Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
λολ
στην θέση σας θα ήμουν φειδωλός στις δηλώσεις μου και επιφυλακτικός - ακούγεται ότι η νέα Κάρτα Του Πολίτη θα αναφέρει ρητώς αν ο Πολίτης τόλμησε να εναντιωθεί στα ολοκληρωτικά σχέδια των Τοιούτων κάνοντας αντρίκειες μα αλίμονο ντεμοντέ δηλώσεις - σε ανάλογη περίπτωση θα τρώει και Κάρτα
Καλώς μας ήρθες, ΕΦΙΑΛΤΗ !
Στη νεότερη έκδοση.
Συμπεραίνω οτι θα χαρείς σε ενδεχόμενη υλοποίηση του ποιο πάνω σεναρίου.

Να που βγάζεις και κανένα λαβράκι συζητώντας για ομοφυλόφιλους.
Τέλος πάντων, μπορεί και να έχεις οθωμανικές καταβολές ! Ποιος ξέρει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Ως Καταλίνα ή ως Καταλίνος απαντάς ;

gps έχεις στο κεφάλι σου;
a po(u)steriori με ρωτάς? :redface:

Για να ξέρω να κρύψω την άγραφο δέλτο του ταμπούλα ράσα. :confused:

Βαλσαμωμένο πουλί από τα χέρια σου φεύγει, ρε μαξίμ. :)


Η μήπως παλινδρομείς ανάμεσα ;

αν είναι δυνατέλι,

ακόμη δεν αρχίσαμε, χύσαμε χύσαμε. :P

Παλινδρομώ σαν μάτι ημιαποκολλημένο
και συγκεκριμένα το αι οφ δε τάιγκα (eye of the tiger).

- Λες να;
- Μπα, δε(ν)...
- Κι αν ναι;
- Ε τόοοτε ...
- Αλλά πάλι;...Μπαααα....

(αρματωλή ιστορία)

Είμαι λέκτωρ στο putzinstitut (πουτς ινστιτούτ), δε ξέρω,
αυτό τι με κάνει, παλινδρομικό αργοναύτη προς το str8 ή το
γκέικο λιμάνι?
Με άγχωσες τώρα. :worry:

Ομολογώ οτι διαχωριστική γραμμή, δεν είναι ορατή δια γυμνού οφθαλμού.

Θα σε ψεκάσω με φλιτ τώρα που δε φοράς γυαλιά, ατιμούλικο. :redface:
Με φτιάχνει το φσου φσουτ. :redface::redface:

Αφού το ιδίοις πούτσ@σι δεν πιάνει, φόρα κανά ζευγάρι στροβοσκοπικά glasses.
Ποτέ δε ξερς.


τι είναι ο άνθρωπος

ένα τίποτα.
(αχ μιχαλάκη μου, δε το φάγες το αρνί, ΣΕ ΕΦΑΓΕ. Μπουχουχουχουυυυυ)



αι σπίκ ίνγκλαντ βέρυ μπεστ.
... and with the weather I speak them all and bester!

ή μάλλον

αϊ σπηκ δη Ίνγκλαντ δε βέρυ μπέστ, εντ αϊ γκετ γουέλερ αντ γουέλερ μπαϊ δε γουέδερ
(I speak the England the very best and I get weller and weller by the weather)

ή ακόμα και

αϊ ντοντ σπικ γκρέϊτ μπρίταν.
(I don't speak Great Britain)

εεεετσι εεεεετσι


Καλώς μας ήρθες, ΕΦΙΑΛΤΗ !

η άχρηστη πληροφορία της ημέρας,
πως λέμε η αράχνη έπιασε δυο μύγες,
η μία ήταν η μύγα του τσε. :redface:


Στη νεότερη έκδοση.

Εδώ καταντήσαμε η γενιά των 700 ρεσώ,
κι εσύ μου ψάχνεις με τι νικ μπαίνει ο κοσμάκης
κι αν η καλή πίπα καταλήγει στο στομάχι...

(η ζέστη, τα λόγια του παπά...)


Συμπεραίνω οτι θα χαρείς σε ενδεχόμενη υλοποίηση του ποιο πάνω σεναρίου.

Άκουσε η αλεπού πως πεταλώνανε τ' άλογα και σήκωσε κι αυτή το ποδάρι της..


Να που βγάζεις και κανένα λαβράκι συζητώντας για ομοφυλόφιλους.

Η κατάσταση είναι ρουχου μουχου.
Μπας και διαβάζεις Ομπύρου Ιλιάρδα; :worry:


Τέλος πάντων, μπορεί και να έχεις οθωμανικές καταβολές ! Ποιος ξέρει ;

αρντάν ζωή και κίνηση, ή μια επανεκκίνηση;

Αποθανέτω η ψυχή μου μετά των άλλων φίλων
δε σημαίνει ότι θα πεθάνεις αν συναναστρέφεσαι γκέϊ, οκ?

Υπόψιν ότι η μάνα του Χοσέ δεν έκλαψε ποτέ,
ίσως επειδή ήταν η μέγαιρα του sex,
ποιος ξέρει? --> ίσως ο (φι)Ρίκι Μάρτιν. :hmm:

_______________________________________________

Μα τον 'Αγιο Εγέρθητο και την Αγία Μελανία, Μάξιμε έχω τις εξής απορίες:

Ποιο είναι το πιο μισητό σου φαϊ;
Τα αυγά τηγαμητά?

Η πιο μισητή σου συνάρτηση;
p(x) - πε του χι ?

Αγαπημένη αττική σύνταξη σου?
Τα αιδοία παίζει?

Πως εξηγείται για σένα η φράση "βάζω πετονιά για κρέντιντ (credit)" ?


Η έκφραση "γκέο βαγκέο" είναι γκεουλίστικη? Τι πιστεύεις?


Υπάρχει, θεωρείς, περίπτωση όλοι οι γκέϊ να γεννήθηκαν την ώρα
που οι πλανήτες τους βαρούσαν μ@λ@κία;

Η έκφραση "άνοιξε τη βάνα, Μπάρμπα" είναι σαφές υποννοούμενο
αδερφίστικης αργκό ή μετέπειτα όνομα
οσκαρικής πρωταγωνίστριας σε Ιταλική συμπαραγωγή;


Ο γαμάι λάμα κι ο γαμαμούτρα είναι γκέϊ βουδιστές ή
κάτι κουρασμένα παλικάρια σε gay parade? :worry:


H έκφραση "απ'της συκιάς το γάλα" σημαίνει κάτι επαχθές?


H έκφραση "έγια μόλα έγια λέσα, βάλε και τις μπάλες μέσα"
τι στ'αλήθεια σου βγάζει?
Ζωρζ Πιλαλί, ή 5 χ 5 που μόλις τέλειωσε πάνω σε κατάστρωμα
γκαζάδικου πλοίου;

Η λέξη "εγκεφαλοκλάνι", πιστεύεις ότι έχει κάποια σημειολογία
που να σχετίζεται με κάποιο επίπεδο της συνειδητότητάς σου;

Αν κάποιος φτιάχνεται να του κάνουν το μώλο τάληρο,
εσύ νιώθεις ότι πήγε τσάμπα το τάληρο λες και πρόκειται
για πραγματικά 5 cents? αχ μάξιμε αχ.

Thunder, σα να μπαίνει η άνοιξη: είναι το χιτ
στις μέρες μας από κάποιον ταπεινό καψοκώλη;


Μάξιμε θέλω τα σκοτάδια σου:
Μπορείς να μου μεταφράσεις τη πρόταση:
Houston, we have a problem ?

Αν το πουλί μου είχε νύχι θα΄ταν δάχτυλο,
άρα στην ουσία δυο γκέϊ θα μπορούσαν απλώς
να καθαρίζουν ο ένας τον πωπό του άλλου,
αν το αν δεν ήταν.
Τότε θα τους έλεγες φιλότιμους, ε?

Αν κάποιος έχει μαύρη ζώνη στο τσιμπούκι κι ένα νταν,
τι φοβάσαι δηλ μη σε "πλακώσει" και πάρεις διαζύγιο;

Να ζεις να γ@μ@ς να πεθαίνεις, αυτό εννοούσε ο Μπουσκάλια, εντέλει, ολράιτ;
Και το "γ@μιέσαι" παίζει, αμα θες. Άμα δε θες, fine.

Κι αν θεωρείς ότι ομοφυλοφιλία = dragging to hell, (έλα στα ζύγια σου)
...ε λοιπόν, η κόλαση δεν είναι τόσο άσχημη όσο τη ζωγραφίζουν.

Και δεν μου τον σφυρίξανε, υπόψιν.



ΥΓ. όσοι απορρίπτουν τους ομοφυλόφιλους είναι 100 χρόνια πίσω απ'τα γελάδια,
(οι φίλοι μας τα ζώα)
θα έλεγα ότι είναι κι οι μ@λ@κες οφ δε κέης, αλλά δε το λέω για να μη γίνουν
οι ταυτοποιήσεις και κάποιοι προβάρουν τη στολή του γκλαντιέητορ. :redface:



Εγώ για τα χαλιά ήρθα, συνεχίστε την επικαβλική συζήτηση. :)


Αφιερωμένο στον μαξίμ, weith lav (:redface:):

https://www.youtube.com/watch?v=o2xZ8thDEgc
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ακόμη δεν αρχίσαμε, χύσαμε χύσαμε.
δεν πειραζει..!
Γούρι γούρι!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,801 μηνύματα.
Είμαι λέκτωρ στο putzinstitut (πουτς ινστιτούτ), δε ξέρω,
αυτό τι με κάνει, παλινδρομικό αργοναύτη προς το str8 ή το
γκέικο λιμάνι?

Πόσα πράγματα μαθαίνει κανείς διαβάζοντας Catalina! :hehe: πούτσεν, πουτσφράου, πουτς ινστιτούτ...για περισσότερη σημειολογική ανάλυση --> εδώ.

Εδώ καταντήσαμε η γενιά των 700 ρεσώ,
κι εσύ μου ψάχνεις με τι νικ μπαίνει ο κοσμάκης
κι αν η καλή πίπα καταλήγει στο στομάχι...
....
Η λέξη "εγκεφαλοκλάνι", πιστεύεις ότι έχει κάποια σημειολογία
που να σχετίζεται με κάποιο επίπεδο της συνειδητότητάς σου;
....
Να ζεις να γ@μ@ς να πεθαίνεις, αυτό εννοούσε ο Μπουσκάλια, εντέλει, ολράιτ;
Και το "γ@μιέσαι" παίζει, αμα θες. Άμα δε θες, fine.

Ο Μπουσκάλια εκτός απ' το "Να ζεις, ν' αγαπάς και να μαθαίνεις" έλεγε και ότι το αντίθετο της αγάπης δεν είναι το μίσος αλλά η απάθεια. Ο φίλος Μάξιμος μόνο για απαθής δεν μπορεί να κατηγορηθεί, δίνει τη δική του μάχη με το δικό του "γερασμένο" τρόπο. Όταν λέει π.χ. ότι η νέα γενειά είναι "υπό διωγμόν" είμαι σίγουρος ότι το εννοεί και θα ήθελε κάτι διαφορετικό γι' αυτήν.

Το διαφορετικό θα το ορίσει όμως η νέα γενειά μόνη της, όχι ο Μάξιμος, ο Νίκος, η Catalina, θα αφήσουν το στίγμα τους αυτοί που έρχονται και αυτοί που θα' ρθουν. Το 50' τους γκέι τους περνάγανε από ηλεκτροσόκ, τώρα κάτι τέτοιο είναι μίασμα. Εμείς οι Έλληνες λόγω χούντας και εκφασισμού έχουμε μείνει τουλάχιστον μια δεκαετία πίσω σε όλα: οικονομικά, κοινωνικά, πνευματικά, πολιτισμικά και αυτή την "καθυστέρηση" την βιώνουμε με έντονες αντιδράσεις σε κάθε κοινωνικό ζήτημα.

Λέει λοιπόν ο Μπουσκάλια:

«Θεωρούμε το «εγώ» μας σαν κάτι ουσιαστικό, τον εαυτό που κατασκευάσαμε. [...] Ο εαυτός κατασκευάζει τεράστια τείχη γύρω του για «αυτο»προστασία. Αυτά τα τείχη τα ονομάζει πραγματικότητα. Ο,τιδήποτε δεν ταιριάζει μʼ αυτό που ο περιτειχισμένος εαυτός θεωρεί πραγματικό, δεν αφήνεται να περάσει από το τείχος∙ έτσι, όταν πια φτάνει μέσα η νέα αντίληψη, έχει γίνει αυτό που ήθελε από την αρχή. Έτσι οι περισσότεροι από μας περνάμε τη ζωή μας βλέποντας μόνον ό,τι θέλουμε να δούμε, ακούγοντας μόνον ό,τι θέλουμε να ακούσουμε, μυρίζοντας ό,τι θέλουμε να μυρίσουμε, ενώ όλα τα υπόλοιπα παραμένουν απολύτως αόρατα.

Στα 16, είχα βρεθεί σε ένα απ' τα πολλά δισκάδικα-υπόγεια της Ακαδημίας. Χωρίς να ξέρω τίποτα, καθαρά από τύχη το βλέμμα μου έπεσε σε ένα δίσκο με έναν τοίχο ζωγραφιά. Δεν μπορούσα καν να τον ανοίξω και ως διπλός είχε τσιμπημένη τιμή για το πορτοφόλι μου. Τον κοίταζα από δω, τον κοίταζω από κει, μήπως και δω το συγκρότητα, τίποτα. Ένας τοίχος μέσα σε ζελάτινα. Ποτέ δεν κατάλαβα συνειδητά γιατί τον αγόρασα εκείνη την μέρα. Μου πήρε βέβαια λίγο καιρό να καταλάβω το νόημα του The Wall όπως τον σκέφτηκε ο Roger Waters αλλά στο τέλος τα κατάφερα! :D

Μάλλον ο Μάξιμος, λόγω ηλικίας, το προσπέρασε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Ο Μπουσκάλια εκτός απ' το "Να ζεις, ν' αγαπάς και να μαθαίνεις" έλεγε και ότι το αντίθετο της αγάπης δεν είναι το μίσος αλλά η απάθεια. Ο φίλος Μάξιμος μόνο για απαθής δεν μπορεί να κατηγορηθεί, δίνει τη δική του μάχη με το δικό του "γερασμένο" τρόπο. Όταν λέει π.χ. ότι η νέα γενειά είναι "υπό διωγμόν" είμαι σίγουρος ότι το εννοεί και θα ήθελε κάτι διαφορετικό γι' αυτήν.

Το διαφορετικό θα το ορίσει όμως η νέα γενειά μόνη της, όχι ο Μάξιμος, ο Νίκος, η Catalina, θα αφήσουν το στίγμα τους αυτοί που έρχονται και αυτοί που θα' ρθουν. Το 50' τους γκέι τους περνάγανε από ηλεκτροσόκ, τώρα κάτι τέτοιο είναι μίασμα. Εμείς οι Έλληνες λόγω χούντας και εκφασισμού έχουμε μείνει τουλάχιστον μια δεκαετία πίσω σε όλα: οικονομικά, κοινωνικά, πνευματικά, πολιτισμικά και αυτή την "καθυστέρηση" την βιώνουμε με έντονες αντιδράσεις σε κάθε κοινωνικό ζήτημα.

Μάλλον ο Μάξιμος, λόγω ηλικίας, το προσπέρασε....




Από το έχω άλλα σεξουαλικά κριτήρια από του μαξίμ
μέχρι το η νέα γενιά είναι υπο διωγμό
μεσολαβεί μια άβυσσος.
Δε βρίσκεις?Αν με το να λέμε ότι μερικοί τη βρίσκουν αλλιώς
το κάνουμε αντικείμενο φιλοσοφικής περιέλιξης γύρω
από μια γραβάτα σαν λαιμός τυριού λέγοντας ότι
μια γενιά ΟΛΑΚΕΡΗ τραβάει το δρόμο του χαμού,
είναι κάπως κουκου.

Όπως και να το κάνουμε.
Και δε δικαιολογείται κανένα γήρας, κανένας εαυτός
που τον ταξίδεψε μακρυά πολύ μακρυά η χούντα
κι ο φασισμός και ο,τι άλλο και τώρα περιμένει το κορμί του
να γυρίσει και κυρίως τον λογισμό του.
Λες και μαζεύτηκαν οι λύκοι να μπουν στην εκκλησιά
που θα λεγε κι ο Γκάτσος
(τώρα θα χαίρεται με τον γκάτσο ο μαξίμ :D)

Άρα δεν είναι τι προσπέρασε ο Μαξίμ
(τους πινκ φλουντ ή αν έμεινε στη λέξη πινκ και πήγε παραδίπλα
στους deep purple
(όμως τους προσπέρασε κι αυτούς γιατί το deep είναι κι αυτό υπονοούμενο)
αλλά τι προσπερασε ΤΟΝ Μαξίμ.

Η ζωή δε χαμογελά σε αυτόν που είναι απαθής
(όμως κλονίζεται η ηθική του από τους homos)
αλλά σε αυτόν που αποδέχεται το διαφορετκό
(από μπαγκλαβά μέχρι μνόχειλα πάνω από όρχεις)

Οπότε η συνηγορία σου, μόνο ως ζάχαρη για ξεπίκρισμα
μπορεί να εκληφθεί.
Όμως στράφι πάει η ζάχαρη γιατί με διαδοχικές εκπλύσεις
καταφέρνεις το ίδιο και σώζεις τη ζάχαρη για τον καφέ του χρόνου.



Λέει λοιπόν ο Μπουσκάλια:

«Θεωρούμε το «εγώ» μας σαν κάτι ουσιαστικό, τον εαυτό που κατασκευάσαμε. [...] Ο εαυτός κατασκευάζει τεράστια τείχη γύρω του για «αυτο»προστασία. Αυτά τα τείχη τα ονομάζει πραγματικότητα. Ο,τιδήποτε δεν ταιριάζει μʼ αυτό που ο περιτειχισμένος εαυτός θεωρεί πραγματικό, δεν αφήνεται να περάσει από το τείχος∙ έτσι, όταν πια φτάνει μέσα η νέα αντίληψη, έχει γίνει αυτό που ήθελε από την αρχή. Έτσι οι περισσότεροι από μας περνάμε τη ζωή μας βλέποντας μόνον ό,τι θέλουμε να δούμε, ακούγοντας μόνον ό,τι θέλουμε να ακούσουμε, μυρίζοντας ό,τι θέλουμε να μυρίσουμε, ενώ όλα τα υπόλοιπα παραμένουν απολύτως αόρατα.

Αυτό θα ήταν καλό επιχείρημα και για το θέμα με το φράχτη. :hmm:
Μπαγασάκο, εφαρμόζεις παράλληλη συνειρμική ψυχοδυναμική καλυμμένος πίσω από
δάση καλιφορνέζικης αγαπολογίας?

well done. :redface::redface:

Θα το σκεφτώ και θα απαντή.

Πάω ντουλιά. Δε προλαβέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Εμείς οι Έλληνες λόγω χούντας και εκφασισμού έχουμε μείνει τουλάχιστον μια δεκαετία πίσω σε όλα: οικονομικά, κοινωνικά, πνευματικά, πολιτισμικά και αυτή την "καθυστέρηση" την βιώνουμε με έντονες αντιδράσεις σε κάθε κοινωνικό ζήτημα.
....................................
Μάλλον ο Μάξιμος, λόγω ηλικίας, το προσπέρασε....
Τώρα γίναμε και καθυστερημένοι. :redface:
Για να αποδείξουμε δε οτι έχουμε προοδεύσει, θα πρέπει να δοκιμάσουμε, αυτό που εσείς ίσως, λέω ίσως, απολαμβάνετε και θεωρείτε φυσιολογικό. :redface:

Οσο για την χούντα, νεαρέ, ούτε στους ποιο μεγάλους εφιάλτες σου, μπορείς να φανταστείς ποιοι την αποτέλεσαν.
Απο τα αποτελέσματα της χούντας, συνάγεται το συμπέρασμα, οτι κάτι κουλτουριάρηδες που μας έφεραν την (δημοκρατία και τον σοσιαλισμό) που απολαμβάνουμε τώρα, ήταν
[FONT=&quot]συστρατευόμενοι [/FONT]και ακολουθούσαν ΑΝΩΘΕΝ ΕΝΤΟΛΑΣ.
Τώρα το άνωθεν μη μου ζητάς να προσδιορίσω, γιατι και έξυπνος είσαι και προοδευμένος.
Οπότε είμαι σίγουρος οτι ξέρεις και για να μη σε μειώσω, δεν γράφω λέξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,801 μηνύματα.
Τώρα γίναμε και καθυστερημένοι. :redface:
Για να αποδείξουμε δε οτι έχουμε προοδεύσει, θα πρέπει να δοκιμάσουμε, αυτό που εσείς ίσως, λέω ίσως, απολαμβάνετε και θεωρείτε φυσιολογικό. :redface:
Παρατηρώ ότι έχεις μια τάση να τσακώνεσαι με όλους....:worry: να βλέπεις, να διαβάζεις και να καταλαβαίνεις αυτά που περιτριγυρίζουν τον Τοίχο σου. Κατάλοιπο της χούντας είναι κι αυτό; Εγώ πάντως σου βάζω +1 για να ξαναγίνεις Μηδέν! :whistle:

Οσο για την χούντα, νεαρέ, ούτε στους ποιο μεγάλους εφιάλτες σου, μπορείς να φανταστείς ποιοι την αποτέλεσαν.
Πέρα από το 'νταμπλ νέγκατιβ' που παρέλειψες και μπλεξομπούτιασες το μπολντ, μήπως, λέω μήπως, θα ήθελες να συνδράμεις λίγο στην φαντασία μου; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Και τι είναι ο άνθρωπος που θα πει τι είναι ΛΑΘΟΣ της φύσης και τι όχι; Δημιουργός της ή απλά ένας παρατηρητής με τα υποκειμενικά του κριτήρια;
Η φύση έφτιαξε τον άνθρωπο και τα ζώα και όρισε σε αυτά να υπάρχει και η ομοφυλοφιλία.

Ο άνθρωπος απλά μπορεί κάτι στη φύση να μη το κρίνει δίκαιο/σωστό και με εργαλείο τη λογική και την τεχνολογία του, να το παραποιεί. Αυτό δεν καθιστά όμως αντικειμενικά τη φύση άδικη και λάθος.

Σε άλλες κοινωνίες η ομοφυλοφιλία θεωρείται ότι καλώς υπάρχει και σε άλλες θεωρείται λάθος της φύσης. Το ανθρώπινο σωστό/λάθος/φυσιολογικό μεταβάλλεται ανά κοινωνία και εποχή. Η φύση ωστόσο παραμένει ακάθεκτη σε αυτά που μας παρουσιάζει.
Γιατί να θεωρηθεί αντικειμενικά πιο ισχυρό κριτήριο η λογική του ανθρώπου αντί η λογική της φύσης στην αποδοχή ή όχι της ομοφυλοφιλίας ως φυσιολογική;

-petros
Εχουμε συνηθίσει να ζητάμε τεκμηρίωση, όταν πρόκειται να θέσουμε κάτι σε κρίση για την ορθότητα του ή μη.
Φυσιολογικό λοιπόν έχουμε μάθει να λέμε το αυταπόδεικτο, το εμφανές και αυτό που ακολουθεί νόμους της φύσης, απλά και δίχως να τους παρανοεί.
Στην φύση υπάρχουν ερμαφρόδιτα και ο λόγος που χαρακτηρίζονται έτσι, είναι το γεγονός ότι έχουν την δυνατότητα να παίρνουν ρόλους κατά την διαδικασία κύησης, προκειμένου να διαιωνίσουν το είδος τους.
Στον άνθρωπο όμως, αυτό αλλάζει και βλέπουμε να προσπαθείτε με επιχειρήματα να μας πείσετε ότι η σεξουαλική σας προτίμηση, θα πρέπει να θεωρηθεί ως φυσιολογική.
Ακόμα και αν οι ομοφυλόφιλοι, ως ποσοστό στον γενικό πληθυσμό, γίνετε πλειοψηφία, ακόμα και αν μείνει ένας άνδρας ή και κανένας, ακόμα και τότε το φυσιολογικό θα είναι κάτι πέρα από την σεξουαλική συμπεριφορά σας, που προσπαθείτε να μας πείσετε να αποδεχτούμε, ως φυσιολογική.
Η φύση, είναι αυτή που είναι και εμείς απλοί παρατηρητές της.
Οσες φορές ο άνθρωπος έχει κάνει επέμβαση στην φύση, άλλες τόσες έχει κάνει λάθος.

Κανείς δε σας λέει γιατί, όμως μέσα από την σεξουαλική συμπεριφορά σας και όταν έρχεστε σε επαφή με μικρά παιδιά, τότε ποιος μπορεί να σας δικαιολογήσει ;
Κανένας λογικός ή μάλλον κανένας φυσιολογικός .

Παρατηρώ ότι έχεις μια τάση να τσακώνεσαι με όλους.... να βλέπεις, να διαβάζεις και να καταλαβαίνεις αυτά που περιτριγυρίζουν τον Τοίχο σου. Κατάλοιπο της χούντας είναι κι αυτό; Εγώ πάντως σου βάζω +1 για να ξαναγίνεις Μηδέν!
Αυτό και εγώ το έχω επισημάνει.
Είσαι παρατηρητικότατος φίλε μου και οφείλω να το ομολογήσω.
Δε θα πρέπει να σου φεύγει τίποτα.

Πέρα από το 'νταμπλ νέγκατιβ' που παρέλειψες και μπλεξομπούτιασες το μπολντ, μήπως, λέω μήπως, θα ήθελες να συνδράμεις λίγο στην φαντασία μου; [/quote]
Εσύ γνωρίζεις τα πολλά και ο νους σου κατεβάζει σίγουρα.
Απορώ όμως και σε ρωτώ, πώς καταδέχεσαι να παραδεχθείς, εμμέσως πλήν σαφώς, άγνοια και ζητάς συνδρομή ;
Αλλά και ενώ παραδέχεσαι την άγνοια σου, πώς καταδέχεσαι να δείχνεις κάτι άλλο από αυτό που είσαι ; Δηλαδή κάποιος που ενώ δεν γνωρίζει, κρίνει και το χειρότερο είναι που δεν φροντίζει να καλύψει τα νώτα του, αφού δηλώνει άγνοια για κάτι που προηγουμένως έχει πάρει θέση.
Υ.Γ. παραδέχομαι ότι είμαστε of topic. Όμως δεν μπορούσα να μην απαντήσω σε τέτοια επίθεση και ο λόγος που απάντησα δεν είναι η ευθιξία μου, παρά για να σου πω ότι θα πρέπει να είσαι καλύτερα διαβασμένος όταν προσπαθείς να αγγίξεις θέματα σοβαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,801 μηνύματα.
Απορώ όμως και σε ρωτώ, πώς καταδέχεσαι να παραδεχθείς, εμμέσως πλήν σαφώς, άγνοια και ζητάς συνδρομή ;

Υ.Γ. παραδέχομαι ότι είμαστε of topic. Όμως δεν μπορούσα να μην απαντήσω σε τέτοια επίθεση και ο λόγος που απάντησα δεν είναι η ευθιξία μου, παρά για να σου πω ότι θα πρέπει να είσαι καλύτερα διαβασμένος όταν προσπαθείς να αγγίξεις θέματα σοβαρά.

Δεν μπορώ να ξέρω τι "σκηνοθεσίες" κάνεις στο μυαλό σου Μάξιμε. Από συνήγορος (του διαβόλου :P) έγινα ξαφνικά επιτιθέμενος. Σε πείραξε το "καθυστέρηση" ε; Δεν εννοούσα διανοητική Μάξιμε, τρελό αγόρι! :rolleyes::hehe:

Ακόμα και αν οι ομοφυλόφιλοι, ως ποσοστό στον γενικό πληθυσμό, γίνετε πλειοψηφία, ακόμα και αν μείνει ένας άνδρας ή και κανένας, ακόμα και τότε το φυσιολογικό θα είναι κάτι πέρα από την σεξουαλική συμπεριφορά σας, που προσπαθείτε να μας πείσετε να αποδεχτούμε, ως φυσιολογική.

Τι άλλο να πει κανείς; Βρε ότι και να γίνει, η συντέλεια του κόσμου να γίνει, που να γκρεμιστεί το σύμπαν και να μας φάνε οι μαύρες τρύπες....Ο Μάξιμος δεν αλλάζει γνώμη!!! :clapup:

Υ/Γ: Δεν είμαστε off-topic. Η ψυχή του topic είσαι ΕΣΥ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Δεν μπορώ να ξέρω τι "σκηνοθεσίες" κάνεις στο μυαλό σου Μάξιμε. Από συνήγορος (του διαβόλου :P) έγινα ξαφνικά επιτιθέμενος. Σε πείραξε το "καθυστέρηση" ε; Δεν εννοούσα διανοητική Μάξιμε, τρελό αγόρι! :rolleyes::hehe:
Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον, παρακολουθώ τις διανοητικές σου εξάρσεις . :redface:

Τι άλλο να πει κανείς; Βρε ότι και να γίνει, η συντέλεια του κόσμου να γίνει, που να γκρεμιστεί το σύμπαν και να μας φάνε οι μαύρες τρύπες....Ο Μάξιμος δεν αλλάζει γνώμη!!! :clapup:
Οταν απέναντι έχεις επιχειρήματα ισχυρά, τότε αναγκάζεσαι εκ των πραγμάτων να παραδεχτείς οτι έχεις λαθέψει.
Αρα, για να μην αλλάζει ο Μάξιμος γνώμη, μήπως δεν υπάρχουν επιχειρήματα ικανά να τον αναγκάσουν ; Λέω να τον αναγκάσουν, γιατι είναι κεφάλι που δύσκολα γυρίζει. (αγύριστο) :hmm:

Υ.Γ. Πάντως, είμαι υποχρεωμένος να παραδεχτώ, οτι με έχεις εντυπωσιάσει με την μαχητικότητα που παρουσιάζεις.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Συγγνώμη, δεν παρατέθηκαν επιχειρήματα για το ότι η ομοφυλοφιλία δεν είναι κάτι κακό; Εγώ έδωσα και κάποια επιστημονικά στοιχεία, δεν είδα κανένα να σχολιάζει κάτι. Έτσι το περάσαμε. Θέλετε να δώσω κι άλλα;

...Αντιθέτως δεν είδα κανένα επιχείρημα (τουλάχιστον αξιόλογο) από την πλευρά των ομοφοβικών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Συγγνώμη, δεν παρατέθηκαν επιχειρήματα για το ότι η ομοφυλοφιλία δεν είναι κάτι κακό; Εγώ έδωσα και κάποια επιστημονικά στοιχεία, δεν είδα κανένα να σχολιάζει κάτι. Έτσι το περάσαμε. Θέλετε να δώσω κι άλλα;

...Αντιθέτως δεν είδα κανένα επιχείρημα (τουλάχιστον αξιόλογο) από την πλευρά των ομοφοβικών...
Με ποιον τρόπο καλή μου μπορείς να συγκρίνεις το πρωκτικό σεξ μιας γυναίκας με την πρωκτική συνεύρεση δύο ανδρών ;
Ως γυναίκα που είσαι σε ρωτάω και αυτό γιατι παίρνεις θέση σε ξένα λιβάδια.
Τί απο τα δύο θεωρείς φυσιολογικό ;:kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Με ποιον τρόπο καλή μου μπορείς να συγκρίνεις το πρωκτικό σεξ μιας γυναίκας με την πρωκτική συνεύρεση δύο ανδρών ;
Δεν συγκρίνονται Μάξιμε και δεν υπάρχει λόγος να συγκριθούν. Για ποιο λόγο να συγκρίνουμε π.χ το μήλο με το πορτοκάλι; Σε κάποιους αρέσει το μήλο, σε άλλους το πορτοκάλι. Τι σημασία έχει;
Ως γυναίκα που είσαι σε ρωτάω και αυτό γιατι παίρνεις θέση σε ξένα λιβάδια.
Τί απο τα δύο θεωρείς φυσιολογικό ;:kissing:
Τι εννοείς παίρνω θέση σε ξένα λιβάδια; :hmm:Μια συζήτηση κάνουμε και καταθέτουμε την άποψή μας, την γνώση μας ή την εμπειρία μας πάνω στο θέμα. Καλό θα ήταν να αποκομήσουμε και κάτι χρήσιμο απ' αυτό. Και επαναλαμβάνω πως προς το παρόν δεν έχω δει επιχείρημα για ποιο λόγο θα πρέπε να να θεωρούμε την ομοφυλοφιλία ως κάτι αισχρό ή κακό ή ανώμαλο ...κλπ.

Το θέμα δεν είναι τι θεωρώ εγώ φυσιολογικό, αλλά τι είναι φυσιολογικό για τον καθένα να κάνει ώστε να νιώθει καλά. Ποια είμαι εγώ που θα κρίνω την ανάγκη ενός άντρα να είναι με κάποιον άλλο άντρα; Υποκειμενικό είναι το τι είναι φυσιολογικό. Γιατί όσο φυσιολογικό είναι για σένα (χρήση β' ενικού για αμεσότητα) να νιώθεις όμορφα κρατώντας το χέρι μιας γυναίκας, εξίσου φυσιολογικό είναι και για τον άλλο να νιώθει όμορφα φιλώντας έναν άντρα. Έτσι νιώθει. Και για την ακρίβεια, το ίδιο νιώθετε απλά είναι διαφορετικό το "αντικείμενο" του πόθου. Δεν καταλαβαίνω γιατί ό,τι είναι διαφορετικό πρέπει να είναι και αφύσικο...

Και στο κάτω κάτω, γιατί πρέπει να μας ενδιαφέρει αν είναι φυσιολογικό ή όχι; Αν εμείς νιώθουμε καλά με αυτό που είμαστε, τι μας νοιάζει τι είναι ο/η άλλος/η...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Δεν συγκρίνονται Μάξιμε και δεν υπάρχει λόγος να συγκριθούν. Για ποιο λόγο να συγκρίνουμε π.χ το μήλο με το πορτοκάλι; Σε κάποιους αρέσει το μήλο, σε άλλους το πορτοκάλι. Τι σημασία έχει;
Εχεις δίκιο! Εμένα μου αρέσουν τα μούσμουλα. Γράψε άσχετοοοοοοοοοοοοοοοοοο.
Τι εννοείς παίρνω θέση σε ξένα λιβάδια; :hmm:
Αναρωτιέσαι και αυτό είναι σε καλό δρόμο.
Μια συζήτηση κάνουμε και καταθέτουμε την άποψή μας, την γνώση μας ή την εμπειρία μας πάνω στο θέμα.
Η συμετοχή μας σε κάθε συζήτηση, απαιτεί απο εμάς και ανάλογες γνώσεις και εμπειρίες, προκειμένου να μορφώσουμε κάποια άποψη.
Καλό θα ήταν να αποκομήσουμε και κάτι χρήσιμο απ' αυτό.
Ως τώρα, έχεις αποκομίσει ως θετικό στοιχείο, τις απορίες.
Και επαναλαμβάνω πως προς το παρόν δεν έχω δει επιχείρημα για ποιο λόγο θα πρέπε να να θεωρούμε την ομοφυλοφιλία ως κάτι αισχρό ή κακό ή ανώμαλο ...κλπ.
Απλά αφύσικη χαρακτηρίζουμε την ομοφυλοφιλία. Οχι φυσιολογική.

Το θέμα δεν είναι τι θεωρώ εγώ φυσιολογικό, αλλά τι είναι φυσιολογικό για τον καθένα να κάνει ώστε να νιώθει καλά.
Φυσιολογικό είναι οτι ο πατέρας σου, ερωτεύθηκε την μητέρα σου και όχι τον κουμπάρο.
Ποια είμαι εγώ που θα κρίνω την ανάγκη ενός άντρα να είναι με κάποιον άλλο άντρα;
Εσύ για να προβάλεις τόσο σθεναρή άποψη, θα πρέπει να είσαι βαθύς γνώστης του θέματος. :redface:
Αναμένω την φώτηση απο εσένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Απλά αφύσικη χαρακτηρίζουμε την ομοφυλοφιλία. Οχι φυσιολογική.

Όρισέ μου τι είναι ένας "φυσιολογικός" άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Όρισέ μου τι είναι ένας "φυσιολογικός" άνθρωπος.

Δυστυχώς, καλή μου φίλη, δεν υπάρχει ακόμη μία κοινή παραδοχή, για το τι είναι "άνθρωπος":redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
ισως αυτος που κοιταζει ψηλα? προς τα πανω? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Με ποιον τρόπο καλή μου μπορείς να συγκρίνεις το πρωκτικό σεξ μιας γυναίκας με την πρωκτική συνεύρεση δύο ανδρών ;
Ως γυναίκα που είσαι σε ρωτάω και αυτό γιατι παίρνεις θέση σε ξένα λιβάδια.
Τί απο τα δύο θεωρείς φυσιολογικό ;

και τα δυο παραφυσει ειναι συμφωνα με τον νομο και την ιατρικη..


ισως αυτος που κοιταζει ψηλα? προς τα πανω?

μπα,,απο οτι εψαξα.. ανδρ-ωπος.. αυτος που εχει οψη ανδρος.. hu-man που λεμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Όρισέ μου τι είναι ένας "φυσιολογικός" άνθρωπος.
Θα σου πω τί θεωρώ αφύσικο. Αφύσικο θεωρώ ένας άντρας με οικογένεια και με ομοφυλοφιλικές εμπειρίες, να αφήνει την οικογένεια του, τις υποχρεώσεις του, αναζητώντας νεαρούς επιβήτορες προκειμένου να νοιώσει την ηδονή.

Αφύσικο επίσης θεωρώ, μια νεαρή κοπέλα να παίρνει θέση σε ένα τέτοιο θέμα.
Και αυτό γιατι απο την φύση της είναι αδύνατο να έχει γνώσεις και εμπειρίες τέτοιες που να την βοηθούν να αποκρυσταλλώσει την γνώμη της. Οπως ένας άνδρας, όσο και αν αγαπάει τα μωρά, όσο και αν είναι ψυχή και σώμα κοντά τους, αυτό που νοιώθει σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να πλησιάσει τα συναισθήματα της γυναίκας που κουβαλούσε τα παιδιά της 9 μήνες και βίωσε την γέννηση τους.

Ναι η ομοφυλοφιλία υπάρχει. Ποιος μπορεί να υποστηρίξει το αντίθετο. Ομως, άλλο είναι η παραδοχή της ύπαρξης και άλλο η παραδοχή του φυσιολογικού της πράξης.
Αν προσπαθήσουμε να μιλήσουμε για ίδια και διαφορετικά πράγματα, είμαστε αναγκασμένοι να αποδεχτούμε την διαφορετικότητα.
Η πράξη της ομοφυλοφιλίας, αυτή καθ' αυτή, για έναν άνδρα, αποτελεί απλά μια άλλη έκφραση διαφορετική απο αυτή που η φύση του τον έχει προικίσει.

Οι λόγοι της απόκλισης των ανδρών, είναι κάτι που χρειάζεται πολύ μεγάλη και προσεκτική συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ομως, άλλο είναι η παραδοχή της ύπαρξης και άλλο η παραδοχή του φυσιολογικού της πράξης.

αυτη ειναι η ουσια..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top