Ο ένας πλάι στον άλλον..

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
πειράζει που ναι το βρίσκω καθημερινό?

η μαμά μου ήταν με το μπαμπά μου 44 χρόνια μαζί....
πέθανε στα 63 της...
αν ζούσε κι αυτή μέχρι τα 83 της κι ο μπαμπάς μου επίσης θα περνούσαν τελικά 64 χρόνια μαζί....

κι όχι ο μπαμπάς μου και η μαμά μου δεν ήταν απ τα ζευγάρια που λάτρευαν ο ένας τον άλλον
για την ακρίβεια θα έπρεπε να έχουν πάρει εδώ και χρόνια διαζύγιο!
Πίστεψε με όμως.... ο πατέρας μου αυτή τη στιγμή δυσκολεύεται ΤΡΑΓΙΚΑ ΠΟΛΥ να ζήσει χωρίς αυτήν. Δε βρίσκει λόγο ύπαρξης και νόημα...
έχει αρχίσει σιγά σιγά και αρρωσταίνει...
Σκέψου τώρα να ήταν ένα απλώς κανονικό ζευγάρι... σαν τα ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ που υπάρχουν γύρω μας.... και να αγαπούσαν αρκετά ο ένας τον άλλον...

υπάρχει αγάπη Καγίρι... υπάρχει!
Μην περιμένεις όμως και μην ελπίζεις ότι θα μπορέσεις να την καταλάβεις ότι την ζεις στα 28 σου... στα 30 σου... στα 40 σου αν θες! (ακόμα κι αν τη ζεις!)

Τέτοιες αποτιμήσεις γίνονται όταν τα μαλλιά είναι μπαμπάκια και υπάρχουν πολλές κοινές αναμνήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Kαλέ ναι, δεν διαφωνώ σου λέω ακριβώς. Αλλά προσωπικά η μεγαλύτερη σχέση που είχα ήταν 4μισι χρόνια όπως ξέρεις, και την τράβηξα εντελώς από τα μαλλιά για να φτάσει έως εκεί χρονικά- κανονικά θα έπρεπε να έχω χωρίσει χρόνια πριν. Και γενικά βλέπω πως μου είναι πολύ δύσκολο να βρω άνθρωπο να ανεκτώ σε σχέση έστω, πόσο μάλλον σε συμβίωση. Και δεν είμαι καθόλου πρόθυμη να συμβιβαστώ στα μεγάλα, μόνο στα μικρά καθημερινά. Άρα; Αφού δυσκολεύομαι έστω να κάνω σχέση, για ποια αγάπη μου μιλάς; :P

(Ο μπαμπάς σου είχε συνηθίσει την μαμά σου, το αρχικό κείμενο δεν μου βγάζει κάτι τέτοιο. Όχι πως υποτιμώ την δύναμη της συνήθειας, κάθε άλλο, αλλά αν φτάσω στα 60 μου και μου λείπει ο άλλος απλά και μόνο γιατί τον είχα συνηθίσει και οκ, τον αγαπούσα σαν άνθρωπο αλλά όχι σαν άντρα μου, ε, δεν θα θεωρήσω πως αυτό που είχαμε ήταν η αγάπη που λέει το κείμενο και που θα ήθελα να μου συμβεί!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Το ότι στα 28 σου ΑΠΛΑ δεν έχεις βρει τον άνθρωπο σου, δεν λέει και πολλά νομίζω ε?
Αν πεθάνεις κι εσύ στα 84 σου (χλωμό βέβαια γιατί δεν θα έχεις να πάρεις τα φάρμακα σου με την ελληνική σύνταξη), και θες να έχεις ζήσει και 58 χρόνια αγάπης μαζί με τον άλλον ... οκ... καλύτερα να αρχίσεις να απελπίζεσαι! είσαι ήδη με χαμένα 2 χρόνια :P
Αν σου αρκούν τα 40 χρόνια αγάπης... μπορείς να μην απελπίζεσαι ακόμα και να κάνεις υπομονή και μέχρι τα 40 σου :P


Αυτό που θέλω να πω είναι ότι...μην τραγικοποιούμε τα πράγματα
Το ξαναλέω... όλοι έχουμε την δυνατότητα να γράψουμε την δική μας ιστορία αγάπης....
Που οκ μπορεί να μην την λένε οι ειδήσεις αλλά θα μπορούν να την λένε τα παιδιά μας, τα εγγόνια μας...
Για μένα δεν είναι λίγο... να έρθει ο καιρός που να έχω εγγόνια που θα λένε ο παππούς γνώρισε τη γιαγιά μέσω μιας παρέας internet!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αχ, άλλα λέω εγώ και άλλα εσύ! Φυσικά και δεν έχει σημασία ότι εγώ στα 28 μου δεν έχω βρει τον άνθρωπό μου, δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο! Απλά είπα πως η εμπειρία μου έχει δείξει πως δυσκολεύομαι με τα σημερινά δεδομένα ακόμα και μια απλή σχέση να κρατήσω για παραπάνω από τρίμηνο, οπότε πως θες να ελπίζω πως θα ζήσω την αγάπη με τον τρόπο που περιγραφέται στο πρώτο ποστ; Όταν μάλιστα γύρω μου βλέπω κυρίως συμβιβασμένα ζευγάρια κι όχι ζευγάρια που μένουν μαζί λόγω έρωτα;! Στο δικό σου σύμπαν δηλαδή πόσες φορές έχεις δει ζευγάρια να είναι σαν αυτό του πρώτου ποστ; Εσύ να το δεις, όχι να το ξέρουν κι εκείνοι.. ασε που αν ήταν θα το ήξεραν, τα δύο ζευγάρια που ξέρω εγώ και είναι κάπως έτσι όντως, ξέρανε εξαρχής πως "αυτό είναι"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αχ, άλλα λέω εγώ και άλλα εσύ! Φυσικά και δεν έχει σημασία ότι εγώ στα 28 μου δεν έχω βρει τον άνθρωπό μου, δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο! Απλά είπα πως η εμπειρία μου έχει δείξει πως δυσκολεύομαι με τα σημερινά δεδομένα ακόμα και μια απλή σχέση να κρατήσω για παραπάνω από τρίμηνο, οπότε πως θες να ελπίζω πως θα ζήσω την αγάπη με τον τρόπο που περιγραφέται στο πρώτο ποστ; Όταν μάλιστα γύρω μου βλέπω κυρίως συμβιβασμένα ζευγάρια κι όχι ζευγάρια που μένουν μαζί λόγω έρωτα;! Στο δικό σου σύμπαν δηλαδή πόσες φορές έχεις δει ζευγάρια να είναι σαν αυτό του πρώτου ποστ; Εσύ να το δεις, όχι να το ξέρουν κι εκείνοι.. ασε που αν ήταν θα το ήξεραν, τα δύο ζευγάρια που ξέρω εγώ και είναι κάπως έτσι όντως, ξέρανε εξαρχής πως "αυτό είναι"!


ξέρεις με ΣΙΓΟΥΡΙΑ τι θα φας αύριο?
το ότι βλέπεις γύρω σου καθημερινά να τρώνε το μεσημέρι στα όρθια από φαστ φουντ, το κάνει δεδομένο ότι θα φας κι εσύ αύριο πρόχειρο φαγητό?

Ρε συ... ΣΗΜΕΡΑ... μπορεί να περπατάς να πας στο περίπτερο για να αγοράσεις τσίχλες και να γνωρίσεις τον άντρα της ζωής σου που θα ζήσεις μαζί του αυτό που περιγράφεται στο πρώτο ποστ! Τι σημασία έχει τι κάνουν οι άλλοι και τι βλέπεις γύρω σου?
Το ΥΛΙΚΟ για να δημιουργήσεις μια τέτοια σχέση, το έχεις! Κι εσύ κι εγώ και όλοι μας! Είμαστε όλοι άνθρωποι που έχουμε το δυναμικό και το υλικό μέσα μας ώστε να μας συμβεί!

Η ζωή μας αλλάζει κατεύθυνση με απίστευτες ταχύτητες και έρχονται τα πράγματα με τρόπο που δεν περιμένεις ποτέ!
Αν πριν δυο-τρία χρόνια μου έλεγες ότι εγώ θα ζούσα φέτος τον έρωτα που ζω, θα είμαι παντρεμένη και θα είμαι στο μήνα μου να γεννήσω, εκτός του ότι θα γέλαγα έως δακρύων θα σου σύστηνα ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ να σε δει κάποιος γιατρός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Καλά, καλά, σταματάω. Πάντως οι πιθανότητες δεν είναι υπέρ μου, αυτό πρέπει να το παραδεχτείς! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
έχεις τις ΙΔΙΕΣ ακριβώς πιθανότητες που είχε και ο Αντρέ Γκορζ...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
E.. χμμμ, νομίζω παλιά ήταν πιο αγνά τα πράγματα, άρα οι πιθανότητες τους ήταν μεγαλύτερες.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αχ μην το κάνεις αυτό!
παλιά κι όλας δεν χώριζαν γιατί "τι θα πει ο κόσμος"


άστο ...μην το βλέπεις έτσι! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ! και σταμάτα να μου φέρνεις επιτέλους αντιρρήσεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Παντως , θα συμφωνησω οτι θελει προσοχη να μην μπερδεψουμε την αγαπη οπως περιγραφτηκε στο αρχικο ποστ, με το "δε μπορω χωρις τον αλλον" απο συνηθεια ζωης. Ειναι λεπτη η γραμμη. Αλλα υπαρχει. Και στη 2η περιπτωση θα υπαρχει και αγαπη, αλλα ισως θα εχει χτιστει απο υλικά οπως : χρονος,συνηθεια,συμβιβασμος.

Πολυ σωστο βεβαια και το οτι ποτε δε ξερουμε πως θα τα φερει η ζωη και πόσο γρηγορα. Δε θα εφτανα να πω ομως οτι η αγαπη η πραγματικη, χωρις ολα τα παραπανω "βοηθηματα"/"νοθειες" , ειναι καθημερινο φαινομενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top