Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Βασικά αναφερόμουν στην αμάθεια ή ημιμάθεια όσον αφορά το Βυζάντιο και την θρησκεία, όχι γενικότερα.
Όσο για την εποχή μας, η υλική ανάπτυξη δεν αποτελεί μέτρο πνευματικής προόδου. Διότι αν νομίζεις ότι εν έτει 2012 έχουμε πνευματική και πολιτιστική ανάπτυξη, ε τότε κάθε συζήτηση είναι μάταιη αδερφέ.
Ποια δημοκρατία; Χαχ, αστειεύεσαι, έτσι;

χμμμ

η αντιπροσωπευτική δημοκρατία είναι προβληματική στην Ελλάδα-------> δεν υπάρχει καθόλου δημοκρατία, είναι για γέλια να πιστεύουμε ότι έχουμε το δικαίωμα να εκλέγουμε αυτούς που διοικούν.

Δεν είναι και ότι πιο δυνατό επιχείρημα έχω συναντήσει

Είμαστε στο 2013 αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Αν πιστεύεις ότι η πνευματική και πολιτιστική ανάπτυξη σήμερα είναι κατώτερη του μεσαίωνα τότε
ή α) θεωρείς ότι ο Ράμπο, η Στανίση, οι Μιθμπάστερς και ο Τσάκωνας είναι αυτά που αντιπροσωπεύουν την Δύση τα τελευταία 30 χρόνια
ή β) μπερδεύεις τον Μεσαίωνα με τον Διαφωτισμό

Και εγώ περιμένω να αναφέρεις την δυναμική που προσέφερε η Εκκλησία και το Βυζάντιο στην εξέλιξη του πολιτισμού τον Μεσαίωνα. Δεν σου είπα να μου πεις αν υπάρχει θεός.

Είναι αδιάφορο στην τελική... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Θα ήθελα πολύ να με παραπέμψεις σε μία από αυτές τις απάνθρωπες και μισαλλόδοξες απόψεις μου, γιατί έχω περιέργεια να δω τι θεωρείς εσύ μισαλλόδοξο και απάνθρωπο.
Άνοιξε κάτω που λέει "το προφίλ μου", πάτα "στατιστικά" έπειτα "αναζήτηση μηνυμάτων" διάλεξε ένα και βάλε το εδώ.
Οι πιθανότητες να πέσεις πάνω σε μη μισαλλόδοξο μήνυμα είναι 1 προς 20.


Ξεκίνα από την Καινή Διαθήκη, εκτός κι αν οι γιαγιάδες είναι οι πηγές που εμπιστεύεσαι.
Κοίτα, εμπιστεύομαι όποιον έχει στοιχεία για κάτι που έχει δει και μπορεί με στηριγμένο λόγο να μου τα μεταφέρει, είτε αυτός είναι ένας έμπιστος φίλος, είτε ένας σεβαστός συγγενής, είτε ένας γνωστός ιστοριογράφος με παραπομπές σε στοιχεία και πηγές, είτε ένας επιστήμονας που έχει απτά δεδομένα στο χέρι του και τα λοιπά.

Φίδια που μιλάνε, πύρινες γλώσσες, άνθρωποι που άνοιξαν στη μέση νερά, τύποι που ήταν νεκροί για κάμποσες μέρες και ζωντάνεψαν, τυφλοί που είδαν, κουτσοί που περπάτησαν, κουφοί που άκουσαν, τρείς μάγοι με τα δώρα, παρθενογένεση και άλλα τέτοια σχετικά που είναι γραμμένα σε ένα βιβλίο που ουδείς γνωρίζει τη πραγματική του προέλευση και στηρίζεται σε έναν "άνθρωπο" που ουδείς ιστορικός της εποχής ποτέ ανέφερε, συγγνώμη αλλά δε τα πολυπιστεύω.

Θέλεις να μιλήσουμε για λογική; Οκ.
Θέλεις να μου πεις πως κάποτε σε ένα χωριό ήταν ένας καλός παππούλης που βοηθούσε όλο το κόσμο και ήταν γεμάτος αρετές και όλοι τον αγαπούσαν και ήταν και πολύ πνευματικός και και και. Μαζί σου.
Αλλά μη του φοράς στο στεφάνι της πίστης σου και μετά θάνατον μου λες πως ήταν άγιος, και το πτώμα του μοσχοβολάει και κάποτε είχε πει πως θα έρθουν δύσκολες μέρες και δε θα πληρώνουμε τίποτε με χρήμα και άλλα τέτοια.


2013 έχουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
«Μισαλλόδοξος»

Μόλις βλέπω αὐτὴ τὴ μαγικὴ λέξη νὰ μὲ χαρακτηρίζῃ, τότε πραγματικὰ εἶμαι σίγουρος ὅτι εἶμαι σὲ σωστὸ δρόμο. Σᾶς εὐχαριστῶ.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
δεν υπαρχει καμια φυσικη διεργασια παρα μονο θεικη παρεμβαση,διαφορετικα δεν θα ηταν και ποσιμο.αν ειχες διαβασει την Αγια Γραφη δεν θα με ρωτουσες γιατι Θεός και όχι Αλλάχ.. εσυ πριν αποφασισεις να γινεις αγνωστικιστής πρός άθεος διαβασες,ενημερωθηκες,ενδιαφερθηκες να μαθεις για ολες τις υπολοιπες οργανωσεις?για να δεις οτι ειναι μεταφυσικες η τελοσπαντων ψευτικες?υπαρχουν οι μαρτυρες του ιεχωβα,ινδουιστες,βουδιστες και πληρωθα αλλοι.. τα εξετασες ολα δεν σε πεισανε και γι αυτο εισαι σχεδον αθεος?

Σοβαρά τώρα...αυτή είναι η απόδειξή σου;;Πές μου ότι μου κάνεις πλάκα πλίζ...
Δηλαδή ο χριστιανισμός δεν είναι μεταφυσική ή τελωσπάντων ψεύτικος;
Για τον καθολικισμό;Τον προτεσταντισμό;αυτοί πού κατατάσονται;;

Και αφού η εκκλησία σου μπορεί να κάνει το νερό πόσιμο για χρόνια μόνο με μερικές προσευχές....Γιατί δεν πάει να σώσει όλα αυτά τα παιδάκια που πεθαίνουν κάθε μέρα ανα τον κόσμο απο μολυσμένο νερό και τις αρρώστιες που προκύπτουν απο αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Στὸ συγκεκριμένο θέμα δὲν βλέπω νὰ γράφῃ ὁ καθένας ἂν καὶ κατὰ πόσον πιστεύει στὸν Θεό. Ἐδῶ βλέπω περισσότερο ἕνα διαγωνισμὸ ποιός θὰ ἀποδειχθῇ περισσότερο μηδενιστὴς καὶ θὰ κραυγάσῃ γιὰ αὐτό.

Νομίζω πάντως ὅτι ὁ Δαυῒδ στοὺς ψαλμούς του τὸ λέει πεντακάθαρα· «εἶπεν ἄφρων ἐν τῇ καρδίᾳ αὐτοῦ· οὐκ ἔστι Θεός». Νομίζω δὲ χρειάζεται νὰ συμπληρώσουμε κάτι ἄλλο. Ἄλλωστε τὸ νὰ εἶναι κάποιος σήμερα μηδενιστὴς δὲν εἶναι καὶ κανένα κατόρθωμα. Τὸ εὐνοεῖ ἡ κοινωνία καὶ εἶναι καὶ τῆς μόδας. Τὰ ΜΜΕ ἔχουν κάνει πολὺ καλὴ δουλειὰ ὁμολογῶ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Θέλεις να μιλήσουμε για λογική; Οκ.
Θέλεις να μου πεις πως κάποτε σε ένα χωριό ήταν ένας καλός παππούλης που βοηθούσε όλο το κόσμο και ήταν γεμάτος αρετές και όλοι τον αγαπούσαν και ήταν και πολύ πνευματικός και και και. Μαζί σου.
Αλλά μη του φοράς στο στεφάνι της πίστης σου και μετά θάνατον μου λες πως ήταν άγιος, και το πτώμα του μοσχοβολάει και κάποτε είχε πει πως θα έρθουν δύσκολες μέρες και δε θα πληρώνουμε τίποτε με χρήμα και άλλα τέτοια.

Πάτα λίγο φρένο. Εγώ δεν αναφέρθηκα σε τίποτα τέτοιο. Αναφέρθηκα στην πίστη και στην μελέτη αυτής. Σου είπα να διαβάσεις την Καινή Διαθήκη, όχι το φαινόμενο της λειψανολατρείας. Η αλήθεια είναι ότι το λείψανο ενός Αγίου δεν θα σε βοηθήσει, ούτε θα σου δώσει αρετές. Όμως ο Λόγος του Κυρίου μπορεί, τουλάχιστον εγώ το πιστεύω και το βιώνω.
Τέλος πάντων, δεν είμαι εγώ αυτός που θα διδάξει την τέλεια πίστη, δεν είπα, ούτε υπονόησα κάτι τέτοιο. Ωστόσο, επισήμανα το οξύμωρο του να απορρίπτεις ή να δέχεσαι χωρίς να γνωρίζεις.
Και τι να κάνουμε αγαπητέ, αν σε ενοχλεί που ο καλός παππούλης ήταν χριστιανός και οι αγαθές πράξεις του πήγαζαν από την πίστη του, δεν μπορώ να λύσω το πρόβλημά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
«εἶπεν ἄφρων ἐν τῇ καρδίᾳ αὐτοῦ· οὐκ ἔστι Θεός»

Mα είναι πεντακάθαρο.

Στὸ συγκεκριμένο θέμα δὲν βλέπω νὰ γράφῃ ὁ καθένας ἂν καὶ κατὰ πόσον πιστεύει στὸν Θεό.
Δε πιστεύω καθόλου.

Λες να το κάνουμε έτσι;
Να γεμίσουμε με ποστ
ΝΑΙ
ΟΧΙ
ΝΑΙ
ΝΑΙ
ΟΧΙ
ΟΧΙ
ΟΧΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
χμμμ Και εγώ περιμένω να αναφέρεις την δυναμική που προσέφερε η Εκκλησία και το Βυζάντιο στην εξέλιξη του πολιτισμού τον Μεσαίωνα. Δεν σου είπα να μου πεις αν υπάρχει θεός.

Το θέμα μας είναι αν πιστεύουμε στον Θεό, οπότε αποφεύγω να ανοίγω νέα θέματα. Μπορείς να πας σε θέματα περί Βυζαντίου να δεις την προσφορά του βυζαντινού πολιτισμού, όπως επίσης να κάνεις κάτι καλύτερο: Να διαβάσεις ιστορικά βιβλία. Ο ιστορικός βυζαντινολόγος Στίβεν Ράνσιμαν είναι διεθνώς αναγνωρισμένος για το έργο του σχετικά με την Βυζαντινή αυτοκρατορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Και πώς ακριβώς αυτό το νερό παραμένει πόσιμο μετά απο τόσο καιρό;
Ποιά φυσική διεργασία πραγματοποιείται και παραμένει πόσιμο,πώς ακριβώς γίνεται;
Εξήγησέ το μου...
Εχουμε αναφερθεί σε παλαιότερες συζητήσεις. Θα προσθέσω μόνο οτι η επιστήμη πρόσφατα μετά απο πειράματα που έχει κάνει διαπίστωσε οτι το νερό επιρεάζεται απο την διάθεση των ανθρώπων. Περισσότερα μπορείς να ψάξεις στο διαδίκτυο. Εκείνο που αξίζει να ψάξεις παράλληλα, είναι: πού οφείλεται η γνώση των Ορθόδοξων Ιερέων και ευλογόντας το νερό, αυτό γίνεται "αγιασμός", με όλες τις ιδιότητες που ανέφερε ποιο πάνω η Γεωργία 1338. Και αρκετές ακόμα που θα εκπλαγείς.

Αυτό που συντελείται στην Χριστιανική ΟΡΘΟΔΟΞΗ Θρησκεία, αποδυκνύει οτι ο Θεός "ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ'.
Φτάνει μόνο ένα!
Να ΘΕΛΕΙΣ να τον βρεις!
Εγραψα με κεφαλαία το ΘΕΛΕΙΣ, για να τονίσω την συνθήκη.

Θα έλεγα οτι είναι σαν να λες αόριστα απο την μια, "θέλω να μπω στην θάλασσα" και απο την άλλη να βρίσκεσαι στην άκρη ενός βράχου και δίχως πολλά λόγια να πέφτεις μέσα στα νερά.

Στην πρώτη περίπτωση είναι απλά λόγια,
ενώ στην άλλη είναι " ουσία ".
Μη νομίζεις οτι είσαι πολλύ μακρυά, είσαι βαπτισμένος και ψάχνοντας θα εκπλαγείς.
Διατηρείς πάντα το δικαίωμα "να μη ψάξεις".:)

Και απάντησέ μου στην πρώτη μου ερώτηση...
Γιατί Θεός και όχι Αλλάχ,Σίβα ή Αλούβαταρ;
Υπάρχει ο Θεός που μας αποκαλύπτεται και απο την άλλη ο αντίποδας να μας πειράζει. Να μας περιορίζει με χίλιους τρόπους.
Στην λανθάνουσα φάση που βρίσκεσαι, μη νομίζεις οτι μπορούμε να σου πούμε περισσότερα. Εϊναι πολύ προσωπικό το θέμα.
Αλλωστε εγώ κατανοώ και την ύπαρξη ενός περιορισμού.
Το αυτεξούσιο που διαθέτει ο κάθε άνθρωπος, θέλει μεγάλες γνωσεις και κάτι ακόμα.
Την ευλογία.
Υ.Γ. κλείνοντας, θα πω το εξής. Οσο και αν σου φαίνονται φανταστικά αυτά που σου λέμε και είναι πολύ λίγα, κάποιοι τα βιώνουν. Κάποιοι βρίσκονται σε επαφή με αυτό που αποκαλούμε εδώ ΘΕΟ!!!!!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Αναφέρθηκα στην πίστη και στην μελέτη αυτής. Σου είπα να διαβάσεις την Καινή Διαθήκη, όχι το φαινόμενο της λειψανολατρείας.

Δηλαδή να βγάλω από τη μέση τις επιστημονικά αβάσιμες αρλούμπες του χριστιανισμού
και να κρατήσω αυτά που μοιάζουν λίγο περισσότερο λογικά.
Nice.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ὅταν τὸ ἐγὼ γίνεται τὸ κέντρο τοῦ κόσμου, τότε ὁ μηδενισμὸς γίνεται ἡ κυρίαρχη ἰδεολογία. Αὐτὸ εἶναι ἕνα τραγικὸ σύμπτωμα τῆς μετανεωτερικῆς κοινωνίας. Στὴ νεωτερικότητα, ὁ ἄνθρωπος πίστευσε ὅτι μπορεῖ μὲ τὶς δυνάμεις του νὰ ἐπιτύχῃ τὰ πάντα καὶ νὰ φθάσῃ στὴν αὐτοπραγμάτωση. Καθαρὰ δηλαδὴ μιὰ ἔκφανση ἑωσφορικοῦ ἐγωϊσμοῦ. Ὅταν αὐτὸ ἔγινε σαφὲς ὅτι δὲν εἶναι δυνατὸν νὰ πραγματοποιηθῇ γιατὶ ἡ φύση τοῦ ἀνθρώπου ἔχει πεπερασμένες ἱκανότητες, ἐπειδὴ δὲν θέλησε ποτὲ νὰ διώξῃ τὸν ἐγωϊσμό του ὁ ὁποῖος τοῦ στερεῖ τὴν κοινωνία μὲ τὸν Θεό, στράφηκε στὸ ἀντίθετο ἄκρο, δηλαδὴ στὸν μηδενισμό. Πλέον τίποτα δὲν ἔχει νόημα, τὰ πάντα τίθενται ὑπὸ ἀμφισβήτηση καὶ χλεύη καὶ ὁ ἄνθρωπος στηριζόμενος στὸν ἐγωϊσμό του θέτει ὡς κέντρο τοῦ σύμπαντος τὸ ἐμπαθὲς ἐγώ. Ὅλα αὐτὰ μόνο ἐπειδὴ ἀρνήθηκε τὸν Δημιουργό του καὶ πλέον κινεῖται πλέον στὸν χῶρο τοῦ ἐγωϊστικοῦ θελήματος. Παπισμός, Προτεσταντισμός, Καπιταλισμός, Κομμουνισμός, Μηδενισμός, Ἀναρχία, ὅλα αὐτὰ εἶναι διαφορετικὲς μέν, ἀλλὰ στὴν οὐσία τους ἴδιες ἐκφάνσεις τῆς ἀποστασίας ἀπὸ τὸν Θεό. Ἁπλῶς σήμερα τείνει νὰ ἐπικρατήσῃ ὁ Μηδενισμὸς λόγῳ τῶν ὑπαρχουσῶν κοινωνικοπολιτικῶν συνθηκῶν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Δηλαδή να βγάλω από τη μέση τις επιστημονικά αβάσιμες αρλούμπες του χριστιανισμού
και να κρατήσω αυτά που μοιάζουν λίγο περισσότερο λογικά.
Nice.:worry:

Αρλούμπες...
Φίλε borat, η επιστήμη χρήσιμη μεν, όμως στο πνεύμα δεν προσφέρει τίποτα. Και δυστυχώς σ' αυτό πάσχουμε γενικότερα. Έχουμε αποκτήσει τεχνολογία σε κάθε τομέα, εκμεταλλευόμαστε φυσικές δυνάμεις, έχουμε υλικά αγαθά, ευκολίες, όμως σαν ανθρωπότητα έχουμε ηττηθεί από αυτά. Όσο αυξάνεται η υλική ευδαιμονία, μειώνεται ο πνευματικός πλούτος, ακριβώς επειδή ο κόσμος αφιερώνεται στα πρώτα, επενδύει στα πρώτα. Κι αν νομίζεις ότι αυτά είναι μόνο χριστιανικές "αρλούμπες", ανέτρεξε και σε ξακουστούς φιλοσόφους, τους οποίους ίσως να τους εκτιμάς.
Πού νομίζεις ότι επενδύει ο ίδιος ο καπιταλισμός; Στο πνεύμα; Στη θρησκεία; Στον πολιτισμό; Όχι βέβαια. Στα υλικά αγαθά επενδύει, επειδή γνωρίζουν πολύ καλά ότι δεν χρειάζεται να απαγορεύσεις τη θρησκεία για να την εξαφανίσεις ή να κυνηγήσεις τους λόγιους και σοφούς για να σκοτώσεις το πνεύμα... αρκεί να δώσεις στον λαό εδέσματα, θεάματα, κάθε λογής αντικείμενα (τιμαλφή, σήμερα κινητά, τηλεόραση, υπολογιστές, ταξίδια, παιχνίδια κ.λπ.) και θα ξεχάσουν τον πολιτισμό, θα εγκαταλείψουν τον Θεό τους και θα σταματήσουν να παράγουν πολιτισμό. Και θα με θυμηθείς, γιατί τώρα με την οικονομική κρίση, που στερεί αυτά τα υλικά αγαθά, θα παρατηρήσεις αύξηση στα πνευματικά αγαθά: Θρησκεία, παραδόσεις, πολιτισμό, απλότητα κ.λπ.
Ο Θεός να σε φωτίσει κι εσένα και όλους μας. Τα λέμε.

«Τι γάρ ωφελείται άνθρωπος, εάν τον κόσμον όλον κερδήση, την δε ψυχήν αυτού ζημιωθή; ή τι δώσει άνθρωπος αντάλλαγμα της ψυχής αυτού» (Ματθ. ιστ’, 26).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Aν ο καπιταλισμός επένδυε στη θρησκεία θα λέγαμε τη θρησκεία αγαθό.

τώρα με την οικονομική κρίση, που στερεί αυτά τα υλικά αγαθά, θα παρατηρήσεις αύξηση στα πνευματικά αγαθά
Αύξηση στη πνευματική ανοησία βλέπω και τίποτε περισσότερο. Αλλά αυτό είναι άσχετο.
Ο μόνος λόγος να το γυρίσεις στο θεό είναι να πιστέψεις λίγο πριν το τέλος σου πως θα πας κάπου άσχημα επειδή ίσως το παραμύθι του καλού χριστιανού που μας ποτίζουν χρόνια να μην είναι παραμύθι. Αλλά και από μόνο του αυτό το δίλημμα είναι κομμάτι του παραμυθιού.
Για αυτό όλες οι εκκλησίες είναι γεμάτες από ηλικιωμένους.

Ο Θεός δε φωτίζει, τυφλώνει. Bye Bye.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Δηλαδή να πετάξω τις αντιεπιστημονικές αρλούμπες του χριστιανισμού και να κρατήσω ότι δείχνει "λογικό".
Νάης.
:look:
Στη παρούσα φάση η λογική σου είναι ανεπαρκής.
Οσο για την φάτσα, θα σου ξαναπώ, "ψάξε".
Το νερό είναι 70% περίπου σε αναλογία στο σώμα μας και αν δεν θέλεις να ψάξεις, δεν μπορω εγώ να κάνω τίποτα περισσότερο.
Θα μπορούσα βέβαια να βάλω μερικά λίνκ. Αλλά δεν υπάρχει κανένας λόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Μάαααλιστα.

Δηλαδή στον μεσαίωνα όπου η εκκλησία ήταν o κυρίαρχος θεσμός της κοινωνίας επέτρεπε πολύ την επιστημονική ανάπτυξη; Θέλω να πω κατά πόσο οι καινούργιες απόψεις για τον κόσμο μπορούσαν τότε να γίνουν αποδέκτες από τη μεριά της εκκλησίας; Και να μη σχολιάσω για το πόσοι αθώοι άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους στην πυρά πχ; Αυτό τι δεν είναι αλήθεια; Και για να μη το πάρεις προσωπικά γτ λέω για τη δική σου θρησκεία το ίδιο μπορώ να πω και για άλλες θρησκείες πχ μουσουλμανισμός για χώρες όπως η αραβία όπου δεν υπάρχει η παραμικρή πνευματική ελευθερία για τους ανθρώπους.


Δε θα πάρεις σαφή απάντηση.
Μην ελπίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Μάαααλιστα.

Δηλαδή στον μεσαίωνα όπου η εκκλησία ήταν o κυρίαρχος θεσμός της κοινωνίας επέτρεπε πολύ την επιστημονική ανάπτυξη; ...............
Είναι παραλογισμός η σύνδεση της εκκλησίας με τους ανθρώπους που φορούσαν έναν μαύρο σταυρό στο στήθος τους, καθώς βίαζαν στην ανατολική εκκλησία πάνω στην Αγια Τράπεζα.

Ψάξε και εσύ λίγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Είναι παραλογισμός η σύνδεση της εκκλησίας με τους ανθρώπους που φορούσαν έναν μαύρο σταυρό στο στήθος τους, καθώς βίαζαν στην ανατολική εκκλησία πάνω στην Αγια Τράπεζα.

Ψάξε και εσύ λίγο...
Γενικά ήθελα να καταλήξω στο γεγονός ότι η υπερβολική προσκόλληση στην πίστη που τότε συνδυαζόταν με την άγνοια και τον φόβο του κόσμου ευνοούσε κάποιους ανθρώπους και καταστάσεις.
Δεν έχω πρόβλημα με καμιά θρησκεία, το είπα και πιο πριν απλά από το πρήξιμο που τρώω για τον χριστούλη και την παναγίτσα τόσα χρόνια με έχει κάνει να νευριάζω όταν λέω είμαι άθεη και ακούω τα χίλια δύο για αυτό το πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.

Ο Θεός δεν είναι ρυθμιστής των πάντων, έχει δώσει το αυτεξούσιο. Αλλά φυσικά, οι κενοί άνθρωποι και οι βάρβαροι είναι αυτοί που ζητούσαν συνεχώς σημεία από τον Θεό! Και σ' αυτό συμπεριλαμβάνω και φανατικούς Χριστιανούς που όλη μέρα ψάχνουν στο διαδίκτυο θαύματα για να πειστούν οι ίδιοι αλλά και να αποδείξουν στους άλλους το αληθές της θρησκείας τους, χάνοντας έτσι την ουσία.
Και η Αφρική η δύστυχη έχει ανθρώπους που πεθαίνουν από τη φτώχεια. Πού είναι ο Θεός, λένε πολλοί! Δεν βλέπουν όμως, ότι αυτή η φτώχεια είναι αποτέλεσμα ανθρώπων. Όπως π.χ. η Νιγηρία, η οποία είναι από τις μεγαλύτερες πετρελαιοπαραγωγούς χώρες του κόσμου, θα έπρεπε να είναι από τις πλουσιότερες χώρες, όμως δυστυχώς είναι από τις φτωχότερες. Τα χρήματα αντί να διοχετεύονται στον λαό που είναι ο μόνος δικαιούχος της γης του, διοχετεύονται στα ταμεία των πετρελαιοβιομηχανιών! Και γι' αυτό ο Θεός φταίει, λένε πολλοί. Ο Θεός, φίλε μου, δεν είναι ρυθμιστής της ανθρωπότητας. Δεν είσαι ρομποτάκι, διότι τότε δεν θα μπορούσες να αποδείξεις την αξία σου, δεν θα υπήρχε καν λόγος να συζητάμε όλα αυτά. Ο Θεός σού έδωσε τον Λόγο του, ξέρεις ποιο είναι το δίκαιο, ξέρεις ποιο είναι το σωστό, όπως ξέρεις και τι βλάπτει τον συνάνθρωπό σου. Ξέρεις επίσης ότι πρέπει να βοηθάς τον άπορο, ακόμη κι αν δεν είσαι εσύ υπαίτιος για την κατάστασή του. Το ποιος το πράττει και ποιος όχι, είναι στην ελεύθερη επιλογή του καθενός και φυσικά θα κριθεί για τις επιλογές του, και τις φανερές και τις κρυφές...
Όμως, ένας κομμουνιστής που είναι βαθύτατα υλιστής, επιθυμεί αποδείξεις και αποτελέσματα εδώ και τώρα. Επενδύει στα καθ' ημάς, όπως κι ένας Άθεος, επίσης υλιστής. Πέρα από την ζωή τίποτα, έτσι δεν είναι;
Τελικά οι φιλόσοφοι που ήταν ένθεοι ήταν βλάκες, εσείς είστε οι έξυπνοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top