Γυμναστική, χορός και σωστή διατροφή

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Ρύθμισε το βάρος κατάλληλα ώστε να συμμετέχουν το ίδιο και τα δύο χέρια με εξαίρεση το πολύ την τελευταία επανάληψη που δε θα βγαίνει εύκολα. Τώρα για την καφείνη λέγονται πολλά. Για να σου τονώσει τα νεύρα καλή είναι αλλά στο μεταβολισμό δε νομίζω να συμβάλει ιδιαίτερα. Εγώ τουλάχιστον είμαι λάτρης του νερού, και μόνο, από υγρά. :P

Τώρα σχετικά με τα βάρη και την καύση λίπους.
Σίγουρα δε συναγωνίζονται την αερόβια μέτριας έντασης και δε συγκρίνονται με τίποτα με την αερόβια υψηλής έντασης και ειδικά με τη διαλειμματική υψηλής έντασης(HIIT), αλλά παίζουν το ρόλο τους σε ένα προπονητικό πρόγραμμα καύσης λίπους. Αρχικά ενεργοποιούν το μεταβολισμό για αρκετές ώρες μετά την άσκηση, ιδιαίτερα όταν γίνονται σε υψηλή ένταση (Πολλά κιλά, μικρά διαλείμματα, πολλές επαναλήψεις κτλ) που σημαίνει ότι καίμε περισσότερο λίπος απλά ξαπλώνοντας στον καναπέ. Άμεση απόρροια της προπόνησης με βάρη είναι η αύξηση μυϊκής μάζας, η οποία μεταβολικά είναι πολύ πιο ενεργή από το λιπώδη ιστό. Έτσι ένα άτομο με περισσότερη μυϊκή μάζα έχει μεγαλύτερο βασικό μεταβολικό ρυθμό. Επίσης οι σύνθετες ασκήσεις όπως squat, άρσεις θανάτου, πιέσεις πάγκου κτλ προκαλούν μεγαλύτερη έκκριση αυξητικής ορμόνης η οποία βοηθά εκτός των άλλων και στη λιποδιάλυση, με προϋπόθεση βέβαια την υποστηρικτική διατροφή.

Για καύση λίπους σύμφωνα με έρευνες η καλύτερη προπόνηση είναι η διαλειμματική και μάλιστα η υψηλής έντασης (HIIT).
Ένα παράδειγμα αυτής είναι τα σπριντ όπου τρέχεις μια απόσταση πχ 100 μέτρων όσο πιο γρήγορα μπορείς, επιστρέφεις πίσω στην αρχή περπατώντας αργά και αυτό είναι 1 σετ. Εγώ αυτή την περίοδο συμπληρώνω 8 τέτοια σετ έχω δει διαφορά στο σώμα μου τόσο στην απώλεια λίπους όσο και στη διατήρηση της μυικής μου μάζας. Ο τρόπος εκγύμνασης μπορεί να ποικίλει από τρέξιμο, τρέξιμο σε ανηφόρα ή σε σκαλιά, ποδήλατο, κολύμβηση κτλ.
Τα πλεονεκτήματα της παραπάνω τεχνικής είναι ο σύντομος χρόνος, αφού 20 λεπτά φτάνουν και περισσεύουν και η πολύ ισχυρή μετακαύση (καύση θερμίδων για μεγάλο χρονικό διάστημα μετά το τέλος της άσκησης). Τα μειονεκτήματα είναι ότι απαιτεί ήδη κάποιο επίπεδο φυσικής κατάστασης καθώς ο τραυματισμός έρχεται εύκολα. :/:
Η ΗΙΙΤ ειναι φοβερη αεροβικη δραστηριοτητα.Παρολα αυτα,πρεπει να υπαρχουν και καταλληλα διαστηματα ξεκουρασης(πχ 30δ σπριντ-χ*30δ ξεκουρασης,αναλογα τη φυσικη κατασταση,και να γινεται σε μερες που ειμαστε ξεκουραστοι,γιατι ειναι εξοντωτικη η ατιμη:P.Εγω εκανα για καποιο διαστημα ΗΙΙΤ σε στατικο ποδηλατο,αλλα δεν ειμαι κα φαν της αεροβικης-συν τοις αλλοις δε θελω να χασω βαρος,αλλα κακως την παραλειπω.:/:Σκεφτομαι να την ενταξω ως ασκηση ποδιων και μονο αυτην.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Βρε παιδιά εγώ έχω κολλήσει για τα καλά... Έκανα γυμναστική σε ένα τέλειο μέρος, με όλα τα προτερήματα: καλές τιμές, κοντά στο σπίτι μου, πολλές επιλογές, λίγος κόσμος. Αν ήμουν ξεκούραστη πήγαινα στα ζόρικα προγράμματα, αν ήμουν πτώμα έκανα κάτι χαλαρό, και αν είχα πολλή δουλειά πήγαινα το επόμενο πρωί... μέχρι που μετακόμισε σε άλλη πόλη.

Έκτοτε είμαι μετέωρη. Εδώ που μένω θα είμαι για ένα χρόνο ακόμα, ίιιισως παραπάνω αλλά ποιος ξέρει.
Είτε θα ξαναρχίσω Kung-fu που λατρεύω, είτε θα πάω σε ένα νορμάλ γυμναστήριο... αλλά επειδή και οι δύο εναλλακτικες έχουν μειονεκτήματα, κάθε βράδυ που λέω "τώρα θα πάω", το αναβάλλω.
Kung-fu: καλή τοποθεσία, καλοί άνθρωποι, λατρεύω πολεμικές τέχνες, φτηνό. Αλλά: είναι αργά η προπόνηση, την ώρα πια που τα έχω φτύσει και θέλω απλά να πάω σπίτι να ξεραθώ, και είναι ΠΟΛΥ κουραστική, άρα όταν είμαι κακοκοιμισμένη ή πιεσμένη δε θα "τραβάω". Επίσης είναι 2 φορές/εβδομάδα.
Γυμναστήριο: πας όποτε θες. Αλλά είναι πιο αντιπαθείς οι άνθρωποι, πιο απρόσωπο, και πιο ακριβό.

Ορίστε, τα είπα και ξέσπασα, και εξακολουθώ να μην ξέρω τι να κάνω... :(


κάνε τζόκινγ.

βρες ένα ήσυχο μέρος, άλσος ή το στάδιο της πόλης που είσαι και αθλήσου εκεί.
αν δεν έχεις παρέα, ένα ζευγάρι ακουστικά και 40 λεπτά περίπου τη μέρα,
είναι ότι χρειάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
κάνε τζόκινγ.

βρες ένα ήσυχο μέρος, άλσος ή το στάδιο της πόλης που είσαι και αθλήσου εκεί.
αν δεν έχεις παρέα, ένα ζευγάρι ακουστικά και 40 λεπτά περίπου τη μέρα,
είναι ότι χρειάζεται.

Thanks babe, τελικά καλό μου έκανε που γκρίνιαξα χθες, γιατί μετά μου τη βάρεσε και πήγα στο kung fu (wu shu βασικά). Απόλαυσα τόσο πολύ την προπόνηση που γράφτηκα και τέλος...
Το τρέξιμο δεν το έχω αγαπήσει, αλλά ποτέ μη λέμε ποτέ. Προς το παρόν πονάω παντού, γιέα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
βαρη-παγκος


οριστε μια ενδιαφερουσα και εποικοδομητική συζήτηση που ειχα με ενα παλικάρι στο φεης
για το ποιος σηκώνει περισσοτερα βάρη στον παγκο:

εγω - κανεις παγκο?

φιλος- ναι

εγω - ποσα?

φιλος - 100. δεκα επαναληψεις

εγω - σιγα. 100 σηκωνει και το πουλι μου

φιλος - ναι αλλα το πουλι μου μπορει να σηκωσει το δικο σου ;)

εγω -ξες εχω υιοθετήσει ενα γερακι μεσω της WWF ελλάς

φιλος - ...

φιλος - οκ τι αλλα νεα?


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
οριστε μια ενδιαφερουσα και εποικοδομητική συζήτηση που ειχα με ενα παλικάρι στο φεης
για το ποιος σηκώνει περισσοτερα βάρη στον παγκο:

εγω - κανεις παγκο?

φιλος- ναι

εγω - ποσα?

φιλος - 100. δεκα επαναληψεις

εγω - σιγα. 100 σηκωνει και το πουλι μου

φιλος - ναι αλλα το πουλι μου μπορει να σηκωσει το δικο σου ;)

εγω -ξες εχω υιοθετήσει ενα γερακι μεσω της WWF ελλάς

φιλος - ...

φιλος - οκ τι αλλα νεα?


Σχολιο για την εξελιξη της συζητησης::confused:
Εντελει,αποφασισα οτι δε μου αρεσει να κανω βαρη στον παγκο.
Προτιμω να παιζω βασικος,αντι να ειμαι παγκιτης.Οι υπολοιποι...φατε παγκο:P:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Απορία κρίσεως: Ξεκίνησα γυμναστήριο σε ένα γυμναστήριο της γειτονιάς μου και ενώ έχω κάποιον και με παρακολουθεί τώρα που είναι αρχή και νομίζω θα μου βγάλουν και προγραμμα σε λίγο καιρό, δεν είμαι σίγουρη πως το πρόγραμμα αυτό θα είναι το καλύτερο δυνατό και οπωσδήποτε δεν ξέρω τι είδους διατροφή θα ήταν η σωστή. Θέλω βασικά να χάσω λίπος και αν γίνεται να αποκτήσω και γραμμώσεις (ναι ξέρω, πολλά θέλω :P). Ξέρετε κάνα site που θα μπορούσα να βρω πληροφορίες ή έχετε εσείς καμιά πληροφορία να μου δώσετε;
Όσον αφορά τη γυμναστική, τα βάρη είναι ο καλύτερος τρόπος να χάσεις λίπος. Αυτό γιατί σε αντίθεση με την αερόβια γυμναστική, το σώμα σου συνεχίζει να καίει λίπος και μετά το τέλος της άσκησης. Για να ανακαλύψεις με τι βάρη θα κάνεις την κάθε άσκηση, κοίτα να μπορείς να κάνεις περίπου 3 x 15 επαναλήψεις από τις οποίες τουλάχιστον τις 10 ΄καθαρά΄. Αν μπορείς να κάνεις πάνω από 15 επαναλήψεις, αύξησε βάρος. Αν μπορείς να κάνεις 4 επαναλήψεις και μετά αρχίζεις να κάνεις την άσκηση λίγο όπως να ΄ναι, αφαίρεσε βάρος. :P

Για τη διατροφή:

  • Να τρως 5 φορές την ημέρα, κάθε 3-4 ώρες.
  • Να πίνεις τουλάχιστον 2 λίτρα νερό την ημέρα.
  • Γενικεύοντας λίγο τώρα, το κρέας και τα ψάρια είναι πλούσια σε πρωτεΐνες και τα φρούτα, τα λαχανικά, το ρύζι, τα μακαρόνια, οι πατάτες, το ψωμί κλπ. περιέχουν πολλούς υδατάνθρακες.
  • Για κάθε σου κιλό καλό είναι να καταναλώνεις 2 γραμμάρια πρωτεΐνη την ημέρα. Δηλαδή εάν είσαι 55 κιλά, η ιδανική ποσότητα πρωτεΐνης την ημέρα είναι περίπου 110 γραμμάρια.
  • Σε κάθε γεύμα να φροντίζεις να τρως πολλά λαχανικά.
  • Μετά τις 7 το απόγευμα μην τρως φαγητά πλούσια σε υδατάνθρακες, προτίμησε τις πρωτεΐνες. Ο οργανισμός σου χρειάζεται υδατάνθρακες κυρίως το πρωί και το μεσημέρι, για να μπορείς να ανταπεξέλθεις στις υποχρεώσεις σου (δουλειά, διάβασμα, πήγαινε-έλα κλπ.). Είναι πιθανόν να μην πεινάς το πρωί, εάν καταναλώνεις φαγητά πλούσια σε υδατάνθρακες το βράδυ. Και όπως όλοι ξέρουμε, το πρωινό είναι το σημαντικότερο γεύμα της ημέρας, so do not skip it. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν κάνει να φας ένα μανταρίνι το βράδυ, αρκεί να μη φας μόνο μανταρίνια/φρούτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Για τη διατροφή:

  • Για κάθε σου κιλό καλό είναι να καταναλώνεις 2 γραμμάρια πρωτεΐνη την ημέρα. Δηλαδή εάν είσαι 55 κιλά, η ιδανική ποσότητα πρωτεΐνης την ημέρα είναι περίπου 110 γραμμάρια.
Ουτε μποντιμπιλντιγκ να κανε.Πολλα δεν ειναι 2γρ πρωτεινης ανα κιλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
1,5-2 γραμμάρια είναι το ιδανικό, εάν θέλεις να έχεις τα αποτελέσματα που ανέφερε η Oralee. Don΄t worry, δε φουσκώνεις ΄κατά λάθος΄ τρώγοντας μόνο πολλή πρωτεΐνη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
1,5-2 γραμμάρια είναι το ιδανικό, εάν θέλεις να έχεις τα αποτελέσματα που ανέφερε η Oralee. Don΄t worry, δε φουσκώνεις ΄κατά λάθος΄ τρώγοντας μόνο πολλή πρωτεΐνη.

ειμαι εντυποσιοασμενος, καποιος ανθρωπος που γυμναζεται (?) και δεν ειναι κρετινος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
ειμαι εντυποσιοασμενος, καποιος ανθρωπος που γυμναζεται (?) και δεν ειναι κρετινος...

Δηλαδη οσοι γυμναζόμαστε,εστω και για πλακα,ειμαστε κρετινοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fly.To.Infinity

Νεοφερμένος

Η Fly.To.Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ξερετε ποσο πρεπει να γυμναζεται κατα μεσο ορο ενας εφηβος? Ανα εβδομαδα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Ξερετε ποσο πρεπει να γυμναζεται κατα μεσο ορο ενας εφηβος? Ανα εβδομαδα..

Δεν υπάρχει πρέπει, υπάρχει μόνο ο στόχος που έχεις εσύ. Αν θες να κάνεις μαραθώνιους φυσικά θέλει πολλές ώρες, αν θες απλά δύναμη μόνο βάρη κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fly.To.Infinity

Νεοφερμένος

Η Fly.To.Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ναι και εγω αυτο ηξερα.. αλλα πριν λιγες μερες ακουσα απο καπου οτι ειναι καλυτερο να γυμναζομαστε μιση ωρα την μερα παρα 2 ωρες ανα τρεις μερες. δεν ξερω αν ισχυει.. απλα θελω να ακουσω και αλλες γνωμες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
2 ώρες ανά 3 μέρες είναι μια χαρά με τις κατάλληλες ασκήσεις και διατάσεις. Προσοχή όμως γιατί καραδοκεί και η υπερπροπόνηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Για κάθε σου κιλό καλό είναι να καταναλώνεις 2 γραμμάρια πρωτεΐνη την ημέρα. Δηλαδή εάν είσαι 55 κιλά, η ιδανική ποσότητα πρωτεΐνης την ημέρα είναι περίπου 110 γραμμάρια.
Ωχ, λάθος μου. Χρειάζεσαι πρωτεΐνη 2 g/kg του LBM σου.
Lean Body Mass = everything except for the fat
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Να ρωτησω κι εγω κατι;Ποσα σετ ανα μεγαλη μυικη ομαδα(πχ στηθος) ειναι καλο να γινονται τη βδομαδα μαξιμουμ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Καλό είναι να μην ξεπερνάς τα 3 τη βδομάδα και ποτέ 2 συνεχόμενες μέρες. Για μεγάλες μυϊκές ομάδες το ιδανικό είναι να ξεκουράζεσαι δύο ημέρες ανάμεσα στα σετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Καλό είναι να μην ξεπερνάς τα 3 τη βδομάδα και ποτέ 2 συνεχόμενες μέρες. Για μεγάλες μυϊκές ομάδες το ιδανικό είναι να ξεκουράζεσαι δύο ημέρες ανάμεσα στα σετ.
Δεν καταλαβες τι εννοω μαλλον:).Πχ να κανω συνολο 4 ασκησειςχ3 σετ=12 σετ εβδομαδιαιως;Καλα ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Δεν πάει ακριβώς έτσι.

Καλό είναι να μη μετράς τα σετ/βδομάδα αλλά τις προπονήσεις/βδομάδα.
Αλλά έτσι όπως το θέτεις ναι, καλά είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δηλαδη οσοι γυμναζόμαστε,εστω και για πλακα,ειμαστε κρετινοι;

ναι, μεσες ακρες.

Ξερετε ποσο πρεπει να γυμναζεται κατα μεσο ορο ενας εφηβος? Ανα εβδομαδα..

Οσο του επιτρεπει ο χρονος και η διαθεση του, τι ερωτηση ειναι αυτη. Αν μπορεις και θελεις να κανεις τρεις φορες τη μερα προπονηση και αυτο δεν σε τραυματιζει κανε το. Αν μπορεις και θελεις μια φορα τη βδομαδα και αυτο γινεται.

4-5 ωρες τη βδομαδα ειναι μια χαρα παντως

Ωχ, λάθος μου. Χρειάζεσαι πρωτεΐνη 2 g/kg του LBM σου.
Lean Body Mass = everything except for the fat

Δεν χρειαζεται να μπαινει σε τοση λεπτομερεια, 1.5-2 γρ ανα κιλο σωματικου βαρους ειναι μια χαρα. Μετα εξαρτατε απο την υπολοιπη διατροφη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top