• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Μικρά σπυράκια στη γλώσσα

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.


Το παθαινω αρκετα συχνα και ειδικα οταν τρωω φρουτα απο το χωριο (και ας τα πλυνω). Ειναι ανυποφορος ο πονος οταν δοκιμασω να φαω κατι. Με ενοχλει ιδιαιτερα η συχνοτητα με την οποια μου συμβαινει και που δεν ξερω ενα αποτελεσματικο τροπο για να τις εξουδετερωνω. Δεν νομιζω να ειναι θεμα υγιεινης καθως ειμαι αρκετα καλος φιλος με την οδοντοκρεμα και την οδοντοβουρτσα. Θα ηθελα να μου απαντησει καποιος ο οποιος εχει το ιδιο προβλημα (ή το εχει περασει) και εχει επισκεφτει ενα γιατρο ωστε να μου πει τι του ειπε και συγκεκριμενα τι τον συμβουλεψε...Ευχαριστω !

Άφτρες τα λένε αυτά τα σπυράκια και είναι όντως πολύ ενοχλητικά! Βγαίνουν πολλές φορές κι από άγχος ή στεναχώρια. Βγάζω κι εγώ συχνά αλλά πλέον τα έχω συνηθίσει τόσο που δεν με ενοχλούν. Τα σπάω με τα δόντια μου, βγάζουν λίγο πύον εκείνη τη στιγμή και μετά από 1-2 μέρες φεύγουν εντελώς...

Ξέρω, βέβαια ότι δεν είναι ό, τι πιο σωστό αυτό που κάνω, οπότε δεν στο προτείνω. Αυτό που ίσως θα βοηθούσε (κι έβαζα κι εγώ παλιά) είναι το pyralvex που το εφαρμόζεις πάνω στην άφτρα και κάνει πολύ καλή δουλειά. Είχα κι ένα σκεύασμα που μου είχε δώσει μια παιδίατρος και ήταν ένα κι ένα για τις άφτρες, αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς ήταν για να σου πω πως να το βρεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
To pyralvex είναι πολύ καλό, αυτό χορηγείται για τις άφθες.. Υπάρχουν και άλλα, δεν θυμάμαι όνομα, αν πας σε φαρμακείο και ζητήσεις επουλωτικό για τις πληγές του στοματικού βλεννογόνου- αντίστοιχο με το pyralvex- θα σου δώσουν το κατάλληλο. Η αιτιολογία των αφθών είναι, κατά βάσιν, άγνωστη. Αφού δεν οφείλονται σε μικρόβια- μια και είπες ότι έχεις πλύνει πριν τα φρούτα- ούτε σε μηχανικό τραυματισμό, ενοχοποιείται το στρες και ίσως τα οξέα των φρούτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top