Πώς μπορώ να δημιουργήσω μια επαγγελματική ιστοσελίδα;

Julius Caesar

Νεοφερμένος

Ο Julius Caesar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Τοπογράφος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Είμαι Τοπογράφος Μηχανικός και επιθυμώ να δημιουργήσω μια ιστοσελίδα για την καινούρια εταιρία μου (είμαι ακόμη στα γραφειοκρατικά). Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο δωρεάν;
Ή τέλος πάντων, αν έχετε εσείς ιστοσελίδα, πόσο σας κόστισε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εφόσον θες κάτι δωρεάν εγώ σου προτείνω να κάνεις blog που έχουν πλέον αρκετές λειτουργίες (μπορείς να βάλεις και δικές σου εφαρμογές σε html αν θες).Επίσης όπως και να το κάνουμε το blogspot ακούγεται πιο επίσημο για τη δουλειά που το θέλεις.Αν θες κανονική ιστοσελίδα πρέπει να πληρώνεις domain(το .gr δηλαδή) καθώς και κάποιο σέρβερ να σε φιλοξενεί και κάτι ακόμα που τώρα δε θυμάμαι.


Μπορώ να σου παραθέσω μερικά καλοφτιαγμένα blog αν θες για να πάρεις μια ιδέα:)
Eλπίζω να βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Julius Caesar

Νεοφερμένος

Ο Julius Caesar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Τοπογράφος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Και πώς θα κάνω blog;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Δεν μας λές σημαντικές πληροφορίες:
1) Πόσο "σχετικός" είσαι με το θαυμαστό κόσμο των υπολογιστών. Η απάντηση σε αυτό θα αλλάξει πολλές προτάσεις που αρχίζουν με "πρέπει να βρείς κάποιον να σου κανει... " σε "πρέπει να κάνεις"
2)Τι λειτουργικότητα θές να έχει η σελίδα. Αυτό έχει να κάνει με το τί επιχείρηση έχεις και με το πόσο σημαντική θα είναι στην λειτουγία της. Για τώρα θα υποθέσω οτι θέλεις απλά web presence, δηλαδή να φαίνεται το ονομα της εταιρίας σου, τι κάνεις και να μπορουν να σε κάνουν contact.

Γενικά για να έχεις ιστοσελίδα πρέπει να "ψωνίσεις" 3 πράγματα
1) domain name: τη διευθυνση δηλαδή του site, αυτή την πληρώνεις με το χρόνο και έχει ψιλοστάνταρ κόστος (της τάξης του λίγες δεκάδες ευρώ το χρόνο)
2) Χώρο για να βάλεις το site
3) To site αυτό καθ αυτό

Τα δύο πρώτα τα πουλάει ο hoster, μια υπηρεσια δηλδή που καταγωρεί ονόματα και έχει κάπου servers. Για το site αυτό καθ αυτό έχεις πάλι 2 επιλογές.
1) πληρώνεις κάποιον
2) Το κάνεις μόνος σου
η απάντηση σε αυτό εξαρτάται απο το πόσο χρόνο έχεις και πόσο ξέρεις απο αυτά. Αν δεν εισαι του επαγγέλματος οι πιθανότητες είναι να χρειαστεί να πληρώσεις κάποιον. Σε αυτή την περιπτωση δεν χρειάζεται να βρείς και hoster και webmaster εσύ γιατι ο webmaster θα συνεργάζεται με κάποιο hoster και αν πάς σε hoster θα σου προτείνει κάποιον να το φτιάξει.
Μετά πρέπει να δείς αν θα παραμείνει σταθερό το site η αν θα εχεις υποστίρηξη. Αυτό εξαρτάται πάλι απο το τι κάνεις με το site. Αν θες απλά web presence δεν χρειάζεται υποστίρηξη, ενώ sites που ενημερόνωνται συχνά έχουν συμβόλαια συντήρησης.
Αυτά μπορώ να σου πώ για τώρα. Πές λίγο τί θές να κάνει το site για να δούμε και αν σε καλύπτει κάτι έτοιμο (υπάρχουν έτοιμες λύσεις για πολλά πράγματα, που πάλι όμως θέλουν κάποιου είδους "εγκατάσταση". Το blog είναι ενα τέτοιο "έτοιμο" πράγμα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Julius Caesar

Νεοφερμένος

Ο Julius Caesar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Τοπογράφος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Βασικά θέλω μόνο web presence και αυτό να γίνεται με τα ελάχιστα δυνατά χρήματα. Ξέρω από ΗΥ αλλά όχι από κατασκευή ιστοσελίδων και για να μάθω θα μου πάρει πολύ χρόνο. Βασικά προσανατολίζομαι στο blog αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι αν κάποιος βάζει στο Google "Τοπογράφος Μηχανικός" θα φαίνεται αρκετά ψηλά το blog μου.
Ξέρετε κάποιο κόλπο για να φαίνεται από τα πρώτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
To google κατατάσσει τις σελίδες σύμφωνα με το page rank εναν αλγόριθμο που βγάζει μια μετρική για την "αξία" καθε σελίδας. Με λίγα λόγια όσο πιό πολλές σελίδες σε κάνουν link και όσο μεγαλύτερο page rank έχουν αυτές, τόσο ψηλότερα θα βγαίνεις. Είναι αρκετά δύσκολο να το επιρρεάσεις, βασικά πρέπει να υπάρχει λόγος να σε κάνουν link πολλά άτομα για να αυξηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top