Προτείνετε ένα βιβλίο

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Κουβέρτα;;;;; Με βάζεις σε υποψίες για τη χρήση της.

Μπα, δεν είμαι φαν. Mέχρι τους hawkwind πάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Η κουβερτα δεν ειναι γι'αυτο που νομιζεις ρε...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Μ@λ@κι@ που δεν τη χρησιμοποιείς έτσι να λες. :P

Φύγαμε εκτός θέματος πάλι εξαιτίας σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoLoReS

Νεοφερμένος

Η DoLoReS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Πάουλα - Ιζαμπέλ Αλιέντε.

Η αυτοβιογραφία της Αλιέντε, ένας τρόπος για να καταγράψει και να ξορκίσει τον πόνο για τον χαμό της κόρης της.
Ενα υπέροχο βιβλίο, που δεν γίνεται μελοδραματικό, αλλά είναι γεμάτο με συναισθήματα ελπίδας και δύναμης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rudess f

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rudess f αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Μη σας τρομάξει το θέμα που πραγματεύεται το βιβλίο.. όπως είχε αναφερθεί στη Daily Mail .."είναι κατανοητό ακόμη και σε κάποιπον μαθηματικά αστοιχείωτο.. "
"Ο θείος Πέτρος και η Εικασία του Γκόλντμπάχ" του Απ.Δοξιάδη
ο Steiner λέει για το βιβλίο.."Πολύ λίγα λογοτεχνικά έργα τολμούν να πραγματευθοπύν θέματα αυτού του μεγέθους. Το μυθηστόρημα αυτό είναι ιδιαίτερα γενναιόδωρο: προσφέρει στον αναγνώστη την πρόσβαση σε κόσμους που είναι απο την φύση τους ερμητικά κλειστοί"
και μάλιστα με έναν τρόπο ιδιαίτερο και πολύ διαφορετικό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ψάχνοντας για κάτι εναλλακτικό στο ράφι με τα βιβλία ψυχολογίας το μάτι μου έπεσε στο βιβλίο “Ο βασανιστής ως όργανο της κρατικής εξουσίας. Ψυχολογικές καταβολές“, της Μίκας Φατούρου-Χαρίτου.


Πρόκειται, κατά τη γνώμη μου, για ένα συγκλονιστικό βιβλίο, γραμμένο με απόλυτα επιστημονικό τρόπο και το οποίο εξετάζει ένα πολύ ενδιαφέρον ερώτημα: βασανιστής γεννιέσαι ή γίνεσαι; Το βιβλίο αυτό είναι αποτέλεσμα σκληρής πολυετούς έρευνας και μιας σειράς συνεντεύξεων από πρώην βασανιστές της ΕΣΑ (Ελληνική Στρατιωτική Αστυνομία) κατά την περίοδο της χούντας στην Ελλάδα.


Μέσα από τις συνεντεύξεις αυτές και με τον συνδυασμό τους με την διεθνή βιβλιογραφία σχετικά με το θέμα της υπακοής στην εξουσία, της δημιουργίας αυταρχικής προσωπικότητας κτλ η συγγραφέας φτάνει σε ένα συνταρακτικό συμπέρασμα, το οποίο ίσως φοβίζει τους περισσότερους ανθρώπους: ο καθένας από εμάς, όσο φιλελεύθερος και αν είναι στην προσωπική του ζωή, μπορεί, κάτω από τις κατάλληλες συνθήκες να γίνει βασανιστής ενός συνανθρώπου του.


Μεγάλο ενδιαφέρον παρουσιάζει η ιστορική αναδρομή στην εποχή της χούντας όπου, με την βοήθεια των πρώην βασανιστών που έδωσαν τις συνεντεύξεις, ο αναγνώστης γίνεται γνώστης ολόκληρης της εκπαίδευσης ενός βασανιστή. Τα άτομα αυτά δεν ήταν τέρατα στην προσωπική τους ζωή. Ήταν απλοί νέοι άνθρωποι που πήγαν να κάνουν την θητεία τους στον Στρατό και εκεί, μέσα από τα βασανιστήρια που υπέστησαν και οι ίδιοι κατά την εκπαίδευσή τους, πάθανε ανοσία στον πόνο και μάθανε να υπακούν τυφλά τις διαταγές των ανωτέρων τους, όσο παράλογες ή απάνθρωπες και αν ήταν αυτές.


Φυσικά, εκ των υστέρων, το σύνολο αυτών των ανθρώπων αναγνώρισε και την δική τους σιωπηλή συγκατάθεση για να κάνουν αυτά τα φριχτά εγκλήματα εις βάρος συνανθρώπων τους, πράγμα που δεν μπορούσαν να συνειδητοποιήσουν υπό τις συνθήκες που επικρατούσαν στην χούντα.


Προκύπτει ότι τα ολοκληρωτικά καθεστώτα, όπως αυτό της ελληνικής χούντας, αλλά και των Ναζί ακόμη εκπαιδεύουν τους στρατιώτες τους με πολύ συγκεκριμένο τρόπο, κάνοντάς τους πειθήνια όργανα της κρατικής εξουσίας της βίας.

Απόσπασμα από σημερινή εγγραφή στο blog μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μη σας τρομάξει το θέμα που πραγματεύεται το βιβλίο.. όπως είχε αναφερθεί στη Daily Mail .."είναι κατανοητό ακόμη και σε κάποιπον μαθηματικά αστοιχείωτο.. "
"Ο θείος Πέτρος και η Εικασία του Γκόλντμπάχ" του Απ.Δοξιάδη
ο Steiner λέει για το βιβλίο.."Πολύ λίγα λογοτεχνικά έργα τολμούν να πραγματευθοπύν θέματα αυτού του μεγέθους. Το μυθηστόρημα αυτό είναι ιδιαίτερα γενναιόδωρο: προσφέρει στον αναγνώστη την πρόσβαση σε κόσμους που είναι απο την φύση τους ερμητικά κλειστοί"
και μάλιστα με έναν τρόπο ιδιαίτερο και πολύ διαφορετικό..
Ρισπέκτ για το γούστο σου!! :thumbsup:
Όντως το εν λόγω βιβλίο είναι εκπληκτικό (το έχω προτείνει κι εγώ σε άλλο θέμα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Eγω πάντως δεν το συμπαθώ αυτό το βιβλίο :(

Μόνο και μόνο με αυτά που λεει για τον Ηardy, μου έρχεται να εκδώσω φετφά στο όνομά του :mad:

Ορίστε και ένα που μου αρέσει, δεν ξέρω αν έχει ξαναπροταθεί.





--------------------------------------------------------------------------------------

Μια κακιτεχνική προσφορά του Ιδρύματος Μείζωνος Ρεμπεσκεδισμού.

--------------------------------------------------------------------------------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drteddy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Συμφωνώ με το "Θείο Πέτρο..." που ειπώθηκε παραπάνω. Ένα παρόμοιου τύπου, σαφώς κατώτερο, είναι "Το επικηρυγμένο πρόβλημα" του Αρ. Εφταλιώτη. Πραγματεύεται την εξαφάνιση μιας μαθηματικής ιδιοφυϊας που έλυσε κάποιο άλυτο πρόβλημα. Εξαιρετική πλοκή, αλλά ολίγο βαρετό κατά στιγμές...
Επίσης, αυτές τις μέρες διαβάζω το...."ασεβές" "Φάδερ Ημών" του Μάνου Βουράκη. Η Δευτέρα παρουσία δοσμένη με μια πιο trendy ματιά! Πολύ γέλιο.... Ρουφιέται αβίαστα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liutaio

Νεοφερμένος

Ο Liutaio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τεχνίτης. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Dan Brawn

Διάβασα τα δυο γνωστά βιβλία του (πρώτα τον Κώδικα Da Vinci και μετά το Illuminati) και πρέπει να πω πως ένοιωσα σαν να διαβάζω δυο φορές την ίδια ιστορία με άλλα πρόσωπα και σε άλλες καταστάσεις… θα ʽλεγε κανείς πως είναι του ίδιου συγγραφέα (!).

Ένα βιβλίο που διάβασα τελευταία και νομίζω πως αξηζει είναι το «Ιστορίες για Αγρίους» της Ρόσα Μοντέρο από τις εκδόσεις Αλεξάνδρεια (ISBN 960-221-287-X)

Καλό διάβασμα!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Διάβασα τον προύτζινο Καβαλάρη" της SIMONS PAULINA. Μου άφησε ανάμικτα συναισθήματα. Δεν ξέρω αν το προτείνω τελικά.....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girlio_4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girlio_4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Το τελευταίο βιβλίο που διάβασα ήταν το Φάδερ ημών του Μάνου Βουράκη
εκδόσεις Ωκεανίδα.
Έχει ξεκαρδιστικά έξυπνες ατάκες και βασικά σε βγάζει από την πραγματικότητα και ταυτόχρονα σε βάζει σε μια άλλη...Καυστικό σε πολλά πάνω στην σημερινή εποχή και όχι μόνο στην θρησκεία...
Για να δείτε τι καλή που είμαι θα σας γράψω το στόρι....

Ο Θεός θεωρεί τον Ιησού στιλιστικά ακατάλληλο για τη Δευτέρα Παρουσία. Πιστεύει ότι για τα σύγχρονα δεδομένα είναι ντεμοντέ, βαρετός και κάπως αστοιχείωτος, γι' αυτό επιλέγει στη θέση του το μικρότερο γιο του, τον Τζες. Ένα μοντέλο Θεάνθρωπο που έχει όλα τα φόντα να κάνει μεγάλη καριέρα ως Σωτήρας-είναι πάνσοφος, πανάγαθος, πανέμορφος και πανσπάταλος.

Ο Θεός του δίνει εντολή να κατέβει στη Γη και να λύσει το επικοινωνιακό πρόβλημα των ανθρώπων-να τους απαλλάξει δηλαδή από την ιδιωτική τηλεόραση και τις πιστωτικές κάρτες. Ο Τζες μαζεύει δώδεκα εντυπωσιακές μαθήτριες κι αρχίζει να περιπλανιέται στην υφήλιο διδάσκοντας μεγάλες αλήθειες για την ψηφιακή ευσέβεια, το θρησκευτικό μάνατζμεντ και το ντιζάιν εσωτερικών κόσμων, φιλοδοξώντας να εντάξει δυναμικά τη θρησκεία στο γήινο λάιφ σταίλ.

Με το σταυρό στο χέρι δεν καταφέρνεις πλέον τίποτα αν ο σταυρός δεν είναι Cartier, διαδίδει παντού, χαρίζοντας απανωτά εγκεφαλικά στο Μεγαλοδύναμο, που βλέπει με τρόμο το δευτερότοκο γιο του να αναδεικνύεται σε απόλυτο sex symbol ενός απελπιστικά ανώριμου πλανήτη!
Περιμένω να μου πείτε σχόλια....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Το τελευταίο βιβλίο που διάβασα ήταν το Φάδερ ημών του Μάνου Βουράκη
εκδόσεις Ωκεανίδα.
Έχει ξεκαρδιστικά έξυπνες ατάκες και βασικά σε βγάζει από την πραγματικότητα και ταυτόχρονα σε βάζει σε μια άλλη...Καυστικό σε πολλά πάνω στην σημερινή εποχή και όχι μόνο στην θρησκεία...
Για να δείτε τι καλή που είμαι θα σας γράψω το στόρι....

Ο Θεός θεωρεί τον Ιησού στιλιστικά ακατάλληλο για τη Δευτέρα Παρουσία. Πιστεύει ότι για τα σύγχρονα δεδομένα είναι ντεμοντέ, βαρετός και κάπως αστοιχείωτος, γι' αυτό επιλέγει στη θέση του το μικρότερο γιο του, τον Τζες. Ένα μοντέλο Θεάνθρωπο που έχει όλα τα φόντα να κάνει μεγάλη καριέρα ως Σωτήρας-είναι πάνσοφος, πανάγαθος, πανέμορφος και πανσπάταλος.

Ο Θεός του δίνει εντολή να κατέβει στη Γη και να λύσει το επικοινωνιακό πρόβλημα των ανθρώπων-να τους απαλλάξει δηλαδή από την ιδιωτική τηλεόραση και τις πιστωτικές κάρτες. Ο Τζες μαζεύει δώδεκα εντυπωσιακές μαθήτριες κι αρχίζει να περιπλανιέται στην υφήλιο διδάσκοντας μεγάλες αλήθειες για την ψηφιακή ευσέβεια, το θρησκευτικό μάνατζμεντ και το ντιζάιν εσωτερικών κόσμων, φιλοδοξώντας να εντάξει δυναμικά τη θρησκεία στο γήινο λάιφ σταίλ.

Με το σταυρό στο χέρι δεν καταφέρνεις πλέον τίποτα αν ο σταυρός δεν είναι Cartier, διαδίδει παντού, χαρίζοντας απανωτά εγκεφαλικά στο Μεγαλοδύναμο, που βλέπει με τρόμο το δευτερότοκο γιο του να αναδεικνύεται σε απόλυτο sex symbol ενός απελπιστικά ανώριμου πλανήτη!
Περιμένω να μου πείτε σχόλια....:P

Το διάβασα το καλοκαίρι το βιβλίο αυτό. Πραγματικά πολύ έξπυνο και άποψή μου είναι πως δεν είναι καν εναντίον της θρησκείας γενικότερα και του χριστιανισμού ειδικότερα. Είναι ενάντια στον "καθωσπρεπεισμό" της εποχής μας που σημασία έχει το φαίνεσθαι και όχι το είναι. Αξίζει να το διαβάσει κανείς. Αν μη τι άλλο θα περάσει πολύ ευχάριστα την ώρα του, μιας και είναι ξεκαρδιστικό σε πολλές φάσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girlio_4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girlio_4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Το διάβασα το καλοκαίρι το βιβλίο αυτό. Πραγματικά πολύ έξπυνο και άποψή μου είναι πως δεν είναι καν εναντίον της θρησκείας γενικότερα και του χριστιανισμού ειδικότερα. Είναι ενάντια στον "καθωσπρεπεισμό" της εποχής μας που σημασία έχει το φαίνεσθαι και όχι το είναι. Αξίζει να το διαβάσει κανείς. Αν μη τι άλλο θα περάσει πολύ ευχάριστα την ώρα του, μιας και είναι ξεκαρδιστικό σε πολλές φάσεις. :)


Χέρομαι που το έχει διαβάσει κάποιος...και μάλιστα του άρεσε!!!!:clapup:
Μπράβο Μοναχε!!!;) :D :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drteddy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Χαίρομαι που το ευφάνταστο πόνημα του Βουράκη έχει κι άλλους οπαδούς σε μια κατά τα άλλα συντηρητική Ελλάδα...

Αυτές τις μέρες διαβάζω την "Υπομονή της Αράχνης" του Αντρέα Καμιλέρι. Εδώ και κάποια χρόνια που τον ανακάλυψα ρουφάω τα βιβλία του. Όχι μόνο αστυνομικά, αλλά με πολύ χιούμορ και αυτοσαρκαστική-φιλοσοφική διάθεση.

Έργα του ιδίου (που έχω διαβάσει): "Το σχήμα του νερού", "Τα πορτοκάλια του Μονταλμπάνο", "Ο ζυθοποιός του Πρέστον", "Σκύλος από τερακότα" και κάνα δυο άλλα που δε θυμάμαι τους τίτλους αυτή τη στιγμή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jigsaw

Νεοφερμένος

Ο Jigsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Προχτές πήρα το "Hellraiser" του Clive Barker το οποίο και διαβάζω. Περίμενα κάτι διαφορετικό αν και δεν μπορώ να πώ ότι είναι κακό. Ακόμα πήρα τον "Εκριζωτή" ενός Brom. Εναι εικονογραφημένο μυθιστόρημα. Δεν το έχω αρχίσει ακόμα αλλά φαίνεται καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drteddy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Προχτές πήρα το "Hellraiser" του Clive Barker το οποίο και διαβάζω.
Να δεις και την ταινία. Η πρώτη είναι αριστούργημα, οι δύο συνέχειες απαράδεκτες όπως συνήθως είναι τα sequels...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Ό,τι πρέπει για εισαγωγή στην φιλοσοφία είναι "Ο κόσμος της Σοφίας".
Αυτό διαβάζω τώρα και είναι εκπληκτικό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ό,τι πρέπει για εισαγωγή στην φιλοσοφία είναι "Ο κόσμος της Σοφίας".
Αυτό διαβάζω τώρα και είναι εκπληκτικό :)

welcome to the club :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Το καινούριο πολυαναμενόμενο βιβλίο του Harlan Coben,"Promise me"!

Myron Bollitar,welcome back!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top