Όταν έχει βγει μόνος/-η, με φίλους, και σας λέει ότι μέθυσε...

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Είναι καλό όταν πιο γενικά το άτομο που πίνει έχει κάποιες υποχρεώσεις έστω και άτυπες και δεν τις εκπληρώνει συστηματικά κλπ κλπ

Κουλάρισε, δε σου είπε κανείς ότι θα την παντρευτείς κιόλας...


υγ. Άκου "υποχρεώσεις". Σαν τους παπούδες μας σκεφτόμαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
Κουλάρισε, δε σου είπε κανείς ότι θα την παντρευτείς κιόλας...

υγ. Άκου "υποχρεώσεις". Σαν τους παπούδες μας σκεφτόμαστε...
"υποχρεώσεις" φίλε ναι. Μετά από ένα σημείο η ανεμελειά και όλα έτοιμα τελειώνει! Αν έχουμε την άνεση να έχουμε αυτή την ανεμελειά καλώς αλλά ακόμα καλύτερα είναι να ξέρουμε ότι είναι κάτι παροδικό συνήθως και στην πλειοψηφία δεν υπάρχει! Ο γάμος ήταν ένα παράδειγμα που είναι μια μίξη διαφόρων πτυχών της ζωής


Ρε φίλε η αρχική ερώτηση ήταν για τον ερωτικό σύντροφο και εγώ στο τέλος το επέκτεινα λίγο έξω από το ερωτικό,σε καταστάσεις συμβίωσης! Δεν υπάρχει παπουδίαση στο θέμα και στην τελική επειδή ίσως να συμφωνούνε και οι παπούδες σε αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και λάθος!

Αυτό που λέω, και δεν ξέρω την κατάσταση σου (ηλικία αν συγκατοικείς κτλ) είναι ότι ο σταρχιδισμός είναι πάρα πολύ ωραίος και ας τον κάνει όποιος θέλει μέχρι εκεί που οι συνέπειες του δεν είναι αισθητές σε άλλους! Είτε αυτές είναι φόρτωμα δουλειάς σε άλλους είτε ψυχολογική πίεση προς τον αγαπημένο σου είτε...!
Επειδή χρησημοποιήσα την λέξη συστηματικά εννοείται ότι δεν συζητάμε για το ποτέ! Και η συστηματική μέθη περιλαμβάνει και μια μεγάλη δόση σταρχιδισμού που δείχνει και την αντιμετώπιση σου προς τρίτους από την σκοπιά αυτή!

Και παρεπιπτόντως οι παπούδες μας ίσως κάναν και κάνουν τρισχειρότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Να υποθέσω δηλαδή, πως δεν υπάρχουν παντρεμένοι χύμα στο κύμα...

Άκου "συμβίωση". Αυτό είναι μεγάλο θέμα... Μπορεί να μένετε μαζί αλλά να μην "συμβιώνετε".


Και το κυριώτερο, ότι προβλήματα έχει ο άλλος, να τα λύσει μόνος του ή να πάει από κει που ήρθε. Δεν είναι ευαγές ίδρυμα κοινωνικής προστασίας η σχέση, πήδημα είναι μέχρι να πάμε αλλού.


(Αν και βασικά συμφωνείς μαζί μου, απλά πειράχτηκες για το παπούδες :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
η σχέση είναι πήδημα....

το πήδημα είναι σχέση?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
η σχέση είναι πήδημα....

το πήδημα είναι σχέση?:P

Όπως ειπώθηκε και σε μία αγγλική σειρά του BBC "one swallow does not make her my girlfriend". ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
α όλα κι όλα. όλα έχουν αντίτιμο σε αυτή τη ζωή:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
Να υποθέσω δηλαδή, πως δεν υπάρχουν παντρεμένοι χύμα στο κύμα...

Άκου "συμβίωση". Αυτό είναι μεγάλο θέμα... Μπορεί να μένετε μαζί αλλά να μην "συμβιώνετε".


Και το κυριώτερο, ότι προβλήματα έχει ο άλλος, να τα λύσει μόνος του ή να πάει από κει που ήρθε. Δεν είναι ευαγές ίδρυμα κοινωνικής προστασίας η σχέση, πήδημα είναι μέχρι να πάμε αλλού.


(Αν και βασικά συμφωνείς μαζί μου, απλά πειράχτηκες για το παπούδες :P)
Δεν ξέρω ρε φίλε αλλά μήπως το εστιάζουμε σε διαφορετικό σημείο! Και εγώ δεν μιλάω για ερωτική συμβίωση μόνο! Να σου το κλίμα στο οποίο το εστιάζω!
Δύο φίλοι-γκόμενοι (δεν μας ενδοιαφέρει το θέμα μένουν μαζί). Ο ένας τα κάνει όλα πουτάνα μέσα στο σπίτι και ο άλλος τρέχει να τα συμμαζέψει! Στο δικό του το δωμάτιο επικρατεί τέτοια βρώμα που θα μεταναστεύσουν όλες οι κατσαρίδες και συνεπώς όχι μόνο στο δωμάτιο του! Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις αλλά εγώ το εστιάζω ότι οι πράξεις σου έχουν συνέπειες και σε άλλους ανθρώπους ανάλλογα με το πόσο σοβαρές είναι εξαρτάται και το πόσο θα συμβιβαστούμε ή πλακωθούμε!
Και εξειδικεύοντας με την λογική των παραπάνω, το πρόβλημα μέθης που έθεσε η Γίδι στην αρχή, πιστεύω ότι είναι σημαντικό γιατί όταν γίνεται συστηματικά έχει επιπτώσεις στην/ον σύντροφό σου και δείχνει έλλειψη σεβασμού προς αυτήν/ον.

ΕΛπίζω να κατάλαβες και ξαναλέω ότι ο σταρχιδισμός είναι ανωριμότητα όταν τα αποτελέσματα του είναι αισθητά σε τρίτους και η γραμμή που οριοθετεί το σταμάτημα του κάπου στην γκρίζα ζώνη ορίζει και τις σχέσεις μας με το υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
χμμμμ.... Να πω την αλήθεια μου προσωπικά δεν έχω μεθύσει ποτέ όντας σε σχέση βγαινοντας χωρις αυτήν [γιατί το θέλω το ντάντεμα μετά οπότε "προτιμώ" να νιώθει τύψεις και να με νταντεύει παρά να μου γκρινιάζει :P], άσε που όταν είμαι μόνη/μέ φίλες [με "ευάλωτη" παρέα τέσπα] προσπαθώ -πλέον- να συγκρατούμαι...

Με την ίδια λογική αν μεθύσει χωρίς εμένα δεν θα πω τπτ μεν αλλά ντάντεμα από μένα ...δε! αν θέλει κάποιον να τον νταντέψει επειδή μέθυσε μπορεί αν θέλει να το ζητήσει από τη μανούλα του :). Από μένα στην καλύτερη ένα ντεπονάκι... Και αυτό ισχύει και για την περιπτωση που μένουμε πχ μαζί [γιατί αμα δεν μένουμε μαζί είναι εύκολο...ας κάτσει στο σπιτάκι του μέχρι να γίνει καλά! :)]. Αν μένουμε στο ίδιο σπίτι πχ και πάλι το ίδιο θα κάνω... θα τον στρώσω στο κρεββάτι/καναπέ αγκαλιά με την TV και απο κει και πέρα θα κάνω τις δουλειές μου σαν να μην τρέχει τπτ... [κι αμα με ζορίσει πολύ θα βρω μια ...εξωτερική υποχρέωση!]...
Εφόσον όμως ΔΕΝ είναι η default διασκέδαση του αυτή [που αν ήταν και επίσης το άτομο ήταν πάνω απο 22-23 θα ξενέρωνα οπότε...] δεν νομίζω ότι θα έλεγα κάτι... Α,και φυσικά εννοειται ότι το μεθύσι του δεν θα δικαιολογούσε κανενός ειδους ...ατασθαλία ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ΕΛπίζω να κατάλαβες και ξαναλέω ότι ο σταρχιδισμός είναι ανωριμότητα όταν τα αποτελέσματα του είναι αισθητά σε τρίτους και η γραμμή που οριοθετεί το σταμάτημα του κάπου στην γκρίζα ζώνη ορίζει και τις σχέσεις μας με το υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο!

Τι κοινωνικό σύνολο ρε μαν; Εσύ, και γω, και κανείς από μας ταυτόχρονα, είναι το "κοινωνικό σύνολο".

Όπως σου είπα, δεν χαράσσω "γκρίζες ζώνες", γιατί πιστεύω πως δεν πρέπει να δίνεις αξία. Αν έτσι πλήττω το "κοινωνικό σύνολο", σόρι αλλά ήμουν από την αρχή ξεκάθαρος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Aν δε μένουμε μαζί,δε με νοιάζει και φυσικά δεν έχει και ντάντεμα μετά.Αφου τον χαλάει να μη πιεί.Υπεύθυνος για τον εαυτό του είναι.
Αν τώρα μένουμε μαζί εξαρτάται από το είδος του μεθυσιού που κάνει ..Υπάρχουν άνθρωποι που όταν μεθάνε είναι ήσυχοι.Ξερένονται στον ύπνο και τέλος.'Αλλοι που είναι απλά ''χαριτωμένοι''. Σε αυτή την περίπτωση και πάλι δε με ενοχλεί.
Υπάρχουν όμως και αυτοί που όταν μεθάνε ΚΑΝΟΥΝ ΦΑΣΑΡΙΑ.Φωνάζουν,βρίζουν,δηλαδή γίνονται βίαιοι λεκτικά και ΄πολλές φορές και σωματικά.(αν ας πούμε τολμήσεις να τους πεις βγάλε το σκασμό να κοιμηθώ)Αν ο δικός μου ανηκε σε αυτή την κατηγορία θα χώριζα.Να του επιβάλλω αν θα πίνει ή όχι δε μπορώ και ούτε θέλω,μπορώ όμως και θέλω να αποφασίσω για τη δική μου ηρεμία.Και ειδικά αν υπάρχουν και παιδιά στη μέση,πρέπει να εξασφαλιστεί και η δική τους ηρεμία.

'Οσο για τον αλκοολισμό είναι αλλο θέμα ...δε νομίζω ότι κανείς θα έμπλεκε εξ'αρχής με έναν αλκοολικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Χαίρετε!!

Λοιπόν, έστω ότι κάποιο βράδυ ο καλός σας (αντίστοιχα για καλή) έχει βγει με τη δική του παρέα.
Και την επομένη σας λέει πόσο χάλια είναι, γιατί τελικά παραήπιανε και παρακοιμήθηκε και ίσως να έκανε και εμετό...
και σήμερα είναι πολύ χάλια -και φαίνεται και χάλια.

Πώς θα νιώθατε;

Υποθέτω ότι μία φορά δεν είναι τίποτα, τυχαίνει.

Και δε μιλάω για συνήθεια, δηλαδή κάθε τόσο να επαναλαμβάνεται
(αν και θα με ενδιέφεραν απόψεις και σε αυτό)

αλλά μία στο τόοοοσο, ανά μήνα ή δίμηνο, να είναι έτσι..
και μάλιστα αν είναι μεγάλο μέρος -πχ τις μισές- των βραδιών που περνάει μόνος με φίλους...

Λέτε κάτι;
Περιμένετε λίγο καιρό;

Αν το έκανε συχνά θα σκευτόμουν ότι κάτι δεν πάει καλά, πρώτον ότι κάτι μπορεί να τον απασχολεί, δέυτερον ότι είναι ασιγκράτητος και ανώριμος, τι θα πεί περνάει καλά συχνά με τους φίλους; οκ πέρνα καλά αλλα κάτι θέλει να βγάλει απο μέσα του σε τόσο τακτά διαστήματα, κάτι τον απασχολεί ή έχει χάσει την έσθηση του μέτρου, έστω περνάει καλά και μεθάει, μαζί μου γιατί όχι; μήπως τελικά περνώντας καλά μόνο με φίλους σημαίνει ότι δεν πολυγουστάρει την παρέα μου; μήπως πρέπει να αρεώνουμε λίγο;:hmm:


Αν πάλι το έκανε αρεα, μια στο τόσο θα ανησηχούσα μην πάθει κάτι, θα παρακαλούσα την παραία του απλά να τον φέρνει σπιτι και να μην οδηγήσει όταν ξαναείναι σε αυτή την κατάσταση, όσο για το χάλια καλά να πάθει, θα τον φρόντηζα αλλα θα τον ρωτούσα άν πέρασε καλά, μπάς και καταλάβω γιατί περνάει τόσο καλά με φίλους και όχι μαζί μου, όχι για να τον τσεκάρω αλλα σε περίπτωση που δεν του αρέσει ο δικός μου τρόπος διασκέδασης και να τον διορθώσω, έτσι ώστε να μην βαριέτε μαζί μου στην επόμενη έξωδο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top