Ο Ιησούς από τη Ναζαρέτ δεν ήταν μόνο...Ιησούς!

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
"Ο Ιησους απο τη Ναζαρετ".
Πρωταγωνιστης ο Robert Powell.

Βιογραφικά στοιχεία

Ο Ρόμπερτ Πάουελ γεννήθηκε στο Σάλφορντ της Βόρειας Αγγλίας κοντά στο Μάντσεστερ την 1η Ιουνίου 1944. Το 1964 μετακόμισε στο Λονδίνο όπου και αφοσιώθηκε στην υποκριτική τέχνη. Η καριέρα του στον κινηματογράφο, ξεκινάει με αρκετούς δευτερεύοντες ρόλους σε ταινίες εποχής, σε περιπέτειες και ταινίες τρόμου, για να συνεχίσει με πρωταγωνιστικούς σε περισσότερο cult και κλασικά φιλμ, όπως το «Μάλερ», «Τα τέσσερα φτερά», «Φρανκεστάιν», «Τα 39 βήματα», «Σάκα Ζουλού», «Το άσυλο», κ.ά.
Κορυφαία στιγμή στην καριέρα του είναι το έτος 1974, όπου τον καλούν στο κάστινγκ για την υπερπαραγωγή «Ο Ιησους απο τη Ζαζαρετ» του Φράνκο Τζεφιρελι. Ο Πάουελ παρουσιάζεται στην επιτροπή διανομής ρόλων, χωρίς πολλές ελπίδες, μιας και ο σκηνοθέτης είχε, όπως λέγεται, στο μυαλό του σαν πιθανούς «Μεσσίες», επώνυμους ηθοποιούς της εποχής όπως τον Αλ Πατσινο και τον Ντάστιν Χοφμαν.
Τελικά, γίνεται ο πασίγνωστος και αγαπημένος «Ιησούς από τη Ναζαρέτ» και από εκεί και έπειτα, κάνει μια προσπάθεια να χρησιμοποιήσει την επωνυμία του στο Χόιγουντ. Εκεί όμως οι περισσότεροι σκηνοθέτες διστάζουν να δώσουν στον «άνθρωπο που υποδύθηκε τον Ιησού», ρόλους «γήινους», ρόλους «ανθρώπινης αδυναμίας». Είναι παντρεμένος και έχει ένα γιο και μία κόρη. Μεγάλη του αγάπη είναι τα ταξίδια με σκάφος ανά τον κόσμο.
Ο Πάουελ για τον «Ιησού από τη Ναζαρέτ»


  • Όταν κλήθηκα να υποδυθώ τον Ιησού, ήμουν 31 ετών και ομολογώ ότι μέχρι τότε δεν είχα κανένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τη θρησκεία και καμία απολύτως γνώμη για τον Χριστό. Τώρα, ύστερα από 9 μήνες γυρισμάτων σε επιβλητικά τοπία του Μαρόκου και της Τυνησίας, μπορώ να πω ότι πραγματικά πιστεύω στον Ιησού, ακόμη και αν δεν πηγαίνω τακτικά στην εκκλησία.
  • Στη σκηνή της Σταύρωσης, ήμουν λίγο νευρικός, ίσως και από την εξάντληση που ένιωθα, ύστερα από τη δίαιτα 12 ημερών που είχα επιβάλλει στον εαυτό μου, πριν από το γύρισμα, για να φαίνομαι όσο πιο «ρεαλιστικός» μπορούσα.
  • Κάποια στιγμή κοιτάζοντας στον καθρέφτη, αναγνώρισα στο είδωλό μου τον Ιησού. Μου φάνηκε ότι είδα την εικόνα που έχει ο καθένας από εμάς γι΄ Αυτόν, όταν προσπαθούμε να τον φανταστούμε. Την εικόνα που έχω συγκρατήσει από παιδί.
  • Πραγματικά ελπίζω στο μνημόσυνό μου, να με θυμούνται και να με αποκαλούν όλοι ως «τον άνθρωπο που υποδύθηκε τον Ιησού».

πηγη: βικιπαιδεια













Ο Ρόμπερτ Πάουελ δεν τρελάθηκε και δεν αυτοκτόνησε Κάθε χρόνο «επισκέπτεται» τα σπίτια των τηλεθεατών ως «Ιησούς από τη Ναζαρέτ». Ο Ρόμπερτ Πάουελ, ο ηθοποιός με τα διαπεραστικά γαλάζια μάτια, που ενσάρκωσε το Θεάνθρωπο, έχει δώσει τροφή σε πολλούς αστικούς μύθους, σχετικά με το δρόμο που ακολούθησε μετά τη θρυλική σειρά του Φράνκο Τζεφιρέλι.
Παρά την εξαιρετική ερμηνεία του, ο Πάουελ δεν έγινε ποτέ μεγάλος αστέρας.
Η εξαφάνισή του από την showbiz έκανε πολλούς να διαδώσουν διάφορες φήμες περί ασθενειών, κατάθλιψης, ακόμη και αυτοκτονίας του ηθοποιού. Στην πραγματικότητα, ο Πάουελ δεν έπαθε τίποτα από όλα αυτά. Ο βρετανός ηθοποιός εξακολούθησε να παίζει σε τηλεοπτικές σειρές, στο θέατρο και σε ευρωπαϊκές ταινίες.








Πηγή: Newsbeast.gr

Ετσι απλα απο περιεργεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
σήμερα στις 9 ξαναξεκινάει!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Βλέπω αυτή τη σειρά από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Δεν έχω καταφέρει ποτέ να δω τη σκηνή της Σταύρωσης, στεναχωριέμαι. Λατρεύω τον τηλεοπτικό Ιησού, Τον φαντάζομαι κι εγώ κάπως έτσι. Μου άρεσαν επίσης κι άλλοι ηθοποιοί της σειράς, όπως αυτός που υποδυόταν τον Πέτρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η καταρα του πραγματος ειναι απλα οτι αμα ταυτιστεις τοσο καλα και πολυ με τον Ιησου..δυσκολα θα γινεις σπουδαιος με αλλο ρολο..

δυσκολα θα σε ταυτισει ο κοσμος με αλλο ρολο..

αναποδα,,ενας γνωστος ηθοποιος που εχει ταυτιστει με πολλους ρολους οπως ο Max Von Sidow


δυσκολα πετυχαινει με τον Ιησου..

οποτε για το προσωπο του Ιησου επαιρναν παντα νεα ή λιγοτερα γνωστα προσωπα που δεν ηξερε ο κοσμος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δεν έχω δει ποτέ αυτή τη σειρά. Η θέση των πιστών τις ώρες που προβάλλεται η σειρά είναι στο οίκο του Θεού. Μόνο ετσί συμμετέχουμε στο Θείο πάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παντως.περισσοτερο νιωθω εγω το θειο παθος και τις διδαχες του ιησου απο τη σειρα παρα απο τα δεκαδες κυριελεησον που μασουλανε οι παπαδες,,κατω απο τα μουσια τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackgirl

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Take care of the one you love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 897 μηνύματα.
Βλέπω αυτή τη σειρά από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Δεν έχω καταφέρει ποτέ να δω τη σκηνή της Σταύρωσης, στεναχωριέμαι.
ούτε γω πάντα φεύγουμε για την εκκλησία εκεί που είναι στον πιλάτο :( και μου έχουν πει ότι μετά δείχνει και την Ανάσταση :(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Πολύ επιτυχημένη ταινία. Τόσο επιτυχημένη ώστε έκανε τους ανθρώπους να πιστέψουν ότι ο Χριστός ήταν ακριβώς αυτό φυσιογνωμικά, ενώ δεν βρέθηκε ποτέ μια ιστορική προσωπογραφία του. Τυπικό παράδειγμα πως λειτουργούν οι σκεπτομορφές και ότι τελικά η μόνη ακλόνητη και διαχρονική παγκοσμιοποιημένη θρησκεία είναι η Τέχνη και το Χρήμα, διότι αυτή η ταινία ειδικά μόνο για εμπορικούς λόγους κατασκευάστηκε. Ουσιαστικά το Χόλυγουντ πούλησε ένα Ιερό Σύμβολο, τον ανθρωποποιημένο 'Ηλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Σιχαίνομαι αυτή τη σειρά από 7 ετών, όπως και τον αντ1 που τη βάζει κάθε χρόνο.
Έχω τραυματικές εμπειρίες.:pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
ούτε γω πάντα φεύγουμε για την εκκλησία εκεί που είναι στον πιλάτο :( και μου έχουν πει ότι μετά δείχνει και την Ανάσταση :(:(

Η σταύρωση είναι από τις πιο δυνατές στιγμές της σειράς..Ειδικά η ερμηνεία είναι αφοπλιστική.Όταν μιλάει στον Θεό και λέει ηλι ηλι λαμα σαβαχθανι ...όταν μιλάει πάνω στο σταυρό στην μητέρα του και στον Ιωάννη..΄Όταν του βάζουν τα καρφιά...Το σπαραχτικό κλάμα του Πέτρου ενώ βρέχει και είναι μόνος του.Τέλος το κλάμα της Μαρίας όταν αγκαλιάζει τον Ιησού..Αυτή η στιγμή είναι από τις πιο συγκινητικές...Και η Ανάσταση πολύ καλά δοσμένη..Πάντως η σταύρωση είναι η πιο δυνατή σκηνή όλης της σειράς (σε συναίσθημα και ρεσιτάλ ερμηνείας) μετά την ανάσταση του Λαζάρου,τον Μυστικό δείπνο τον φόβο του Ιησού στο όρος των Ελαιών και τον θυμό στο πανηγύρι

Σιχαίνομαι αυτή τη σειρά από 7 ετών, όπως και τον αντ1 που τη βάζει κάθε χρόνο.
Έχω τραυματικές εμπειρίες.:pfff:

Εγώ τον φοβόμουν πολύ μικρός ...Το βλέμμα μου με φόβιζε.Ειδικά στην σκηνή που πάει στο Πόντιο Πιλάτο αργά αργά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BigTimeRush

Νεοφερμένος

Η Μαρκέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Βλέπω αυτή τη σειρά από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Δεν έχω καταφέρει ποτέ να δω τη σκηνή της Σταύρωσης, στεναχωριέμαι. Λατρεύω τον τηλεοπτικό Ιησού, Τον φαντάζομαι κι εγώ κάπως έτσι. Μου άρεσαν επίσης κι άλλοι ηθοποιοί της σειράς, όπως αυτός που υποδυόταν τον Πέτρο.
Φέτος τα κατάφερα. Την είδα κάποια στιγμή μόνη μου στον υπολογιστή. Πολύυυυυ συγκινητική... Η ερμηνεία υπέροχη... Ο ηθοποιός τέλειος! Όλα ήταν τόσο ρεαλιστικά και συγκινητικά που έκλαψα για πρώτη φορά βλέποντάς το! Πολύ καλή η δουλειά που έγινε σε αυτήν την ταινία! :((
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Από αύριο η αγαπημένη μας σειρά και πάλι στις οθόνες μας στον ΑΝΤ1.
https://www.ant1news.gr/news/life/ar...po-ti-nazaret-kai-i-biblos-erxontai-ston-ant1

Δεν μπορώ να δω άλλη σειρά ή ταινία με τη ζωή του Ιησού, η συγκεκριμένη ήταν, είναι και θα είναι αξεπέραστη όσες και να βγουν.
Έχει πολλές ανατριχιαστικές σκηνές αλλα και η μουσική με συγκινεί κάθε φορά.
Συνήθως δεν έβλεπα το τελευταίο επεισόδιο δηλαδή τη Σταύρωση και την Ανάσταση, ωστόσο μια φορά που είχα σπάσει το χέρι μου και δεν είχα πάει το Μ. Σάββατο στην εκκλησία κατάφερα και το είδα.
Πάντως όπως προείπα είναι αξεπέραστη σειρά. Δεν παίζει να βγει καλύτερη. Βλέπω κάτι άλλες ταινίες που κάνουν τον Ιησού με κοντά μαλλιά ή διαφορα άλλα και λέω ''είναι δυνατόν'';
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Η μουσική μπαίνει στα βάθη της καρδιάς σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πολύ επιτυχημένη ταινία. Τόσο επιτυχημένη ώστε έκανε τους ανθρώπους να πιστέψουν ότι ο Χριστός ήταν ακριβώς αυτό φυσιογνωμικά, ενώ δεν βρέθηκε ποτέ μια ιστορική προσωπογραφία του. Τυπικό παράδειγμα πως λειτουργούν οι σκεπτομορφές και ότι τελικά η μόνη ακλόνητη και διαχρονική παγκοσμιοποιημένη θρησκεία είναι η Τέχνη και το Χρήμα, διότι αυτή η ταινία ειδικά μόνο για εμπορικούς λόγους κατασκευάστηκε. Ουσιαστικά το Χόλυγουντ πούλησε ένα Ιερό Σύμβολο, τον ανθρωποποιημένο 'Ηλιο.

Μην περιμένεις στην Ελλάδα ως διοικητικό κομμάτι της παλαιάς Βυζαντ...τζιζ κακό να το λέμε, να δεχθούν τον θεό Ήλιο. Ρώτα έναν 18άρη για ποιο λόγο γιορτάζουμε τα Χριστούγεννα κάθε 25 Δεκεμβρίου; Ή γιατί οι τελετές των βασικών μυστηρίων της Εκκλησίας ορίστηκαν με τέτοιο τελετουργικό; Αμφιβάλλω αν έχουν ακούσει το όνομα του Αυτοκράτορα Λέοντα Στ' Σοφού εκτός από κανένα σκονάκι στη Β' Λυκείου.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το Χριστό το γιορτάζουμε στις 25 γιατί έτσι λέει το φβ του.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Εμείς οι 29+ αν θυμάστε την εποχή που δεν ήταν διαδεδομένο το διαδίκτυο και τα web tv, βλέπαμε κάθε Πάσχα Ιησού από τη Ναζαρέτ σερί τα επεισόδια ανά θεματική ημέρα και κλαίγαμε για το κακό που κάνανε οι τύραννοι στον καλό χριστούλη... :no::cray:
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμείς οι 29+ αν θυμάστε την εποχή που δεν ήταν διαδεδομένο το διαδίκτυο και τα web tv, βλέπαμε κάθε Πάσχα Ιησού από τη Ναζαρέτ σερί τα επεισόδια ανά θεματική ημέρα και κλαίγαμε για το κακό που κάνανε οι τύραννοι στον καλό χριστούλη... :no::cray:
Το επιβεβαιώνω.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,222 μηνύματα.
Εμείς οι 29+ αν θυμάστε την εποχή που δεν ήταν διαδεδομένο το διαδίκτυο και τα web tv, βλέπαμε κάθε Πάσχα Ιησού από τη Ναζαρέτ σερί τα επεισόδια ανά θεματική ημέρα και κλαίγαμε για το κακό που κάνανε οι τύραννοι στον καλό χριστούλη... :no::cray:
Μπα νομίζω ότι μπορούν να ταυτιστούν και οι μικρότεροι. Εγώ πάντως ταυτίστηκα και το έχω κάτι σαν έθιμο να τα βλέπω κάθε χρόνο.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμείς οι 29+ αν θυμάστε την εποχή που δεν ήταν διαδεδομένο το διαδίκτυο και τα web tv, βλέπαμε κάθε Πάσχα Ιησού από τη Ναζαρέτ σερί τα επεισόδια ανά θεματική ημέρα και κλαίγαμε για το κακό που κάνανε οι τύραννοι στον καλό χριστούλη... :no::cray:
Ισχύει. Εγώ ακόμα το κάνω.
(Ειναι το Κωνσταντίνου και Ελένης του Πάσχα. Δεν μπορείς να μην το δεις)
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top