Κάμερες στους δρόμους

Θέλουμε κάμερες στους δρόμους;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 71)
  • Για τις ανάγκες της κυκλοφορίας μόνο.

    Ψήφοι: 9 12.7%
  • Για τη Δημόσια Ασφάλεια και την Κυκλοφορία.

    Ψήφοι: 30 42.3%
  • Οχι δεν θέλουμε. Καταπατάει τα δικαιώματά μας.

    Ψήφοι: 27 38.0%
  • Το ίδιο μου κάνει.

    Ψήφοι: 5 7.0%

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ενημερωτικα και μονο..
Απο την στιγμη που υπαρχει ενημερωση/ειδοποιηση οτι ο (εργασιακος) χωρος παρακολουθειται, ειναι νομιμο 100%.

Πές τα βρε κοπελιά!!! :clapup:
Είπα κι εγώ, θα ξεχάσω κι αυτά που ξέρω στο τέλος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν θελω να εχει ο αλλος την δυνατοτητα να βλεπει επι 1 8ωρο τι κανω ειναι τοσο περιεργο?

Όχι δεν είναι. Αρκεί να μην σε πληρώνει. Διότι όταν σε πληρώνει, πρέπει να ξέρει και που πάνε τα λεφτά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ενημερωτικα και μονο..
Απο την στιγμη που υπαρχει ενημερωση/ειδοποιηση οτι ο (εργασιακος) χωρος παρακολουθειται, ειναι νομιμο 100%.

Πές τα βρε κοπελιά!!! :clapup:
Είπα κι εγώ, θα ξεχάσω κι αυτά που ξέρω στο τέλος...
Με μια μικρή επιφύλαξη η αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων που είναι υπέύθυνη γιαυτά δεν επιτρέπει την λειτουργία των καμεών στον κύριο χώρο εργασίας χωρίς σημαντικό λόγο.Κλιμακοστάσια όμως επιτρέπει.
Δλδ αν δεν υπάρχει πχ κάτι να προστατευθεί. Επίσης ορίζεται ότι οποιαδήποτε κάμερα δουλεύει πρέπει να έχει ενδειξη όπως πχ το κλασσικό κόκκινο λαμπάκι. Φυσικά όμως αυτά είναι λεπτομέριες όπως και αυτές του εργατικού δικαίου.

Ο λόγος που τα ξέρω? Στο χώρο εργασίας μου έχει γίνει θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Με μια μικρή επιφύλαξη η αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων που είναι υπέύθυνη γιαυτά δεν επιτρέπει την λειτουργία των καμεών στον κύριο χώρο εργασίας χωρίς σημαντικό λόγο.Κλιμακοστάσια όμως επιτρέπει.
Δλδ αν δεν υπάρχει πχ κάτι να προστατευθεί. Επίσης ορίζεται ότι οποιαδήποτε κάμερα δουλεύει πρέπει να έχει ενδειξη όπως πχ το κλασσικό κόκκινο λαμπάκι. Φυσικά όμως αυτά είναι λεπτομέριες όπως και αυτές του εργατικού δικαίου.

Ο λόγος που τα ξέρω? Στο χώρο εργασίας μου έχει γίνει θέμα.

Μα και στον δικο μου χωρο εργασιας εχει γινει θεμα!
Υπαρχουν παντου καμερες, και καταγραφουν ολες τις κινησεις στον εργασιακο χωρο. (Οχι στην τουαλετα εννοειται!)
Εχει γινει καταγγελια απο υπαλληλο για αυτα που "χτυπιεστε" τοση ωρα (προσωπικα δεδομενα κλπ) και δεν εχουν υπαρξει συνεπειες γι' αυτον ακριβως τον λογο: Στην εισοδο του χωρου, καθως και σε ολους τους χωρους υπαρχει ενημερωση οτι ο χωρος παρακολουθειται!


Αληθεια ομως..
Ποιος θεωρειται "σημαντικος λογος"?
Η κλοπη δεν ειναι? Η τεμπελια ενω σε πληρωνουν δεν ειναι?
Μα αυτα θελει να προλαβει ο καθε εργοδοτης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Παιδια υπαρχει καπου καποιος νομος που να φαινονται γραπτα αυτα?Η λεμε ο καθενας οτι νομιζει?
miss little devil αναλογα κι το τι υπαρχει στον χωρο που εργαζεσαι.Αν υπαρχουν πραγματα που πρεπει να προστατευθουν τοτε ναι βοηθουν οι καμερες.Αν οχι την τεμπελια μπορεις να την καταλαβεις κι με αλλους τροπους απο την αποδωση του αλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Βιντεοσκοπείται ο χώρος γενικά ή και εσείς που εργάζεστε εκει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Helloo...:whistle:Εδώ μιλάμε για κάμερες στους δρόμους...και νομίζω ότι για την ασφάλειά μας θα πρέπει να υπάρχουν.Θα σκεφτεί ο τάδε να απαγάγει το παιδί??Δε νομίζω,όταν περιβάλλεται από κάμερες...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Μα και στον δικο μου χωρο εργασιας εχει γινει θεμα!
Υπαρχουν παντου καμερες, και καταγραφουν ολες τις κινησεις στον εργασιακο χωρο. (Οχι στην τουαλετα εννοειται!)
Εχει γινει καταγγελια απο υπαλληλο για αυτα που "χτυπιεστε" τοση ωρα (προσωπικα δεδομενα κλπ) και δεν εχουν υπαρξει συνεπειες γι' αυτον ακριβως τον λογο: Στην εισοδο του χωρου, καθως και σε ολους τους χωρους υπαρχει ενημερωση οτι ο χωρος παρακολουθειται!


Αληθεια ομως..
Ποιος θεωρειται "σημαντικος λογος"?
Η κλοπη δεν ειναι? Η τεμπελια ενω σε πληρωνουν δεν ειναι?
Μα αυτα θελει να προλαβει ο καθε εργοδοτης..

Γιαυτό είπα με μια μικρή επιφύλαξη καθώς δεν ξέρω τον νόμο προσωπικά. Εκεί που δουλέυω εγώ έγινε θέμα και θεωρητικά δουλέυουν μόνο στα κλιμοκαστάσια.Καμιά όμως πουθενά δεν έχει ένδειξη λειτουργίας.

Επίσης σημαντικό πχ είναι αν είναι κάποιο server room για παράδειγμα. Πρώτη ευκαιρία θα ρωτήσω φίλους δικηγόρους. Επίσης συνεχίζω να κρατώ μια επιφύλαξη καθώς οι ελεκτικές υπηρεσίες δεν δουλεύουν σωστα όπως πχ και η επιθεώρηση εργασίας.

Να σε ρωτήσω και κάτι. Ανεξαρτήτως αν το αποδέχεσαι ή όχι. Συμφωνείς με το μέτρο στην δουλειά σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Να σε ρωτήσω και κάτι. Ανεξαρτήτως αν το αποδέχεσαι ή όχι. Συμφωνείς με το μέτρο στην δουλειά σου?

Δεν με ενοχλει.
Καλα, εγω εργαζομαι στην επιχειρηση του πατερα μου και ασχετα αν πληρωνομαι με μισθο κανονικα, παραμενω η "κορη του αφεντικου" οποτε μαλλον η γνωμη μου δεν πολυ μετραει.
Οσοι υπαλληλοι εχουν περασει ομως απο εδω, ΟΛΟΙ γνωριζαν γι' αυτο το μετρο πριν καν προσληφθουν και δεν ειχαν κανενα απολυτως προβλημα. Εκτος απο εναν φυσικα -που ανεφερα και πιο πανω- ο οποιος εκανε και την καταγγελια αλλα αυτος ειχε προβλημα γενικοτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Οσοι υπαλληλοι εχουν περασει ομως απο εδω, ΟΛΟΙ γνωριζαν γι' αυτο το μετρο πριν καν προσληφθουν και δεν ειχαν κανενα απολυτως προβλημα. Εκτος απο εναν φυσικα -που ανεφερα και πιο πανω- ο οποιος εκανε και την καταγγελια αλλα αυτος ειχε προβλημα γενικοτερα..
Βασικό αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
άσχετα με το αν είναι νόμιμο ή παράνομο, προσωπικά με προσβάλει σαν άνθρωπο και σαν επαγγελματία η ιδέα ότι κάποιος με παρακολουθεί για το αν δουλεύω ή αν χαζεύω.
Θεωρώ ότι αυτά πρέπει να φαίνονται απο το αποτέλεσμα της δουλειάς μου.
Δεδομένου πάντα ότι δεν εργάζομαι σε τράπεζα, καζίνο ή δεν ξέρω και γω τι άλλο όπου εκεί υπάρχουν κάμερες.
Σε μια απλή επιχείρηση όμως, είναι μάλλον προσβλητικό.
Ομως γνωρίζω ότι είναι νόμιμο αν μου έχει γνωστοποιηθεί πριν την προσληψη μου. Εκεί είναι πλεον επιλογή μου για το αν θέλω να ειμαι συνεργάτιδα σε μια επιχειριση που δεν μου δειχνει δραμι εμπιστοσύνης.

[σύντομα θα γίνει split :P]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κουε, γιατί να σου δείξει εμπιστοσύνη εξ'αρχής; Σε ξέρει κι απο χτες; Μόνο και μόνο για να τηρήσει τα προσχήματα;
Επίσης πες οτι εσένα σου έχει εμπιστοσύνη. Στον διπλανό σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βασικό αυτό.
Μα εννοείται οτι θα το γνωρίζουν απο πριν! Δεν υποστήριξα ποτέ το αντίθετο! Αν δεν το γνωρίζουν απο πριν τότε είμαι κι εγώ πολύ κατά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Σε μια απλή επιχείρηση όμως, είναι μάλλον προσβλητικό.
Είναι όμως αποτελεσματικό…στο δημόσιο τουλάχιστον να βάλουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Με τα ποσοστά της ανεργείας δε θα έπρεπε να τίθεται τέτοιο θέμα...
Ουδείς αναντικατάστατος....
Βγάζεις τη δουλειά σου? Τότε όλα καλα.... δεν την βγάζεις? Φευγεις και χωρίς αποζημίωση μιας που η αποζημίωση δεν δίνεται αν μπορεί να αποδειξει το αφεντικό ότι δεν εργαζόσουν.... και αυτο αποδεικνύεται εύκολα όταν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν δουλευεις.

Δε καταλαβαίνω γιατί για τον έναν που δεν θα δουλευει να υποστουμε ολοι κάμερες...
Την σήμερον ημέρα δεν υπάρχουν επιχειρήσεις που κρατάνε τεμπεληδες υπαλληλους... έφυγαν και δεν το πήραν και χαμπάρι και πως έγινε.
Τα αποτελέματα της δουλειας του καθενός μιλάνε ΠΑΝΤΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Είναι όμως αποτελεσματικό…στο δημόσιο τουλάχιστον να βάλουμε?

Μα στις περισσότερες υπηρεσίες του δημοσιου υπαρχουν έτσι κι αλλιως....
Η Εφορια πχ εχει... ο οτε έχει.. η δεη έχει....
Και τις έχουν -δικαιολογία- για την ασφάλεια του πελάτη από ληστείες και άλλες κακόβουλες πραξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα πως θα αποδείξει οτι δεν δούλευες (όχι εσύ, γενικά μιλάω) χωρίς κάμερες; Είναι πολύ πιο δύσκολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ναι ρε ξέρω οτι δεν μιλας για μένα ξεκολλα :P
Ολες οι επιχειρήσεις βρε Λία μου, σου δίνουν ένα ποστο και πρέπει να κάνεις το Χ πράγμα.... Στο τελος της μέρας ή την επομενη θα πρεπει καπου να παραδώσεις τη δουλεια σου... στον προϊστάμενο ή κάπου τελος παντων... να παραδώσεις τη δουλεια και να παραλάβεις άλλη... κάπως έτσι τελος παντων... αρα αν εσυ κάνεις μια βδομάδα να παραδώσεις δουλεια που αποδεδειγμενα ειναι μισης μερας... ε μπορει να το αποδειξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα πως θα ξέρει το δικαστήριο οτι ήταν δουλειά μιας μέρας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
:) Αν ήταν ένας τεμπελης στο δημόσιο καλά θα ήταν … αλλά τελευταία φορά που πήγα στην εφορία να βοηθήσω να περάσουν κάποια στοιχεία στην βάση δεδομένων(προσωπική χάρη έκανα ενός γνωστού μου προϊστάμενος εκεί) δούλευε μια κοπελίτσα και πληρωνόντουσαν 8. Δεν ξέρανε από πού ανοίγει το pc. Έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top