Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Ναι, αναμφισβήτητα μπορούν να ταΐσουν το μωρό οι άνδρες.
Ναι, αναμφισβήτητα μπορούν να το κάνουν μπάνιο και πολλά άλλα ακόμα.
Εδώ θα πω ότι και εγώ ανέλαβα όλες αυτές τις πράξεις. Δεν υπάρχει κάτι που ως άνδρας, να μην έχω κάνει για τα παιδιά μου.

Η διαφορά έγκειται στο γεγονός ότι σήμερα όταν έρχονται τα παιδιά μου στο σπίτι γιατι απουσιάζουν από την πόλη που ζώ, αγκαλιάζουν την γυναίκα μου και εμένα.
Αλλά με την μητέρα τους έχουν μια σχέση εντελώς διαφορετική.
Την μητέρα τους την πειράζουν την φιλάνε, είναι τρυφερά μαζί της και θα ήταν αφύσικο να είναι και με εμένα.
Όχι πως δεν έχουμε επικοινωνία. Αλλά υπάρχει η διαφορά. Είναι διακριτός ο ρόλος μας ως γονείς.


Υ.Γ.1. Μπορεί να αυτοβαπτίζονται ως γονείς, όμως Μάνα είναι μία.
Καμιά λέξη δεν μπορεί να αντικαταστήσει το νόημα της. Συνώνυμα δεν υπάρχουν. Ετσι απλά.
Μπράβο λοιπόν στην γυναίκα σου που κάλυπτε αυτές τις πλευρές. Θα σε ενημερώσω ότι σε άλλες "κλασσικές" οικογένειες όπως πχ η δική μου αυτές τις πλευρές τις κάλυπτε ο πατέρας μου που σαν άνθρωπος είναι πιό τρυφερός από την μητέρα μου. Κάνει αυτό τον πατέρα μου ομοφυλόφιλο, κρυφό ή κάτι άλλο; Κάνει αυτό την μητέρα μου κακή μητέρα;
ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΑΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΑΞΙΜΕ. Αποδέξου το και σταμάτα να κρίνεις τα πάντα μόνο με βάση την δική σου ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Μπράβο λοιπόν στην γυναίκα σου που κάλυπτε αυτές τις πλευρές. Θα σε ενημερώσω ότι σε άλλες "κλασσικές" οικογένειες όπως πχ η δική μου αυτές τις πλευρές τις κάλυπτε ο πατέρας μου που σαν άνθρωπος είναι πιό τρυφερός από την μητέρα μου. Κάνει αυτό τον πατέρα μου ομοφυλόφιλο, κρυφό ή κάτι άλλο; Κάνει αυτό την μητέρα μου κακή μητέρα;
ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΑΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΑΞΙΜΕ. Αποδέξου το και σταμάτα να κρίνεις τα πάντα μόνο με βάση την δική σου ζωή.
Δηλαδή, παραθέτεις εντέχνως την δική σου οικογένεια απέναντι στην δική μου. Τον πατέρα σου συγκρίνεις με εμένα.
Τους λεβέντες μου (παιδιά μου) με εσένα.
Και μετά εγώ ψάχνω να βρω κάποιο νόημα.
Μα εσύ καλή μου δεν έχεις καταλάβει γρί, απο αυτά που είπα και όλα όσα εννοούσα και υπονοούσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αιντε αιντεεεεεεεεεε!:worry:
Τη σημασια του παραδειγματος αγαπητε Μαξιμε τη γνωριζεις?!
Με ενα απλο παραδειγμα προσπαθει καποιος να σου δωσει να καταλαβεις πως η τρυφεροτητα δεν ειναι αποκλειστικο χαρακτηριστικο των γυναικων και εσυ συνεχιζεις να γινεσαι εμπαθης! Για ηρεμησε...
Ελεος πια...
Ποιο ειναι το αφυσικο ρε ανθρωπε?! Να εχει ο πατερας τρυφερες στιγμες με τα παιδια του, οπως εχει και η μητερα?!
Αλλα θα μου πεις, ετσι σε μαθανε, ετσι συμπεριφερεσαι και αυτα μεταδιδεις!
Κριμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Συγγνώμη σου ζητώ, συγχώρεσε με, που τόλμησα να συγκρίνω τους λεβέντες σου με μένα, την άχρηστη!:redface: Mea culpa..............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Το μυαλό μου φλερτάρει συνεχώς -δεν μπορεί να αντισταθεί- με την υποθετική -γαργαλιστική ομολογουμένως- σκέψη, τί θα γινόταν αν οι λεβέντες Σου βγαίναν κάπως πιο.... .....χαριτοδιπλωμένοι .... :redface:
Φαντάζομαι αποκλείεις ένα τέτοιο ενδεχόμενο ε;;; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ένα ωραίο και αρκετά πληροφοριακό άρθρο απο τον δικηγόρο Βασίλη Σωτηρόπουλο σε ότι αφορά το σύμφωνο συμβίωσης για τους γκει στην Ελλάδα καθώς και για τις αδικαιολόγητες καθυστερήσεις ψήφισης και εφαρμογής του.


Είμαι ο μόνος να πιστεύω ότι το θέμα ξεχάστηκε ή θάφτηκε τεχνιέντως ; Για κάποιο λόγο θυμάμαι το ΠΑΣΟΚ να διαρρηγνύει τα ιμάτια του ότι μέσα στο 2011 το θέμα με το σύμφωνο των γκέι θα έχει τελειώσει και θα έχει ψηφιστεί.Καλή χρονιά λοιπόν!Φτάσαμε στο 2012 και η Ελλάδα παραμένει μια από τις ελάχιστες αναπτυγμένες χώρες παγκοσμίως να μην έχει την παραμικρή αίσθηση ισονομίας και να αφήνει για έναν ακόμα χρόνο τα χιλιάδες ομοφυλόφιλα ζευγάρια στη χώρα μας χωρίς κανένα δικαίωμα και κανένα τρόπο νομικής διασφάλισης των σχέσεων τους.Εύγε!


Δημόσια έκκληση σε βουλευτές για ένα σύμφωνο συμβίωσης χωρίς διακρίσεις

Κυρίες και κύριοι βουλευτές,

Σαν σήμερα, πριν 37 χρόνια, ξεκίνησε ο εκδημοκρατισμός της χώρας με τη μεταπολίτευση. Δυστυχώς, στο μεγαλύτερο μέρος του, αφορούσε τα δικαιώματα της πλειονότητας του πληθυσμού, αφού ακόμα και σήμερα οι μειονότητες είναι αντικείμενο πάμπολλων διακρίσεων. Πριν τρία χρόνια προστέθηκε άλλη μια διάκριση, μοναδική για τα ευρωπαϊκά δεδομένα: η καθιέρωση ενός συμφώνου συμβίωσης μόνο για ζευγάρια διαφορετικού φύλου.

Το ΠΑΣΟΚ είχε τότε διαφωνήσει με τη διάκριση αυτή. Όταν ανέλαβε την κυβέρνηση, με την απόφαση με αριθμό ΔΔΟΙΚ/3602/29-7-2010, ο Υπουργός Δικαιοσύνης συγκρότησε Νομοπαρασκευαστική Επιτροπή «με αντικείμενο την επεξεργασία Σχεδίου Νόμου για την τροποποίηση διατάξεων του Οικογενειακού Δικαίου και τη σύνταξη της αντίστοιχης Εισηγητικής Έκθεσης». Στις 17 Δεκεμβρίου 2010, η Επιτροπή παρέδωσε στον Υπουργό το σχέδιο νόμου και την εισηγητική έκθεση. Σε αυτά περιέχεται μεταξύ άλλων τροποποίηση του Άρθρου 1 του Ν. 3719/2008 ώστε σύμφωνο συμβίωσης να μπορούν να συνάπτουν δύο ενήλικα πρόσωπα χωρίς καμιά αναφορά σε φύλο. Περιέχεται επίσης η κατάργηση των Άρθρων 4 του Ν. 147/1914, 5§§2 και 3 του Ν. 1920/1991 και 8 του ΕισΝΚΠολΔ με τα οποία διατηρείτο σε ισχύ ο ισλαμικός νόμος (σαρία) για τους μουσουλμάνους της Θράκης.

Πέρασαν επτά μήνες από τότε και το σχέδιο νόμου «ξεχάστηκε». Αντίθετα, στα τέλη Ιουνίου 2011, στις υπογράφουσες και στους υπογράφοντες που έχουμε προσφύγει στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Δικαιωμάτων του Ανθρώπου (ΕΔΔΑ) κατά της διάκρισης σε βάρος των ομοερωτικών ατόμων στο νόμο για το σύμφωνο συμβίωσης (προσφυγές 29381/09 και 32684/09 – βλπ. https://cmiskp.echr.coe.int/tkp197/v...mber&table=F69A27FD8FB86142BF01C1166DEA398649) κοινοποιήθηκαν οι παρατηρήσεις της Ελληνικής Κυβέρνησης στις προσφυγές τους. Σε αυτές, η Ελληνική Κυβέρνηση υποστήριξε θέσεις που διαφέρουν σημαντικά από τις υποτιθέμενες θέσεις του ΠΑΣΟΚ αλλά και τις προαναφερθείσες προτάσεις της νομοπαρασκευαστικής επιτροπής, τις οποίες μάλιστα η Ελληνική Κυβέρνηση παρέλειψε να αναφέρει στο ΕΔΔΑ. Η Ελληνική Κυβέρνηση υποστήριξε αντίθετα την ορθότητα του Ν. 3719/2008, τον οποίο ως αντιπολίτευση είχε καταψηφίσει! Οι εδώ υπογράφουσες και υπογράφοντες αποστείλαμε στις 10 Ιουλίου 2011 τη συνημμένη επιστολή στον Υπουργό Δικαιοσύνης παρακαλώντας τον, μέχρι τις 22 Ιουλίου 2011, να μας ενημερώσει για την επίσημη θέση της Ελληνικής Κυβέρνησης και να μας χορηγήσει αντίγραφο του σχεδίου νόμου της Νομοπαρασκευαστικής Επιτροπής. Ο Υπουργός Δικαιοσύνης δεν απάντησε στην επιστολή μας. Στις 22 Ιουλίου 2011, το γραφείο του Υπουργού μας ενημέρωσε πως το θέμα χειρίζεται ο Γενικός Γραμματέας Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων. Ούτε αυτός απάντησε στην επιστολή.

Κατόπιν αυτού, παρακαλούμε την καθεμιά και τον καθένα από σας να καταθέσει ερώτηση ή αναφορά προς τον Υπουργό Δικαιοσύνης ζητώντας του να απαντήσει στην επιστολή μας ή/και σε συνεργασία με άλλες και άλλους βουλευτές να καταθέσει στη Βουλή προς ψήφιση ως πρόταση νόμου το σχέδιο νόμου της Νομοπαρασκευαστικής Επιτροπής με την εισηγητική έκθεση (βλπ. https://cm.greekhelsinki.gr/uploads/2011_files/nomoparaskevastiki_allages_se_oik_dik_17-12-10.doc και https://cm.greekhelsinki.gr/uploads/...isigitiki_gia_allages_se_oik_dik_17-12-10.doc), στα οποία στη συνέχεια θα προτείνουμε τροπολογίες. Τις σχετικές ενέργειες των βουλευτών θα δημοσιοποιήσουμε και θα συμπεριλάβουμε στις παρατηρήσεις μας προς το ΕΔΔΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Μια σημαντική νίκη σε ότι αφορά τον γάμο στα ομόφυλα ζευγάρια επιτεύτηκε πριν μερικές ημέρες στην Καλιφόρνια.Το Proposition 8 το οποίο είχε περάσει ύστερα από οριακό αποτέλεσμα δημοψηφίσματος και απαγόρευε τον γάμο σε ομόφυλα ζευγάρια ,κρίθηκε αντισυνταγματικό από δικαστήριο της Καλιφόρνια.Αυτό μάλλον θα έχει συνέπειες σε εθνικό επίπεδο καθώς η υπόθεση αναμένεται να φτάσει στο Ανώτατο Ομοσπονδιακό Δικαστήριο των Η.Π.Α και είναι σχεδόν σίγουρο πως θα έχει την ίδια εξέλιξη.Αν το Ανώτατο Ομοσπονδιακό Δικαστήριο των Η.Π.Α κρίνει την αντισυνταγματικότητα του Proposition 8 τότε οι Η.Π.Α θα είναι η μεγαλύτερη χώρα στο κόσμο που θα επιτρέπει τον γάμο και σε ομόφυλα ζευγάρια...Την ίδια ώρα η Ελλάδα κοιμάται τον ύπνο του δικαίου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
It's time.
End marriage discrimination.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ακόμα και οι Down Under !

Στην Ελλάδα έχει γίνει ποτέ κάποια ανάλογη καμπάνια ; Υπάρχουν ανάλογοι οργανισμοί ή φορείς ; Δε θυμάμαι να έχω δεί κάποια διαφημιση στα Ελληνικά ΜΜΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,809 μηνύματα.
Ακόμα και οι Down Under !

Στην Ελλάδα έχει γίνει ποτέ κάποια ανάλογη καμπάνια ; Υπάρχουν ανάλογοι οργανισμοί ή φορείς ; Δε θυμάμαι να έχω δεί κάποια διαφημιση στα Ελληνικά ΜΜΕ
Μόνο αυτή έχω πετύχει:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Μπράβο στο Ελλάντα για το διαφήμιση :worry:

On a serious note οι Aussies συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν.Η πιο δυνατή που έχω δει ποτέ.Ακόμα και οι στόκοι σκέφτοντε με αυτήν.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

смертной пилюле

Νεοφερμένος

Ο смертной пилюле αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
ελπίζω στους διεκδικητές να μην περιλαμβάνονται
και οι…. χαζοί Άγγλοι πολιτικοί που στέγαζαν τον έρωτά τους,
δηλ. πλήρωναν το ενοίκιο της ερωτικής τους φωλιάς με τον καλό τους με κρατικά χρήματα
(δηλ. ετησίως 8400 έως 12000 £)

κακιασμένος εκδικητικός homo

ενώ οι Γάλλοι έβαζαν στην μισθοδοσία – αργομισθία την ερωμένη τους
σε μεγάλη ημικρατική εταιρεία.





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Όλο ξεχνάω να το βάλω αυτό,είναι η θέση της Ψυχολογίας σε ότι αφορά την ψυχολογική έρευνα γύρω από τη ψυχοκοινωνική προσαρμογή των παιδιών ετερόφυλων και ομόφυλων γάμων, όπως δίνεται από τον Καναδικό Ψυχολογικό Σύλλογο

CPA continues to assert its 2003 position that the psychological literature into the psychosocial
adjustment and functioning of children fails to demonstrate any significant differences between
children raised within families with heterosexual parents and those raised within families with gay
and lesbian parents.


CPA further asserts that children stand to benefit from the well-being that
results when their parents’ relationship is recognized and supported by society’s institutions

Ενώ σε άλλο σημείο αναφέρει

A review of the psychological research into the well-being of children raised by
same-sex and opposite-sex parents continues to indicate that there are no reliable differences in
their mental health or social adjustment and that lesbian mothers and gay fathers are not less fit as
parents than are their heterosexual counterparts.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Και το Ηνωμένο Βασίλειο αποφάσισε χθές αργά να επιτρέψει τους γκέι γάμους.Το νομικό πλαίσιο εδώ στην Αγγλιά και σε όλη τη Βρετανία μέχρι χθές ήταν το σύμφωνο συμβίωσης.Δε το περιμένα από τον Καμερον αλλά μπράβο...

Φαντάζεστε συντηριτική κυβέρνηση στην Ελλάδα να κάνει κάτι ανάλογο ; Εντελώς ουτοπικό για τα δεδομένα της Ελλάδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pasquale

Νεοφερμένος

Ο Pasquale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Πότε έγινε αυτό;;; Δεν το ανέφεραν στην Ελλάδα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Και το Ηνωμένο Βασίλειο αποφάσισε χθές αργά να επιτρέψει τους γκέι γάμους.Το νομικό πλαίσιο εδώ στην Αγγλιά και σε όλη τη Βρετανία μέχρι χθές ήταν το σύμφωνο συμβίωσης.Δε το περιμένα από τον Καμερον αλλά μπράβο....

:redface::P:redface:: Μπράβο θα πω, όταν καταργηθεί (νομικά και γενικά) ...ο γάμος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pasquale

Νεοφερμένος

Ο Pasquale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
:redface::P:redface:: Μπράβο θα πω, όταν καταργηθεί (νομικά και γενικά) ...ο γάμος!

Των ομοφυλοφίλων ή γενικά; Και γιατί;;;:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Μπορεί να το δει κανείς από πολλές σκοπιές.
Από θρησκευτικής σκοπιάς, οι ομοφυλόφιλοι δεν πρέπει να παντρεύονται, διότι έτσι καταργείται ένα μέγα κεφάλαιο της θρησκείας μας και αλλάζει εκ βάθρων το μυστήριο του γάμου κατά τα ορθόδοξα ήθη.
Όσον αφορά τον πολιτικό γάμο, δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Άλλωστε, ήδη υπάρχουν πολλοί ομοφυλόφιλοι που συζούν, μοιράζονται τα έξοδα κ.λπ. Η τυπική διαδικασία του πολιτικού γάμου δεν αλλάζει και πολλά πράγματα, αλλά δίνει τουλάχιστον το δικαίωμα και σ' αυτούς να επισημοποιούν αυτό που έχουν.
Όσον αφορά τώρα την υιοθεσία παιδιού από ομοφυλόφιλα ζευγάρια, σ' αυτό κλίνω προς την αντίθετη άποψη. Θεωρώ ότι δεν πρέπει να μεγαλώσει ένα παιδί με δύο γονείς ιδίου φύλου. Στην παιδοψυχολογία, θεωρείται απαραίτητος ο ρόλος της Μητέρας και του Πατέρα και επιδρά καταλυτικά στην ψυχολογική σύνθεση και ανάπτυξη του παιδιού. Γι' αυτό οι χωρισμένες οικογένειες με παιδιά, παρουσιάζουν μεγάλα ποσοστά ψυχολογικών προβλημάτων και παιδικών τραυμάτων. Η ανάθεση κηδεμονίας ενός παιδιού σε ομοφυλόφιλα ζευγάρια είμαι πεπεισμένος ότι θα έχει τις ανάλογες επιπτώσεις στο παιδί. Εδώ δεν έχει να κάνει με αποδοχή από την κοινωνία, με δικαιώματα. Εδώ μιλάμε για ζητήματα που δεν μπορούμε να τα ελέγξουμε ή να τα παραβλέψουμε. Δεν μπορούμε να ρισκάρουμε σε αυτή την περίπτωση για να μη θιγούν τα δικαιώματά των ομοφυλοφίλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
Καλημερα σε ολους!!!:D:D:D:D:D
Ετυχε να το συζητησω πολυ προσφατα το θεμα με μια φιιλη και πιστευουμε ακριβως το ιδιο ραγμα πρεπει να επιτρα πουν οι γαμοι των ομοφυλοφίλων,όχι μόνο για το θεμα του έρωτα(που προσωπικα πιστευω οτι είναι απλώς ''το κερασακι στην τουρτα'' και οχι η ''τουρτα'' ολοκληρη) αλλα και για πιο χειροπιαστους λόγους π.χ. αμα ο συντροφος εχει καποιο προβλημα υγειας να μπορει να τα κανονισει ο συντροφος του χωρις να χρειαζεται να ερθουν συγγενεις και φιλοι που λογικα σε μια τετοια ''προοδεευτικη'' κοινωνια θα τον εχουν ξεγραψει απο γιο τους/κορη τους λογω των επιλογων του/της.
Το αν θα μπορουν ή όχι να υιοθετήσουν παιδιά με προβληματίζει ιδιαίτερα.Πιστεύω πως εξαρτάται από το πόσο προοδευτική ή έστω διακριτικη κοινωνια θα είναι αυτή στην οποία μένουν ώστε να μην πληγωθει το παιδι.:cry_x:
Πάνο( ο ακριβως προηγουμενος) σεβαστες οι αποψεις σου αλλα εγω δεν συμφωνω.Ποτέ δεν φταίνε οι συνθήκες αυτές καθαυτες αλλά οι αντιδράσεις των ατόμων.Π.χ. επειδη ανεφερες ως ασχετο παραδειγμα το διαζυγιο: εαν το διαζυγιο παρθεί μετα απο χρονια τσακωμων και μολις παρουν την αποφαση βαλουν το παιδι στη μεση σαν να παιζουν στον κυκλο με την κιμωλια το παιδι σιγουρα θα πληγωθει.Και επειδη εχω γνωρισει αρκετα παιδια χωρισμενων γονιων καταλαβαινεις παρα πολυ καλα τις συνθηκες του διαζυγιου..Οποττε επιστρεφω στο παραπανω: κάθε ζευγαρι ομοφυλοφιλων θα επρεπε (κατεμε) να ειχε την δυνατοτητα να υιοθετησει ενα παιδι αρκει να ζουσε σε μια κοινωνια που δε θα στιγματιζε το παιδι τους εξαιτιας τους:xtipao:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Πραγματικα καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος. Ακομη και εαν πιστευεις οτι ειναι ελαττωμα η ομοφυλοφιλια (για μενα ειναι) οφειλεις να την αποδεχτεις. Ολοι μας εχουμε ελαττωματα και ο καθε ενας μας πρεπει να αποδεχεται αυτα του αλλου. Δε πιστευω οτι επειδη καποιος ανθρωπος ειναι ομοφυλοφιλος εχουμε το δικαιωμα να του στερουμε στοιχειωδεις χαρες της ζωης οπως το να μεγαλωσει ενα παιδι, και να αισθανθει οτι συνδεεται ολοκληρωτικα με τον συντροφο του.

Και νομιζω οτι πρεπει να κινητοποιηθουμε σιγα σιγα και να διεκδικησουμε ολοι μαζι τα δικαιωματα των συνανθρωπων μας. Οχι μονο για την παρτι μας. Βεβαια αυτο που λεω τωρα ειναι επιστημονικη φαντασια για τον Νεοελληνα. Να διεκδικησει τα δικαιωματα μιας αλλης ομαδας; για ποιον λογο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top