Χριστός και Εωσφόρος

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
"Η μεγαλαυχία σου κατηνέχθη εις τον τάφον,
και ο θόρυβος των μουσικών σου οργάνων
ο σκώληξ είναι εστρωμένος υπό κάτω σου
και οι σκώληκες σε σκεπάζουσι
Πώς έπεσες εκ του ουρανού Εωσφόρε, υιέ της αυγής !
συνετρίφθης κατά γης, συ ο καταπατών τα έθνη !
Συ δεν έλεγες εν την καρδία σου
Θέλω αναβή εις τον ουρανόν,
θέλω υψώσει τον θρόνο μου και υπεράνω
των άστρων του Θεού...
θέλω είσθαι όμοιος του Υψίστου..."

Ησαίας, 12-14

"Εγώ Ιησούς έπεμψα
τον άγγελόνμου μαρτυρήσαι υμίν
ταύτα επί ταις εκκλησίαις,
εγώ ειμί η ρίζα και το γένος Δαυίδ,
ο αστήρ ο λαμπρός ο πρωινός"

Αποκάλυψη Ιωάννου, κβ 16


Σας φαίνεται λογική η αντίφαση ότι ενώ ο ίδιος ο Χριστός στην Αποκάλυψη αυτοαποκαλείται "το άστρο της αυγής" (Εωσφόρος), στον Ησαία ο Εωσφόρος κατηγορείται για μεγαλαυχία ;
Για ποιό λόγο αλήθεια θεωρείται αντίπαλος του Χριστού ; 'Εχω πάρει αρκετές απαντήσεις, αλλά καμμία δεν με κάλυψε απόλυτα.

Η τελευταία απάντηση που πήρα ήταν :

"καλά, ας δηλώνει άστρο της αυγής ο Χριστός, κι εγώ δηλώνω ότι θέλω, πάει να πει πώς είμαι κιόλας ; :D O Xριστός ήταν ένα άκακο πλάσμα, δεν έχει καμμία σχέση με τον Εωσφόρο".

Πράγματι δεν έχει καμμία σχέση όμως ; ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
"Η μεγαλαυχία σου κατηνέχθη εις τον τάφον,
και ο θόρυβος των μουσικών σου οργάνων
ο σκώληξ είναι εστρωμένος υπό κάτω σου
και οι σκώληκες σε σκεπάζουσι
Πώς έπεσες εκ του ουρανού Εωσφόρε, υιέ της αυγής !
συνετρίφθης κατά γης, συ ο καταπατών τα έθνη !
Συ δεν έλεγες εν την καρδία σου
Θέλω αναβή εις τον ουρανόν,
θέλω υψώσει τον θρόνο μου και υπεράνω
των άστρων του Θεού...
θέλω είσθαι όμοιος του Υψίστου..."

Ησαίας, 12-14

"Εγώ Ιησούς έπεμψα
τον άγγελόνμου μαρτυρήσαι υμίν
ταύτα επί ταις εκκλησίαις,
εγώ ειμί η ρίζα και το γένος Δαυίδ,
ο αστήρ ο λαμπρός ο πρωινός"

Αποκάλυψη Ιωάννου, κβ 16


Σας φαίνεται λογική η αντίφαση ότι ενώ ο ίδιος ο Χριστός στην Αποκάλυψη αυτοαποκαλείται "το άστρο της αυγής" (Εωσφόρος), στον Ησαία ο Εωσφόρος κατηγορείται για μεγαλαυχία ;

(Φυσιο)λογικότατη: Ο Ησαΐας αναφέρεται στην πτώση του Ανθρώπου( μετά του Εωσφόρου)[Π. Διαθ.], ενώ ο Ιωάννης, στην παλιγγενεσία του (δια Ιησού Χριστού)[Κ. Διαθ.]. Το "άστρο της αυγής" δεν έφυγε ποτέ από τη θέση του στη Δημιουργία, αν και απ' αυτή είχε εκπέσει το αριστούργημα της αγιοτριαδικής θεότητας, ο Άνθρωπος ( μετά του εντεταλμένου φωτοτοδότη του, του Εωσφόρου). Προφανώς μετά την πτώση, η αποκατάσταση των πραγμάτων ανατέθηκε στον "Υιό του Ανθρώπου", εγκατεστημένου στη θέση του "άστρου της αυγής"! [ Θεωρώ βέβαιο ότι θα διαβάσεις και τις σκιές ακόμη των εκτεθειμένων εδώ συμμβολισμών!:redface:]

Δεν υπάρχει αντιπαλότητα μεταξύ Εωσφόρου και Ιησού Χριστού, αλλά μεταξύ των κατ' επάγγελμα ιερουργών τους, των "δεκατιστών"( εκ της Δεκάτης). Μετά τον τρίτο πειρασμό και την αναγνώριση του Ιησού Χριστού, με το "Στώμεν καλώς!" των αγγελικών δυνάμεων("λειτουργικών πνευματών" του Δημιουργού), ο εωσφορισμός είναι συνακόλουθος του Υιού του Ανθρώπου(Ι.Χ.), κατά το "Ύπαγε οπίσω μου, Σατανά!":redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
(Φυσιο)λογικότατη: Ο Ησαΐας αναφέρεται στην πτώση του Ανθρώπου( μετά του Εωσφόρου)[Π. Διαθ.], ενώ ο Ιωάννης, στην παλιγγενεσία του (δια Ιησού Χριστού)[Κ. Διαθ.]. Το "άστρο της αυγής" δεν έφυγε ποτέ από τη θέση του στη Δημιουργία, αν και απ' αυτή είχε εκπέσει το αριστούργημα της αγιοτριαδικής θεότητας, ο Άνθρωπος ( μετά του εντεταλμένου φωτοτοδότη του, του Εωσφόρου). Προφανώς μετά την πτώση, η αποκατάσταση των πραγμάτων ανατέθηκε στον "Υιό του Ανθρώπου", εγκατεστημένου στη θέση του "άστρου της αυγής"! [ Θεωρώ βέβαιο ότι θα διαβάσεις και τις σκιές ακόμη των εκτεθειμένων εδώ συμμβολισμών!:redface:]

Μα ο Χριστός δεν λέει ότι θα έρθει στην θέση του άστρου της αυγής. Είναι ξεκάθαρος. Λέει ότι είναι ο ίδιος το 'Αστρο της Αυγής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • jesusbaphomet.gif
    jesusbaphomet.gif
    149.5 KB · Εμφανίσεις: 818

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Μα ο Χριστός δεν λέει ότι θα έρθει στην θέση του άστρου της αυγής. Είναι ξεκάθαρος. Λέει ότι είναι ο ίδιος το 'Αστρο της Αυγής.

Αφ' ης στιγμής που σταυρώθηκε και αναστήθηκε, όμως! Με την Ανάληψη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αφ' ης στιγμής που σταυρώθηκε και αναστήθηκε, όμως! Με την Ανάληψη..

Δεν μου ακούγεται λογικό αυτό. Πριν την σταύρωση και την ανάσταση ήταν υιός του Θεού και μετά έγινε Εωσφόρος ('Αστρο της Αυγής); Αφού οι Χριστιανοί πιστεύουν ότι ο Εωσφόρος είναι το Κακό. Δηλαδή με άλλα λόγια λέτε ότι το Καλό θυσιάστηκε για να επιστρέψει στη Δευτέρα Παρουσία ως Κακό ; Η λογική πρόταση θα ήταν ότι επειδή ήταν το 'Αστρο της Αυγής σταυρώθηκε, όχι ότι έγινε το 'Αστρο της Αυγής όταν σταυρώθηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σκέψεις, ίσως άσχετες με αυτό καθαυτό το θέμα:

Για να προσδιοριστεί το καλό ως τέτοιο θα πρέπει κάτι άλλο να προσδιοριστεί ως κακό.
Καλό χωρίς κακό πώς να προσδιοριστεί;
Με αυτή τη λογική καταλαβαίνω πολύ καλά τη φράση του Νωέα πως δεν υπάρχει αντιπαλότητα μεταξύ Εωσφόρου και Ιησού Χριστού (παρόλο που μπορεί ο άνθρωπος να εννοεί κάτι άλλο που δεν το πιάνω... :redface:), μεταξύ καλού και κακού.
Εκφάνσεις από την ίδια ουσία, πώς να είναι αντίπαλες;

Θέλω να πω - χωρίς να έχω πρόθεση να προσβάλω την πίστη κάποιων ανθρώπων- χωρίς τον Εωσφόρο, τι θα ήταν ο Ιησούς Χριστός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ο Εωσφόρος δεν είναι το κακό. Εωσφόρος ονομαζόταν ο διάβολος επειδή ο θρόνος του ήταν απέναντι από τον θρόνο του Θεού προτού εκπέσει με τον εγωϊσμό του. Διάβολος λέγεται επειδή διαβάλλει το θέλημα του Θεού στους ανθρώπους.

Πλέον λοιπόν, το δέκατο τάγμα των αγγέλων ξέπεσε και ονομάστηκαν δαίμονες. Ο Χριστός, από τη στιγμή που γίνεται άνθρωπος, γίνεται αυτός ο αρχηγός του νέου δέκατου τάγματος που αντικαιθιστά το παλαιό εκπεσόν τάγμα των Εωσφόρων και που αυτό είναι οι Άγιοι άνθρωποι.

Άλλωστε ο Χριστός ως Θεός και άνθρωπος είναι αυτός ο οποίος πολλές φορές στην υμνογραφία αναφέρεται ως «ανατολή ανατολών», «ήλιος της δικαιοσύνης», «αστήρ υπέρλαμπρος» κλπ

«Εωσφόρος» ακόμα αναφέρεται και ο Άγιος Ιωάννης ο Πρόδρομος επειδή είναι αυτός ο οποίος προαναγγέλλει την είσοδο του «ηλίου της δικαιοσύνης».

Τα λεγόμενα της Αγίας Γραφής νομίζω είναι λάθος να μελετώνται σχολαστικά. Σημασία έχει το πνεύμα το οποίο υπάρχει στις Γραφές και αυτά που έγραψαν οι Πατέρες της Εκκλησίας ως φωτισμένα μέλη της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Θέλω να πω - χωρίς να έχω πρόθεση να προσβάλω την πίστη κάποιων ανθρώπων- χωρίς τον Εωσφόρο, τι θα ήταν ο Ιησούς Χριστός;

Γι'αυτά που λες για το καλό και το κακό ότι δεν διακρίνονται εύκολα, άρα δεν μπορείς και να τα ορίσεις, δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς. Μα εγώ αλλού το πήγα, μήπως Χριστός είναι ένα και το αυτό με τον Εωσφόρο...σύμφωνα με την δική του δήλωση στην Αποκάλυψη πάντα, και όχι μόνο. Νωέα και Πέτρο που ακριβώς γράφει την ερμηνεία που δίνετε, ότι ο Χριστός αντικατέστησε τον Εωσφόρο μετά την σταύρωσή του και έγινε ο νέος Εωσφόρος ; Είναι θεολογική πενεπιστημιακή ερμηνεία ή υπάρχει κάπου μέσα στις Γραφές ; Γιατί τις ερμηνείες των ορθόδοξων πανεπιστημιακών θεολόγων μεταξύ μας τις θεωρώ τελείως αβάσιμες τις περισσότερες και εγώ προτιμώ να βασίζομαι έστω σχολαστικά στα κείμενα, να διαπιστώνω τις τρομακτικές αντιφάσεις και σφάλματα στα οποία πέφτουν μπας και βγάλουμε άκρη. Εν πάσει περιπτώση εγώ προσωπικά πολύ δύσκολα μπορώ να δω τον Εωσφόρο ως κάτι πολύ διαφορετικό από τον Χριστό, και ούτε είμαι βέβαιος ότι ο άνθρωπος είχε εκπέσει ώστε χρειαζόταν σωτηρία όπως γράφτηκε παραπάνω. Μήπως τελικά ξεπέσαμε λόγω του "καλού Θεούλη" και όχι κανενός Εωσφόρου. Γιατί ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί θεωρείται αμαρτία και ξεπεσμός που φάγαμε από τον απαγορευμένο καρπό της Γνώσης ; Αυτήν δεν ήρθε υποτίθεται να μας δώσει και ο Χριστός ;

Περαιτέρω εωσφορικές προτροπές του Χριστού (προ της σταύρωσης). Φυσικά δεν έγινε Εωσφόρος (φέρων το Φως)όταν σταυρώθηκε όπως γράφτηκε αν κατάλαβα σωστά, γιατί αν δεχτούμε κάτι τέτοιο ακυρώνουμε όλο τον βίο και το έργο του εν ζωή :

"δοκείτε ότι ειρήνην παρεγενόμην δούναι εν τη γη ; Ουχί, λέγω υμίν, αλλ' η διαμερισμόν" (δεν ήρθα να σας φέρω ειρήνη αλλά χωρισμό !)

"έσονται γαρ από του νυν πέντε εν οίκω ενι διαμεμερισμένοι, τρεις επί δύσι και δυο επί τρισί" (θα είναι πέντε μέσα στο ίδιο σπίτι χωρισμένοι).

"εις τι έρχεται προς με και ου μισεί τον πατέρα εαυτού και την μητέρα και την γυναίκα και τα τέκνα και τους αδελφούς και τας αδελφάς, έτι δε και την εαυτού ψυχήν, ου δύναται μου μαθητής είναι"

Πώς σας φαίνονται όλα αυτά τα μηνύματα για αρχή ; Καθόλου ο καλούλης θεούλης, μάλλον αρκετά επαναστατούλης - εωσφορικούλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Τα χωρία αυτά δεν σημαίνουν αυτό το οποίο εκ πρώτης όψεως φαίνεται. Ο Χριστός είπε απλούστατα ότι αυτοί οι οποίοι θα τον πιστεύον δεν θα μπορούν να βρίσκονται σε ειρήνη με αυτούς που δεν τον πιστεύουν. Δηλαδή, αν μέσα σε ένα σπίτι είναι 5 άτομα και οι δύο πιστεύουν στον Χριστό και ακολουθούν το θέλημά Του, οι άλλοι δύο δεν θα τους θέλουν και θα έρχονται σε αντιπαράθεση μαζί τους. Δεν θα μπορούν να συνεννοηθούν δύο άνθρωποι οι οποίοι έχουν τελείως διαφορετικό τρόπο ζωής. Εξ ου και λέει ότι αν κάποιος δεν είναι σε θέση να συγκρουστεί ακόμα και με τους δικούς του ανθρώπους, τους συγγενείς του για χάρη Του, δεν μπορεί πραγματικά να είναι μαθητής του. Παραδείγματα; Η Αγία Βαρβάρα που ήταν κόρη μεγάλου ηγεμόνα ειδωλολάτρη, πέθανε από τα χέρια του ίδιου του πατέρα της όταν αυτή αρνήθηκε να θυσιάσει στα είδωλα και τόσες άλλες περιπτώσεις. Αντίστοιχα, ένα κράτος το οποίο είναι Ορθόδοξο δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να έχει πραγματική ειρήνη με ένα άλλο μουσουλμανικό ή αιρετικό κράτος εφ' όσον οι κάτοικοί του πιστεύουν ακόμα στον Χριστό. Π.χ. για να γίνω και πολύ επίκαιρος, η Ελλάδα, αν παραμείνει Ορθόδοξο κράτος και δεν εκκοσμικευθεί όπως τα υπόλοιπα κράτη της Ευρώπης, δεν θα γίνει ενσωματωθεί ποτέ πλήρως στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Θα είναι πάντοτε ξένο κράτος. Ούτε και με την Τουρκία πρόκειται ποτέ να γίνει φιλικό κράτος πραγματικά εκτός αν οι Τούρκοι γίνουν Χριστιανοί ή οι Έλληνες γίνουν Μουσουλμάνοι ή εκκοσμικευθούν με παράλληλη εκκοσμίκευση των Τούρκων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Τα χωρία αυτά δεν σημαίνουν αυτό το οποίο εκ πρώτης όψεως φαίνεται. Ο Χριστός είπε απλούστατα ότι αυτοί οι οποίοι θα τον πιστεύον δεν θα μπορούν να βρίσκονται σε ειρήνη με αυτούς που δεν τον πιστεύουν. Δηλαδή, αν μέσα σε ένα σπίτι είναι 5 άτομα και οι δύο πιστεύουν στον Χριστό και ακολουθούν το θέλημά Του, οι άλλοι δύο δεν θα τους θέλουν και θα έρχονται σε αντιπαράθεση μαζί τους. Δεν θα μπορούν να συνεννοηθούν δύο άνθρωποι οι οποίοι έχουν τελείως διαφορετικό τρόπο ζωής.

Αντιφάσεις. Απ'τη μια δώσμου χαστούκα κι εγώ θα σου πω "θέλω κι άλλο", κι απ'την άλλη "πέτα τη μαμά απ'το τραίνο" άμα δεν είναι χριστιανή σαν και σένα. Είναι οι λόγοι που δεν είμαι χριστιανός, κανονική σχίζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
κι απ'την άλλη "πέτα τη μαμά απ'το τραίνο" άμα δεν είναι χριστιανή σαν και σένα.
εφερες ως παραδειγματα χωρια οπου δηλωνεται ο χωρισμος που θα προκαλουσε η χριστιανικη διδασκαλια στην κοινωνια. αλλα πουθενα δεν αναφερεται προτροπη για εξοντωση των "απεναντι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
εφερες ως παραδειγματα χωρια οπου δηλωνεται ο χωρισμος που θα προκαλουσε η χριστιανικη διδασκαλια στην κοινωνια. αλλα πουθενα δεν αναφερεται προτροπη για εξοντωση των "απεναντι".

Τους λέει ότι δεν μπορούν να γίνουν μαθητές του αν δεν μισούν τον αδελφό ή τον πατέρα τους, ξεκάθαρα πράγματα. "Ου μαθητής δύναται είναι". Αυτό δεν είναι πρόβλεψη ή προφητεία, αλλά θέση αρχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
επειδη δεν εχω ασχοληθει με το θεμα και δεν ξερω το χωριο που αναφερεσαι, θα μπορουσες να πεις σε ποιο βιβλιο βρισκεται και που ακριβως? στην καινη διαθηκη μηπως και που? ρωταω για να εξετασω μηπως το λεει μεσα σ ενα ορισμενο πλαισιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
επειδη δεν εχω ασχοληθει με το θεμα και δεν ξερω το χωριο που αναφερεσαι, θα μπορουσες να πεις σε ποιο βιβλιο βρισκεται και που ακριβως? στην καινη διαθηκη μηπως και που? ρωταω για να εξετασω μηπως το λεει μεσα σ ενα ορισμενο πλαισιο...

Λουκάς κεφάλαιο ιδ, 26.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Δεν υπάρχει αντιπαλότητα μεταξύ Εωσφόρου και Ιησού Χριστού, αλλά μεταξύ των κατ' επάγγελμα ιερουργών τους, των "δεκατιστών"( εκ της Δεκάτης). Μετά τον τρίτο πειρασμό και την αναγνώριση του Ιησού Χριστού, με το "Στώμεν καλώς!" των αγγελικών δυνάμεων("λειτουργικών πνευματών" του Δημιουργού), ο εωσφορισμός είναι συνακόλουθος του Υιού του Ανθρώπου(Ι.Χ.), κατά το "Ύπαγε οπίσω μου, Σατανά!":redface:

χριστός και παναγία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
χριστός και παναγία

Aυτό είναι σαν να λέμε ότι αφού νίκησαν οι 'Ελληνες τους Ιταλούς στον πόλεμο, δεν υπάρχουν Ιταλοί ή είναι ένα και το αυτό με τους 'Ελληνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δεν μου ακούγεται λογικό αυτό. Πριν την σταύρωση και την ανάσταση ήταν υιός του Θεού και μετά έγινε Εωσφόρος ('Αστρο της Αυγής); Αφού οι Χριστιανοί πιστεύουν ότι ο Εωσφόρος είναι το Κακό. Δηλαδή με άλλα λόγια λέτε ότι το Καλό θυσιάστηκε για να επιστρέψει στη Δευτέρα Παρουσία ως Κακό ; Η λογική πρόταση θα ήταν ότι επειδή ήταν το 'Αστρο της Αυγής σταυρώθηκε, όχι ότι έγινε το 'Αστρο της Αυγής όταν σταυρώθηκε.

Εκτος από την τυπική λογική υπάρχει και η διαλεκτική:redface:... Το "άστρο της αυγής" είναι θέση, ρόλος και όχι ύπαρξη, πρόσωπο:redface:...Θυμήσου την αντίληψη του Ηράκλειτου περί των αντιθέτων:redface:...

Υγ: Ως Υιός Θεού και Ανθρώπου, ο Ι.Χ. ενεργεί, αφ΄ης στιγμής είπε το "Μη μου άπτου":redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εκτος από την τυπική λογική υπάρχει και η διαλεκτική:redface:... Το "άστρο της αυγής" είναι θέση, ρόλος και όχι ύπαρξη, πρόσωπο:redface:...Θυμήσου την αντίληψη του Ηράκλειτου περί των αντιθέτων:redface:...

Ναι, ακριβώς όμως επειδή έχω υπόψην την αντίληψη του Ηράκλειτου ως 'Ελληνας πρώτα απ'όλα, κι ύστερα πιστός της οποιασδήποτε πίστης, μου είναι αδύνατο να πιστέψω
1) ότι άπαξ και σταυρώθηκε ο Ιησούς, ο κακός Εωσφόρος έγινε καλός, ταυτίστηκε με τον Χριστό ή έπαψε να υπάρχει.
2) ότι στην Δευτέρα Παρουσία θα πάψει να υφίσταται ο νόμος των αντιθέτων.
'Ασε που από μόνη της η πίστη στην Δευτέρα Παρουσία αναιρεί τον ισχυρισμό ότι ο Εωσφόρος μετά την σταύρωση του Ιησού ταυτίστηκε μαζί του (ή νικήθηκε). Τότε ποιός ο λόγος της Δευτέρας Παρουσίας ;

'Aρα ή ο Εωσφόρος και ο Χριστός ταυτίζονταν ανέκαθεν, απλά κάποιοι τους θέλουν αντιπάλους (ο Χριστιανισμός κυρίως) γιατί και οι δυο είναι οντότητες που βιώνουν πτώση κάποιου είδους κατά τη γνώμη μου, είτε κάποιος από τους δυο είναι ο "κακός" της όλης ιστορίας. 'Ενα από τα δυο συμβαίνει. Τον Εωσφόρο πάντως δεν μπορώ να τον δω ως τον κακό της ιστορίας ούτε στην προ της σταύρωσης εποχή, γιατί συμβολίζει τη γνώση και την ανταρσία ενάντια σε έναν δεσποτικό τύραννο θεό που δεν αγαπά τους ανθρώπους. Το αν εμείς χρησιμοποιήσαμε τη γνώση για να καταστρέψουμε είναι δικό μας πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

'Aρα ή ο Εωσφόρος και ο Χριστός ταυτίζονταν ανέκαθεν, απλά κάποιοι τους θέλουν αντιπάλους (ο Χριστιανισμός κυρίως) γιατί και οι δυο είναι οντότητες που βιώνουν πτώση κάποιου είδους κατά τη γνώμη μου, είτε κάποιος από τους δυο είναι ο "κακός" της όλης ιστορίας. 'Ενα από τα δυο συμβαίνει. Τον Εωσφόρο πάντως δεν μπορώ να τον δω ως τον κακό της ιστορίας ούτε στην προ της σταύρωσης εποχή, γιατί συμβολίζει τη γνώση και την ανταρσία ενάντια σε έναν δεσποτικό τύραννο θεό που δεν αγαπά τους ανθρώπους....

- Ο Εωσφόρος είναι κτίσμα, ενώ ο Θεάνθρωπος (Ι.Χ.) είναι ο Λόγος του Θεού "δι' ου τα πάντα " γίνονται.
- Η πίστη σε περιστατικά "ανταρσίας" προσιδιάζει σε αποκάλυψη της θεότητας από τα αγγελικά-λειτουργικά του πνεύματα, ενώ ο Ι.Χ. φανερώνει(¨δοξάζει") ότι "ο Θεός αγάπη εστί". Αν θέλεις όμως να περιορίσουμε τον περί Θεού λόγο, όπως τον εκλαμβάνει η εκπεσμένη ανθρώπινη συνειδητότητα, τότε οδηγούμαστε στον ζωτοαστρικό δυϊσμό "κακού-Θεού" και "καλού Θεού". Προφανώς οι Έλληνες Τραγωδοί ( και κυρίως ο Ευριπίδης), όταν έλεγαν "Θεός που κάνει κακό, δεν αξίζει να 'ναι Θεό", έκαναν κριτική στον ανατολική δεσποτική θεουργία (των επίορκων και χρηματιζόμενων Μάγων!), που ουσιαστικά υπαγορευόταν από την εξουσία των "αρχόντων του κόσμου τούτου". Ο Ιαχβέ της Π.Δ.( και του Ταλμούδ) δεν είναι παρά το κατακάθι θεότητας(περί θεού μάλλον αντίληψης) που προέκυψε κατά τα ελληνιστικά χρόνια, από τον νεοφιλοσοφικό ιδεαλισμό της εποχής και τη συνάντηση των παρακμασμένων θεουργιών Αιγύπτου, Ελλάδας και Βαβυλωνίας(Περσίας):redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ο Ιαχβέ της Π.Δ.( και του Ταλμούδ) δεν είναι παρά το κατακάθι θεότητας(περί θεού μάλλον αντίληψης) που προέκυψε κατά τα ελληνιστικά χρόνια, από τον νεοφιλοσοφικό ιδεαλισμό της εποχής και τη συνάντηση των παρακμασμένων θεουργιών Αιγύπτου, Ελλάδας και Βαβυλωνίας(Περσίας):redface:

Μα γιατί βλέπετε αποκομένα τον Θεό της Παλαιάς Διαθήκης από τον Θεό της Καινής ; Αυτό δεν καταλαβαίνω. Ο Ησαίας στην Παλαιά Διαθήκη στο όνομα του Γιαχβέ βρίζει τον Εωσφόρο, και στην Καινή ο ίδιος Θεός είναι που επιτρέπει την σταύρωση του Χριστού ("Γιατί Πατέρα με εγκαταλείπεις ;") Με ποιό σκεπτικό τραβάτε μια διαχωριστική γραμμή προ και μετά Χριστού και λέτε άλλος ο Θεός της Παλαιάς, άλλος της Καινής Διαθήκης ; Αν θεωρείτε ότι οι εωσφορικές δυνάμεις σταύρωσαν τον Χριστό, και ότιο Εωσφόρος είναι αντίπαλος του Χριστού, είναι σαν να ταυτίζετε τον Εωσφόρο με τον Γιαχβέ, έλα όμως που δεν μπορώ να βρω τίποτα κοινό μεταξύ τους. Αν επίσης ο Γιαχβέ είναι κατακάθι θεότητας, τότε πώς ο ίδιος ο Χριστός λέει "Αλληλούια" που θα πει "Δοξάζετε τον Γιαχβέ" ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top