Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
πολυ ειναι για επεξεργαστη..

ξαναβαλε τον ανεμιστηρα....τοτε,,
φτηνοι ειναι..απο το eshop ..

εγω εχω dual core E6300 2.8 ghz
και στο 45-50 το πολυ τωρα με καυσωνα φτανει η cpu..
μονο με μπρος πισω ανεμιστηρες..οχι στο πλαι..
Είναι απίστευτο το πόσο έριξε την θερμοκρασία ο καινούριος ανεμιστήρας που αγόρασα.. Και πάλι, έπειτα από αρκετή ώρα λειτουργίας, η CPU φθάνει τα 70...Δεν πειράζει...
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου έδωσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αυτος φυσαει δηλαδη προς το κουτι,,απο το πλαι?..

ή ρουφαει προς τα εξω?


γιατι μπορει να βαλω και γω,,για να ριξω παρακατω τη θερμοκρασια..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Άγγελε, φυσάει προς το κουτί, από το πλάι, δεν ρουφάει προς τα έξω.
Πριν τον αντικαταστήσω, η θερμοκρασία του CPU έφθανε και τους 80. Τώρα, κατέβηκε στα 50+, φθάνει, έπειτα από ώρα, στους 70-. Είναι σημαντική μείωση.
Πώς θα βάλεις, όμως; Έχει κενό/υποδοχή το πλαϊνό του πύργου σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εχει,,αλλα μεχρι τωρα εχει απλα ενα πλαστικο χωνι βιδωμενο..για να ερχεται αερας πανω απο τον επεξεργαστη..

αλλα στις τρυπες εκει μπαινει κανονικα ανεμιστηρας..:D

εχω βεβαια,ηδη 50κατι το πολυ cpu θερμοκρασ.(τωρα εχω 43 πχ..)

τελικα πώς εφτιαξε το bios?φορτωσε?

παντως οταν εχεις ορεξη δες και τον ανεμιστηρα του cpu και καθαρισε τις λαμες με μπατονετα για τα αυτια και οινοπνευμα..,,-σε μενα λειτουργει ,,ετσι,,και εβγαλε πολλλληη μπιχλα..

και το ιδιο καθαρισμα στον ανεμιστηρα της καρτας γραφικων..,,εκει μολις εβγαλα τη μπολικη σκονη,,επεσε η θερμοκρασια του συστηματος κατα 5 βαθμους..

εγω εχω αυτο το κουτι coolermaster centurion 532 παιρνει αερα απο όλο μπροστα,,αφου ειναι πλεγμα..

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Cooler master βλέπω....:hmm::P
Θα το κάνω αυτό με το οινόπνευμα και την μπατονέτα...
Το bios, Άγγελε, παρουσιάζει το εξής: φορτώνει κατά το ήμισυ το initializing, η αρχική σελίδα δηλαδή, τότε μένει ακίνητη και έπειτα από αρκετά δευτερόλεπτα, εμφανίζεται/ανοίγει ολόκληρη, (ενώ παλιά άνοιγε γρήγορα, τόσο που δεν προλάβαινα να πατήσω το F11 ή το F2, που λέει ο λόγος). Ρώτησα σε ένα τεχνολογικό φόρουμ => δεν μπόρεσαν να μου απαντήσουν ποια πιθανόν είναι η αιτία του παραπάνω φαινομένου. Σκέφτομαι να κάνω ένα φορμάτ μήπως και διορθωθεί κάτι, αν και μου είπαν ότι δεν θα αλλάξει κάτι ούτε με αυτήν τη μέθοδο. Δεν πειράζει, σε δουλειά να βρισκόμαστε...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το φορματ ειναι στο δισκο..
το βιος σε τσιπακι στη μητρικη.

αν καει,,πετας ολη τη μητρικη..


εβγαλες την μπαταρια ης μητρικης γιαμερικα λεπταγια ρεσετ του βιος?μπορει να στρωσει,,

παντως ζημια δεν θα παθει..(restore σε factory settings bios κλπ,εκανες τουλαχιστον?.μηπως λεω,,στρωσει..)


Cooler master βλέπω....
τα καλυτερα κουτια,απο οτι διαβασα,,γερα ,ποιοτικα,πρακτικα,,οχι μονο φιγουρα ,οπως τα thermaltake


και το συγκεκριμενο εχει τα κουμπια πανω..ψηλα,,απο τα λιγα,,και το βαζω στο πατωμα κοντα..

πολυ βολικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:Έχω windows 7 :( professional (γνήσια) εδώ και κάποιο καιρό μου κατεβάζει τα windows updates αλλά εξαιτίας :( ότι λείπει ένα dll :( δε μου προχωράει σε Install (και γράφει failed). Kαλά ως εδώ :( Όμως το σύστημα μου κατέβαζε κάθε φορά με επανεκίνηση ξανά το updates :( με αποτέλεσμα να μου γεμίζει σιγά σιγά ο δίσκος.
αυτό γινόταν για πάρα πολύ καιρό..

Τώρα ενώ έχω κάνει unistall πολλά προγράμματα (στην ουσία δεν έχω σχεδόν τίποτα) ο δίσκος μου είναι γεμάτος
Ερώτηση fockou πως θα σβήσω αυτά τα καταραμένα updates που δεν μου έχουν γίνει installed :( αλλά έχουν γεμίσει τον δισκο μου. (υπολογίζω γύρω στα 15gb να είναι γεμάτα με αυτό το υλικό)

Λογικά κάπου αποθηκεύονται σημασία είναι που. Να κάνω ένα deleted να ησυχάσω.

Eίχα ελευθερώσει 5 gb πριν κάποιους μήνες και τώρα πάλι έχει γεμίσει.


Τα windows updated τα έχω απενεργοποιήσει δε με νοιάζουν. :(

Koτάξτε ο φάκελος windows πόσο μεγάλος είναι

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
:Έχω windows 7 :( professional (γνήσια) εδώ και κάποιο καιρό μου κατεβάζει τα windows updates αλλά εξαιτίας :( ότι λείπει ένα dll :( δε μου προχωράει σε Install (και γράφει failed). Kαλά ως εδώ :( Όμως το σύστημα μου κατέβαζε κάθε φορά με επανεκίνηση ξανά το updates :( με αποτέλεσμα να μου γεμίζει σιγά σιγά ο δίσκος.
αυτό γινόταν για πάρα πολύ καιρό..

Τώρα ενώ έχω κάνει unistall πολλά προγράμματα (στην ουσία δεν έχω σχεδόν τίποτα) ο δίσκος μου είναι γεμάτος
Ερώτηση fockou πως θα σβήσω αυτά τα καταραμένα updates που δεν μου έχουν γίνει installed :( αλλά έχουν γεμίσει τον δισκο μου. (υπολογίζω γύρω στα 60gb να είναι γεμάτα με αυτό το υλικό)

Λογικά κάπου αποθηκεύονται σημασία είναι που. Να κάνω ένα deleted να ησυχάσω.

Eίχα ελευθερώσει 5 gb πριν κάποιους μήνες και τώρα πάλι έχει γεμίσει.


Τα windows updated τα έχω απενεργοποιήσει δε με νοιάζουν. :(

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
Αυτό θα πει αξιοπιστία της MS χαχαχα!!!

Δοκίμασες να κάνεις επαναφορά συστήματος;
O folder νομίζω είναι: C:\Windows\SoftwareDistribution\Download

Στη θέση σου θα έκανα φορματ και θα έβαζα linux. Αντε και στη χειρότερη περίπτωση θα έτρεχα τα 7 μέσω virtualbox για το odd program (πχ itunes) που δεν τρέχει σε linux.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ε, γιατί δεν ψάχνεις το .dll που λείπει; Εναλλακτικά ξέρεις, κάνε format.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Έχω και τα ubuntu. To κακό με αυτά είναι η flash τους κολλάει τόσο που δεν πάει. Aν ανοίξω πολλες φορές π.χ. το youtube . Tα windows 7 πάνε σφαίρα συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ριξε ενα καθαρισμα,,και πιθανον να διαγραψει τα αχρηστα αρχεια..

παντως πώς σου εγινε αυτο?

εμενα με win xp βεβαια δεν μου εγινε ποτέ:worry:


στο φακελο windows στο δισκο,,εχει νομιζω τους φακελους με τις αναβαθμισεις..
uninstall δεν μπορεις να κανεις?

googleρε την περιπτωση σου και κατι θα βρεις,,δεν γινεται αλλιως..

Aν ανοίξω πολλες φορές π.χ. το youtube. Tα windows 7 πάνε σφαίρα συνέχεια.
ω,ναι,,το ubuntu παει κουτσαινοντας στο σερφαρισμα..σε πολλες σελιδες..δεν συγκρινεται με τα win που παει αψογα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Έχω ακούσει από πολλούς καλά λόγια για τα ubuntu τα έχω δοκιμάσει αλλά δυστυχώς δε με έχουν ενθουσιάσει. Ίσως για τους developer το linux δίνει ευκολίες αλλά αν το 90% του πληθυσμού χρησιμοποιούν παραθυρα πρέπει και ένας developer να εργάζεται σε windows.

Δεν ξέρω πότε που έγινε αυτό που θυμάμαι είναι ότι καθε φορά που το άνοιγα κατέβαζε αναβαθμίσεις μετά κοίταξα και είδα ότι δε μπορούσαν να γίνουν ινσταλ οι αναβαθμίσεις και ξανακατεβαζε τις ίδιες.

Γενικά το στεκι, το youtube κάνουν το λίνουξ να σέρνεται μετά από κάποια χρήση τους.

στο θέμα μας τώρα
πολύ καλό το προγραμματάκι

7gb αχρηστα αρχεία :) :) :)
ο υπολογιστής μου είναι κατεστραμμένος (αλλά ακόμα και τώρα πάει πολύ καλύτερα από το ubuntu).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παναγια μου σαβουρα που ειχες..:confused::D

τα καθαρισες?

,,ειδες διαφορα στην ταχυτητα ε?
(ειναι το καλυτερο προγραμμα στο ειδος του,,και δεν κανει ζημιες..οπως αλλα,,δες στο download com εχει τα καλυτερα σχολια,,και το εχω σαν απαραιτητο,-εχω ψαξει βαλει,,όοολα τα αλλα..-,και ποτέ δεν μου εκανε καποια ζημια,,και εχει και επαναφορα..)

στα εργαλεια του προγραμματος εχει και πολλα αλλα,,χρησιμα θεματα,,δες τα,,για εναρξη λειτουργικου,για απεγκατασταση,για πληροφοριες συστηματος,,ακομα και πληροφοριες ισως για dll's..,κλπ..για παρα πολλα..




παντως στα xp που ειμαι κατεβαζει της αναβαθμισεις μονο του αλλα με ρωταει για να βαλει,,ρυθμισε το,,και οποιες αναβαθμισεις δεν μπαινουν,,τις σημειωνω να μην ξανακατεβουν..και δεν μου τις ξαναβγαζει..

ο υπολογιστής μου είναι κατεστραμμένος (αλλά ακόμα και τώρα πάει πολύ καλύτερα από το ubuntu).
μην τα λες αυτα ετσι,,εχουμε και linuxοβιους εδω μεσα,,μην μας παθουν τιποτα..:P:P;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bopajgo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Bopajgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 327 μηνύματα.
...πως θα σβήσω αυτά τα καταραμένα updates που δεν μου έχουν γίνει installed :( αλλά έχουν γεμίσει τον δισκο μου. (υπολογίζω γύρω στα 15gb να είναι γεμάτα με αυτό το υλικό)...

δεν ξέρω σίγουρα αν θα σε βοηθήσει, αλλά έχω εγκαταστήσει το πρόγραμμα Advanced SystemCare, το οποίο ανάμεσα στα άλλα έχει και ένα εργαλείο για την απεγκατάσταση προγραμμάτων από τον υπολογιστή (το IObit Uninstaller νομίζω).. εκεί λοιπόν έχει και μια καρτέλα που αφορά τα Windows Updates, μπορείς να δοκιμάσεις να τα σβήσεις από εκεί...:)


λοιπόοοοον, σειρά μου τώρα... :redface:

τον τελευταίο καιρό κατά την εκκίνηση, μόλις φορτώσουν τα windows (vista έχω), μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα:




ξέρει κανείς τί σημαίνει και τί μπορώ να κάνω??...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
δεν ξέρω σίγουρα αν θα σε βοηθήσει, αλλά έχω εγκαταστήσει το πρόγραμμα Advanced SystemCare, το οποίο ανάμεσα στα άλλα έχει και ένα εργαλείο για την απεγκατάσταση προγραμμάτων από τον υπολογιστή (το IObit Uninstaller νομίζω).. εκεί λοιπόν έχει και μια καρτέλα που αφορά τα Windows Updates, μπορείς να δοκιμάσεις να τα σβήσεις από εκεί...:)


λοιπόοοοον, σειρά μου τώρα... :redface:

τον τελευταίο καιρό κατά την εκκίνηση, μόλις φορτώσουν τα windows (vista έχω), μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα:




ξέρει κανείς τί σημαίνει και τί μπορώ να κάνω??...:hmm:

Εχεις κολλησει ιο :) https://answers.microsoft.com/en-us/...-missing/7a11153a-3332-4d3d-a574-1d60ca38b5db

Κατεβασε το spybot και κανε scan.

*****

Οσο για το οτι το linux κολλαει στο στεκι και στο youtube δειτε το παρακατω screenshot στο οποιο εχω ανοιχτο το youtube, steki, ενα βιντεο, και παραλληλα τρεχω τα windows 7 μεσω virtualbox και μαλιστα μου περισσευει και ram για να τρεξω ενα σωρο αλλα προγραμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bopajgo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Bopajgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 327 μηνύματα.
Εχεις κολλησει ιο :)

τί καλά!... :P
(και η αλήθεια είναι πως δεν ένιωθα και πολύ καλά τελευταία, έπρεπε να το είχα υποψιαστεί...)

Κατεβασε το spybot και κανε scan.


το κατέβασα και όντως μου έβγαλε κάποια προβλήματα που το antivirus μου δεν τα έδειχνε...:hmm:
άντε να δούμε τώρα τί θα μου βγάλει στην επόμενη εκκίνηση..:P

ευχαριστώ πολύ πάντως!... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
παιδιά θέλω να ενεργοποιήσω τη λειτουργία του ραδιοφώνου -να πακούω ραδίοφωο από τον υπολογιστή -και δεν ξέρω πως?
χρειάζεται κάποια συγκεκριμένη κάρτα ή κάτι τέτοιο?
ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Λειτουργία;
Απλά μπαίνεις σε online ραδιόφωνα.
Πχ https://www.radiofono.gr/live.php και πατάς σταθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
αααα τόσο απλά ! ευχαριστώ πολύ!!!
χαχαχα τί χαζή εεεε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οχι,

ψαξε πισω στην οθονη,,εχει μια κεραια..
τραβα την..:worry:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top