Γυμναστική, χορός και σωστή διατροφή

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
παρ΄ολα αυτα καταλαβαινω οτι αναζητεις κατι πιο ομοιομορφο και γι'αυτο θα σου ελεγα τρεξιμο και παλι τρεξιμο αμα θες να χασεις ογκο απ΄τα ποδια σου.
Αμα επιθυμεις να κανεις και βαρη κανε λιγων κιλων και χαλαρα πραγματα αλλιως θα γινουν τεραστια τα ποδια σου!
Χωρίς να'μαι απόλυτα σίγουρη για να αποκτήσεις μυϊκή μάζα δεν συνδέεται απόλυτα με την άσκηση αλλά και με την κατανάλωση πρωτεϊνης επίσης.:P
Εγώ δεν είμαι η κατάλληλη να πω ασκήσεις γιατί απέκτησα ωραία πόδια με 10 λεπτά step και 10 ελλειπτικό/τη μέρα. Χωρίς τίποτα άλλο πέρα από μία ακόμη άσκηση για γλουτιαίους.
Γενικά,αν ο σωματότυπός σου είναι τέτοιος δεν μπορείς να κάνεις πολλά πέρα από το να σφίξεις. Απλώς η κοπέλα με τόσα χρόνια μπαλέτο,ασφαλώς και δεν ανήκει στην κατηγορία αυτή.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Καλησπέρα και από εμένα αγαπητοί φίλοι της γυμναστικής! :D

Λοιπόν, πριν ξεκινήσω ας κάνω μία εισαγωγή. Έδωσα Πανελλαδικές 2 φορές. Έχω ύψος 1.69~1.70. Προ Πανελλαδικών ήμουν 53 κιλά( αθλητική κατά βάση ζωή, κολύμβηση αρκετά χρόνια, μπασκετάκι, παραδοσιακούς χορούς, αργότερα γυμναστήριο). Μετά Πανελλαδικών εκτοξεύτηκα στα ...61! :redface: Βλέπετε τα παράτησα όλα και έχοντας συνηθίσει σε άλλους ρυθμούς, το σώμα μου αντέδρασε...
Τώρα είμαι 62. Άρχισα πριν κάτι μήνες ξανά γυμναστήριο, αλλά ρε γαμώτο δεν τραβάει. Δε με πωρώνει όπως η κολύμβηση. Και έτσι το σταμάτησα. Θέλω αυτό που θα κάνω να με γεμίζει και όχι να φαντάζει στα μάτια μου αγγαρεία. Καλό και το γυμναστήριο, αλλά πιέζομαι για να το κάνω. Εμένα το πάθος μου ήταν η πισίνα. Μέχρι τώρα όμως, δεν έπαιρνα την απόφαση να ξαναρχίσω. Ντρέπομαι βλέπετε για το σώμα μου... Δεν μου αρέσει καθόλου η εικόνα του τα τελευταία δύο χρόνια. Αλλιώς το είχα συνηθίσει. Ανασφάλειες, καταλαβαίνετε...:worry:
Τέλος πάντων, την τελευταία εβδομάδα πήρα την μεγάλη απόφαση! Θα ξαναρχίσω αυτό που με έκανε να νιώθω χαρούμενη, γεμάτη ευεξία! Ας ντρέπομαι. Έψαξα στην Πάτρα όπου σπουδάζω για κολυμβητήριο, αλλά δυστυχώς το μόνο που υπάρχει με τμήματα ενηλίκων είναι το Εθνικό κολυμβητήριο Α.Πεπανός, που βρίσκεται περίπου 8 χλμ από το σπίτι μου. Θα κουραστώ το ξέρω, θα με φάνε οι δρόμοι, θα τρώω 2 ώρες μόνο και μόνο με την συγκοινωνία (έχει λεωφορείο κάθε μία ώρα!:eek: ) , αλλά... είμαι αποφασισμένη! Θα επιστρέψω στην φυσική κατάσταση που ήμουν κάνοντας κάτι που αγαπώ! Ίσως ξεκινήσω πάλι και περπάτημα παράλληλα. Με έχει πεθάνει η καθιστική ζωή!
Εσείς τι λέτε; Υπάρχει κάτι άλλο που θα μου προτείνατε ή θα είμαι εντάξει με αυτά;

Και κάτι για τη διατροφή. Ο μεταβολισμός μου έχει τρελαθεί. Τρώω φυσιολογικά και κατά κανόνα μεσογειακά, και παχαίνω... :((θυρεοειδή κοίταξα, αλλά δεν έχω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Όποιο σημείο του σώματος και να θες να χάσεις ο τρόπος είναι ακριβώς ο ίδιος. Γυμναστική με στόχο καύση λίπους + προσεγμένη διατροφή. Το τοπικό αδυνάτισμα δεν υφίσταται όπως και δεν υφίσταται το "Θα κάνω βάρη και θα αποκτήσω τα πόδια του Σουβλάκου" για τις γυναίκες.

Γενικά για την καύση λίπους συνίσταται αερόβια (τρέξιμο, ποδήλατο, περπάτημα, κολύμπι κτλ), προσωπικά προτιμώ συνδυασμό αερόβιας και βαρών για ταχύτερα και μονιμότερα αποτελέσματα.
Για να δυναμώσεις τα πόδια η καλύτερη άσκηση με διαφορά είναι τα βαθιά καθίσματα (squat) και μάλιστα αν βάλεις και μία άσκηση για γάμπες έχεις κάνει πλήρη προπόνηση ποδιών.

Αυτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joanna Mi

Νεοφερμένος

Η Joanna Mi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο. Να κανείς αυτό που αγαπάς. Είχα και εγώ παρόμοιο προβλημα με εσενα στο θέμα της αυτοπεποίθησης. Οταν έκανα μπαλέτο όπως προείπα ήμουν 48 κιλά με ύψος 1.63. Πολύ αδύνατη. Μπορεί να μην ειχα στήθος ούτε καμπύλες, αλλά για το μπαλέτο ως χορο ήμουν τέλεια. Αυτή τη στιγμη που μιλάμε έχω 2 χρόνια που το σταματησα και είμαι 60 κιλά. Βέβαια ψηλωσα, τώρα είμαι 1,69. Όμως απέκτησα στήθος, καμπύλες και το σώμα μου έγινε πιο θηλυκό. ;) Σε μια φάση της ζωής μου μου δώθηκε η ευκαιρία να το ξαναρχίσω. Όμως εκεί δίστασα. Με περιέβαλλε μια απεριόριστη ντροπή για το πως ήμουν κάποτε και πως κατέληξα. Αν και ήθελα σα τρελή να παω, ένιωθα τοσο ασχημα με το σώμα μου που δε το έκανα. Και το μετανιώνω ακομα. Αν και θεωρώ ότι επειδη το αγάπησα και το αγαπώ το μπαλέτο θα το ξανασυνεχισω :) Εσύ πάντως κάνε αυτό που σου αρέσει γιατί αν δε το κανείς τα συναισθηματα θα ειναι τοσο ασχημα που δε θα σε αφήνουν σε ησυχία. Εξάλλου δε σε ξέρει και κανένας εκεί για να προβληματιζεσαι! Κυνήγησέ το <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο. Να κανείς αυτό που αγαπάς. Είχα και εγώ παρόμοιο προβλημα με εσενα στο θέμα της αυτοπεποίθησης. Οταν έκανα μπαλέτο όπως προείπα ήμουν 48 κιλά με ύψος 1.63. Πολύ αδύνατη. Μπορεί να μην ειχα στήθος ούτε καμπύλες, αλλά για το μπαλέτο ως χορο ήμουν τέλεια. Αυτή τη στιγμη που μιλάμε έχω 2 χρόνια που το σταματησα και είμαι 60 κιλά. Βέβαια ψηλωσα, τώρα είμαι 1,69. Όμως απέκτησα στήθος, καμπύλες και το σώμα μου έγινε πιο θηλυκό. ;) Σε μια φάση της ζωής μου μου δώθηκε η ευκαιρία να το ξαναρχίσω. Όμως εκεί δίστασα. Με περιέβαλλε μια απεριόριστη ντροπή για το πως ήμουν κάποτε και πως κατέληξα. Αν και ήθελα σα τρελή να παω, ένιωθα τοσο ασχημα με το σώμα μου που δε το έκανα. Και το μετανιώνω ακομα. Αν και θεωρώ ότι επειδη το αγάπησα και το αγαπώ το μπαλέτο θα το ξανασυνεχισω :) Εσύ πάντως κάνε αυτό που σου αρέσει γιατί αν δε το κανείς τα συναισθηματα θα ειναι τοσο ασχημα που δε θα σε αφήνουν σε ησυχία. Εξάλλου δε σε ξέρει και κανένας εκεί για να προβληματιζεσαι! Κυνήγησέ το <3

Joanna, έχεις δίκιο και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Η αλήθεια είναι ότι από αυτοπεποίθηση είμαι υπό το μηδέν! Ειδικά τώρα που βλέπω μία εικόνα που δε μου αρέσει. Όμως ξέρεις κάτι; Και εγώ μετανιώνω καθημερινά που σταμάτησα τότε και βιώνω άσχημα συναισθήματα! Η αφορμή ήταν ένας τραυματισμός μου στο βόλεϋ (ολική ρήξη μορίων στον αστράγαλο του αριστερού ποδιού) που με έβγαλε off πολλούς μήνες, αλλά η αιτία ήταν πολύ ηλίθια και κουτή! Η προπονήτρια μου με έβαλε στο γκρουπ του πρωταθλητισμού με παιδιά πολύ μεγαλύτερης ηλικίας. Τότε ,ντρέπομαι που το λέω, αλλά είχα θέμα με την πρωτιά. Στο νέο γκρουπ δεν πλασαριζόμουνα στις πρώτες θέσεις και με έπαιρνε από κάτω. Τότε δεν ήθελα να καταλάβω ότι η προπονήτρια κάτι έβλεπε και ενεργούσε έτσι... Τώρα μπορεί να είναι αργά για αγώνες κλπ αλλά, πλέον δε θα αφήσω αυτή την αγάπη με το νερό να χαθεί. Θα το κάνω για μένα. Από εβδομάδα κιόλας θα πάω να αγοράσω καινούριο εξοπλισμό !(ολόσωμο, γυαλάκια, σκουφάκια, μπουρνούζι, σαγιονάρες)
Ανυπομονώ!
Άρχισε και εσύ το μπαλέτο! Ερασιτεχνικά για σένα και μόνο. Let's Fight for our passion! :clapup:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joanna Mi

Νεοφερμένος

Η Joanna Mi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Δεν ειναι ανάγκη να νιώθεις ασχημα που ήθελες να είσαι η καλύτερη! Και με εμενα αυτό συνέβαινε! Οταν κάτι το κάνουμε με πάθος αυτομάτως επιθυμούμε την πρωτιά! Και ναι το μπαλέτο θα το ξαναρχίσω σιγουρα οταν ξεμπλεξω με τις πανελλήνιες γιατί το λάτρευα. Τί δηλαδή? Τσάμπα να σκονιζονται οι πουεντ στο ντουλάπι? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaBu

Νεοφερμένος

Η MariaBu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
,Το Θέμα σχετίζετε με εμενα , συγκεκριμένα δεν θα το έλεγα οτι νιώθω άβολα με το σώμα που έχω αλλα δεν ταιριάζει αυτο το σώμα ( ετσι οπως το βλεπω εγω ) σε ενα 14χρωνο
.. Σχετικα με εμενα ειμαι 14 χρονών , κορίτσι , εχω ύψος 1,69 βαρος 59,6 , περίμετρο μέσης καπου στο 79+ μεχρι 83- , κοιλιά δεν έχω και δεν ειναι αυτο το πρόβλημα μου , εχω ομως μπουτάκια τα οποιά δεν αδυνατίζουν !
Με λενε καποιες κοπελες οτι εχω ωραιο σώμα αλλα ξέρω οτι το λένε για να μη στεναχωρηθώ με την πραγματική αλήθεια :(
πονάει πολύ να βλέπεις κοπέλες της ηλικίας σου ή 20χρωνες με τέλεια σώματα , ( παρεμπιπτόντως εμφανίζω συμπτωματα κυτταρίτιδας ):'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(
αισθάνομαι τόσο χάλια , και δεν είναι οτι δεν γυμνάζομαι, γυμνάζομαι χορεύοντας γιατί μου φαίνεται πιο αποτελεσματικός τρόπος :(
Σύμφωνα με τα παραπάνω που είπα μπορεί να με βοηθήσει κάποιος; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Είσαι 170 και 60 κιλά και έχεις μέση 83;; Μάλλον λάθος μέτρηση έχεις κάνει.:worry:
Τεςπα, εφηβεία είναι θα περάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

totentanz

Νεοφερμένος

Ο totentanz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Θελω να ξεκινησω γυμναστηριο ειμαι ομως αδυνατος(1.75υψος και 65 κιλα) μπορω αμα κανω ενα χρονο γυμναστικη να βαλω ογκο? η θα πρεπει να βαλω κιλα?

μπορείς. σε συνδυασμό με κατάλληλη διατροφή πάντα. και δεν εννοώ μόνο τροφές πλούσιες σε πρωτείνη. μπορείς να βάλεις ακόμα και 4 κιλά. βέβαια να ξέρεις ότι δεν είναι το ίδιο όλοι μας οι μύες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Τώρα που τελείωσε η εξεταστική είπα να μαζέψω τα κιλά που "παρα"έβαλα φέτος και το σώμα μ επίσης γιατί μες στο χειμώνα μπορώ να πω πως παράτησα τελείως την άσκηση αλλά και τη διατροφή μου...Πήγαινα χρόνια κολυμβητήριο αλλά από τη χρονιά των πανελληνίων και μετά σταμάτησα οποιαδήποτε άθληση. Δεν είχα κανένα πρόβλημα με το σώμα μ και ποτέ δεν πρόσεχα τη διατροφή μου γιατί ακόμα και αν έτρωγα λίγο παραπάνω το έχανα αυτομάτως λόγω του κολυμβητηρίου. Τα τελευταία 2 χρόνια όμως στο πανεπιστήμιο, χωρίς άσκηση και με την ίδια διατροφή που έκανα και πριν έβαλα αρκετά κιλά και τώρα που είναι το πρώτο καλοκαίρι που είμαι σχετικά χαλαρή από διάβασμα έβαλα στόχο να χάσω κάποια από αυτά. Σίγουρα το χειμώνα πρέπει να συνεχίσω την άσκηση όσο μπορώ. Με σωστή διατροφή λοιπόν και με τρέξιμο περίπου 1 ώρα την ημέρα (κάνω γύρω στα 5,5 χλμ) μπορώ να χάσω λίπος από τα πόδια;; ή είναι άδικος κόπος; και σε πόσο καιρό φαίνονται τα αποτελέσματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Τώρα που τελείωσε η εξεταστική είπα να μαζέψω τα κιλά που "παρα"έβαλα φέτος και το σώμα μ επίσης γιατί μες στο χειμώνα μπορώ να πω πως παράτησα τελείως την άσκηση αλλά και τη διατροφή μου...Πήγαινα χρόνια κολυμβητήριο αλλά από τη χρονιά των πανελληνίων και μετά σταμάτησα οποιαδήποτε άθληση. Δεν είχα κανένα πρόβλημα με το σώμα μ και ποτέ δεν πρόσεχα τη διατροφή μου γιατί ακόμα και αν έτρωγα λίγο παραπάνω το έχανα αυτομάτως λόγω του κολυμβητηρίου. Τα τελευταία 2 χρόνια όμως στο πανεπιστήμιο, χωρίς άσκηση και με την ίδια διατροφή που έκανα και πριν έβαλα αρκετά κιλά και τώρα που είναι το πρώτο καλοκαίρι που είμαι σχετικά χαλαρή από διάβασμα έβαλα στόχο να χάσω κάποια από αυτά. Σίγουρα το χειμώνα πρέπει να συνεχίσω την άσκηση όσο μπορώ. Με σωστή διατροφή λοιπόν και με τρέξιμο περίπου 1 ώρα την ημέρα (κάνω γύρω στα 5,5 χλμ) μπορώ να χάσω λίπος από τα πόδια;; ή είναι άδικος κόπος; και σε πόσο καιρό φαίνονται τα αποτελέσματα;

Οταν κανεις αεροβια γυμναστικη (τρεξιμο, περπατημα, ποδηλατο, κολυμπι κλπ) χανεις λιπος απο παντου. Αν θες να γυμνασεις συγκεκριμενα τα ποδια, βρες ασκησεις στο ιντερνετ για να γυμνασεις περισσοτερο τη συγκεκριμενη περιοχη. Τα αποτελεμσατα φαινονται συνηθως μετα απο 2-3 εβδομαδες... Μην ξεχνας να πινεις πολυ νερο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Λίπος αποκλειστικά από τα πόδια ή πρώτα από τα πόδια δε μπορείς να χάσεις. Το ίδιο ισχύει για οποιοδήποτε μέρος του σώματος. Ανάλογα με τη γενετική προδιάθεση σου θα χάσεις λίγο λίγο από παντού και κατ΄επέκταση και από τα πόδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
χμμμμ κατάλαβα... έχω λοιπόν πολύ τρέξιμο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
χμμμμ κατάλαβα... έχω λοιπόν πολύ τρέξιμο!!

Παρ' το χαλαρα στην αρχη... σιγουρα η αντοχη σου δεν θα ειναι και τοσο καλη εφοσον λες οτι εχεις να γυμναστεις εδω και καιρο... σε μια βδομαδα ομως θα αντεχεις πολυ περισσοτερο και τα ποδια σου δε θα πονανε τοσο οσο στην αρχη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Nαι, σίγουρα χαλαρά αλλιώς δεν βγαίνει....τρέχω εδώ και μία βδομάδα, και όντως σε σχέση με την πρώτη μέρα μπορώ να πω ότι απέκτησα λίγη αντοχή παραπάνω, αλλά στο τέλος των χλμ νιώθω μια μικρή ενόχληση στη μέση κ δεν ξέρω πού μπορεί να οφείλεται...τα παπούτσια που φοράω είναι ειδικά για τρέξιμο οπότε δεν νομίζω να οφείλεται εκεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Το τρέξιμο πάντα επιβαρύνει σε κάποιο βαθμό τη μέση.
Για να ελαχιστοποιήσεις την επιβάρυνση μάθε να τρέχεις σωστά.
Έπειτα, όσο καλά παπούτσια και να έχεις προσπάθησε να μην τρέχεις σε τσιμέντο και άσφαλτο αφού η επιβάρυνση στη μέση και στα γόνατα είναι σημαντικά μεγαλύτερη από αυτή του χώματος ή άλλων απορροφητικών υλικών.
Τέλος δυνάμωσε τους μύες του κορμού (κοιλιακούς - ραχιαίους) και τους γλουτούς αφού αυτοί σταθεροποιούν τη μέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
To γήπεδο είναι πολύ μακριά από το σπίτι που μένω οπότε αναγκαστικά τρέχω σε ένα δασάκι εδώ κοντά, που το έδαφος είναι από άσφαλτο...:confused:
Ελπίζω πάντως με τις ασκήσεις για κοιλιακούς κλπ που είπες να βοηθηθώ ώστε να μην πονάει η μέση μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina1kan

Νεοφερμένος

Η katerina1kan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας! Είμαι 34 και θέλω να μου προτείνετε κάποια διατροφή για την περιττή κοιλιά. Μη φανταστείτε καμιά κοιλιά τεράστια (Είμαι 1.64 και 52 κιλα), αλλα για να γίνει επίπεδη εστω και αυτή η λίγη που υπάρχει! Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
To γήπεδο είναι πολύ μακριά από το σπίτι που μένω οπότε αναγκαστικά τρέχω σε ένα δασάκι εδώ κοντά, που το έδαφος είναι από άσφαλτο...:confused:
Ελπίζω πάντως με τις ασκήσεις για κοιλιακούς κλπ που είπες να βοηθηθώ ώστε να μην πονάει η μέση μου...
Εγώ πάντως ψάχνοντας ασκήσεις για κοιλιακούς πιο δύσκολες ο γυμναστής μου΄χε πει πως όσοι έχουν γυμνασμένους κοιλιακούς (δεν εννοώ sixpack κτλ) σε μεγαλύτερη ηλικία είναι πιο "δύσκολο" να αντιμετώπισουν προβλήματα με τη μέση τους. Δοκίμασε και πιλάτες που σφίγγεις πολύ κοιλιακούς και είναι ήπιας μορφής ασκήσεις.:)
Επίσης μην ξεχνάς και ραχιαίους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitraKapa

Νεοφερμένος

Η DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! :)
Ηθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το μονόζυγο.
1) Ισχυει ότι αν κάνεις κάθε μερα μπορείς να πάρεις μερικους ποντους ύψος ακόμη;
2) Πόση ωρα τη μερα;
3) Που μπορω να προμηθευτώ ενα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top