Το βλαστάρι μου στον αέρα!

Το βλαστάρι μου στον αέρα!

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 21)
  • Έχω ανεβάσει/Δε με πειράζει να ανεβάσω στοιχεία για το παιδί μου στο διαδίκτυο

    Ψήφοι: 2 9.5%
  • Αδιάφορο, κάποιοι το κάνουν, και τί έγινε?

    Ψήφοι: 5 23.8%
  • Μπρρρρρ! Άκου στοιχεία του παιδιού μου στο διαδίκτυο!

    Ψήφοι: 14 66.7%

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Πληροφορίες για τα ανήλικα παιδιά τους μοιράζονται με τους χρήστες του διαδικτύου 9 στις 10 Αμερικανίδες μητέρες, όπως αποκαλύπτει μελέτη για την εταιρεία ασφάλειας των πληροφοριών AVG. Συγκεκριμένα, το 92% των Αμερικανών παιδιών καταγράφει παρουσία στο διαδίκτυο πριν συμπληρώσει την ηλικία των 2 ετών.

Σύμφωνα με το δίκτυο CNET, η εταιρεία συλλογής στοιχείων του διαδικτύου Research Now, μελέτησε 2.200 μητέρες μικρών παιδιών σε ΗΠΑ, Μεγάλη Βρετανία, Γερμανία, Γαλλία, Ιταλία, Ισπανία, Καναδά, Αυστραλία, Νέα Ζηλανδία και Ιαπωνία κατά τη διάρκεια μιας εβδομάδας του περασμένου Σεπτεμβρίου.

Η έρευνα έδειξε ότι οι Αμερικανοί γονείς εμφανίζουν μεγαλύτερη τάση να μοιράζονται πληροφορίες για τα παιδιά τους σε σχέση με άλλες χώρες. Το 1/3 των Αμερικανίδων μητέρων που συμμετείχαν στην έρευνα δήλωσαν πως είχαν αναρτήσει φωτογραφίες των νεογέννητων παιδιών τους στο διαδίκτυο.

Το 34% των Αμερικανίδων παραδέχτηκε, επίσης, ότι ανάρτησε υπερηχογράφημα των αγέννητων παιδιών τους. Το 73% σχεδόν των γονιών σε Μεγάλη Βρετανία, Γερμανία, Γαλλία, Ιταλία και Ισπανία απάντησε πως θα το σκεφτόταν αν θα αναρτούσε εικόνες των παιδιών online.

Ο επικεφαλής της AVG, J R Smith σχολίασε πως είναι απολύτως κατανοητό το γεγονός ότι υπερήφανοι γονείς επιθυμούν να ανεβάσουν και να μοιραστούν φωτογραφίες των παιδιών τους με φίλους και συγγενείς. Συμβουλεύει, ωστόσο, τους γονείς να είναι προσεκτικοί, καθώς δημιουργούν ένα ψηφιακό ιστορικό για το νέο αυτό άνθρωπο, το οποίο θα τον ακολουθεί για το υπόλοιπο της ζωής του
https://tvxs.gr/node/67685

Αγάπη Vs Ψώνιο Vs Η οικειότητα του διαδικτύου Vs Τα γνωστά 5 λεπτά δημοσιότητας...

Γιατί εκθέτουμε την ιδιωτική / οικογενειακή ζωή μας στο διαδίκτυο?

Και καλά τη δική μας, αλλά εκείνη των παιδιών μας δε μας ανήκει, σωστά?

Και μάλιστα σε ηλικίες στις οποίες τα ίδια τα παιδιά δε μπορούν να εξετάσουν τα δεδομένα, να κρίνουν και να συναινέσουν ή όχι.

Τί είναι αυτό λοιπόν που ωθεί μαμάδες (κυρίως) ένθεν και ένθεν του Ατλαντικού να αναρτούν φωτογραφίες και άλλα στοιχεία των παιδιών τους στο διαδίκτυο?

Σαφώς και μπορώ να καταλάβω μια πλευρά του θέματος, αυτή του μοιράσματος εμπειριών, της έλλειψης εκείνης της παλιάς καλής επαφής με μεγαλύτερες γυναίκες που βοηθούσαν καταθέτοντας την πείρα τους. Σήμερα, δεν έχουμε και τόσο γύρω - τριγύρω μαμάδες, γιαγιάδες, θείες, μεγάλες εξαδέλφες και άλλες γυναίκες που να μπορούν να δώσουν μια συμβουλή ή έστω μια παρηγοριά στα δύσκολα του μεγαλώματος ενός παιδιού και το "παράθυρο στον κόσμο" είναι πρόσφορη και βολική λύση.

Και πάλι, όμως, η εμπειρία, η ανταλλαγή ιδεών και η επικοινωνία δεν χρειάζονται ο-πωσ-δή-πο-τε τη φωτογραφία ενός μωρού, την ακριβή ημερομηνία γέννησης του και άλλα παρόμοια στοιχεία για να αξιοποιηθούν.

Ή μήπως, πρόκειται για μια ακόμα έκφραση εκείνων των γυναικών που απολυτοποιώντας τη μητρότητα, ζουν δια μέσω των παιδιών τους, πράγμα ίσως καθόλου κακό αλλά όχι και το καλύτερο δυνατό?:hmm:

Για να είμαι ειλικρινής δεν προσχώρησα ποτέ στην χορεία των οπαδών της "Μαμάς του Γιαννάκη" (βλ. σχετικά επεισόδια των S1ngles). Εκείνης της κατηγορίας γυναικών που ζουν δια μέσω των παιδιών τους και υπερήφανες γι αυτό μιλούν γι αυτά και ασχολούνται με αυτά ολημερίς κι ολονυχτίς στέλνοντας αδιάβαστες τις άψογες μαμάδες των διαφημίσεων.

Ίσως γι αυτό να με προβληματίζει περισσότερο το γεγονός ότι κάποιες φορές βλέπουμε το διαδίκτυο ως την πίσω αυλή μας εκτιθέμενοι (?) στο (παρόλα ταύτα) παγκόσμιο χωριό...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι, θα ανέβαζα, αν επρόκειτο για έμβρυο ή βρέφος. Από μια ηλικία και μετά, νομίζω ότι δεν έχω το δικαίωμα (μετά τα 2 ας πούμε).

Μοίρασμα εμπειριών είναι, όπως θα ανεβάσεις μια φωτογραφία από κάποιο ταξίδι σου. Όλα τα άλλα μου φαίνονται υπερβολές, τι θα μπορούσε να συμβεί δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Και καλά αυτό. Έχω δει και πιο προχωρημένες καταστάσεις: γνωστή μου έφτιαξε στο νεογέννητο γιο της προφίλ στο facebook και είχε κάνει add όλους τους συγγενείς. Τώρα γέννησε και δεύτερο, λέτε να απέκτησε κι αυτό προφίλ στο facebook σε ηλικία 20 ημερών; :b Το φαινόμενο φυσικά παρατηρείται εξίσου έντονα και στο youtube: πόσα αστεία βιντεάκια με παιδιά έχουμε δει! Προσωπικά αυτό δε θα το έκανα ποτέ, αλλά στο facebook θα μπορούσα να ανεβάσω μια φωτογραφία στην οποία π.χ. κρατάω στην αγκαλιά μου το παιδί μου σε ηλικία 6 μηνών.

Σίγουρα θα ήθελα να έχω album με φωτογραφίες του παιδιού μου κι άλλες όμορφες οικογενειακές στιγμές - στη βιβλιοθήκη του σαλονιού μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Τί είναι αυτό λοιπόν που ωθεί μαμάδες (κυρίως) ένθεν και ένθεν του Ατλαντικού να αναρτούν φωτογραφίες και άλλα στοιχεία των παιδιών τους στο διαδίκτυο?
Καθαρή αφέλεια; :hmm:

Σήμερα, δεν έχουμε και τόσο γύρω - τριγύρω μαμάδες, γιαγιάδες, θείες, μεγάλες εξαδέλφες και άλλες γυναίκες που να μπορούν να δώσουν μια συμβουλή ή έστω μια παρηγοριά στα δύσκολα του μεγαλώματος ενός παιδιού και το "παράθυρο στον κόσμο" είναι πρόσφορη και βολική λύση.
Γιατί καλέ, που χάθηκαν οι μεγαλύτερες γυναίκες, τις ξέκαναν οι συντάξεις του ΔΝΤ; :hehe:

Ή μήπως, πρόκειται για μια ακόμα έκφραση εκείνων των γυναικών που απολυτοποιώντας τη μητρότητα, ζουν δια μέσω των παιδιών τους, πράγμα ίσως καθόλου κακό αλλά όχι και το καλύτερο δυνατό?:hmm:
Δεν θα μπορούσα να το έχω εκφράσει καλύτερα, πλην έχω μια μικρή (μεγάλη) διαφωνία. Πρόκειται κατά τη γνώμη μου για κάτι ΠΟΛΥ κακό...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Άλλο ένα ορμέφυτο του εγωιστικού γονιδίου (Richard Dawkings).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Aίσχος να βγάζουν ντάτα των παιδιών τους προς τα έξω. Πέφτει το μάτι μου ανα διαστήματα σε φωτογραφίες παιδιών που τα ντύνουν, τα φωτογραφίζουν σε στάσεις, τα πάνε απο δω, τα πάνε απο κει. Δείξε εσένα, δείξε τον φίλο σου, δείξε τους φίλους σου, με την έγκρισή τους φυσικά, τι δείχνεις το μωρό; Εχω την τρελή εικόνα κείνη τη στιγμή να γίνεται το μωρό τιραμόλας και να τους δίνει καμμιά ανάστροφη, μπας και ξυπνήσουν και σταματήσουν να τα βγάζουν στον αέρα λες και είναι το νέο τους αξεσουάρ που πρέπει σωνει και ντε να δείξουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εγώ μια κατανόηση θα τη δείξω. Στη φάση του νεογέννητου ίσως η μητέρα είναι τόσο χαρούμενη και θέλει να μοιραστεί με όλους τη χαρά της! Άλλωστε πιστεύω πως μια μάνα >30 ετών προσέχει ποιον και γιατί τον κάνει φίλο.
Από την άλλη μεριά δε σκέφτονται και τι κινδύνους μπορεί να κρύβει η πράξη τους αυτή.
Συγκεκριμένα για την Αμερική, που πιστεύω ότι το ποσοστό είναι αρκετά λογικό, μια μάνα πιστεύω ότι έχει κάποιους λόγους παραπάνω να το ανεβάσει. Οι γρήγοροι ρυθμοί ζωής δε θα επιτρέψουν σε όλους να περάσουν και να δουν το παιδί της, αλίμονο. Μέσω του Διαδικτύου αυτή η απόσταση χάνεται και όλα γίνονται πιο εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν έχω καταλάβει ακόμα που είναι το κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πάνω που συζητάτε αυτό το θέμα, έπεσα στην παρακάτω εικόνα στο Facebook με το σχόλιο που παραθέτω παρακάτω:



«Τη φωτογραφία τη βρήκαμε να την έχει ανεβάσει στο facebook χωρίς καλυμμένο πρόσωπο ο πατέρας του παιδιού μαζί με άλλες παρόμοιες. Ο μόνος λόγους που δεν δίνουμε τα στοιχεία αυτού του καθάρματος που δηλώνει πατέρας, είναι η προστασία του παιδιού.» Fb


:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfool

Νεοφερμένος

Η wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
To internet είναι ο κόσμος, όπως δε θα άφηνε κανείς ένα μωρό να είναι μόνο του έξω,
γιατί έτσι θα εκτεθεί σε αμέτρητους κινδύνους, έτσι δεν πρέπει και να το εκθέτει στο ίντερνετ.

Όπως δεν πρέπει να αφήνει και ένα παιδί να σερφάρει μόνο του.

Όλες αυτές οι φωτογραφίες που εκθέτουν παιδιά οποιασδήποτε ηλικίας -ακόμη και ημερών-
μόνο τους παιδεραστές που καραδοκούν εξυπηρετούν και κανέναν άλλο.

Αν κάποιος θέλει να μοιραστεί με οικογένεια και φίλους κάποια φωτογραφία, όπως προείπε ο Τάσος '97,
το κάνει απλά μέσω μαζικού e-mail.

Επιπλέον εκτός από τους παιδεραστές, εξυπηρετούνται από την έκθεσή μας στο διαδίκτυο (καθώς ουκ ολίγες φορές αποκαλύπτουμε πληροφορίες όπως λεπτομέρειες περί τόπου διαμονής κ.ά.) μπορεί κάλλιστα να κινήσουμε το ενδιαφέρον και άλλων κακοποιών στοιχείων, απαγωγείς κ.λπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
ποτε δε θα το εκανα ...
με τοσα ψυχακια που υπαρχουν ..ποτε δε ξερεις τι μπορει να συμβει ..
και σιγουρα δε θα επερνα το ρισκο
ξερω οτι ειμαι υπερβολικη αλλα φυλαγε τα ρουχα σου...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Υπάρχουν και ρυθμίσεις για το ποιος θα βλέπει τη φωτογραφία ή όχι Σαρα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Το παιδί μου δεν θα το έκθετα με αυτόν τον τρόπο.
Το φβ και εγώ ποτέ δεν είχαμε καλές σχέσεις,είμαστε στα πρόθυρα χωρισμού...Ποτέ δεν μου άρεσε και ούτε ασχολούμαι. Όποιος θέλει να δει το παιδί μου θα πρέπει να με γνωρίζει προσωπικά και φυσικά αν θέλει τόσο να το δει ας έρθει σπίτι μου.Πολύ ευχαρίστως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Μα είπα πως υπάρχουν επιλογές.. Μπορείς να βάλεις επιλογή να το βλέπει ΜΟΝΟ 1 συγκεκριμένο άτομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
To ξέρω αλλά ούτε έτσι δεν θέλω. Δεν μου αρέσει να δημοσιοποιώ την ζωή μου,ακόμα και αν είναι για να την βλέπουν όσοι θέλω. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι και σίγουρα το να την ανεβάζεις και κρυφή να την κάνεις υπάρχουν κίνδυνοι,ανεξαρτήτως κινδύνου δεν θέλω να υπάρχουν φωτογραφίες του παιδιού μου πουθενά,όταν μεγαλώσει ας αποφασίσει το ίδιο αλλά όσο περνάει από το χέρι μου δεν θα το επιτρέψω. Αν έχω ακόμα φβ όταν γίνω μάνα, προέχουν οι άλλες προτεραιότητες και όχι το ιντερνετ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εγώ πάντως ακόμα δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό και θα έβαζα φωτογραφίες του παιδιού μου, αν είχα.
Οι απαγωγείς και οι παιδεραστές δεν βρίσκουν θύματα μέσω Facebook, πως σας ήρθε αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Ξέρετε ότι αν διαβάσετε τους όρους επισημαίνεται ότι απαγορεύεται να δημοσιοποιούνται φωτογραφίες από ανήλικα!(ανήλικα εννοώ παιδιά κάτω των 18 ετών) Μολις το είχα ακούσει έπεσα μιλάμε από τα σύννεφα...αν υπολογίσει κανείς ότι πλέον και παιδιά γυμνασίου διαθέτουν φβ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
To Facebook επιτρέπει σε όλους όσους είναι πάνω από 13 να έχουν προφιλ, αρα και να ανεβαζουν φωτογραφιες τους. Που το διαβασες αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top