Ηλεκτρονικό τσιγάρο: Πλεονεκτήματα

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
το ποστ του Delerium ειναι ενα κειμενο που ειχε φτιαχτει για υπογραφες, νομιζω οτι προχωρησε και κοινοποιηθηκε.
Για σετ ψαξε καμια προσφορα, κυκλοφορουν καποιες με 50 ευρω, ειναι κατι φτηνο για να αρχισεις.
Απο κει και περα οταν παρεις το πρωτο σου σετ, θα σου στειλω μυνημα για 2=3 μαγαζια να πας να κανεις τα "ψωνια" σου .... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Thanks thanks!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Ανανεώνω το θέμα, μιας και κλείνω περίπου ένα μήνα που έχω αρχίσει το e-τσιγάρο, κόβοντας εντελώς το κλασικό, πράγμα που ούτε φανταζόμουν ποτέ οτι θα γινόταν. Σημειωτέον οτι από το 2012 έχουν βελτιωθεί τα εν λόγω προϊόντα και σε ποιότητα και σε ποικιλία ειδών.
Όσο για το πόσο βλαβερό είναι, μετά από ανάγνωση πολλών άρθρων από ειδικούς και μη, το συμπέρασμα που έβγαλα είναι οτι κανείς δεν εγγυάται οτι είναι εντελώς ακίνδυνο (ακόμα κι ο αέρας που αναπνέουμε δεν είναι εντελώς ακίνδυνος), αλλά με λίγη προσοχή να γίνεται σωστά (π.χ. τα βατ να μην είναι πολύ υψηλά ώστε να απελευθερώνουν επικίνδυνες ουσίες, όπως η φορμαλδείδη που εντούτοις υπάρχει σε πολλά προϊόντα καθημερινής χρήσης που θεωρούμε "αθώα"), είναι πολύ πιο ακίνδυνο σε σχέση με τον καπνό και το χαρτί του τσιγάρου. Μόνο και μόνο η πίσσα που αποφεύγει κάποιος, είναι σημαντικό κίνητρο ώστε να δώσει στο ηλεκτρονικό τσιγάρο μια ευκαιρία.
Πρόσφατα μάλιστα εγκρίθηκε και επισήμως η χρήση του σε Ην.Πολιτείες, καθώς και στην Αγγλία όπου πλέον συνταγογραφείται από γιατρούς για να βοηθήσει όσους επιθυμούν να κόψουν το κάπνισμα (και να αρχίσουν το άτμισμα).
Βέβαια, για να είμαι ειλικρινής, από πρακτικής κυρίως άποψης, δεν έχει μόνο πλεονετήματα. Όμως κάνει τα μεινεκτήματα να φαίνονται σχεδόν μηδαμινά, μπροστά στα ωφέλη που αποκομίζει κάποιος αν αποφασίσει να το χρησιμοποιήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Βέβαια, για να είμαι ειλικρινής, από πρατκτικής κυρίως άποψης, δεν έχει μόνο πλεονετήματα.
Δηλαδή alcyone μου ποια είναι τα μειονεκτήματα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Για μένα, είναι η φασαρία για όλα τα "μπλιμπλίκια" που το συνοδεύουν: ατμοποιητής, υγρά αναπλήρωσης, φορτιστής κλπ. Επίσης η φροντίδα να κοιτάς την μπαταρία για όταν θα αδειάσει να τη φορτίζεις (ορισμένοι παίρνουν και δεύτερη μπαταρία για να μη ξεμείνουν, μέχρι να φορτίσει η πρώτη, κάτι σαν το κινητό δηλαδή), να έχεις ανταλλακτικά ατμοποιητή που πρέπει να αλλάζονται όταν αυτός φθαρεί (εξαρτάται τη χρήση του, περίπου 10 μέρες μου κρατάει ο δικός μου). Επίσης, η κουραστική δοκιμή άπειρων γεύσεων την πρώτη φορά, μέχρι να αποφασίσεις τι σου ταιριάζει, τόσο από άποψης χαρμανιού, όσο και τι τύπος ηλεκτρονικού, καθώς και ατμοποιητή.
Όπως είπα και πριν, το συμπέρασμα είναι οτι αφήνεις μια συνήθεια για να υποδουλωθείς σε μια άλλη, ελπίζοντας να είναι λιγότερο βλαβερή.
Όμως αν εξαιρέσω την πρώτη μέρα οπου ένοιωσα το λαιμό μου και την τραχεία ερεθισμένη από τις απανωτές δοκιμές, αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά (και εξεπλάγην κιόλας) είναι οτι από τις πρώτες-πρώτες μέρες ο τσιγαρόβηχας που είχα χρόνια κόπηκε εντελώς κι ούτε βραχνιάζει η φωνή μου πότε-πότε, όπως πριν. Δεν βρωμάει η αναπνοή τσιγαρίλα, ούτε τα ρούχα, ούτε τα δωμάτια του σπιτιού. Τα τασάκια κι οι αναπτήρες κρύφτηκαν, δεν σκέφτομαι το τσιγάρο και δεν μου λείπει καθόλου (υποθέτω γιατί παίρνω λίγη ποσότητα νικοτίνης μέσω των υγρών που ατμίζονται (δεν καίγονται όπως του τσιγάρου) αλλά ρουφάω μετά μανίας τον ατμό του ηλεκτρονικού:P
Υπάρχει και υγρό χωρίς καθόλου νικοτίνη, αλλά προτίμησα να είναι πιο ομαλή η μετάβασή μου σ'αυτό, επιλέγοντας για την ώρα μια μέτρια ποσότητα νικοτίνης που αναμειγνύω με το καθόλου νικοτίνη, προκειμένου να μην έχω ξαφνικά την αίσθηση του "αέρα κοπανιστού" κι όπου θα ρίσκαρα να ξαναπέσω στο απλό τσιγάρο.
Δεν προκαταβάλω τίποτα, δεν υπόσχομαι τίποτα, αλλά θέλω να συνεχίσω το ηλεκτρονικό και για την ώρα αυτό μου είναι αρκετό.
Κι ίσως κάποια στιγμή να καταφέρω να απεξαρτηθώ εντελώς από ένα πράγμα στο χέρι που ρουφάς και βγάζει ατμό (όπως ήδη έχω αρχίσει να "ξεχνάω" το πώς να κρατάω τσιγάρο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Κι ίσως κάποια στιγμή να καταφέρω να απεξαρτηθώ εντελώς από ένα πράγμα στο χέρι που ρουφάς και βγάζει ατμό (όπως ήδη έχω αρχίσει να "ξεχνάω" το πώς να κρατάω τσιγάρο).
Στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου, τόσο σ' εσένα, όσο και στον ξάδελφό μου που το ξεκίνησε για τους ίδιους λόγους με εσένα. Και κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω κι εγώ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fernando_A

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Για ποιούς λόγους να πάρει κανείς ηλεκτρονικό τσιγάρο ;

1) Γιατί δεν είναι καρκινογόνο.
2) Έχει μόνο 4 ουσίες, και ξέρεις ποιές είναι αυτές.
3) Δεν έχει παθητικούς καπνιστές.
4) Γιατί μπορεί να το καπνίσει κανείς, μέσα σε νοσοκομείο, σε αεροδρόμια, στο αεροπλάνο και σε άλλα μέρη που απαγορεύεται το κάπνισμα.
5) Δεν μυρίζει η αναπνοή μας.
6) Δεν κιτρινίζουν τα χέρια μας.
7) Δεν επηρεάζει σε μεγάλο βαθμό τη στοματική υγιεινή (κατάλληλο για ανθρώπους που έχουν οδοντικά εμφυτεύματα)
8.) Γιατί δεν κινδυνεύει κανείς να βάλει φωτιά στο σπίτι, το αυτοκίνητο κλπ.
9) Γιατί έχει ωραίες γεύσεις διαθέσιμες
10) Γιατί κόβει τον τσιγαρόβηχα
11) Γιατί είναι γκομενο-μαγνήτης
12) Γιατί είναι μεγάλη μαγκιά να κόβεις το πραγματικό τσιγάρο.
13) Γιατί δεν χρειάζεται να ψάχνεις περίπτερο στη μέση της νύχτας
14) Γιατί περιορίζεις τα κέρδη των Marlboro κ' Philip Morris
15) Γιατί είναι οικονομικότερο από το κανονικό τσιγάρο
16) Γιατί έχει ασφάλεια για το ¨κάπνισμα πανικού"
17) Γιατί απομακρύνει τον κίνδυνο για Χρόνια Αναπνευστική Πνευμονοπάθεια.
18.) Γιατί δεν σου ρίχνει την στύση
19) Δεν σε αφήνει να έχεις τα συμπτώματα στέρησης της νικοτίνης
20) Γιατί είναι ασφαλέστερο από τα φάρμακα διακοπής του καπνίσματος (Zyban, Champix, κ.α.)
21) Γιατί δεν σου μειώνει την μνήμη, αλλά σου ανεβάζει την αυτοπεποίθηση κ' τη συγκέντρωση.
22) Γιατί γλυτώνεις την γκρίνια της οικογένειας σου... Τέρμα το "Πρέπει να κόψεις το κάπνισμα"... Δεν είναι tobacco.
23) Γιατί δεν μυρίζει το σπίτι
24) Γιατί ταιριάζει θαύμα με " φραπέ μέτριο με γάλα"
25) Έχει καλύτερη γεύση - και σύντομα και ποικιλία στις γεύσεις
26) Μπορείς να το κρύψεις αναμμένο, ακόμα και στην τσέπη σου
27) Είναι κομψό
28.) Δεν χρειάζεσαι σπίρτα και αναπτήρα
29) Δεν χρειάζεσαι τασάκι
30) Καπνίζεις όσο εσύ επιθυμείς, και όχι όσο σου επιβάλλει το κανονικό τσιγάρο.
31) Γιατί από 30/04/08 έχω να καπνίσω κανονικό τσιγάρο..
Δεν γνωρίζω αν το 2008 ήταν πιο οικονομικό από το να παίρνεις κανονικά τσιγάρα αλλά άν ήταν εντάξει απλά τραγικο.:laugh::laugh:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,299 μηνύματα.
Είναι αρκετά της μόδας τα τελευταία χρόνια. Δύσκολα βρίσκεις 12χρονο χωρίς αυτό στο χέρι.
 

Fernando_A

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 345 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,299 μηνύματα.

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 836 μηνύματα.
Σε σας εχουνε ηλεκτρονικά σε μας εχουνε μπάφο
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Δεν καπνίζω και δεν έχω ιδέα από ηλεκτρονικό τσιγάρο.
Θα ήθελα να ρωτήσω όσους ξέρετε: θέλω να πείσω τη μάνα μου να αφήσει το Marlboro (2 κουτιά τη μέρα) και να πάει σε ηλεκτρονικό. Ίσως της το πάρω σαν δώρο να το δοκιμάσει τουλάχιστον.

Ξέρετε αν υπάρχει ηλεκτρονικό τσιγάρο που να φέρει κοντά στο Marlboro σε γεύση; ή να είναι κατάλληλο για κάποιον που θέλει να μεταβεί από Marlboro (πάντα για το κόκκινο μιλάω), σε ηλεκτρονικό;
 

Fernando_A

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Εγώ που κάνω ηλεκτρονικό παίρνω συσκευές και υγρά αναπλήρωσης από την alter ego. Μπορείς να κοιτάξεις στην ιστοσελίδα τους ή να πας να ρωτήσεις για συσκευή και υγρό. Μπορώ να σου προτείνω υγρά αλλά για συσκευή εφόσον είπες οτι καπνίζει τόσο θα πας για κάτι μεγάλο. Το καλό πάντως με τα υγρά είναι οτι έχει και ποικιλία στην νικοτίνη που θέλεις να πάρεις.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Είχα πάρει ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο το 2012 που ήθελα να κόψω το κάπνισμα. Το είχα πάρει 100 ευρώ θυμάμαι και τότε μού φάνηκε πανάκριβο. Το χρησιμοποίησα πολύ λίγο (ακόμα έχω τα υγρά που είχα πρωτοπάρει) και τώρα λέω οτι ήταν τα καλύτερα ξοδεμένα 100 ευρώ της ζωής μου εφόσον κατάφερα και έκοψα το κάπνισμα. Είχα πάρει υγρό με άρωμα βανίλιας και νομίζω χωρίς άρωμα, κάποιο με 3 νικοτίνη, κάποιο με 5 και κάποιο με καθόλου. Νομίζω η λογική είναι αυτή, να βάζεις πολύ, σιγά σιγά λιγότερο και στο τέλος καθόλου. Τώρα να έχει ειδικά τη γεύση του malboro (ιχ το πιο σιχαμένο τσιγάρο που έχω καπνίσει) δεν το ξέρω. Αν θέλει όμως να το ελαττώσει και να το κόψει καλύτερα να αποφασίσει να ΜΗΝ έχει τη γεύση του τσιγάρου ώστε να μη χρειαστεί να γυρίσει σε αυτό. Εξάλλου όταν σταματήσεις το κάπνισμα, σε πολύ λίγο καιρό η μυρωδιά του τσιγάρου σε ενοχλεί.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 1,599 μηνύματα.
Η σχέση μου ήταν χρόνια καπνιστής, όπως και οι περισσότεροι ναυτικοί, τα πακέτα πήγαιναν 2-2 την ημέρα...
Στην αρχή ξεκινησε με το vape. Είχε πορωθει με τις συσκευές και τις γεύσεις, άλλαζε μόνος του τα πάντα έκανε προώθηση ακόμα και μαγαζιά, τέλος πάντων είχε μπει πολύ στο κλίμα και γνώριζε τη φάση.
Δεν κατάφερε όμως να αποφύγει το τσιγάρο με το ηλεκτρονικό.
Επισης, για εμένα τα vape είναι πολύ ενοχλητικά, με το φουγαρο που κάνουν και όχι, που κάποιος έγραψε ότι ελκύει τις κορασίδες... γελάω 🤡
Είναι γελοία η εικόνα αυτή που μαζεύονται πολλοί και κάνουν ντουμανια με τις καμινάδες τους.
Η μυρωδιά προφανώς και δεν είναι ενοχλητική, σα ζαχαροπλαστειο μύριζε το σπίτι συνήθως.
Τέλος πάντων, έχει 1μιση χρόνο τώρα που κάνει iqos. Ναι ξέρω, βρωμάει κλανια ποδαριλα για κάποιους, εμένα μου βγάζει απλώς κάτι σε ξύλο και σε δευτερόλεπτα χάνεται.
Δεν αντέχει όμως πλέον με το iqos να μυρίζει το τσιγάρο, και έχει ελαττώσει και το ίδιο το iqos. Οριακά είναι καπνιστής πλέον. Ενώ με το vape δεν γινόταν αυτό, ήταν παφα πουφα συνεχεια.
Θεωρώ και από άλλα άτομα που μου εχουν πει τα ιδια, που αφησαν το vape και επιασαν το iqos, ότι είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για να τα κόψεις όλα μα όλα.

εγω όλα άχρηστα τα θεωρώ αφου ειναι η μεγαλυτερη σπαταλη χρημάτων και υγείας που κάνει κάποιος συνειδητά για τον εαυτό του. Κανένας δεν κολλάει με το πρώτο τσιγάρο, ούτε με τη πρώτη ρουφιξια. Εχω δοκιμάσει απλά για να επιβεβαιώσω στον εαυτό μου από όλα ότι είναι χαζομάρες. Δεν έγινα καπνίστρια ποτε μου όμως.

Επισης @Scandal η μαμά σου ο,τι και να δοκιμάσει πέρα από το τσιγάρο της, θα της φανεί αηδία και ανύπαρκτο. Το δοκιμασε και ο Παναγιώτης ( η σχέση μου) με τη μάνα του που καπνίζει πάρα πολλά χρόνια και με το vape και με το iqos και της φάνηκαν αηδία και δεν προσπάθησε καν.
Μονο αν εχει την θεληση και τη διαθεση θα το δει με αλλη ματια, να ξερεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top