Όσο μεγαλώνεις ερωτεύεσαι πιο δύσκολα;

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Μην αρπάζεσαι. Το "ξέρω τι θέλω" δε συνδέεται με το "έχω ενδιαφέροντα". Προσωπικά έχω συναντήσει άτομα που μου ρίχνουν αρκετές δεκαετίες και (όσο γίνεται) αντικειμενικα είναι πιο ερωτευσιμοι απλά γιατί ΖΟΥΝ και εχουν ενδιαφέροντα χωρίς αυτο να σημαίνει πως δε ξέρουν τι θέλουν. Το πρόβλημα είναι ότι πολλοί της ηλικίας τους εχουν πάψει να το κάνουν αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αναφερεσαι στα ενδιαφεροντα. Οταν λες ενδιαφεροντα πως το εννοεις? Και τι σημαινει ''ανιαρη'' καθημερινοτητα;
Για να μην περιμενω μεχρι αυριο την απαντηση σου, επειδη ο προφορικος λογος ειναι αμεσος, θα σου γραψω ετσι οπως το αντιλαμβανομαι οπως το γραφεις. Αν καπου εχω καταλαβει λαθος, διορθωνεις. ;)

Καθε ατομο, καθε ηλικιας οσο τα χρονια περνουν, στρεφει αλλου το ενδιαφερον του. Οταν καποτε γυρνουσε λογου χαριν απο κλαμπακι σε κλαμπακι, σημερα προτιμαει την ησυχια του σπιτιου του και ο ''στοχος'' του ειναι συγκεκριμενος. Δεν πιστευω πως υπαρχουν μονοτονοι ανθρωποι, ειναι μια ταμπελα, όταν νομιζεις πως αυτός που έχεις απεναντι σου δεν εχει ενδιαφεροντα. Κι ομως, ολοι εχουν ενδιαφεροντα, αλλα αλλαζουν απο ανθρωπο σε ανθρωπο και κυριως απο ηλικια σε ηλικια.

Νεοτερη θεωρουσα ορισμενους βαρετους, συνηθως μεγαλυτερης ηλικιας. Επειτα αρχισα να θεωρω βαρετους και ορισμενους συνομιληκους, μετα βαρετοι μου φαινονταν και ορισμενοι νεοτεροι. Ωπα λεω, τι γινεται εδω? Πολυ υποκειμενικη εχω γινει και χανω το δασος(?). Γιατι τους θεωρω βαρετους οταν αυτοι εχουν τα χ ενδιαφεροντα κι εγω εχω τα ψ. Μηπως πολυ απλα ειμαστε ανθρωποι διαφορετικοι τελικα? Μηπως ζητα ο καθενας αλλα πραγματα?

Κι ετσι κατεληξα πως δεν υπαρχουν βαρετοι ανθρωποι.

Και σιγουρα δεν εχει να κανει με τη δυσκολια του να ερωτευεσαι σε μεγαλυτερη ηλικια, οπως εγραψες κι εσυ. Δε συνδεονται ναι.
Ερωτευεσαι δυσκολοτερα -και σε ερωτευονται δυσκολοτερα- οχι επειδη γινονται μονοτονοι, αλλα επειδη αλλαζουν τα θελω τους. Ο στοχος τους γινεται συγκεκριμενος. Νεοτερος, μην γνωριζοντας τον κοσμο, εχεις την διαθεση να τον ανακαλυπτεις καθημερινα κι εντονως, πειραματιζεσαι και πεφτεις τις περισσοτερες φορες σε λαθη. Λαθη που σου γινονται μαθημα. Φροντιζεις λοιπον τα ιδια λαθη να μην τα ξανακανεις. Μην ξεχναμε πως οσο εισαι νεος, σου επιτρεπονται τα λαθη γιατι σου δινουν τη δυνατοτητα να συγκρινεις το -κατ εσε- λαθος και σωστο, ενω μεγαλωνοντας ασφαλιζεσαι, γνωριζεις το σωστο, γιατι εχεις δει κι εχεις συγκρινει. Δεν εχεις δει δηλ τη μια πλευρα ωστε να κινηθεις μονο εκει (οπως συμβαινει οταν εισαι στην εναρξη των ερωτικων σχεσεων). Εχεις δει και την αλλη, οποτε διαλεγεις. Γινεσαι πιο επιλεκτικος.

Κι ακομα μεγαλωνοντας, ακομα πιο επιλεκτικος.

Κι εκει που σε εσενα φαινεται ανιαρη καθημερινοτητα, εκεινος εκει θα βρει καποιο ενδιαφερον που εσυ δε θα βρεις. Τον καθιστα μονοτονο? Υποκειμενικα, ναι. Αντικειμενικα, οχι. Γιατι οπως ξαναειπα, τελικα, δεν υπαρχουν βαρετοι ανθρωποι. Ειναι μια εκφραση που χρησιμοποιουμε, οταν τα ενδιαφεροντα μας δε συναδουν με τα των αλλων.

Αλλα κλεινοντας,, δεν εχουν σχεση τα ενδιαφεροντα με το αν ειναι καποιος ερωτευσιμος, επιλεκτικός. Η μοναχικοτητα, η επιλεκτικοτητα και η δυσκολια του να ερωτευτεις-και να σε ερωτευτουν- μεγαλωνοντας, εχει να κανει καθαρα με την αλλαγη των θελω, των επιθυμιων και αναγκων μας. Και καθε ηλικια εχει αλλες επιθυμιες κι αλλες αναγκες, εχει λιγοτερη ανασφαλεια η ολη κατασταση...

υσ. Δεν αρπασχτηκα, αστειευτηκα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

evalliaChefαρα

Νεοφερμένος

Η evalliaChefαρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Είναι αλήθεια ότι μετά τα 30 βλέπεις αλλιώς τη ζωή. Έχεις περάσει το ψυχολογικό όριο που προηγούμενες γενιές όρισαν ώστε να αρχίσεις να κάνεις οικογένεια. Πλέον δεν έχεις πολλά περιθώρια για σχέσεις χωρίς νόημα, χωρίς μέλλον. Αυτό τουλάχιστον για έναν άνθρωπο της λογικής δεν του δίνει επιλογές να αφεθεί σε μία σχέση. Σε περιορίζει υποσυνείδητα και δεν ερωτεύεσαι. Γνωρίζεις κόσμο και τους περνάς αυτόματα από κόσκινο. Πλέον ξέρεις τι θέλεις από μία σχέση, ποια μικρά θεματάκια δε μπορείς να παραβλέψεις, ποιες λεπτομέρειες σου αρέσουν περισσότερο αλλά δεν τις βρίσκεις. Έχεις κάνει τόσες και τέτοιες σχέσεις που σχεδόν μπορείς να προδιαγράψεις ποια επόμενη σχέση θα είχε επιτυχία και ποια όχι.

Απέναντι σου κάθεται μία αντίστοιχα ώριμη γυναίκα με αντίστοιχες ανησυχίες που απορεί επίσης γιατί είσαι ακόμα ελεύθερος, ποιο είναι το ελάττωμα σου; Ποιο είναι το κρυφό βάρος σου; Και ούτε αυτή αφήνεται.

Άντε τώρα εσύ να ερωτευτείς όπως έκανες 10 χρόνια νωρίτερα...
Το θεμα δεν ειναι αν θα ερωτευθεις ευκολα η δυσκολα..Το θέμα ειναι εσυ πόσο θα είσαι διατεθειμενος να προσπαθησεις να δειξεις εμπιστοσυνη στον αλλον και χρονο να δει ςπου θα παει..Δε θα γινει αυτο με τη μια ματια..(εκτος κι αν τυχει κεραυνοβλολος ερωτας..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top