πριν 1-2 χρόνια τέτοιο πρόβλημα δεν θα υπήρχε:mad:

αλλά μάλλον το βλέπω να το συνεχίζουμε κ όπου μας πάει, απλά θα είναι πραγματικά δύκολο να χωρίσεις όσο είσαι σε απόσταση, ειδικά όταν μόνο ο ένας θα το θέλει. κ με τίποτα δεν θα ήθελα να τελειώσει άδοξα μια τέτοια σχέση...
i know i know παίζω τον γρύλο, αλλά βλέπω μόνο αδιέξοδο! μήπως τελικά χρειάζομαι μόνο λοίγα χαστούκια να συνέλθω;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι καλό μου, αλλά.. ξέρεις κάτι;
Όοολοι μα όλοι οι χωρισμοί είναι χάλια. Στην τελική, το να σκέφτεσαι, άαααν και όοοοταν έρθει η ώρα, ότι κρίμα τα 13 χρόνια μαζί, θα το 'χαμε καταφέρει, ή κρίμα θα 'ταν ο μόνος μου, ή κρίμα από απόσταση να χωρίζουμε από το τηλέφωνο, και δεν πρόλαβα να τον επισκεφτώ... κλπ κλπ...

Είναι επίκτητα, παράσιτα της στεναχώριας.

Πίστεψέ με, αν έρθει η ώρα, απλά θα (πρέπει να) στεναχωριέσαι που χωρίζετε.
Κι όταν με το καλό προχωρήσεις με τη ζωή σου, θα πάψεις αυτόματα να το σκέφτεσαι.

Ξέρεις τι όμως;

Ακόμα δεν έφυγε... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ή απλά να κάνω την καρδιά μου πέτρα κ να του δώσω την ελευθερία του...:(

πολύ φοβάμαι ότι θα ακουστεί πολύ άσχημα αυτό που θα πω αλλα... δεν έχω τέτοια πρόθεση όμως πρέπει να σε προβληματίσω κι άρα θα το πω.....


και ποιά είσαι εσύ κοπελιά που θα του δώσεις την ελευθερία του?
τον έχεις αγορασμένο απο κάπου δούλο και ξαφνικά του δίνεις το διαβατήριο της ελευθερίας του?

αφήστε τον κόσμο να αποφασίζει για πάρτη του τι θέλει και μην αναλαμβάνετε την ευθύνη για τις αποφάσεις και τις ζωές των άλλων...
μην συμβάλετε στο να παραμένουν οι γύρω σας ανεύθυνοι κι ανώριμοι.. ανικανοι να αποφασισουν για λογαριασμό τους και μετα να γκρινιάζετε ότι χάθηκαν οι άντρες!

ο ίδιος δεν έχει άποψη? εσυ θα αποφασισεις ΜΟΝΟ για το αν θα χωρίσετε ή όχι?
αν θες να τον χωρίσεις γιατί ΕΣΥ δεν αντέχεις την αποσταση, τότε ναι.. κάντο... μεγεια σου με χαρά σου και μαγκιά σου!!
μην λες όμως... ότι του χαρίζεις την ελευθερία του.... τον μειώνεις... και μειώνεις μαζί κι εσένα που είσαι τόσο καιρό μαζί του.....


χιλια συγγνωμη αν ακουγομαι σκληρη.... δεν θέλω να σε στεναχωρήσω ή να σε πικράνω.... το ύφος μου δεν είναι δασκαλίστικο... είναι πολύ φιλικό και έχω σκοπό μόνο να σε κάνω να σκεφτείς λιγο παραπάνω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avantis

Νεοφερμένος

Η avantis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Αν εισαι ερωτευμενος θα πρεπει να σκεφτεις πριν παρεις τετοια αποφαση,θα πρεπει να δεις αξιζει να τελειωσει ετσι,μηπως ολα οσα ,εχουμε,ζησει με εναν ανθρωπο,αξιζουν μια δευτερη ευκαιρια.
Και δεν λεω για καταστασεις που επαναλμβανονται ξανα και ξανα.
Ενας χωρισμος,ποτε δεν ειναι ευκολο πραγμα,υπαρχει πονος.
Αλλα,νομιζω πως πρεπει να το παλεψεις μεχρι το τελος,γιατι αλλιως ποτε δεν θα μαθεις αν αξιζε τον κοπο να το ζησεις.
Πολλες φορες βαζουμε πανω απο ολα τον εγωισμο μας,και αυτο ειναι που σκοτωνει τις σχεσεις μας.
Πρεπει να γνωριζουμε και τα θελω του αλλου,οχι να πιστευουμε επειδη ειμαστε ερωτευμενοι οτι ολα ειναι δεδομενα και οτι ολα παντα θα ειναι ιδια η θα μενουν ιδια σε μια σχεση.
Βεβαια,αν εχεις παρει τετοια αποφαση σιγουρα θα το αντεξεις,γιατι μεσα σου θα ξερεις καλα οτι εχεις τελειωσει με αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
πολύ φοβάμαι ότι θα ακουστεί πολύ άσχημα αυτό που θα πω αλλα... δεν έχω τέτοια πρόθεση όμως πρέπει να σε προβληματίσω κι άρα θα το πω.....


και ποιά είσαι εσύ κοπελιά που θα του δώσεις την ελευθερία του?
τον έχεις αγορασμένο απο κάπου δούλο και ξαφνικά του δίνεις το διαβατήριο της ελευθερίας του?

αφήστε τον κόσμο να αποφασίζει για πάρτη του τι θέλει και μην αναλαμβάνετε την ευθύνη για τις αποφάσεις και τις ζωές των άλλων...
μην συμβάλετε στο να παραμένουν οι γύρω σας ανεύθυνοι κι ανώριμοι.. ανικανοι να αποφασισουν για λογαριασμό τους και μετα να γκρινιάζετε ότι χάθηκαν οι άντρες!

ο ίδιος δεν έχει άποψη? εσυ θα αποφασισεις ΜΟΝΟ για το αν θα χωρίσετε ή όχι?
αν θες να τον χωρίσεις γιατί ΕΣΥ δεν αντέχεις την αποσταση, τότε ναι.. κάντο... μεγεια σου με χαρά σου και μαγκιά σου!!
μην λες όμως... ότι του χαρίζεις την ελευθερία του.... τον μειώνεις... και μειώνεις μαζί κι εσένα που είσαι τόσο καιρό μαζί του.....


χιλια συγγνωμη αν ακουγομαι σκληρη.... δεν θέλω να σε στεναχωρήσω ή να σε πικράνω.... το ύφος μου δεν είναι δασκαλίστικο... είναι πολύ φιλικό και έχω σκοπό μόνο να σε κάνω να σκεφτείς λιγο παραπάνω :)


κουεδίνι μου έχεις δίκιο:)

απλά όντας η πρώτη του σχέση, σκέφτομαι μήπως αυτή είναι η ευκαιρία να νιώσει ελεύθερος (δλδ όχι σε σχέση) γιατί ίσως κάποτε αυτό αναζητήσει. το καταλαβαίνω κ είναι ανθρώπινο, απλά θεωρώ ότι προτρέχω σε υποθέσεις...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
'μια φορα μοναχα φτανει να ραγισει το γυαλι'...τιποτα δεν θα ειναι το ιδιο με πριν.θα πονεσεις και θα χαλαστεις αλλα αυτο θα σε κανει να προχωρησεις κιολας στη ζωη σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top