Φοροκάρτα, Υπέρ ή Κατά;

Φοροκάρτα: Τί πιστεύετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 20)
  • Ναι, χρήσιμη και θα φέρει αποτέλεσμα :spasiklas:

    Ψήφοι: 8 40.0%
  • Α μπα, πυροτέχνημα που θα μείνει στα χαρτιά :whatever:

    Ψήφοι: 3 15.0%
  • Το σημάδι του Αντίχριστου μπρρρρρρ! :devil:

    Ψήφοι: 7 35.0%
  • Αδιάφορο, ούτε κρύο ούτε ζέστη :yawn:

    Ψήφοι: 2 10.0%

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,883 μηνύματα.
Αν η γιαγιά μου είχε ρουλεμάν...:whistle: Ξέρεις εκ των πραγμάτων, ότι εδώ σ' αυτήν τη χώρα δεν ισχύει πλέον καμμία αναλογικότητα στους φόρους κι αυτό μπορώ να σου το αποδείξω άμεσα: Διαβάστε εδώ!! Τώρα για το εάν διασφαλίζεται το άβατο των προσωπικών δεδομένων μέσα σε μια χώρα παραδομένη στην αστυνομική βία και την καθεστωτική τρομοκρατία (όπως πχ κουκουλοφόροι στα ματς της εθνικής, ή συνεχής τρομοκράτηση μέσω των ΜΜΕ), πες μας το εσύ...:/: Αυτός είναι ο λόγος που κάποιοι τους οποίους παρέθεσες λοιδορώντας τους, συμφωνούσαν μεν με το μέτρο, αλλά υπό την προϋπόθεση να φύγει από εδώ το καθεστώς κατοχής. Τι το λάθος είπαν οι άνθρωποι και τους κοροϊδεύεις; :worry:

Εφόσον λοιπόν γνωρίζεις ότι οι προϋποθέσεις τις οποίες θέτεις ΔΕΝ ισχύουν τοις πράγμασι, τότε γιατί επιμένεις μετά να απαντάς στους επικριτές του μέτρου σκωπτικά και με υφάκι ότι και καλά εμείς είμαστε οι οπαδοί του σκοταδισμού, ενώ εσύ της προόδου; Εν τω μεταξύ, γιατί η μόνη επιλογή άρνησης που άφησες στη δημοσκόπηση που σκάρωσες ήταν έτσι φτιαγμένη ώστε να μας εμφανίζει ως ανόητους και κολλημένους θεούσους; :hmm: Εγώ όταν παίζω το ρόλο του Πάσχου, φροντίσω να το σημειώσω με τον κώδικα [do it like Paschos mode][/do it like Paschos mode]...:confused:

Ο γνωστός σαλεμένος Χάος. :P

Τώρα αν σου πω ότι τη δημοσκόπηση δεν την έκανα εγώ γιατί απλά δεν είμαι supervisor σαν και σένα να μπορώ να το κάνω, απαντάω στις λάσπες σου; Αλλά να βάλουμε και ένα κουίζ για τους υπόλοιπους. Πες ότι πατάω το κουμπάκι της "Αναφοράς" και ισχυρίζομαι ότι με λασπολογούν βιαίως, ποιος θα απαντήσει; :hmm:Κόρακας κοράκι μάτι βγάζει; :whistle:

Ναι, φυσικά και θα λοιδορήσω τους 666. Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται. Όποιος δεν την έχει, ας λοιδορήσει εμένα....

Σκεπτικισμό έναντι στην εφαρμογή του μέτρου διατύπωσα κι εγώ. Εννοείται ένας σιχαμένος το καλύτερο μέτρο να πάει να εφαρμόσει θα τα σκατώσει. Εμένα με ενδιαφέρουν οι τρόποι αντιμετώπισης προβλημάτων ανεξάρτητα από τους πολιτικούς που τις εφαρμόζουν. Σε ρωτάει π.χ. μια γιαγιά "γιατί δεν πιάνουν τους φοροφυγάδες" κι εσύ έχεις κάτι να πεις: "Γιατί είναι μαλάκες και δεν βάζανε όλα αυτά τα χρόνια τη φοροκάρτα". Και συνεχίζεις λέγοντας, "είναι και απατεώνες και χαρίζουν σκανδαλώδη ποσά στους εφοπλιστές".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
..................

Τώρα αν σου πω ότι τη δημοσκόπηση δεν την έκανα εγώ γιατί απλά δεν είμαι supervisor σαν και σένα να μπορώ να το κάνω, απαντάω στις λάσπες σου; .......................
Εδώ, υπάρχει σοβαρότατο θέμα. Και αυτό είναι, το εξής.
Την δημοσκόπηση, αν δεν την έκανες εσύ, γιατί δεν το ξεκαθάρισες απο την αρχή;


Υ.Γ. μπορεί να δυσκολευτείς, αλλά αν θέλεις μπορείς να κάνεις δημοσκόπηση όποια θέλεις και όπως εσύ επιθυμείς.
Αν λογοκριθείς, είναι δικό σου θέμα πώς θα το αντιμετωπίσεις.
Ομως, σε αυτή την δημοσκόπηση δέχθηκες σχόλια σαν να ήταν δική σου. Και δεν βλέπω το γιατί.
Επίσης, οφείλω να σου ζητήσω συγνώμη για τα δικά μου σχόλια.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αν
Κι όμως...

Είμαι αστός φυσικά, κομματόσκυλο δεν είμαι, ούτε νεοφιλελεύθερος και δεν ψήφισα σχεδόνποτέ κανένα από τα κωλοκόματά σας ούτε έγινα ποτέ παρατρεχάμενος πολιτικών. 'Αλλοι είχαν το χάρισμα. Αυτοί που με χαρακτηρίζουν:whistle: Ο Χριστός χτύπησε τους εμπόρους στο ναό για να καταδείξει το φαρισαισμό, δεν τους χτύπησε οπουδήποτε ούτε ασχολείτο με πολιτική, το ξέρουν και οι κότες, για αυτό το λόγο και σταυρώθηκε. Πάψε τα ψέμματα ! Ξέρεις την αλήθεια να την διαστρεωλώνεις ! Οι Ρωμαίοι ζορίστηκαν πολύ να τον στείλουν στο θάνατο και βοήθησε να σταλεί εκεί ο όχλος που τόσο θαυμάζεις. Θυμήσου τον ΒΑΡΑΒΑ ! Αυτός είναι ο δικός σου ! ΣΤΟ ΔΙΛΗΜΑ ΠΟΥ ΤΕΘΗΚΕ ΣΤΟΝ ΟΧΛΟ ΙΗΣΟΥΣ Η ΒΑΡΑΒΑΣ ? ΘΑ ΗΣΟΥΝ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΛΕΓΕΣ ΝΑ ΣΩΘΕΙ Ο ΒΑΡΑΒΑΣ ! Λες και ξελές και εκτέθεισαι και αυτά που γράφεις είναι ιστορικές ανακρίβειες. Ακόμα και αυτό για τους πλούσιους και τη βελόνα το είπε μέσα σε ένα συγκεκριμένο κόντεξ για να σου πει ότι γομάρια πλούσιους που κερδίζουν σε βάρος του κακομοίρη δεν δέχεται. Υπάρχουν άλλα δημοιεύματα σου που υποστήριζες αυτό που υποστηρίζω κι εγώ, ότι ο Χριστός ήταν εσωτερικός δάσκαλος και μύστης, όχι πολιτικός επαναστάτης, οπότε ό,τι και να λέμε...Και αποφάσισε, στο ένα χέρι το Θέλημα του πράκτορα των μυστικών υπηρεσιών Κρόουλι και στο άλλο το Κεφάλαιο του πλουσιόπαιδου Μαρξ δεν πάει. Κι εσύ αστός εσύ, μην βαυκαλίζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Μεγκαμάιντ άραξε.
Και φέρε το αρθράκι που έλεγες.
Τέλος,ελπίζω και εύχομαι η άγνοια που δείχνεις επί του θέματος,να είναι μια απλή αλήθεια,και εμείς οι εραστές του τρόμου να βγούμε ψεύτες.

Αλλά ουπς.
Δε θα είμαστε ούτε εγώ,ούτε εσύ εκεί να το δούμε.

καταρχην δεν ειμαι μεγκαμαιντ . αμα δεν μπορεις να αντεχεις την αντιθετη αποψη καλο ειναι να εχεις επιχειρηματα χειροπιαστα και οχι λογια του αερα και αποψεις επιπεδου αστικου μυθου .
δευτερον δεν ειναι αρθρακι .θα ειναι ενα κειμενο με αναλυση της τεχνολογιας της φοροκαρτας και πως θα χρησιμοποιηθει . ειναι καλα να μιλας με ειρωνικο τροπο αλλα πρεπει να ξερεις να μιλας με ειρωνικο τροπο . καλυτερα να λες δεν ξερω παρα να μην ξερεις και να υπερασπιζεσαι με παθος την μιση αληθεια που εχεις σαν γνωση .
καλο ειναι πρωτα να διαβαζουμε να μελεταμε και μετα να λεμε την αποψη μας .
αναρωτηθηκες ποτε τι ειναι η φοροκαρτα? πραγματικα αναρωτηθηκες?
τριτον αν εχω αγνοια για ενα θεμα που ειναι πανω στην επιστημη που σπουδασα και ακολουθω σαν επαγγελμα τοτε τι να πω . προφανως εσεις τα ξερετε καλυτερα . οποτε ειναι ανουσιο να ασχοληθω αλλο .
και στην τελικη αν σου γραψω το αρθρο και το διαβασεις θα εχεις την δυναμη να πεις οτι τοσο καιρο εχω λαθος ??
μαλλον οχι ...
καλο ειναι αν υπαρχουν αντιθετες αποψεις που να στηριζονται ομως σε επιχειρηματα και οχι σε λογια του αερα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
:hmm:: Τι ...πιστεύω, για τη φοροκάρτα; Η συγκεκριμένη τουλάχιστον, απλά είναι μία οπτική ενός παιδιού, που δε ξέχασε ποτέ του ένα και μοναδικό παραμύθι: " Πως έγινε ο πρίγκιπας...πρωθυπουργός μιάς άγνωστης χώρας"!
Η οπτική κάθε ανθρώπου έχει πηγής της, την προαίρεσή του. Από τέτοια προαίρεση και ο Τζέφρυ ξεκίνησε σαν παιδί, για να φθάσει στο σημείο, να γίνει "σωτήρας της Ελλάδας". Ο πρίγκιπας λοιπόν εκείνου του παραμυθιού, λίγο πριν γίνει πρωθυπουργός, έγινε πρόεδρος μίας κάποιας "σοσιαλιστικής διεθνούς", βασικός μοχλός αφαίμαξης του λαού από τους αργυραμοιβούς εποχής. Εκεί, σε μία σύσκεψη θα μάθαινε: " Για να ελέγξεις, πρέπει να ελέγχεσαι...Αν θα δεχθείς να ελέγχεσαι από εμάς...θα γίνεις πρω...ταγωνιστής!". :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Απ ότι κατάλαβα στο όλο θέμα της φοροκάρτας δεν αλλάζει ο τρόπος φορολόγησης απλά αντί να μαζεύουμε αποδείξεις χάρτινες κρατάμε την ίδια πληροφορία σε μια βάση της εφορίας. Αλλάζει μόνο το μέσο μετάδοσης της πληροφορίας έκδοσης της απόδειξης από το χιλιοδιπλώμένο μαυρισμένο χαρτάκι σε κάτι ψηφιακό. Επιχειρήματα του τύπου "όχι άλλη φορολογία" "δεν υπάρχει αναλογικότητα" δεν βλέπω που έχουν εφαρμογή.

Επιχειρήματα που αφορούν την ασφάλεια της πληροφορίας είναι θέμα υλοποίησης. Προφανώς και η πληροφορία του τι αγόρασε ποιος (που είναι η ίδια πληροφορία που έχει και σήμερα η εφορία βάση των αποδείξεων που μαζεύει) πρέπει να μείνει στην εφορία. Το γεγονός οτι θα παίρνεις την κάρτα ανώνυμα και θα την συνδέεις ο ίδιος μέσω site με το ΑΦΜ είναι σημάδι οτι έχει πέσει κάποια στοιχειώδης σκέψη σε αυτόν τον τομέα. Προφανώς σε περίπτωση που η τελική υλοποίηση δεν διασφαλίζει την ασφάλεια της πληροφορίας (το γεγονός δηλαδή ότι δεν θα την πουλήσει κανείς σε διαφημιστές) πρέπει να γίνει κάτι, αλλά στη φάση αυτή δεν έχει δοθεί πληροφορία για κάτι τέτοιο. Ναι λοιπόν από εμένα με επιφύλαξη το αν θα είναι secure το μηχανάκι του μαγαζιού, που είναι η μεγαλύτερη τρύπα στο όλο σύστημα κατά τη γνώμη μου (αν αποφασίσει η εφορία να πουλήσει τα δεδομένα μου του τι αγόρασα έχει αποδείξεις χαρτομάνι για να το κάνει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Απ ότι κατάλαβα στο όλο θέμα της φοροκάρτας δεν αλλάζει ο τρόπος φορολόγησης απλά αντί να μαζεύουμε αποδείξεις χάρτινες κρατάμε την ίδια πληροφορία σε μια βάση της εφορίας. Αλλάζει μόνο το μέσο μετάδοσης της πληροφορίας έκδοσης της απόδειξης από το χιλιοδιπλώμένο μαυρισμένο χαρτάκι σε κάτι ψηφιακό. Επιχειρήματα του τύπου "όχι άλλη φορολογία" "δεν υπάρχει αναλογικότητα" δεν βλέπω που έχουν εφαρμογή.

Επιχειρήματα που αφορούν την ασφάλεια της πληροφορίας είναι θέμα υλοποίησης. Προφανώς και η πληροφορία του τι αγόρασε ποιος (που είναι η ίδια πληροφορία που έχει και σήμερα η εφορία βάση των αποδείξεων που μαζεύει) πρέπει να μείνει στην εφορία. Το γεγονός οτι θα παίρνεις την κάρτα ανώνυμα και θα την συνδέεις ο ίδιος μέσω site με το ΑΦΜ είναι σημάδι οτι έχει πέσει κάποια στοιχειώδης σκέψη σε αυτόν τον τομέα. Προφανώς σε περίπτωση που η τελική υλοποίηση δεν διασφαλίζει την ασφάλεια της πληροφορίας (το γεγονός δηλαδή ότι δεν θα την πουλήσει κανείς σε διαφημιστές) πρέπει να γίνει κάτι, αλλά στη φάση αυτή δεν έχει δοθεί πληροφορία για κάτι τέτοιο. Ναι λοιπόν από εμένα με επιφύλαξη το αν θα είναι secure το μηχανάκι του μαγαζιού, που είναι η μεγαλύτερη τρύπα στο όλο σύστημα κατά τη γνώμη μου (αν αποφασίσει η εφορία να πουλήσει τα δεδομένα μου του τι αγόρασα έχει αποδείξεις χαρτομάνι για να το κάνει).

thats right συμφωνω μαζι σου . ελπιζω να σε καταλαβουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Είμαι αστός φυσικά, κομματόσκυλο δεν είμαι, ούτε νεοφιλελεύθερος και δεν ψήφισα σχεδόνποτέ κανένα από τα κωλοκόματά σας ούτε έγινα ποτέ παρατρεχάμενος πολιτικών. 'Αλλοι είχαν το χάρισμα. Αυτοί που με χαρακτηρίζουν:whistle: Ο Χριστός χτύπησε τους εμπόρους στο ναό για να καταδείξει το φαρισαισμό, δεν τους χτύπησε οπουδήποτε ούτε ασχολείτο με πολιτική, το ξέρουν και οι κότες, για αυτό το λόγο και σταυρώθηκε. Πάψε τα ψέμματα ! Ξέρεις την αλήθεια να την διαστρεωλώνεις ! Οι Ρωμαίοι ζορίστηκαν πολύ να τον στείλουν στο θάνατο και βοήθησε να σταλεί εκεί ο όχλος που τόσο θαυμάζεις. Θυμήσου τον ΒΑΡΑΒΑ ! Αυτός είναι ο δικός σου ! ΣΤΟ ΔΙΛΗΜΑ ΠΟΥ ΤΕΘΗΚΕ ΣΤΟΝ ΟΧΛΟ ΙΗΣΟΥΣ Η ΒΑΡΑΒΑΣ ? ΘΑ ΗΣΟΥΝ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΛΕΓΕΣ ΝΑ ΣΩΘΕΙ Ο ΒΑΡΑΒΑΣ ! Λες και ξελές και εκτέθεισαι και αυτά που γράφεις είναι ιστορικές ανακρίβειες. Ακόμα και αυτό για τους πλούσιους και τη βελόνα το είπε μέσα σε ένα συγκεκριμένο κόντεξ για να σου πει ότι γομάρια πλούσιους που κερδίζουν σε βάρος του κακομοίρη δεν δέχεται. Υπάρχουν άλλα δημοιεύματα σου που υποστήριζες αυτό που υποστηρίζω κι εγώ, ότι ο Χριστός ήταν εσωτερικός δάσκαλος και μύστης, όχι πολιτικός επαναστάτης, οπότε ό,τι και να λέμε...Και αποφάσισε, στο ένα χέρι το Θέλημα του πράκτορα των μυστικών υπηρεσιών Κρόουλι και στο άλλο το Κεφάλαιο του πλουσιόπαιδου Μαρξ δεν πάει. Κι εσύ αστός εσύ, μην βαυκαλίζεσαι.
Α) Ναι, είμαι μεσοαστικής καταγωγής, αλλά όχι αστικής νοοτροπίας. Είμαι προλετάριος κι αν αμφιβάλλεις έλα να συγκρίνουμε τα χέρια μας να δούμε ποιος έχει ρόζους και ποιος είναι σαν να έπλυνε τα πιάτα με ΑΒΑ περλέ (ένα καλλυντικό στην κουζίνα σας)...

Β) Με την ίδια ευκολία που προδικάζεις ότι ΕΑΝ εγώ βρισκόμουν μέσα στο πλήθος θα φώναζα "Τον Βαράβα, τον Βαράβα", μπορώ κι εγώ να υποθέσω ότι εσύ θα ήσουν από εκείνους που θα έθεταν την επιλογή: "Να σταυρώσω το Χριστό ή τον Βαράβα;" Έτσι όμως ο καθένας μπορεί να υποθέτει ό,τι γουστάρει κι έτσι το επιχείρημά σου απλά αποδεικνύεται για άλλη μια φορά άστοχο των αστόχων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Επιχειρήματα που αφορούν την ασφάλεια της πληροφορίας είναι θέμα υλοποίησης. Προφανώς και η πληροφορία του τι αγόρασε ποιος (που είναι η ίδια πληροφορία που έχει και σήμερα η εφορία βάση των αποδείξεων που μαζεύει) πρέπει να μείνει στην εφορία.

Ούτε καν αυτό, δε χρειάζεται η εφορία να έχει λίστα με τα ψώνια μας, αρκεί να ξέρει μόνο τι ποσό ξοδέψαμε, σε ποιο μαγαζί/επαγγελματία και με πόσο ΦΠΑ.
Έτσι γίνεται και πολύ πιο απλή η βάση δεδομένων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ισως θα πρέπει να αναρωτηθούμε για τον κόσμο που ζούμε και τις απάτες που τον στηρίζουν και όχι απλά την φοροκάρτα.
Οσο προχωράει το θέμα, άλλο τόσο βλέπω την φοροκάρτα, σαν ακόμα ένα δένδρο στο δάσος.

Και ποιο είναι το δάσος;

Μα, όλες οι απάτες που στήριξαν – στηρίζουν και θα συνεχίσουν να στηρίζουν την ψευδαίσθηση της ευημερίας και ισορροπίας, που επικρατεί σήμερα στον πλανήτη.

[FONT=&quot]Υ.Γ. το ανησυχητικό θα αρχίσει την στιγμή που δεν θα υπάρχει περιθώριο για να προσπαθούν να μας κατευθύνουν. Ως τότε, απολαύστε την ψευδαίσθηση ότι ενεργείτε αυτόβουλα. Ως τότε, δηλώστε: δημοκράτες-κομουνιστές-σοσιαλιστές-τροτσκιστές-επιστήμονες με άψογη κατάρτιση (πράμα που σημαίνει ότι καταλαβαίνετε[/FONT][FONT=&quot];[/FONT][FONT=&quot] τις εξελίξεις και το κενό που καλείται να καλύψει η φοροκάρτα).[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sasg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sasg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
να κάνω εγώ μια ερώτηση ρε παιδιά?θέτω ένα υποθετικό σενάριο...είναι ένας άνθρωπος,συνταξιούχος,που κατά τη διάρκεια της ζωής του,μέσω σκληρής δουλειάς και με κάποια οικονομία έχει καταφέρει να αποταμιεύσει στην τράπεζα ένα σεβαστό ποσό(όχι εφοπλιστής,βιομήχανος,πολιτικός ή κλέφτης ΞΑΝΑΛΕΩ μέσω σκληρής δουλειάς και οικονομίας) αυτός πως θα δικαιολογήσει τα έξοδά του αφού με τη σύνταξη των 700 ευρώ που παίρνει φυσικά δεν δικαιολογούνται..τι θα γίνει σε μια τέτοια περίπτωση?θα τον κυνηγήσουν για φοροδιαφύγη?
πιστεύω ότι το σύστημα της φοροκάρτας μπάζει πχ σε μια τέτοια περίπτωση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,883 μηνύματα.
να κάνω εγώ μια ερώτηση ρε παιδιά?θέτω ένα υποθετικό σενάριο...είναι ένας άνθρωπος,συνταξιούχος,που κατά τη διάρκεια της ζωής του,μέσω σκληρής δουλειάς και με κάποια οικονομία έχει καταφέρει να αποταμιεύσει στην τράπεζα ένα σεβαστό ποσό(όχι εφοπλιστής,βιομήχανος,πολιτικός ή κλέφτης ΞΑΝΑΛΕΩ μέσω σκληρής δουλειάς και οικονομίας) αυτός πως θα δικαιολογήσει τα έξοδά του αφού με τη σύνταξη των 700 ευρώ που παίρνει φυσικά δεν δικαιολογούνται..τι θα γίνει σε μια τέτοια περίπτωση?θα τον κυνηγήσουν για φοροδιαφύγη?
πιστεύω ότι το σύστημα της φοροκάρτας μπάζει πχ σε μια τέτοια περίπτωση....

Οι καταθέσεις στην τράπεζα αποτελούν τεκμήριο που συνυπολογίζεται σε μια αγορά ακινήτου, αυτοκινήτου, κλπ. Αν όντως θέλουν να μετατρέψουν την φοροκάρτα σε τεκμήριο τότε θα πρέπει να συνυπολογίσουν ότι οι καταθέσεις έχουν ήδη φορολογηθεί. Αν όμως ο παππούς έχει βάλει τα λεφτάκια του σε off-shore ή σε μυστικές θυρίδες και τα μασουλάει λίγα λίγα τότε εκεί υπάρχει θέμα.

Η λογική λέει ότι αφού έχεις να ψωνίσεις, τότε έχεις και λεφτά. Έχεις πληρώσει τους φόρους που αναλογούν σε αυτά τα εισοδήματα; Αν ναι, θα πρέπει να λογιστεί ως κεφάλαιο επιπλέον στα 700 ευρώ ήδη φορολογημένο. Αν όχι, δίκαιο είναι να σου μπει χεράκι.

Το ξαναλέω, όταν ένα μέτρο εφαρμόζεται από σιχαμένους πολιτικούς, γίνεται πάντα εκ του πονηρού. Αυτό όμως δεν αναιρεί την αξία του μέτρου. Μία κυβέρνηση πραγματικής λαϊκής εξουσίας θα πρέπει να σκεφτεί σοβαρά να το συμπεριλάβει στην ατζέντα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εγώ πάλι έχω μια άλλη απορία. Έστω ότι έχω την κάρτα και πηγαίνω στον γιατρό (χτύπα ξύλο). Εκείνος λοιπόν μου λέει, 50 ευρώ με την κάρτα, 40 χωρίς κάρτα. Ποιος ακριβώς μ' εμποδίζει ώστε να μην ενδώσω στο παζάρι αυτό; Τι ακριβώς θ' αλλάξει από αυτής της απόψεως; :hmm:

Και κάτι άλλο: Οι πατεράδες και οι μανάδες που με την πενιχρή τους σύνταξη βοηθούν τα άνεργα παιδιά κι εγγόνια τους, πώς θα δικαιολογήσουν αυτά τα έξοδα με την κάρτα; Μήπως θα πληρώσουν και πρόστιμο από πάνω για να μάθουν να βοηθούν τα παιδιά τους; Θα πληρώσει πρόστιμο κι όποιος δίνει λεφτά για φιλανθρωπικούς σκοπούς, όπως για παράδειγμα τη διοργάνωση συσσιτίων στις γειτονιές για τους αναξιοπαθούντες;:hmm:

Αρχική Δημοσίευση από Parafernalia:
Το ξαναλέω, όταν ένα μέτρο εφαρμόζεται από σιχαμένους πολιτικούς, γίνεται πάντα εκ του πονηρού. Αυτό όμως δεν αναιρεί την αξία του μέτρου. Μία κυβέρνηση πραγματικής λαϊκής εξουσίας θα πρέπει να σκεφτεί σοβαρά να το συμπεριλάβει στην ατζέντα της.
Εγώ πάλι το βλέπω αλλιώς: Όταν έχεις στην κυβέρνηση ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ σιχαμένους, κλέφτες και δοσίλογους πολιτικούς, είναι τουλάχιστον αφελές να τους εφοδιάσεις με άλλο ένα όπλο που σίγουρα θα χρησιμοποιήσουν εναντίον σου, όσο κι αν στη θεωρία το μέτρο μπορεί να έχει και θετικές πλευρές. Γι' αυτό επιμένω ότι απαραίτητη προϋπόθεση για τη θεσμοθέτηση αυτής της κάρτας είναι πρώτα να φύγουν αυτοί και τ' αφεντικά τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sasg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sasg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
σου το είπα και πρίν δεν μιλάμε για κάποιον που έχει κάνει λαμογιές έχει κλέψει κτλ νομίζω το τόνισα αυτό...οπότε σε μια τέτοια περίπτωση δεν υπάρχει πρόβλημα έτσι?γιατί είναι ένα κομμάτι που δεν το είχα καταλάβει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Έννοια σου και υπάρχει το ρητό που λέει ότι "Σ' ένα φασιστικό καθεστώς, όλοι οι πολίτες είναι εν δυνάμει ένοχοι για κάτι, αρκεί να το σκαρφιστεί ο δικτάτορας"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,883 μηνύματα.
Εγώ πάλι έχω μια άλλη απορία. Έστω ότι έχω την κάρτα και πηγαίνω στον γιατρό (χτύπα ξύλο). Εκείνος λοιπόν μου λέει, 50 ευρώ με την κάρτα, 40 χωρίς κάρτα. Ποιος ακριβώς μ' εμποδίζει ώστε να μην ενδώσω στο παζάρι αυτό; Τι ακριβώς θ' αλλάξει από αυτής της απόψεως; :hmm:

Το στοίχημα είναι να μην θέλει να στο πει ο ίδιος ο γιατρός. Γιατί τα 40 μαύρα ευρώ που θα πάρει θα πρέπει μετά να τα ξεπλύνει με τη δική του φοροκάρτα, και θα είναι λιγάκι δύσκολο...Σίγουρα οι νοοτροπίες δεν αλλάζουν από τη μια στην άλλη αλλά κάποτε πρέπει να γίνει μια αρχή.

Και κάτι άλλο: Οι πατεράδες και οι μανάδες που με την πενιχρή τους σύνταξη βοηθούν τα άνεργα παιδιά κι εγγόνια τους, πώς θα δικαιολογήσουν αυτά τα έξοδα με την κάρτα; Μήπως θα πληρώσουν και πρόστιμο από πάνω για να μάθουν να βοηθούν τα παιδιά τους; Θα πληρώσει πρόστιμο κι όποιος δίνει λεφτά για φιλανθρωπικούς σκοπούς, όπως για παράδειγμα τη διοργάνωση συσσιτίων στις γειτονιές για τους αναξιοπαθούντες;:hmm:

Τι είναι αυτοί οι φιλανθρωπικοί σκοποί; Της εκκλησίας; :P Φαντάζομαι ότι όταν αγοράζεις μακαρόνια για να τα δώσεις στο συσσίτιο στις γειτονιές, το ψωνίζεις με την κάρτα σου απ' το σουπερμάρκετ. Αυτό τώρα με την οικογενειακή επιδότηση είναι όντως ένα θέμα που θα πρέπει να λυθεί. Ζημιώνει και μένα αφού μοιράζομαι κοινούς λογαριασμούς με διαφορετικό ΑΦΜ. Το πρόβλημα νομίζω ότι θα λυνόταν αν ο χαρακτήρας του φόρου δεν ήταν τιμωρητικός αλλά απαλλαχτικός.

Εγώ πάλι το βλέπω αλλιώς: Όταν έχεις στην κυβέρνηση ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ σιχαμένους, κλέφτες και δοσίλογους πολιτικούς, είναι τουλάχιστον αφελές να τους εφοδιάσεις με άλλο ένα όπλο που σίγουρα θα χρησιμοποιήσουν εναντίον σου, όσο κι αν στη θεωρία το μέτρο μπορεί να έχει και θετικές πλευρές. Γι' αυτό επιμένω ότι απαραίτητη προϋπόθεση για τη θεσμοθέτηση αυτής της κάρτας είναι πρώτα να φύγουν αυτοί και τ' αφεντικά τους...

Αυτό πες το καλύτερα στον Άγγελο που ψηφίζει ΝΔ και όπως λέει ο σύμβουλός τους κ. Λαζαρίδης δεν θεωρεί ότι με την Τρόικα βρίσκεται μπροστά σε διαβόλους. :P

Η ηλεκτρονική κάρτα θα μπορούσε να μας οδηγήσει σταδιακά είτε σε μία αχρήματη κοινωνία (στα credits του Φωτόπουλου, π.χ.) ή σε μια τεράστια φούσκα αν μετατραπεί σε τεκμήριο ενίσχυσης της ρευστότητας. Δεν ισχυρίστηκα ποτέ να μην αντιδράσουμε στην οποιαδήποτε κακή εφαρμογή της φοροκάρτας. Απλά πρέπει να απαλλαχθούμε από προκαταλήψεις και δεισιδαιμονίες τύπου 666 και αντίχριστου που καλλιεργεί σκοπίμως το Πατριαρχείο για τους δικούς του λόγους.

Τώρα αν στο πλαίσιο μιας συνολικότερης αντίδρασης στο Μνημόνιο δαιμονοποιήσουμε χρήσιμα μέτρα με το σκεπτικό ότι "είναι σατανάς αυτός που τα εφαρμόζει" τότε ελλοχεύει ο κίνδυνος να τα κάψουμε. Άντε να πείσεις π.χ. τον κόσμο ότι η Φοροκάρτα θα μπορούσε να δουλέψει σωστά αν έχεις ήδη κάνει μια εκστρατεία εναντίον της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Ααααααϊντε πάλι με το 666.....
Ουφ πια...
Όσο και να το συζητάμε,όσο και να διαφωνούμε,όσο και να το αναλύουμε,η καρτούλα θα περάσει no matter what.
Γιατί;
Γιατί ποτέ δε θα γίνει ένα γαμωδημοψήφισμα για να φανεί η γνώμη του λαού [έχει;]

Αν η πλειοψηφία απαντήσει ναι,τότε λυπάμαι για τη "δημοκρατία" σας....θα κερδίσετε απέναντι στη διαφθορά!
Αν όμως απαντήσει όχι ,τότε θα είναι ακόμα μια αντίδραση απέναντι στον B.B.

Αστείο ακούγεται ε;
Κάποιος,κάποτε έγραψε ένα βιβλίο με μια φανταστική ιστορία και μέρα με τη μέρα επαληθεύεται.
Ήρθε μια ριμαδοεκκλησία,είπε τις μαλακίες της [μα όλα τέλος πάντων;;] και επειδή και μόνο το λεν αυτοί,το βαφτίσαμε δεισιδαιμονία.
Δεκτόν.Και εγώ κατά της εκκλησίας είμαι.Αλλά επιμένω...όλα πια;;
Εντάξει μη μιλάμε για παγκόσμιες συνομωσίες.
Μπορεί και η ψευδαίσθηση που έχουμε,πως όλοι συνομωτούν για την υποδούλωση της ανθρωπότητας,να είναι ένα ακόμα ευφύημα και όλα να γίνονται για το καλό μας.Τι γλυκοί ηγέτες!

Γιατί όμως τόσο συχνά βλέπω πως,κατά την ταπεινή μου άποψη :redface: - όπως θα κοκκίνιζε ο Νωεύς - , η τέχνη είναι ο μεγαλύτερος μάρτυρας των όσων έπονται;Ναι,ίσως ανοίγω καινούριο θέμα,και σχωράτε με "συνομιλητές" μου για το οφ,αλλά πώς γίνεται αυτή η ποτάνα η τέχνη να προφητεύει τόσα πολλά;Science fiction θα μου απαντούσατε.Ορθά!
Αλλά...

-Απφφφ τι λες μικρή μου Αληκτώ...Άσε το ποτήρι κάτω και πήγαινε για ύπνο!
-Σωστά,όταν πίνω ρούμι αρχίζω να επικοινωνώ με το λάθος θεό!
-Μα ένα τόσο λογικό κορίτσι,να λέει τέτοιες κουβέντες;
-Χαχαχ...μια δούλη είμαι και εγώ..αλλά όχι Αυτού του θεού.

Ps. Τι θα γίνει με αυτό το πολ...θέλω να ψηφίσω και δεν μπορώ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Εγώ πάλι έχω μια άλλη απορία. Έστω ότι έχω την κάρτα και πηγαίνω στον γιατρό (χτύπα ξύλο). Εκείνος λοιπόν μου λέει, 50 ευρώ με την κάρτα, 40 χωρίς κάρτα. Ποιος ακριβώς μ' εμποδίζει ώστε να μην ενδώσω στο παζάρι αυτό; Τι ακριβώς θ' αλλάξει από αυτής της απόψεως; :hmm:

Και κάτι άλλο: Οι πατεράδες και οι μανάδες που με την πενιχρή τους σύνταξη βοηθούν τα άνεργα παιδιά κι εγγόνια τους, πώς θα δικαιολογήσουν αυτά τα έξοδα με την κάρτα; Μήπως θα πληρώσουν και πρόστιμο από πάνω για να μάθουν να βοηθούν τα παιδιά τους; Θα πληρώσει πρόστιμο κι όποιος δίνει λεφτά για φιλανθρωπικούς σκοπούς, όπως για παράδειγμα τη διοργάνωση συσσιτίων στις γειτονιές για τους αναξιοπαθούντες;:hmm:


Εγώ πάλι το βλέπω αλλιώς: Όταν έχεις στην κυβέρνηση ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ σιχαμένους, κλέφτες και δοσίλογους πολιτικούς, είναι τουλάχιστον αφελές να τους εφοδιάσεις με άλλο ένα όπλο που σίγουρα θα χρησιμοποιήσουν εναντίον σου, όσο κι αν στη θεωρία το μέτρο μπορεί να έχει και θετικές πλευρές. Γι' αυτό επιμένω ότι απαραίτητη προϋπόθεση για τη θεσμοθέτηση αυτής της κάρτας είναι πρώτα να φύγουν αυτοί και τ' αφεντικά τους...
για τους γιατρους εχει μπει η ηλεκτρονικη συνταγογραφηση οποτε και να θελουν δεν μπορουν να κρυψουν κατι πλεον . αρα το παραδειγμα με τον γιατρο ειναι ακυρο . και πρωτου βγουν και πουν τα ιδια σας λεω επειδη ο κολλητος μου φιλος ειναι γιατρος - ιδιωτης . δεν μπορει να γραψει φαρμακα για να παρεις απο φαρμακειο αν δεν τα δηλωσει πλεον . οποτε δεν μπορει να κρυφτει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ααααααϊντε πάλι με το 666.....
....πώς γίνεται αυτή η ποτάνα η τέχνη να προφητεύει τόσα πολλά;...

:redface::redface::redface:: Αργία τέχνας απεργάζεται...και στη συνέχεια...να 'σου ο άνθρωπος, μεταξύ των υπολοίπων "όντων"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top