Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αλήθεια γιατί είναι τόσο περίεργο να πληρώνει τα πιο πολλά μια γυναίκα; Και γιατί είθισται ένας άντρας να νιώθει λίγο σαν να τον ευνουχίζει μια τέτοια συμπεριφορά (ή τουλάχιστον έτσι έχω ακούσει); Και ακομα χειρότερα γιατί αν δεν τον πειράζει να τον κερνάς και τύχει και το αναφέρεις σε άλλους (κυρίως γυναίκες βέβαια) θα ακουστουν εκφράσεις του τύπου "είναι ξεφτίλας"; Και γιατί το ανάποδο δλδ να είναι το μοναδικό άκρως φυσιολογικό, ειδικά σε περιπτώσεις όπου για τους χ, ψ, ζ λόγους (που δεν έχουν σχέση με τεμπελιά) η γυναίκα έχει περισσότερα χρήματα και συνεπώς δεν ζορίζεται καθόλου αν πληρώνει κυρίως εκείνη και για τους δύο; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Αλήθεια γιατί είναι τόσο περίεργο να πληρώνει τα πιο πολλά μια γυναίκα; Και γιατί είθισται ένας άντρας να νιώθει λίγο σαν να τον ευνουχίζει μια τέτοια συμπεριφορά (ή τουλάχιστον έτσι έχω ακούσει); Και ακομα χειρότερα γιατί αν δεν τον πειράζει να τον κερνάς και τύχει και το αναφέρεις σε άλλους (κυρίως γυναίκες βέβαια) θα ακουστουν εκφράσεις του τύπου "είναι ξεφτίλας"; Και γιατί το ανάποδο δλδ να είναι το μοναδικό άκρως φυσιολογικό, ειδικά σε περιπτώσεις όπου για τους χ, ψ, ζ λόγους (που δεν έχουν σχέση με τεμπελιά) η γυναίκα έχει περισσότερα χρήματα και συνεπώς δεν ζορίζεται καθόλου αν πληρώνει κυρίως εκείνη και για τους δύο; :confused:
καγιράκι αυτά είναι κατάλοιπα εκατοντάδων (χιλιάδων για την ακρίβεια) ετών πατριαρχικής κοινωνίας. Ο άντρας φέρνει το κυνήγι στη σπηλιά και η γυναίκα το μαγειρεύει από το 20.000 πΧ:P

Προφανώς κάποια στιγμή θα αλλάξει, αλλά σιγά σιγά.

Έχει πλάκα γιατί με τον άντρα μου έχουμε εδώ και χρόνια ένα κοινό ταμείο για τα καθημερινά έξοδα, το οποίο όμως το κρατάω εγώ. Κάθε φορά που τρώμε έξω πάει ο σερβιτόρος τον λογαριασμό στον Άντρα και όταν πληρώνω εγώ εκπλήσσεται:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
εγω δεν μπορω καθολου αυτο το "μισα - μισα"...ή το "ο καθενας τα δικα του"....
μια κερνας εσυ,μια κερναω εγω.....παμε σινεμα και για φαγητο.....πληρωνω το σινεμα κι εσυ το φαγητο ή αντιθετα.....ετσι κανω και με τις φιλες μου δηλαδη και μου αρεσει.

κι αφου παει μια σου και μια μου,ε ,στο πρωτο ραντεβου ας κερασει εκεινος........ειναι λιγο πιο "ιπποτικο" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Εγω είμαι της άποψης " Κερνάς εσύ πάντα"
Ε εγώ μόνο στην γιορτή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Εγω είμαι της άποψης " Κερνάς εσύ πάντα"
Ε εγώ μόνο στην γιορτή μου.
Θες να μας πεις και το γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Να σας πω γιατί " θεωρώ ότι έτσι πρέπει"
Οχι ότι δεν έχω πληρώσει αρκετες φορές,
απλά κουράστηκα να πληρώνω συνέχεια εγω :P
και είπα να αλλάξω τροπάρι..
Συγνωμη αν έθιξα κάποιον :redface:
Είπα να κάνω λίγο οικονομία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Η οικονομία είναι άλλο θέμα και δεν είναι και λόγος, αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπική μου άποψη. Εμένα μου κάνει εντύπωση που ακόμα και όταν η γυναίκα έχει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μεγαλύτερη οικονομική άνεση για λόγους που δεν σχετίζονται με τεμπελιά (δλδ δεν είναι ότι ο άλλος δεν δουλεύει επειδή βαριέται) πάλι πρέπει να δέχεται να πληρώνει ο άλλος τις περισσότερες φορές μόνο και μόνο επειδή είναι άντρας. Δλδ δεν είναι γαιδουριά εκ μέρους της γυναίκας αυτό; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
βασικά όταν ο άλλος δεν δέχετε να πληρώσει η Γυναίκα γιατι φιγετε;
τι κάνεις τότε;
Ε σταματας να πληρώνεις γιατι αισθάνεται άσχημα... (άντρες) δεν είπα κάτι κακό!!! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
συμβουλη της μαμας: ''παιδακι μου ετσι και βγεις με αντρα και σαφησει να πληρωσεις τελειωσε δεν εχει αλλο ραντεβου!'' οκ αυτο το πραγμα το ακουω απο τα 14 μου οποτε εχω επηρρεαστει ως ενα βαθμο!:P
θεωρω οτι οπωσδηποτε πρεπει να κερασει στο πρωτο ραντεβου αν οχι και στα υπολοιπα...
με οσους εχω βγει ως τωρα μονο με τον εναν πληρωναμε ο καθενας τα δικα του αλλα οκ δεν ειχα προβλημα γιατι ηταν φοιτητης το παιδι ,λογικοτατο..
ωστοσο μιας και συνηθως εγω βγαινω με αντρες μεγαλυτερους μου, ο τελευταιος μαλιστα ηταν 26 και πολιτικος μηχανικος να μου φαινεται ετσι...
ε τωρα αμα βγαιναμε και δεχοταν κερασμα απο εμενα τη φοιτητρια θα μου κακοφαινοταν τρελα! οκ, παντα μα παντα οποιο ραντεβου και αν ειναι κανω κινηση (για να μη δειξω γαιδουρα) αλλα γενικα ποτε δε μαφηνουν να πληρωνω:P
και για να ξεκαθαρισω τη θεση μου δε το κανω για τα λεφτα.. ειναι η κινηση και ο τροπος του αλλου και ισως φταινε και τα προτυπα και οι ιδεες που μου εχουν περασει πριν βγω απο το αυγο κιολας!!

παντως να αναφερω οτι την καλυτερη προταση για κερασμα μου την εκανε ενας που τη στιγμη που πηγα να βγαλω το πορτοφολι μου με σταματαει αγριευει και μου λεει: ''οταν εισαι μαζι μου, αυτη την κινηση δε θα την ξανακανεις!''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
συμβουλη της μαμας: ''παιδακι μου ετσι και βγεις με αντρα και σαφησει να πληρωσεις τελειωσε δεν εχει αλλο ραντεβου!'' οκ αυτο το πραγμα το ακουω απο τα 14 μου οποτε εχω επηρρεαστει ως ενα βαθμο!:P
:worry:
Αχ αυτές οι μαμάδες..

και για να ξεκαθαρισω τη θεση μου δε το κανω για τα λεφτα.. ειναι η κινηση και ο τροπος του αλλου και ισως φταινε και τα προτυπα και οι ιδεες που μου εχουν περασει πριν βγω απο το αυγο κιολας!!
Αχ αυτά τα πρότυπα..

παντως να αναφερω οτι την καλυτερη προταση για κερασμα μου την εκανε ενας που τη στιγμη που πηγα να βγαλω το πορτοφολι μου με σταματαει αγριευει και μου λεει: ''οταν εισαι μαζι μου, αυτη την κινηση δε θα την ξανακανεις!''
Αυτό πραγματικά με έκανε να γελάσω!:lol:
Μήπως χτύπησε και το χέρι στο τραπέζι;
"Κατάλαβες να ούμε ή να σου σκάσω και 2 αναστροφες;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Εγώ πάλι μπαίνοντας ανάμεσα στη "διαμάχη" Ηρούς και Βίκυς, (αν και όταν κάποιος μπαίνει ανάμεσα σε δυο γυναίκες όταν διαφωνούν, συνήθως δε του βγαίνει σε καλό:P) θα υιοθετήσω μια πιο "συμβιβαστική" άποψη. Σε καμία περίπτωση δεν είμαι αυτός που θα θεωρήσει ότι ο άντρας είναι άντρας επειδή κερνάει (όπως προφανώς πίστεψε ο συνοδός τς Βίκυς με αυτήν τη συμπεριφορά την οποία παρεμπιπτόντως την έχω συναντήσει και ανάμεσα σε συγγενείς όταν έχουν βγει έξω και όλοι θέλουν να κεράσουν. Άσχετο βέβαια το ότι όταν κάποιος αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα και χρειάζεται να βοηθήσουν οικονομικά, κάνουν τις πάπιες...) Τέλος πάντων, εγώ όταν έχω ζητήσει σε μια κοπέλα να βγούμε για τον χ ή ψ λόγο (μπορεί να είναι είτε ραντεβού είτε απλώς φιλική βόλτα είτε για να διαβάσουμε για τη σχολή) νιώθω υποχρεωμένος εσωτερικά να κεράσω. Βέβαια έχει τύχει να με κεράσει και κοπέλα όταν μου ζήτησε αυτή να πάμε να τις εξηγήσω ένα μάθημα ενόψει εξεταστικής οπότε δεν αντιμετωπίζω τέτοια κόμπλεξ. Φυσικά όταν έχουμε βγει για φαγητό ή κάτι σχετικό το οποίο απαιτεί πολλά χρήματα δεν είναι ανάγκη το κέρασμα να είναι ολοκληρωτικό. Δεν είναι ντροπή να πει κάποιος στην κοπέλα του "κερνάω τα ποτά" ή κάτι σχετικό. Θα συμφωνήσω βέβαια με τη Βίκυ ότι η οικονομική κατάσταση του ενός και του άλλου παίζει σημαντικό ρόλο και φυσικά αν είναι και οι δύο φοιτητές, είναι αυτονόητο ότι δε μπορεί ο άντρας να κερνά συνέχεια... Πολλά πράγματα νομίζω έχουν σχέση με τη στιγμή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
Εμένα πάλι μου λένε ακριβώς το αντίθετο! Να είμαι κιμπάρισσα και να μη περιμένω απο κανέναν κέρασμα...
Στη σχέση μου δεν υπάρχουν τέτοιου είδους κόμπλεξ..Σήμερα έχω εγώ-κερνάω εγώ, αύριο εσύ κ.ο.κ. Αν είναι ποτέ δυνατόν να περιμένω να με κερνάει ο άλλος συνέχεια!!!Που ζούμε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Σε ραντεβού κερνάω εγώ ή τουλάχιστον προσπαθώ να κεράσω εγώ :D (όπως έχω ξαναγράψει) μιας και εγώ είμαι αυτός που κάνει την πρόσκληση - τουλάχιστον ως τώρα δεν μου 'χει πει καμία να βγούμε, εγώ κάνω το πρώτο βήμα. :P

Χωρίς ρε παιδί μου να θέλω να 'μαι φαλλοκράτης ή να θεωρώ ότι ένα φύλο είναι πιο "ίσο" απ' το άλλο, αλλά "μέσα μου" έχω την... ιδέα / εντύπωση / πρότυπο / πείτε_το_κι_αυτό_όπως_θέτε ότι .... ε, αυτός που είναι στη θέση του "κυνηγού" αυτός "πρέπει" και να πληρώνει.
Κι ότι εφόσον μου έκανε την "χάρη" να έρθει, ε ας της πληρώσω τουλάχιστον το ραντεβού.

Βέβαια όοοοοοοοοοοοοολα τα παραπάνω όπως βλέπετε τα 'χω μέσα σε εισαγωγικά. Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να θέσω θέμα "ναι, ο άντρας είναι ο αρχηγός, άρα πληρώνει" ή κάτι τέτοιο. Είναι το.... "μοντέλο" κυνηγού-θυράματος που τέλως πάντων έχω από μικρός στο νου μου - το κλασικό ότι ο άνδρας κυνηγά κι η κοπέλα επιλέγει κι έχει την... δύναμη να επιλέξει.
Μοντέλο που φυσικά αν και το 'χω έτσι στο νου μου το αμφισβητώ σε πολλά σημεία, απλά τώρα το 'χω έτσι στο νου μου γιατί "έτσι" έχει... επικρατήσει. Χωρίς φυσικά να 'ναι κι ο κανόνας γιατί κάλλιστα μπορεί μια κοπέλα να κάνει το πρώτο βήμα, να κυνηγήσει, κτλ χωρίς καθόλου να την υποβιβάζει.
Οπότε please μην πέσετε να με φάτε, έχω υπόψην μου ότι αυτή η παράγραφος "μπάζει" από παντού. :)



Και τέλως πάντων τελικά για να συνοψίσω, όταν βγαίνω με κάποια κοπελιά, είτε πρόκειται για καθαρά φιλικό ραντεβού είτε όχι, επιλέγω πάντα να κεράσω εγώ ως ένα ελάχιστο "ευχαριστώ" για την ωραία παρέα της! :D

[Εκτός φυσικά κι αν επιμένει πολύ να πληρώσουμε ο καθένας τα δικά του]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω βέβαια με τη Βίκυ ότι η οικονομική κατάσταση του ενός και του άλλου παίζει σημαντικό ρόλο και φυσικά αν είναι και οι δύο φοιτητές, είναι αυτονόητο ότι δε μπορεί ο άντρας να κερνά συνέχεια... Πολλά πράγματα νομίζω έχουν σχέση με τη στιγμή...

ακριβως πετρο! εσυ καταλαβες τι θελω να πω...
δεν ειχα προβλημα που πληρωνα τοτε που εβγαινα με το φοιτητη αλλα μου κακοφανηκε οταν προσφερθηκε να με κερασει οταν γυρισα απο διακοπες και του ειχα παρει δωρακι... εκανε μπαμ οτι ηταν απο υποχρεωση...
ειναι το να σου βγει και ο τροπος που θα περασεις το μηνυμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
εγω δεν μπορω καθολου αυτο το "μισα - μισα"...ή το "ο καθενας τα δικα του"....
μια κερνας εσυ,μια κερναω εγω.....παμε σινεμα και για φαγητο.....πληρωνω το σινεμα κι εσυ το φαγητο ή αντιθετα.....ετσι κανω και με τις φιλες μου δηλαδη και μου αρεσει.

κι αφου παει μια σου και μια μου,ε ,στο πρωτο ραντεβου ας κερασει εκεινος........ειναι λιγο πιο "ιπποτικο" :P
Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι ντροπή ο καθένας τα δικά του...Επειδή αναφέρθηκες ειδικά σε φιλικές σχέσεις,εγώ προτιμώ ο καθένας τα δικά του εκτός αν είναι κάποια περίσταση αφού γίνεται λίγο κουραστική η ίδια δουλειά συνέχεια(τη μία πληρώνει ο ένας,την άλλη ο άλλος,ε αν αυτό γίνεται κάθε φορά που βγαίνεις με φίλο δεν έχει κανένα ουσιαστικό νόημα...)
Εγώ όποτε βγαίνω με άτομα του αντίθετου φύλου προσφέρομαι να κεράσω,αν βέβαια επιμένει το άτομο δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να με κεράσει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Σε ραντεβού κερνάω εγώ ή τουλάχιστον προσπαθώ να κεράσω εγώ :D (όπως έχω ξαναγράψει) μιας και εγώ είμαι αυτός που κάνει την πρόσκληση - τουλάχιστον ως τώρα δεν μου 'χει πει καμία να βγούμε, εγώ κάνω το πρώτο βήμα. :P

Χωρίς ρε παιδί μου να θέλω να 'μαι φαλλοκράτης ή να θεωρώ ότι ένα φύλο είναι πιο "ίσο" απ' το άλλο, αλλά "μέσα μου" έχω την... ιδέα / εντύπωση / πρότυπο / πείτε_το_κι_αυτό_όπως_θέτε ότι .... ε, αυτός που είναι στη θέση του "κυνηγού" αυτός "πρέπει" και να πληρώνει.
Κι ότι εφόσον μου έκανε την "χάρη" να έρθει, ε ας της πληρώσω τουλάχιστον το ραντεβού.

Βέβαια όοοοοοοοοοοοοολα τα παραπάνω όπως βλέπετε τα 'χω μέσα σε εισαγωγικά. Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να θέσω θέμα "ναι, ο άντρας είναι ο αρχηγός, άρα πληρώνει" ή κάτι τέτοιο. Είναι το.... "μοντέλο" κυνηγού-θυράματος που τέλως πάντων έχω από μικρός στο νου μου - το κλασικό ότι ο άνδρας κυνηγά κι η κοπέλα επιλέγει κι έχει την... δύναμη να επιλέξει.
Μοντέλο που φυσικά αν και το 'χω έτσι στο νου μου το αμφισβητώ σε πολλά σημεία, απλά τώρα το 'χω έτσι στο νου μου γιατί "έτσι" έχει... επικρατήσει. Χωρίς φυσικά να 'ναι κι ο κανόνας γιατί κάλλιστα μπορεί μια κοπέλα να κάνει το πρώτο βήμα, να κυνηγήσει, κτλ χωρίς καθόλου να την υποβιβάζει.
Οπότε please μην πέσετε να με φάτε, έχω υπόψην μου ότι αυτή η παράγραφος "μπάζει" από παντού. :)



Και τέλως πάντων τελικά για να συνοψίσω, όταν βγαίνω με κάποια κοπελιά, είτε πρόκειται για καθαρά φιλικό ραντεβού είτε όχι, επιλέγω πάντα να κεράσω εγώ ως ένα ελάχιστο "ευχαριστώ" για την ωραία παρέα της! :D

[Εκτός φυσικά κι αν επιμένει πολύ να πληρώσουμε ο καθένας τα δικά του]

συμφωνω με οσα λες...
θα διαφωνησω βεβαια στη φραση ''μου εκανε τη τιμη να βγει μαζι μου'' και ποιος σου λεει οτι εσυ δε την εκανες τη τιμη της προτεινεις να βγειτε?? αλλα ειναι πολυ γλυκος ο τροπος που σκεφτεσαι!:)
και δευτερον τη φιλη δε χρειαζεται να τη κερνας:P μην εισαι χαζος!!
και μενα οι κολλητοι μου συνεχεια προσφερονται αλλα ειπαμε:P αυτο δε λεει!! εκτος και αν με τους φιλους παιζει το αλλο οπως το κανω με την κολλητη μου... κερναει μια η μια μια η αλλη!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
θα διαφωνησω βεβαια στη φραση ''μου εκανε τη τιμη να βγει μαζι μου'' και ποιος σου λεει οτι εσυ δε την εκανες τη τιμη της προτεινεις να βγειτε??

Χαζά κολλήματα που 'χω από μικρός :P και τα ξεπερνώ αυτήν την περίοδο. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
παντως να αναφερω οτι την καλυτερη προταση για κερασμα μου την εκανε ενας που τη στιγμη που πηγα να βγαλω το πορτοφολι μου με σταματαει αγριευει και μου λεει: ''οταν εισαι μαζι μου, αυτη την κινηση δε θα την ξανακανεις!''
Αυτό πραγματικά με έκανε να γελάσω!:lol:
Μήπως χτύπησε και το χέρι στο τραπέζι;
"Κατάλαβες να ούμε ή να σου σκάσω και 2 αναστροφες;"
:lol::worship::lol::worship::lol::worship:
δεν θέλω να προσβάλλω καμία συμφορουμίτισσα και στο κάτω κάτω ας κάνει η καθεμία ότι θέλει - με μένα βγαίνει για να με νοιάζει ποιος θα πληρώσει;
από κει και πέρα :
1.σε ζητήματα που καταλήγουνε men vs women (ασυναίσθητα πάντα) πάντα παίρνω το μέρος των γυναικών με ειλικρίνεια , εκτός από το συγκεκριμένο . Διότι σαφώς υπάρχουν οι άντρες-εγώ είμαι ο άντρας και πλερώνω και δεν σηκώνω κουβέντα (σε τι ακριβώς ποσοστό επί των αντρών θα σας γελάσω και δεν είμαι και στασιστικολόγος) αλλά και όλοι οι υπόλοιποι , οι πιο φυσιολογικοί ντε , έστω και μία γυναίκα να ακούσουνε να λέει <<ο άντρας πρέπει να πληρώνει>> επηρεάζονται σοβαρότατα . Διότι μια φιλελεύθερη γυναίκα μπορεί απλά να γελάσει ακούγοντας το από μια άλλη , αλλά τι έχει να χάσει αυτή;λογικό είναι να σκεφτεί λογικά και να πει μια γυναίκα το λέει δεν σημαίνει ότι έχει δίκιο.Ενώ ο άντρας που κόπτεται τι εντύπωση θα κάνει(γιατί η ουσία φαίνεται μετά , αρχικά είναι η εντύπωση)..Δηλαδή δεν σημαίνει ότι αμέσως θα αλλάξει γνώμη και θα βγάζει χωρίς σκέψη το πορτοφόλι..αλλά είναι σαν να βομβαρδίζεται από διαφημίσεις , αργά αλλά σταθερά το υποσυνείδητο του βάλλεται ανεπανόρθωτα .
αυτά ως τροφή για σκέψη.
Τώρα προσωπικά , μου αρέσει να κάνω ακριβά δώρα στα αμόρε.Τελείως από παρόρμηση(όταν κοιτάς μια βιτρίνα και λες αχ αυτό θα της πήγαινε τόσοοο).Αλλά δεδομένου ότι θεωρώ τους ιδιοκτήτες καφέ αδίστακτους ληστές , το σύνολο των ταινιών που προβάλλονται τα τελευταία χρόνια σκουπίδια και τα ποτά που προσφέρονται στα μαγαζιά καθαρό οινόπνευμα και δεδομένου ακόμα ότι σκάω 5 ευρώ για καφέ,8 για σινεμά και 9 για ποτό στα πλαίσια μίας σχέσης αναγκαστικώς εεε όχι και να δώσω τα διπλάσια . Και ξέρετε γιατί :
ας πούμε ότι πρώτον είμαι σπάγγος.δεκτόν
αλλά δεύτερον:
πριν από όλα είμαστε άνθρωποι-δλδ σκατά μέχρι το κόκκαλο
και μετά είμαστε άντρες ή γυναίκες.Και ως άνθρωποι , πάντα θέλουμε το καλύτερο για μας-πιο πεζά το τομάρι μας πάνω από όλα.Συνεπώς δεν θεωρώ γυναικεία την συμπεριφορά<<να πληρώσει αυτός>> αλλά...ανθρώπινη.Ναι , είναι πρότυπο για αιώνες.Και άλλα ήτανε πρότυπα αλλά επειδή δεν τα γουστάραμε τα πετάξαμε πολύ γρήγορα(σχετικά)

τονίζω ότι και οι άντρες είναι εξίσου...άνθρωποι ,αλλά στο παρόν θέμα φωτίζεται η αντίστοιχη φύση των γυναικών(φυσικά δεν διεκδικούν λίγα ευρουλάκια αλλά ασφάλεια , υπάρχει βέβαια και η κατηγορία των γυναικών που δεν διεκδικεί ασφάλεια αλλά πολλά ευρουλάκια).και εάν δεν αλλάξουνε αυτές στο σύνολο τους άποψη είναι δύσκολο να κατηγορήσεις τους άντρες αφού όταν έχουνε τόσα άλλα να κοιτάξουνε την κρίσιμη εκείνη ώρα λογικά θα προσπεράσουνε χωρίς σκέψη αυτό το θέμα(έτσι μετέφρασα και τις περισσότερες ανδρικές απαντήσεις του στιλ κανονικά θα πρεπε...μπλα μπλα..αλλά πληρώνω σχεδόν πάντα)

φυσικά μιλούσα για την πλειοψηφεία των αντρών/γυναικών.Ο άντρας ο σωστός σκέφτεται ακόμα και από πίεση και η γυναίκα η σωστή είναι πρώτα γυναίκα και μετά...άνθρωπος(εξού και οι εξαιρέσεις που είδα πάνω)

τέλος , επειδή φαντάζομαι ότι κάποιος άντρας θα ρωτήσει τι εννοώ <<υπό την πίεση>>:πού θα την παώ , τι θα της πω , πως θα το φέρω....τα λεφτά θα σκεφτόμαστε τώρα;
και επειδή κάποια γυναίκα θα με πει σκεπτόμενο σπάγγο : δεν φταίω εγώ είχα ρίζες από εβραίους

τέλος - τέλος : η πολύ ανάλυση θυμίζει ότι δεν υπάρχουν πια ανεπανάληπτα ραντεβού όπου κανείς δεν θυμάται τις λεπτομέρειες.so , κάντε έρωτα , όχι λογαριασμούς:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
@ self-instructive depressing
άμα σου πω ότι δεν κατάλαβα τίποτα ?:hmm:


Τεςπα τι λέγαμε α , ναι …

Κερνάω απόψε εγώ έναν ακόμη καημό , ναʼ σαι καλά βρε ζωή … τιριτιττιμμμ :P


Ποιο είναι το θέμα είπαμε ?
Οουυ γιες τα λεφτά , τα μπικικίνια… μάιστα …



Θεωρητικά όπως αναφέρθηκε από πολλούς θα πρέπει να πληρώνει εκείνος που κάλεσε όμως …τις πιο πολλές φορές , το ποιος καλεί σε ραντεβού δεν είναι και τόσο ξεκάθαρο , εκτός βέβαια αν πέσεις σε κανέναν λόρδο που μπορεί να σου στείλει τη πρόσκληση γραπτώς ..

Επιπροσθέτως και να σε καλέσουν σε ένα σπίτι ,όπως κάποιοι έφεραν ως παράδειγμα για το κάλεσμα του ραντεβού , φυσικά και δεν θα πας το ταπεράκι με τα ντολμαδάκια όμως ένα κρασί , δυο λουλούδια τεςπα το κατιτίς σου θα το πας, δεν θα το πας ?

Οπότε …


Αποψη μου είναι μια ο ένας , μια ο άλλος , αλλά και αυτό εξαρτάται από πολλά , γιατί μπορεί ο ένας να είναι σε χειρότερη οικονομική κατάσταση από τον άλλον , οπότε εκεί τα πράγματα αλλάζουν , και δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να πληρώνω εγώ τις περισσότερες φορές , μη σου πω και όλες , μέχρι ο άλλος να ξελασπώσει , άλλωστε δεν έχω αισθανθεί και ποτέ ότι με εκμεταλλεύονται όταν πληρώνω , δεν είμαι και η Ωνάση- Ρουσέλ γιου νοου . Και εκτός των άλλων αν ο μεσιέ είναι εκμεταλευτής θα φανεί κι από άλλα πράγματα που σίγουρα θα είναι πολύ πιο σημαντικά από μερικά ευρώ …..

Αργότερα που θα ʽ ρθουνε τα κότερα , και το πράγμα από απλό ραντεβού γίνει ζζχέση , νομίζω θα ήταν κουτό να στέκονται δυο ερωτευμένοι άνθρωποι σε τέτοια θέματα , θα βάζουν κάτω αυτά που έχουν , τις υποχρεώσεις τους , τις ανάγκες τους , και θα κανονίζουν ανάλογα .

Όσον αφορά το περιβόητο πρώτο ραντεβού , δεν έχω κανενός είδους κόλλημα ποιος θα πληρώσει , μόνο που συνήθως τα πιο πολλά αγοράκια έχουν αυτό το στερεότυπο στο κεφάλι τους και επιμένουν οπότε , αφού επιμένουν ας πληρώσουν τη πρώτη φορά να ξεφύγουμε από τα κλισέ και τις επόμενες φορές όπως προανέφερα .

Ας πω και ένα ανέκδοτο – τρου στόρυ

Μου έχει τύχει το εξής περιστατικό σε πρώτο ραντεβού , γυρνοβολάει στα τραπέζια ο γνωστός λουλουδέμπορας και πωλεί άνθη , το παληκάρι λοιπόν προσφέρεται να μου πάρει λουλούδια ( τα οποία είναι συνήθως απαίσια αλλά δεν βαριέσαι , η κίνηση μετράει ) .
Παίρνει λοιπόν που λέτε το λέλουδο και μου το προσφέρει ευγενέστατα , ( ο έμπορας πάνω από τα κεφάλια μας) , κι αρχίζει να ψάχνει στις τσέπες του , ψάχνει από δω , ψάχνει από κει , βγάζει ένα πάκο με λεφτά μέσα στον οποίο αναζητεί το ακριβές ποσόν κι αφού δεν το βρίσκει με ρωτάει :


- Μήπως έχεις … τόσα ( δεν θυμάμαι και το ποσόν το απώθησα πλήρως ) γιατί έχω μόνο « χοντρά » ?




Πως λέει το άσμα …..τα λουλούδια στη κυρία από μένα …( καμία σχέση )….:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Χα.

Σε κέρασες λουλούδια?


Αυτό θα πει αυτονομία και χειραφέτηση :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top