Μισώ τη θάλασσα

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
[split]Μισώ τους ξένους στη θάλασσα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Ειμαι ο anisixos ειμαι 24 χρονων (τα εκλεισα το Μαη), ειμαι Ταυρος, μισω τη θαλασσα, προτιμω την πισινα, δεν ειμαι τρολ, δεν ειμαι μαμοθρεφτο. Δεν ειπα οτι με αναγκαζουν να μπω στη θαλασσα, οτι με βαζουν με το ζορι. Απλα θεωρουν πως ειναι κατι που πρεπει να κανω και ειναι καλο για μενα και οταν τους λεω οτι δε μου αρεσει, γκρινιαζουν λιγο αλλα μεχρι εκει.
Χαιρομαι, ωστοσο, που ειδα οτι και σε 1-2 παιδια επισης δεν αρεσει η θαλασσα και προτιμουν την πισινα.
Οταν βλεπω ειδησεις στο star με ολους αυτους τους παρακατιανους να βουτανε σαν αγριμια στη θαλασσα, να λενε ποσο τελεια περνανε, να παιζουν τακα τουκα, οταν βλεπω τα μπανια των διασημων που οι περισσοτεροι πανε για διαφημιστικους σκοπους και γενικα οταν βλεπω να γινεται θεμα η θαλασσα στην μικρη οθονη, μου σπανε τα νευρα. Το ιδιο και με τα περιοδικα των διασημων. Σκεφτειτε οτι πριν μερικα χρονια δεν υπηρχαν αυτα τα περιοδικα. Ουτε υπηρχε το δελτιο του σταρ με τα ρεπορταζ στη Μυκονο και τη Σκιαθο. Θα μου πειτε, μη τα βλεπεις και μην τα διαβαζεις. Ελα ομως που αν θελω να δω εκεινη την ωρα τηλεοραση, το σταρ θα δω γιατι οπως και να το κανουμε ειναι ελκυστικο δελτιο. Ελα ομως που θα πεσει στα χερια σου ενα τετοιο περιοδικο ειτε το θες ειτε οχι.
Με καταλαβαινει κανεις; Με νιωθει κανεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Κλεισε την τηλεοραση.Κλεισε τα περιοδικα.Ανοιξε τα ματια και το μυαλο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Και τι σε νοιάζουν τα περιοδικά και το σταρ; :confused:
Λες ότι σου τη σπάει να βλέπεις στο σταρ διασήμους/διακοπες κτλ, αλλα το βρησκεις ελκυστικο ως κανάλι. :confused:
Λες ότι έρχονται στα χέρια σου περιοδικά με παρόμοιο περιεχόμενο, αλλά τι να κάνεις.
Απλά μή τα ανοίγεις!
Γιατί επιμένεις να παρακολουθείς κάτι που σε εκνευρίζει; -.-

Ζήσε τη ζωή σου κ άσε το σταρ και τους διασήμους να... ξυρίζονται. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Ειναι ασχημο και απογοητευτικο οταν κατι που αρεσει στην πλειοψηφια, εσενα δε σου αρεσει. Σε κανει να νιωθεις μονος και να αναρωτιεσαι αν εισαι περιεργος. Εμενα βεβαια δε με νοιαζει και τοσο. Ας πηγαινουν ολοι στη θαλασσα, ας πηγαινουν ολοι στα κλαμπ. Εγω δε γουσταρω. Και ξερω οτι υπαρχουν ατομα που επισης δε γουσταρουν και ετσι δε νιωθω μονος. Αν η παρεα μου ηταν παιδια που πηγαιναν καθε μερα στη θαλασσα και το βραδυ κλαμπ, πολυ απλα δε θα ηταν παρεα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν η παρεα μου ηταν παιδια που πηγαιναν καθε μερα στη θαλασσα και το βραδυ κλαμπ, πολυ απλα δε θα ηταν παρεα μου.
Συμφωνώ μαζί σου για τη θάλασσα και τα κλαμπ, αλλά αυτό δεν το έπιασα. Δηλαδή άτομα με διαφορετικές συνήθειες από εμάς δεν τα κάνουμε παρέα; Χάνεις πολλά έτσι. :( Οι πιο ωφέλιμες για μένα συναναστροφές ήταν πάντα με άτομα πολύ διαφορετικά από εμένα. Ανοίγει το μυαλό έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
εμενα μου αρεσει πολυ αλλα νιωθω λιγο αβολα γιατι εχω μυωπία και πρεπει να προσανατολίζομαι με βαση τις ομπρελιτσες...:P

κατα τα αλλα δεν μου προκαλει καμια αλλη ενοχληση:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
φιλε και εγω τα ιδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
νιωθω λιγο αβολα γιατι εχω μυωπία και πρεπει να προσανατολίζομαι με βαση τις ομπρελιτσες...:
φιλε και εγω τα ιδια


:confused:
Φακούς/γυαλιά δε φοράτε; (!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
:confused:
Φακούς/γυαλιά δε φοράτε; (!)

μεσα στη θαλασσα ενω κολυμπας;;;;

λεμε οταν ειμαστε μεσα στο νερο ....εξω οκ i see the light;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Με ανοιχτά μάτια κολυμπάς; (για φακούς)
Παρτε φακούς για θάλασσα, περαν του οτι είναι σπαστικό να βλέπεις θολά, επίσης δεν είναι καλό να ζορίζεται το μάτι χωρίς γυαλιά ακόμα και μέσα στη θάλασσα (οχι μεσα στο νερο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Με ανοιχτά μάτια κολυμπάς; (για φακούς)
Παρτε φακούς για θάλασσα, περαν του οτι είναι σπαστικό να βλέπεις θολά, επίσης δεν είναι καλό να ζορίζεται το μάτι χωρίς γυαλιά ακόμα και μέσα στη θάλασσα (οχι μεσα στο νερο)

κοιτα,εγω γενικα δεν φοραω φακους.....

1η φορα ακουω οτι για υπραχον για μεσα στη θαλασσα...αρα,δεν με βοηθας ιδιαιτερως....thanx παντως anyway



το ξερω οτι δεν πρεπει να ζοριζεις το ματι αλλα τι να κανουμε;;;ασε που δεν τα ανοιγω τα ματια μεσα στο νερο(τσουζει και δεν βλεπω και τπτ ) αλλα εξω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
κοιτα,εγω γενικα δεν φοραω φακους.....

1η φορα ακουω οτι για υπραχον για μεσα στη θαλασσα...αρα,δεν με βοηθας ιδιαιτερως....thanx παντως anyway



το ξερω οτι δεν πρεπει να ζοριζεις το ματι αλλα τι να κανουμε;;;ασε που δεν τα ανοιγω τα ματια μεσα στο νερο(τσουζει και δεν βλεπω και τπτ ) αλλα εξω....
Εγω δεν είπα πως υπάρχουν φακοί για μέσα στο νερο. Είπα πως επειδή τα γυαλιά, φανταζομαι για μερικους, είναι ενοχλητικά στην παραλία (αμμος, βαλε-βγαλε, ηλιος) και στη θαλασσα- στο νερο δλδ (κίνδυνος να φύγουν, αλάτι) δοκιμαστε τους φακους επαφης(για λειζερ δεν αναφερω αφου ειστε μικροι ακομα και δεν εχει σταθεροποιηθει η μυωπια σας)

Το να ανοιγεις τα ματια στο νερο ειτε φορας φακους ειτε οχι, δεν ειναι ο,τι καλυτερο αφου υπαρχει κινδυνος μολυνσης αλλα και βεντουζαρισματος των φακων (δεν ξεκολλανε μετα) και το σημαντικοτερο απο ολα, οσο ζοριζεις τα ματια σου χωρις τα γυαλια σου ή τους φακους σου τοσο μεγαλυτερη ζημια του προκαλεις, ενδέχεται κι αύξηση της μυωπίας αν το κάνεις συνέχεια

Αν λοιπον δεν μπορεις με τιποτα τους φακους επαφής που συστηνονται γι αυτές τις περιπτώσεις , φορα τα γυαλια σου με προσοχη να μη γρατζουνιστουν ή πεσουν αλατια γιατι φθειρονται και οι φακοι (εδω εννοουμε τα τζαμια) κι ο σκελετος/ Μπορεις να φτιαξεις και γυαλια ηλιου/μυωπιας μαζι ωστε να προστατευεις τα ματια σου κι απο τον ηλιο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πιστεύω γενικά ότι το περιβάλλον της θάλασσας είναι ανθυγιεινό
Bιολογια στη νοσηλευτικη δε κανετε; Μικροβιολογια ; Που θα παει, δε θα σε πετυχω να πεις κατι σωστο ; Δε μπορει !..

Ελα ομως που θα πεσει στα χερια σου ενα τετοιο περιοδικο ειτε το θες ειτε οχι.
Με καταλαβαινει κανεις; Με νιωθει κανεις;
Το ανεκδοτο με την αρκουδα στο δασος το ξερεις ;

"Ο Χρήστος, γεμάτος ενθουσιασμό, πάει στο δάσος για να κυνηγήσει. Βλέπει μια μικρή καφετιά αρκούδα, τη σημαδεύει και τη σκοτώνει. Τότε νιώθει ένα κτύπημα στον ώμο, γυρίζει και βλέπει μια μεγάλη μαύρη αρκούδα η οποία του λέει:
- Χρήστο, έχεις δύο επιλογές, ή σου χυμάω και σε σκοτώνω, ή κάνουμε σεξ.
Ο Χρήστος αποφασίζει ότι προτιμά τη ζωή, οπότε σκύβει μπροστά και δίνεται στη μαύρη αρκούδα.
Επί δύο εβδομάδες πονούσε, αλλά όταν έγινε καλά, ο Χρήστος ορκίστηκε να εκδικηθεί!
Πηγαίνει πάλι στο δάσος, βρίσκει τη μαύρη αρκούδα και τη σκοτώνει. Νιώθει πάλι κάποιος να τον κτυπάει στον ώμο.
Αυτή τη φορά είναι ένα τεράστιο γκρίζλι.
- Έκανες ένα τεράστιο λάθος, Χρήστο, του λέει το γκρίζλι... Διάλεξε τι θες, ή σε ξεσκίζω με νύχια και με δόντια, ή κάνουμε άγριο σεξ.
Για άλλη μια φορά ο Χρήστος σκέφτηκε πως ήταν καλύτερα να υποκύψει. Χρειάστηκε κάμποσες εβδομάδες για να συνέλθει, αλλά εξαγριωμένος πια ο Χρήστος, ξαναγυρίζει στο δάσος, βρίσκει το γκρίζλι και το σκοτώνει.
Αισθάνεται ότι επιτέλους, πήρε εκδίκηση, όταν νιώθει ένα κτύπημα στον ώμο. Γυρίζει και βλέπει μια τεράστια πολική αρκούδα.
- Παραδέξου το, Χρήστο, του λέει η αρκούδα, δεν έρχεσαι στο δάσος για το κυνήγι, έτσι;"


H oλη "αντιδραση" ειναι οχι στην προτιμιση του παιδιου, αλλά στο οτι δημιουργηθηκε τοπικ, χωρις να ειναι θεμα συζητησης. Απλά για να τα πει να ξεδωσει. Οκ. Βοηθαει κι αυτο, αλλά δε ρωτησε κατι, δε ζητησε καν συμπαρασταση, και απ οτι λεει μετα, ειναι και οκ με το θεμα. Αρα τοτε προς τι ολο αυτο ;

Για μενα το μονο που εχει ουσια απο ολο αυτο, ειναι το να μη νιωθουμε μοναξια οταν δε μας αρεσει κατι που αρεσει στο 99% των υπολοιπων. Ισως υπαρχουν κι αλλοι λογοι που νιωθεις μοναξια. Αναζητησε τους, η συμβουλή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Εγω δεν είπα πως υπάρχουν φακοί για μέσα στο νερο. Είπα πως επειδή τα γυαλιά, φανταζομαι για μερικους, είναι ενοχλητικά στην παραλία (αμμος, βαλε-βγαλε, ηλιος) και στη θαλασσα- στο νερο δλδ (κίνδυνος να φύγουν, αλάτι) δοκιμαστε τους φακους επαφης(για λειζερ δεν αναφερω αφου ειστε μικροι ακομα και δεν εχει σταθεροποιηθει η μυωπια σας)

Το να ανοιγεις τα ματια στο νερο ειτε φορας φακους ειτε οχι, δεν ειναι ο,τι καλυτερο αφου υπαρχει κινδυνος μολυνσης αλλα και βεντουζαρισματος των φακων (δεν ξεκολλανε μετα) και το σημαντικοτερο απο ολα, οσο ζοριζεις τα ματια σου χωρις τα γυαλια σου ή τους φακους σου τοσο μεγαλυτερη ζημια του προκαλεις, ενδέχεται κι αύξηση της μυωπίας αν το κάνεις συνέχεια

Αν λοιπον δεν μπορεις με τιποτα τους φακους επαφής που συστηνονται γι αυτές τις περιπτώσεις , φορα τα γυαλια σου με προσοχη να μη γρατζουνιστουν ή πεσουν αλατια γιατι φθειρονται και οι φακοι (εδω εννοουμε τα τζαμια) κι ο σκελετος.

ναι οκ εχεις δικιο καταλαβα


Μπορεις να φτιαξεις και γυαλια ηλιου/μυωπιας μαζι ωστε να προστατευεις τα ματια σου κι απο τον ηλιο ;)


εχω ηδη εννοειται thanx anyway
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Ουτε σε εμενα αρεσει η θαλασσα ! Και σε οποιον το λεω με κοιταει λες και ειμαι τρελη..τι να κανουμε ο καθενας με τα γουστα του.. μπορει να μην μου αρεσει επειδη απο μικρη φοβαμαι το νερο απιστευτο και ποτε δεν καταφερα να μαθω κολυμπι..ποιος ξερει..μπορει στην πρηγουμενη ζωη μου να ειχα πνιγει στη θαλασσα..ή να με ειχαν πνιξει εκει !:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stacyba

Νεοφερμένος

Η stacyba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Aν σου πώ ότι και εμένα δεν μου αρέσει καθόλου η θάλασσα....αλλά εντάξει ευτυχώς δεν αρέσει και στους γονείς μου...αλλά οι φίλοι όμως αρχίζουν μα πώς γίνεται να μην σου αρέσει η θάλασσα πως είναι δυνατόν να γίνεται αυτό.γρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ..έλεος μία προτείμηση είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky95

Νεοφερμένος

Η Vicky95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
'Oπως βλέπεις δεν είσαι κ ο μόνος που δεν του αρέσει η θάλασσα..Απλά δοκίμασε να πας μαζί με την παρέα σου κ πίστεψέ με θα την δεις με άλλο μάτι...έχει σίγουρα πιο πολύ πλάκα απο το να πηγαίνεις με γονείς ακόμα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δε μου αρεσει επειδη η αμμος κολλαει στα ποδια, το νερο της θαλασσας ειναι κρυο, εχει φυκια, εχει το ενα, εχει το αλλο και γενικα δε μου αρεσει να μπαινω στη θαλασσα.
Πολύ υγρή αυτή η θάλασσα βρε παιδί μου... α πα πα. Αίσχος. :D

ποιος ξερει..μπορει στην πρηγουμενη ζωη μου να ειχα πνιγει στη θαλασσα..ή να με ειχαν πνιξει εκει !:D
Υπάρχει μια πιο απλή και ..."κοντινή" εξήγηση, η οποία βασίζεται στην εμβρυακή ψυχολογία: Μπορεί να είχες κακή ενδομήτρια ζωή. Όταν δηλαδή ζούσες στο υγρό περιβάλλον της μήτρας της μητέρας σου, ίσως εκείνη υπέστη κάποιο σοκ που τη συγκλόνισε και μεταφέρθηκε φυσικά σ' εσένα.

(Σύντομα θα έχω τη χαρά να μοιραστώ μαζί σας, όσα άκουσα στο TED Global για το πόσα μαθαίνουμε από την εμβρυακή ακόμη περίοδο της ζωής μας, και πόσο αυτά επηρεάζουν την ενήλικη ζωή μας.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top