[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Γεια σας κοριτσάκια.
Είχα κοντή φρατζούλα και πλέον έχει μακρύνει και με ενοχλεί.
Δεν θέλω να πάωνα την ξανά κόψω (βαριέμαι τα κομμωτήρια) πώς μπορώ να τα ''σουλουπώσω'';

Αν Θοδώρα θέλεις να την μακρύνεις αυτό που έχεις να κάνεις είναι να την πιάνεις με κάποιο "μανταλάκι" :P για να μην σε ενοχλεί...

Αν όμως θες να την κόψεις, αλλά βαριέσαι να πας κομμωτήριο τότε μπορείς πολύ εύκολα να την κόψεις μόνη σου. Πως;;; Σε στενά, ισιωμένα μαλλιά θα πάρεις το ψαλίδι σου και θα κόβεις σιγά σιγά τις άκρες ως το μήκος που δεν σε ενοχλεί... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
σχεδον διαβασα
φρατζολα..:hehe::hehe::hehe:
(και λεω και γω,,τι λεει?:rolleyes::blink::P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Χαχα!

Για το κόψιμο της φράτζας ξέρω για βρεγμένα μαλλιά, κατά τη διάρκεια του μπάνιου.
Το θέμα όμως είναι πως δε θέλω να κυκλοφορώ με μανταλάκια και τσιμπιδάκια. :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Να την κόψεις μόνη σου. Το' χω κάνει πολλές φορές για να την κοντύνω, δεν είναι δύσκολο.
Και ναι σε βρεγμένα μαλλιά καλυτερα για να την κόψεις ίσια.
Εκτός κι αν κάνεις χωρίστρα στη μέση και αλλάξει το style.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Με βρεγμένα μαλλιά είναι πιο δύσκολο γιατί δεν μπορείς να είσαι τόσο σίγουρη για το αποτέλεσμα. Για το μήκος.

Είχα κόψει αφέλειες στην κολλητή μου σε στεγνά μαλλιά και βγήκαν ολόισιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Effie Vt

Νεοφερμένος

Η Effie Vt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γεια σας κοριτσάκια.
Είχα κοντή φρατζούλα και πλέον έχει μακρύνει και με ενοχλεί.
Δεν θέλω να πάωνα την ξανά κόψω (βαριέμαι τα κομμωτήρια) πώς μπορώ να τα ''σουλουπώσω'';

Εγώ πάντα μόνη έκοβα τη φράντζα μου αφού ποτέ δεν ήμουν ευχαριστημένη όταν μου την έκοβαν άλλοι.... Είναι πανεύκολο.
Αρχικά πρέπει να ξέρεις ότι εάν δοκιμάσεις να κόψεις φράντζα, ενώ είναι βρεγμένη, μπορεί να κάνεις εύκολα λάθος και να σου βγει πιο κοντή απ' ότι τη θέλεις. Για να κοπεί ίσια, θα κρατήσεις την φράντζα σου ίσια με τα δυο δάχτυλα σου(το μεσαίο και τον δείκτη) και θα τα φέρεις στο ύψος που θέλεις να είναι η φράντζα. Στη συνέχεια κόβεις ότι περισσεύει από κάτω! Το μυστικό είναι το αραίωμα της φράντζας (ή μύτες) που γίνεται κάνοντας κάθετες ψαλιδιές στη φράντζα που είδη έχεις κουρέψει. Αλλά προσοχή, με μέτρο. Η άνιση φράντζα είναι απλά αστεία!
Τώρα, σε περίπτωση που θέλεις να την μακρύνεις, μια καλή λύση είναι οι αφέλειες. Δηλαδή το μόνο που κάνεις είναι οι κάθετες ψαλιδιές στην φράντζα σου χωρίς να την έχεις κουρέψει πρώτα. Έτσι δε θα δείχνει σαν φράντζα που έχει μακρύνει, αλλά σαν μέρος της κόμμωσης σου και δεν θα είναι τόσο ενοχλητική.
Αυτά... Καλή επιτυχία!!! Ελπίζω να βοήθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Effie Vt

Νεοφερμένος

Η Effie Vt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Κορίτσια αποφάσισα (με βαρειά καρδιά) να κόψω τα μαλλιά μου γιατί βλέπω οτι μου έχουν λιγοστέψει στο πάνω μέρος του κεφαλιού και θέλω να τα δυναμώσω. Έχω πολύ λεπτή τρίχα και το μαλλί μου φαίνεται (και είναι) λίγο. Σκέφτομαι κάτι φιλαριστό ως λίγο πιο κάτω από τον ώμο.

Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο για την περίπτωσή μου;

Πώς πρέπει να ζητήσω αυτό το κούρεμα για να μου το κάνουν όπως το θέλω; (πολύ έντονο φιλάρισμα για να πάρουν όγκο)
Να ξερεις παντως οτι αυτο το μαλλι δεν θα καθεται παντα ετσι... Θα πρεπει να το φιλαρεις καθημερινα πραγμα που σημαινει οτι θα το ταλαιπωρησεις περισσοτερο απ οτι να το δυναμωσεις...
Επειδη εχω και γω σχετικα λιγα μαλλια θα σου ελεγα πως οποσδηποτε θα πρεπει να κουρευεις συχνα την ψαλιδα (και αυτο ισχυει για ολους τους τυπους μαλλιων) χωρις να πηγαινεις στο κομμωτηριο, μπορεις και μονη σου!!!! :D
Επιπλεον εγω αποφευγω τα ισια μαλλια γιατι δειχνουν ακομα λιγοτερα ή αν τα ισιωνω τα κρεπαρω λιγο στη ριζα. Θα σου προτεινα να βρεις ενα στυλ σε σπαστα μαλλια ωστε να μη χρειαζεται και πολυ φτιαξιμο μονο λιγο κρεπαρισμα στις ριζες για ογκο.
tip:Αν δε σου αρεσει το κρεπαρισμα (εμενα δε μου αρεσει γιατι μπλεκουν τα μαλλια) μπορεις μετα το μπανιο, να στεγνωσεις τα μαλλια σου αναποδα ( και με φυσουνα για πιο σγουρα μαλλια) και ετσι θα σου δωσει το χαμμενο ογκο.:P
Εννοηται πως καθε ειδους προιοντα για προστασια απο πιστολακι ή ψαλιδι, ειναι αποδεκτα!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Έχει πάρει καμία το νέο Bellissima Absolute;
Είναι καλό; Γενικά τα παλιά Bellissima μου έχουν πει ότι δεν κάνουν τη γαμάτη δουλειά που λένε, αυτό όμως;:/:
Σε λίγες ώρες λογικά θα είναι στα χέρια μου και αγχώθηκα μήπως με απογοητεύσει *.*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
H τεχνολογία υπερύθρων τι ακριβώς κάνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
H τεχνολογία υπερύθρων τι ακριβώς κάνει;
αλλαζει τα καναλια στην τηλεοραση:)

α,,και ζεσταινει κατι απο μακρυα..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ναι, πρέπει να είσαι άνω του 1,65 νομίζω;;;
Έχει όριο και για ύψος και για βάρος, αλλά δε ξέρω πόσο ακριβώς. Κάπου εκεί πρέπει να' σαι.


Άκυρο, αλλά το ψαλίδι γ*μάει.:redface:
Εκτός του ότι είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ κάνει και το μαλλί καρφί με ένα πέρασμα. Αχου.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
:redface:
Ναι, πρέπει να είσαι άνω του 1,65 νομίζω;;;
Έχει όριο και για ύψος και για βάρος, αλλά δε ξέρω πόσο ακριβώς. Κάπου εκεί πρέπει να' σαι.


Άκυρο, αλλά το ψαλίδι γ*μάει.:redface:
Εκτός του ότι είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ κάνει και το μαλλί καρφί με ένα πέρασμα. Αχου.:redface:


κριμα.δεν περναω με 1.63:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Άκυρο, αλλά το ψαλίδι γ*μάει.:redface:
Εκτός του ότι είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ κάνει και το μαλλί καρφί με ένα πέρασμα. Αχου.:redface:
Μεγειά, μεγειά. :D

Τελικά, η τεχολογία υπερύθρων τι κάνει; Ζεσταίνει το ψαλίδι πιο γρήγορα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πάντα είχα απορία τι έχει μέσα ένα γυναικείο σαλόνι (τρύπωσα μέσα στο θέμα και τα είδα όλα).

:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
:redface:


κριμα.δεν περναω με 1.63:(
Ρε ψάξε το καλύτερα, γιατί δεν είμαι σίγουρη, στις προκηρύξεις δε θα το λέει;:/

Μεγειά, μεγειά. :D

Τελικά, η τεχολογία υπερύθρων τι κάνει; Ζεσταίνει το ψαλίδι πιο γρήγορα;

Θενξξ.:D
Ρε συ δεν ξέρω, δεν νομίζω να χρησιμεύει γι' αυτό, πάντως στις πλάκες υπάρχει μια χοντρή γραμμή στη μέση η οποία κοκκινίζει όταν είναι έτοιμο. Λογικά με αυτό ζεστένονται πιο πολύ και μεταφέρεται η θερμότητα σε μεγαλύτερο βαθμό στο μαλλί; Δε ξέρω, υποθέσεις κάνω, αλλά who cares κιόλας.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
ΣΩΜΑΤΟΜΕΤΡΙΚΑ ΜΕΓΕΘΗ
Από το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας ανακοινώθηκε ότι για την εισαγωγή υποψηφίων στις ανώτατες στρατιωτικές σχολές, το ακαδημαϊκό έτος 2008 - 2009, χρειάζεται να πληρούνται οι παρακάτω προϋποθέσεις:
Α. Το ελάχιστο όριο ύψους για τους άνδρες διαμορφώνεται στα 1,70 μέτρα και για τις γυναίκες στα 1,65 μέτρα.(τροποποιήθηκε σε 1,60 για το σχ. έτος 2010)
Β. Για το βάρος εισάγεται ο Δείκτης Μάζας Σώματος (ΔΜΣ), δηλαδή το πηλίκο του σωματικού βάρους του υποψηφίου σε κιλά προς το τετράγωνο του ύψους του σε μέτρα. (ΔΜΣ= (ΒΑΡΟΣ) / (ΥΨΟΣ x ΥΨΟΣ)
(Διαρούμε το βάρος (π.χ. 75 κιλά), με το τετράγωνο του ύψους σε μέτρα (π.χ.1,75*1.75=3,0625).
Άρα: ΔΜΣ = 75 / 3,0625 = 24,489)
Ο Δείκτης Μάζας Σώματος για τους μεν άνδρες πρέπει να βρίσκεται εντός των ορίων «20-25», για δε τις γυναίκες εντός των ορίων «18-22» και ισχύουν καθ όλη τη διάρκεια της φοίτησής τους στις Στρατιωτικές Σχολές.
Οι υποψήφιοι για εισαγωγή στις Στρατιωτικές Σχολές απαιτείται να διαθέτουν συγκεκριμένο βάρος.
Το φυσιολογικό βάρος σύμφωνα με την προκήρυξη εκφράζεται σε κιλά και ισούται με το ανάστημα σε εκατοστά μείον 100. (Π.χ. Ύψος 175 εκατοστά αντιστοιχεί σε 75 κιλά)
Βάσει της προκήρυξης, επιτρέπεται για το μόνιμο προσωπικό να διαθέτει βάρος έως και +20% του μέσου φυσιολογικού, ενώ για το ιπτάμενο προσωπικό ορίζεται στο +10%.
Για τις γυναίκες, το μέσο φυσιολογικό βάρος μειώνεται κατά 15%.

πηγή.:P
Τώρα το 1,60 είναι μόνο για το 2010 ή και για τα επόμενα δε κατάλαβα.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πφ, και γιατί το πήρες παιδί; :P
Εγώ έχω με 50 ? ένα και φτάνει τους 210-220 βαθμούς (δε θυμάμαι) και κάνει άψογη δουλειά.

Κοίτα να μην κάψεις το μαλλί σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μα έχετε σγουρά μαλλια και τα ισιώνεται έλεος.
Τα σγουρά ειναι πιο σεξουαλικά
(Αυτες που έχουν ίσια θέλουν να τα σγουρίνουν ενώ αυτές που τα έχουν σγουρά να τα ισιωσουν)

γυναίκες :pfff:

Θερμαίνουν το μαλλί τους για να σπάσουν τους δισουφιλικούς δεσμούς των κυστεινών τους ευτυχώς που η φύση προνόησε και ξαναδημιουργούνται.... στην συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Πφ, και γιατί το πήρες παιδί; :P
Εγώ έχω με 50 ? ένα και φτάνει τους 210-220 βαθμούς (δε θυμάμαι) και κάνει άψογη δουλειά.

Κοίτα να μην κάψεις το μαλλί σου.

Γιατί είχα βαρεθεί αυτό που είχα, που πάει μέχρι 180 -.-'' και ήθελα να πάρω ένα καλό.
Α πολύ καλό είναι και αυτό με υληψή θερμοκρασία. Τι μάρκα είναι; Babyliss;
Καλά εγώ αυτό δε παίζει να το αφήνω 230 ρε συ. Πριν που τα έκανα το είχα στους 200 και έπαιζα γιατί βοφόμουν μη καώ.:redface: Αλλά οκ πολύ ακριβό, στο ιντερνετ το' χε 89 και ο μπαμπάς μου το βρήκε 97 -.-''
Όχι τίποτα άλλο, αλλά θέλει και το πισί φτιάξιμο και ξενέρωσα.
Whatever.
Υγεία.:P

Μα έχετε σγουρά μαλλια και τα ισιώνεται έλεος.
Τα σγουρά ειναι πιο σεξουαλικά
(Αυτες που έχουν ίσια θέλουν να τα σγουρίνουν ενώ αυτές που τα έχουν σγουρά να τα ισιωσουν)

γυναίκες :pfff:

Θερμαίνουν το μαλλί τους για να σπάσουν τους δισουφιλικούς δεσμούς των κυστεινών τους ευτυχώς που η φύση προνόησε και ξαναδημιουργούνται.... στην συνέχεια.
Εμμ, ό,τι δεν έχεις το θες. :(
Ας το' χα εγώ ίσιο και δε θα το σγούρενα ποτέ.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δε θυμάμαι μάρκα και...βαριέμαι να δω γιατί κάνω διάλειμμα από διάβασμα. :P
Όντως, εγώ έχω λεπτή τρίχα και όταν βιάζομαι το πάω τέρμα, στα 170 όμως μου είναι οκ. Όσο πιο λεπτή τρίχα τόσο πιο χαμηλή θερμοκρασία θέλει νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top