[split] Ο Ιός της Ελευθεροτυπίας

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Αγαπητή Μελιώ, σε έχω συμπαθήσει πολύ. Μη μου βάζεις όμως άρθρο που έχει δημοσιεύσει ο Ιος. Με σκοτώνεις. Καλύτερα να μου έδινες αρσενικό να πιω... Εννοείται πως δεν πρόκειται να σχολιάσω άρθρο του Ιού. Η αξιοπιστία του και η "αντικειμενικότητά" του έχει κριθεί από τα κατά καιρούς άρθρα τα οποία βγάζει. Ο ανθελληνισμός στο ζενίθ του. Οι άνθρωποι είναι ή ηλίθιοι ή ξεπουλημένοι. Αλλιώς δεν εξηγείται αυτή η μανία τους. Πραγματικά ντρέπομαι. Ό,τι κι αν πουν, το ακούω βερεσέ.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Αγαπητή Μελιώ, σε έχω συμπαθήσει πολύ. Μη μου βάζεις όμως άρθρο που έχει δημοσιεύσει ο Ιος. Με σκοτώνεις. Καλύτερα να μου έδινες αρσενικό να πιω... Εννοείται πως δεν πρόκειται να σχολιάσω άρθρο του Ιού. Η αξιοπιστία του και η "αντικειμενικότητά" του έχει κριθεί από τα κατά καιρούς άρθρα τα οποία βγάζει. Ο ανθελληνισμός στο ζενίθ του. Οι άνθρωποι είναι ή ηλίθιοι ή ξεπουλημένοι. Αλλιώς δεν εξηγείται αυτή η μανία τους. Πραγματικά ντρέπομαι. Ό,τι κι αν πουν, το ακούω βερεσέ.-

Δεν αντιλέγω ότι γράφουν με τρόπο που προκαλεί αρκετές φορές. Τα επιχειρήματα τους όμως συνήθως είναι ατράνταχτα και δεν στηρίζονται σε διαστρεβλώσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
"Ατράνταχτα", "δε στηρίζονται σε διαστρεβλώσεις"... Μάλλον αγαπητέ φίλε μιλάμε για διαφορετική στήλη και δεν το έχω καταλάβει... Μπορώ να σου φέρω πάμπολλα παραδείγματα από άρθρα του "Ιού" (τω όντι δηλητήριο είναι!) που λένε χονδροειδή ΨΕΜΑΤΑ. Και πάντα τα ψέματά τους είναι για να πουν ο,τιδήποτε εναντίον της Ελλάδος. Τους λυπάμαι παραγματικά. Αρκεί μόνο να θυμηθείς τη θέση που είχε πάρει στο σχέδιο Ανάν... Μα και στα Ίμια... Μα και στο Μακεδονικό... Η επωδός πάντοτε η ίδια: Εμείς οι Έλληνες, οι ρατσιστές και οι ξενόφοβοι οι οποίοι καταπιέζουμε τις μειονότητες και δε μπορούμε να συμβιώσουμε με τους φιλήσυχους γείτονές μας... Για τα δεινά μας βέβαια πάντοτε φταίει το ότι δε συντασσόμαστε με τα διεθνή κελεύσματα... Απ' όλ' αυτά μπορεί και ο πλέον ανίδεος να κρίνει τί σκοπιμότητες εξυπηρετεί αυτή η επαίσχυντη στήλη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Φίλε pitg21 τυχαίνει να έχω διαβάσει αρκετές έρευνες (και όχι άρθρα) του ιού. Στο τέλος του κειμένου σε παραπέμπει πάντα σε βιβλιογραφία και δεν βγάζουν από το μυαλό τους επιχειρήματα (όπως κάνουν συνήθως τα άτομα που κατηγορούν). Αυτό που αποκαλείς εσύ ανθελληνισμό είναι το έντονο ύφος του κειμένου τους όταν αναφέρονται στους μελανοχίτωνες και την ακροδεξιά... Θα ήθελα να μου παραθέσεις ένα άρθρο που θεωρείς μη αντικειμενικό για να καταλάβω πάνω σε τι περίπου διαφωνείς αν έχεις το χρόνο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
https://www.antibaro.gr/society/ios_istoria.php

Εδώ το "Αντίβαρο" παραθέτει ολόκληρο το άρθρο του Ιού για το βιβλίο ιστορίας της Στ΄ Δημοτικού.

Jrot6
Δεν έχω υπόψιν μου τη βιβλιογραφία την οποία αναφέρει στο εν λόγω άρθρο ο "Ιός" για να αποφανθώ με σιγουριά, αλλά έχει δείξει πολλές φορές στο παρελθόν τη δυνατότητα να πλαστογραφεί τις πηγές. Εντέλει: Οι Έλληνες πήγαν στην Αμερική και αφομοιώθηκαν στο Αμερικανικό κράτος. Οι Αλβανοί ήλθαν εδώ για να δουλέψουν και ζητούν και τα ρέστα (Τσαμουριά κλπ). That's the problem. Άλλωστε εγώ δεν υπήρξα ποτέ ρατσιστής. Και στο σχολείο ήμουν ο μόνος που μίλαγα με ένα παιδί από την Αλβανία... Το μεγαλύτερο πρόβλημα πάντως στην Ελλάδα είναι οι ορδές των μεταναστών από την κεντρική ασία (δεν είναι καν Άραβες αυτοί...)με τους οποίους δε νομίζω καμία "ανεκτική" χώρα της Δυτικής Ευρώπης (π.χ. Ολλανδία) να ενθουσιαζόταν όταν τους έβλεπε να μπαίνουν στο έδαφός της ΤΕΛΕΙΩΣ μα ΤΕΛΕΙΩΣ ανεξέλεγκτα, αποτέλεσμα της έξυπνης ομολογουμένως πολιτικής της Τουρκίας να αποθέτει καράβια με λαθρομετανάστες στις Ελληνικές ακτές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Πφφφφ ήμουν σίγουρος ότι η αναφορά θα είχε σχέση με το Αντίβαρο και τον αντιπαθή Παναγιώτη Ήφαιστο... Λίγο η Νέα Τάξη λίγο η άλωση του έθνους και η απάντηση δίνεται με αδύναμα επιχειρήματα τα οποία όμως δεν απαντούν σε αυτά που έγραψε ο ιός. Δυστυχώς φίλε pitg21 αυτό που το Αντίβαρο ονομάζει ανθελληνισμό και αντιδεοντολογική δημοσιογραφία είναι η άποψη για μια κοινωνία απαλλαγμένη από τους εθνικούς μύθους του παρελθόντος. Δεν θέλω να σχολιάσω το συγκεκριμένο κείμενο που παρέθεσες και τους φόβους που προσπαθεί να καλλιεργήσει γιατί θα ξεφύγουμε αρκετά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Πφφφφ ήμουν σίγουρος ότι η αναφορά θα είχε σχέση με το Αντίβαρο και τον αντιπαθή Παναγιώτη Ήφαιστο... Λίγο η Νέα Τάξη λίγο η άλωση του έθνους και η απάντηση δίνεται με αδύναμα επιχειρήματα τα οποία όμως δεν απαντούν σε αυτά που έγραψε ο ιός. Δυστυχώς φίλε pitg21 αυτό που το Αντίβαρο ονομάζει ανθελληνισμό και αντιδεοντολογική δημοσιογραφία είναι η άποψη για μια κοινωνία απαλλαγμένη από τους εθνικούς μύθους του παρελθόντος. Δεν θέλω να σχολιάσω το συγκεκριμένο κείμενο που παρέθεσες και τους φόβους που προσπαθεί να καλλιεργήσει γιατί θα ξεφύγουμε αρκετά...

Προφανώς εδώ υπάρχει διαφορά ιδεολογική οπότε θα πάει αλλού η κουβέντα. Σκέψου όμως το εξής: Οι "αντιρατσιστικές" απόψεις πολλών σημερινών ιδεολογικών ταγών τους έχουν χαρίσει άνετη πρόσβαση στα κέντρα εξουσίας. Βλ. Αλέξης Ηρακλείδης, Θάλεια Δραγώνα, Μαρία ρεπούση, Χριστίνα Κουλούρη, Γιώργος Γραμματικάκης και άλλοι πολλοί ων ουκ έστιν αριθμός. Αρθρογραφούν στις μεγάλες εφημερίδες, γίνονται ευρωβουλευτές, γίνονται σύμβουλοι αρχηγών κομμάτων, τυγχάνουν μεγάλης προβολής γενικότερα από τα ΜΜΕ. Είναι μήπως αυτό τυχαίο; Αντίθετα το Νεοκλή Σαρρή ή το Χρίστο Γιανναρά ή τον Παναγιώτη Ήφαιστο δεν τους βλέπω να τυγχάνουν των αυτών προνομίων. Είναι τυχαίο αυτό; Φυσικά αν πάρουμε υπόψιν τις πηγές χρηματοδότησης των ΜΜΕ αλλά δυστυχώς και σε ένα μεγάλο βαθμό και των Παν/μίων, πολλά πράγματα μπορούν να γίνουν πιο σαφή...

Και ένα βιντεάκι ειδικά για τον "Ιό"

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top