Τι θεωρείτε αποπλάνηση και τι βιασμό

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nv:
Μερικές φορές η βία δεν έιναι το μόνο μέσο να αναγκάσεις κάποιον να κάνει κάτι παρα΄την θελησή του...
Ναι, μπορείς να κάνεις την κατάσταση τέτοια ώστε να μην μπορει να αρνηθεί για εμένα είναι αποπλάνηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nv:
Και κάτι τελευταίο! Δεν έχεις ακούσει για τα "χάπια βιασμού"? Χάπια που τα ρίχνουν στο ποτό του θύματος για να μπορέσουν να κάνουν ότι θέλουν μετά χωρίς καμιά αντίρρηση.


Ω Θεε μου... Αρρωστημένο! :mad: Και που να σου πει μετά όταν σε καταλάβει: "Μα γιατί μου το έκανες αυτό; Είχα ήδη αρχίσει να σ' ερωτεύομαι...θα γινόταν ούτως η άλλως" Να δείς, το ξανακάνει μετά; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Ω Θεε μου... Αρρωστημένο! :mad: Και που να σου πει μετά όταν σε καταλάβει: "Μα γιατί μου το έκανες αυτό; Είχα ήδη αρχίσει να σ' ερωτεύομαι...θα γινόταν ούτως η άλλως" Να δείς, το ξανακάνει μετά; :P
Το ξανακάνεις γιατι μέτα χώρις χάπι δεν βλέπεις άσπρη μέρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Ω Θεε μου... Αρρωστημένο! :mad: Και που να σου πει μετά όταν σε καταλάβει: "Μα γιατί μου το έκανες αυτό; Είχα ήδη αρχίσει να σ' ερωτεύομαι...θα γινόταν ούτως η άλλως" Να δείς, το ξανακάνει μετά; :P

Κουμπάρε δεν το είχες ξανακούσει για το χάπι του βιασμού??:hmm: είχε γίνει σούσουρο και στις ειδήσεις κάποια στιγμή. Η "μόδα" είχε ξεκινήσει από την Αγγλία και συνήθως γίνεται στα κλαμπ... Οι μαμάδες που φωνάζουν στα κοριτσάκια τους:" πρόσεχε μην σου ρίξει κανείς τίποτα στο ποτό!!!?!?!" δικαιώνονται...:P :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Exposed, δεν έχει "κατά την άποψή μου" σ'αυτό το θέμα. Νομικά βιασμός είναι αυτό που είπε η nv. Έτσι ορίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Exposed, δεν έχει "κατά την άποψή μου" σ'αυτό το θέμα. Νομικά βιασμός είναι αυτό που είπε η nv. Έτσι ορίζεται.
Το λέξικο του τεγόπουλου στο βιασμό δίνει την ερμηνία : χρησιμοποιήση βιας | εξαναγασμός σε ασελγεία
Αρά συμφωνά με τα παραπάνω πιο κοντά είμαι εγώ :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Το | σημαίνει ή, όκι και. Άρα πιο κοντά είμαστε εμείς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ζουμπουρλουδι

Νεοφερμένος

Η ζουμπουρλουδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
το εξαναγκασμος πως το οριζεις;

Δεν χρειαζεται καποιος να σε βαρεσει, να χρησιμοποιησει σωματικη βια για να ασελγησει εις βαρος σου. Ενα φαρμακακι, ενα date rape, ενα χαπακι σε ποτακι στο club, και τη δουλιτσα του την εκανε.

Η αποπλανηση αναφερεται στην περιπτωση που το θυμα εχει δωσει συγκαταθεση αλλα με μειωμενη ευθυνη που αφηνει περιθωριο στο δραστη να εκμεταλλευτεθ την κατασταση χωρις απαραιτητα να χρησιμοποιησει σωματικη απειλη και βια..π.χ λογω ηλικιας[ανηλικο με ενηλικα], λογω πνευματικου επιπεδου[π.χ αν ενα καθυστερημενο σου πει ναι, δεν υπαρχει η περιπτωσεη να το αποπλανεις?], ψυχολογικης καταστασης[π.χ σοκ, οποτε καποιος εκμεταλλευεται την κατασταση] κτλ κτλ
Αν το καλοσκεφτεις, το αποπλανηση προυποθετει καποιου ειδους επικοινωνια που επιτρεπει στον δραστη να πεισει το θυμα.

Το βιασμος, ειναι ωμα, σου επιτιθεμαι και επιβαλλομαι σωματικα, η σε καθιστω ανικανο να αντιδρασεις σωματικα και ασελγω στο σωμα σου χωρις τη συγκαταθεση σου η παραβλεποντας την αρνηση σου η την εκφραση επιθυμιας σου.

Βρηκες τον ορισμο, κατανοησε τον σωστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ζουμπουρλουδι:
Αν το καλοσκεφτεις, το αποπλανηση προυποθετει καποιου ειδους επικοινωνια που επιτρεπει στον δραστη να πεισει το θυμα.

Το βιασμος, ειναι ωμα, σου επιτιθεμαι και επιβαλλομαι σωματικα, η σε καθιστω ανικανο να αντιδρασεις σωματικα και ασελγω στο σωμα σου χωρις τη συγκαταθεση σου η παραβλεποντας την αρνηση σου η την εκφραση επιθυμιας σου.

-Αν δεν μπορείς να σκεφτείς εκεινή την στιγμή και λές όλο ναι ....

- Αυτό λέω και εγώ , όπου χρησιμοποιήτε βια είναι βιασμός ,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ζουμπουρλουδι

Νεοφερμένος

Η ζουμπουρλουδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ιmho, τα ζορικα, ειναι σε περιπτωση χρησης ουσιας που εκτος του οτι καθιστα το θυμα ανικανο να αντιδρασει, καταστρεφει τη μνημη που επανερχεται σταδιακα και δεν ανακταται απολυτα, και μεχρι να συμβει αυτο, ο οργανισμος εχει καθαρισει και η ουσια δεν αφηνει ιχνη.
Τα ζορικα ειναι να αποδειχθει το εγκλημα σε περιπτωση που το θυμα ηταν με τον θυτη με τη θεληση του και αλλαζοντας γνωμη για τη συνεχεια δεν εγινε η επιθυμια του σεβαστη.
Ακομη πιο ζορικο να αποδειχθει μεσα σε γαμο.
Αλλη μια δυσκολη κατασταση ειναι με τα διαφορα παραθυρακια του νομου, π.χ. πως οριζουμε το ασελγεια, γιατι δυστυχως για καποιους, με διεισδυση ηταν βιασμος, ενω αν επροκειτω για στοματικο ερωτα[στην προκειμενη μονο ερωτας δεν ειναι]δεν ηταν βιασμος και αλλα τετοια τρελα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Προσψπικά πιστέυω ότι..

Αποπλάνηση είναι η ψυχολογική θέλοντας και μή ώθηση κάποιου μή πονηρού ή ανήλικου ανθρώπου, με σκοπό την σεξουαλική πράξη.

Ενώ βιασμός είναι ο εξαναγκασμός κάποιου προσώπου να πράξει σεξουαλική επαφή χωρίς να το θέλει.

Και τα δύο είναι ανεπίτρεπτα, ο Ερωτας είναι μόνο η περίπτωση που και οι δύο το θέλουν, το ποθούν και το νοιώθουν, σε καμία άλλη περίπτωση δεν το εγκρίνω:)

Γνώμη μου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ίσως όταν τα λέει μια γυναίκα να ξινίζει τον κόσμο, ίσως αν τα διαβάσει από έναν λευκό στρέιτ διευθυντή σχολείου και με διδακτορικό από την Οξφόρδη ν' αναθεωρήσει.
Η γλώσσα είναι φορέας ιδεολογίας. Και όπως έλεγε και ο Λακάν: Το ασυνείδητο δομείται από τη γλώσσα και παράλληλα με τη γλώσσα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ίσως όταν τα λέει μια γυναίκα να ξινίζει τον κόσμο, ίσως αν τα διαβάσει από έναν λευκό στρέιτ διευθυντή σχολείου και με διδακτορικό από την Οξφόρδη ν' αναθεωρήσει.
Το διαβασα μια φορα και πραγματικα θελω να το διαβασω πολλες περισσοτερες προσπαθωντας να το δω τελειως ουδετερα ολο αυτο αλλα και να το συζητησω και εδω γιατι το εχω κανει και σε ενα χωρο τελειως διαφορετικο ,περισσοτερο ουδετερο θα ελεγα ...
Καταλαβαινω απολυτα και συμφωνω εν μερη στις παραπομπες που κανει αλλα απορριπτει τελειως ενα αλλο κομματι ..
Το κομματι της ευχαρίστησης που δηλωνει αυτη η πραξη ...

Ταυτιζεται μονο με αρνητικο πρόσημο ...

Χαρακτηριστικοτατο παραδειγμα

Με σεξουαλικό τρόπο σηματοδοτείται ο εκλογικός θρίαμβος, η ποδοσφαιρική νίκη, ο ανταγωνιστικός λόγος

Σεξουαλικος τροπος =αρνητικος τροπος στην δεδομενη περιπτωση
vs
Σεξουαλικος τροπος =ηδονη ,ευχαριστιση ,απολαυση ,σε τετοιο βαθμο που μεσα μονο απο αυτη την συγκεκριμενη συναναιτικη πραξη αποκομιζεται -απεικονιζεται ..

Πραγματικα μακαρι να υπηρχε η ευκαρια εδω μεσα να γινοταν τετοιες συζητησεις προφορικα ,ολα πιστευω θα ηταν πολυ διαφορετικα και θα καταλαβαινε ο ενας καλυτερα τον αλλον ..
Θα καταλαβαιναμε γιατι ορισμενοι επιλεγουν σε μια πολυπλευρη αποψη , να δουν και να δωσουν έμφαση ΜΟΝΟ σε μια ...



Θεωρο λιγακι ακραιες τις παραπομπες που κανει καποιος χρησιμοποιωντας απλες προτασεις και λεξεις και τις συνδυάζει-ταυτίζει με τετοια γεγονοτα μονο με αρνητικο προσιμο ...
Αλλωστε μιλαμε για χρονια πριν,ακομα και εγω που σχεδον ειμαι η πιο μεγαλη εδω μεσα αυτες οι κουβεντες δεν υπηρχαν καν στα αυτια μου και οχι μονο στα δικα μου αλλα και πολλων απο την γεννια μου ....

Αλλωστε αυτο ερχεται σε πληρη αντιθεση με την συζητηση που ειχα με την Χιμελα με την συνεχει εξελιξη της νεολαιας μας ...αλλο θεμα το ξερω αλλα συνδεονται οταν ακομα και σημερα προβαλονται τετοιες αποψεις ..
Αυτη την ιστορια νομιζω πρεπει να¨ ξεχασουμε ¨μεσα απο τις ιδιες μας τις πραξεις για να προχωρήσουμε ...


Εκτός των άλλων φαίνεται από τις ερωτικές ιστορίες, που διηγόντουσαν και από τα αινίγματα που κατασκεύαζαν, για να προσδώσουν ανδρική λειτουργία στις γυναικείες δουλειές.

«Εγώ γιατί σ´ αγόρασα και ´δωσα τον παρά μου, για να σε βάλω ανάσκελα, να κάνω τη δουλειά μου» λέει η γυναίκα για τη σκάφη του ζυμώματος. «Η κοιλιά με την κοιλιά, το μακρύ κάνει δουλειά», λέει η γυναίκα, όταν σκύβει πάνω από το κιούπι και με το χέρι της βγάζει από μέσα τις ελιές. Κι όταν με το κλειδί στο χέρι γονατίζει μπροστά στην κλειδαρότρυπα της κασέλας, για να ξεκλειδώσει τα προικιά της, σκέφτεται αλλιώς: «Σκύβω, γονατίζω εμπρός σου, το μακρύ μου στο σχιστό σου».

Για μια ακομη φορα ολο αυτο μου βγαζει κατι πολυ προσωπικο ,κατι πολυ πιο βαθυ που υποβοσκει στον καθενα που ενεργει ετσι και σιγουρα δεν ειναι ενα γενικο πλαισιο στο οποιο κινειται ενας μέσος ανθρωπος :hmm:


Διαβαζοντας επισης καποιος που δεν εχει καμια σχεση με ολα αυτα την συγκεκριμενη προταση

Οι σεξουαλικές βρισιές μάς ανάγουν σε φαντασιακούς βιαστές και μετατρέπουν, καθόλου φαντασιακά πλέον, την ερωτική λειτουργία σε πράξη εξουσίας, υποταγής, εκδίκησης, ευτελισμού, που προκαλεί ντροπή και πόνο στο θύμα
αυτοματα δεν συνδεει ενα κομματι του σεξ με αρνητικο προσιμο ?
καποιος που του αρεσει το βρισιμο ,η υποταγη και ολα αυτα αυτοματα τον κανει βιαστη ?

Πολυ τσουβαλιασμα πραγματικα ,ως προς την διατυπωση μιλαω ,ισως και μονο οτι το κειμενο ειναι γραμμενο απο ενα διδακτωρ θα επρεπε ο τροπος του να ειναι λιγακι πιο επενδυμενος και οχι τοσο απολυτως ..

Οποτε και παλι το ερωτημα ...
ποσο λεπτες ειναι αυτες οι γραμμες και κατα ποσο πρεπει να χρησιμοποιουνται απο ανθρωπους που δεν εχουν το παραμικρο ταυματικο βιωμα ωστε να θεωρειται ορθη μια τετοια μονοπλευρη προσέγγιση ?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top