Θα παντρευόσασταν μόνο για να κάνετε παιδιά;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Εφόσον λατρεύεις την ιδεα να κάνεις παιδια, προφανώς θα θέλεις για τα παιδιά σου το καλύτερο. Ωστόσο δεν το βλέπω αυτό...καθόλου δεν το βλέπω....προδικάζεις τον γάμο από έρωτα στον βωμό της τεκνοποίησης.

Απλά το θεωρώ ως μια πιθανότητα. Όχι τη μοναδική λύση.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως οι δικοί μου γονείς καθόλου αγαπημένοι δεν ήταν αλλά αυτό δε με επηρέασε σε κάτι σχετικά με την ερωτική μου ζωή (πιστεύω). Και παντρεύτηκαν από έρωτα.:(

Εγώ προσωπικά το λέω ρεαλισμό, όχι απογοήτευση.;)

Το ότι δεν το συνειδητοποιείς, δεν σημαίνει ότι δεν σε επηρέασε.
(χωρίς να υπονοώ ότι ξέρω πώς σε επηρέασε, δεν εννοώ αυτό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Το ότι δεν το συνειδητοποιείς, δεν σημαίνει ότι δεν σε επηρέασε.
(χωρίς να υπονοώ ότι ξέρω πώς σε επηρέασε, δεν εννοώ αυτό)

Σωστό αλλά με αυτή τη λογική και σε μια καθ' όλα αγαπημένη οικογένεια μπορεί τα παιδιά να έχουν "προβλήματα". Για παράδειγμα, η γιαγιά μου πάντα ένιωθε άσχημα και περίεργα που ο πατέρας της αγαπούσε τη μάνα τη πιο πολύ από τα παιδιά του.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
χιμελα τωρα που το ξανασκεφτομαι, αν βρεις εναν ανθρωπο που θα σε ΣΕΒΕΤΑΙ, θα σε αγαπαει και θα σε κανει να νιωθεις ασφαλης και φυσικα να τον αγαπας και συ ετσι, γιατι οχι?
δεν χρειαζεται να κοβεις φλεβα για να κανεις παιδι με καποιον.
και σε τελικη μετα τα 45 η συντροφικοτητα, το νοιαξιμο, το ξερω οτι εχω εναν ανθρωπο να με παει στο γιατρο αν χρειαστω κατι και δε θα γερασω μονος σα το σκυλι, νομιζω ολα αυτα ειναι πολυ σημαντικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deviance

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Τα πάντα ξεθωριάζουν στο πέρασμα του χρόνου αυτό που μας μένει στο τέλος είναι κάτι από αυτό που ξεθώριασε ο χρόνος ανάλογα με την ένταση η την δύναμη αυτού του κάτι. Θυμάμαι σε μια συζήτηση παλιά με κάποια γνωστή μας (μεγάλη σε ηλικία) που ήταν αρκετά χρονιά παντρεμένη με τον άντρα της από όταν τον γνώρισε έως τώρα τέλος πάντων και θυμάμαι έλεγε χαρακτηριστικά, " Και βεβαία τον βαριέμαι τον άντρα μου, και αυτός θα με βαριετέ δεν γίνετε να μην με βαριετέ άλλωστε μετά από τόσα χρονιά πουμαστε μαζί, άλλα αυτή η "βαρεμάρα" πάει και έρχεται γιατί την υπερκαλύπτει η αγάπη όποτε τα ξεχνάω τα άλλα".

Όποτε λοιπόν αυτό το κάτι που είπα πάνω πως ξεθωριάζει είναι το πάθος η ο πόθος για τον/την σύντροφο μας και αυτό που μας μένει στο τέλος είναι η αγάπη και η στοργή. Αν όμως παντρευτεί κάποιος από ανάγκη (πχ. θα μείνω στο ραφή, θέλω παιδιά, αυτός έχει κάλο στάτους πολλά λεφτά είναι καλή επιλογή etc) στο τέλος τη θα μείνει? :P το όποιο πάθος εκείνης της περιόδου θα κοπάσει και θα χαθεί... μετά?
Μέτα δεν μένει τίποτα και ψαχνόμαστε στα 40 φεύγα με παιδιά από πίσω και εραστές στα κρυφά γιατί μας λείπει κάτι γιατί συμβιβαστήκαμε και παντρευτήκαμε από φόβο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moby

Νεοφερμένος

Ο Moby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
χωρίς να έχω διαβάσει το σύνολο των ποστς, σέβομαι το οτι θεωρείς σημαντικότερο να γίνεις μάνα απο το να βρείς την αγάπη και θεωρώ οτι την αν τελικά φτάσεις στο σημείο το δεύτερο να μην το υπολογίζεις καθόλου, δεν θα πιάσεις κάποιον εντελώς άγνωστο στο δρόμο και θα κάνεις ένα παιδί... θα είναι κάποιος που τουλάχιστον να πληρεί κάποιες προϋποθέσεις. Οπως ας πούμε να είναι είναι καλός άνθρωπος έτσι ώστε να μπορεί να γίνει καλός πατέρας και οικογενειάρχης. Σίγουρα θα θέλεις το καλύτερο για το παιδί σου και φυσικά το ιδανικό θα είναι και οι δυο του γονείς να είναι παρόντες για αυτό. Αν γίνουν έτσι όλα τότε πιστεύω οτι και αγάπη θα υπάρξει, άλλωστε δεν θα είναι και λίγες οι εμπειρίες που θα ζήσετε μαζί... μπορεί να μην υπάρξει αυτός ο φλογερός έρωτας που θα σε κάνει να πετάξεις στα σύννεφα αλλά δεν θα είσαι και άσχημα...

ps. τόσες όμορφες παραλίες έχει η Νάξος, βάλε μια φωτο απο εκεί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Γιατί θεωρείται(ε) οτι ο Γ χρησιμοποιήθηκε ως δότης σπέρματος; Δεν παντρεύτηκε μια γυναίκα που αγαπούσε; Δεν έκανε μαζί της δυο παιδιά; Δηλαδή (και για να γενικέψω) ο άντρας που επιλέγει να κάνει οικογένεια, αν χωρίσει λέμε οτι δεν είχε κέρδος; Μα τα παιδιά του δεν είναι κέρδος;

Λίγο καθυστερημένα, αλλά τώρα ξαναμπήκα στο θέμα μετά από το τελευταίο μου ποστ, ας απαντήσω λοιπόν...

Κοίταξε. Εάν στο παράδειγμα που έφερα, η Β σκεφτόταν συνειδητά κάτι του στυλ "Δεν πειράζει μωρέ που δεν τον πολυγουστάρω, τον παντρεύομαι τώρα, αφού έχει τα διαπιστευτήρια του ISO για να γίνει "σωστός" γονιός και να βγάλει υγιή παιδιά, κι όταν βρω κάποιον που θα γουστάρω πραγματικά τον χωρίζω, τον διώχνω, κρατώ τα παιδιά, παίρνω και διατροφή κι όλα θα πάνε μια χαρά", θέλω να πιστεύω ότι αυτό θα θεωρείτο εκμετάλλευση από την πλευρά της και μάλιστα στυγνή. Γνωρίζω όμως ότι δεν τα είχε σκεφτεί αυτά, τουλάχιστον όχι συνειδητά. Οι καταστάσεις έφεραν νομοτελειακά την κατάληξη, αφού τον Έρωτα είχε κατά βάθος ανάγκη, πέρα από το να κάνει παιδιά με κάποιον, κι εκείνη τα συνειδητοποίησε όλα αυτά, αρκετά χρόνια αργότερα.

Σε περίπτωση όμως που πας να παντρευτείς κάποιον, όπως μια άλλη περίπτωση που γνωρίζω (θα την αναφέρω στα επόμενα), μόνο και μόνο για να κάνεις παιδιά και μετά να τον πετάξεις σαν στυμμένη λεμονόκουπα, τότε κυριολεκτικά τον βλέπεις ως δότη σπέρματος και μάλιστα ακόμη χειρότερα γι' αυτόν, αφού θα έχει ευθύνες κι έξοδα για όλη την υπόλοιπη ζωή του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Σε περίπτωση όμως που πας να παντρευτείς κάποιον, όπως μια άλλη περίπτωση που γνωρίζω (θα την αναφέρω στα επόμενα), μόνο και μόνο για να κάνεις παιδιά και μετά να τον πετάξεις σαν στυμμένη λεμονόκουπα, τότε κυριολεκτικά τον βλέπεις ως δότη σπέρματος και μάλιστα ακόμη χειρότερα γι' αυτόν, αφού θα έχει ευθύνες κι έξοδα για όλη την υπόλοιπη ζωή του...

Περι "στυμμενης λεμονοκουπας" και "δοτη σπερματος" γενικοτερα δε διαφωνω διολου, απαξ βεβαια και δεν ειναι ξεκαθαρισμενα απο την αρχη τα πραγματα, αλλα εχω ενα θεματακι με το "ακομη χειροτερα"που επεται. Ναι, θα εχει ευθυνες και εξοδα για την υπολοιπη ζωη του, αλλα δεν εχουν να κανουν με καποιον ξενο ανθρωπο, αλλα με τα παιδια του.
Ειναι δυνατον αυτο να παιζει εστω και τον παραμικρο ρολο?! Κατω απο οποιεσδηποτε συνθηκες και να γεννηθηκαν τα παιδια, γινεσαι γι αυτα χιλια κομματια και δε σκεφτεσαι τις ευθυνες και τα εξοδα.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Περι "στυμμενης λεμονοκουπας" και "δοτη σπερματος" γενικοτερα δε διαφωνω διολου, απαξ βεβαια και δεν ειναι ξεκαθαρισμενα απο την αρχη τα πραγματα, αλλα εχω ενα θεματακι με το "ακομη χειροτερα"που επεται. Ναι, θα εχει ευθυνες και εξοδα για την υπολοιπη ζωη του, αλλα δεν εχουν να κανουν με καποιον ξενο ανθρωπο, αλλα με τα παιδια του.
Ειναι δυνατον αυτο να παιζει εστω και τον παραμικρο ρολο?! Κατω απο οποιεσδηποτε συνθηκες και να γεννηθηκαν τα παιδια, γινεσαι γι αυτα χιλια κομματια και δε σκεφτεσαι τις ευθυνες και τα εξοδα.-
Εντάξει, δεν έχεις άδικο στην ένστασή σου, όμως από την πλευρά μου θεωρώ πως ένας άνθρωπος, άνδρας ή γυναίκα, έχει δικαίωμα να φτιάξει μια οικογένεια, πάνω σε μια βάση ειλικρίνειας, αμοιβαιότητας και με προοπτική να κρατήσει, άσχετα εάν αργότερα μπορεί τα πράγματα να μην πάνε καλά και η σχέση να ...σχολάσει, με όλες τις συνέπειες που κάτι τέτοιο συνεπάγεται. Θέλω να πω, ότι το να ξεκινάει κάποιος να κάνει παιδιά μαζί σου, με ΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΣΚΟΠΟ να σε βγάλει κατόπιν από τη ζωή του, αφήνοντάς σου μόνο πίκρα και υποχρεώσεις, είναι κάτι το πολύ άσχημο, το οποίο προσωπικά θα το έφερα βαρέως, εάν μου συνέβαινε.

Φυσικά, τα παιδιά μου θα συνέχιζα να τα θεωρώ παιδιά μου και δεν θα υπήρχε περίπτωση να τα αρνηθώ και να τα εγκαταλείψω, ωστόσο το πρώην έτερον ήμισυ θα το θεωρούσα προδοτικό κάθαρμα κι εκμεταλλεύτρια του κερατά. Ίσως να είμαι κατά τη γνώμη σου υπερβολικός, όμως έτσι νιώθω, έτσι λέω, τι να κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εντάξει, δεν έχεις άδικο στην ένστασή σου, όμως από την πλευρά μου θεωρώ πως ένας άνθρωπος, άνδρας ή γυναίκα, έχει δικαίωμα να φτιάξει μια οικογένεια, πάνω σε μια βάση ειλικρίνειας, αμοιβαιότητας και με προοπτική να κρατήσει, άσχετα εάν αργότερα μπορεί τα πράγματα να μην πάνε καλά και η σχέση να ...σχολάσει, με όλες τις συνέπειες που κάτι τέτοιο συνεπάγεται. Θέλω να πω, ότι το να ξεκινάει κάποιος να κάνει παιδιά μαζί σου, με ΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΣΚΟΠΟ να σε βγάλει κατόπιν από τη ζωή του, αφήνοντάς σου μόνο πίκρα και υποχρεώσεις, είναι κάτι το πολύ άσχημο, το οποίο προσωπικά θα το έφερα βαρέως, εάν μου συνέβαινε.

Φυσικά, τα παιδιά μου θα συνέχιζα να τα θεωρώ παιδιά μου και δεν θα υπήρχε περίπτωση να τα αρνηθώ και να τα εγκαταλείψω, ωστόσο το πρώην έτερον ήμισυ θα το θεωρούσα προδοτικό κάθαρμα κι εκμεταλλεύτρια του κερατά. Ίσως να είμαι κατά τη γνώμη σου υπερβολικός, όμως έτσι νιώθω, έτσι λέω, τι να κάνω;

Δε διαφωνησα σε αυτο και πιθανοτατα κι εγω καπως ετσι να αισθανομουν...
Απλα φρονω πως δε θα ενοιωθα τα παιδια μου ως "υποχρεωσεις", "ευθυνες" και τα συναφη...
Δηλαδη οτιδηποτε ασχημο κι εαν ενοιωθα θα αφορουσε στο αλλο ατομο και οχι καπου αλλου.
Βεβαια αντλαμβανομαι οτι το βλεπεις απο τη μερια του ανδρα, οπου τελικα εκεινος θα αναγκαζοταν να αποχωριστει τα παιδια του, αφου κατα κυριο λογο δινονται στη γυναικα, οποτε καταλαβαινω ακομα περισσοτερο την πικρα στην οποια αναφερεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Πολύ σωστά τα λες, αλλά ξέρω και μια περίπτωση, όπου άντρας έκανε τα παρόμοια, επειδή πίστευε ότι έχει την οικονομική δύναμη να πληρώσει τους καλύτερους δικηγόρους (ίσως και δικαστές???), προκειμένου να διώξει τη γυναίκα του και να κρατήσει το γιο του, αφού παντρεύτηκε μόνο και μόνο για να έχει απόγονο ν' αφήσει την περιουσία του, κάτω απ' την πίεση των γονιών του. Σκέφτεσαι τούτη την κοπέλα, η οποία μάλιστα είχε αλλάξει πόλη για να παντρευτεί τον εν λόγω "κύριο", τι κάζο έπαθε και τι κόλαση πέρασε;

Θα μου πεις ότι αυτά έχουν συμβεί και σε ζευγάρια τα οποία παντρεύτηκαν από έρωτα, όμως αργότερα τα πράγματα δεν πήγαν καλά. Ωστόσο, σκέψου πόσο μάλλον να έχεις ξεκινήσει με αντικειμενικό σκοπό να τα κάνεις σαν τα μούτρα σου (δεύτερο πρόσωπο για ρητορική ευκολία)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
και σε τελικη μετα τα 45 η συντροφικοτητα, το νοιαξιμο, το ξερω οτι εχω εναν ανθρωπο να με παει στο γιατρο αν χρειαστω κατι και δε θα γερασω μονος σα το σκυλι, νομιζω ολα αυτα ειναι πολυ σημαντικα.

Ελπίζω να μην είσαι πάνω από 25 έτσι; Γιατί μόλις ένοιωσα 80 με το ποστ σου. :D
Όχι γλυκιά μου δεν είμαστε ακόμα με το ένα πόδι στον τάφο, και ο άνθρωπος δίπλα μας δεν παίζει ακόμα τον ρόλο της "βακτηρίας" (μαγκούρα για όποιον δεν ξέρει)... όπως με φώναζε η γιαγιά μου στα 80 της. (Μην ξεχνάς άλλωστε ότι με το νέο ασφαλιστικό πρέπει να είμαστε ενεργητικοί μέχρι τα 65 τουλάχιστόν :P).
Και η αγάπη και το πάθος και η αταξία και η ζουζουνιά δεν σταματάνε στα 45.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SODAW

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SODAW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 921 μηνύματα.
αυτο ειναι γελοιο δεν παντρευεσαι τον αλλον για την αναπαραγωγη αλλα γιατι τον/ην αγαπας και θελεις να περασεις το υπολοιπο της ζωης σου μαζι του/ης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
αυτο ειναι γελοιο δεν παντρευεσαι τον αλλον για την αναπαραγωγη αλλα γιατι τον/ην αγαπας και θελεις να περασεις το υπολοιπο της ζωης σου μαζι του/ης

Καμιά φορά στη ζωή υπάρχουν και παρακλάδια κάποιου κανόνα, δεν είναι μόνο μαύρο - άσπρο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SODAW

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SODAW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Καμιά φορά στη ζωή υπάρχουν και παρακλάδια κάποιου κανόνα, δεν είναι μόνο μαύρο - άσπρο...;)
πες μου εσυ θα αντεχες απλα να παντρευτεις καποιον μονο και μονο για να κανεις παιδια ?εγω οχι οταν παντρευεσαι ξερεις οτι μπορεις (στο περιπου)να επιβιωσεις με αυτον τον ανθρωπο...και εισαι ετοιμος οτι και να γινει να το αντιμετωπισεις μαζι του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
πες μου εσυ θα αντεχες απλα να παντρευτεις καποιον μονο και μονο για να κανεις παιδια ?εγω οχι οταν παντρευεσαι ξερεις οτι μπορεις (στο περιπου)να επιβιωσεις με αυτον τον ανθρωπο...και εισαι ετοιμος οτι και να γινει να το αντιμετωπισεις μαζι του

Καλά δε θα παντρευτείς και κάποιον άγνωστο ή κάποιον που μισείς. Εννοείται πως θα τον ξέρεις, θα τον εκτιμάς σαν άνθρωπο, μπορεί και να τον αγαπάς σαν άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SODAW

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SODAW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Καλά δε θα παντρευτείς και κάποιον άγνωστο ή κάποιον που μισείς. Εννοείται πως θα τον ξέρεις, θα τον εκτιμάς σαν άνθρωπο, μπορεί και να τον αγαπάς σαν άνθρωπο.
ναι αλλα και παλυ δεν τον θεωρω λογο αυτον αν ειναι μονο για παιδια εγω προτιμω να υιοθετησω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
ναι αλλα και παλυ δεν τον θεωρω λογο αυτον αν ειναι μονο για παιδια εγω προτιμω να υιοθετησω

Μα βρε καλό μου αν το κάνω δε θα το κάνω για να γονιμοποιηθώ, υπάρχουν κι άλλοι τρόποι γι' αυτό, αλλά για να υπάρχει ένας πατέρας για το παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SODAW

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SODAW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Μα βρε καλό μου αν το κάνω δε θα το κάνω για να γονιμοποιηθώ, υπάρχουν κι άλλοι τρόποι γι' αυτό, αλλά για να υπάρχει ένας πατέρας για το παιδί.
μμμ..υπαρχουν ομως και οι φιλοι που θα μπορουσαν να σταθουν διπλα σου για αυτο τον λογο και μονο.αλλα εφοσον εσυ θες εναν πατερα..απλα δεν ξερω πως θα ειναι η σχεση μεταξυ σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
μμμ..υπαρχουν ομως και οι φιλοι που θα μπορουσαν να σταθουν διπλα σου για αυτο τον λογο και μονο.αλλα εφοσον εσυ θες εναν πατερα..απλα δεν ξερω πως θα ειναι η σχεση μεταξυ σας

Το θέμα δεν είναι ποιος θα σταθεί σε μένα αλλά ποιος θα σταθεί στο παιδί μου σαν πατέρας. Κι οι φίλοι σίγουρα δεν μπορούν να παρατήσουν τη ζωή τους για να το παίζουν πατεράδες στο δικό μου παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top