Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Καλέ μου, υπάρχουν και κάποιες κοπέλες εκεί έξω (αυτές που κρύβονται πίσω από τις θεές φίλες τους και τρώνε τα νύχια τους, όσο εσύ μιλάς στις θεές φίλες τους) που δε βλέπουν το γάμο σαν τακτοποίηση αλλά σαν όνειρο για συντροφικότητα, αγάπη, οικογένεια, παιδιά.

Σοκαρίστηκες;:P

Καθόλου, γιατί να σοκαριστώ καλή μου ; Τακτοποίηση δεν είναι όλα αυτά ; 'Αστε την αγάπη, καραμέλα την καταντήσατε, μπορείς να αγαπάς μια γυναίκα και χωρίς οικογένεια, άλλες είναι οι προθέσεις σας συνήθως. Δεν μιλάω σε θεές, αν μιλούσα δεν θα ήμουν εδώ αυτή τη στιγμή. Φιλάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά !
Διάβασα το θέμα σας και μου άρεσε πολύ. Μπράβο !
Εγώ έχω σχέση με 17,5 χρόνια διαφορά (μεγαλύτερος )και είμαστε μαζί 4,5 χρόνια .Περνάμε πολύ καλά μαζί και έχουμε περάσει πολλά ώστε πλέον να είμαστε πολύ δεμένη παρόλο που αυτά τα χρόνια και οι δικοί μου άνθρωποι αλλά κατά μικρότερο ποσοστό και οι δικοί του να έχουν αντιρρήσεις .Επίσης είχαμε τα κλασικά .... βλέμματα περίεργα στο δρόμο ,σχόλια κτλ κτλ αλλά όλα αυτά δεν κατάφεραν να μας επηρεάσουν .
Δεν είμαστε μαζί από συμφέρον ,αλλά επειδή πραγματικά περνάμε ωραία και αγαπιόμαστε πολύ .Θεωρώ ότι είναι ο μόνος άνθρωπος που έχω γνωρίσει που μοιάζει τόσο πολύ με μένα στον τρόπο σκέψης και ζωής. Ο μόνος που με καταλαβαίνει :)
Συζούμε εδώ και ενάμιση χρόνο και τώρα σκεφτόμαστε να κάνουμε οικογένεια .Το θέλω αρκετά και είναι και η κατάλληλη ώρα .
Το θέμα είναι ότι η οικογένεια μου δεν μπορεί να καταλάβει πόσο τον αγαπάω και ακόμα και τώρα προσπαθεί να μας χωρίσει .Πιστεύω πως αν τους ακούσω και το κάνω(για να αποφύγω την γκρίνια τους την οποία δεν αντέχω άλλο….:confused:) ,θα είμαι δυστυχισμένη. Αν δεν το κάνω θα έχω προβλήματα ...... μια ζωή και δεν ξέρω τι να κάνω ειλικρινά .
Θα ήθελα την γνώμη σας ,κυρίως όσον έχετε τέτοια εμπειρία για να ξέρω τι με περιμένει σε κάθε περίπτωση ,καθώς δεν τυγχάνει να γνωρίζω άλλο ζευγάρι με τέτοια διαφορά ηλικίας ώστε να έχω κάποιον να με καταλάβει
Σας ευχαριστώ πολύ :)

Himela, απο τα μπολνταρισμενα, διακρινεις η κοπελα να εχει καπου αμφιβολιες?
Οι μοναδικες της ανησυχιες περιοριζονται στην εναντιωση της οικογενειας της που εκφραζεται με γκρινια, κατι που την εχει πια κουρασει.
Συγγνωμη, αλλα εαν νομιζουμε, ακομα και συνομιλικος εαν ειναι ο αλλος ή με μικρη διαφορα ηλικιας, οτι με την παροδο του χρονου υπαρχει εγγυηση για την εξελιξη και των δυο στη σχεση, ειμαστε πολυ γελασμενοι.
Τουλαχιστον ας κανουμε οικογενεια με καποιον που αγαπαμε και εχουμε καταληξει μετα απο καιρο οτι μας ταιριαζει, ασχετως ηλικιας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Himela, απο τα μπολνταρισμενα, διακρινεις η κοπελα να εχει καπου αμφιβολιες?
Οι μοναδικες της ανησυχιες περιοριζονται στην εναντιωση της οικογενειας της που εκφραζεται με γκρινια, κατι που την εχει πια κουρασει.
Συγγνωμη, αλλα εαν νομιζουμε, ακομα και συνομιλικος εαν ειναι ο αλλος ή με μικρη διαφορα ηλικιας, οτι με την παροδο του χρονου υπαρχει εγγυηση για την εξελιξη και των δυο στη σχεση, ειμαστε πολυ γελασμενοι.
Τουλαχιστον ας κανουμε οικογενεια με καποιον που αγαπαμε και εχουμε καταληξει μετα απο καιρο οτι μας ταιριαζει, ασχετως ηλικιας...

Η Χιμελα αγαπάει μάλλον πολύ την χίμαιρα, φαίνεται κι απ'αυτά που γράφει για τα όνειρα. Μυρίστε τον καφέ και συνέλθετε, πέρα και πάνω από τα όνειρα υπάρχει κάτι που λέγεται ζωή. Καλύτερα με μερικές δύσκολες εμπειρίες που θα σε ψήσουν παρά ο χορός ημιπαρθένων που ονειρεύεται μια ζωή τα νόμιμα κρεβάτια όπως λέει και ο Καρυωτάκης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
Βλέπω οτι το κάναμε πολύ προσωπικό. Εγώ απλά είπα τη γνώμη μου. Όσο για το αν κάποιος είναι 40 και δεν έχει παντρευτεί, όχι δε θεωρώ οτι ο λόγος είναι τόσο απλός "δε βρήκε τον κατάλληλο άνθρωπο". Αν ψάχνεις βρίσκεις. Προφανώς δεν είχε αυτό στο μυαλό του, δεν ήταν αυτός ο σκοπός του και είναι απολύτως σεβαστό.

Η Χιμελα αγαπάει μάλλον πολύ την χίμαιρα, φαίνεται κι απ'αυτά που γράφει για τα όνειρα.

Δεν έχω ιδέα για τι μιλάς. Επίτρεψέ μου όμως να έχω τα δικά μου όνειρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Αν ψαχνεις,βρισκεις τον ανθρωπο σου? Με συγχωρεις αλλα δεν ειναι τοσο απλο..Και ακομα και να μην θελει να παντρευτει..Λες τωρα οτι σου ειναι απολυτως σεβαστο και μερικα ποστ πισω ειπες οτι αρμενιζει στραβα..

Και το θεμα δεν το καναμε προσωπικο..Σε φορουμ ειμαστε,γραφουμε τις αποψεις μας και ο καθενας ειναι ελευθερος να τις σχολιασει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Kι εγώ νομίζω ότι το θέμα έγινε προσωπικό από τη στιγμή που το επιχείρημα σου ήταν ότι είδες τις ρυτίδες του κτλ.

Κι εγώ είμαι μισοαπαισιόδοξη με το θέμα της διαφοράς ηλικίας, αλλά περι ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Καλύτερα μεγάλες διαφορές ηλικίας παρά άνθρωποι κλεισμένοι στη μοναξιά τους.

Και σε κάθε περίπτωση, απορώ πως ψάχνει κανείς για να παντρευτεί και πόσες αυταπάτες δημιουργεί στον εαυτό του ψάχνοντας με σκοπό να παντρευτεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
Λες τωρα οτι σου ειναι απολυτως σεβαστο και μερικα ποστ πισω ειπες οτι αρμενιζει στραβα..

Μιλούσα για κάποιον άνθρωπο που θέλει να παντρευτεί γενικά (σαν τον φίλο της κοπέλας που έγραψε την ιστορία) και είπα οτι να θέλεις να παντρευτείς και να πας 40 και να μην έχεις παντρευτεί, είναι κάπως περίεργο. Δε μίλησα για ανθρώπους που δεν έχουν σκοπό να παντρευτούν, αυτό είναι δικαίωμά τους.

απορώ πως ψάχνει κανείς για να παντρευτεί και πόσες αυταπάτες δημιουργεί στον εαυτό του ψάχνοντας με σκοπό να παντρευτεί.

Δεν έχω σκοπό να παντρευτώ. Έχω πει κι αλλού οτι ο γάμος δε με ενδιαφέρει. Με ενδιαφέρει να έχω οικογένεια και παιδιά. Δυστυχώς στην Ελλάδα το ένα φέρνει το άλλο. Μόνο γι' αυτό το λόγο θα παντρευτώ, κατά τα άλλα, είμαι κατά του γάμου.

Kι εγώ νομίζω ότι το θέμα έγινε προσωπικό από τη στιγμή που το επιχείρημα σου ήταν ότι είδες τις ρυτίδες του κτλ.

Νομίζεις οτι της είπα να σκεφτεί καλά αν θα κάνει οικογένεια με αυτόν τον άνθρωπο για τις ρυτίδες του; :eek:

Τότε γιατί είπα;

Δεν ήθελα να κάνω παιδί με έναν άνθρωπο κουρασμένο από τη ζωή. Δε θα ήταν δίκαιο ούτε για μένα, ούτε για κείνον, ούτε για το παιδί.

Τέλος πάντων, η κοπέλα ζήτησε κάποιον που έχει ίδια εμπειρία μαζί της, κι εγώ απάντησα. Από κει και πέρα βλέπω οτι οι απόψεις μου γίνονται προϊόν κοροϊδίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Λυπάμαι που θα το πω, αλλά ένας άντρας που κοίταξε μια μικρούλα, δε μου φαίνεται και (τόσο) σοβαρός. Αυτός είναι ο μεγάλος, πρέπει να σκεφτεί οτι θα σε χαραμίσει αν σε κρατήσει κοντά του, γιατί αυτές οι σχέσεις έχουν ημερομηνία λήξης (Νεράϊδα, χαίρομαι που οι γονείς σου είναι εξαίρεση, σκέψου όμως οτι εκείνοι παντρεύτηκαν μια γενιά πίσω).

Είμαι καλεσμένη σε λίγες μέρες σε γάμο, αυτή 25 αυτός 39. Ο θείος μου στα 45 παντρεύτηκε πέρισυ κι η γυναίκα του είναι 30. Περιμένουν παιδί. Αν και δεν μου αρέσουν οι σχέσεις με μεγάλη διαφορά ηλικίας, είναι εξωφρενική η άποψη ότι αυτός που κοίταξε 1 ''μικρούλα'' δεν είναι σοβαρός ή ότι το βλέπει σαν εφήμερη σχέση.

Είχα μια σχέση κι εγώ με μεγάλη διαφορά ηλικίας (μεγαλύτερος). Τον είχα θεοποιήσει, δεν έβλεπα και δεν άκουγα τίποτα, στα μάτια μου φαινόταν ο τέλειος. Μετά από κάποια χρόνια ξύπνησα κάποιο πρωί και κοιμόταν, τον κοιτούσα και ξαφνικά παρατήρησα τις ρυτίδες, το γερασμένο και κουρασμένο πρόσωπο. Εκείνη τη στιγμή κατάλαβα πως έπαψα να τον αγαπώ. Γιατί η αγάπη σε τυφλώνει και δε βλέπεις τίποτα. Ήθελα σαν τρελή για χρόνια να είμαι μαζί του, όμως μέσα μου βαθειά ήξερα πως δε θα είχαμε μέλλον. Δεν ήθελα να κάνω παιδί με έναν άνθρωπο κουρασμένο από τη ζωή. Δε θα ήταν δίκαιο ούτε για μένα, ούτε για κείνον, ούτε για το παιδί.

Πάντως η αληθινή αγάπη δεν επηρεάζεται από ρυτίδες.

Τώρα, όπως είπα παραπάνω, είμαι με κάποιον μικρότερο. Είναι απίστευτη αίσθηση να βλέπεις το πρόσωπό του αρυτίδιαστο και νεανικό. Για να μη μιλήσω για το σεξ βέβαια...

Μου φαίνεται αδιανόητο να μιλάς τόσο αρνητικά για σχέσεις στις οποίες ο άντρας είναι μεγάλος, να τον κρίνεις σαν ασόβαρο και την ίδια στιγμή να είσαι η ίδια σε σχέση με μικρότερο άντρα. Και με επιχειρήματα του στυλ ''έχει αρυτίδιαστο και νεανικό πρόσωπο και κάνει καλό σεξ''. Εσύ δηλ. είσαι σοβαρή και όλοι οι υπόλοιποι που έχουν σχέση με μικρότερα άτομα χαζοχαρούμενοι? Πώς βγάζεις αυτό το συμπέρασμα?

Καλέ μου, υπάρχουν και κάποιες κοπέλες εκεί έξω (αυτές που κρύβονται πίσω από τις θεές φίλες τους και τρώνε τα νύχια τους, όσο εσύ μιλάς στις θεές φίλες τους) που δε βλέπουν το γάμο σαν τακτοποίηση αλλά σαν όνειρο για συντροφικότητα, αγάπη, οικογένεια, παιδιά.

Σοκαρίστηκες;:P

Δηλ. πρέπει να μην βλέπεσαι για να θες συντροφικότητα κι αγάπη ? Και επίσης με εντυπωσιάζει η ''κριτική'' που ασκείς σε κάποιον που θέλει την θεά όταν κι εσύ καμαρώνεις για το ''αρυτίδιαστο πρόσωπο'' του συντρόφου σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
κοριτσια ηρεμα:) δεν θα παντρευτειτε εσεις:P
μην τσακωθειτε τωρα για τον γαμο μιας αλλης κοπελας...:(

ο καθενας κανει τις επιλογες του ειπαμε γιαυτο και ονομαζομαστε ενηλικες και ειμαστε ελευθεροι να κανουμε οτι θελουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δηλ. πρέπει να μην βλέπεσαι για να θες συντροφικότητα κι αγάπη ? Και επίσης με εντυπωσιάζει η ''κριτική'' που ασκείς σε κάποιον που θέλει την θεά όταν κι εσύ καμαρώνεις για το ''αρυτίδιαστο πρόσωπο'' του συντρόφου σου.

και που να την ήθελε και θεά ο δόλιος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina Kechaya

Νεοφερμένος

Η Katerina Kechaya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Δημοσιογράφος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά !
Διάβασα το θέμα σας και μου άρεσε πολύ. Μπράβο !
Εγώ έχω σχέση με 17,5 χρόνια διαφορά (μεγαλύτερος )και είμαστε μαζί 4,5 χρόνια .Περνάμε πολύ καλά μαζί και έχουμε περάσει πολλά ώστε πλέον να είμαστε πολύ δεμένη παρόλο που αυτά τα χρόνια και οι δικοί μου άνθρωποι αλλά κατά μικρότερο ποσοστό και οι δικοί του να έχουν αντιρρήσεις .Επίσης είχαμε τα κλασικά .... βλέμματα περίεργα στο δρόμο ,σχόλια κτλ κτλ αλλά όλα αυτά δεν κατάφεραν να μας επηρεάσουν .
Δεν είμαστε μαζί από συμφέρον ,αλλά επειδή πραγματικά περνάμε ωραία και αγαπιόμαστε πολύ .Θεωρώ ότι είναι ο μόνος άνθρωπος που έχω γνωρίσει που μοιάζει τόσο πολύ με μένα στον τρόπο σκέψης και ζωής. Ο μόνος που με καταλαβαίνει :)
Συζούμε εδώ και ενάμιση χρόνο και τώρα σκεφτόμαστε να κάνουμε οικογένεια .Το θέλω αρκετά και είναι και η κατάλληλη ώρα .
Το θέμα είναι ότι η οικογένεια μου δεν μπορεί να καταλάβει πόσο τον αγαπάω και ακόμα και τώρα προσπαθεί να μας χωρίσει .Πιστεύω πως αν τους ακούσω και το κάνω(για να αποφύγω την γκρίνια τους την οποία δεν αντέχω άλλο….:confused:) ,θα είμαι δυστυχισμένη. Αν δεν το κάνω θα έχω προβλήματα ...... μια ζωή και δεν ξέρω τι να κάνω ειλικρινά .
Θα ήθελα την γνώμη σας ,κυρίως όσον έχετε τέτοια εμπειρία για να ξέρω τι με περιμένει σε κάθε περίπτωση ,καθώς δεν τυγχάνει να γνωρίζω άλλο ζευγάρι με τέτοια διαφορά ηλικίας ώστε να έχω κάποιον να με καταλάβει
Σας ευχαριστώ πολύ :)

ilek, καλησπέρα.

Έχω γράψει ξάνα σε αυτό το θέμα, μιας και έχω υπάρξει και εξακολουθώ να υπάρχω σε παρομοιώδη θέση με εσένα (με διαφορετικούς ανθρώπους).
Την πρώτη φορά, η διαφορά ηλικίας ήταν στα 15 χρόνια, τώρα είναι στα 17.

Το βασικό που μου έχουν "διδάξει" αυτές οι δύο τελείως διαφορετικές μεταξύ τους ιστορίες, είναι πως η ευτυχία, η χημεία, ο ερωτισμός, η διάθεση για αλληλοϋποχωρήσεις, η προοπτική και πολλά πολλά άλλα ουδεμία σχέση έχουν με την ηλικία. Μα ουδεμία!

Αναφέρεις στο κείμενό σου, πως είναι ο μόνος άνθρωπος που αισθάνεσαι πως σε καταλαβαίνει. Θέλεις και ισχυρότερο επιχείρημα από αυτό; Όσο αισθάνεσαι, πλήρης, ερωτευμένη και ήρεμη και όσο όλο αυτό σου δημιουργεί την πεποίθηση πως θα έχει διάρκεια, δε βρίσκω κανέναν απολύτως λόγο γιατί να μην προχωρήσεις.
Τα προβλήματα με τους γονείς, τα οποία δυστυχώς επίσης γνωρίζω από πρώτο χέρι, είτε θα εξομαλυνθούν μόλις τα πράγματα αρχίζουν να αποκτούν μια σταθερή πορεία, είτε απλώς θα παραμείνουν ως έχουν. Κάτι το οποίο δε θεωρώ και πολύ πιθανό, να σου πω την αλήθεια μου. Ξέρεις καλύτερα από μένα ότι συνήθως, αν όχι πάντα, αυτού του τύπου οι γονεϊκές αντιδράσεις δεν αποτελούν παρά τον άσσο που έχουν κρυμμένο στο μανίκι. Όταν εσύ παρουσιάσεις τον δικό σου, τα πράγματα θα τεθούν επί τάπητος. Τότε είναι που εσύ και εκείνος βεβαίως, θα πρέπει να φροντίσετε, να δείξετε όσο πιο σίγουροι μπορείτε για την επιλογή σας, χωρίς να αφήσετε και πολλά πολλά περιθωρία για κουβέντες και αναθεωρήσεις.

Αν εσύ αισθάνεσαι σίγουρη μαζί του, μη φοβάσαι τίποτα.

Για την ιστορία και για τα άνω γραφόμενα που ανάγνωσα από τα υπόλοιπα μέλη, επέτρεψε μου, 2-3 επισημάνσεις.

1.) Το να φτάνει κάποιος στα 40 χώρις να έχει "προλάβει" να κάνει οικογένεια, ΟΧΙ δεν συνεπάγεται ...κουσούρι. Ίσως προσδίδει μια προηγούμενη επιπολαιότητα, ίσως αναβλητικότητα, ίσως και απλώς υπεραπαιτητικότητα. Σίγουρα όμως δεν αποτελεί κριτήριο ..προβλήματος. (εκ πρώτης όψεως τουλάχιστον).

2.) Οι σχέσεις με τέτοια διαφορά ηλικίας, δεν είναι apriori καταδικασμένες και ούτε χωρόυν όλες μαζί σε ένα τσουβάλι. Πειράζει που εγώ θέλω να έχω το ολόδικό μου; (τσουβάλι πάντα)

3.) Ναι υπάρχουν εκεί έξω, άντρες γύρω στα 40+ που αναζητούν, αγάπη, συντροφικότητα, σταθερότητα και όλο αυτό υπό τη σκέπη του ενθουσιασμού και της τρέλας μιας 25αράς.
Εγώ πάντως στην πρόταση γάμου που μου έγινε, απάντησα ναι! Και φωναχτό μάλιστα.

Καλή τύχη, γλυκιά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilek

Νεοφερμένος

Η ilek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Kαλησπέρα σε όλους

Κατʼαρχάς επειδή με ρωτήσατε, να πω ότι είμαι 25 ετών .
Είπα εξʼ αρχής ότι δεν είμαστε μαζί από συμφέρον για να μην τεθεί θέμα ʽτακτοποίησηςʼ. Δεν είμαι τέτοιο άτομο και ούτε πρόκειται να γίνω. Γιʼαυτό δουλεύω άλλωστε και προσπαθώ συνέχεια ώστε να έχω αργότερα όπως και τώρα την μαγκιά να πω πως ότι κατάφερα το κατάφερα μόνη μου και να είμαι περήφανη.

Όπως πολύ σωστά κατάλαβε η neraida πρέπει να διαλέξω. Πράγμα το οποίο με προβληματίζει γιατί είμαι πολύ δεμένη με τους δικούς μου. Θέλω να κάνω και την ζωή μου όμως γιατί σε αυτήν την εποχή δύσκολα βρίσκεις τον άνθρωπό σού .Γιʼαυτό δεν ψάχνονται όλοι? Ποιος δεν θέλει αγάπη, στοργή ,κατανόηση, ομορφιά :D..., εξυπνάδα και ένα αντίγραφο του εαυτού του στον άνθρωπο του ?Όλα αυτά έχουμε μεταξύ μας.

Όχι Himela δεν έχει κάνει ποτέ οικογένεια και ούτε έχει παιδιά .Ο λόγος ήταν ότι ήθελε να κάνει καριέρα.
Pastel σε ευχαριστώ πολύ!! Καλή τύχη και σε εσένα...!!:)


Σας ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας παιδιά !Φιλάκια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ilek, καλησπέρα.

Έχω γράψει ξάνα σε αυτό το θέμα, μιας και έχω υπάρξει και εξακολουθώ να υπάρχω σε παρομοιώδη θέση με εσένα (με διαφορετικούς ανθρώπους).
Την πρώτη φορά, η διαφορά ηλικίας ήταν στα 15 χρόνια, τώρα είναι στα 17.

Αν δεν γίνομαι αδιάκριτος, μιας και αναφέρεις κι άλλη σχέση που είχες με διαφορά ηλικίας, το επιδιώκεις ή απλά τυχαίνει; (ή γενικά όσοι προτιμούν τέτοια σχέση.Με αφορμή το μήνυμα της Παστέλ το αναφέρω)
Ουσιαστικά δηλαδή αναρωτιέμαι αν πρόκειται για συμπτώσεις ή απλά βρίσκεις χαρακτηριστικά που συνατντάς σε μεγαλύτερους από ότι σε άτομα κοντά στην ηλικία σου.


Συμφωνώ σε πολλά πράγματα στο ποστ σου.
Το βασικό που μου έχουν "διδάξει" αυτές οι δύο τελείως διαφορετικές μεταξύ τους ιστορίες, είναι πως η ευτυχία, η χημεία, ο ερωτισμός, η διάθεση για αλληλοϋποχωρήσεις, η προοπτική και πολλά πολλά άλλα ουδεμία σχέση έχουν με την ηλικία. Μα ουδεμία!
Στο μόνο θέμα που κολλάω είναι η δημιουργία οικογένειας.Αλλά δεν είμαι σε θέση να ξέρω..απλά μου φαίνεται περίεργο να φανταστώ οικογένεια με τόσο μεγάλη διαφορά ηλικίας και να κρατήσει.
Το έχω δει να συμβαίνει σε γνωστό μου πρόσωπο και μου έχει μείνει η απορία.
Αλλά θα μου πεις εδώ πολλές φορές δεν κρατάνε και οικογένειες που είναι κοντά σε ηλικία, οπότε τί διαφορετικό να έχει μια οικογένεια με διαφορά ηλικίας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
Πραγματικά πρώτη φορά σε αυτό το φόρουμ που δεν γίνομαι κατανοητή και νιώθω οτι κατηγορούμαι άδικα...

Σταματώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina Kechaya

Νεοφερμένος

Η Katerina Kechaya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Δημοσιογράφος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Αν δεν γίνομαι αδιάκριτος, μιας και αναφέρεις κι άλλη σχέση που είχες με διαφορά ηλικίας, το επιδιώκεις ή απλά τυχαίνει; (ή γενικά όσοι προτιμούν τέτοια σχέση.Με αφορμή το μήνυμα της Παστέλ το αναφέρω)
Ουσιαστικά δηλαδή αναρωτιέμαι αν πρόκειται για συμπτώσεις ή απλά βρίσκεις χαρακτηριστικά που συνατντάς σε μεγαλύτερους από ότι σε άτομα κοντά στην ηλικία σου.

Για να είμαι ειλικρινής, νομίζω πως είναι ενας συνδιασμός όσων ανέφερες. Σε κάποιο βαθμό αποτελούν τυχαίες καταστάσεις. Παράλληλα όμως συνειδητοποιώ πως υπάρχουν αρκετές μου συναισθηματικές "αναγκές" που αισθάνομαι πως καλύπτονται καλύτερα από κάποιο μεγαλύτερο. Τίποτα βέβαια δεν είναι απόλυτο και σίγουρα η δική μου οπτική δεν είναι απαραίτητα και η σωστότερη. Ωστόσο είμαι πολύ χαρούμενη για την τωρίνη επιλογή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
@ Himela :

Αν και με καλυψαν underwarter + jrot6, να σχολιασω μερικα πραγματακια :

Είχα μια σχέση κι εγώ με μεγάλη διαφορά ηλικίας (μεγαλύτερος). Τον είχα θεοποιήσει, δεν έβλεπα και δεν άκουγα τίποτα, στα μάτια μου φαινόταν ο τέλειος. Μετά από κάποια χρόνια ξύπνησα κάποιο πρωί και κοιμόταν, τον κοιτούσα και ξαφνικά παρατήρησα τις ρυτίδες, το γερασμένο και κουρασμένο πρόσωπο. Εκείνη τη στιγμή κατάλαβα πως έπαψα να τον αγαπώ. Γιατί η αγάπη σε τυφλώνει και δε βλέπεις τίποτα. Ήθελα σαν τρελή για χρόνια να είμαι μαζί του, όμως μέσα μου βαθειά ήξερα πως δε θα είχαμε μέλλον. Δεν ήθελα να κάνω παιδί με έναν άνθρωπο κουρασμένο από τη ζωή. Δε θα ήταν δίκαιο ούτε για μένα, ούτε για κείνον, ούτε για το παιδί. Έχουμε χωρίσει και είμαστε καλοί φίλοι. Τώρα, όπως είπα παραπάνω, είμαι με κάποιον μικρότερο. Είναι απίστευτη αίσθηση να βλέπεις το πρόσωπό του αρυτίδιαστο και νεανικό. Για να μη μιλήσω για το σεξ βέβαια...
Για να "ειδες" το προσωπο του ετσι, μαλλον ειχες παψει να αισθανεσαι τυφλα ερωτευμενη ηδη. Επισης οταν αγαπας καποιον πραγματικα εχεις ξεπερασει σε αρκετο βαθμο το θεμα "παρουσιαστικο" και σε ενδιαφερουν άλλα πραγματα. Μονη σου λες οτι ηξερες απο την αρχη οτι δεν θα ειχε μελλον η σχεση. Αυτο απο μονο του ειναι αρκετό για να μη σε αφηνει να εισαι 100%.
Επισης παρατηρω οτι ξεκινησες και τελειωσες την παραγραφο με θεμα εμφανισης (και στην επομενη μιλας για σεξ). Δε λεω, εχουν κι αυτα τη σημασια τους. Απλά εφοσον σου λεει οτι εχουν κατι σημαντικο και ειναι ευτυχισμενοι, μου κανει καπως εντυπωση που επικεντρωνεσαι σε αυτα.

Βλέπω οτι το κάναμε πολύ προσωπικό. Εγώ απλά είπα τη γνώμη μου. Όσο για το αν κάποιος είναι 40 και δεν έχει παντρευτεί, όχι δε θεωρώ οτι ο λόγος είναι τόσο απλός "δε βρήκε τον κατάλληλο άνθρωπο". Αν ψάχνεις βρίσκεις. Προφανώς δεν είχε αυτό στο μυαλό του, δεν ήταν αυτός ο σκοπός του και είναι απολύτως σεβαστό.
Οπως ειπε και ο jrot6, αν ηταν τοσο απλο και ευκολο οσο "αν ψαχνεις βρισκεις", τοτε πολυ περισσοτερος κοσμος θα ηταν ευτυχισμενος. Αρα με αυτο που λες ειναι σα να υποννοεις οτι αυτοι που λενε οτι ψαχνουν, λενε ψεματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ωστόσο είμαι πολύ χαρούμενη για την τωρίνη επιλογή μου.
Αυτό είναι το πιο σημαντικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
Lorien ξανατονίζω την πρότασή μου μπας και κάποιος την προσέξει και δείτε τι θεωρώ σημαντικό.

Δεν ήθελα να κάνω παιδί με έναν άνθρωπο κουρασμένο από τη ζωή. Δε θα ήταν δίκαιο ούτε για μένα, ούτε για κείνον, ούτε για το παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Πάντως το συμπέρασμα ένα είναι: Για να πετύχει μια σχέση, δεν έχει σημασία η ηλικία των μελών της, ούτε πόση είναι η διαφορά ηλικίας που τους χωρίζει. Σημασία έχει μόνο να βρίσκονται στην ίδια φάση και να έχουν συνολικά παρόμοιες εμπειρίες, ώστε να μπορούν να συνεννοηθούν. Γιατί αν ο ένας θέλει γάμους κι ο άλλος θέλει γκόμενα ή αν ο ένας έχει ζήσει τρεις γκομενικές σχέσεις και ξέρει τι να κάνει και τι να πει και ο άλλος τώρα ξεκινά.. τότε πιθανά υπάρχει θέμα.
Πως δεν έχει σημασιά η ηλικία? Θα έκανες σχέση με 15 χρονο που ειχε 3 σχέσεις και ξέρει τι πρέπει να λέει? Με 50 χρονο που να ταν στην ίδια φάση με σένα?
Και να σου θέσω 2 ερωτήματα: υπάρχει γυναίκα που να μη θέλει γάμο? Και δεύτερον υπάρχει άντρας που να μην θέλει γκόμενα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Και να σου θέσω 2 ερωτήματα: υπάρχει γυναίκα που να μη θέλει γάμο? Και δεύτερον υπάρχει άντρας που να μην θέλει γκόμενα?
Ερώτηση 1: ναι
Ερώτηση 2: ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top