• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Είναι απάτη η ομοιοπαθητική;

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Βλέπω ένα καλό ερώτημα για νέο θέμα, αλλά και για το debate. Έχουμε το δικαίωμα να εφαρμόσουμε με το ζόρι θεραπεία σε κάποιον που δεν το θέλει; Έχει αυτός δικαίωμα ν' αποφασίζει για τη ζωή ενός παιδιού, έστω και του δικού του; Πολύ ενδιαφέρον!!!
Σε κάποιον που δεν το θέλει, δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να εφαρμόσουμε καμία θεραπεία, χωρίςμάλιστα τη συγκατάθεσή του. Γι αυτό και αν αρνηθεί, παίρνει ο ίδιος την ευθύνη γραπτώς.
Τι κάνεις όμως αν είναι δεδομένη η μοιραία εξέλιξη, και οι συγγενείς του ασθενούς αρνούνται να δεχτούν τη θεραπεία; (πχ. άρνηση συγκατάβασης μετάγγισης αίματος κατά τη διάρκεια χειρουργικής επέμβασης από αλλόθρησκο.);

Χειρότερα θα ήταν αν δεν κάναμε τίποτε, είμαι απολύτως βέβαιος. Ωστόσο, όπως έγραψα και παραπάνω, θα πρέπει να ξεκολλήσουμε κάποτε από τη μονόπλευρη αντιμετώπιση του καρκίνου και να διερευνήσουμε και άλλους τρόπους. Οι περιπτώσεις αυτόματης ίασης καρκίνων, οι οποίες σημειώνονται σποραδικά, θα πρέπει να διερευνηθούν με μεγάλη προσοχή και να ψάξουμε για τους μηχανισμούς που τις προκαλούν.
Κανείς δεν έχει απαναπαυτεί σε αυτό. Αλλά πρέπει να κάνουμε προσεχτικά βήματα.


Φυσικά, αυτός είναι και ο λόγος που γίνεται η παρούσα συζήτηση. Απλά νομίζω πως κακώς βάζεις το βελονισμό μέσα στην παραπάνω λίστα, αφού η τεχνική αυτή σήμερα, εξασκείται αποκλειστικά από ιατρούς, συνεπώς έχει γίνει αποδεκτή από την επιστημονική κοινότητα (Πηγή):
Μιλάω για τους αγύρτες και τους απατεώνες βρε Χάο.
Ο καθένας μπορεί να πάρει μια βελόνα πλεξίματος και να το παίζει ειδικός βελονιστής. Θέλει ιδιαιέτερη προσοχή από όλους μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αργησα να επιστρεψω στην κουβεντα και βλεπω πως προχωρησε. Συγχωρεστε μου την “παλινδρομηση”, αλλά αναγκαζομαι εκ των πραγματων να την κανω.


Το θεμα ειναι ενδιαφερον και η συζητηση οντως εχει καλα σημεια, δε θα ασχοληθω με τα σχολια που εγιναν σε προσωπικό επιπεδο, αλλά θα ηθελα επι του θεματος να ρωτησω αγαπητε Chaos, που ακριβως ειναι το αποτροπαιο και το απαραδεκτο, στα σχολιά μου περι παρηγοριτικης θεραπειας του καρκινου. Ως γνωστον ειναι μια αρκετα διαδεδομενη ασθενεια και πολλοι απο εμας (δυστυχως) εχουν σχετικα βιωματα. Αν λοιπον εχεις μια συγκεκριμενη αποψη/οπτικη γωνια επ αυτου, καλο θα ηταν να την αναφερεις, να καταλαβω κι εγω τι σε ενοχλησε τοσο πολυ απο αυτα που ειπα.


Αρχική Δημοσίευση από Great ChaosΑυτό αγαπητέ μου είναι αδυναμία των μεθόδων τεκμηρίωσης των θεραπειών, τις οποίες παραδέχεται η ιατρική επιστήμη και δεν αποτελούν τεκμήρια "αγυρτείας" κάποιου νέου θεραπευτικού κλάδου. Μου ενισχύει επίσης την εντύπωση πως κάτι δεν πάει καλά με όλη αυτήν την ιστορία. Αυτό που μας λες εδώ είναι στην ουσία, ότι ακόμη κι αν όντως η ομοιοπαθητική (ή όποια άλλη νέα μορφή θεραπείας) είχε αποτελέσματα, πάλι δεν θα μπορούσαν αυτά να τεκμηριωθούν, απλά και μόνο γιατί δεν εμπίπτουν στις συμβατικές μεθόδους τεκμηρίωσης. Ελπίζω να αποτελεί αυτό μια αρκετά πειστική απάντηση στο γιατί δεν υπάρχουν, κατά τους συνομιλητές, επαρκή στοιχεία για τις μεθόδους της ομοιοπαθητικής.
Καθολου πειστικη απαντηση δεν αποτελει. Καλως ή κακως, υπαρχουν καποιες μεθοδοι , βασισμενες στην λογικη και τη γνωση, που εχουμε στα χερια μας, για να τεσταρουμε τι “δουλευει” και τι οχι. Ας βρει καποιος μια νεα μεθοδο που θα μας εξασφαλιζει σωστα αποτελεσματα για να μετρησουμε το αποτελεσμα της ομοιοπαθητικης, και τοτε το συζηταμε. Στο μεταξυ, για να μπορεσει καποιος να πει οτι η ομοιοπαθητικη δεν δοκιμαζεται σωστα, ας πληροφορηθει πρωτα, πως την εχουν δοκιμασει, πως λειτουργει, και για ποιο λογο ειναι οντως δυσκολο να αποδωσουμε σε αυτην τα οποια αποτελεσματα.

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos Ας μου επιτραπεί, όμως εγώ δεν έχω δει κάτι τέτοιο. Αυτό που έχω δει είναι τους εκπροσώπους της επίσημης ιατρικής μέσα στο στέκι να έχουν σιωπήσει μπροστά σε τεκμηριωμένα εγκλήματα της Φαρμακοβιομηχανίας (κυρίως), πράγμα που μπορεί κανείς να το εκλάβει είτε ως συμφωνία, είτε ως αιδήμονα σιωπή, αλλά να έχουν πιαστεί μέσα σε λάθος θέμα μάλιστα, από την ομοιοπαθητική η οποία δεν είναι καλά τεκμηριωμένη και αποτελεί εύκολο στόχο. Επίσης είδα μια συνομιλήτρια να δηλώνει συνεχώς ότι θέλει να κρατήσει ίσες αποστάσεις από τις δύο πλευρές και να δέχεται συνεχώς επιθέσεις, λες και είναι εκείνη η μάνα που μας ανέφερε προηγουμένως ο Καπετάνιος, η οποία θα άφηνε να πέθαινε το παιδί της, αν δεν τύχαινε να έλειπε ο τσαρλατάνος ομοιοπαθητικός της στο εξωτερικό.
Λεγοντας πως οι εκπροσωποι της ιατρικης σιωπουν μπροστα στα εγκληματα του χωρου, ουσιαστικα αναφερεσαι σε μενα και τον πειρατη. Ειναι αδικοι οι χαρακτηρισμοι, ειδικα οταν δεν αληθευει καν οτι σιωπουμε. Και μαλιστα να αφηνεις αιχμες πως η (υποτιθεμενη) σιωπη ισως και να σημαινει οτι επικροτουμε αυτα τα εγκληματα ! Θελω να πιστευω οτι γραφτηκαν εν θερμω και οχι επειδη ειναι τοσο ασχημη η εικονα που σου εχουμε δωσει ο πειρατης και εγω, οσον αφορα το ηθος και την επιστημη μας.

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos Δηλαδή διαπιστώνω, ότι όποιος ενδιαφερθεί έστω για τέτοιες θεραπείες και το αν έχουν κάποιο αποτέλεσμα, κάνοντας ακόμη και το συνήγορο του Διαβόλου, προκειμένου να εκμαιεύσει απαντήσεις, θεωρείται αυτομάτως εχθρός των ιατρών. Είναι λοιπόν κι αυτή μια από τις πλευρές του κατεστημένου της ιατρικής σκέψης.
Δηλαδη τωρα μας κατηγορεις οτι ειμαστε αντιπροσωποι μιας απο τις πλευρες του ιατρικου κατεστημενου που τοσο απεχθανομαστε ολοι μας σε αυτο το τοπικ ; Και αυτο επειδη ειδαμε εχθρικη σταση απεναντι στην ιατρικη ; Δεν εγιναν απλα ερωτησεις για το αν εχει αποτελεσμα η ομοιοπαθητικη. Αν ηταν ετσι, δε θα προκαλουνταν αντιδρασεις. Δεν ειμαστε πια και τοσο κακοβουλοι..Ουτε τρομαξαμε μην μας φαει το ψωμι η ομοιοπαθητική.

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos Έχω δημοσιεύσει παραπάνω, μέσα στις περιπέτειες του Δρ Χάμμερ, τις οποίες είτε δεν μπήκατε στον κόπο να διαβάσετε, είτε απλά τις αγνοείτε επιδεικτικά, ότι κάποιοι γονείς που αρνήθηκαν να κάνουν χημειοθεραπεία στο παιδί τους κατέληξαν στα δικαστήρια, όπου τους αφαιρέθηκε η γονική μέριμνα και έγινε με το ζόρι χημειοθεραπεία στο παιδί.
Δε τις αγνοουμε. Αλλά οκ εγινε αυτο σε μια περιπτωση, στην Αυστρια. Η ασθενης ομως μην ξεχναμε οτι ηταν και 6 ετων. Το καταδικαζουμε παντως. Τι αλλο θελεις να πουμε και που θελεις να καταληξεις με αυτο ; Ειναι σημερα παντου υποχρεωτικες οι χημειοθεραπειες και οι ακτινοθεραπειες ; Οχι απ'όσο ξερω. Επομενως ; Τι αποδυκνυει ΕΝΑ περιστατικο ;

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos Αυτά είναι δύο δείγματα που πολύ απέχουν του εποικοδομητικού διαλόγου, τα οποία μάλιστα προέρχονται από έναν επιστήμονα, στην προσπάθειά του να επιχειρηματολογήσει υποτίθεται υγιώς υπέρ της επιστήμης του. Η απαξίωση και η συγκατάβαση σε όλο της το μεγαλείο. Λυπάμαι πραγματικά αγαπητέ μου, αλλά όλοι περιμένουν κάτι καλύτερο από εσένα...:)
Απλα ειδα να αμφισβητουμαι χωρις τεκμηριωση και εκανα το ιδιο για να περασω το μηνυμα. Δεν επιασε. Μπορω να απαντησω ομως και να αιτιολογησω καθε θεση μου αν μου ζητηθει. Και αν αμφισβητησω θεση αλλου, εξηγω απο μονος μου το γιατι. Με στενοχωρει να κοιταμε το δεντρο και να χανουμε το δασος ή να εχουμε 2 μετρα και 2 σταθμα, επηρεασμενοι απο συναισθηματισμους.Ωστοσο, οσες φορες επικεντρωνομαστε ολοι στο θεμα και οχι στις επιθεσεις, οι συζητησεις ειναι παραγωγικες και τοτε ειναι που υπαρχει επιπεδο. Χαριν τετοιων συζητησεων, θα παρακαλουσα να παψουμε επιτελους να ασχολουμαστε με την προσωπικοτητα του συνομιλητη, και να διοχετευουμε την ενεργεια μας σε κατι παραγωγικό, οπως το εκαστοτε τοπικ.:)

θα επανελθω για τα υπολοιπα σε 2ο χρονο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Λοριεν:
Απλα ειδα να αμφισβητουμαι χωρις τεκμηριωση και εκανα το ιδιο για να περασω το μηνυμα. Δεν επιασε.

Βρε Δήμο μου, έγραψα προς τον πειρατή αυτό:

Αρχική Δημοσίευση από isiliel:
Θα μπορούσα να σου απαντήσω ως εξής: Δε διαφωνώ καθόλου επ' αυτού, αρκεί βέβαια να πειστούμε για το αλάνθαστο της συμβατικής Ιατρικής, την πάντοτε θετική έκβαση κάθε θεραπείας και να αποκλείσουμε κάθε λογής αισχροκέρδεια από Αγύρτες και κακούς Επαγγελματίες και Επιστήμονες.
Μόνος σου το έχεις πει: Κακοί Γιατροί υπάρχουν και θα υπάρχουν, όπως θα υπάρχουν και κακοί ομοιοπαθητικοί.

Έχουμε δύο επιστήμες με κοινό στόχο: Την ανακούφιση των ασθενών. Καμία από τις δύο δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι έχει την πανάκεια που θα μας γλυτώσει από κάθε αρρώστια. Ώρα για συνεργασία!

Εσύ έκανες quote το μισό, και απάντησες αυτό:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Αρχική Δημοσίευση από isiliel:
Θα μπορούσα να σου απαντήσω ως εξής: Δε διαφωνώ καθόλου επ' αυτού, αρκεί βέβαια να πειστούμε για το αλάνθαστο της συμβατικής Ιατρικής, την πάντοτε θετική έκβαση κάθε θεραπείας και να αποκλείσουμε κάθε λογής αισχροκέρδεια από Αγύρτες και κακούς Επαγγελματίες και Επιστήμονες.

Μα δεν προσπαθει να πεισει κανείς για το "αλανθαστο" της συμβατικης ιατρικης, ουτε για παντοτε θετικη εκβαση. Με την ομοιοπαθητικη, αρκει να δειχθει καποια σημαντικη συσχετιση μεταξυ θεραπειας κ αποτελεσματος.

Κι εγώ σου υπέδειξα πως αυτό που ήθελα να τονίσω και να συζητήσουμε πάνω σʼαυτό, δεν ήταν αυτό που παρέθεσες (αυτό ήταν ένα σχήμα λόγου) αλλά το κομμάτι που παρέλειψες, γιʼ αυτό σου απάντησα με το παρακάτω, υπογραμμίζοντας το κομμάτι στο οποίο ήθελα να εστιάσει το πόστ μου:

Αρχική Δημοσίευση από isiliel:
...Ξέχασες το σημαντικότερο κομμάτι του quote :
Αρχική Δημοσίευση από isiliel:
Έχουμε δύο επιστήμες με κοινό στόχο: Την ανακούφιση των ασθενών. Καμία από τις δύο δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι έχει την πανάκεια που θα μας γλυτώσει από κάθε αρρώστια. Ώρα για συνεργασία!

Και είσέπραξα αυτό:
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
:/:

Δεν σε αμφισβήτησα ή έστω δεν είχα τέτοια πρόθεση. Δέχομαι έστω ότι ήταν παρεξήγηση και ότι και η δική σου πρόθεση, ήταν αγαθή :)

Σημείωση προς Mods: Σας παρακαλώ μην σβήσετε το πόστ μου, τουλάχιστον μέχρι να το δει ο Δήμος.

Θα επανέλθω περί χημειοθεραπείας, με τη μαρτυρία μιας ασθενούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Γεια χαρά σε όλους.
Για την ομοιοπαθητική γνώριζα σκόρπια πράγματα πριν μπω και εγώ στην διαδικασία.



Η αδελφή μου υπέφερε πολλά χρόνια από σπαστική κολίτιδα και ήταν αναγκασμένη να παίρνει χάπια (duspatalin κ.τ.λ )τα οποία δεν μπορούσαν να καλυτερέψουν την κατάσταση της και βέβαια δε μπορούσε να φαει ούτε όσπρια ούτε λαχανικά διότι οι κρίσεις ήταν πολλές και συχνές και έτσι την έβγαζε συχνά με ρύζια μακαρόνια και βραστά κοτόπουλα...
Ώσπου για καλή της τύχη σε μια εκδρομή γνώρισε μια κοπέλα που αντιμετώπιζε το ίδιο πρόβλημα το οποίο λύθηκε, όπως της είπε, με την ομοιοπαθητική.
Δεν έχασε χρόνο, μετά από λίγες μέρες πήρε το τηλέφωνο του γιατρού από την κοπέλα έκλεισε ραντεβού και αφού έκανε όλες τις απαραίτητες αιματολογικές εξετάσεις που της ζήτησε ο γιατρός ξεκίνησε μετά από λίγο καιρό την ομοιοπαθητική θεραπεία.



Σήμερα το πρόβλημα έχει σχεδόν εξαφανισθεί και μπορεί να φαει κανονικά όσπρια και λαχανικά χωρίς κάποιο πρόβλημα.
Βλέποντας αυτή την θεαματική βελτίωση, μετά από κάποιο εύλογο διάστημα, την ακολούθησα και εγώ για να βρω λύση στο μεγάλο πρόβλημα που ονομάζεται "ημικρανίες".
Τα αποτελέσματα και στην δική μου περίπτωση, που συνεχίζω, είναι πολύ καλά μιας και τα χημικά χάπια πλέον έχουν μειωθεί στο ελάχιστο! Τώρα πολλές φορές και το απλό depon κάνει δουλειά.
Ο συγκεκριμένος ιατρός-ομοιοπαθητικός, να σημειώσω, ότι έχει σπουδάσει ιατρική δε κάνει “πειράματα” και δεν είναι αντίθετος στην χρήση αντιβιοτικών όπου παραστεί η ανάλογη ανάγκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ο συγκεκριμένος ιατρός-ομοιοπαθητικός, να σημειώσω, ότι έχει σπουδάσει ιατρική δε κάνει “πειράματα” και δεν είναι αντίθετος στην χρήση αντιβιοτικών όπου παραστεί η ανάλογη ανάγκη.

Και ο δικός μου ακριβώς το ίδιο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
omg δεν έχω γράψει σε αυτό το θέμα?:wacko:
Λοιπόν αρχικά να πω ότι ακολουθώ κι εγώ ομοιοπαθητική θεραπεία, αν και αρχικά την κορόιδευα. Η αλήθεια είναι ότι η κλασική ιατρική με "ανάγκασε" να το κάνω. Και καταθέτω την εμπειρία μου, (αν σιχαίνεστε πολύ εύκολα μην διαβάσετε:redface:)

Καποια στιγμή παθαίνω ουρολοίμωξη (δεν ξέρω πώς ακριβώς, αλλά δεν είναι και δύσκολο.) Η παθολόγος αφού έκανε εξετάσεις και καλλιέργεια μου έδωσε αντιβίωση. Παίρνω την αντιβίωση και παθαίνω κολπίτιδα - μυκητίαση (πολύ συνηθισμένη παρενέργεια της αντιβίωσης, που δεν υπάρχει στην ομοιοπαθητική). Ξεκινάω θεραπεία για την μυκητίαση (αφού κάνω καλλιέργεια και μάθουμε τον ακριβή μύκητα) παίρνω κολπικά υπόθετα, χάπια, αλοιφές και δεν γίνεται τίποτα. Η ενόχληση ήταν τόσο έντονη και αφόρητη που δεν μπορούσα με τίποτα να φορέσω παντελόνι:redface:. Και φυσικά στο σεκς πονούσα πολύ.

Αναγκάζομαι λοιπόν να ξεκινήσω ομοιοπαθητική γιατί επί 6 μήνες η κλασσική ιατρική δεν μπόρεσε να με βοηθήσει και η κατάσταση συνεχώς χειροτέρευε. Πάω στον ομοιοπαθητικό, μου δίνει ένα χάπι με το οποίο είδα μικρή αλλά αισθητή βελτίωση. Ξαναπάω και μου δίνει άλλο, με το οποίο έγινα εντελώς καλά!!

Από τότε έχω κάνει ομοιοπαθητική με εξαιρετικά αποτελέσματα για ουρολοίμωξη (δεν την ξαναπατάω:P), υψηλό πυρετό και πονόλαιμο (όχι ταυτόχρονα όλα αυτά).

έντιτ: και όταν έβγαζα φρονιμήτες και είχα πρηστεί και δεν μπορούσα να μασήσω, επίσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
omg δεν έχω γράψει σε αυτό το θέμα?:wacko:
Λοιπόν αρχικά να πω ότι ακολουθώ κι εγώ ομοιοπαθητική θεραπεία, αν και αρχικά την κορόιδευα. Η αλήθεια είναι ότι η κλασική ιατρική με "ανάγκασε" να το κάνω. Και καταθέτω την εμπειρία μου, (αν σιχαίνεστε πολύ εύκολα μην διαβάσετε:redface:)

Καποια στιγμή παθαίνω ουρολοίμωξη (δεν ξέρω πώς ακριβώς, αλλά δεν είναι και δύσκολο.) Η παθολόγος αφού έκανε εξετάσεις και καλλιέργεια μου έδωσε αντιβίωση. Παίρνω την αντιβίωση και παθαίνω κολπίτιδα - μυκητίαση (πολύ συνηθισμένη παρενέργεια της αντιβίωσης, που δεν υπάρχει στην ομοιοπαθητική). Ξεκινάω θεραπεία για την μυκητίαση (αφού κάνω καλλιέργεια και μάθουμε τον ακριβή μύκητα) παίρνω κολπικά υπόθετα, χάπια, αλοιφές και δεν γίνεται τίποτα. Η ενόχληση ήταν τόσο έντονη και αφόρητη που δεν μπορούσα με τίποτα να φορέσω παντελόνι:redface:. Και φυσικά στο σεκς πονούσα πολύ.

Αναγκάζομαι λοιπόν να ξεκινήσω ομοιοπαθητική γιατί επί 6 μήνες η κλασσική ιατρική δεν μπόρεσε να με βοηθήσει και η κατάσταση συνεχώς χειροτέρευε. Πάω στον ομοιοπαθητικό, μου δίνει ένα χάπι με το οποίο είδα μικρή αλλά αισθητή βελτίωση. Ξαναπάω και μου δίνει άλλο, με το οποίο έγινα εντελώς καλά!!

Από τότε έχω κάνει ομοιοπαθητική με εξαιρετικά αποτελέσματα για ουρολοίμωξη (δεν την ξαναπατάω:P), υψηλό πυρετό και πονόλαιμο (όχι ταυτόχρονα όλα αυτά).

:eek::eek:Ομοιοπαθητικη για την ουρολοιμωξη???
Η αληθεια ειναι πως απο αυτο υποφερω χροοοοοονια,δλδ εχω καταντησει να κοιταω ποτε δεν εχω και οχι ποτε εχω...απλα εχω μαθει να ζω με αυτο και με τις αντιβιωσεις δλδ..Το ξερω δεν ειναι οτι καλυτερο,αλλα:/:δεν ειχα και αλλη επιλογη...
Πως ακρειβως εγινε η θεραπεια?Ολα κιολα τα δυο χαπια ηταν μονο?Τπτ αλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
:eek::eek:Ομοιοπαθητικη για την ουρολοιμωξη???
Η αληθεια ειναι πως απο αυτο υποφερω χροοοοοονια,δλδ εχω καταντησει να κοιταω ποτε δεν εχω και οχι ποτε εχω...απλα εχω μαθει να ζω με αυτο και με τις αντιβιωσεις δλδ..Το ξερω δεν ειναι οτι καλυτερο,αλλα:/:δεν ειχα και αλλη επιλογη...
Πως ακρειβως εγινε η θεραπεια?Ολα κιολα τα δυο χαπια ηταν μονο?Τπτ αλλο?

η θεραπεία εξαρτάται από τον ασθενή και την ασθένεια, μπορεί σε άλλον να δώσει 1-2 χάπια υψηλής δυναμοποίησης και σε άλλον πολλά χαμηλής. Η θεραπεία έγινε πανεύκολα, απλά ήπια νηστική τα χαπάκια και μέσα σε μισή ώρα είχα μεγάλη διαφορά:)

Αφού έχεις τέτοιο πρόβλημα σου συστήνω ανεπιφύλακτα να πας σε καλό ομοιοπαθητικό, αν δεν ξέρεις κανέναν επικοινώνησε με την Isiliel, απ'ότι έχω καταλάβει είναι ευχαριστημένη με τον δικό της. Ξέρω γυναίκα φίλη της μαμάς μου που ζούσε σαν εσένα μονίμως με αντιβιώσεις για ουρολοίμωξη και με οποιοπαθητική είναι καλά εδώ και ένα χρόνο. Αν δεν δεις βελτίωση με την πρώτη, μην απογοητευτείς, συχνά βρίσκουν το φάρμακό σου ύστερα από 2-3 προσπάθειες.

αν ενδιαφέρεσαι, η σελίδα του κορυφαίου Ελληνα ομοιπαθητικού είναι https://www.vithoulkas.com/index.php?lang=el

PS. προφανώς γνωρίζεις ότι όταν έχεις ουρολοίμωξη πρέπει να κάνεις σεξ με προφυλακτικό, και ότι μπορεί το αγόρι σου να είναι φορέας των μικροβίων και να σε κολλάει ακόμα κι αν δεν έχει συμπτώματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έχω μπερδευτεί λίγο με τα θέματα ίσως δεν είναι η κατάλληλη θέση εδώ, αλλά μια που γίνεται αναφορά στη χημειοθεραπεία σε πόστ αυτού του θέματος το αναρτώ εδώ και βλέπουμε:

Πριν παραθέσω την συνέντευξη, θα ήθελα να τονίσω πως η ομοιοπαθητική δεν έχει θεραπεία για τον καρκίνο. Δεν ξέρω βέβαια από την άλλη αν μπορεί να χαρακτηρίσει κανείς τις χημειοθεραπείες ως "θεραπεία"... αφού ο καρκίνος στις περισσότερες των περιπτώσεων...δεν θεραπεύεται χωρίς αυτό να είναι απόλυτο ΕΥΤΥΧΩΣ, όπως θα διαβάσετε και παρακάτω!!!...

Πώς λειτουργεί η χημειοθεραπεία;

Τα φυσιολογικά κύτταρα αναπτύσσονται και πεθαίνουν με έναν ελεγχόμενο τρόπο. Στον καρκίνο, τα μη φυσιολογικά σωματικά κύτταρα (καρκινικά) συνεχίζουν να διαιρούνται και να σχηματίζουν περισσότερα κύτταρα χωρίς έλεγχο. Τα αντικαρκινικά φάρμακα καταστρέφουν τα καρκινικά κύτταρα εμποδίζοντάς τα να αναπτυχθούν ή να πολλαπλασιαστούν. Πολλές φορές τα αντικαρκινικά φάρμακα βλάπτουν και τα υγιή κύτταρα του σώματος, ιδιαίτερα εκείνα που πολλαπλασιάζονται γρήγορα, και αυτή είναι η αιτία πρόκλησης των παρενεργειών που ενδέχεται να εμφανιστούν μετά τη χημειοθεραπεία. Τα φυσιολογικά κύτταρα συνήθως επαναδημιουργούνται ή επιδιορθώνονται μετά την λήξη της θεραπείας.

Τι μπορεί να κάνει η χημειοθεραπεία;

Ανάλογα με τον τύπο του καρκίνου και το πόσο προχωρημένος είναι, η χημειοθεραπεία μπορεί να χρησιμοποιηθεί για διαφορετικούς στόχους:

● Για να θεραπεύσει τον καρκίνο. Ο καρκίνος θεωρείται θεραπευμένος, όταν ο ασθενής παραμένει χωρίς στοιχεία καρκινικών κυττάρων.

● Για να ελέγξει τον καρκίνο. Αυτό γίνεται παρεμποδίζοντας τη δημιουργία μεταστάσεων σε απομακρυσμένες εστίες, επιβραδύνοντας την αύξηση του όγκου σε μέγεθος και σκοτώνοντας τα καρκινικά κύτταρα που μπορεί να έχουν διαδοθεί σε άλλα μέρη του σώματος από τον αρχικό όγκο.

● Για να ανακουφίσει τα συμπτώματα που μπορεί να προκαλέσει ο καρκίνος. Η ανακούφιση συμπτωμάτων (όπως ο πόνος) μπορεί να βοηθήσει τους ασθενείς να ζήσουν πιο άνετα, βελτιώνοντας την ποιότητα ζωής τους.

Πόσο ανθρώπινες είναι όμως οι χημειοθεραπείες;

Όπυ Ζούνη (Ζωγράφος)

-Είστε ευχαριστημένη από τις θεραπείες που σας πρότειναν οι γιατροί σας και από τα φάρμακα; Σκεφθήκατε να φύγετε στο εξωτερικό;
Εκανα απάνθρωπες θεραπείες, τις οποίες άντεξα. Αλλά είχα και άλλη κράση τότε βεβαίως. Ημουν πιο νέα. Κάποια στιγμή και ο οργανισμός… κλοτσάει. Αυτά δεν είναι φάρμακα, είναι φαρμάκια. Είναι ακραία και με πολλές παρενέργειες. Ομως δεν γίνεται αλλιώς. Πιστεύω ότι τα φάρμακα είναι προσωποπαγή. Το καλό είναι ότι κυκλοφορούν πολλά. Αλλά στις δύσκολες αρρώστιες δεν έχεις επιλογή. Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να ζήσω χωρίς αγωγή χημειοθεραπείας. Ευτυχώς είχα πολύ καλούς γιατρούς, οι οποίοι με φρόντισαν με αγάπη. Εχουμε πολύ καλούς γιατρούς στην Ελλάδα. Ομως και οι γιατροί είναι άνθρωποι, ας μην το ξεχνάμε. Δεν θεώρησα ότι έπρεπε να πάω στο εξωτερικό.
(Αξίζει να διαβάσετε ολόκληρη την συνέντευξη που θα βρείτε στο link).


Αναμφίβολα οι χημειοθεραπείες βοηθούν πολλούς από τους καρκινοπαθείς (δυστυχώς όχι όλους :/: ) δεν παύουν όμως να είναι απάνθρωπες και επίπονες και δεν έχω καμία αμφιβολία πως ευχή όλων μας είναι να βρεθεί κάτι καλύτερο, από όποιο χώρο της ιατρικής κι αν προέρχεται!
Μπορεί κανείς να μην επιβάλλει τις χημειοθεραπείες, δυστυχώς όμως τις επιβάλλουν οι καταστάσεις... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Το θεμα ειναι ενδιαφερον και η συζητηση οντως εχει καλα σημεια, δε θα ασχοληθω με τα σχολια που εγιναν σε προσωπικό επιπεδο, αλλά θα ηθελα επι του θεματος να ρωτησω αγαπητε Chaos, που ακριβως ειναι το αποτροπαιο και το απαραδεκτο, στα σχολιά μου περι παρηγοριτικης θεραπειας του καρκινου. Ως γνωστον ειναι μια αρκετα διαδεδομενη ασθενεια και πολλοι απο εμας (δυστυχως) εχουν σχετικα βιωματα. Αν λοιπον εχεις μια συγκεκριμενη αποψη/οπτικη γωνια επ αυτου, καλο θα ηταν να την αναφερεις, να καταλαβω κι εγω τι σε ενοχλησε τοσο πολυ απο αυτα που ειπα.

Ας θυμηθούμε τι είχες πει ακριβώς:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Δλδ επειδη οι χημειοθεραπιες σπανια εχουν αποτελεσμα και γινονται παρηγορητικά μηπως βοηθηθει λιγο ο αρρωστος μεχρι να πεθανει...παει να πει τι ;

Μου φάνηκε ότι μιλάς χωρίς να έχεις δει από κοντά τι ακριβώς σημαίνει αυτό που γράφεις. Για μένα, που είχα δυστυχώς πολύ πρόσφατα την τραγική εμπειρία και είδα πόσο κουρέλι μπορούν να κάνουν τον ασθενή αυτές οι "παρηγορητικές" θεραπείες, επίσης πόσο μάταιες είναι, ήταν σαν γροθιά στο στομάχι. Ζητώ συγνώμη που παρασύρθηκα από το συναίσθημα, όμως αυτή η φράση μου φάνηκε αποτρόπαιη. Σου εύχομαι ειλικρινά να μην χρειαστεί ποτέ να το δεις αυτό από κοντά. Αν θέλεις να πάρεις μια εικόνα για το θέμα από την ανθρώπινη πλευρά του, σε παραπέμπω στο θέμα "Ημερολόγια Θεραπείας", όπου τόσο εγώ, όσο κι ο Ρεμπεσκές έχουμε καταθέσει τμήμα της πολύ άσχημης εμπειρίας μας. Μερικά πράγματα καλύτερα να μη λέγονται τόσο αβασάνιστα φίλε μου.

Καθολου πειστικη απαντηση δεν αποτελει. Καλως ή κακως, υπαρχουν καποιες μεθοδοι , βασισμενες στην λογικη και τη γνωση, που εχουμε στα χερια μας, για να τεσταρουμε τι “δουλευει” και τι οχι. Ας βρει καποιος μια νεα μεθοδο που θα μας εξασφαλιζει σωστα αποτελεσματα για να μετρησουμε το αποτελεσμα της ομοιοπαθητικης, και τοτε το συζηταμε. Στο μεταξυ, για να μπορεσει καποιος να πει οτι η ομοιοπαθητικη δεν δοκιμαζεται σωστα, ας πληροφορηθει πρωτα, πως την εχουν δοκιμασει, πως λειτουργει, και για ποιο λογο ειναι οντως δυσκολο να αποδωσουμε σε αυτην τα οποια αποτελεσματα.
Οι μέθοδοι αξιολόγησης των ιατρικών και θεραπευτικών πρακτικών, πράγματι στηρίζονται στη λογική και στη μέχρι σήμερα γνώση. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι τέλειες ή ότι μπορούν να καλύψουν όλες τις περιπτώσεις νέων μεθόδων που δυνητικά θα προκύψουν στο μέλλον. Κάθε πράγμα πρέπει να εξελίσσεται. Αυτό που μας έγραφε ο συνομιλητής σήμαινε κυριολεκτικά πως ακόμη κι αν η ομοιοπαθητική είχε αποτέλεσμα, πάλι δεν θα μπορούσαμε να έχουμε τεκμηρίωση με τις υπάρχουσες μεθόδους. Ίσως λοιπόν εκεί να οφείλεται το γεγονός ότι έχουμε τόσο αμφιλεγόμενες δημοσιεύσεις επί του θέματος. Δεν σου κάνει εσένα εντύπωση; Κάποια εξήγηση θα πρέπει να υπάρχει και γι' αυτό. Εγώ προσωπικά έχω γεμίσει με περισσότερες απορίες απ' όσες είχα πριν την έναρξη της συζήτησης.

Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Λεγοντας πως οι εκπροσωποι της ιατρικης σιωπουν μπροστα στα εγκληματα του χωρου, ουσιαστικα αναφερεσαι σε μενα και τον πειρατη. Ειναι αδικοι οι χαρακτηρισμοι, ειδικα οταν δεν αληθευει καν οτι σιωπουμε. Και μαλιστα να αφηνεις αιχμες πως η (υποτιθεμενη) σιωπη ισως και να σημαινει οτι επικροτουμε αυτα τα εγκληματα ! Θελω να πιστευω οτι γραφτηκαν εν θερμω και οχι επειδη ειναι τοσο ασχημη η εικονα που σου εχουμε δωσει ο πειρατης και εγω, οσον αφορα το ηθος και την επιστημη μας.

Δεν είναι έτσι! Απλά παρατήρησα πως στην προσπάθειά σας να υπερασπιστείτε την επιστήμη που εκπροσωπείτε, από υποτιθέμενους εχθρούς που δεν υπάρχουν, δεν σχολιάσατε εκείνα περί καρκίνου, αλλά επικεντρωθήκατε στην ομοιοπαθητική, η οποία είναι πολύ αμφιλεγόμενη. Τώρα που το βλέπω, ίσως αυτό να οφείλεται στο γεγονός ότι η συζήτηση διεξήχθη μέσα σε λάθος τόπικ, έτσι ώστε εκεί μιλούσαμε για ομοιοπαθητική, ενώ εγώ θεωρούσα πως είχαμε στο μυαλό μας όλο το ζήτημα του Αδίστακτου Κατεστημένου. Μάλλον δεν θα τα έγραφα αυτά, αν η συζήτηση γινόταν εξ αρχής εδώ μέσα. Όχι και επικροτείτε τα εγκλήματα! Αυτό δεν προκύπτει από πουθενά μέχρι στιγμής και θα ήταν άδικο να το πει κανείς για σας.

Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Δηλαδη τωρα μας κατηγορεις οτι ειμαστε αντιπροσωποι μιας απο τις πλευρες του ιατρικου κατεστημενου που τοσο απεχθανομαστε ολοι μας σε αυτο το τοπικ ; Και αυτο επειδη ειδαμε εχθρικη σταση απεναντι στην ιατρικη ; Δεν εγιναν απλα ερωτησεις για το αν εχει αποτελεσμα η ομοιοπαθητικη. Αν ηταν ετσι, δε θα προκαλουνταν αντιδρασεις. Δεν ειμαστε πια και τοσο κακοβουλοι..Ουτε τρομαξαμε μην μας φαει το ψωμι η ομοιοπαθητική.

Έχω γνωρίσει τόσους πολλούς γιατρούς στη ζωή μου (περισσότερους απ' ό,τι αντέχω :D:P) που τυγχάνει να έχω σφαιρική άποψη περί αυτών. Έχουν μια υπερευαισθησία στην κριτική και θεωρούν ότι αυτός που την κάνει είναι εχθρός των γιατρών, αυτό είναι κάτι πολύ συνηθισμένο. Προφανώς έχουν και τα δίκια τους, αφού ο κάθε πικραμένος δικαίως και αδίκως έχει ως εύκολο στόχο του πάντα τους γιατρούς. Από την άλλη πλευρά, η νοοτροπία περιχαράκωσης που καλλιεργείται μέσα στο πανεπιστήμιο και στα νοσοκομεία, από τους παλιότερους γιατρούς στους νεότερους, ότι "Όποιος δεν είναι μαζί μας είναι εναντίον μας", αποτελεί κατεστημένη αντίληψη που θα πρέπει να ξεπεραστεί. Όμως πιστεύω πως αυτό ξεπεράστηκε μετά από τις απαντήσεις του Καπετάνιου, οπότε μάλλον κακώς το επαναφέρουμε.

Δε τις αγνοουμε. Αλλά οκ εγινε αυτο σε μια περιπτωση, στην Αυστρια. Η ασθενης ομως μην ξεχναμε οτι ηταν και 6 ετων. Το καταδικαζουμε παντως. Τι αλλο θελεις να πουμε και που θελεις να καταληξεις με αυτο ; Ειναι σημερα παντου υποχρεωτικες οι χημειοθεραπειες και οι ακτινοθεραπειες ; Οχι απ'όσο ξερω. Επομενως ; Τι αποδυκνυει ΕΝΑ περιστατικο ;
Δεν ξέρω το νομικό σύστημα της Ελλάδας τι προβλέπει. Από αυτά που διάβασα στο άρθρο για τον Δρ Χάμμερ όμως, φαίνεται πως τον κυνήγησαν και στη Γαλλία και στη Γερμανία, ήταν κι αυτό το περιστατικό στην Αυστρία, κάτι έγραφε και για τις ΗΠΑ... Δεν ξέρω ρε φίλε, φρικάρω με τον τρόπο που οι φαρμακοβιομηχανίες έχουν βάλει το Νόμο να τις υπηρετεί. Μακάρι να μην ισχύει και στην Ελλάδα αυτό, ειλικρινά θα χαιρόμουν αν το μάθαινα. Δυστυχώς δεν έχουμε κάποιον νομικό στη συζήτηση, ώστε να μας διαφωτίσει.

Απλα ειδα να αμφισβητουμαι χωρις τεκμηριωση και εκανα το ιδιο για να περασω το μηνυμα. Δεν επιασε. Μπορω να απαντησω ομως και να αιτιολογησω καθε θεση μου αν μου
ζητηθει. Και αν αμφισβητησω θεση αλλου, εξηγω απο μονος μου το γιατι. Με στενοχωρει να κοιταμε το δεντρο και να χανουμε το δασος ή να εχουμε 2 μετρα και 2 σταθμα, επηρεασμενοι απο συναισθηματισμους.Ωστοσο, οσες φορες επικεντρωνομαστε ολοι στο θεμα και οχι στις επιθεσεις, οι συζητησεις ειναι παραγωγικες και τοτε ειναι που υπαρχει επιπεδο. Χαριν τετοιων συζητησεων, θα παρακαλουσα να παψουμε επιτελους να ασχολουμαστε με την προσωπικοτητα του συνομιλητη, και να διοχετευουμε την ενεργεια μας σε κατι παραγωγικό, οπως το εκαστοτε τοπικ.:)
Δεν ξέρω τι ακριβώς ήθελες να πετύχεις μ' εκείνα που σημείωσα, πάντως τα μπααα και τα whateeever δεν είναι και ό,τι καλύτερο σε μια συζήτηση, αφού δείχνουν κάποια απαξίωση στο συνομιλητή. Αυτό μόνο σημείωσα και είπα ότι λυπάμαι, επειδή κατά τ' άλλα, μέχρις εκείνου του σημείου η συζήτηση διεξαγόταν σε έντονο αλλά κόσμιο ύφος και φοβήθηκα μην εκτραχυνθεί. Νομίζω όμως ότι οι φόβοι μου διαψεύστηκαν, οπότε...whatever!!:clapup::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Βρε Δήμο μου, έγραψα προς τον πειρατή αυτό:
Εσύ έκανες quote το μισό, και απάντησες αυτό:
Κι εγώ σου υπέδειξα πως αυτό που ήθελα να τονίσω και να συζητήσουμε πάνω σʼαυτό, δεν ήταν αυτό που παρέθεσες (αυτό ήταν ένα σχήμα λόγου) αλλά το κομμάτι που παρέλειψες, γιʼ αυτό σου απάντησα με το παρακάτω, υπογραμμίζοντας το κομμάτι στο οποίο ήθελα να εστιάσει το πόστ μου:
Και είσέπραξα αυτό:
:/:

Δεν σε αμφισβήτησα ή έστω δεν είχα τέτοια πρόθεση. Δέχομαι έστω ότι ήταν παρεξήγηση και ότι και η δική σου πρόθεση, ήταν αγαθή :)

Σημείωση προς Mods: Σας παρακαλώ μην σβήσετε το πόστ μου, τουλάχιστον μέχρι να το δει ο Δήμος.

Θα επανέλθω περί χημειοθεραπείας, με τη μαρτυρία μιας ασθενούς.
Κακως θεωρησες οτι εκανα ηθελημενη ή μη παραλειψη. Το κομματι που δεν συμπεριελαβα, ήταν κατι με το οποιο συμφωνω και δεν ειχα ενσταση ωστε να το σχολιασω, οπως εκανα με το 1ο μισο. Γιαυτο σου ειπα "μπα". Γιατι ξερω καλα γιατι δεν σχολιασα το 2ο κομματι, επομενως δεν εκανα παραληψη.;)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Μου φάνηκε ότι μιλάς χωρίς να έχεις δει από κοντά τι ακριβώς σημαίνει αυτό που γράφεις. Για μένα, που είχα δυστυχώς πολύ πρόσφατα την τραγική εμπειρία και είδα πόσο κουρέλι μπορούν να κάνουν τον ασθενή αυτές οι "παρηγορητικές" θεραπείες, επίσης πόσο μάταιες είναι, ήταν σαν γροθιά στο στομάχι. Ζητώ συγνώμη που παρασύρθηκα από το συναίσθημα, όμως αυτή η φράση μου φάνηκε αποτρόπαιη. Σου εύχομαι ειλικρινά να μην χρειαστεί ποτέ να το δεις αυτό από κοντά. Αν θέλεις να πάρεις μια εικόνα για το θέμα από την ανθρώπινη πλευρά του, σε παραπέμπω στο θέμα "Ημερολόγια Θεραπείας", όπου τόσο εγώ, όσο κι ο Ρεμπεσκές έχουμε καταθέσει τμήμα της πολύ άσχημης εμπειρίας μας. Μερικά πράγματα καλύτερα να μη λέγονται τόσο αβασάνιστα φίλε μου.
Ποσο πιθανο ειναι σαν ιατρος να μην εχω δει απο κοντα εστω εναν ασθενη με καρκινο βρε Κωστα μου ; Και μαλιστα οχι απλα εχω δει πανω απο εναν, αλλά ειχαμε και την μητερα της μητερας μου, σχετικα προσφατα. Οταν καποια αποψη μας φαινεται ασχημη, δεν ειναι απαραιτητο οτι δεν εχουν τα ιδια βιωματα οι αλλοι, και γιαυτο "δε ξερουν". Δεν ειναι μονο η δικη μας αποψη/αντιδραση η σωστη και αρα ολοι πρεπει να αντιδρουμε το ιδιο. Σαφως και κανουν κουρελι τον ασθενη αυτες οι "θεραπειες". Αλλαζει μηπως αυτο, το γεγονος οτι δεν μας δινουν ιαση, αλλά μια καλυτερη ζωη για οσο κρατησει ο ασθενης ; (μιλαμε για την πλειοψηφια των περιπτωσεων, διοτι υπαρχουν και αλλες που η εγκαιρη αντιμετωπιση μαζι με τις χημειο/ακτνο θεραπειες οντως εχουν προσφερει κατι παραπανω).Τις περισσοτερες φορες, απλά καλυτερευουν την διαβιωση, γιαυτο και δεν θα πει κανεις οτι θεραπευουν με την εννοια της ιασης. Το αποτροπαιο και η γροθια στο στομαχι, δε καταλαβα απο που προκυπτουν ακομα :(

Οι μέθοδοι αξιολόγησης των ιατρικών και θεραπευτικών πρακτικών, πράγματι στηρίζονται στη λογική και στη μέχρι σήμερα γνώση. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι τέλειες ή ότι μπορούν να καλύψουν όλες τις περιπτώσεις νέων μεθόδων που δυνητικά θα προκύψουν στο μέλλον. Κάθε πράγμα πρέπει να εξελίσσεται. Αυτό που μας έγραφε ο συνομιλητής σήμαινε κυριολεκτικά πως ακόμη κι αν η ομοιοπαθητική είχε αποτέλεσμα, πάλι δεν θα μπορούσαμε να έχουμε τεκμηρίωση με τις υπάρχουσες μεθόδους. Ίσως λοιπόν εκεί να οφείλεται το γεγονός ότι έχουμε τόσο αμφιλεγόμενες δημοσιεύσεις επί του θέματος. Δεν σου κάνει εσένα εντύπωση; Κάποια εξήγηση θα πρέπει να υπάρχει και γι' αυτό. Εγώ προσωπικά έχω γεμίσει με περισσότερες απορίες απ' όσες είχα πριν την έναρξη της συζήτησης.
Μα αυτο εξηγω. Οτι δε πρεπει να μας εντυπωσιαζει ή να μας γεμιζει καχυποψια το γεγονος οτι με τις υπαρχουσες μεθοδους, ειναι δυσκολο να αποδειχθει η ομοιοπαθητικη, διοτι η ομοιπαθητικη ειναι τετοια, οχι επειδη οι μεθοδοι ειναι επιτηδες τετοιοι ωστε να απορριπτουν εναλλακτικες θεραπειες ! Αν μη τι αλλο, αυτο επρεπε να μας κανει καχυποπτους ως προς τα λεγομενα της ομοιοπαθητικης. Ναι φυσικα οι φαρμακοβιομηχανιες δε θελουν ανταγωνισμο φθηνο, αλλά δεν μπορουν να επιβαλλουν ειδικες διαφορετικες παραλογες μεθοδους εξακριβωσης αποτελεσματων...για να αχρηστευσουν την ομοιοπαθητικη. Θα τους κραξουν, καθως ειναι γνωστες οι μεθοδοι χρονια, και απλα εξελλισεται η ακριβεια με την τεχνολογια.Θα προτιμησουν να κανουν το δικο τους, με δικες τους ερευνες ή με ψευδη αποτελεσματα. Οχι αλλαζοντας αυθαιρετα τις μεθοδους, μια και αυτες ειναι ελεγχομενες και επαληθευσιμες.

Δεν είναι έτσι! Απλά παρατήρησα πως στην προσπάθειά σας να υπερασπιστείτε την επιστήμη που εκπροσωπείτε, από υποτιθέμενους εχθρούς που δεν υπάρχουν, δεν σχολιάσατε εκείνα περί καρκίνου, αλλά επικεντρωθήκατε στην ομοιοπαθητική, η οποία είναι πολύ αμφιλεγόμενη. Τώρα που το βλέπω, ίσως αυτό να οφείλεται στο γεγονός ότι η συζήτηση διεξήχθη μέσα σε λάθος τόπικ, έτσι ώστε εκεί μιλούσαμε για ομοιοπαθητική, ενώ εγώ θεωρούσα πως είχαμε στο μυαλό μας όλο το ζήτημα του Αδίστακτου Κατεστημένου. Μάλλον δεν θα τα έγραφα αυτά, αν η συζήτηση γινόταν εξ αρχής εδώ μέσα. Όχι και επικροτείτε τα εγκλήματα! Αυτό δεν προκύπτει από πουθενά μέχρι στιγμής και θα ήταν άδικο να το πει κανείς για σας.

Κι ομως, το ειπες :
Αυτό που έχω δει είναι τους εκπροσώπους της επίσημης ιατρικής μέσα στο στέκι να έχουν σιωπήσει μπροστά σε τεκμηριωμένα εγκλήματα της Φαρμακοβιομηχανίας (κυρίως), πράγμα που μπορεί κανείς να το εκλάβει είτε ως συμφωνία, είτε ως αιδήμονα σιωπή, αλλά να έχουν πιαστεί μέσα σε λάθος θέμα μάλιστα, από την ομοιοπαθητική η οποία δεν είναι καλά τεκμηριωμένη και αποτελεί εύκολο στόχο.
:/:

Έχω γνωρίσει τόσους πολλούς γιατρούς στη ζωή μου (περισσότερους απ' ό,τι αντέχω :D:P) που τυγχάνει να έχω σφαιρική άποψη περί αυτών. Έχουν μια υπερευαισθησία στην κριτική και θεωρούν ότι αυτός που την κάνει είναι εχθρός των γιατρών, αυτό είναι κάτι πολύ συνηθισμένο. Προφανώς έχουν και τα δίκια τους, αφού ο κάθε πικραμένος δικαίως και αδίκως έχει ως εύκολο στόχο του πάντα τους γιατρούς. Από την άλλη πλευρά, η νοοτροπία περιχαράκωσης που καλλιεργείται μέσα στο πανεπιστήμιο και στα νοσοκομεία, από τους παλιότερους γιατρούς στους νεότερους, ότι "Όποιος δεν είναι μαζί μας είναι εναντίον μας", αποτελεί κατεστημένη αντίληψη που θα πρέπει να ξεπεραστεί. Όμως πιστεύω πως αυτό ξεπεράστηκε μετά από τις απαντήσεις του Καπετάνιου, οπότε μάλλον κακώς το επαναφέρουμε.
Το αναφερω γιατι το ισχυριστηκες ΠΡΟΤΟΥ δεις πρωτα ποια ειναι η σταση/θεση του καπετανιου και η δικη μου ομως...

Δεν ξέρω το νομικό σύστημα της Ελλάδας τι προβλέπει. Από αυτά που διάβασα στο άρθρο για τον Δρ Χάμμερ όμως, φαίνεται πως τον κυνήγησαν και στη Γαλλία και στη Γερμανία, ήταν κι αυτό το περιστατικό στην Αυστρία, κάτι έγραφε και για τις ΗΠΑ...
Σε Γαλλια και Γερμανια τον κυνηγησαν ως απατεωνα. Δε μιλουσαμε γιαυτο, αλλά για το αν μας υποχρεωνει κανείς να δεχτουμε την θεραπεια του ιατρου.

Δεν ξέρω ρε φίλε, φρικάρω με τον τρόπο που οι φαρμακοβιομηχανίες έχουν βάλει το Νόμο να τις υπηρετεί. Μακάρι να μην ισχύει και στην Ελλάδα αυτό, ειλικρινά θα χαιρόμουν αν το μάθαινα. Δυστυχώς δεν έχουμε κάποιον νομικό στη συζήτηση, ώστε να μας διαφωτίσει.
Με το υπογραμισμενο συμφωνω 100%. Για το περι Ελλαδας...εγω εχω δει να αρνουνται την Χ θεραπεια ασθενεις και να μην τους λεει κανενας ιατρος οτι ειναι υποχρεωτικη. Υπογραφουν οτι αρνηθηκαν την θεραπεια (μη βρει τον μπελα του ο ιατρος), και η ευθυνη (οπως και η ζωη τους και η υγεια τους) ειναι δικη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κακως θεωρησες οτι εκανα ηθελημενη ή μη παραλειψη. Το κομματι που δεν συμπεριελαβα, ήταν κατι με το οποιο συμφωνω και δεν ειχα ενσταση ωστε να το σχολιασω, οπως εκανα με το 1ο μισο. Γιαυτο σου ειπα "μπα". Γιατι ξερω καλα γιατι δεν σχολιασα το 2ο κομματι, επομενως δεν εκανα παραληψη.;)
Τότε εξήγησέ μου αυτό:
Απλα ειδα να αμφισβητουμαι χωρις τεκμηριωση και εκανα το ιδιο για να περασω το μηνυμα. Δεν επιασε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ποσο πιθανο ειναι σαν ιατρος να μην εχω δει απο κοντα εστω εναν ασθενη με καρκινο βρε Κωστα μου ; Και μαλιστα οχι απλα εχω δει πανω απο εναν, αλλά ειχαμε και την μητερα της μητερας μου, σχετικα προσφατα. Οταν καποια αποψη μας φαινεται ασχημη, δεν ειναι απαραιτητο οτι δεν εχουν τα ιδια βιωματα οι αλλοι, και γιαυτο "δε ξερουν". Δεν ειναι μονο η δικη μας αποψη/αντιδραση η σωστη και αρα ολοι πρεπει να αντιδρουμε το ιδιο. Σαφως και κανουν κουρελι τον ασθενη αυτες οι "θεραπειες". Αλλαζει μηπως αυτο, το γεγονος οτι δεν μας δινουν ιαση, αλλά μια καλυτερη ζωη για οσο κρατησει ο ασθενης ; (μιλαμε για την πλειοψηφια των περιπτωσεων, διοτι υπαρχουν και αλλες που η εγκαιρη αντιμετωπιση μαζι με τις χημειο/ακτνο θεραπειες οντως εχουν προσφερει κατι παραπανω).Τις περισσοτερες φορες, απλά καλυτερευουν την διαβιωση, γιαυτο και δεν θα πει κανεις οτι θεραπευουν με την εννοια της ιασης. Το αποτροπαιο και η γροθια στο στομαχι, δε καταλαβα απο που προκυπτουν ακομα :(

Εφόσον λοιπόν έχεις τις απαιτούμενες εμπειρίες και μπορείς ν' αντιμετωπίζεις το θέμα με τέτοιο τρόπο, ε τι να πω, χαρά στο κουράγιο σου. Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ...:/::(

Μα αυτο εξηγω. Οτι δε πρεπει να μας εντυπωσιαζει ή να μας γεμιζει καχυποψια το γεγονος οτι με τις υπαρχουσες μεθοδους, ειναι δυσκολο να αποδειχθει η ομοιοπαθητικη, διοτι η ομοιπαθητικη ειναι τετοια, οχι επειδη οι μεθοδοι ειναι επιτηδες τετοιοι ωστε να απορριπτουν εναλλακτικες θεραπειες ! Αν μη τι αλλο, αυτο επρεπε να μας κανει καχυποπτους ως προς τα λεγομενα της ομοιοπαθητικης. Ναι φυσικα οι φαρμακοβιομηχανιες δε θελουν ανταγωνισμο φθηνο, αλλά δεν μπορουν να επιβαλλουν ειδικες διαφορετικες παραλογες μεθοδους εξακριβωσης αποτελεσματων...για να αχρηστευσουν την ομοιοπαθητικη. Θα τους κραξουν, καθως ειναι γνωστες οι μεθοδοι χρονια, και απλα εξελλισεται η ακριβεια με την τεχνολογια.Θα προτιμησουν να κανουν το δικο τους, με δικες τους ερευνες ή με ψευδη αποτελεσματα. Οχι αλλαζοντας αυθαιρετα τις μεθοδους, μια και αυτες ειναι ελεγχομενες και επαληθευσιμες.
Εγώ αυτό που λέω όμως, είναι πως στο μέλλον ίσως χρειαστεί να βρεθούν νέες, όχι παράλογες, μέθοδοι, ώστε να μπορούν να αξιολογηθούν νέες θεραπείες, ή νέες θεωρίες για τη φύση των ασθενειών και την προέλευσή τους. Είναι φανερό ότι σε όσα σημεία η ιατρική έρευνα έχει συναντήσει αδιέξοδα, θα πρέπει να επαναξιολογήσει τις μεθόδους της. Όσο γι' αυτά που υπογραμμίζω, είναι πολύ ενδιαφέροντα και θ' αναφερθώ σε αυτά στο άμεσο μέλλον.



Κι ομως, το ειπες :
:/:

Το αναφερω γιατι το ισχυριστηκες ΠΡΟΤΟΥ δεις πρωτα ποια ειναι η σταση/θεση του καπετανιου και η δικη μου ομως...
Δεν ξέρω, ίσως και να έχεις δίκιο. Από την άλλη πλευρά, μόνο εσύ σε όλο το τόπικ έδειξες να παρεξηγείσαι. Μήπως θα πρέπει και οι δύο να το σκεφτούμε καλύτερα; Πάντως, είναι διαφορέτικό να γράφεις στο θέμα "Το αδίστακτο κατεστημένο..." και άλλο στο θέμα "Ομοιοπαθητική". Ομολόγησα ότι παρασύρθηκα από την πολεμική εκείνου του θέματος...

Σε Γαλλια και Γερμανια τον κυνηγησαν ως απατεωνα. Δε μιλουσαμε γιαυτο, αλλά για το αν μας υποχρεωνει κανείς να δεχτουμε την θεραπεια του ιατρου.
Ναι, αλλά κι εκεί οι ασθενείς είχαν επιλέξει συνειδητά να "υποστούν" τις θεραπείες του. Δεν είναι λίγο αντιφατικό αυτό; Από τη μια να έχει δικαίωμα ο ασθενής ν' αρνηθεί μια θεραπεία, ή να επιλέξει μια οποιαδήποτε διαφορετική, αρκεί βεβαίως να υπογράψει κι απ' την άλλη μεριά να κατηγορείται ο όποιος γιατρός ως απατεώνας για μια θεραπεία που ο ασθενής επέλεξε εν γνώσει του...:hmm:

Με το υπογραμισμενο συμφωνω 100%. Για το περι Ελλαδας...εγω εχω δει να αρνουνται την Χ θεραπεια ασθενεις και να μην τους λεει κανενας ιατρος οτι ειναι υποχρεωτικη. Υπογραφουν οτι αρνηθηκαν την θεραπεια (μη βρει τον μπελα του ο ιατρος), και η ευθυνη (οπως και η ζωη τους και η υγεια τους) ειναι δικη τους.
Εμείς όμως μιλούσαμε κυρίως για περιπτώσεις γονιών που υπογράφουν για τα παιδιά τους. Γι' αυτούς που υπογράφουν για τους εαυτούς τους, έγραψα κάτι αμέσως πιο πάνω...

Θα επανέλθω στο θέμα λίγο αργότερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τότε εξήγησέ μου αυτό:
Τι δεν καταλαβες πες μου και να σου εξηγησω. Οταν λεω κατι και σαν αντιλογο παραθετεις οτι "παρελειψα" κατι απο συμφερον, αμφισβητείς το σχόλιό μου. Ε και εφοσον το κάνεις ετσι χωρις τεκμηριωση, απαντησα κι εγω με τον ιδιο τροπο, να δειξω οτι δε βγαζει καπου αυτο. Εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να λεω οτι αν δεν τεκμηριωνουμε κατι, ειναι "αδειο".Ισως δεν επρεπε να το κανω ετσι, απλα το χω φαει με το κουταλι και κουραζομαι ωρες ωρες.:/:

Εγώ αυτό που λέω όμως, είναι πως στο μέλλον ίσως χρειαστεί να βρεθούν νέες, όχι παράλογες, μέθοδοι, ώστε να μπορούν να αξιολογηθούν νέες θεραπείες, ή νέες θεωρίες για τη φύση των ασθενειών και την προέλευσή τους. Είναι φανερό ότι σε όσα σημεία η ιατρική έρευνα έχει συναντήσει αδιέξοδα, θα πρέπει να επαναξιολογήσει τις μεθόδους της. Όσο γι' αυτά που υπογραμμίζω, είναι πολύ ενδιαφέροντα και θ' αναφερθώ σε αυτά στο άμεσο μέλλον.
Σε αυτο συμφωνουμε. Διαφωνουμε στο άλλο που ειπες/υπονοησες, οτι οι μεθοδοι ειναι τετοιοι επιτηδες ωστε να μην δωσουν ευκαιρια σε εναλλακτικες τεχνικες. Την ευκαιρια δε τους την δινουν με τους τροπους που ανεφερα (ψευδεις ερευνες κλπ), οχι τοσο με τις ιδιες τις μεθοδους (οταν αυτες γινουν σωστα, εννοειται).

Δεν ξέρω, ίσως και να έχεις δίκιο. Από την άλλη πλευρά, μόνο εσύ σε όλο το τόπικ έδειξες να παρεξηγείσαι.
Τωρα θα σε μαλωσω. Γιατι λες "σε ολο το τοπικ" ; λες και ειμαστε καμια 20αρια ιατροι και μονο εγω ενοχληθηκα :P 2 νοματαιοι ειμαστε και δεν εχει νοημα το γιατι δεν σχολιασε και ο πειρατης, δικο του θεμα ειναι. Δε νομιζω οτι το αν δικαια ενοχληθηκα θα φανει απο το αν ενοχληθηκε και ακομα ενας.Εχουμε την κριση , μεγαλα παιδια ειμαστε, φαινεται αν εγινε καποια κατηγορια ή υπαινιγμος, δεν ηθελε και ψειρισμα.

Μήπως θα πρέπει και οι δύο να το σκεφτούμε καλύτερα; Πάντως, είναι διαφορέτικό να γράφεις στο θέμα "Το αδίστακτο κατεστημένο..." και άλλο στο θέμα "Ομοιοπαθητική". Ομολόγησα ότι παρασύρθηκα από την πολεμική εκείνου του θέματος...
Δεν ξερω τι εννοεις "να σκεφτουμε καλυτερα". Απλο ειναι το θεμα νομιζω :) Οσο για τα 2 τοπικ, ναι εγινε μπερδεμα, μεταφορα κλπ, οντως.

Ναι, αλλά κι εκεί οι ασθενείς είχαν επιλέξει συνειδητά να "υποστούν" τις θεραπείες του. Δεν είναι λίγο αντιφατικό αυτό; Από τη μια να έχει δικαίωμα ο ασθενής ν' αρνηθεί μια θεραπεία, ή να επιλέξει μια οποιαδήποτε διαφορετική, αρκεί βεβαίως να υπογράψει κι απ' την άλλη μεριά να κατηγορείται ο όποιος γιατρός ως απατεώνας για μια θεραπεία που ο ασθενής επέλεξε εν γνώσει του...:hmm:
Φυσικα και ειναι αντιφατικο. Αλλα στα άλλα κρατη, αποσο γνωριζω, δε τον κυνηγουσαν για συγκεκριμενα περιστατικά αλλά γενικά για το οτι εξασκουσε μια τεχνική που θεωρησαν παρανομη. Οχι δλδ, λογω μηνυσης που εγινε ειτε απο ασθενη, ειτε αυτεπαγγελτα, για συγκεκριμενο περιστατικο.

Εμείς όμως μιλούσαμε κυρίως για περιπτώσεις γονιών που υπογράφουν για τα παιδιά τους. Γι' αυτούς που υπογράφουν για τους εαυτούς τους, έγραψα κάτι αμέσως πιο πάνω..
Δε νομιζω. Η περιπτωση με τον Χαμερ που αποφασισαν οι γονεις, ήταν μια, ειχα μεινει με την εντυπωση οτι μιλουσαμε για την πλειοψηφια, που ο καθενας αποφασιζει μονος του. Νομιζα μιλουσαμε για αυτο :

"Ειναι σημερα παντου υποχρεωτικες οι χημειοθεραπειες και οι ακτινοθεραπειες ; Οχι απ'όσο ξερω. Επομενως ; Τι αποδυκνυει ΕΝΑ περιστατικο ;"

και οχι αποκλειστικα για τους ανηλικους με καρκινο που ειναι και λιγες περιπτωσεις συγκριτικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μελέτη ομοιοπαθητικής θεραπείας της κεφαλαλγίας στο Νοσοκομείο Γ.Γεννηματάς
Observational prospective study of homeopathic treatment in patients attending the Cephalalgia Clinic of Athens General Hospital "G.Gennimatas"

To σύνδρομο της ημικρανίας αποτελεί ένα από τα πλέον δυσεπίλυτα ιατρικά νοσήματα και ταλαιπωρεί εκατομμύρια ανθρώπους σε όλο τον κόσμο. Είναι ένα από τα πιο συχνά αίτια της συστηματικής απώλειας εργατο - ωρών στον παραγωγικό πληθυσμό. Υπολογίζεται ότι ένα ποσοστό 8-9% του πληθυσμού θα παρουσιάσουν έστω και μία φορά στη ζωή τους ημικρανία, ενώ τα τελευταία χρόνια όλο και νεώτεροι ασθένεις παρουσιάζονται στα κέντρα κεφαλαλγίας πάσχοντας από το σύνδρομο αυτό.

Μπορεί η Ομοιοπαθητική Ιατρική να βοηθήσει τους ανθρώπους που πάσχουν από βαριές ημικρανίες;

Αυτό το ερώτημα επιχειρήσαμε να απαντήσουμε με ιατρική μελέτη που έλαβε χώρα στο Γενικό Νοσοκομείο Αθηνών «Γ. Γεννηματάς» και συγκεκριμένα στα πλαίσια λειτουργίας του Ιατρείου Κεφαλαλγίας της Νευρολογικής Κλινικής. Υπό την επίβλεψη της Διευθύντριας της Κλινικής, κυρίας Κλημεντίνης Καραγεωργίου και με την συνεργασία του γράφοντος (Σ. Κυβέλλος , ιατρός) υπεύθυνου ιατρικής έρευνας της Διεθνούς Ακαδημίας Κλασικής Ομοιοπαθητικής, παρέχεται εδώ και δύο χρόνια σε εβδομαδιαία βάση, η δυνατότητα στους ασθενείς που πάσχουν από σοβαρές ημικρανίες, να ακολουθήσουν Ομοιοπαθητική θεραπεία. Παρακολουθήσαμε και καταγράψαμε τα θεραπευτικά αποτελέσματα της Ομοιοπαθητικής θεραπείας στους ασθενείς που πάσχουν από χρόνια σύνδρομα ημικρανίας, με τους ίδιους επιστημονικούς τρόπους που γίνεται παγκοσμίος και με αντίστοιχες γνωστές φαρμακευτικές αγωγές.

Τα αποτελέσματα αυτής της διετούς παρουσίας της Ομοιοπαθητικής στο Ιατρείο Κεφαλαλγίας ήταν λίαν θετικά και παρουσιάστηκαν στο πρόσφατο Πανευρωπαϊκό Συνέδριο Κεφαλαλγίας που έλαβε χώρα στην Ισπανία τον τρέχοντα μήνα. Η σοβαρότητα και η συχνότητα των κρίσεων ημικρανίας των ασθενών που έλαβαν Ομοιοπαθητική αγωγή, μειώθηκε σε πολύ υψηλό ποσοστό (74 και 81 τοις εκατό αντιστοίχως) σύμφωνα με τα έγκυρα ιατρικά τεστ ελέγχου των παραμέτρων αυτών. Μάλιστα απαιτήθηκε και επαρκές χρονικό διάστημα, ώστε τα θετικά αποτελέσματα να επανελεγχθούν και να επιβεβαιωθούν μετά από ένα έτος από τη σταθεροποίηση της βελτίωσης των ασθενών.

Παρά το υψηλό ποσοστό βελτίωσης των ασθενών με ημικρανία, η Ομοιοπαθητική Ιατρική δεν μπορεί να παρέμβει αποτελεσματικά σε κάθε περίπτωση ασθενούς. Τα καλύτερα θεραπευτικά αποτελέσματα που μπορούν να φτάσουν μέχρι πλήρους ίασης, αφορούν τους ασθενείς με ημικρανία, ακόμα και σοβαρή, που ξεκινούν όμως ενωρίς μία τέτοια αγωγή, πριν τη συστηματική παρέμβαση άλλων ισχυρών φαρμακευτικών ουσιών. Από τη στατιστική ανάλυση των θεραπευτικών αποτελεσμάτων, αποδείχτηκε ότι η συμβολή της Ομοιοπαθητικής θεραπείας στους ασθενείς με βαριές ημικρανίες, είναι σημαντική τόσο στη συχνότητα όσο και στη βαρύτητα των κρίσεων. Παράλληλα κατά τη διάρκεια της παρακολούθησης των ασθενών οι δείκτες που αφορούν τη ψυχολογική διάθεση αυτών, αυξάνονταν σταδιακά παρέχοντας υψηλό επίπεδο ποιότητας ζωής.

[...]

Αυτή η προσπάθεια ήταν η πρώτη επίσημη προσπάθεια Ιατρικής μελέτης για την Ομοιοπαθητική θεραπεία σε Δημόσιο Νοσοκομείο και θεωρείται εξαιρετικά επιτυχής. Όσον αφορά στο μέλλον της έρευνας στην Ομοιοπαθητική Ιατρική, θα πρέπει να δίδεται η δυνατότητα ιατρικών μελετών για την Ομοιοπαθητική σε Δημόσια Νοσηλευτικά και Πανεπιστημιακά ιδρύματα, ώστε να πιστοποιούνται απόλυτα επιστημονικά τα θεραπευτικά αποτελέσματα.

[...]

Πλήρες άρθρο εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
H ομοιπαθητικη ξεκινησε πριν απο 200 χρονια περιπου απο τον Samuel Hahnemann. Η βασικη ιδεα ειναι οτι καποιος μπορει να θεραπευτει αν του χορηγηθει μια ουσια σε μικρη ποσοτητα η οποια επαναλαμβανει τα συμπτωματα της ασθενειας του (σαν τον εμβολιασμο ενα πραγμα).

Αυτο προεκυψε απο τον Παρακελσο ο οποιος ειχε την ιδεα οτι μπορει να χρησημοποιηθουν οχι μονο βοτανα (απο τοτε χρησημοποιουσαν τσαγια φτιαγμενα απο φυλα και κορμο λευκης ιτιας) για την θεραπεια παθησεων αλλα και ανοργανες χημικες ενωσεις οπως ο υδροχλωρικος υδραργυρος ας πουμε. Η ιατρικη τοτε δεν ηταν επιστhμη ηταν λιγακι hit and miss.

Οταν λοιπον ο παρακελσος εδινε υδροχλωρικο υδραργυρο σε καποιον που ειχε πανουκλα τα συμπτωματα υποχωρουσαν κατευεθειαν. Αυτο γινοταν γιατι ο υδροχλωρικος υδραγυρος ειναι ενα θαυμασιο και εξαιρετικα ισχυρο δηλητιριο, το οποιο σκοτωνε πρωτα τα παθογωνα και μερικους μηνες μετα και τον παθοντα, αλλα ποιος το ηξερε αυτο το 1700? Τα στατιστικα της εποχης, μαλιστα, δειχνουν οτι αυτοι που ειχαν αρκετα χρηματα για να πληρωσουν ενα γιατρο να τους θεραπευσει ειχαν μεγαλυτερα ποσοστα θνησημοτητας (λογο της καταπληκτικης θεραπειας).

Ο Hahnemann λοιπον ειχε την απολυτος θεμιτη ιδεα να φτιαξει ενα ειδος ιατρικης που ΔΕΝ σκοτωνει τους αρρωστους. Ειχε κατα βαση καλες προθεσεις οταν εφτιαχνε τους κατα τα αλλα 4 γελειοδεστατους κανονες της ομοιοπαθητικης:

1) Proving. Σε αυτο το βημα παιρνεις μια ουσια και την δινεις σε καποιον ανθρωπο που ειναι "καλα". Που δεν εχει καποια εμφανη παθολογια εν πασι περιπτοσι. Αυτος ο ανθρωπος θα εμφανισει καποια συμπτωματα πχ πονοκοιλο, πυρετο και πονοκεφαλο.
2) "Διαγνωση". Εδω ερχεται καποιος ασθενης που εχει πχ πονοκεφαλο, κοιλοπονο και πυρετο. Η ιδεα ειναι οτι θα του δωσουμε την ουσια που στο βημα 1) ειδαμε οτι προκαλει αυτα τα συμπτωματα. Και αυτο θα τον θεραπευσει (ω ναι).
3) Succesion. Βεβαια δεν θα δοσουμε στον ασθενη ακριβως την ουσια γιατι αυτο θα τον κανει χειροτερα (doh) θα του δοσουμε μια διαλυμενη εκδοση της ουσιας σε καποιο διαλυτη. Ποσο διαλημενη? Oh god...πολυ...

To Succession ειναι μια διαδικασια στην οποια παιρνεις ενα μερος της ουσιας που προκαλει τα συμπτωματα και την διαλυεις σε δεκα μερη νερο. Το κουνας σε τρεις διαστασεις 10 φορες στην καθε μια (πανω κατω, αριστερα δεξια, μπρος πισω) και αυτο λεγεται succession (ταρακουνιμα κατα βαση...). Αυτο ονομαζεται 1Χ διαλυμα δηλαδη 1/10. Αλλα θεωρητε πολυ ισχυρο απο τους ομοιοπαθητικους και δεν το χρησημοποιουν ποτε. Γιαυτο παιρνουν ενα μερος απο το 1Χ διαλυμα και το διαλυουν σε 10 μερη νερο, οποτε εχουν διαλυμα 1/100 κατα βαση το οποιο λενε 2Χ διαλυμα. Αλλα και αυτο ειναι πολυ ισχυρο. Οποτε ξαναπαιρνουν απο το 2Χ διαλυμα ενα μερος και το διαλυουν σε δεκα μερη μερο (1/1000 η 3Χ διαλυμα). Αλλα ακομα και αυτο ειναι πολυ ισχυρο.

Για να μην τα πολυλογω τα περισοτερα ομοιοπαθητικα φαρμακα ειναι 60Χ δηλαδη 1/1.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000. Δηλαδη για καθε 10^60 μορια νερου υπαρχει ενα μοριο της αρχικης ουσιας που υποτιθεται οτι προκαλει τα συμπτωματα και θεραπευει την παθηση.

4) ο τεταρτος κανονας της ομοιοπαθητικης ειναι οτι οσο πιο διαλυμενο ειναι ενα φαρμακο τοσο πιο αποτελεσματικο ειναι...

Αν βαλουμε λιγη χημεια στην υποθεση. Οταν με αυτη τη διαδικασια φτασεις στο 1/10^24 διαλυση (δηλαδη εισαι στο 24Χ) ο αριθμος του αβογκαντρο μας λεει οτι εχεις ενα μοριο της αρχικης ουσιας για καθε μοριο του διαλυματος. Σε καθε επαναληψει απο εκει και περα εχεις 1/10, 1/100, 1/1000 κτλ να περιεχει εστω και ΕΝΑ μοριο το διαλυμα. Κατα βαση στο 1/60 εχεις πιθανοτητα 1 στις 10.000.000.000.000.000.000.000.000.000 το "φαρμακο αυτο" να εχει εστω και ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΜΟΡΙΟ της αρχικης ουσιας.

Αυτο στο χρεωνουν ομως 50Ε την επισκεψη και αλλα 15Ε το "φαρμακο"

Αυτο ειναι η ομοιοπαθητικη...

p.s. δεδομενου οτι η θαλασσα εχει με τον ενα η τον αλλο τροπο διαλυσει ΟΛΕΣ τις χημικες ουσιες που υπαρχουν ειναι νομιζω το καλυτερο και φτηνοτερο ομοιοπαθητικο "φαρμακο". Ενα ποτηρι θαλασσα και φευγουν ολοι οι κακοι βαβαδες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Είναι προφανές ότι δεν είχες διαβάσει το θέμα πριν γράψεις το κείμενό σου, διαφορετικά θα διαπίστωνες πως η ειρωνεία σου έρχεται σε πλήρη αντίθεση με τις μαρτυρίες ατόμων που βοηθήθηκαν, καθώς και με τη μελέτη που έγινε σε δημόσιο ελληνικό νοσοκομείο και αποδεικνύει ότι η ιατρική επιστημονική κοινότητα έχει πλατύτερους ορίζοντες από μερικούς-μερικούς που μάχονται την ομοιοπαθητική σαν να είχαν προσωπικό όφελος από αυτό. :confused:

Παρεμπιπτόντως αν είχες παιδάκι, θα ήξερες ότι η θαλασσίτσα πωλείται συσκευασμένη στα φαρμακεία προς 8,50 περίπου ευρώ για την αποσυμφόρηση της ρινικής κοιλότητας. (Physiomer).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Δεν την εχω δει δημοσιευμενη πουθενα τη σχετικη μελετη...

Την ειδα δηλαδη ως λινκ σε ενα site ομοιοπαθητικης αλλα αν δεν διαβασω τη μεθοδολογια κτλ...Ηταν double blind αληθεια...?:)

Δεν ειναι θαλασσα ειναι ενα υπερτονικο διαλυμα (αλατονερο κατα βαση)

Και συγνωμη αλλα οταν σου πουλανε ΤΙΠΟΤΑ για 10Ε το μπουκαλι και ΔΕΝ το λεμε αυτο απατη, τοτε ΤΙ ακριβως λεμε απατη?

Υπαρχει καποια προτεινομενη επιστιμονηκοτιτα η το γεγονος οτι ολες οι ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ double blind κλινικες μελετες που (φυσικα - ελεος) απετυχαν παταγωδος δεν μας λενε κατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δε γράφεις κάτι που να μην έχει ήδη αναφερθεί στο σχετικό θέμα της ομοιοπαθητικής που έχουμε. Κάνε τον κόπο να το διαβάσεις, γιατί δύσκολα θα κάτσει κάποιος εδώ να ξανα-αναλύσει όσα έχει ήδη αναλύσει. Τουλάχιστον προσωπικά δεν προτίθεμαι να κάνω κάτι τέτοιο.

Το physiomer το κρατάω στα χέρια μου αυτή τη στιγμή και γράφει: 100% θαλασσινό νερό. Επίσης δεν αποτελεί ομοιοπαθητικό σκεύασμα!

Ελπίζω να είσαι το ίδιο αυστηρός και με τις έρευνες της Δυτικής Ιατρικής που μας ποτίζουν φαρμάκια (χωρίς να είναι αυτό κανόνας...). Αλλά και αυτό ήδη το συζητάμε σε άλλο θέμα. ;)

Bottom line is, σε όσους η ομοιοπαθητική είχε απτό όφελος, οι double blind κλινικές μελέτες, δεν λένε τίποτα. Τόσο απλά. :D Αυτές είναι για τους επιστήμονες που ευτυχώς στην πράξη αποδεικνύονται ανοιχτόμυαλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Αν δεν εχεις ορεξη να αναλυσεις μην απαντας, δεν μπορω να διαβασω ενα τοπικ 7 σελιδες.

Στο μεταξυ δεν εχεις αντικρουσει η σχολιασει ΤΙΠΟΤΑ απο το ποστ μου, λες γενικολογιες.

Βασικα λες "σε εμενα η ομοιοπαθητικη δουλεψε αρα ειναι σωστη"

Ξερεις τι ειναι μια double blind μελετη?

Ναι σε αυτους που η ομοιοπαθητικου δουλεψε οντως δεν λενε κατι οι μελετες. Σε αυτους που ΔΕΝ δουλεψε? Που ειχαν κατι που θα μπορουσε να αντιμετοπιστει με τον παραδοσιακο τροπο? Που ξοδεψαν τα λεφτα τους χωρις λογο? Που πληρωσαν για να αυθηποβαλουν τελικα τον εαυτο τους σε ιαση?

Εκτος αν υπαινησεσαι οτι ενα διαλυμα που ΔΕΝ περιεχει καφεινη αλλα ειναι σκετο νερο (Βασικα τωρα πια ουτε καν νερο δεν ειναι ζαχαριτσα πιεσμενη σε χαπια ειναι) βοηαθει με τις αυπνιες. Αυτα ειναι αστειοτητες, και μαλιστα επικυνδηνες γιατι πουλανε ομοιοπαθητικα φαρμακα που "θεραπευουν την πανουκλα" και ειναι "αντιδοντα στο βακιλο του ανθρακα".

Ανθρωποι εχουν παιθανει για μικροτερα και λιγοτερο εκδηλα ψεματα.

Το αν ειμαι το ιδιο κριτικος στις "δυτικες" (η μηπος στις επιστιμονικες...?) μελετες. Ναι ειμαι, οχι απλα το ιδιο, περισοτερο γιατι αυτες ΟΝΤΩΣ λειτουργουν.

------

Διαβασα το θρεντ επιγραματικα. Μια ερωτιση βασικη: αρνησαι το οτι τα οιμοιπαθητικα σκευασματα ειναι σκετο νερο και οτι δεν περιεχουν ΤΙΠΟΤΑ απο την αρχικη ουσια που υποτιθεται οτι θεραπευει μεσα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top