Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Καλά νέα για τους ομοφοβικούς...

https://gaynewsingreek.blogspot.com/2008/05/blog-post_2258.html

Ποινική δίωξη στο Δήμαρχο Τήλου
Για τον πολιτικό γάμο των ομοφυλόφιλων
ERT.gr, 30/5/2008
Μπροστά στο ενδεχόμενο ποινικής δίωξης βρίσκεται ο Δήμαρχος Τήλου, εάν τελέσει πολιτικό γάμο ομοφυλόφιλων, διότι δεν επιτρέπεται από το ισχύον νομικό πλαίσιο
Την άσκηση ποινικής δίωξης κατά του Δημάρχου της Τήλου Τάσου Αλιφέρη, ζήτησε ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου Γιώργος Σανιδάς, με αφορμή την απόφασή του να τελέσει πολιτικό γάμο μεταξύ ομοφυλοφίλων.
"Ο γάμος μεταξύ ομοφυλοφίλων δεν προβλέπεται ούτε στην ισχύουσα νομοθεσία ούτε και στο Σύνταγμα", αναφέρει ο κ. Σανιδάς σε εντολή του προς τον προϊστάμενο της εισαγγελίας πρωτοδικών Ρόδου. Όπως τονίζει ο κ. Σανιδάς, "η πράξη του Δημάρχου δεν θα είναι μόνο άκυρη και ανίσχυρη αλλά και παράνομη".
Ένας τέτοιος γάμος δεν είναι σύννομος, δήλωσε στη ΝΕΤ και ο υπουργός Δικαιοσύνης Σωτήρης Χατζηγάκης.

Ζούμε σε μία χώρα δύο ταχυτήτων, όπου υπάρχουν πολίτες Α' και Β' κατηγορίας... Ξέρω... Ξέρω... Αν δεν μας αρέσει, μπορούμε να μεταναστεύσουμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
σκέφτομαι το 'κράξιμο'που θα φάνε τα παιδιά τέτοιων οικογενειών, στο σχολείο, και στο κοινωνικό περίγυρο. Η ελληνική κοινωνία, και ιδιαίτερα οι παλιές γενιές που δεν έχουν τον πολιτισμό και την παιδεία των σύγχρονων γενιών δεν είναι έτοιμες για την αποδοχή τέτοιων ατόμων.


καταλαβαίνω το τι λες και πως το λες και ενώ από τη μία συμφωνώ μαζί σου απ την άλλη σκέφτομαι...
Πριν - όχι πολλά χρόνια - το να κάνει μια γυναίκα παιδί εκτός γάμου ήταν απαράδεκτο και ήταν δακτυλοδικτούμενη. Ηταν στιγματισμένη ως πόρνη αυτή κι ως νόθο το παιδί της.
Σήμερα όμως αποτελεί τακτική πολλών γυναικών που έχουν την δυνατότητα να τεκνοποιήσουν
Κι αυτό γιατί τελικά κάποιες γυναίκες τόλμησαν, το έκαναν, ξεπέρασαν τον εαυτό τους και την εποχή τους και σήμερα, το να έχει κάποια γυναίκα παιδί μόνη της, ενώ έχει κάποιες πρακτικές δυσκολίες, ενώ έχει κάποιες γραφειοκρατικές αηδίες, δεν παύει να είναι στάση ζωής αποδεκτός από την πλειοψηφία των συνανθρώπων μας.

Με τον ίδιο τρόπο λοιπόν, με δυσκολίες μεν αλλά όχι ακατόρθωτο δε, θα μπορούσαν να ξεπεραστούν οι όποιες δυσκολίες της εποχής μας και να μεγαλώσουν μικρά παιδιά δίπλα σε γονιούς που θα τα αγαπούν αντί να είναι πεταμένα σε κάποιο ίδρυμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Αναστασία, ο,τι μας παρουσιάζεται ως εξέλιξη δεν σημαίνει οτι είναι εξέλιξη προς τη σωστή κατεύθυνση. Ας πούμε πχ. τα μεταλλαγμένα τρόφιμα είναι πιθανώς μια κακή εξέλιξη. Η αποποινικοποίηση του χασις αποδείχθηκε κακή εξέλιξη στη Βρετανία.
Στο εξωτερικό, υπάρχουν χώρες που η υιοθεσια απο ομ/λα ζευγάρια επιτρέπεται νομικά, οπότε το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε αυτή τη στιγμή είναι να περιμένουμε τι θα πουν οι έρευνες σε αυτές τις χώρες, και αν όλα είναι οκ, ας το εφαρμόσουμε και στην Ελλάδα. Γιατί όχι?
Τέλος βάζω ένα ερωτματικό στο θέμα υιοθεσία γενικά, αλλά αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι η ελληνική κοινωνία είναι έτοιμη να δεχτεί το γάμο μεταξύ ομοφυλοφιλικών ζευγαριών...Η ομοφυλοφιλία στην Ελλάδα παραμένει για πολλούς ένα θέμα ταμπού και ιδιαίτερα σε μία κοινωνία η οποία είναι αρκετά παραδοσιακή και στενά δεμένη με την ορθόδοξη χριστιανική πίστη...Είναι πολύ τολμηρό λοιπόν για μία τέτοια κοινωνία να ακούσει ότι γίνεται μία τέτοια νομιμοποίηση...Θα μου πείτε "Είμαστε οπισθοδρομικοί ή δεν είμαστε ανοιχτόμυαλοι!!!"...Δεν είναι έτσι και δε συμφωνώ με κάτι τέτοιο...Απλά είμαστε μία κοινωνία στην οποία δεν αρέσουν και πολύ οι απότομες και τολμηρές αλλαγές...Τέτοια βήματα πρέπει να γίνονται σιγά σιγά...
Όσο για την υιοθεσία...Εδώ διαφωνώ...Μπορεί ένα ζευγάρι ομοφυλοφίλων να έχει τη δύναμη να δώσει όλα όσα χρειάζονται σε ένα παιδί...Δε θα αναφερθώ στα συναισθήματα...Θα λείπει όμως πάντοτε μία μητέρα ή ένας πατέρας...Θα λείπει πάντοτε ένα πρότυπο μητρικό ή πατρικό για το παιδί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
@Σταύρος

Καταρχήν από όσο ξέρω αυτό το οποίο είναι στην μόδα και το οποίο πλασάρεται δεν είναι τα μεταλλαγμένα προιόντα αλλά το αντίθετο, τα... βιολογικά. Η Ε.Ε. έχει μειώσει κατακόρυφα την παραγωγή μεταλλαγμένων προιόντων και οι έλεγχοι (κ τα πρόστιμα) έχουν αυξηθεί (τουλάχιστον από όσο ξέρω για την τελευταία πενταετία). Για την αποποινικοποίηση του χασίς έχω να πω πως αρχικά δεν ήξερα πως η Μεγάλη Βρετανία έχει αποποινικοποιήσει το χασίς, κ δεύτερον πως το τσιγάρο κ το αλκοόλ (τα νόμιμα ναρκωτικά) σκοτώνουβ χιλιάδες φορές περισσότερο κόσμο από όσο σκοτώνει το χασίς έμεσα (γιατί άμεσα δεν υπάρχει ούτε ένας θάνατος παγκοσμίως ο οποίος οφείλεται αποκλειστικά στο χασίς).

Απορώ βασικά γιατί μιλάω για αυτά τα δύο παντελώς άσχετα θέματα στο θέμα για τους ομοφυλόφιλους :P

Αυτό που λες περί πλασαρίσματος κτλ είναι κατά βάση σωστό, αλλά δεν νομίζω πως ένα τέτοιο επιχείρημα απαντάει ευθέως σε αυτό που έθεσε εκ νέου η Αναστασία: κάτι που σήμερα είναι ακραίο/αποτρόπαιο/περίεργο κτλ, δεν σημαίνει πως θα είναι και στο μέλλον, αλλά και κάτι που σήμερα είναι φυσιολογικό, ήταν ανώμαλο μέχρι και πριν από κάποια χρόνια. Για να το κατανοήσουμε καλύτερα, ας σκεφτούμε απλά πως θα νιώθαμε αν θέλαμε να είχαμε προγαμιαίες σχέσεις 30-40 χρόνια πριν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Απορρησα κι εγώ με τις αναλύσεις σου είναι η αλήθεια. Δε θα μπω στο πειρασμό και θα μείνω στο θέμα., αν και διαφωνώ κάθετα στη πρώτη παράγραφό σου. Η Αναστασία είπε οτι αυτοί που τόλμησαν νίκησαν. Κι έχει δίκιο. Εδώ όμως παίζονται και ζωές παιδιών.


EDIT:
@Κακιά Επιρροή
Να σου κάνω μια ερώτηση Παλιά οι άμβλωσεις θεωρούντο απαγορευμένες ενώ τώρα έχουμε πολλές χιλιάδες το χρόνο και δεν είναι πια κατακριτέο. Θεωρείς την άμβλωση πρόοδο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είμαι σίγουρη ότι θα χρειαστεί να το γράψω αρκετές φορές αυτό, γιατί πάντα θα έρχεται κάποιος να γράφει την άποψη του χωρίς ούτε να το σκεφτεί, ούτε να το διαβάσει. Ίσως μάλιστα να το έχω γράψει και σε προηγούμενη σελίδα και να μην το θυμάμαι:

Δεν υπάρχει λόγος να συγκρίνετε αν είναι εξίσου καλό για το παιδί ένα ομόφυλο ζευγάρι με ένα ετερόφυλο! Με το ίδρυμα να το συγκρίνετε, διότι από εκεί υιοθετούν! Δεν τα παίρνουν από κανένα άλλο ζευγάρι και απ'όσο γνωρίζω τα ετερόφυλα ζευγάρια έχουν προτεραιότητα στην υιοθεσία. Οπότε τσάμπα ασχολείστε με το αν είναι εξίσου καλά πρότυπα τα ομόφυλα ζευγάρια για τα παιδιά, διότι δεν πρόκειται να τεθεί ποτέ στην πράξη τέτοιο ζήτημα. Ασχοληθείτε καλύτερα με το αν ένα ομόφυλο ζευγάρι είναι καλύτερο από ίδρυμα. Αλήθεια υπάρχει κανείς σας που θα προτιμούσε να έχει μεγαλώσει σε ίδρυμα παρά με 2 γονείς ίδιου φύλου;

Επίσης, ένα ζευγάρι λεσβιών μπορεί στο άνετο να μεγαλώσει παιδί, χωρίς να χρειάζεται κανένα νόμο. Πολύ απλά κάνει κάποια από τις δύο τεχνητή γονιμοποίηση (ή σεξ) και το μεγαλώνει μετά με τη σύντροφο της όντας απλά άλλη μια ανύπανδρη μητέρα για το νόμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wagneriandandy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Θα συμφωνησω κι εγω με τη σειρα μου με το γαμο μεταξυ ομοφυλοφίλων. Απο τη στιγμη που η σχεση θα υπαρχει, δν καταλαβαινω γιατι ειναι τοσο κατακριτεα αυτη η επισημη δεσμευση. Θα προτιμουσα να καταργηθει ο θεσμος του γαμου που ο ρολος του ειναι να εξασφαλιζει οικονομικα και παρομοια ζητηματα :P
Δν ειναι θεμα πιστευω οπως αναφερεται ανοιχτομυαλιας η προοδευτικοτητας κτλ κτλ καθως η ομοφυλοφιλια υπηρχε απο τα αρχαια χρονια και θα εξακολουθει να υπαρχει.Ειναι θεμα επεκτασης ενος χαζου θεσμου...

Τωρα το αν η ομοφυλοφιλια ειναι κατι το φυσικο η οχι ειναι ενα θεμα που με προβληματιζει αρκετα. Αν το δουμε καθαρα βιολογικα απο το θεμα της αναπαραγωγης θα πουμε πολυ ευλογα πως δν ειναι. Ομως τοτε γιατι ο αντρας εχει πισω ερωτογενη περιοχη με αποτελεσμα να μπορει να ικανοποιηθει και με αυτον τον ανορθοδοξο τροπο? Η αφου ειναι εξ' ολοκληρου αφυσικο γιατι υπαρχει ομοφυλοφυλια αναμεσα και σε καποια ζωα? Βιολογικα πως ειναι δυνατον να υπαρχουν γονιδια για τη προδιαθεση πχ στην εγκληματικοτητα η οποια θεωρειται εξισου αφυσικη? Μηπως υπαρχουν και γονιδια που καθοριζουν την προδιαθεση στην ομοφυλοφιλια? Δν μου φαινεται τραγικα απιθανο παντως...

Τελος η Λια μ εβαλε σε σκεψεις οσον αφορα στην υιοθετηση καθως μεχρι τωρα ημουν αντιθετος για λογους που εχουν αναφερθει παραπανω ομως απο τη στιγμη που το παιδι θα μπορει να εχει μια καλυτερη ζωη, δν πιστευω πως το τιμημα του ομοφυλου ζευγαριου ειναι μεγαλυτερο απο αυτο του ιδρυματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι η ελληνική κοινωνία είναι έτοιμη να δεχτεί το γάμο μεταξύ ομοφυλοφιλικών ζευγαριών...
είναι όμως πανέτοιμη όταν πληρώνεται από αυτά τα ζευγάρια να τους παρέχει τα πάντα...
Βλέπε Μύκονο
Δλδ το πρόβλημα της κοινωνίας μας ποιο είναι? το να δει να πηγαίνουν στο Δημαρχείο δύο ντυμένοι γαμπροί? Αυτό είναι υποκριτικό...
Γιατί απ τη στιγμή που όλοι ξέρουμε ότι υπάρχουν ζευγάρια ομοφυλόφιλων και τους παραδεχόμαστε το δικαίωμα τους στον έρωτα και την αγάπη, για ποιο λόγο να μην τους παραδεχόμαστε τις νόμιμες απολαβές που έχουν τα ετεροφυλοφιλικά ζευγάρια, όπως σύνταξη, κοινή φορολογία κλπ?
Μήπως να τους πούμε ότι σας επιτρέπουμε να αγαπιόσαστε αλλά θα το κάνετε κρυφά.. πίσω απ την πόρτα του σπιτιού σας και δεν θα πείτε πουθενά ότι είσαστε ζευγάρι αλλά θα το παίζετε αδέρφια που ξέμειναν παρέα και είναι γεροντοπαλίκαρα...

Όσο για την υιοθεσία...Εδώ διαφωνώ...Μπορεί ένα ζευγάρι ομοφυλοφίλων να έχει τη δύναμη να δώσει όλα όσα χρειάζονται σε ένα παιδί...Δε θα αναφερθώ στα συναισθήματα...Θα λείπει όμως πάντοτε μία μητέρα ή ένας πατέρας...Θα λείπει πάντοτε ένα πρότυπο μητρικό ή πατρικό για το παιδί...
Ξέρεις πόσα παιδιά την σήμερον ημέρα στην Ελληνική - πουριτανική- κοινωνία μεγαλώνουν μόνο με τη μαμά τους και τη γιαγιά τους?
Ξέρεις πόσα παιδιά δεν βλέπουν ΠΟΤΕ τον χωρισμένο απ τη μαμά τους πατέρα τους?
Ξέρεις πόσα παιδάκια τα έχει παρατήσει η μαμά τους και μεγαλώνουν με τον μπαμπά τους?
Πραγματικά δεν βρίσκω καμία διαφορά στο να μεγαλώνουν με τη μαμά-γιαγιά τους απ το να μεγαλώνουν με τον μπαμπά - μπαμπά τους
Το βασικότερο που χρειάζεται ένα παιδί για να μεγαλώσει υγιές και σωστά είναι η Αγάπη και η φροντίδα.
Στο κάτω κάτω, αυτά τα ζευγάρια που θα υιοθετήσουν κι ολας ένα παιδάκι δεν θα είναι και τραγικά πολλά... πόσα πιστεύεις θα είναι σε όλη την επικράτεια? 100?200?500?1000???
Μπροστά στα 11 εκατομύρια πολιτών...
Γιατί αυτά τα παιδάκια να μην ξεφύγουν από ένα ίδρυμα να πάνε σε μια ιδιόμορφη οικογένεια?

@Κακιά Επιρροή
Να σου κάνω μια ερώτηση Παλιά οι άμβλωσεις θεωρούντο απαγορευμένες ενώ τώρα έχουμε πολλές χιλιάδες το χρόνο και δεν είναι πια κατακριτέο. Θεωρείς την άμβλωση πρόοδο?
Θεωρώ πρόοδο το ότι οι άνθρωποι έχουν την ΕΠΙΛΟΓΗ να κάνουν αυτό που θεωρούν σωστότερο για τον εαυτό τους και για την ζωή τους
Το αν ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ λάθος ή σωστά δεν είμαι σε θέση να το κρίνω
Το τι θα διάλεγα για λογαριασμό μου μόνο ξέρω αν ήμουν στη θέση τους
Θεωρώ πρόοδο το οτιδήποτε δίνει στον άνθρωπο την ελευθερία και τα μέσα να κάνει τις επιλογές του



Γιατί βάζετε στο μυαλό σας μόνο νεαρά ζευγάρια?
Γιατί δεν μπορείτε να σκεφτείτε ένα ζευγάρι ομοφυλόφιλων που είναι μαζί 20-30 χρόνια όπως οι γονείς σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Όσο για την υιοθεσία...Εδώ διαφωνώ...Μπορεί ένα ζευγάρι ομοφυλοφίλων να έχει τη δύναμη να δώσει όλα όσα χρειάζονται σε ένα παιδί...Δε θα αναφερθώ στα συναισθήματα...Θα λείπει όμως πάντοτε μία μητέρα ή ένας πατέρας...Θα λείπει πάντοτε ένα πρότυπο μητρικό ή πατρικό για το παιδί...

Αρα διαφωνεις και με το μεγαλωμα ενος παιδιου απο μια ανυπαντρη μητερα??Αφου και εκει θα λειπει το πατρικο προτυπο..Εγω διαφωνω μαζι σου..Αν υπαρχει αγαπη απο την ανυπαντρη μητερα η απο το ζευγαρι των ομοφυλοφιλων ολα ξεπερνιουνται..

Δεν υπάρχει λόγος να συγκρίνετε αν είναι εξίσου καλό για το παιδί ένα ομόφυλο ζευγάρι με ένα ετερόφυλο! Με το ίδρυμα να το συγκρίνετε, διότι από εκεί υιοθετούν!

Οντως εχεις πληρες δικαιο..Δεν το ειχα σκεφτει ετσι..

Με τον ίδιο τρόπο λοιπόν, με δυσκολίες μεν αλλά όχι ακατόρθωτο δε, θα μπορούσαν να ξεπεραστούν οι όποιες δυσκολίες της εποχής μας και να μεγαλώσουν μικρά παιδιά δίπλα σε γονιούς που θα τα αγαπούν αντί να είναι πεταμένα σε κάποιο ίδρυμα

Ουτε αυτο το ειχα σκεφτει να πω την αληθεια μου..Εγω το θεωρω προοδο να γινει κατι τετοιο..Απο τα ιδρυματα το να μεγαλωνει ενα παιδι με 2 ομοφυλοφιλους γονεις που το γεμιζουν αγαπη,οχι απλα ειναι προτιμοτερο,αλλα ειναι φανταστικο γι'αυτο το παιδι..

Θεωρώ πρόοδο το ότι οι άνθρωποι έχουν την ΕΠΙΛΟΓΗ να κάνουν αυτό που θεωρούν σωστότερο για τον εαυτό τους και για την ζωή τους
Το αν ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ λάθος ή σωστά δεν είμαι σε θέση να το κρίνω
Το τι θα διάλεγα για λογαριασμό μου μόνο ξέρω αν ήμουν στη θέση τους
Θεωρώ πρόοδο το οτιδήποτε δίνει στον άνθρωπο την ελευθερία και τα μέσα να κάνει τις επιλογές του

Για το θεμα των αμβλωσεων συμφωνω 1000% νμε την κουε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Θεωρώ πρόοδο το ότι οι άνθρωποι έχουν την ΕΠΙΛΟΓΗ να κάνουν αυτό που θεωρούν σωστότερο για τον εαυτό τους και για την ζωή τους
Το αν ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ λάθος ή σωστά δεν είμαι σε θέση να το κρίνω
Το τι θα διάλεγα για λογαριασμό μου μόνο ξέρω αν ήμουν στη θέση τους
Θεωρώ πρόοδο το οτιδήποτε δίνει στον άνθρωπο την ελευθερία και τα μέσα να κάνει τις επιλογές του
Άρα ο,τι διευρύνει τις επιλογές μας, ανεξαρτήτως αν κάνουμε κακό ή όχι στους άλλους, είναι πρόοδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Είναι και αυτοί μια κοινωνική ομάδα…Με το θέμα του θρησκευτικού γάμου διαφωνώ…ο πολιτικός με αφήνει αδιάφορο…όσο για τις υιοθεσίες από ομοφυλόφιλα ζευγάρια δεν το βρίσκω και το πιο λογικό στην κοινωνία που ζούμε…Στην Αγγλία που τα αποδέχονται αυτά που έχουν ανοίξει μαγαζιά μόνο για αυτούς που υπάρχουν πολυκατοικίες μόνο για αυτά τα άτομα.. που έχουν δημιουργηθεί καφέ μόνο για ομοφυλόφιλους… που γίνονται παρέλασης όλα καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Άρα ο,τι διευρύνει τις επιλογές μας, ανεξαρτήτως αν κάνουμε κακό ή όχι στους άλλους, είναι πρόοδος.
μπορείς να το πεις κι έτσι
θεωρώ απλά ότι το μέσον, το εργαλείο, έχει πολλές χρήσεις
με ένα μαχαίρι μπορείς να κόψεις το ψωμί σου, μπορείς να σφάξεις κι έναν άνθρωπο
επειδή λοιπόν, το μαχαίρι μπορεί να κάνει και κακό, δε θα σταματήσουμε να κάνουμε μαχαίρια
Η διάσπαση του ατόμου ήταν τεράστια πρόοδος αλλά έγινε και ατομική βόμβα

το με ποιον τρόπο χρησιμοποιεί κάποιος τις δυνατότητες που του παρέχονται είναι αυτό που τον κάνει να γίνεται είτε "καλός" είτε "κακός"

η επιστήμη έχει χρέος να προοδεύει και να δημιουργεί τα μέσα, ο άνθρωπος απ την άλλη έχει χρέος να τα χρησιμοποιεί με συνετό τρόπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Σαν debate μου μοιάζει ο διάλογος μας :hehe: Φυσικά εγώ με τις αρνητικές ψήφους. Αλλα δε με πολυνοιάζει :P
Μιας και ανέφερες για μαχαίρια, να σου φέρω ένα άλλο παράδειγμα, η οπλοχρησία έχει απαγορευθεί, παρότι ήταν ένα τεχνολογικό επίτευγμα. Κρίθηκε οτι ήταν επικύνδινη για την κοινωνια, και ο άνθρωπος ανίκανος στο να χρησιμοποιήσει τη τεχνολογία με σύνεση. Άρα λοιπόν οτι είναι πρόοδος δε σημαίνει οτι είναι και εφαρμόσιμη για τον άνθρωπο. Ή μήπως πάλι όχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Σαν debate μου μοιάζει ο διάλογος μας :hehe: Φυσικά εγώ με τις αρνητικές ψήφους. Αλλα δε με πολυνοιάζει :P
Μιας και ανέφερες για μαχαίρια, να σου φέρω ένα άλλο παράδειγμα, η οπλοχρησία έχει απαγορευθεί, παρότι ήταν ένα τεχνολογικό επίτευγμα. Κρίθηκε οτι ήταν επικύνδινη για την κοινωνια, και ο άνθρωπος ανίκανος στο να χρησιμοποιήσει τη τεχνολογία με σύνεση. Άρα λοιπόν οτι είναι πρόοδος δε σημαίνει οτι είναι και εφαρμόσιμη για τον άνθρωπο. Ή μήπως πάλι όχι?


ε... ας επιτρέψουν τότε και το γάμο στους ομοφυλόφιλους κι αν δουν ότι είναι καταστροφικό για τον άνθρωπο και τις ανθρώπινες σχέσεις, τότε να τους βγάλουν στην παρανομία :P
Βρε... εδώ μιλάμε για τα βασικά ανθρώπινα δικαιώματα κάποιων ανθρώπων που έχουν διαφορετική σεξουαλική κατεύθυνση απ το Μ.Ο.



όσο για τα όπλα, για να σου απαντήσω και σε αυτό αν και εκτός θέματος... υπάρχουν χώρες που επιτρέπονται, πολιτίες των ΗΠΑ που επιτρέπονται, στην δε Ελλαδίτσα μας, τα αεροβόλα (τα οποία είναι ικανά να σε σκοτώσουν αν την φας από κοντα και σε καλό σημείο) επίσης επιτρέπονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ασχοληθείτε καλύτερα με το αν ένα ομόφυλο ζευγάρι είναι καλύτερο από ίδρυμα. Αλήθεια υπάρχει κανείς σας που θα προτιμούσε να έχει μεγαλώσει σε ίδρυμα παρά με 2 γονείς ίδιου φύλου;

Επίσης, ένα ζευγάρι λεσβιών μπορεί στο άνετο να μεγαλώσει παιδί, χωρίς να χρειάζεται κανένα νόμο. Πολύ απλά κάνει κάποια από τις δύο τεχνητή γονιμοποίηση (ή σεξ) και το μεγαλώνει μετά με τη σύντροφο της όντας απλά άλλη μια ανύπανδρη μητέρα για το νόμο.

Ναι. Και εγώ συμφωνώ ότι το παιδί θα έχει περισσότερη φροντίδα με τους ομόφυλους γόνεις από ότι σε ίδρυμα. Επίσης, πιστεύω ότι μερικά από αυτά τα παιδιά δεν θα έχουν πρόβλημα με τις προτιμήσεις των γονιών τους...

Όμως δεν είναι και τραβηγμένο το κόμπλεξ και η ντροπή την οποία είναι πολύ πιθανό να νιώσει το παιδί στο σχολείο. Μου φαίνεται δύσκολο να μείνει κρυφή η ιδιαιτερότητα του γιατί σαν ιδιαιτερότητα θα αντιμετωπίζεται. Και για να πω την αλήθεια τα παιδιά σε μικρή ηλικία δεν είναι και τόσο αθώα. Συνήθως αποτυπώνουν τις προκαταλήψεις των γονιών τους και της κοινωνίας. Αν είσαι διαφορετικός (υπέρβαρος, κοντός κτλ) θα σε αντιμετωπίσουν πολύ πιθανό με χλεύη. Νομίζεις ότι δεν θα είναι πιθανό να αντιπαθήσει τους γονείς του;

Μελλοντικά είναι πολύ πιθανό να υπάρχει ανεκτικότητα στο ζήτημα. Απλώς δεν μπορούμε να φτάσουμε από την ομοφοβία στην αποδοχή υιοθέτησης παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια... Πρέπει η κοινωνία να αποδεχτεί την ομοφυλοφιλία πράγμα που στη χώρα μας δεν νομίζω να ισχύει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι. Και εγώ συμφωνώ ότι το παιδί θα έχει περισσότερη φροντίδα με τους ομόφυλους γόνεις από ότι σε ίδρυμα. Επίσης, πιστεύω ότι μερικά από αυτά τα παιδιά δεν θα έχουν πρόβλημα με τις προτιμήσεις των γονιών τους...

Όμως δεν είναι και τραβηγμένο το κόμπλεξ και η ντροπή την οποία είναι πολύ πιθανό να νιώσει το παιδί στο σχολείο. Μου φαίνεται δύσκολο να μείνει κρυφή η ιδιαιτερότητα του γιατί σαν ιδιαιτερότητα θα αντιμετωπίζεται. Και για να πω την αλήθεια τα παιδιά σε μικρή ηλικία δεν είναι και τόσο αθώα. Συνήθως αποτυπώνουν τις προκαταλήψεις των γονιών τους και της κοινωνίας. Αν είσαι διαφορετικός (υπέρβαρος, κοντός κτλ) θα σε αντιμετωπίσουν πολύ πιθανό με χλεύη. Νομίζεις ότι δεν θα είναι πιθανό να αντιπαθήσει τους γονείς του;

Μελλοντικά είναι πολύ πιθανό να υπάρχει ανεκτικότητα στο ζήτημα. Απλώς δεν μπορούμε να φτάσουμε από την ομοφοβία στην αποδοχή υιοθέτησης παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια... Πρέπει η κοινωνία να αποδεχτεί την ομοφυλοφιλία πράγμα που στη χώρα μας δεν νομίζω να ισχύει...
Θεωρείς δηλαδή ότι είναι καλύτερο για ένα παιδί να μεγαλώσει σε ίδρυμα, χωρίς καμία αγάπη και στοργή, για να μην το κοροϊδεύουν στο σχολείο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Όχι. Θεωρώ ότι και η υιοθεσία ενός παιδιού από ένα ομόφυλο ζευγάρι περιέχει δυσεπίλυτα προβλήματα τα οποία μπορεί να επηρεάσουν τον ψυχισμό του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όχι. Θεωρώ ότι και η υιοθεσία ενός παιδιού από ένα ομόφυλο ζευγάρι περιέχει δυσεπίλυτα προβλήματα τα οποία μπορεί να επηρεάσουν τον ψυχισμό του...
Ακόμα και αν δεχτώ ότι έτσι είναι, θες να πεις ότι αν μεγαλώσει σε ίδρυμα ο ψυχισμός του θα είναι πιο υγιής; :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Εγώ απλώς αναφέρω κάποιες οπτικές τις οποίες εσύ φαίνεται δεν τις είχες συνυπολογίσει...


:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top