Γυμναστική, χορός και σωστή διατροφή

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλη την παρέα!! Λοιπόν σε κάνα μήνα γίνομαι 17,περίπου 1.72, 75 κιλά!!Θέλω να χάσω λίγο λίπος η αλήθεια είναι πρέπει και λίγο που έχω στο στήθος δεν κάνει και μπαμ,αλλά θεωρώ ότι το βασικότερο είναι η ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ.

My two cents, δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις αερόβια άσκηση. Ιδίως τώρα που είναι καλή εποχή, βγες έξω, πάρε μια ανηφόρα ή ένα βουνό και τρέχα το. Σε παρόμοια κατάσταση βρισκόμουν τέλη γυμνασίου / αρχές λυκείου. Πέρα από κάτι μικρούς αγώνες σε α'-β' γυμνασίου και παρ΄όλο που με τραβούσε το τρέξιμο, ήμουν πολύ απορροφημένος από άλλα πράγματα για να αθληθώ. Ώσπου το πήρα απόφαση να το κάνω hobby στην α' λυκείου και από 77 και κάτι φαντάζομαι πήγα στα 60 kg και γύρω, που είναι περίπου το καλύτερο για μένα. Who knows, μπορεί στην τελική να σου αρέσει και να ασχοληθείς σοβαρά με αθλητισμό. :P

Τώρα για γράμμωση και τέτοια δεν ξέρω, πάντως η αερόβια άσκηση σου 'γυμνάζει' την καρδιά και τους πνεύμονες, που στην τελική αυτό θες (εκτός αν το μόνο που σε νοιάζει είναι να δείχνεις ωραίος). Επίσης το part με το 'θέλω να αρέσω' μεταξύ μας είναι λίγο αστείο και ψιλοάσχετο. Testified, αν δεν ασχολείσαι με τα κοριτσάκια δεν θα αλλάξει η κατάσταση όσο και να γυμναστείς. :P

Άρα δίκιο έχει ο venividiviciνούμερα, καν'το από την αρχή για να τα έχεις εσύ καλά με σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Στην σκυφτη κωπηλατικη η πλατη ειναι παραλληλη στο εδαφος;Ή γινεται μόνο με λυγισμενα γονατα και το κεφαλι μπροστα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πίστεψε με οι γυναίκες είναι το μεγαλύτερο κίνητρο, ιδιαίτερα για την ηλικία του.
τοτε ας κανει γυμναστικη στην τσεπη του
πιο αποτελεσματικο θα ειναι..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos_a

Νεοφερμένος

Ο giorgos_a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
μπορει καποιος αν το εχει πει ηδη αλλα το πιο σημαντικο ειναι να βρουμε κατι το οποιο να μας γεμιζει και οχι να το κανουμε αποκλειστικα για να φτιαξουμε το σωμα της καθε μιας και του καθε ενα που βγαινει στη τηλεοραση... εκανα πολλα χρονια βαρη απο τα 16 και ειχα φτασει σε καλο σημειο... το προβλημα με τα βαρη ειναι οτι δεν υπαρχει κινητρο, ξεκινας κανεις... και κανεις... και καποια στιγμη αναρωτιεσαι τι κανεις εκει μεσα :P ...μετα απο πολλα χρονια ανακαλυψα το Kung fu, λογω της εντατικης προπονησης εχασα αρκετα κιλα και μπορω να πω και μυικη μαζα...αλλα την φυσικη κατασταση που απεκτησα δεν την αλλαζω με τιποτα..αυτο μετραει τελικα να εισαι και να νιωθεις καλα...αρα σιγουρα διατροφη(εκει μπαινω σε κατι εργαλεια σε ενα σιτε που ειχα δει το οποιο βαζεις τα κιλα που θες να χασεις και σου βγαζει ποσες θερμιδες να παιρνεις καθημερινα) αλλα φυσικα καποιο αθλημα που να σας κραταει σε εγρηγορση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
παιδια αραξτε!
τετοιες μερες δε συζηταμε για γυμναστικη και διαιτα...αυτα ερχονται μετα τα μελομακαρονα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
μπορει καποιος αν το εχει πει ηδη αλλα το πιο σημαντικο ειναι να βρουμε κατι το οποιο να μας γεμιζει και οχι να το κανουμε αποκλειστικα για να φτιαξουμε το σωμα της καθε μιας και του καθε ενα που βγαινει στη τηλεοραση... εκανα πολλα χρονια βαρη απο τα 16 και ειχα φτασει σε καλο σημειο... το προβλημα με τα βαρη ειναι οτι δεν υπαρχει κινητρο, ξεκινας κανεις... και κανεις... και καποια στιγμη αναρωτιεσαι τι κανεις εκει μεσα :P
Το σωμα των διαφορων μυικων προτυπων,τα οποια προβαλλονται πρεπει να το παρουμε αποφαση οτι δεν προκειται να το φτιαξουμε,τουλαχιστον εαν δεν παρελθουν καποια χρονακια σοβαρης ασκησης και διατροφης.Εξαλλου,ο καθενας μας εχει διαφορετικα περιθωρια αναπτυξης και απαιτησεις/αναγκες-δε θελουν ολοι να γινουν Σβαντζενεγκερ:P.
Προσωπικα,εαν και δεν κανω για πολυ καιρο βαρη,δεν εχω χασει το κινητρο που ειχα στην αρχη.Αρκει να ψαχτει καποιος για τις διαφορες ασκησεις,τον τροπο εκτελεσης του και να δομησει μια ρουτινα-με βοηθεια ει δυνατον,-η οποια καλο ειναι να μεταβαλλεται ανα τατα χρονικα διαστηματα.Με απαραιτητη υπομονη και ενα αξιοπρεπες πλανο,ερχονται αποτελεσματα-φτανει ομως να ειμαστε ρεαλιστες.:)Επομενως,ευκολα αντιλαμβανεται κανεις οτι διαφωνω με το συμπερασμα σου,και ελπιζω να μη συμφωνησω στο μελλον-οψομεθα:):P

παιδια αραξτε!
τετοιες μερες δε συζηταμε για γυμναστικη και διαιτα...αυτα ερχονται μετα τα μελομακαρονα ;)
Και μετα τα μελομακαρονα,τρεχεις σε εναν γυμναστηριακο διαδρομο και πεφτεις κατω ξερος,υστερα απο το πρωτο πενταλεπτο:P:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Απορία κρίσεως: Ξεκίνησα γυμναστήριο σε ένα γυμναστήριο της γειτονιάς μου και ενώ έχω κάποιον και με παρακολουθεί τώρα που είναι αρχή και νομίζω θα μου βγάλουν και προγραμμα σε λίγο καιρό, δεν είμαι σίγουρη πως το πρόγραμμα αυτό θα είναι το καλύτερο δυνατό και οπωσδήποτε δεν ξέρω τι είδους διατροφή θα ήταν η σωστή. Θέλω βασικά να χάσω λίπος και αν γίνεται να αποκτήσω και γραμμώσεις (ναι ξέρω, πολλά θέλω :P). Ξέρετε κάνα site που θα μπορούσα να βρω πληροφορίες ή έχετε εσείς καμιά πληροφορία να μου δώσετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Γιατί πιστεύεις πως το πρόγραμμά σου δεν θα είναι το καλύτερο?

Σχετικά με τη διατροφή, σίγουρα θα πρέπει να καταναλώνεις πρωτείνη (είναι η τροφή των μυών) και λιγότερους υδατάνθρακες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Για ενα προγραμμα τελειος στα μετρα σου θα πρεπει να γινεις η ιδια γυμναστιρια, πραγμα λιγο δυσκολο... :P
Απο εκει και περα, εξαρτατε την ποιοτιτα του γυμναστιριου και τα λεφτα που δεινεις το ποση προσοχη θα δωσει ο γυμναστης ή αν μοιραζει ενα προγραμμα σε ολους τους αθλουμενους.
Για να χασεις λιπος να ξερεις οτι χρειαζεσε αεροβια ασκηση και κυριος διατροφη. Για την διατροφη δεν μπορω να σε βοηθισω ιδιετερα, παντος ειναι σιμαντικο να αποφευγεις τα "κακα" λιπαρα και να μειωσεις τους υδατανθρακες. Σιγουρα θα σου δωσουν καποια καθοδηγιση στο γυμναστιριο, το καλητερο ομως ειναι να πας σε εναν διατροφολογο να σου βγαλει μια διατροφη στα μετρα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Επίσης να ξέρεις πως το πρόγραμμα της γυμναστικής σου θα πρέπει να τροποποιείται κάθε τόσο για να έχεις το αποτέλεσμα που λες ότι θες να έχεις (γράμμωση δηλαδή). Αν σου δώσουν ένα και αυτό είναι, καλύτερα να αλλάξεις γυμναστήριο...

Λίπος καις κάνοντας και βάρη, Κρόνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Απορία κρίσεως: Ξεκίνησα γυμναστήριο σε ένα γυμναστήριο της γειτονιάς μου και ενώ έχω κάποιον και με παρακολουθεί τώρα που είναι αρχή και νομίζω θα μου βγάλουν και προγραμμα σε λίγο καιρό, δεν είμαι σίγουρη πως το πρόγραμμα αυτό θα είναι το καλύτερο δυνατό και οπωσδήποτε δεν ξέρω τι είδους διατροφή θα ήταν η σωστή. Θέλω βασικά να χάσω λίπος και αν γίνεται να αποκτήσω και γραμμώσεις (ναι ξέρω, πολλά θέλω :P). Ξέρετε κάνα site που θα μπορούσα να βρω πληροφορίες ή έχετε εσείς καμιά πληροφορία να μου δώσετε;
1. Το πρόγραμμα γυμναστικής που θα σου φτιάξουν, θα σου προσφέρει την βασική εκγύμναση. Αν είσαι εντελώς αγύμναστη, θα κάνει δουλειά. Αν ενδιαφέρεσαι για το κάτι παραπανω, θα πρέπει να κυττάξεις για προσωπικό γυμναστή ή να πας σε γυμναστήριο που να έχει τέτοια δυνατότητα.
2. Διατροφή τώρα στην αρχή τα απλά. Κόψιμο φαστ φουντ, αναψυκτικά, τηγανητά κλπ. Πιο ισορροπημένη διατροφή και μικρότερες ποσότητες. Αν θέλεις αργότερα, συμβουλεύεσαι ένα διατροφολόγο.
3. Για να επιτευχθεί ο στόχος σου, θα χρειαστεί να περάσει καιρός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Βρε παιδιά εγώ έχω κολλήσει για τα καλά... Έκανα γυμναστική σε ένα τέλειο μέρος, με όλα τα προτερήματα: καλές τιμές, κοντά στο σπίτι μου, πολλές επιλογές, λίγος κόσμος. Αν ήμουν ξεκούραστη πήγαινα στα ζόρικα προγράμματα, αν ήμουν πτώμα έκανα κάτι χαλαρό, και αν είχα πολλή δουλειά πήγαινα το επόμενο πρωί... μέχρι που μετακόμισε σε άλλη πόλη.

Έκτοτε είμαι μετέωρη. Εδώ που μένω θα είμαι για ένα χρόνο ακόμα, ίιιισως παραπάνω αλλά ποιος ξέρει.
Είτε θα ξαναρχίσω Kung-fu που λατρεύω, είτε θα πάω σε ένα νορμάλ γυμναστήριο... αλλά επειδή και οι δύο εναλλακτικες έχουν μειονεκτήματα, κάθε βράδυ που λέω "τώρα θα πάω", το αναβάλλω.
Kung-fu: καλή τοποθεσία, καλοί άνθρωποι, λατρεύω πολεμικές τέχνες, φτηνό. Αλλά: είναι αργά η προπόνηση, την ώρα πια που τα έχω φτύσει και θέλω απλά να πάω σπίτι να ξεραθώ, και είναι ΠΟΛΥ κουραστική, άρα όταν είμαι κακοκοιμισμένη ή πιεσμένη δε θα "τραβάω". Επίσης είναι 2 φορές/εβδομάδα.
Γυμναστήριο: πας όποτε θες. Αλλά είναι πιο αντιπαθείς οι άνθρωποι, πιο απρόσωπο, και πιο ακριβό.

Ορίστε, τα είπα και ξέσπασα, και εξακολουθώ να μην ξέρω τι να κάνω... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Με διαφορά θα διάλεγα kung fu! Μου φαίνεται πολύ πιο συναρπαστικό από το να περνάς κάποιο χρόνο στο γυμναστήριο. Ξεκίνα από εκεί αν θες τη γνώμη μου. Αν δεις ότι κουράζεσαι και δεν σου αρέσει το νέο σου πρόγραμμα, δοκίμασε να πας γυμναστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Αν θες κάτι ζόρικο αλλά γαμάτο ψάξε στον γούγλη για το Crossfit
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Με διαφορά θα διάλεγα kung fu! Μου φαίνεται πολύ πιο συναρπαστικό από το να περνάς κάποιο χρόνο στο γυμναστήριο. Ξεκίνα από εκεί αν θες τη γνώμη μου. Αν δεις ότι κουράζεσαι και δεν σου αρέσει το νέο σου πρόγραμμα, δοκίμασε να πας γυμναστήριο.

:)
Το πρόβλημα είναι ότι ο επόμενος χρόνος θα'ναι πολύ... κυκλοθυμικός, και οι συνδρομές είναι μόνο ετήσιες... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Λίπος καις κάνοντας και βάρη, Κρόνε.

Καις ομως τοσο λιγο που δεν αξιζει τον κοπο... Φυσικα καις θερμιδες, αρα και λιπος, αλλα δεν συγκρινετε σε καμια περιπτωση με την αεροβια. Δεν μπορεις να πεις σε καποιων που θελει να χασει λιπος να κανει μονο βαρη....


Επισης Oralee, για να πετυχεις γραμμωση, θα πρεπει πρωτα να εχεις μυες (αλλιως θα εισαι απλα αδυνατη), οποτε πρεπει να συνδιασεις βαρη με αεροβια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Σου βρήκα πολύ πρόχειρη πηγή αυτή τη στιγμή, αλλά επειδή έχω διαβάσει πραγματικά πολλά πράγματα για το θέμα, δεν έχεις καθόλου δίκιο στο ότι τα βάρη καίνε ελάχιστο λίπος.

Αερόβιο vs Βάρη

Για να πάρετε μια εικόνα σκεφτείτε ότι με 40 λεπτά χαλαρού τζόκινγκ στον διάδρομο θα κάψετε περίπου 240 θερμίδες που ισούνται περίπου με ένα κομμάτι πίτσας εκ των οποίων 40 περίπου θερμίδες προέρχονται από τον βασικό σας μεταβολισμό δηλαδή τις θερμίδες που θα καίγατε ήδη σε κατάσταση ηρεμίας (πχ στον καναπέ βλέποντας τηλεόραση!)

Μπορεί κατά την διάρκεια της αερόβιας προπόνησης να καίμε λίγο περισσότερες θερμίδες σε αντίθεση με την προπόνηση με βάρη (περίπου 2 θερμίδες παραπάνω ανά λεπτό) όμως τα βάρη αυξάνουν το μεταβολισμό σας σημαντικά μέχρι και 24 ώρες αφού τελειώσετε την προπόνηση ανεβάζοντας έτσι κατά πολύ την θερμιδική απώλεια. Επιπλέον οι μύες μας σε σύγκριση με το σωματικό μας λίπος σε ηρεμία καίνε τις τριπλάσιες θερμίδες δίνοντας μας έτσι άλλο ένα πλεονέκτημα. Τέλος μελέτες δείχνουν πως η προπόνηση με βάρη αυξάνει επίσης την ευαισθησία της ινσουλίνης στον οργανισμό μας η οποία συμβάλλει στην διατήρηση χαμηλού σωματικού λίπους.

Εν συντομία τα πλεονεκτήματα της προπόνησης με βάρη:
Μεγαλύτερη μεταπροπονητική αύξηση του μεταβολισμού μέχρι και 24 ώρες.
Αύξηση του συνολικού μας μεταβολισμού σε κατάσταση ηρεμίας χάρη στην μυϊκή ανάπτυξη.
Αύξηση της ευαισθησίας της ινσουλίνης συμβάλλοντας στην διατήρηση χαμηλού σωματικού λίπους.

[...]
Συμπέρασμα

Όλες οι σύγχρονες μελέτες αποδεικνύουν πως η προπόνηση με βάρη υπερτερεί της αερόβιας προπόνησης με χαμηλή ένταση όταν πρόκειται για αποτελεσματικότερη καύση του λίπους .

Άρα νικητής στο crash-test είναι αναμφισβήτητα τα βάρη! Άμα θέλετε όμως ιδανικά αποτελέσματα και έχετε τον χρόνο, τότε ο συνδυασμός και τον δύο προπονήσεων αποτελεί την ιδανική λύση.

Για περισσότερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Στο τελευταιο σωστοτατος ο Κρονος.Στις πιεσεις παγκου,το δυνατο μου χερι συμμετεχει πιο πολυ απο το αλλοστο ανεβασμα της μπαρας,με αποτελεσμα στο τελος της κινησης να μην ειναι σε ευθεια η μπαρα.Καμια προταση εχουμε;Επισης,η καφεινη βοηθα στη γυμναστικη ή το μεταβολισμο ή οχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Σου βρήκα πολύ πρόχειρη πηγή αυτή τη στιγμή, αλλά επειδή έχω διαβάσει πραγματικά πολλά πράγματα για το θέμα, δεν έχεις καθόλου δίκιο στο ότι τα βάρη καίνε ελάχιστο λίπος.

Νομιζω πως συμφωνουμε, αφου και το αρθρο καταληγει οτι χρειαζομαστε και τις δυο προπονισεις συνδιαστικα.
Στο τεχνικο κομματι ισως κανω λαθος τελικα, οπως και να εχει ομως ο συνδιασμος ειναι win-win situation!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Στο τελευταιο σωστοτατος ο Κρονος.Στις πιεσεις παγκου,το δυνατο μου χερι συμμετεχει πιο πολυ απο το αλλοστο ανεβασμα της μπαρας,με αποτελεσμα στο τελος της κινησης να μην ειναι σε ευθεια η μπαρα.Καμια προταση εχουμε;Επισης,η καφεινη βοηθα στη γυμναστικη ή το μεταβολισμο ή οχι;

Ρύθμισε το βάρος κατάλληλα ώστε να συμμετέχουν το ίδιο και τα δύο χέρια με εξαίρεση το πολύ την τελευταία επανάληψη που δε θα βγαίνει εύκολα. Τώρα για την καφείνη λέγονται πολλά. Για να σου τονώσει τα νεύρα καλή είναι αλλά στο μεταβολισμό δε νομίζω να συμβάλει ιδιαίτερα. Εγώ τουλάχιστον είμαι λάτρης του νερού, και μόνο, από υγρά. :P

Τώρα σχετικά με τα βάρη και την καύση λίπους.
Σίγουρα δε συναγωνίζονται την αερόβια μέτριας έντασης και δε συγκρίνονται με τίποτα με την αερόβια υψηλής έντασης και ειδικά με τη διαλειμματική υψηλής έντασης(HIIT), αλλά παίζουν το ρόλο τους σε ένα προπονητικό πρόγραμμα καύσης λίπους. Αρχικά ενεργοποιούν το μεταβολισμό για αρκετές ώρες μετά την άσκηση, ιδιαίτερα όταν γίνονται σε υψηλή ένταση (Πολλά κιλά, μικρά διαλείμματα, πολλές επαναλήψεις κτλ) που σημαίνει ότι καίμε περισσότερο λίπος απλά ξαπλώνοντας στον καναπέ. Άμεση απόρροια της προπόνησης με βάρη είναι η αύξηση μυϊκής μάζας, η οποία μεταβολικά είναι πολύ πιο ενεργή από το λιπώδη ιστό. Έτσι ένα άτομο με περισσότερη μυϊκή μάζα έχει μεγαλύτερο βασικό μεταβολικό ρυθμό. Επίσης οι σύνθετες ασκήσεις όπως squat, άρσεις θανάτου, πιέσεις πάγκου κτλ προκαλούν μεγαλύτερη έκκριση αυξητικής ορμόνης η οποία βοηθά εκτός των άλλων και στη λιποδιάλυση, με προϋπόθεση βέβαια την υποστηρικτική διατροφή.

Για καύση λίπους σύμφωνα με έρευνες η καλύτερη προπόνηση είναι η διαλειμματική και μάλιστα η υψηλής έντασης (HIIT).
Ένα παράδειγμα αυτής είναι τα σπριντ όπου τρέχεις μια απόσταση πχ 100 μέτρων όσο πιο γρήγορα μπορείς, επιστρέφεις πίσω στην αρχή περπατώντας αργά και αυτό είναι 1 σετ. Εγώ αυτή την περίοδο συμπληρώνω 8 τέτοια σετ έχω δει διαφορά στο σώμα μου τόσο στην απώλεια λίπους όσο και στη διατήρηση της μυικής μου μάζας. Ο τρόπος εκγύμνασης μπορεί να ποικίλει από τρέξιμο, τρέξιμο σε ανηφόρα ή σε σκαλιά, ποδήλατο, κολύμβηση κτλ.
Τα πλεονεκτήματα της παραπάνω τεχνικής είναι ο σύντομος χρόνος, αφού 20 λεπτά φτάνουν και περισσεύουν και η πολύ ισχυρή μετακαύση (καύση θερμίδων για μεγάλο χρονικό διάστημα μετά το τέλος της άσκησης). Τα μειονεκτήματα είναι ότι απαιτεί ήδη κάποιο επίπεδο φυσικής κατάστασης καθώς ο τραυματισμός έρχεται εύκολα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top