Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αναλόγως τι διακόπτης είναι. Π.χ. αν με απλό πάτημα κλείνει τον υπολογιστή λες και τον τράβηξες από την πρίζα τότε μπορεί να προκληθεί πρόβλημα. Τώρα αν το κουμπί απλά δείνει την εντολή να κλείσει ο υπολογιστής τότε no problem.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnyTziEn

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
To παρατεταμένο πάτημα (νομίζω πάνω από 2 sec) κάνει κλείσιμο ρεύματος, το οποίο δεν το θέλεις με τίποτα.
Το απλό πάτημα ρυθμίζεται (στις επιλογές ενέργειας νομίζω) όσον αφορά την εντολή που δίνει στο λειτουργικό. Η default είναι shutdown οπότε και κάνεις το κλασσικό shuttdown χωρίς καμμία διαφορά από το να το έκανες από το start menu, αφού ούτως ή άλλως δίνεται εντολή μέσω software. Ελπίζω να σε κάλυψα!

Edit: Το ίδιο ισχύει με το κουμπί power σε όλα τα laptops!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η default είναι shutdown οπότε και κάνεις το κλασσικό shuttdown χωρίς καμμία διαφορά από το να το έκανες από το start menu
ειναι πιο συντομο,αν εχει κρεμασει πχ ο υπολογιστης ή γενικα εχει παραφορτωσει η μνημη απο κανα παιχνιδι κλπ...με το κουμπι -οχι παρατεταμενο- παρακαμπτεται το γραφικο περιβαλλον της οθονης και κλεινει σιγουρα...
μου εχει τυχει πχ να μην ανοιγει ξαν το σταρτ μενου..εκει και γενικα παντα για πιο καθαρο και γρηγορο κλεισιμο προτιμω το κουμπι.. γιαυτο και διαλεξα και παρηγγειλα και το κουτι που εδειξα σε αλλο θεμα πριν..τα κουμπια και οι υποδοχες στο πανω μερος ειναι εξαιρετικα χρησιμα...το κουτι του τεμπελη....:D:Pελπιζω μονο να μην εχω προβλημα με το tooll less design του κουτιου..



https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806504
COOLERMASTER RC-532 CENTURION 532 BLACK

εξαιρετικα βολικο Ε?:D


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnyTziEn

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Πολύ όμορφο το κουτί σου! Με το toolless design δε θα έχεις πρόβλημα γιατί τη χειρότερη βγάζεις τα κλιπάκια και βιδώνεις κανονικά τα components, εγώ έτσι έκανα γιατί συντονιζόντουσαν και έκαναν θόρυβο!! :mad:
Λέγοντας καμμία διαφορά εννοούσα από άποψη λειτουργικού, προφανώς από άποψη ταχύτητας και ευκολίας σε περιπτώσεις κολλημάτων είναι σαφώς καλύτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τη χειρότερη βγάζεις τα κλιπάκια και βιδώνεις κανονικά τα components, εγώ έτσι έκανα γιατί συντονιζόντουσαν και έκαναν θόρυβο!!
θα εννοεις φανταζομαι τις καρτες επεκτασης στο πισω μερος...αλλα εκει το συγκεκριμενο κουτι εχει και τρυπες για βιδωμα ..οποτε πιανεις τα κλιπ και βιδωνεις και τις βιδες για τελειο κρατημα ειδικα για την καρτα γραφικων που στο βιδωμα ξεβιδωμα του καλωδιου ζοριζεται.....


κατι τελευταιο..υπαρχει περιπτωση με τις usb υποδοχες και τα αλλα βυσματα επειδη ειναι σχεδον καθετες οπως φαινεται στην παραπανω φωτογραφια στο κουτι
να γεμιζουν πιο ευκολα σκονη που θα καθεται λογω βαρους?:confused:
κουφη υποθεση Ε?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnyTziEn

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Καθόλου, ισχύει!! Αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό που να γίνεται μειονέκτημα. Aπλά όπως πιάνει σκόνη το πάνω μέρος ενός tower, τόσο θα σου σκονίζονται και αυτα που είναι πάνω. Δεν είναι τόσο μειονέκτημα γιατί αυτά που είναι πάνω θα τα καθαρίσεις όταν σκονιστούν ενώ αυτά που είναι πίσω μου έχει τύχει να έχουν πιάσει αποικίες σκόνης-και-μικροαντικειμενων και να μην το έχω πάρει πρέφα!
Για τα κλιπς αναφέρθηκα σε αυτά που είδα στη φωτό για τα CD-ROM, τα οποία είναι σαν καρφάκια για να μη βιδώνεις, αυτά εμένα μου έτυχε να κάνουν πολύ θόρυβο! Αλλά βγήκαν πανεύκολα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
απα λεω μη κατσει σκονη βαθια μεσα στις υποδοχες και κανει ζημια και δεν βγαινει...
φαντασια που εχω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnyTziEn

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Στις υποδοχές USB δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερα ευαίσθητο... οπότε παίρνεις την ηλεκτρική σκούπα και από απόσταση λίγα εκατοστά την κάνεις καινούργια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Παιδιά κάθε φορά που κατεβάζω ένα αρχείογξατάσταση και πάω να το ανοιξω για ε μου βγάζει αυτό.

the filename, directory name or volume label syntax is incorrect.

Τι να κάνω για να το φτιάξω?Τον υπολογιστή μου μόλις τον έκανα format.Αρχικά λειτουργουσε μετά όμως μου έβγαλε αυτό το σφαλμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Έναρξη --> Εκτέλεση (γράψε cmd) --> Τύπωσε regedit

Στο παράθυρο που σου ανοίγει πήγαινε στο HKEY_LOCAL_MACHINE και άνοιγε διαδοχικά αυτά που σου λέω:
SOFTWARE > Classes>infile>shell>open>command

Πάτα στο default διπλο κλικ και θέσε αυτή την τιμή στο παράθυρο που σου ανοίγει: %SystemRoot\%system32\Notepad.exe %1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ceid

Νεοφερμένος

Ο ceid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Υπάρχει και το google βέβαια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Αφού μπορώ να βοηθήσω το παιδί, γιατί να του πω να το ψάξει στο google;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
To παρατεταμένο πάτημα (νομίζω πάνω από 2 sec) κάνει κλείσιμο ρεύματος, το οποίο δεν το θέλεις με τίποτα.
Το παράδοξο είναι ότι ένας συνάδελφος αντί να κλείνει τον υπολογιστή του όπως όλοι, πατάει το κουμπί της μπρίζας με το ποδι και τον κλείνει μια κι έξω.
Σε όλους κατά καιρούς έχουν δημιουργηθεί προβλήματα στους υπολογιστές, σε εκείνου 5 ολόκληρα χρόνια τώρα δεν έχει πάθει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnyTziEn

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ο άνθρωπος απλά δεν υπάρχει!!! :clapup:
Κοίτα αυξάνεις δραματικά τη διάρκεια ζωής του πισιού σου όταν το έχεις εκτός μπρίζας όσο είναι κλειστό...
...αν έχετε τους ίδιους υπολογιστές πρέπει να σκεφτείτε την πιθανότητα να σας πασάρει το δικό του όποτε το χαλάει!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το παράδοξο είναι ότι ένας συνάδελφος αντί να κλείνει τον υπολογιστή του όπως όλοι, πατάει το κουμπί της μπρίζας με το ποδι και τον κλείνει μια κι έξω.
Σε όλους κατά καιρούς έχουν δημιουργηθεί προβλήματα στους υπολογιστές, σε εκείνου 5 ολόκληρα χρόνια τώρα δεν έχει πάθει τίποτα.
καλα και πολλες φορες εχει πεσει το ρευμα και εχει κλεισει παοτομα ο υπολογιστης και ποτε δεν επαθε τιποτα...νομιζω φταιει και το ntfs συστημα των αρχειαων του δισκου..ενα λαπτοπ που εχω που εχει xp οπως και και το σταθερο μου κομπιουτερ αλλα εχει fat32 μολις κλεισει αποτομα μετα κανει ελεγχο δισκων κλπ οταν ανοιξει μετα..ενω το δικο μου με ntfs τιποτα,,ανοιγει σαν να μην συμβαινει τιποτα...:P

Κοίτα αυξάνεις δραματικά τη διάρκεια ζωής του πισιού σου όταν το έχεις εκτός μπρίζας όσο είναι κλειστό...
ισχυει αυτο?αφου εγω οταν το κλεινω δεν βλεπω κανενα λαμπακι αναμμενο ..κανονικα κλειστο ειναι..τι να κλεινω και το τροφοδοτικο καθε φορα?


και μια αλλη ερωτηση αν ξερεις..ο οδηγος δισκετας φαινεται προς τα εξω ή το εξωτερικο 3,5 πορτακι που φαινεται ανοιγει και κλεινει?επειδη δεν εχω ξαναπαρει κουτι με πορτακια...και θα ειναι χαλια για τοσο ωραιο κουτι μια δισκετα φατσα φορα...:P


Σε όλους κατά καιρούς έχουν δημιουργηθεί προβλήματα στους υπολογιστές, σε εκείνου 5 ολόκληρα χρόνια τώρα δεν έχει πάθει τίποτα.
απιστευτο!θα εχει γερη κραση ο υπολογιστης..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

JohnyTziEn

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Δεν ξέρω αλλά θα απαντήσω γιατί είμαι ξερόλας :P
Δε μπορώ να καταλάβω από τις φωτό τι πορτάκι έχει... πάντως αν δεν έχεις σοβαρό λόγο μη βάλεις floppy, είναι γκουμούτσα και δε νομίζω να σου χρειαστεί ποτέ. Αν πρέπει να βάλεις και να φαίνεται βάλε μαύρο και θα είναι πολύ διακριτικό. Υπάρχουν και μαύρα card readers κτλ που μπαίνουν σε θέση για floppy...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τα φτηνα συνηθισμενα συγχρονα cases που ειναι ολα καλυμμενα μπροστα..το πορτακι τι εινια?βγαινει μια και εξω?και φαινεται το φλοπυ εξω?θα βαλω φλοπυ γιατι καμια φορα μπορει να ειναι απαραιτητο...και εχω βρει και ενα φλοπυ με card reader μαζι!να βαλω zip drive?υπαρχει κατι αλλο αποθηκευτικο αντι για φλοπυ να βαλω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnyTziEn

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Αν βλέπω καλά βγαίνει τελειώς και φαίνεται το φλόπυ. Ζιπ πλέον δε λέει με τα φλασάκια, μπορείς να βάλεις είτε card reader, είτε panel που έχει πχ θερμοκρασίες και ροοστάτες για ανεμιστηράκια... δε μου έρχεται κάτι άλλο αλλά αν πας σε e-shops όλο και κάτι κουλό θα βρείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αν μου χαλαει την οψη του κουτιου και μου ταπρηξει πολυ..-γιατι ειναι και σε στραβο σημειο και εμποδιζει τη ροη του αερα το καλωδιο της δισκετας..να το σκεφτω να μην τη βαλω καθολου?πρακτικα δηλαδη..εσυ ξερεις ατομα αλλα και καινουριους υπολογιστες,,εχουν δισκετα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnyTziEn

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
ισχυει αυτο?αφου εγω οταν το κλεινω δεν βλεπω κανενα λαμπακι αναμμενο ..κανονικα κλειστο ειναι..τι να κλεινω και το τροφοδοτικο καθε φορα?

Η μητρική σου παίρνει ρεύμα κανονικά και το βράδυ η ΔΕΗ κάνει πολλές διακυμάνσεις. Έχω προσέξει ότι όταν κλείνω το πολύμπριζο κάνει πολλά χρόνια να μου καεί η μητρική ενώ σε αντίθετη περίπτωση (ειδικά το χειμώνα με τους κεραυνούς) μου καίγεται πιο συχνά.
Άτιμη ΔΕΗ, μας έχει κάνει τους υπολογιστές αναλώσιμους!!!

Όσο για τα καινούργια πισιά, πριν κάποια χρόνια σταμάτησαν να βάζουν βλόπυ και ήταν κάπως βεβιασμένη κίνηση γιατί σε κάποιες περιπτώσεις χρειάζονταν. Πλέον που όλες οι μητρικές έχουν native υποστήριξη σε SATA και τα Vista, 7 δεν χρειάζονται επιπλέον drivers κατά την εγκατάσταση δεν χρειάζεται κρίνω. Δεν μου έχει χρειαστεί φλόπυ εδώ και 2 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top