Διαταραχές Ύπνου - Αϋπνία

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ευχαριστω πολυ γιωτα...μπορεις να μου δωσεις αν μπορεις λιγο περισσοτερες πληροφοριες για το τσαι και τα χαπια (δοσολογια κλπ)

Δεν χρειάζεσαι χάπια φίλε το όλο θέμα σου είναι σωματικό περισσότερο παρά ψυχολογικό. Όταν δεν μπορείς να κοιμηθείς είναι πρωτίστως διότι το το σώμα σου δε χρειάζεται ύπνο. Αυτό που έχεις να κάνεις λοιπόν είναι να κουραστείς αρκετά σωματικά την προηγούμενη μέρα. Πήγαινε τρέξε λοιπόν αρκετά ή περπάτα για κάποιες ώρες και μόλις γυρίσεις σπίτι κάνε μια γερή φασίνα, σκούπισε και σφουγγάρισε τα πάντα, τράβα κρεβάτια βιβλιοθήκες και τέτοια. Το βράδυ θα είσαι τόσο πτώμα που θα πέσεις κούτσουρο. Με πιάνουν πάρα πολύ συχνά αϋπνίες και αυτό το κόλπο είναι δοκιμασμένο. Α και μείνε μακριά από ίντερνετ τηλεοράσεις κτλ εκείνη τη μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo22

Νεοφερμένος

Ο Theo22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Δεν χρειάζεσαι χάπια φίλε το όλο θέμα σου είναι σωματικό περισσότερο παρά ψυχολογικό. Όταν δεν μπορείς να κοιμηθείς είναι πρωτίστως διότι το το σώμα σου δε χρειάζεται ύπνο. Αυτό που έχεις να κάνεις λοιπόν είναι να κουραστείς αρκετά σωματικά την προηγούμενη μέρα. Πήγαινε τρέξε λοιπόν αρκετά ή περπάτα για κάποιες ώρες και μόλις γυρίσεις σπίτι κάνε μια γερή φασίνα, σκούπισε και σφουγγάρισε τα πάντα, τράβα κρεβάτια βιβλιοθήκες και τέτοια. Το βράδυ θα είσαι τόσο πτώμα που θα πέσεις κούτσουρο. Με πιάνουν πάρα πολύ συχνά αϋπνίες και αυτό το κόλπο είναι δοκιμασμένο. Α και μείνε μακριά από ίντερνετ τηλεοράσεις κτλ εκείνη τη μέρα.

γραφτηκα γυμναστηριο να δω αμα κουραστω και με βοηθησει καπως

εγώ όταν περνούσα φάση με αϋπνίες με βοήθησε πολύ το λογοτεχνικό βιβλίο..μυθιστόρημα κατά προτίμηση..διάβαζα και προσπαθούσα να συγκεντρωθώ στην ιστορία του βιβλίου..μέχρι που τα μάτια μου άρχιζαν να κλείνουν..τότε το άφηνα.. έκλεινα φώτα και συνέχιζα την ιστορία του βιβλίου στο μυαλό μου..:P προσπαθούσα να σκέφτομαι μόνο αυτό και όχι άλλα πράγματα της καθημερινότητας που μπορεί να με άγχωναν..

νομίζω ότι το θέμα είναι ψυχολογικό πιο πολύ..εμένα προσωπικά μου ερχόταν όλες οι σκέψεις -οι πιο πολλές δυσάρεστες- εκείνη την ώρα που πήγαινα να κοιμηθώ κι έτσι αγχωνόμουν..προσπαθούσα να κοιμηθώ γιατί έπρεπε αλλά δεν τα κατάφερνα και αυτό με άγχωνε ακόμα περισσότερο :P με αποτέλεσμα να έχει ξημερώσει κ εγώ να μην έχω κοιμηθεί ούτε 5 λεπτά..


προσπάθησε να χαλαρώσεις γενικά και να κάνεις θετικές σκέψεις πριν κοιμηθείς..αν πάρεις βιβλίο κοίτα να είναι κάτι χαλαρό και ευχάριστο..μην πάρεις ιστορίες τρόμου ή φιλοσοφικά κείμενα ξερωγω.. :upside:

PS: τα ροφήματα προσωπικά δεν με βοηθούσαν ποτέ γιατί μετά με έπιανε συχνουρία :redface: και εκνευριζόμουν χειρότερα :hehe:


θα δοκιμασω και το βιβλιο και βλεπουμε :hmm: χθες παντως κοιμηθηκα κανονικα γιατι την προηγουμενη μερα κοιμηθηκα μονο 2 ωρες και ημουν κουρασμενος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Το ιντερνετ ειναι πραγματι καψιμο, κολλας και δεν ξεκολλας.
Βεβαια αυτο το παθαινα εγω μικροτερη, τωρα με υποχρεωσεις ιντερνευ ξειντερνετ, αμα εισαι πτωμα, πεφτεις ξερη.
Το τρεξιμο που ανεφερε καποιος χειροτερο κι απτην καφεινη ειναι θεωρω. Δημιουργει υπερενταση.
Εγω προτεινω καυτο μπανιο, μυρωδατα σεντονια και ξαπλα , ησυχια και σκοταδι, ουτε βιβλια ουτε τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Ναι, η γυμναστική αργά το βράδυ προκαλεί υπερένταση. Αν πας για τρέξιμο ή γυμναστήριο, να πας πριν τις 6 ή 7 το απόγευμα.
Επίσης, έχω παρατηρήσει και από τον εαυτό μου,και από άλλους, ότι αν μένω ως αργά το βράδυ στο ίντερνετ, έχω πάλι υπερένταση, και δεν κοιμάμαι αμέσως.
Συμφωνώ με το παραπάνω ποστ, πιες ένα ζεστό γάλα, κάνε ένα μπάνιο, ηρέμησε, άκου λίγη ήρεμη μουσική και μην αγχώνεσαι για το πότε θα σε πάρει ο ύπνος,γιατί έτσι το κάνεις χειρότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Κι εμένα με πιάνει συχνά αυπνία, όχι σε τρομερό βαθμό βέβαια. Απλώς, από τη στιγμή που θα ξαπλώσω μπορεί να περάσει 1 ώρα ή και παραπάνω μέχρι να μπορέσω να κοιμηθώ και ξυπνάω και στη διάρκεια της νύχτας αρκετές φορές. Ειδικά όταν έχω άγχος για την επόμενη μέρα δύσκολα ευχαριστιέμαι τον ύπνο.

Πάντως αν είμαι πολύ κουρασμένη πέφτω τελείως ξερή όσο υπερένταση και να έχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Simos_Moss

Νεοφερμένος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Ένα σαββάτο βράδυ, πριν από 2 μήνες περίπου ξενύχτησα ως τις 10 η ώρα το πρωί, πέφτοντας για ύπνο όμως βρέθηκα με πονοκεφάλους, τάσεις λυποθημίας, ρίγος και αναγούλα και όλα αυτά ενώ δεν είχα πίει αλκόολ ούτε έκανα κάτι άλλο, από τότε προσέχω πολύ και κοιμάμαι πριν τις 3-4 το βράδυ, αλλά πιάνω τον εαυτό μου να το παθαίνει πολύ πιο ελαφρά μεν, αλλά συμβαίνει μια φορά στις δυο εβδομάδες. Τι μπορώ να κάνω; Να επισκεφθώ ιατρό ή ψυχολόγο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Εδω και 10-15 μερες περιπου κοιμαμαι 7-10 το πρωι. Αυτο δεν μπορει να σηνεχιστει αλλο αλλα και εγω ο ιδιος αμα κανω κινηση να κοιμηθω κατα τις 3 δεν με παιρνει ο υπνος ο θεος να κατεβει κατω. Υπαρχει καμια λυση για να φτιαχτει και εμενα το προγραμμα μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Βάλε ξυπνητήρια ώστε να ξυπνάς συγκεκριμένη ώρα το πρωί, πχ. βάλε την πρώτη μέρα ξυπνητήρι για τις 11 το πρωί, την άλλη για τις 10, κλπ. ανεξάρτητα από το τι ώρα σε παίρνει ο ύπνος. Θα είσαι πτώμα για τις πρώτες μέρες, καθώς μπορεί να είσαι με 2-3 ώρες ύπνο, αλλά μην κοιμηθείς μέσα στην μέρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Το καλύτερο θα ήταν να κουράζεις τον εαυτό σου στην διάρκεια της ημέρας και κυρίως να αποφεύγεις να κοιμάσαι άλλες ώρες εκτός το βράδυ. Από εκεί και πέρα, αν συνεχίσει το πρόβλημά σου και δεν σου φταίνε εμφανή προβλήματα (όπως η ζέστη για παράδειγμα), ίσως θα έπρεπε να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό. Για παράδειγμα αυπνίες κάνουν η κατάθλιψη όπως και αρκετές διαταραχές των ορμονών. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariosOik

Νεοφερμένος

Ο MariosOik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Εδω και 10-15 μερες περιπου κοιμαμαι 7-10 το πρωι. Αυτο δεν μπορει να σηνεχιστει αλλο αλλα και εγω ο ιδιος αμα κανω κινηση να κοιμηθω κατα τις 3 δεν με παιρνει ο υπνος ο θεος να κατεβει κατω. Υπαρχει καμια λυση για να φτιαχτει και εμενα το προγραμμα μου?

Το προηγούμενο καλοκαίρι είχα πάθει ακριβώς το ίδιο. Αν δεν πήγαινε 8 το πρωί δεν μπορούσα να κοιμηθώ. Κοιμόμουν το πρωί και ήμουν ξύπνιος τα βράδια. Είναι κουραστικό από ένα σημείο κι έπειτα και δεν είναι ότι καλύτερο να χάνεις τη μισή μέρα.
Μια μέρα λοιπόν έμεινα ξύπνιος ολόκληρη την ημέρα. Εκεί που ήταν να κοιμηθώ πάλι κατά τις 8 το πρωί δεν κοιμήθηκα και περίμενα υπομονετικά να έρθει πάλι το βράδυ για να κοιμηθώ, μιας και τόσες ώρες άυπνος ήμουν ήδη κουρασμένος αρκετά. Κάπως έτσι κατάφερα να φτιάξω λίγο το πρόγραμμά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Δηλαδη αναγκαστικα σημερα να κοιμηθω 1-2 ωρες η να το παω σερι και να κοιμηθω το βραδυ αυριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariosOik

Νεοφερμένος

Ο MariosOik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Δηλαδη αναγκαστικα σημερα να κοιμηθω 1-2 ωρες η να το παω σερι και να κοιμηθω το βραδυ αυριο?

Αν αντέχεις θα σου έλεγα να μην κοιμηθείς καθόλου σήμερα και να κοιμηθείς το βράδυ αύριο. Από την στιγμή που έχεις χαλάσει τελείως το πρόγραμμα ύπνου σου θα πρέπει μια μέρα να κοιμηθείς νωρίς το βράδυ ώστε να επανέλθεις στο φυσιολογικό και να ξυπνήσεις πρωί. Εφόσον τώρα δεν νιώθεις την ανάγκη να κοιμηθείς θα πρέπει να περιμένεις μέχρι το άλλο βράδυ όπου θα είσαι κουρασμένος και θα κοιμηθείς αμέσως. Έτσι είχα κάνει εγώ και με βοήθησε να βρω πάλι τους ρυθμούς μου.
Βέβαια θα μπορούσες να δοκιμάσεις κάθε μέρα να κοιμάσαι μια ώρα πιο νωρίς από την ώρα που κοιμήθηκες την προηγούμενη ημέρα. Αυτό αν και το είχα δοκιμάσει δεν λειτούργησε σε μένα, αλλά αν μπορείς να ελέγξεις τον εαυτό του ίσως μπορέσεις και με αυτόν τον τρόπο να φτιάξεις τον ύπνο σου πιο ομαλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Δηλαδη αναγκαστικα σημερα να κοιμηθω 1-2 ωρες η να το παω σερι και να κοιμηθω το βραδυ αυριο?
Και πολύ το αφησες και κινδινευεις να παρεις ασχημη συνηθεια. Οπως λεει ο Marios, σερί.

Αν δεν αντεξεις και σε πιασει νυστα κατα το μεσημερακι (το πιο πιθανο), ξαπλωσε μονο για κανα μισαωρο και πες να σε ξυπνησουν παση θυσια ή βαλε ξυπνητηρι αλλά στην αλλη μερια του δωματιου, ωστε να αναγκαστεις να σηκωθεις να πας να το κλεισεις, αυξανοντας ετσι τις πιθανοτητες να κρατηθεις ξυπνιος. Ή καλυτερα βαλτο στην κουζινα μεσα σε καμμια κατσαρολα να ηχει δυνατα και με την πορτα ανοιχτη να το ακουσεις. Και μολις πας στην κουζινα κανε και καφε αμεσως για να ξυπνησεις για τα καλά. Ακουγεται αστειο, αλλά την εχω παθει κι εγω αρκετες φορες και μονο αυτο πιανει. Αν ειναι η γυναικα μου σπιτι, με βαραει με ενα μαξιλαρι, ενω αν λειπει, το ξυπνητηρι μεσα στην κατσαρολα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Συνηθως οταν το παω σερι στις 11-12 το πρωι την επομενη μερα νυσταζω πολυ.. Θα προσπαθησω να κρατηθω ξυπνιος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Σερί!! Και κάνε ο,τι μπορεις για να μην κοιμηθείς (καλυτερα καθολου) μεσα στην ημέρα,ώστε να εισαι πτώμα το βραδυ :P Ειναι η μονη λυση. Δεν πρεπει να γινεται συνήθεια αυτο (αν και εσένα σου έχει γίνει ήδη :P ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Ναι τις πρωτες μερες τι ωραια τι καλα αλλα τωρα κουραστηκα πραγματικα . Με το που το ειπα στην μανα μου γυρισε το κεφαλι 360 μοιρες αμα με δει να καθομαι σερι θα τρελαθει αλλα δεν εχω αλλη επιλογη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Καλα παει μεχρι τωρα δεν νυσταζω! Μεσα στην μεσα ελπιζω να ειμαι οκ , θα παω ενα red-bull βεβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν μπορώ να κοιμηθώ καθόλου με κουνούπια μέσα στο δωμάτιο. Ξύπνημα και σκότωσα 3 μέσα στο βράδυ και είμαι σαν πτώμα τώρα, γιατί νύσταζα και πολύ εχτές.

Επίσης, εχτές έμαθα πως βιώνω μερικές φορές μια κατάσταση που λέγεται hypnic jerk (ή αλλιώς sleep starts).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Δεν μπορώ να κοιμηθώ καθόλου με κουνούπια μέσα στο δωμάτιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Δεν μπορώ να κοιμηθώ καθόλου με κουνούπια μέσα στο δωμάτιο. Ξύπνημα και σκότωσα 3 μέσα στο βράδυ και είμαι σαν πτώμα τώρα, γιατί νύσταζα και πολύ εχτές.

Επίσης, εχτές έμαθα πως βιώνω μερικές φορές μια κατάσταση που λέγεται hypnic jerk (ή αλλιώς sleep starts).

Ξυπνησα κατά τις δύο εχτες και σκοτωσα πέντε κουνούπια! Πεφτω να κοιμηθώ ήταν ένα που δεν το είχα δει και λέω σιγά ένα είναι τι θα μου κάνει και ξαναπεφτω....πεντε το πρωί κοιμηθηκα τελικά!! Εχτες έκαναν επιδρομή σε όλους φαίνεται!!:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top