[Split]Ραντεβού με έναν άγνωστο από το internet

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
1. Δεν βγαίνουμε με αγνώστους από το νετ, αν δεν ενημερώσουμε τουλάχιστον κάποιο κοντινό μας πρόσωπο, λέγοντάς του πού θα είμαστε και με ποιον.

2. Δεν εμπιστευόμαστε ανθρώπους από το νετ "τυφλά", όσο καιρό κι αν μιλάμε μαζί τους, μέχρι να τους γνωρίσουμε από κοντά. Κι εκεί ακόμα, σε επίπεδο εμπιστοσύνης, συμπεριφερόμαστε όπως θα συμπεριφερόμασταν σε ένα άτομο που μόλις γνωρίσαμε.

3. Όσο κι αν λέμε πως δε θα γίνουμε σαν τους γονείς μας, στο τέλος γινόμαστε ίδιοι! :happy:

Σημείωση editor: Το θέμα προήλθε από split του θέματος:
Κρυφή συνάντηση με έναν άγνωστο από το νετ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ρε παιδια τι ανυσηχια ειναι αυτη?

Ξερετε ποσες απαγωγες απο αγνωστους εγιναν περσι στην αμερικη? 115...

Στα 300.000.000

Στην ελλαδα δεν εχω στατιστικα αλλα ενας γνωστος μου ασφαλιτης μου ειπε οτι ξερει μονο 2 (οσες ακουστικαν στα media) τον μικρο αλεξ δηλαδη και την φαση με τα πιτσιρικια που κλειστικαν στο ανσασερ αλλα δεν ηταν απαγωγη:P

Ο κοσμος δεν ειναι ΤΟΣΟ επικυνδηνος και δεν θελουν ολοι οι αγνωστοι ανθρωποι το κακο μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δε κοστίζει παρ' ολ' αυτά να είσαι on the safe side... ;)
Δε βλέπω γιατί να μην πεις στην κολλητή σου: "Πρόκειται να βγω με έναν άγνωστο. Αυτά είναι όλα τα στοιχεία που έχω γι' αυτόν. Αν χαθώ, ...αναζητήστε με. :P"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Kατι τετοιο,προϋποθέτει ωριμη κριτική σκεψη,σωστή αποκωδικοποιηση και συναισθηση των κινδύνων..

Aυτό,ως γνωστό στις αγνές ηλικίες,λογω παρορμησης και ελλειψης εμπειριών δε συμβαίνει..

Για αυτο αλλωστε ειναι και αγνές.....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Ρε παιδια τι ανυσηχια ειναι αυτη?

Ξερετε ποσες απαγωγες απο αγνωστους εγιναν περσι στην αμερικη? 115...

Στα 300.000.000

Στην ελλαδα δεν εχω στατιστικα αλλα ενας γνωστος μου ασφαλιτης μου ειπε οτι ξερει μονο 2 (οσες ακουστικαν στα media) τον μικρο αλεξ δηλαδη και την φαση με τα πιτσιρικια που κλειστικαν στο ανσασερ αλλα δεν ηταν απαγωγη:P

Ο κοσμος δεν ειναι ΤΟΣΟ επικυνδηνος και δεν θελουν ολοι οι αγνωστοι ανθρωποι το κακο μας...

Όταν ρωτήσανε τον Νιάρχο ποιο είναι το μυστικό της επιτυχίας του , είπε κάνω κάτι αν αντέχω την χειρότερη πιθανότητα .

Έτσι και εδώ ουδεμία σχέση δεν έχει για την αδερφή της καλυψούδας και το οποιοδήποτε κοριτσάκι αν υπάρχει μία στις 1000 ή μία στις 10000 πιθανότητα να πέσει σε
αλλά να λάβει όλες τις δικλείδες ασφαλείας ώστε να μην κινδυνέψει


π.σ. Η στατιστική είναι σπουδαίο εργαλείο , epote , αλλά κανένα εργαλείο δεν είναι πασπαρτού . Ο νοών νοείτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μα ο μονος φοβος που υφισταται δεν ειναι εκεινος της πιθανης απαγωγης...τοσα και τοσα ακουμε γυρω μας και ποσο μαλλον στο Λεκανοπεδιο...
Ή μηπως ξεχασαμε το παιδι που δολοφονηθηκε στα Εξαρχια...Ενιγουει, η μαμα μου παντα ελεγε "φυλαγε τα ρουχα σου, να εχεις τα μισα". Δεν ειχε αδικο, ασχετα με το εαν κι εγω τοτε ειχα σηκωσει παντιερα...
Πρεπει να προσεχουμε γενικοτερα, ποσο μαλλον οταν προκειται για συναντησεις με αγνωστα ατομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
αλλά να λάβει όλες τις δικλείδες ασφαλείας ώστε να μην κινδυνέψει

Nαι αλλα να μην γινομαστε παρανοικοι, υπαρχουν πολυ πιο σοβαρα πραγματα να προσεχουμε (παχυσαρκια, αλκοολ, αυτοκινητα, κεραυνοι:P) απο τις απαγωγες. Φυσικα και δεν ειναι τιποτα να πει η μικρη "παω εκει", ΑΛΛΑ ο λογος που ΔΕΝ το ειπε ειναι οτι αν το ελεγε δεν θα την αφηναν (η ετσι νομιζε) και δεν θα την αφηναν ακριβως επειδη υπαρχει αυτη η επι της ουσιας παραλογη ανησυχια οτι ο μπαμπουλας ειναι εκει εξω.

Οποτε βλεπεις το κακο του να ανησηχουμε χωρις λογο? Αν οντως παθενε κατι πολυ πιο πιθανο, πχ να τη χτυπησει αυτοκινητο η να πεσει κατω να σπασει κανα ποδι κανεις δεν θα ηξερε που ηταν.

Point is δεν μπορουμε να ζουμε σε γυαλα, δεν χρειαζεται και κυριος την επομενη φορα που η αδελφη σου θα παει με γκομενο βολτα ΜΗΝ ανησυχεις οτι ειναι ο ted bandy:P O πανικος ειναι πολυ πιο επικυνδηνος απο ολα οσα ανεφερα πιο πανω (ναι και απο τα αυτοκινητα)

ποσο μαλλον οταν προκειται για συναντησεις με αγνωστα ατομα.

Ακριβως αυτο λεω, εχεις 1000 πραγματα να ανησυχεις, ΑΥΤΟ ειναι το λιγοτερο. Συναντας κατα μεσο ορο 6 αγνωστους ανθρωπους το λεπτο. Πιανεις το νουμερο? Καθε λεπτο της ζωης σου συναντας 6 καινουριους ανθρωπους, ποσοι απο αυτους σου εχουν κανει κακο?:P

Ειναι παραλογος αυτος ο φοβος και βασιζεται στο οτι οι περιπτωσεις απαγωγων κτλ παιρνουν τρελη δημοσιοτητα λογο τρομολαγνειας, αλλα ειναι πολυ πολυ αβασιμος.

Εχεις στοιχεια για να υποστηριξεις την θεση "ειδικα να ανησυχουμε για τους αγνωστους"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLACKANGEL4898

Νεοφερμένος

Η BLACKANGEL4898 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
φανταζομαι οτι η κοπελα δεν ανησυχει μονο για την περιπτωση τησ απαγωγης, μου ειναι απο τισ πιο σοβαρες συνεπειες απο μια τετεια συναντιση, αλλα κι για αλλα πραγματα οπωσ βιασμο η εξαπατιση η ο,τι αλλο.... ποτε δεν ξερεισ πωσ μπορει να καταληξει μια τετοια συναντιση.... Φαντασου να ειναι κανας ψυχακιας αυτος και μετα να κηνυγαει το καημενο το καριτσι.... Οταν ο αλλος ειναι γνωστος γνωστου ξερεις περιπου με τι χαρακτηρα εχεισ να κανεισ αλλα οταν ειναι αγνωστοσ ποιοσ θα σε βεβαιωσει οτι αυτοσ αργοτερα δεν θα σε κηνυγαει με κανα μαχαιρι για παραδειγμα, αναφερω μια ακραια περοπτωση....

[...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
φανταζομαι οτι η κοπελα δεν ανησυχει μονο για την περιπτωση τησ απαγωγης, μου ειναι απο τισ πιο σοβαρες συνεπειες απο μια τετεια συναντιση, αλλα κι για αλλα πραγματα οπωσ βιασμο η εξαπατιση η ο,τι αλλο.... ποτε δεν ξερεισ πωσ μπορει να καταληξει μια τετοια συναντιση.... Φαντασου να ειναι κανας ψυχακιας αυτος και μετα να κηνυγαει το καημενο το καριτσι.... Οταν ο αλλος ειναι γνωστος γνωστου ξερεις περιπου με τι χαρακτηρα εχεισ να κανεισ αλλα οταν ειναι αγνωστοσ ποιοσ θα σε βεβαιωσει οτι αυτοσ αργοτερα δεν θα σε κηνυγαει με κανα μαχαιρι για παραδειγμα, αναφερω μια ακραια περοπτωση....

Ναι, ΟΛΑ οσα λες ειναι ΤΕΛΕΙΩΣ λαθος! Δεν το λεω για να σε προσβαλω, σορρυ αν ακουγεται ετσι, ειναι ο γραπτος λογος, δεν εχει χρωμα, ειναι ανθρωπινη φυση η ανησυχια σου αλλα δεν εχει καμια βαση στην πραγματικοτητα. Για να γινω πιο συγκεκριμενος: Στην αμερικη οι βιασμοι ειναι 33 στους 100.000, δηλαδη η πιθανοτητα να σε βιασουν ειναι 0.00033%. Στην δε ελλαδα απο οσο ξερω οι στατιστικες του Τσιγκρη λενε οτι γινονται 4.500 βιασμοι καθε χρονο, το οποιο ειναι περιπου το ιδιο με την αμερικη παλι καπου στο 0.0004% βγαινει. ΟΜΩΣ το 73% των βιασμων συμβαινει απο ατομα στο ευρυ συγγενικο περιβαλον! I.e. Δεν ειναι αγνωστος ο βιαστης.

Ποιος θα σε διαβεβαιωσει οτι δεν θα σε κυνηγαει με μαχαιρι? Αυτο που ειπα παραπανω, συναντας 6 αγνωστους το λεπτο, ποσοι σε κυνηγουν με μαχαιρι?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLACKANGEL4898

Νεοφερμένος

Η BLACKANGEL4898 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ποιος θα σε διαβεβαιωσει οτι δεν θα σε κυνηγαει με μαχαιρι?

θα με βεβαιωσει ο φιλοσ η ο συγγενησ που θα με γνωρισει με το σιγγεκριμενο ατομο
κοιτα δεν λεω οτι πρεπει να κλειστουμε στο καβουκι μας και να μην βλεπουμε κανεναν αλλα το να βγαινεις ραντεβου μονη σου με εναν τελειως εγνωστο εγγυμονη καποιους κινδυνους τουσ οποιους θα μπορουσες να αποφυγεις αν ειχεσ παρει μαζι σου και μια φιλη σου... και σου μιλαω απο προσωπικη πειρα... δεν με κυνιγησαν βεβαια με μαχαιρι αλλα ο αλλοσ πηρα καποια λαθως μηνυματα και δημιουργιθηκαν καπειες λαθος καταστασεις..

Δεν αμφισβιτω οτι μπορει μεσα απο τετοιεσ καταστασεις να δημιουργηθει μια δυνατη φιλια η ενασ σοβαροσ δεσμος αλλα καλο ειναι μεχρι να γνωρισεισ το προσωπο να περνεισ καποιεσ επιφυλαξεισ για τιν περιπτωση που.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Πάντως διαβάζοντας όλα αυτά θυμήθηκα κάπως κάποτε ότι κι εγώ είχα κάνει τέτοια τρέλα :redface:
Σώπα :P
Και ζω και βασιλεύω...ναι είμαι τυχερή γυναίκα :P

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν είναι τόσο τραγικό όσο ακούγεται (και ναι...έχω κράξει πολλές φορές μία φίλη μου που βγαίνει συνέχεια ραντεβού από νετ και να προσέχει γιατί αγχώνομαι) αλλά το θέμα είναι ότι όλοι λίγο πολύ έχουμε κάνει τέτοιες τρέλες τις οποίες δεν θέλουμε ακόμα και τώρα να τις μάθουν οι γονείς μας και αποφασίσουν στα 26 να μην μας αφήσουν να βγαίνουμε μόνες μας :P

Όπως και να έχει είναι αυτό που είπε η κορπς... ότι καλύτερα να το ξέρεις έστω κι εσύ για να υπάρχει "κάποια" ασφάλεια γιατί πραγματικά πιστεύω ότι αν είναι να σου τύχει ο σάικο θα σου τύχει...είτε από νετ, είτε από παρέα...
Απλά από παρέα έχεις κι ένα back up ότι τον ξέρουν τόσοι και άλλοι τόσοι ξέρουν ότι θα βγείτε...
Όπως και να έχει όμως κανείς δεν σου εγγυάται τίποτα...

Τι να πω κι εγώ που είχε έρθει η Kajira και με είχε ανεβάσει με το έτσι θέλω Αθήνα όταν μιλάγαμε μόνο μέσω νετ;:P
Ευτυχώς ήταν και είναι γυναικάρα και έχει πιο ωραίο σπίτι από το δικό μου :P
(επιτέλους βρήκα θέμα να της κάνω διαφήμιση :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τελικά τα κατάλοιπα της εποχής όπου το internet παρουσιαζόταν από τα παραδοσιακά ΜΜΕ σαν άντρο πάσης φύσεως ανώμαλων κακοποιών ακόμη καλά κρατούν.
Αν τον ίδιο ακριβώς τύπο τον είχε γνωρίσει σε μια καφετέρια, αναρωτιέμαι αν θα υπήρχε τόση ανησυχία. Και ναι οκ, in the internet nobody knows you're a dog. Θα το μάθει ωστόσο, μόλις σε δει. Και σχεδόν κάθε τέτοια συνάντηση γίνεται σε πολυσύχναστο μέρος, οπότε ειναι πολύ δύσκολο να συμβεί κάτι που να εμπίπτει στην κατηγορία των ποινικών αδικημάτων.

Αναρωτιέμαι επίσης, αν έχετε κινδυνέψει ποτέ όντως (έστω και ελάχιστα) από κάποιον που γνωρίσατε μέσω net? Κάποιος γνωστός σας ίσως (γνωστός σας, όχι "μπατζανάκης του αδερφού ενός γνωστού της Σούλας της κομμώτριας"); Και αν ναι, ηταν όντως κάτι που δεν θα μπορούσε να συμβεί αν τον/την είχατε γνωρίσει από κοντά πρώτα;

Άνθρωποι σαν αυτούς που βλέπουμε εκεί έξω μπαίνουν στο internet, όχι πράσινα δικέφαλα τερατάκια. Το ίδιο ποσοστό εγκληματιών και λοιπών κακόβουλων με εκεί έξω υπάρχει και στο internet. Προσωπικά ουδέποτε έχω πάρει κάποιο μέτρο παραπάνω όταν βγαίνω με άτομο που γνώρισα στο νετ σε σχέση με άτομα που γνώρισα από αλλού και έχω βγει πολλές φορές με άτομα που γνώρισα στο net όλα αυτά τα χρόνια. Guess what? I'm still alive and kicking :P

Όσον αφορά αυτούς που γράφουν ότι δεν έχει σημασία ότι η πιθανότητα είναι τραγικά μικρή αφού κανείς δεν μπορεί να τους εγγυηθεί ότι δεν θα συμβεί σε αυτούς, θα τους συνιστούσα να μην κυκλοφορούν καν έξω. Κι αν πέσει κάποιο βαρύ αντικείμενο στο κεφάλι τους; Κι αν μπαίνοντας σε κάποιο κατάστημα βρεθούν σε ληστεία και σκοτωθούν; Κι αν τους πατήσει αυτοκίνητο; :eek:

[...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πάντως, για να τα λέμε όλα, μου έτυχε και περίπτωση όπου με το που συναντηθήκαμε πρότεινε από μόνος του να πάρουμε τηλέφωνο από το κινητό του (εγώ τότε δεν είχα) και να δώσουμε τον αριθμό του στη μάνα μου, μήπως χρειαζόταν κάτι για το παιδί. Φυσικά αυτό σαν κίνηση μέτρησε ιδιαίτερα θετικά.

Μου έτυχε και περίπτωση όπου επέμενε να πάω από το σπίτι του να γνωριστούμε κι όταν φυσικά εγώ αρνήθηκα, (ήταν και στου διαόλου τη μάνα, κάπου στην Καισαριανή) μου έκοψε την καλημέρα.

[...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Τελικά τα κατάλοιπα της εποχής όπου το internet παρουσιαζόταν από τα παραδοσιακά ΜΜΕ σαν άντρο πάσης φύσεως ανώμαλων κακοποιών ακόμη καλά κρατούν.
Μίλησε κανείς για άντρο κακοποιών και ανώμαλων ? Μήπως διάβασα άλλο τόπικ βρε παιδιά ?
Που δλδ άλλο διάβασα αφού το θέμα έσπασε σε δυο και σε 22 κομμάτια …
Αν τον ίδιο ακριβώς τύπο τον είχε γνωρίσει σε μια καφετέρια, αναρωτιέμαι αν θα υπήρχε τόση ανησυχία. Και ναι οκ, in the internet nobody knows you're a dog. Θα το μάθει ωστόσο, μόλις σε δει.
Τι να έκανα βρε Λία μου εικόνα με γάτα έψαχνα αλλά δεν βρήκα :D
εξ ου και ο σκύλος ...όμως όπως και να ΄χει .... Μην είσαι και τόσο σίγουρη για το ότι θα
διαπιστώσεις τι ειδους πλασμα του ζωικού βασιλειου είναι
ο άλλος από μια συνάντηση , αν ήταν έτσι δεν θα είχε ισχύ η φράση
: " γουρούνι , γαιδουρι ....έφαγα τα νειάτα μου μαζί σου " :P


Αστειεύομαι πως λέμε γελάω για να μην κ(ρ)λάψ(ξ)ω ? Κάπως έτσι …

Και σχεδόν κάθε τέτοια συνάντηση γίνεται σε πολυσύχναστο μέρος, οπότε ειναι πολύ δύσκολο να συμβεί κάτι που να εμπίπτει στην κατηγορία των ποινικών αδικημάτων.
Κοίτα να δεις όμως που ακόμα και στα πιο πολυσύχναστα μέρη διαπράττονται τα πιο σοβαρά
ποινικά αδικήματα να φέρω μερικά τυχαία παραδείγματα ? Εμπόριο ναρκωτικών , κλοπές , φόνοι …θες κι άλλα ?

Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας ...

Αναρωτιέμαι επίσης, αν έχετε κινδυνέψει ποτέ όντως (έστω και ελάχιστα) από κάποιον που γνωρίσατε μέσω net? Κάποιος γνωστός σας ίσως (γνωστός σας, όχι "μπατζανάκης του αδερφού ενός γνωστού της Σούλας της κομμώτριας"); Και αν ναι, ηταν όντως κάτι που δεν θα μπορούσε να συμβεί αν τον/την είχατε γνωρίσει από κοντά πρώτα;

1η ερώτηση :Ναι
2η ερώτηση : Γιες
3η ερώτηση : Ουί και το λουρί της μάνας ή μάλλον τα κουμπιά της Αλεξαινας

Τι κερδίζω ?

Συμπάθε με που αστειεύομαι :)
μα όταν τα πράγματα καταντούν τόσο άθλια
η μόνη λύση είναι να τα γελοιοποιείς μπας και τα ξορκίσεις στο σκότος το τρίσβαθο
εκει που τους πρέπει δλδ να κατοικούν
Άνθρωποι σαν αυτούς που βλέπουμε εκεί έξω μπαίνουν στο internet, όχι πράσινα δικέφαλα τερατάκια.
Μακάρι να μιλούσαμε για πράσινα τερατάκια , θα ήταν τόσο χαριτωμένα που προσωπικά
δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να βρεθώ μαζί τους … αλλά …
Το ίδιο ποσοστό εγκληματιών και λοιπών κακόβουλων με εκεί έξω υπάρχει και στο internet.
Μη σου πω και μικρότερο ποσοστό εγκληματιών πως κυκλοφορεί στο νετ … Όμως για τη δουλειά που κάνουν αρκούν …
Άσχετο μα ίσως και σχετικό … σκεφτείτε για μια κλοπή στο Πεντάγωνο χρειάζονται πόσα άτομα ...
Για να σπάσουν οι κωδικοί και να χακεράρουν τη σελίδα του 2 ? 3 ? μπορεί και ένας …
Προσωπικά ουδέποτε έχω πάρει κάποιο μέτρο παραπάνω όταν βγαίνω με άτομο που γνώρισα στο νετ σε σχέση με άτομα που γνώρισα από αλλού και έχω βγει πολλές φορές με άτομα που γνώρισα στο net όλα αυτά τα χρόνια. Guess what? I'm still alive and kicking :P

Ούτε εγω ποτε , και ακόμη ζω … για τα εν λόγω άτομα δεν ξέρω πόσο ακόμα θα ζουν ….
Που θα πάει δεν θα βρεθεί κανείς να κάνει το ψυχικό να ξεβρωμίσει ο τόπος ? Λέω εγώ τωρα ….
Όσον αφορά αυτούς που γράφουν ότι δεν έχει σημασία ότι η πιθανότητα είναι τραγικά μικρή αφού κανείς δεν μπορεί να τους εγγυηθεί ότι δεν θα συμβεί σε αυτούς, θα τους συνιστούσα να μην κυκλοφορούν καν έξω. Κι αν πέσει κάποιο βαρύ αντικείμενο στο κεφάλι τους; Κι αν μπαίνοντας σε κάποιο κατάστημα βρεθούν σε ληστεία και σκοτωθούν; Κι αν τους πατήσει αυτοκίνητο; :eek:

[...]


Αααα , για τέτοια ψυλοπράγματα συζητάμε ?
Ντάξει τώρα ….:P



Λοιπον θα αφήσω για λίγο στην άκρη το πικρό χιούμορ και θα πω τα εξής …..


Ευτυχώς στο νετ ( το οποίο είναι και εργαλειο της δουλειάς μου και της ενημέρωσής μου ) έχω γνωρίσει
όχι πολλά , λίγα αλλά ειλικρινά πολύ αξιόλογα άτομα που κάτω από άλλες συνθήκες δεν υπήρχε
περίπτωση να τα γνωρίσω …( υποθέτω και αρκετοί από εσάς )
Ευτυχώς στο νετ έχω δει σχέσεις και έρωτες να γεννιούνται και άνθρωποι να παραμένουν μετά και
από χρόνια ευτυχισμένοι … ( υποθέτω και αρκετοί από εσάς )
Έχω δει και συμβιώσεις ακόμα και γάμους … όχι πολλούς μα πολύ σύντομα θα παρευρεθώ σε έναν
όπως τον λέμε και όλοι οι γνωστοι του ζευγαριού .. :P φεισογάμο ένεκα που η γνωριμία έγινε από το φεις



Ας ρωτήσω τώρα λοιπόν κι εγώ με τη σειρά μου όλους εσάς που τρέξατε με τόσο μένος να καταδικάσατε
τις σκέψεις της θεματοθέτριας , και πέσαν στο τραπέζι σπρευ πιπεριού , αλατιού και λαδορίγανης ...
Η οποία εν κατακλειδι είπε το πιο απλό πραγμα στον κόσμο … όταν βγείτε πειτε το σε κάποιο γνωστό σας ….

Την καταστροφή θαρρώ όλοι οι υπόλοιποι τη φέρατε βγαζοντας συμπεράσματα για δράκους και
κακό νετ που πρέπει να το κάνουμε ντα …
Τις οποίες δε σκέψεις της , τις εξέθεσε σε πραγματικό χρόνο κάπου που την κάνει να αισθάνεται πως
μιλά σε φίλους της ή στο προσωπικό της ημερολόγιο δλδ εδώ μεσα κι αυτό ας το σκεφτούν κάποιοι
που θεωρησαν πως καταδικάζει το νετ , τα φόρα , τους ανθρώπους που χρησιμοποιουν το νετ ...
και όλες αυτες τις γενικεύσεις που κάνατε .


Στο θέμα μας λοιπόν , ας βάλω προς σκέψην ένα υποθετικό σενάριο ...

Βρίσκεστε στην ουρά μιας τράπεζας και διαπράτεται ληστεία
για κακή σας τύχη ο ληστής είναι αποφασισμένος για όλα ...και σας πυροβολεί επειδή
αρνηθήκατε να του δώσετε τα χρήματα σας ..
Λογικό δεν είναι ακόμα και μετά από πολυ καιρό κάθε φορά που ακούτε τη λέξη τράπεζα
η καρδιά σας να σφίγγεται , φυσικά και θα ξαναεπισκεφτείτε τράπεζα όμως ....
η ψυχή σας θα το ξέρει και εννοείται πως θα συμβουλέψετε όποιον ξέρετε πως
" αν γίνει ληστεία μην αντισταθείς παρέδωσε τα χρήματα και σώσε τη ζωή σου "
Τα λέω καλά ?

Ξέρω άκυρο λίγο το παράδειγμα ...ας φέρω ένα άλλο ίσως ακόμα πιο άκυρο ..



Αν είχατε κακοποιηθεί σεξουαλικά στο παρκάκι της γειτονιάς σας … πιστεύετε πως θα σας
ήταν εύκολο να ξαναπεράσετε από κει ?
Κι αν μαθαίνατε πως μια φίλη σας τριγυρίζει στο παρκάκι στις 3 τα ξημερώματα δεν θα
παθαίνατε έναν ντουβρουτζά ?
Ειδικά αν ξέρατε πως ο βιαστής κυκλοφορεί ακόμα ελευθερος ?



Μες στην ακυροσύνη και τα δυο παραδείγματα αλλά ελπίζω να σας μετέφερα το φιλινγκ ...



Καλό είναι λοιπόν κανείς πριν βάλει μπροστά όλους τους μηχανισμούς της λογικής και της
απόρριψης οποιασδήποτε ανησυχίας εκδηλώσει ο διπλανός του να εξετάσει στο μυαλό του
όλες τις πιθανές εκδοχές αυτής της ανησυχίας …
Ιδιαίτερα όταν έχει δει πως το συγκεκριμένο άτομο δεν είναι ούτε παράλογο ούτε πολέμιος
των τραπεζών ή των παρκακίων εν προκειμένω του νετ …



Το μόνο που έχω να πω εγώ ως κατακλείδα είναι πως ευτυχώς για μένα , αλλά και για τα άλλα άτομα
που ξέρω , το γεγονός αυτών των άθλιων εμπειριών δεν μας έκανε να θέσουμε το νετ εκτός
λειτουργίας …
Πως το λέει το τραγουδάκι ?....παραφρασμένο βέβαια …
" Σε πείσμα και κόντρα εγώ θα ζω σε τούτη την (νετ )πόλη κι ας μη βρίσκω (νετ )στεριά …
γιατί μʼ αρέσει ο ( νετ ) ωκεανός της ."
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top