Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Υπάρχουν κάποιες έρευνες που να αποδεικνύουν οτι ομοφυλόφιλος γεννιέσαι ? Δεν το λέω ειρωνικά.Απλά θα με ενδιέφερε να δω μια τέτοια έρευνα.

Εμένα από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου μου άρεσε το ίδιο φύλο, άλλα το ότι το λέμε οι ίδιοι φαντάζομαι είναι άνευ σημασίας..και ούτε μπορώ να εξηγήσω γιατί να έχουν "επιλέξει" να είναι γκέι άτομα που μεγαλώνουν σ ένα απόλυτα στρέητ περιβάλλον, που τρώνε ξύλο στο σχολείο καθημερινά επειδή είναι γκέι, που δεν μπορούν να βρουν σύντροφο, που και να βρουν δύσκολα μπορούν να εκδηλωθούν δημόσια (να κρατηθούν χέρι χέρι πχ), που χλευάζονται γενικώς από μεγάλο μέρος της κοινωνίας, που δεν θα κάνουν μάλλον ποτέ οικογένεια και πάει λέγοντας. Ας μου εξηγήσει κάποιος ένα θετικό του να σαι γκέι σε σχέση με το να είσαι στρέητ γτ εγώ προσωπικά δεν βρίσκω.

Η ιδέα ότι γκέι "γίνεσαι" βασικά πηγάζει απ'το ότι στην εφηβική ηλικία οι γκέι είναι πρακτικά ανύπαρκτοι γτ τρέμουν να εκδηλώσουν τις προτιμήσεις τους στο σχολικό περιβάλλον. Οπότε εκδηλώνονται σε μεγαλύτερες ηλικίες και ο κόσμος νομίζει ότι "έγιναν" εκεί γύρω στα 20 και βάλε.

Φυσικά όλος ο κόσμος πιστεύει ότι "μπορείς να αλλάξεις προτιμήσεις", άλλα, φυσικά, για τον ίδιο το θεωρεί αδύνατο. Ε λοιπόν, σαρπράιζ, για όλους είναι αδύνατο, γκέι και στρέητ.

Και πώς ακριβώς "γίνεσαι" ομοφυλόφιλος? Έχω γνωρίσει γκέι άτομα με κάθε δυνατή οικογενειακή σύνθεση (δυναμικός μπαμπάς, δυναμική μαμά, απών μπαμπάς και μαμά, απών ένας απ'τους δύο, αδέρφια μεγάλα, αδέρφια μικρά, διαζύγιο και μη κλπ) και δεν έχω βρει κάποιον κοινό παρονομαστή, πέρα από μία αυξημένη συχνότητα στους γκέι που είναι τα μικρά παιδιά στην οικογένεια (αυτό μάλλον προς το γενετικό συνηγορεί). Και ας μου εξηγήσει κάποιος την επιρροή των "προτύπων ομοφυλοφιλίας" σ' αυτήν την περίπτωση ==> https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_animals_displaying_homosexual_behavior

Εξάλλου δεν μπορώ να εξηγήσω διαφορετικά το ότι οι περισσότεροι γκέι έχουν και κάποια εγγενή φυσικά χαρακτηριστικά (όπως φωνή, κινήσεις, ψυχολογικές-συναισθηματικές αντιδράσεις), εκτός αν ισχυρίζεται κανείς ότι η χροιά της φωνής αλλάζει από τα κοινωνικά πρότυπα και ότι στην πραγματικότητα οι γκέι που πχ έχουν ψιλή φωνή μιλάνε σαν νταλικιέρηδες στην πραγματικότητα άλλα το κρύβουν.

Γενικά η αντίληψη ότι γκέι "γίνεσαι" εμπίπτει σε ένα σωρό αντιφάσεις. Και όλως τυχαίως αυτοί που πιστεύουν ότι γκέι "γίνεσαι" δεν έχουν γνωρίσει καλά κάποιον γκέι από κοντά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω την ομοφυλοφιλια δεν την θεωρω φυσιολογικη. Δεν μου δημιουργουν τοσο συναισθηματα αποστροφης οι ομοφυλοφιλοι αλλα περισσοτερο μου γεννουν συναισθηματα λυπης (γιατι πιστευω πραγματικα οτι γεννιεσαι ομοφυλοφιλος και δεν ειναι επιλογη). Παρολα αυτα σεβομαι απολυτα τα δικαιωματα των ομοφυλοφιλων αρκει να μην ''ενοχλουν''. Η αληθεια ειναι οτι μια απορια που εχω σχετικα με αυτο το θεμα ειναι: Πως γινεται να υπαρχουν σημερα τοσοι πολλοι ομοφυλοφιλοι? (θα μου πειτε οτι παλια κρυβοντουσαν αλλα και ετσι να ειναι γιατι στο ανθρωπινο ειδος τοτε να υπαρχει γενικα σε τοσο μεγαλο βαθμο αυτο το '''φαινομενο'')
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Εγω την ομοφυλοφιλια δεν την θεωρω φυσιολογικη. Δεν μου δημιουργουν τοσο συναισθηματα αποστροφης οι ομοφυλοφιλοι αλλα περισσοτερο μου γεννουν συναισθηματα λυπης (γιατι πιστευω πραγματικα οτι γεννιεσαι ομοφυλοφιλος και δεν ειναι επιλογη). Παρολα αυτα σεβομαι απολυτα τα δικαιωματα των ομοφυλοφιλων αρκει να μην ''ενοχλουν''. Η αληθεια ειναι οτι μια απορια που εχω σχετικα με αυτο το θεμα ειναι: Πως γινεται να υπαρχουν σημερα τοσοι πολλοι ομοφυλοφιλοι? (θα μου πειτε οτι παλια κρυβοντουσαν αλλα και ετσι να ειναι γιατι στο ανθρωπινο ειδος τοτε να υπαρχει γενικα σε τοσο μεγαλο βαθμο αυτο το '''φαινομενο'')

τι εννοείς "να μην "ενοχλούν" " :P ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Παρολα αυτα σεβομαι απολυτα τα δικαιωματα των ομοφυλοφιλων αρκει να μην ''ενοχλουν''.

Τι εννοεις να "μην ενοχλουν" ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Εγω την ομοφυλοφιλια δεν την θεωρω φυσιολογικη. Δεν μου δημιουργουν τοσο συναισθηματα αποστροφης οι ομοφυλοφιλοι αλλα περισσοτερο μου γεννουν συναισθηματα λυπης (γιατι πιστευω πραγματικα οτι γεννιεσαι ομοφυλοφιλος και δεν ειναι επιλογη). Παρολα αυτα σεβομαι απολυτα τα δικαιωματα των ομοφυλοφιλων αρκει να μην ''ενοχλουν''. Η αληθεια ειναι οτι μια απορια που εχω σχετικα με αυτο το θεμα ειναι: Πως γινεται να υπαρχουν σημερα τοσοι πολλοι ομοφυλοφιλοι? (θα μου πειτε οτι παλια κρυβοντουσαν αλλα και ετσι να ειναι γιατι στο ανθρωπινο ειδος τοτε να υπαρχει γενικα σε τοσο μεγαλο βαθμο αυτο το '''φαινομενο'')

Οταν εννοεις να μην ενοχλουν? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Μην το ξαναρωτησει αλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδια μην παει το μυαλο σας στο κακο δεν ειμαι ομοφοβικος:) Γενικα το ειπα δηλαδη να σεβεται να δικαιωματα (οπως και ενας straight) των αλλων ανθρωπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Εγω την ομοφυλοφιλια δεν την θεωρω φυσιολογικη. Δεν μου δημιουργουν τοσο συναισθηματα αποστροφης οι ομοφυλοφιλοι αλλα περισσοτερο μου γεννουν συναισθηματα λυπης (γιατι πιστευω πραγματικα οτι γεννιεσαι ομοφυλοφιλος και δεν ειναι επιλογη). Παρολα αυτα σεβομαι απολυτα τα δικαιωματα των ομοφυλοφιλων αρκει να μην ''ενοχλουν''. Η αληθεια ειναι οτι μια απορια που εχω σχετικα με αυτο το θεμα ειναι: Πως γινεται να υπαρχουν σημερα τοσοι πολλοι ομοφυλοφιλοι? (θα μου πειτε οτι παλια κρυβοντουσαν αλλα και ετσι να ειναι γιατι στο ανθρωπινο ειδος τοτε να υπαρχει γενικα σε τοσο μεγαλο βαθμο αυτο το '''φαινομενο'')
και γιατί σου προξενούν λύπη;:P εσύ επέλεξες να είσαι straight?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Ρε καντε ενα κοπο και διαβαστε καποιες σελιδες πισω.
Εχουν πει κιαλλοι για την "ενοχληση" απο τους γκει.
Ποσο γελοιο ;ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ρε καντε ενα κοπο και διαβαστε καποιες σελιδες πισω.
Εχουν πει κιαλλοι για την "ενοχληση" απο τους γκει.
Ποσο γελοιο ;ρ

"Ενοχληση" για μενα ειναι γενικα οταν μπροστα μου μπαλαμουτιαζονται με γλωσσοφιλα, χουφτωματα κτλ

Αλλα ο οποιοσδηποτε.

Straigth και gay.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
και γιατί σου προξενούν λύπη;:P εσύ επέλεξες να είσαι straight?

Τους λυπαμαι γιατι δεν τους αρεσουν οι γυναικες. Θεωρω οτι δεν ειναι επιλογη το να εισαι στρειτ ή γκει. Ετσι γεννιεται κανεις.

"Ενοχληση" για μενα ειναι γενικα οταν μπροστα μου μπαλαμουτιαζονται με γλωσσοφιλα,
χουφτωματα κτλ

Αλλα ο οποιοσδηποτε.

Straigth και gay.

Ακομα και αν γινει αυτο που λες αναγνωριζω το δικαιωμα που εχουν στον ερωτα. Βεβαια ως θεαμα δεν θα μου αρεσε -οπως στους περισσοτερους να πουμε την αληθεια- να βλεπω 2 ανδρες να φιλιονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Εξάλλου δεν μπορώ να εξηγήσω διαφορετικά το ότι οι περισσότεροι γκέι έχουν και κάποια εγγενή φυσικά χαρακτηριστικά (όπως φωνή, κινήσεις, ψυχολογικές-συναισθηματικές αντιδράσεις), εκτός αν ισχυρίζεται κανείς ότι η χροιά της φωνής αλλάζει από τα κοινωνικά πρότυπα και ότι στην πραγματικότητα οι γκέι που πχ έχουν ψιλή φωνή μιλάνε σαν νταλικιέρηδες στην πραγματικότητα άλλα το κρύβουν.

Μιας και είσαι γκέι είναι λίγο περίεργο να ακούς μια τέτοια ''διαπίστωση'' από έναν LGBT άτομο.Προφανώς και υπάρχει κάποιος γεννετικός συσχετισμός σε ότι αφορά την αιτιολογία της ομοφυλοφιλίας αλλά δε γνωρίζουμε τον βαθμό που γενετικοί παράγοντες ευθύνοντε για την εμφάνιση αυτής.Ξέρουμε όμως ότι είναι πολυπαραγωντική στη φύση της η εμφάνιση της.

Δεν έχουν οι περισσότεροι γκέι τα εγγενή χαρακτηριστικά που περιγράφεις...απλά αυτοί είναι εκείνοι που ίσως το δικό σου γκεινταρ σε κάνει να πιάσεις και κατ επέκταση να προχωράς σε κάποια γενίκευση.Η πραγματικότητα είναι πως η συντριπτική πλειοψηφία των gay,bi and lesbian ατόμων είναι gender compliant σε ότι αφορά τα χαρακτηριστικά που περιγράφεις.Μάλλον τη μειοψηφία των γκει αντρών αφορούν τα παραπάνω εγγενή χαρακτηριστικά που λες διοτί ίσως ξεχνάς την ''σκιώδη'' πλειοψηφία που δεν ''φαίνεται'' από κινήσεις,φωνή,mannerisms κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
"Ενοχληση" για μενα ειναι γενικα οταν μπροστα μου μπαλαμουτιαζονται με γλωσσοφιλα, χουφτωματα κτλ

Αλλα ο οποιοσδηποτε.

Straigth και gay.



Τον καθενα τον ενοχλει και απο κατι.Αυτο δεν σημαινει οτι θα παψει να συμβαινει κιολας.
Γιαυτο,κοιτα να το συνηθισεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Μιας και είσαι γκέι είναι λίγο περίεργο να ακούς μια τέτοια ''διαπίστωση'' από έναν LGBT άτομο.

Και τι εχουν τα lgbt άτομα για να μην ακους μια τέτοια ''διατύπωση'' .Βλέπω να υπερισχύει όλο και περισσότερο το στερεότυπο που θέλει τα Lgbt άτομα ενημερωμένα και με διαδακτορικό σε gender studies . :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Και τι εχουν τα lgbt άτομα για να μην ακους μια τέτοια ''διατύπωση'' .Βλέπω να υπερισχύει όλο και περισσότερο το στερεότυπο που θέλει τα Lgbt άτομα ενημερωμένα

Συμφωνώ μαζί σου,απλά ήταν για να γίνω εμφατικός.''Πλάγια'' χτυπούσα ,ακριβώς πάνω σε αυτό που λές :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.


Τον καθενα τον ενοχλει και απο κατι.Αυτο δεν σημαινει οτι θα παψει να συμβαινει κιολας.
Γιαυτο,κοιτα να το συνηθισεις.:)

Το πιο ακυρο σχολιο που μου εχουν κανει!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Τεσπα,
επειδη σε εκτιμω ιδιαιτερα δεν το συνεχιζω.

Παρερμηνευσες το νοημα του ποστ μου προφανως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Ποιά είναι η αποψή σας για την ομοφιλοφιλία ; Αυτή η ερώτηση είναι πλέον so '90s για να μη πω '80s !
Η σωστή απάντηση στο ερώτημα αυτό είναι η εξής. Η αποψή μου με την ομοφιλοφιλία είναι η ίδια με την ετεροφιλοφία και με οποιανδήποτε άλλο σεξουαλκό/ερωτικό προσανατολισμο .
Σε περίπτωση που δεν δώσετε την παραπάνω ερώτηση έχετε μείνει μερικά χρονάκια πίσω.


:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Μιας και είσαι γκέι είναι λίγο περίεργο να ακούς μια τέτοια ''διαπίστωση'' από έναν LGBT άτομο.Προφανώς και υπάρχει κάποιος γεννετικός συσχετισμός σε ότι αφορά την αιτιολογία της ομοφυλοφιλίας αλλά δε γνωρίζουμε τον βαθμό που γενετικοί παράγοντες ευθύνοντε για την εμφάνιση αυτής.Ξέρουμε όμως ότι είναι πολυπαραγωντική στη φύση της η εμφάνιση της.

Δεν έχουν οι περισσότεροι γκέι τα εγγενή χαρακτηριστικά που περιγράφεις...απλά αυτοί είναι εκείνοι που ίσως το δικό σου γκεινταρ σε κάνει να πιάσεις και κατ επέκταση να προχωράς σε κάποια γενίκευση.Η πραγματικότητα είναι πως η συντριπτική πλειοψηφία των gay,bi and lesbian ατόμων είναι gender compliant σε ότι αφορά τα χαρακτηριστικά που περιγράφεις.Μάλλον τη μειοψηφία των γκει αντρών αφορούν τα παραπάνω εγγενή χαρακτηριστικά που λες διοτί ίσως ξεχνάς την ''σκιώδη'' πλειοψηφία που δεν ''φαίνεται'' από κινήσεις,φωνή,mannerisms κτλ.

Δεν έχουν όλα τα εγγενή που αναφέρω άλλα συνήθως κάποιο έχουν. Και μιλάω με βάση όσους έχω γνωρίσει.. Δεν εννοώ ότι τα έχουν σε βαθμό που να μην μιλάμε πια για gender compliance, σε καμμιά περίπτωση.. πάντως είμαι σε θέση να αντιλαμβάνομαι και αρκετά λεπτές αποχρώσεις/διαφορές ως προς αυτά τα χαρακτηριστικά και γενικά δεν πέφτω έξω, ενώ οι στρέητ αντιλαμβάνονται τις χοντρές περιπτώσεις κυρίως, μιλώντας από προσωπική εμπειρία πάντα. Οπότε κι αυτοί που δεν "φαίνονται", πιθανόν εγώ να μπορώ να τους εντοπίσω.Θέλω να πω ότι συμφωνώ μαζί σου ουσιαστικά, απλά μιλάω και για πολύ μικρότερη ένταση αυτών των χαρακτηριστικών. Φυσικά εγώ κοιτάω κι άλλα πράγματα για να καταλάβω αν κάποιος είναι ή όχι, άλλα αυτό δεν είναι του θέματος.

Τέλος πάντων, δεν μ ενδιαφέρει τόσο προσωπικά εάν είναι όντως γενετικό ή παίζει ρόλο και το περιβάλλον, πιθανόν να είναι συνδυασμός των δύο, αν και για το περιβάλλον δεν μπορώ να φανταστώ κάτι. Τρία πράγματα δεν δέχομαι με τίποτα:

-ότι είναι στο χέρι μου με οποιονδήποτε τρόπο
-ότι έχει να κάνει με τα πρότυπα που περνάει η οικογένεια στο παιδί (γτ τότε τ αδέρφια μου να μην είναι? και τ αδέρφια όσων είναι γκέι?)
-ότι έχει να κάνει να κάνει με κάποιου είδους "μόδα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top