Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,819 μηνύματα.
Αφύσικο επίσης θεωρώ, μια νεαρή κοπέλα να παίρνει θέση σε ένα τέτοιο θέμα.
Και αυτό γιατι απο την φύση της είναι αδύνατο να έχει γνώσεις και εμπειρίες τέτοιες που να την βοηθούν να αποκρυσταλλώσει την γνώμη της. Οπως ένας άνδρας, όσο και αν αγαπάει τα μωρά, όσο και αν είναι ψυχή και σώμα κοντά τους, αυτό που νοιώθει σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να πλησιάσει τα συναισθήματα της γυναίκας που κουβαλούσε τα παιδιά της 9 μήνες και βίωσε την γέννηση τους.
Όσο ικανός είναι ένας άντρας ετεροφυλόφιλος να πάρει θέση επι της αντρικής ομοφυλοφιλίας, άλλο τόσο είναι και μια γυναίκα ετεροφυλόφιλη και μη. Γιατί ένας άντρας να είναι πιο ικανός, επειδή έχει πέος και πρωκτό ενώ η γυναίκα δεν έχει το πρώτο;
Μη σου πω κιόλας ότι η γυναίκα μπορεί να είναι και πιο αντικειμενική, δεδομένου ότι πολλοί άντρες κουβαλάνε ένα σωρό κόμπλεξ και μύθους στο μυαλό τους περί του ανδρισμού!

Όσον αφορά αυτό που λες για τη μητρότητα, το θεωρώ προσωπικά ΜΥΘΟ και αναιρείται μόνο με το γεγονός ότι υπάρχουν μητέρες αδιάφορες προς τα παιδιά τους (ναι, παρά το ότι τα κουβαλούσαν 9 μήνες στην κοιλιά τους). Η εξαίρεση εν προκειμένω αναιρεί τον κανόνα.

Σε αντιστοιχία πάντως με την άποψή σου ότι μια γυναίκα δε μπορεί να πάρει θέση επί της ανδρικής ομοφυλοφιλίας, εσύ πως μπορείς και παίρνεις θέση περί των συναισθημάτων μιας γυναίκας για τα παιδιά της και μας λες κιόλας ότι είναι δυνατότερα από αυτά που μπορεί να βιώσει ένας άντρας;

αυτη ειναι η ουσια..;)
Γνωρίζω ότι οι σεξουαλικοί "δρόμοι" των ομοφυλόφιλων θεωρούνται παρά φύσιν από την ιατρική.
Ωστόσο θεωρώ πολύ σημαντικότερο γνώρισμα των ομοφυλόφιλων, τη συναισθηματική και ενδότερη (=σεξουαλική) έλξη τους για το ίδιο φύλο. Αυτή την έλξη τη θεωρώ πολύ φυσική αλλά και ανθρώπινη αν θες, που τους οδηγεί αυτόματα στο να επινοήσουν δρόμους για να την ικανοποιήσουν. Αυτοί οι "δρόμοι" όπως είναι γνωστόν είναι κοινοί για τους περισσότερους ομοφυλόφιλους αλλά και σε κάποιο βαθμό θυμίζουν την ετεροφυλόφιλη σεξουαλική πράξη (ενεργητικός-παθητικός ρόλος, στοματικός και πρωκτικός έρωτας, αλληλο-αυνανισμός).

Αυτό με οδηγεί στο (αν θες πες το φιλοσοφικό, εφόσον η θετική επιστήμη μας λέει άλλα), συμπέρασμα ότι ακόμα και το ομοφυλοφιλικό σεξ εμπεριέχει μια φυσιολογικότητα, κάτι το αναμενόμενο. Άλλωστε η ιατρική αν δεν κάνω λάθος, αναγνωρίζει ως σκοπό του σεξ μόνο την αναπαραγωγή και όχι τη συναισθηματική και γενικότερη ικανοποίηση του ανθρώπου και γι' αυτό κρίνει ως φυσιολογική μόνο την κλασσική οδό πέος-αιδοίο.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γνωρίζω ότι οι σεξουαλικοί "δρόμοι" των ομοφυλόφιλων θεωρούνται παρά φύσιν από την ιατρική.
εγω ειμαι με την ιατρικη..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Οι λόγοι της απόκλισης των ανδρών, είναι κάτι που χρειάζεται πολύ μεγάλη και προσεκτική συζήτηση.

Πράγματι, αφού από μία άποψη, έτσι κι αλλιώς, η συνουσία γενικά για τους ανθρώπους είναι πράξη εφάμαρτη. "Ουδείς αναμάρτητος" δλδ "υπό τον ουρανό":redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,819 μηνύματα.
εγω ειμαι με την ιατρικη..:)
Είσαι μεν με την ιατρική περί της φυσιολογικότητας του ομοφυλοφιλικού σεξ, όχι δε με την ψυχολογία η οποία δεν θεωρεί την ομοφυλοφιλία ασθένεια (η άποψη της οποίας ψυχολογίας θαρρώ ότι είναι πιο ζωτικής σημασίας για το θέμα). :P


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος:
εγω ειμαι με την ιατρικη..
Ωρε Αγγελε !
Μην είσαι απο την Σπάρτη, τόσο Λακωνικός, ωρέ!:):):)
Να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω ; :hmm:
Αφού ομιλεί η Ιατρική, εγώ τι θα μπορούσα να πώ;

Κατοχυρώθηκε ! Ε, συγνώμη, ήθελα να πώ, ΤΕΚΜΗΡΙΩΘΗΚΕ.

Πράγματι, αφού από μία άποψη, έτσι κι αλλιώς, η συνουσία γενικά για τους ανθρώπους είναι πράξη εφάμαρτη. "Ουδείς αναμάρτητος" δλδ "υπό τον ουρανό"!

Καλέ μου φίλε Νωεύ, ας αφήσουμε τον Θεό ήσυχο για μια φορά, δίχως να διαχωρίσουμε τις πράξεις σε αμαρτωλές και μη. Εξʼ άλλου δεν είναι αυτό το θέμα. Αλλά και αν δεν πέσει κανείς, αν δεν <<αμαρτήσει>>, πως θα του δωθεί η ευκαιρία να (αγιάσει-μετανοήσει); Μορφώσει και αλλάξει γνώμη, θα έλεγα καλύτερα εγώ.

Είσαι μεν με την ιατρική περί της φυσιολογικότητας του ομοφυλοφιλικού σεξ, όχι δε με την ψυχολογία η οποία δεν θεωρεί την ομοφυλοφιλία ασθένεια (η άποψη της οποίας ψυχολογίας θαρρώ ότι είναι πιο ζωτικής σημασίας για το θέμα).


-petros

Πέτρο, οι αρχαίοι υμών πρόγονοι, έλεγαν : << νους υγιής εν σώματι υγιή >>.
Δεν γνωρίζω να πω περισσότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
....



Καλέ μου φίλε Νωεύ, ας αφήσουμε τον Θεό ήσυχο για μια φορά, δίχως να διαχωρίσουμε τις πράξεις σε αμαρτωλές και μη. Εξʼ άλλου δεν είναι αυτό το θέμα. Αλλά και αν δεν πέσει κανείς, αν δεν <<αμαρτήσει>>, πως θα του δωθεί η ευκαιρία να (αγιάσει-μετανοήσει); ...



...

(:offtopic: : Ελπίζω πως ο Θεός, παρά ταύτα, θα ανέχεται το χιούμορ:redface:!)
Δλδ, καλέ μου φίλε, θεωρείς πως η διάκριση σε "φυσιολογικούς" και "μη φυσιολογικούς" (εραστές) είναι μόνον ανθρώπινης τάξης και επιπέδου; Μήπως θα Τον αφήναμε ήσυχο, αν εφαρμόζαμε και για τις προσωπικές μας σεξ-προτιμήσεις, το "μη κρίνεις ίνα μη κριθείς";:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zopy

Νεοφερμένος

Η Zopy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ζουν ανάμεσα μας ή ζούμε ανάμεσα τους;
Θεωρείτε οτι η ομοφυλοφιλία είναι αδυναμία σε έναν άνδρα ή όχι;
Πιστεύετε οτι ένας ομοφυλόφιλος είναι σε θέση να γράψει την ιστορία του ;
Εχει το αναγκαίο θάρρος για να την υποστηρίξει ;
Θα απορρίπτατε έναν ομοφυλόφιλο ή όχι ;
Εχετε έρθει κοντά με κάποιον ομοφυλόφιλο;
Αν ναι, εξελίχθηκε η σχέση σας ομαλά ;
Αν όχι, ποια προβλήματα προέκυψαν ;

Απαντώντας με την σειρά:
-Κανένα από τα δύο. Δεν τους ξεχωρίζω από τους υπόλοιπους.
-Όχι. Είναι απλά προτιμήσεις.
-Εε... ναι; Γιατί όχι;
-Άλλοι ναι άλλοι όχι. Δυστυχώς η κοινωνία μας τους αντιμετωπίζει πολύ ρατσιστικά οπότε οι περισσότεροι ψιλοκρύβονται.
-Σαν φίλο; Όχι. Έχω φίλο ομοφυλόφιλο. Σαν...γκόμενα; Ναι, γιατί είμαι στρέιτ.
-Φιλικά; Ναι. Ερωτικά; Όχι.
-Στο φιλικό, ναι.
-Δεν προέκυψαν προβλήματα.

Γενικά πιστεύω ότι ο καθένας μας έχει το δικαίωμα και ΠΡΕΠΕΙ να ζήσει τη ζωή του όπως ο ίδιος γουστάρει. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους γκέι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
(:offtopic: : Ελπίζω πως ο Θεός, παρά ταύτα, θα ανέχεται το χιούμορ:redface:!)
Δλδ, καλέ μου φίλε, θεωρείς πως η διάκριση σε "φυσιολογικούς" και "μη φυσιολογικούς" (εραστές) είναι μόνον ανθρώπινης τάξης και επιπέδου; Μήπως θα Τον αφήναμε ήσυχο, αν εφαρμόζαμε και για τις προσωπικές μας σεξ-προτιμήσεις, το "μη κρίνεις ίνα μη κριθείς";:redface:
Εσύ τώρα, ποιανού δικηγόρος είσαι ;:hmm:
Οχι οτι φοβάμαι να αντιπαρατεθώ, αλλά να, με ξενίζεις κάπως. Ισως είναι απο τις λίγες φορές, αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο απο το να απαντήσω.
Πάντως θα κάνω ακόμα μια προσπάθεια να ξεκαθαρίσω τα λεχθέντα μου.
Εχω αποδεχτεί την ύπαρξη της ομοφυλοφιλίας και έχω ξεκαθαρίσει οτι την αποδέχομαι, έτσι απλά.
Ακόμα ποιο απλά, δεν έκρινα κανέναν.
Απλοποιώντας δε τις απαντήσεις μου, προσπάθησα να συζητήσω για το τί είναι αποδεκτό ως φυσιολογικό ή μη.

Η ιατρική επιστήμη, με την συνδρομή του Πέτρου, έχει αποδεχτεί την ομοφυλοφιλία ως μη φυσιολογική και συγκεκριμένα την ονομάζει <<παραφύσιν>>.
Εγώ απλά το σημείωσα, φίλε μου Νωεύ.
Εσύ τί γνώμη έχεις επ' αυτού ;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Η ιατρική επιστήμη, με την συνδρομή του Πέτρου, έχει αποδεχτεί την ομοφυλοφιλία ως μη φυσιολογική και συγκεκριμένα την ονομάζει <<παραφύσιν>>.


Ζήτω η επιστήμη! :clapup: Μετά την "καθόλα εμπεριστατωμένη" επιστημονική συνδρομή του Πέτρου στην κουβέντα, δείτε κι αυτό...

Η ομοφυλοφιλία στην Φύση μέρος πρώτο
https://www.youtube.com/watch?v=E16j7b-eHDM

Η ομοφυλοφιλία στην Φύση μέρος δεύτερο
https://www.youtube.com/watch?v=KaFvcONouJk&feature=related

Η ομοφυλοφιλία στην Φύση μέρος τρίτο
https://www.youtube.com/watch?v=u6xX_OatPh0&feature=related

Η ομοφυλοφιλία στην Φύση μέρος τέταρτο
https://www.youtube.com/watch?v=E3jJLVjhXLE&feature=mfu_in_order&list=UL

Η ομοφυλοφιλία στην Φύση μέρος πέμπτο
https://www.youtube.com/watch?v=9q5cEqG_iUw&feature=related

Η ομοφυλοφιλία στην Φύση μέρος έκτο
https://www.youtube.com/watch?v=Kz6CDKibatE&feature=mfu_in_order&list=UL

Λέτε οι μασώνοι κρυφογκέουλες του ΣΚΑΙ να διαβάλουν τη νεολαία μας με αντίχριστα, κακοηθή ντοκιμαντέρ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Εσύ τώρα, ποιανού δικηγόρος είσαι ;:hmm:
...
Εσύ τί γνώμη έχεις επ' αυτού ;


Της δια Ιησού Χριστού αλήθειας: Έξω από τη Βασιλειά του Θεού, όλα τα ανθρώπινα είναι "παρά φύσει", ακόμη και ο θάνατος:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,819 μηνύματα.
Νομίζω δεν έχει κατ' ονομάσει η ιατρική ειδικά την ομοφυλοφιλία ως παρά φύσιν. Αυτό που εννοούμε ο Άγγελος κι εγώ είναι ότι, απ' όσο γνωρίζουμε το πρωκτικό σεξ θεωρείται παρα φύσιν σεξουαλική τακτική, εξού και ο λόγος που αναφέρθηκε η ομοφυλοφιλια.

Προσωπικά την άποψη αυτή της ιατρικής (χμμ της ιατρικής είναι τελικά; ), δε τη θεωρώ σημαντική και γενικά δε λαμβάνεται σοβαρά υπόψιν. Συζητιέται από τον κόσμο κυρίως για εγκυκλοπαιδικούς λόγους.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ζήτω η επιστήμη! :clapup: Μετά την "καθόλα εμπεριστατωμένη" επιστημονική συνδρομή του Πέτρου στην κουβέντα, δείτε κι αυτό...

Η ομοφυλοφιλία στην Φύση μέρος πρώτο
https://www.youtube.com/watch?v=E16j7b-eHDM

Η ομοφυλοφιλία στην Φύση μέρος δεύτερο
https://www.youtube.com/watch?v=KaFvcONouJk&feature=related

Η ομοφυλοφιλία στην Φύση μέρος τρίτο
https://www.youtube.com/watch?v=u6xX_OatPh0&feature=related

Η ομοφυλοφιλία στην Φύση μέρος τέταρτο
https://www.youtube.com/watch?v=E3jJLVjhXLE&feature=mfu_in_order&list=UL

Η ομοφυλοφιλία στην Φύση μέρος πέμπτο
https://www.youtube.com/watch?v=9q5cEqG_iUw&feature=related

Η ομοφυλοφιλία στην Φύση μέρος έκτο
https://www.youtube.com/watch?v=Kz6CDKibatE&feature=mfu_in_order&list=UL

Λέτε οι μασώνοι κρυφογκέουλες του ΣΚΑΙ να διαβάλουν τη νεολαία μας με αντίχριστα, κακοηθή ντοκιμαντέρ; :P
Η ιατρική επιστήμη, θεωρεί την σεξουαλική συνεύρεση δύο ανδρών, ως παραφύσιν συνεύρεση και κατα συνέπεια δεν την ονοματίζει φυσιολογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
" Ο χαβάς κάθε ψωλής... είναι μία τρύπα... στο νερό!", έλεγε η προγιαγιά μου η Σουλτάνα, όταν στο χωριό μου, πριν από πενήντα χρόνια, σχολίαζαν κοντά της κάποιοι άντρες, τον μοναδικό γνωστό τους ομοφυλόφιλο:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Είσαι μεν με την ιατρική περί της φυσιολογικότητας του ομοφυλοφιλικού σεξ, όχι δε με την ψυχολογία η οποία δεν θεωρεί την ομοφυλοφιλία ασθένεια (η άποψη της οποίας ψυχολογίας θαρρώ ότι είναι πιο ζωτικής σημασίας για το θέμα)
μα η ψυχολογια ειναι λιγοτερο ιατρικη επιστημη και περισσοτερο θεωρητικη..

κοινως βλεπει πιο πολυ κοινωνικα και το πολιτικως ορθο απο την ιατρικη..

και η ψυχιατρικη δεν εχει τελειωσει το θεμα της ομοφυλοφιλιας..εχω δει ψυχιατρους που λενε απλα" οτι δεν θεωρειται ασθενεια συμφωνα με την εξουσια τους" και αλλους που ή μασανε τα λογια τους..ή ειναι κατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το θέμα ανοίγει και πάλι. Συνεχίστε ήρεμα και μην με κάνετε να ξαναθυμώσω γιατί θα σας δαγκώσω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Συνεχίστε ήρεμα και μην με κάνετε να ξαναθυμώσω γιατί θα σας δαγκώσω.
και θα παθουμε λυσσα?:hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,819 μηνύματα.
μα η ψυχολογια ειναι λιγοτερο ιατρικη επιστημη και περισσοτερο θεωρητικη..

κοινως βλεπει πιο πολυ κοινωνικα και το πολιτικως ορθο απο την ιατρικη..

και η ψυχιατρικη δεν εχει τελειωσει το θεμα της ομοφυλοφιλιας..εχω δει ψυχιατρους που λενε απλα" οτι δεν θεωρειται ασθενεια συμφωνα με την εξουσια τους" και αλλους που ή μασανε τα λογια τους..ή ειναι κατα.
Ούτε η ψυχιατρική τη θεωρεί ασθένεια, jesus. Διάβασε το DSM - IV TR και το ICD-10 (κανένα δεν αναφέρει την ομοφυλοφιλία ως ασθένεια, αντιθέτως αν θυμάμαι καλά το πρώτο κάνει και σαφή αναφορά στο ότι η καθαυτού ομοφυλοφιλία δεν αποτελεί ασθένεια).

Κι εγώ έχω ρωτήσει irl μάλιστα δύο ψυχιάτρους και μία ψυχολόγο, πετυχημένους στο χώρο τους και οι δύο γέλασαν και μόνο που το άκουσαν (βέβαια και οι τρεις ήταν γυναίκες και μάλλον κατά τον φίλο Μάξιμο, αφύσικα τοποθετήθηκαν επί του θέματος :D ).

Παρά φύσιν σεξ κάνουν και οι ετεροφυλόφιλοι, χωρίς να καθίσταται η ετεροφυλοφιλία μη φυσιολογική.
Το πρωκτικό σεξ είναι γενικά γνωστό και ως παρά φύσιν. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί κολλήσατε εκεί ορισμένοι. Μάλλον σας αρέσει να παίζετε με τις λέξεις.
Εφόσον σας ενδιαφέρει τόσο το θέμα, μπορείτε να διαβάσετε εδώ την άποψη του γιατρού κ. Κωνσταντινίδη (ουρολόγος-ανδρολόγος) περί του αν αποτελεί το πρωκτικό σεξ παρά φύσιν, καθώς επίσης και αυτό το άρθρο περί του πόσο προσφιλές είναι το πρωκτικό σεξ στους κατά τα άλλα φυσιολογικούς ετεροφυλόφιλους. :)
Α, και αυτό το κείμενο-συμβουλή προς ένα ετεροφυλόφιλο ζευγάρι. Αν θυμάμαι καλά και το cosmopolitan σε έναν οδηγό του αναφέρεται και στο πρωκτικό σεξ - το είχα πετύχει παλιά όταν αγόραζε η αδελφή μου το εν λόγω περιοδικό.

Σε κάθε περίπτωση (ακόμα και άμα το πρωκτικό σεξ είναι τελικά παρά φύσιν), δεν καθίσταται η ομοφυλοφιλία μη φυσιολογική ως ύπαρξη.

Και ασφαλώς κανένας, είτε ομοφυλόφιλος είτε ετεροφυλόφιλος, δε νοιάζεται για τις ταμπελίτσες που βάζει μια μειοψηφία συντηρητικών στο τι θα κάνουν στο κρεβάτι τους. Ο κόσμος προχωράει καρδιές μου. :)

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
Ο κόσμος προχωράει καρδιές μου. :)

-petros

And yet μερικοί επιμένουν να παραμένουν μέσα στο μικρόκοσμό τους προσπαθώντας να συμπαρασύρουν κι άλλους μαζί τους για να νιώθουν πιο ασφαλείς. Τι σκας εσύ καλό μου; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
βέβαια και οι τρεις ήταν γυναίκες και μάλλον κατά τον φίλο Μάξιμο, αφύσικα τοποθετήθηκαν επί του θέματος :D ).
ρωτα περισσοτερο ανδρες..και ανεπισημως ,,να δεις τι θα σου πουν..

παντως -εχουμε δειξει εδω σελιδα με αναλυση ψυχιατρου γυναικας που ειναι θεωρει κοινωνικους τους λογους που δεν θεωρειται η ομοφυλοφιλια ασθενεια..


Ο κόσμος προχωράει καρδιές μου.
ναι ,καλέ ,προχωραει...

και δεν κοιταει τρυπες..οτι εχουμε το χρησιμοποιουμε..δεν ειναι ντροπη..

τι σημαινει παραφυσιν?

Γιουχουυυ? στον 21ο αιωνα ζουμε..:worry:

και όλες οι τρυπες κανουν για όλα! multitasking τρυπες..
(μου θυμισες σκηνη απο το "Εισαι το ταιρι μου ",και την προσπαθεια να κανει ραντεβου με κοπελα..:worry:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Ήμουν έτοιμη να αρχίσω να παραθέτω τόνους πληροφοριών Βιολογίας αλλά ο Πέτρος το έσωσε (κατά ένα μέρος) τελευταία στιγμή με την απάντηση του γιατρού. Θα αγνοήσω λοιπόν τις ειρωνίες του Μάξιμου και θα περιοριστώ να παραθέσω μερικά ακόμα στοιχεία.








Καταρχάς, ένα κείμενο από την Ελευθεροτυπία:
[FONT=&quot]Η κοινωνία να «βγει από την ντουλάπα»[/FONT]
[FONT=&quot]Του ΒΑΓΓΕΛΗ ΓΙΑΝΝΕΛΟΥ*[/FONT]
[FONT=&quot]
Τι σκέφτεστε όταν ακούτε τη λέξη «ομοφυλοφιλία»; Οι περισσότεροι άνθρωποι σκέφτονται «gay άντρες» και «σεξ». Και φυσικά η ομοφυλοφιλία έχει σχέση με το σεξ, αλλά όχι μόνο με το σεξ και όχι μόνο με τους άντρες. Αφορά εξίσου και τις ομοφυλόφιλες γυναίκες, τις λεσβίες.

Ανεξάρτητα από το ποιο φύλο προτιμά κανείς, οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν τη δυνατότητα να αγαπούν και να έλκονται σεξουαλικά, τη δυνατότητα να ερωτεύονται. Με τον έρωτα όμως δεν εννοούμε μόνο σεξ και πόθο, αλλά και τη λαχτάρα για τρυφερότητα, για στοργή, και συντροφικότητα. Στην πραγματικότητα ούτε η ομοφυλοφιλία ούτε η ετεροφυλοφιλία είναι τίποτα περισσότερο ή τίποτα λιγότερο.

Τα τελευταία 100 χρόνια ένας αριθμός θεωριών απασχολήθηκε με το αίνιγμα γιατί μερικοί άνθρωποι είναι ομοφυλόφιλοι, όμως ο τρόπος έρευνας δεν ήταν πάντα αντικειμενικός. Από νωρίς έντονο ενδιαφέρον έδειξε η ορθόδοξη χριστιανική εκκλησία, η οποία καταχώρισε στις «αμαρτίες» τη σεξουαλική δραστηριότητα ανάμεσα σε δύο άντρες. Η συνέπεια ήταν απίστευτοι διωγμοί και δολοφονίες αθώων ομοφυλόφιλων.

Ομως, μετά το τέλος του περασμένου αιώνα κι όταν η ιατρική επιστήμη ασχολήθηκε με το θέμα, το ενδιαφέρον για τους ομοφυλόφιλους αυξήθηκε.

Οι πρώτες θεωρίες -επηρεασμένες από τη χριστιανική απαίτηση- αντιμετώπισαν την ομοφυλοφιλία ως ένα ελάττωμα στη φύση. Οταν το ενδιαφέρον επικεντρώθηκε στην ψυχή, η ομοφυλοφιλία περιγράφτηκε ως το αποτέλεσμα ψυχολογικών διαταραχών.

Μόνο στο δεύτερο μισό του 20ού αιώνα -όταν η επιστήμη χειραφετήθηκε σε μεγάλο βαθμό από θρησκευτικά βαρίδια- προέβαλλαν τελείως νέοι και σε γενικές γραμμές θετικοί τρόποι αντιμετώπισης της ομοφυλοφιλίας. Ψυχολόγοι και σεξολόγοι άρχισαν να βλέπουν την ομοφυλοφιλία ως μια απόλυτα φυσιολογική σεξουαλική ποικιλία.

Σήμερα η ομοφυλοφιλία εξετάζεται σε σχέση με την κληρονομικότητα, με το περιβάλλον στο οποίο ζει ο ομοφυλόφιλος άνδρας ή η ομοφυλόφιλη γυναίκα και, φυσικά, με τις θετικές επιλογές που κάνουν στο αν θα αποδεχτούν και σε ποιο βαθμό τα συναισθήματά τους.

Συγχρόνως εμφανίστηκε και ένα ενδιαφέρον για την ομοφυλοφιλία ως κοινωνικό φαινόμενο. Κοινωνιο-ανθρωπολόγοι, ιστορικοί και ερευνητές έχουν επισημάνει -ανάμεσα σε πολλά άλλα- και το πώς έχει μεταβληθεί η άποψή μας για την ομοφυλοφιλία σε σχέση με το χρόνο καθώς και τις σημαντικές διαφορές που υπάρχουν στην αντιμετώπισή της από διαφορετικούς πολιτισμούς
. [/FONT]
Υπάρχουν διάφορες έρευνες για το θέμα που θα μπορούσα να μιλήσω αλλά δεν έχω και πολύ χρόνο...
Εγώ αναφέρω ενδεικτικά την έρευνα του Dean Hammer το 1991 στην οποία βρήκε μια θέση του χρωμοσώματος Χ, την θέση Xq28 η οποία σύμφωνα με την εν λόγω έρευνα σχετίζεται με την ομοφυλοφιλία. Έχω ολόκληρο αφιέρωμα για αυτή την έρευνα αλλά προφανώς δεν μπορώ εδώ να μιλήσω αναλυτικά, μπορείτε να το ψάξετε και μόνοι σας.
Γνωστή είναι και η έρευνα του νευροβιολόγου Simon LeVay o οποίος εξέφρασε την άποψη ότι μία μικρή διαφορά στην δομή του εγκεφάλου σχετίζεται με τον σεξουαλικό προσανατολισμό.
Επίσης, υπάρχουν έρευνες που συσχετίζουν την ομοφυλοφιλία με τον αριθμό μεγαλύτερων αγοριών αδερφών ενός άντρα (ένας άντρας με πολλά μεγαλύτερα αδέρφια αγόρια, έχει περισσότερες πιθανότητες να είναι ομοφυλόφιλος). Σε άλλες έρευνες παρατηρήθηκαν αλλαγές στην αντίδραση ομοφυλόφιλων και ετεροφυλόφιλων ανθρώπων σε ανδρικές και γυναικείες ορμόνες, π.χ γυναικείες ορμόνες που ανιχνεύονται στον γυναικείο ιδρώτα ενεργοποιούν διαφορετική περιοχή του εγκεφάλου σε ομοφυλόφιλες γυναίκες την ίδια περιοχή που ενεργοποιούν και στους ετεροφυλόφιλους άντρες και το αντίστοιχο για αντρικές ορμόνες.

Καμία έρευνα δεν έχει επαληθευτεί προς το παρόν, απ' όσο γνωρίζω, αλλά σε κάθε περίπτωση αυξάνουν την πεποίθηση ότι η ομοφυλοφυλία έχει βιολογική βάση.

Πέρα από αυτό όμως, είτε είναι γενετική είτε επίκτητη, δεν καταλαβαίνω γιατί το διαφορετικό πρέπει να θεωρείται και αφύσικο. Είναι σαν να λέμε αν κάποιος είναι δεξιόχειρας ή αριστερόχειρας...Αλλά και οι δύο γράφουν κανονικά!!!
Ας ξεκολλήσουμε επιτέλους...

[FONT=&quot]
Η συμετοχή μας σε κάθε συζήτηση, απαιτεί απο εμάς και ανάλογες γνώσεις και εμπειρίες, προκειμένου να μορφώσουμε κάποια άποψη.
:whistle::whistle:
[/FONT]Και έχω αυτή την απάντηση από τον Μάξιμο!! Ο οποίος από την αρχή του τόπικ δεν ξέρει καν ο ίδιος γιατί κατηγορεί τους ομοφυλόφιλους πέρα από κάποια "εγώ θεωρώ", "εγώ νομίζω"κλπ..ίχνος επιχειρήματος!
ρωτα περισσοτερο ανδρες..και ανεπισημως ,,να δεις τι θα σου πουν..
παντως -εχουμε δειξει εδω σελιδα με αναλυση ψυχιατρου γυναικας που ειναι θεωρει κοινωνικους τους λογους που δεν θεωρειται η ομοφυλοφιλια ασθενεια..
Οι γυναίκες ψυχίατροι είναι λιγότερο επιστήμονες από τους άντρες;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top