Ομιλείτε Ελληνικά

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Το πληροφορησις ειναι αρχαιος τυπος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστάρας

Νεοφερμένος

Ο Χριστάρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ευχαριστώ io-io!! :)

Το ίδιο και με το “κατάστασις” και με πολλά άλλα. Μήπως το ίδιο ισχύει και με το "της τάξεως", που το γράφουμε “της τάξης” αν δεν κάνω λάθος; :redface:

Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koz

Νεοφερμένος

Ο koz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Πολλοί παλιοί τύποι λέξεων έχουν διατηρηθεί μέχρι σήμερα στη γλώσσα μας και πολλοί άλλοι έχουν αντικατασταθεί από νέους. Δεν είναι λάθος να χρησιμοποιούμε τον παλιό τύπο μίας λέξης, όμως συνήθως ο νέος είναι προτιμότερος όταν έχει καθιερωθεί. Πάντως υπάρχουν λέξεις και εκφράσεις που χρησιμοποιούνται στον παλιό τους τύπο και είναι λάθος να χρησιμοποιούμε αυθαίρετα κάποιο νέο. Μπορούμε βέβαια να πούμε «για παράδειγμα» αλλά όχι «χάρη στο παράδειγμα» αντί για «παραδείγματος χάριν». Τώρα το «της τάξης» είναι σωστό όταν αναφέρεσαι στη σχολική τάξη, για παράδειγμα. Είναι λάθος να αναφερθείς σε «ποσό της τάξης κ.λ.π.», γιατί εδώ δεν έχει καθιερωθεί ο νέος τύπος (αν και είναι λάθος που γίνεται από πολλούς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστάρας

Νεοφερμένος

Ο Χριστάρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ koz. Υπέροχες πληροφορίες! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koz

Νεοφερμένος

Ο koz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Παρακαλω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
"Νά'στε" και "σ'εσένα". Σωστά τα γράφω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
μια ερώτηση τα κλασικα"έχω καμό να αγοράσω αυτό" ειναι σωστές; τα λένε χρόνια πως οι λέξης βγένουν απο κάπου, μπορούμε να την χρησιμοποιούμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
η λέξη Καμός είναι ιδιοματισμός τοπικής διαλέκτου....
στο λεξικό δεν υπάρχει..

η σωστή λέξη είναι καημός....
τώρα βέβαια αν θες τη χρησιμοποιείς είτε έτσι είτε αλλιώς ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.


γιαυτό έχουμε κάποιες διαφωνίες :P
αν είναι σε 'σένα ή σ΄εσένα :P
(όσο τα βλέπω μου κάνουν και τα δύο για σωστά :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
η λέξη Καμός είναι ιδιοματισμός τοπικής διαλέκτου....
στο λεξικό δεν υπάρχει..

η σωστή λέξη είναι καημός....
τώρα βέβαια αν θες τη χρησιμοποιείς είτε έτσι είτε αλλιώς ;)

άρα δεν ειμαι λάθος; ευχαριστώ ψυχή μου:flowers: :flowers: :flowers: :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
γιαυτό έχουμε κάποιες διαφωνίες :P
αν είναι σε 'σένα ή σ'εσένα :P
(όσο τα βλέπω μου κάνουν και τα δύο για σωστά :P)
Το "σ' εσένα" νομίζω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
γιαυτό έχουμε κάποιες διαφωνίες :P
αν είναι σε 'σένα ή σ΄εσένα :P
(όσο τα βλέπω μου κάνουν και τα δύο για σωστά :P)

Έτσι όπως το λες.Και τα δύο σωστά είναι, στην πρώτη περίπτωση έχουμε αφαίρεση και στην δεύτερη έκθλιψη.Η δεύτερη όμως χρησιμοποιείται πιο συχνά.



@Άσχετο μου άρεσε αυτό με τις τοπικές διαλέκτους, πάω να ανοίξω θέμα:D
@Μια φορά δεν μπορείς να συμφωνήσεις μαζί μου;Εσύ ο απο πάνω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Aπό τα δύο αυτά σωστό είναι το σ'εσένα. Εξίσου σωστά είναι τα
1.σ'εσένα
2.σε σενα

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Aπό τα δύο αυτά σωστό είναι το σ'εσένα. Εξίσου σωστά είναι τα
1.σ'εσένα
2.σε σενα

:D

Indeed
:clapup: :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Aπό τα δύο αυτά σωστό είναι το σ'εσένα. Εξίσου σωστά είναι τα
1.σ'εσένα
2.σε σενα

:D

Ποια είναι η διαφορά απο αυτό που είπε η Κουέ;Γιατί μάλλον κάτι μου διαφεύγει:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.

Έxω μια υποψία ότι είναι φερ'ειπείν. Μην μου δίνετε σημασία, συνεχίστε, εγώ δεν μπορώ να βρω λέξη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Έxω μια υποψία ότι είναι φερ'ειπείν. Μην μου δίνετε σημασία, συνεχίστε, εγώ δεν μπορώ να βρω λέξη..

Όχι δίκιο έχεις είναι δύο λέξεις αλλά το έχω δει να γράφεται κι έτσι.:hmm::hmm::hmm:Δεν είναι σωστό έτσι;Υπέθεσα πως είναι απο αυτές τις απλοποιήσεις στην δημοτική, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.Όποιος ξέρει ας με διαφωτίσει κι εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ποια είναι η διαφορά απο αυτό που είπε η Κουέ;Γιατί μάλλον κάτι μου διαφεύγει:confused:

εγώ λέω "σε σένα"

Η ΚουΕ είπε "σε 'σένα"

>diff σε σένα σε 'σένα
'

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
λινκ

Τα εμένα, εσένα εμάς και εσάς μετά από τις προθέσεις απο, σε, γιά και με, γίνονται αντίστοιχ; Μένα, σένα, μάς και σάς.

Aρα το "σένα" δε θέλει απόστροφο.
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
εγώ λέω "σε σένα"

Η ΚουΕ είπε "σε 'σένα"

>diff σε σένα σε 'σένα
'

:D

Α καλά την απόστροφο εκεί ούτε που την είχα προσέξει:redface:
Και λέω μα τι γράφει το χρζ :stupid:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top