Labyrinth (1986)

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Κανοντας μια "επιδρομη" στις ταινιες του 80 και του 90 ειδα για ακομα μια φορα μια ταινια που οταν την πρωτοειχα παρακολουθησει σαν παιδι με ειχε κυριολεκτικα μαγεψει.
Με ειχε κανει να ψαχνω για μαγικες πορτες σε αλλους κοσμους, για γκομπλιν, νεραιδες και μαγους, τρολ και παλιες πορτες που μιλανε.
Παρακολουθωντας την ξανα μπορω να πω οτι τελικα αν και μεγαλωνω η ψυχη μου εχει κρατησει -ακομα- λιγη απο εκεινη την αθωοτητα και διψα για κατι "μαγικο".Μου γεννησε σχεδον τα ιδια συναισθηματα και ηταν το ιδιο απολαυστικη.

Η ταινια για την οποια μιλαω λεγεται:
Labyrinth (1986)

Προκειται για μια πανεμορφη ταινια φαντασιας, περιπετειας,και με στοιχεια μιουσικαλ μεσα (τα οποια καθε αλλο παρα κουραζουν μιας και πρωταγωνιστει ο μοναδικος David Bowie.)
Ο φανταστικος κοσμος ή αλλιως "Λαβυρινθος" μπορω να πω οτι ειναι παρα πολυ καλα σχεδιασμενος για τα μεσα της εποχης και η ταινια ειναι ιδιαιτερα ατμοσφαιρικη και σου κραταει το ενδιαφερον.
Σκοτεινη σε διαφορα σημεια, με διαφορα παραδοξα να συμβαινουν, πλασματα εξωκοσμικα και μια νεαρη Jeniffer Conelly να προσπαθει να παρει πισω το μωρο ετεροθαλη αδερφο της, απο τον κακο βασιλια D.Bowie.
Ο οποιος τον πηρε απο κοντα της οταν η ιδια ενα βραδυ επειδη εκλαιγε ο μικρος και αυτη ηταν υποχρεωμενη να μεινει μεσα να τον προσεχει, ειχε ευχηθει να ερθει ο Goblin King Jareth και να το παρει.
Για να ξαναβρει τον αδερφο της ξεκιναει μια απιστευτη "κουρσα" εναντια στον ιδιο τον λαβυρινθο, σε εναν μαγικο κοσμο (με ολα τα κουφα του), αλλα και στον χρονο, μιας και χει μονο 13 ωρες να τα καταφερει αλλιως....

Προσωπικα την ταινια την θεωρω διαμαντι για το ειδος της και μπορω ευκολα να σας πω οτι αξιζει με το παραπανω να την βρειτε καπου και να την δειτε.
Θα ξαναφερει την μαγεια του "φανταστικου" στις καρδιες σας.;)

P.S., οχι τιποτα αλλο αλλα κοιταξτε στυλ ο Bowie...:eek::thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Κανοντας μια "επιδρομη" στις ταινιες του 80 και του 90 ειδα για ακομα μια φορα μια ταινια που οταν την πρωτοειχα παρακολουθησει σαν παιδι με ειχε κυριολεκτικα μαγεψει.
Με ειχε κανει να ψαχνω για μαγικες πορτες σε αλλους κοσμους, για γκομπλιν, νεραιδες και μαγους, τρολ και παλιες πορτες που μιλανε.
Παρακολουθωντας την ξανα μπορω να πω οτι τελικα αν και μεγαλωνω η ψυχη μου εχει κρατησει -ακομα- λιγη απο εκεινη την αθωοτητα και διψα για κατι "μαγικο".Μου γεννησε σχεδον τα ιδια συναισθηματα και ηταν το ιδιο απολαυστικη.

Η ταινια για την οποια μιλαω λεγεται:
Labyrinth (1986)

Προκειται για μια πανεμορφη ταινια φαντασιας, περιπετειας,και με στοιχεια μιουσικαλ μεσα (τα οποια καθε αλλο παρα κουραζουν μιας και πρωταγωνιστει ο μοναδικος David Bowie.)
Ο φανταστικος κοσμος ή αλλιως "Λαβυρινθος" μπορω να πω οτι ειναι παρα πολυ καλα σχεδιασμενος για τα μεσα της εποχης και η ταινια ειναι ιδιαιτερα ατμοσφαιρικη και σου κραταει το ενδιαφερον.
Σκοτεινη σε διαφορα σημεια, με διαφορα παραδοξα να συμβαινουν, πλασματα εξωκοσμικα και μια νεαρη Jeniffer Conelly να προσπαθει να παρει πισω το μωρο ετεροθαλη αδερφο της, απο τον κακο βασιλια D.Bowie.
Ο οποιος τον πηρε απο κοντα της οταν η ιδια ενα βραδυ επειδη εκλαιγε ο μικρος και αυτη ηταν υποχρεωμενη να μεινει μεσα να τον προσεχει, ειχε ευχηθει να ερθει ο Goblin King Jareth και να το παρει.
Για να ξαναβρει τον αδερφο της ξεκιναει μια απιστευτη "κουρσα" εναντια στον ιδιο τον λαβυρινθο, σε εναν μαγικο κοσμο (με ολα τα κουφα του), αλλα και στον χρονο, μιας και χει μονο 13 ωρες να τα καταφερει αλλιως....

Προσωπικα την ταινια την θεωρω διαμαντι για το ειδος της και μπορω ευκολα να σας πω οτι αξιζει με το παραπανω να την βρειτε καπου και να την δειτε.
Θα ξαναφερει την μαγεια του "φανταστικου" στις καρδιες σας.;)

P.S., οχι τιποτα αλλο αλλα κοιταξτε στυλ ο Bowie...:eek::thumbsup:

Θυμάμαι την είχες ξαναναφέρει Μάριε προ 2ετίας or something και μου είχε κάνει εντύπωση. Όταν την βρήκα πέρισυ στην ταινιοθήκη της συγκατοίκου την είδα και μου άφησε 1 ανάμεικτη αίσθηση.

Καταρχάς ο Bowie ξεχωριστός και cult.:PΚι η ταινία είναι παραμυθένια, λίγο πιο τρομαχτική από τα κλασσικά όμως παραμύθια. Μου έδινε όμως την αίσθηση του παλιού και ξεπερασμένου. Και μου ήρθαν στο μυαλό τα Goonies. Σαν παιδί με έπιανε καρδιοχτύπι, σαν ενήλικη μου αφήνουν την αίσθηση που σου είπα, παλιό και κάπως ξεπερασμένο, αλλά συγκινητικό λόγω του ότι το έχω συνδέσει με την τρυφερή παιδική ηλικία. Πιθανώς αν είχα δει τον Λαβύρινθο μικρή να μου άφηνε αυτό το όμορφο συναίσθημα. Όμως τώρα την θεωρώ συμπαθητική και cult, όμως ''παλιομοδίτικη'' ταινία (μην εκνευριστείτε μαζί μου:upside:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Underwater μου δεν λες κατι το περιεργο.;)
Σε οτι ειπες, προσωπικα συμφωνω απολυτα, απλουστατα βαση της "ιδιοσυγκρασιας" μου, του συναισθηματικου κοσμου μου ισως αλλα και οτι οταν βλεπω μια ταινια 20 ετων πισω, την κρινω βαση εκεινης της εποχης κυριως και μετα κατα ποσο μπορει να "κρατηθει" και στην τωρινη μας εποχη την βρισκω σαν μια απο τις καλυτερες ταινιες.
Δηλαδη, για μια τοσο παλια ταινια, προσωπικα κρινω οτι κρατιεται καλα ακομα και τωρα.
Αλλα για την τοοοοτε περιοδο, την θεωρω σαν μια ταινια σταθμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.

Και στα πρώτα βήματα, μικρούλα η Τζένιφερ Κόνελι...:)

Μουσική περιπέτεια φαντασίας της δεκαετίας του ΄80

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top