Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Τρία πράγματα δεν θα μπορούσα να κάνω, τουλάχιστον σε καθημερινή/εβδομαδιαία βάση. Σιδέρωμα, πλύσιμο ρούχων και καθαρισμό μπάνιου. Κατά τ' άλλα there is no problem.

καλά και το πλύσιμο ρούχων δεν είναι τίποτα, όλα το πλυντήριο τα κάνει :P το σιδέρωμα ναι, είναι θάνατος, όταν τα ρούχα είναι πολλά. το μπάνιο είναι μια θλιβερή υπόθεση αλλά το υπομένεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
τις δουλειές του σπιτιού πρεπει να τις κάνουν οι γυναίκες κυρίως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
τις δουλειές του σπιτιού πρεπει να τις κάνουν οι γυναίκες κυρίως

Γιατί, εσείς δεν έχετε χέρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Γιατί, εσείς δεν έχετε χέρια;

Οχι, κουλαινονται το χερια τους απ την πολλη... δουλεια!
Υς. Ασε μας ρε Φοκο νυχτιατικα... Και τι ειμαστε μεις; Το υπηρετικο προσωπικο σας;
Αυτα να τα λετε στις μαμαδες σας γιατι στις σημερινες γυναικες δεν περνανε.
Στις δουλειες φροντιζουν και οι δυο, μοιραζονται οσα μπορει ο καθενας κ ξεκουραζει ο ενας τον αλλο. Δε σου παμε να φτιαξεις μουσακα, αλλα εναν σκουπιδοτενεκε μπορεις ναδειασεις, ενα οληντυριο μπορεις να βαλεις. Μπορεις κ ναπλωαεις κ να βαλεις κ σκουπα. Γενικως φιλε ανδρα πολλα μπορεις να κανεις... Και ασε τις δικαιολογιες κ οσα σε διδαξε η μανουλα, γιατι η μανουλα εζησε μιαν αλλη εποχη κ οι εποχες αλλαξαν.

Τρία πράγματα δεν θα μπορούσα να κάνω, τουλάχιστον σε καθημερινή/εβδομαδιαία βάση. Σιδέρωμα, πλύσιμο ρούχων και καθαρισμό μπάνιου. Κατά τ' άλλα there is no problem.

Μια χαρα τελεια!
Καλα κι εγω σιδερωνω δυο φορες τον μηνα... Το βαριεμαι αφορητα... Ε τα ρουχα ενα πληντυριο ειναι κι οχι καθε μερα.
Αλλα αν Κανεις τα υπολοιπα, ειναι μια χαρα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Οχι, κουλαινονται το χερια τους απ την πολλη... δουλεια!
Υς. Ασε μας ρε Φοκο νυχτιατικα... Και τι ειμαστε μεις; Το υπηρετικο προσωπικο σας;
Αυτα να τα λετε στις μαμαδες σας γιατι στις σημερινες γυναικες δεν περνανε.
Στις δουλειες φροντιζουν και οι δυο, μοιραζονται οσα μπορει ο καθενας κ ξεκουραζει ο ενας τον αλλο. Δε σου παμε να φτιαξεις μουσακα, αλλα εναν σκουπιδοτενεκε μπορεις ναδειασεις, ενα οληντυριο μπορεις να βαλεις. Μπορεις κ ναπλωαεις κ να βαλεις κ σκουπα. Γενικως φιλε ανδρα πολλα μπορεις να κανεις... Και ασε τις δικαιολογιες κ οσα σε διδαξε η μανουλα, γιατι η μανουλα εζησε μιαν αλλη εποχη κ οι εποχες αλλαξαν.

Το υστερόγραφο ήταν μεγαλύτερο απο το κανονικό σου ποστ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν εργάζονται και οι 2 τότε οι δουλειές πρέπει κάπως να μοιράζονται. Όμως αν εργάζεται ο ένας πιστεύω ο άλλος πρέπει να αναλαμβάνει το μεγαλύτερο αν όχι όλο το βάρος της σπιτικής δουλειάς. Όσο να ναι έχει 8 περισσότερες ώρες ελεύθερες και επίσης δεν έχει την κούραση της δουλειάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
καλά και το πλύσιμο ρούχων δεν είναι τίποτα, όλα το πλυντήριο τα κάνει :P
τα ρουχα ενα πληντυριο ειναι κι οχι καθε μερα.

Ναι οκ δε διαφωνώ, αλλά δεν μπορώ να ακούω( και να κάνω): "όχι τα κόκκινα με τ άσπρα γιατί ξεβάφουν", "αυτά βάλε τα στους 40 κι αυτά στους 60", "αυτό είναι το απορρυπαντικό μόνο για τα μάλλινα" κι άλλα τέτοια.

τις δουλειές του σπιτιού πρεπει να τις κάνουν οι γυναίκες κυρίως

Να υποθέσω μένεις ακόμη με την μάνα σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Γιατί, εσείς δεν έχετε χέρια;

Έχουμε και για αυτό πρέπει να βοηθάμε αλλά κουμάντο στο νοικοκυριό πρέπει να κάνει η γυναίκα.

Οχι, κουλαινονται το χερια τους απ την πολλη... δουλεια!
Υς. Ασε μας ρε Φοκο νυχτιατικα... Και τι ειμαστε μεις; Το υπηρετικο προσωπικο σας;
Αυτα να τα λετε στις μαμαδες σας γιατι στις σημερινες γυναικες δεν περνανε.
Στις δουλειες φροντιζουν και οι δυο, μοιραζονται οσα μπορει ο καθενας κ ξεκουραζει ο ενας τον αλλο. Δε σου παμε να φτιαξεις μουσακα, αλλα εναν σκουπιδοτενεκε μπορεις ναδειασεις, ενα οληντυριο μπορεις να βαλεις. Μπορεις κ ναπλωαεις κ να βαλεις κ σκουπα. Γενικως φιλε ανδρα πολλα μπορεις να κανεις... Και ασε τις δικαιολογιες κ οσα σε διδαξε η μανουλα, γιατι η μανουλα εζησε μιαν αλλη εποχη κ οι εποχες αλλαξαν.

Το άδειασμα του σκουπιδοντενεκε είναι αντρική δουλειά. Στην σημερινή εποχή ο θεσμός της οικογένειας φθίνει τα διαζύγια έχουν αυξηθεί... Δεν πρέπει να την θέτουμε σίγουρα ως πρότυπο. Το πληντύριο δεν θεωρείται δουλειά γιατι τα κάνει το μηχάνημα όλα, το σιδέρωμα είναι λεπτοδουλειά και είναι γυναικεία. Αν ένας άντρας επιχειρήσει να σιδερώσει μάλλον θα ακούσει φωνές........



Να υποθέσω μένεις ακόμη με την μάνα σου;

ναι :( .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ναι οκ δε διαφωνώ, αλλά δεν μπορώ να ακούω( και να κάνω): "όχι τα κόκκινα με τ άσπρα γιατί ξεβάφουν", "αυτά βάλε τα στους 40 κι αυτά στους 60", "αυτό είναι το απορρυπαντικό μόνο για τα μάλλινα" κι άλλα τέτοια.

φοιτητής δεν είσαι? ποιος φοιτητής κάθεται να ξεχωρίζει ρούχα :P αν έχεις καλό πλυντήριο, βάζεις τα ρούχα μέσα και βάζεις πρόγραμμα που να τα περιλαμβάνει όλα. εγώ το βάζω σε ταχύ πρόγραμμα 30' και είναι κομπλέ (δε θυμάμαι θερμοκρασίες κλπ). όχι, μια χαρά βγαίνουν τα ρούχα :P

τώρα ποιος θα το βάζει το πλυντήριο εξαρτάται από το ίδιο το ζευγάρι, την απασχόληση του καθενός, τις υποχρεώσεις του και τη διάθεσή του να βοηθήσει. δυστυχώς είχα περάσει από μια τέτοια φάση που φιλοξενούσα τον πρώην μου για αρκετό διάστημα και δεν έκανε τίποτα. με το ζόρι να έπλενε κανένα πιάτο κι αυτό μετά από καυγά. γενικώς, από κάποια στιγμή κι έπειτα, όταν ο άλλος/άλλη δείχνει πλήρη απροθυμία να βοηθήσει, γίνεται εκμετάλλευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,778 μηνύματα.
τις δουλειές του σπιτιού πρεπει να τις κάνουν οι γυναίκες κυρίως
Last time I checked,δεν έχουν μόνο οι γυναίκες σπίτια.Άμα μένεις μόνος τι γίνεται; Περιμένεις να μαζευτούν τα σκουλήκια απ'τη βρώμα για να βγεις στο how clean is your house?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Last time I checked,δεν έχουν μόνο οι γυναίκες σπίτια.Άμα μένεις μόνος τι γίνεται; Περιμένεις να μαζευτούν τα σκουλήκια απ'τη βρώμα για να βγεις στο how clean is your house?

Ζούσα 10 χρονια μόνος μου (δε μένω με την μαμά μου χρόνια) απλά τώρα μένω.

Φυσικά έκανα δουλείες του σπίτιου και μαγείρευα και έβαζα πλυντήριο κοκ και σιδερο μάλιστα αλλά το σίδερο είναι μπλιεχ . Όταν βλέπεις γυναίκα που δεν έχει ιδέα από δουλειές του σπιτιού το θεωρώ πολύ ξενέρωτο. Δε λέω να κάνει μουσακά αλλά όχι να μην ξέρει να κάνει ούτε αυγό.

Συνήθως όμως και στην σημερινή εποχή οι πιο πολλές γυναίκες κάνουν κουμάντο στις δουλειές και ο άντρας ακολουθάει εντολές. (μπορεί να κάνει παραπάνω δουλειές αλλά ακόλουθα εντολές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Όταν βλέπεις γυναίκα που δεν έχει ιδέα από δουλειές του σπιτιού το θεωρώ πολύ ξενέρωτο. Δε λέω να κάνει μουσακά αλλά όχι να μην ξέρει να κάνει ούτε αυγό.

Γιατί το αντίθετο δεν ισχύει;
Προσωπικά νομίζω -και το βρίσκω λογικό- πως οι γυναίκες γουστάρουν πολύ όταν ο άντρας τους ξέρει να μαγειρεύει.
Αλλά καλύτερα να μας πούνε οι ίδιες την γνώμη τους :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Βολντ κι εγω μπερδευομαι πολλες φορες με τα ρουχα αλλα απλοποιησε τα ως εξης:στους 30 τα χρωματιστα, 60 τα λευκα κ ξεμπερδευεις.
Οταν ειναι χιλιοπλυμενα κι αρα δε βγαζουν χρωμα τα βαζεις ολα στους 40. Απορρυπαντικο το ιδιο, σιγα μην εχουμε διαφορετικο.
Φοκο, το μοιρασμα των εργασιων δεν ειναι λογος διαζυγιου. Λογος διαζυγιου ειναι τα στερεοτυπα κ η μαλακια στον κολλημενο εγκεφαλο.
Οποιος δουλευει περισσοτερο κ αρα κουραζεται περισσοτερο, κανει τις λιγοτερες δουλειες. Απλα τα πραγματα...

Φοκο οκ ακολουθά εντολες συμφωνω, οχι ομως οτι δε θα κανει δουλειες. Η αληθεια ειναι πως με τις εντολες παιρνετε μπρος γιατι απο μονοι σας πχ να σκεφτειτε να σφουγγαρισετε ή να ελεγξετε τον καδο με τα απλυτα ειναι η αληθεια λιγο δυσκολο...

Εγω οταν εζησα μονη πρωτη φορα δεν ηξερα να κανω σχεδον τιποτα.. Εκανα μια ωρα να καθαρισω το μπανιο, αλλη μια να σιδερωσω ενα πουκαμισο.. Απο φαγητα ηξερα λιγα πραγματα.. Πελαγωνα ουκ ολιγες φορες. Ο καλος μου το ηξερε, δεν ξενερωσε... και ποτε δε με πιεσε, ισα ισα βοηθουσε πολυ, στην πραγματικοτητα μαζι τα καναμε. Σημερα εχω γινει εξπερ σε ολα κ το κανω το σπιτι τζιτζι κ γρηγορα.
Ομως οταν εργαζομαστε κ οι δυο ειναι ακατορθωτο ο ενας να κραταει μονος του το σπιτι ενταξει, βαλε κ εξωτερικες δουλειες.. Πρεπει να υπαρχει σεβασμος κ να μοιραζονται οι δουλειες. Ολοι μας εχουμε αναγκη κ λιγο τον προσωπικο μας χρονο κι αν δε βοηθησει ο ενας τον αλλο, τοτε που ειναι η αγαπη κ ο σεβασμος;
Δεν ειναι ντροπη να κανετε δουλειες.
Ντροπη ειναι να μη σεβεστε την γυναικα σας και να τα περιμενετε ολα απο εκεινη..

Meetme στο 30" προγραμμα σου καθαριζουν τα λευκα; Εμενα οχι... Εκει βαζω πατακια και παπουτσια.. Δεν γραφει κι εμενα βαθμους.. Θα με βολευε κι εμενα ολιγολεπτο προγραμμα αλλα δεν καθαριζουν ρε γαμωτο...

Εχω βαλει στο ματι στεγνωτηριο.. Περιπου στα 700-800 ευρω εχει αυτο που εχω δει. Μετά, ουτε απλωμα ουτε σιδερωμα... Φοβερο!
Εχει κανεις σας;

Το υστερόγραφο ήταν μεγαλύτερο απο το κανονικό σου ποστ :P

Ειναι απο το παθος της στιγμης:D

Last time I checked,δεν έχουν μόνο οι γυναίκες σπίτια.Άμα μένεις μόνος τι γίνεται; Περιμένεις να μαζευτούν τα σκουλήκια απ'τη βρώμα για να βγεις στο how clean is your house?

Ηξερα μια περιπτωση ενος ανδρα εργενη φιλου ενος φιλου, που μολις εμπαινες σπιτι του, πεθαινες... Κατσαρολες απλυτες με κομματια απο φαι ποιος ξερει ποσο καιρο ηταν ετσι... τασακια βρωμικα, μποχα στην τουαλετα κατρουλιλα μπλιαξ και δεν τολμουσες να ζητησεις ενα νερο. Αυτος ο φουρνος δε... αστα να πανε. Οι φουρνοι θελουν πλυσιμο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Meetme στο 30" προγραμμα σου καθαριζουν τα λευκα; Εμενα οχι... Εκει βαζω πατακια και παπουτσια.. Δεν γραφει κι εμενα βαθμους.. Θα με βολευε κι εμενα ολιγολεπτο προγραμμα αλλα δεν καθαριζουν ρε γαμωτο...

Εχω βαλει στο ματι στεγνωτηριο.. Περιπου στα 700-800 ευρω εχει αυτο που εχω δει. Μετά, ουτε απλωμα ουτε σιδερωμα... Φοβερο!
Εχει κανεις σας;

ας βγούμε λίγο ακόμη οφφ :P
το δικό μου λέει βαθμούς αλλά εγώ δεν θυμάμαι τους βαθμούς του συγκεκριμένου προγράμματος τώρα. επίσης, είναι πλυντήριο- στεγνωτήριο :clapup: βολεύει όμως όταν τα βάζεις λίγα λίγα τα ρούχα κι εξαρτάται και από το πόσο χοντρό είναι το ύφασμα. αν γεμίζεις φουλ το πλυντήριο μην περιμένεις τρελό στέγνωμα, μετά το θέλουν το άπλωμά τους. είναι όμως αρκετά βολικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εχω ακουσει πως καλυτερα να ναι ξεχωριστα μηχανηματα παρα δυο σε ενα. Εσυ τι λες? Τα σεντονια πχ μετα θελουν απλωμα? Ποιο εχεις? Θυμασαι μοντελο να μου πεις να το δω? Οταν λες λιγα λιγα, δηλαδη να γεμιζει ο μισος καδος ας πουμε? Εγω τον γεμιζω ολο...οχι να ασφυκτια, αλλα πιανει ολον τον χωρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Εχω ακουσει πως καλυτερα να ναι ξεχωριστα μηχανηματα παρα δυο σε ενα. Εσυ τι λες? Τα σεντονια πχ μετα θελουν απλωμα? Ποιο εχεις? Θυμασαι μοντελο να μου πεις να το δω? Οταν λες λιγα λιγα, δηλαδη να γεμιζει ο μισος καδος ας πουμε? Εγω τον γεμιζω ολο...οχι να ασφυκτια, αλλα πιανει ολον τον χωρο...
Νομίζω αυτό εννοεί και η meetmeinmontauk, να μην γεμίζει δηλαδή ασφυκτικά ο κάδος.:hmm:

ας βγούμε λίγο ακόμη οφφ :P
το δικό μου λέει βαθμούς αλλά εγώ δεν θυμάμαι τους βαθμούς του συγκεκριμένου προγράμματος τώρα. επίσης, είναι πλυντήριο- στεγνωτήριο :clapup: βολεύει όμως όταν τα βάζεις λίγα λίγα τα ρούχα κι εξαρτάται και από το πόσο χοντρό είναι το ύφασμα. αν γεμίζεις φουλ το πλυντήριο μην περιμένεις τρελό στέγνωμα, μετά το θέλουν το άπλωμά τους. είναι όμως αρκετά βολικό!
Εγώ που βάζω πλυντήρια χρόνια θα σας πω τι κάνω. Πρώτα πρώτα παίρνω ένα υγρό απορυπαντικό που είναι ιδανικό ακόμα και για ευαίσθητα ρούχα, συγχρόνως δεν αφήνω τα ρούχα να βρωμίσουν πολύ και βάζω πάντα ένα πρόγραμμα στους 40 βαθμούς. Οι 60 βαθμοί, καταναλώνουν πολύ ρεύμα και υποτίθεται πως πρέπει να κάνουμε οικονομία τόσο για εξοικονόμηση ενέργειας, όσο και για να μην μας πιάνει τον κ@#$ η ΔΕΗ...
Το δε σιδέρωμα παρ' όλο που δεν το κάνω τακτικά, το λατρεύω. Αν είναι καλοκαίρι ανάβω φυσικά το κλιματιστικό γιατί αλλιώς είναι σαν μαρτύριο της κολάσεως. Τον χειμώνα δεν χρειάζεται τίποτα, ίσα ίσα που σε ζεσταίνει κιόλας. Πάντα σιδερώνω καθιστή, κατάφερα να το μάθω μετά από αρκετά χρόνια και βάζω και ένα ποτάκι, ή αναψυκτικό, ανάλογα τα κέφια μου. Βάζω και μουσικούλα που μου αρέσει και περνάει η ώρα ευχάριστα.
Πλάκα πλάκα είναι μια από τις αγαπημένες μου δουλειές, το καθάρισμα του μπάνιου το σιχαίνομαι κι εγώ όπως όλος ο κόσμος πιστεύω, αλλά δυστυχώς είναι αναγκαία.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πρωτη φορα ακουω γυναικα να λεει οτι λατρευει το σιδερο:D
Κλαιρη, με τους δυσκολους λεκεδες τι κανεις; Λαδια, φρουτα κλπ; Δεν μπορω να τα καθαρισω με τιποτα εκτος αν τα πλυνω επι τοπου τοπικα κ μετα πληντυριο, αλλα δεν ειναι βιόλα αυτη, δεν εχω τοσο χρονο...
Επισης, το αντιηλιακο δε φευγει;;;
Προσεξα οτι σε καποια λευκα αφησε σταμπες κιτρινες κ τρελαθηκα! Αντιηλιακο 50αρι, οχι λαδι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Πρωτη φορα ακουω γυναικα να λεει οτι λατρευει το σιδερο:D
Κλαιρη, με τους δυσκολους λεκεδες τι κανεις; Λαδια, φρουτα κλπ; Δεν μπορω να τα καθαρισω με τιποτα εκτος αν τα πλυνω επι τοπου τοπικα κ μετα πληντυριο, αλλα δεν ειναι βιόλα αυτη, δεν εχω τοσο χρονο...
Επισης, το αντιηλιακο δε φευγει;;;
Προσεξα οτι σε καποια λευκα αφησε σταμπες κιτρινες κ τρελαθηκα! Αντιηλιακο 50αρι, οχι λαδι...
Για το αντιηλιακό δεν ξέρω, δεν μου έχει τύχει. Υποθέτω όμως μια και θεωρείται λάδι, ότι κάνουμε και με το μαγειρικό λάδι. Αυτό που κάνω εγώ για τους δύσκολους λεκέδες, είναι πως βάζω επάνω στον λεκέ πριν βάλω το ρούχο στο πλυντήριο υγρό για τα πιάτα. Το απλώνω καλά καλά και μετά το πλύσιμο δεν μένει κανένας λεκές.
Ο μόνος λεκές που θέλει διαφορετική μεταχείριση είναι το αίμα, αν το πλύνεις κανονικά θα ψηθεί το αίμα και μετά δεν θα φεύγει με τίποτα. Γενικά το αίμα θέλει πλύσιμο με κρύο νερό και όσο γίνεται πιο γρήγορα.
Ελπίζω να σε βοήθησα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
Επισης, το αντιηλιακο δε φευγει;;; Προσεξα οτι σε καποια λευκα αφησε σταμπες κιτρινες κ τρελαθηκα! Αντιηλιακο 50αρι, οχι λαδι...
Οι λεκέδες από ανθηλιακό* φεύγουν με χυμό λεμονιού. Μουλιάζεις το σημείο, το αφήνεις να στεγνώσει και μετά βάζεις το ρούχο στο πλυντήριο.

* Λάθος το λέμε αντηλιακό, το σωστό είναι ανθηλιακό, γιατί ο ήλιος (κάποτε) έπαιρνε δασεία.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Ή και οι δυο διαφορετικά τα παρατάω όλα και ανεβάζω τα πόδια μου στο τραπεζάκι του σαλονιού και αράζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top