Σωτήριες ιδέες για τα αδιέξοδα της Ελλάδας

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ανακεφαλαίωση, Ιδιωτικοποιήσεις, Αποθησαυροποίηση (που γίνετε όταν εχουμε σταθερό τραπεζικό σύστημα) προβλέπει η συμφωνία μας με το ΔΝΤ. Η αναβάθμιση των ομολόγων από τους οίκους αξιολόγησης έγινε επειδή δεχθήκαμε την συμφωνία.

Συνεπώς το σωστό δίλημα είναι:
Ο χρόνος κυλάει αντίστροφα, ή ΔΝΤ ή έξοδος από το ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Η Ελλάδα δεν μπορεί να εκδιωχθεί ή να την εκδιώξουν από το Ευρώ.
Και τυπικά(λόγω της συνθήκης) αλλά και πρακτικά(δες έκθεση IIF)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Η Ελλάδα δεν μπορεί να εκδιωχθεί ή να την εκδιώξουν από το Ευρώ.
Και τυπικά(λόγω της συνθήκης) αλλά και πρακτικά(δες έκθεση IIF)

Την Eλλάδα δεν μπορεί να την διώξουν αλλά μπορεί να φύγει μόνη της. Αν κόψουν την ρευστότητα τότε η Ελλάδα μη μπορώντας να τυπώσει νόμισμα θα παρακαλά να φύγει από την ζώνη του Ε.Ε. γιατί οι επιπτώσεις στη κοινωνία θα είναι καταστροφικές και σιγουρα πιο σοβαρές από αυτές του μνημονίου.

Η έκθεση ΙΙF δείχνει ότι η Ε.Ε. πρέπει να κάνει το παν να κρατήσει την Ελλάδα στη ζώνη του ευρώ. Αν δεν ήμασταν στην ζώνη του ευρώ σίγα μην αασχολούντουσαν με μας (ΔΝΤ και Ε.Ε.). Βέβαια αν στη κυβέρνηση έρθει κανάς Τσίπρας ή Καμμένος ή ΚΚΕ που δεν μπορεί κανένας να συνενοηθεί μαζί τους δεν πρόκειται να ικανοποιήσουν τις παράλογες απαιτήσεις τους και θα μας αφήσουν να πέσουμε από το πάτο πιο χαμηλά.

Για αυτό το λόγο ευρώ σημαίνει μνημόνιο. Όποιος δεν θέλει μνημόνιο πρέπει να πει αντίο στο Ευρώ. Μαγικές συνταγές τύπου Καμένου δεν υπάρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Την Eλλάδα δεν μπορεί να την διώξουν αλλά μπορεί να φύγει μόνη της. Αν κόψουν την ρευστότητα τότε η Ελλάδα μη μπορώντας να τυπώσει νόμισμα θα παρακαλά να φύγει από την ζώνη του Ε.Ε. γιατί οι επιπτώσεις στη κοινωνία θα είναι καταστροφικές και σιγουρα πιο σοβαρές από αυτές του μνημονίου.

Η έκθεση ΙΙF δείχνει ότι η Ε.Ε. πρέπει να κάνει το παν να κρατήσει την Ελλάδα στη ζώνη του ευρώ. Αν δεν ήμασταν στην ζώνη του ευρώ σίγα μην αασχολούντουσαν με μας (ΔΝΤ και Ε.Ε.). Βέβαια αν στη κυβέρνηση έρθει κανάς Τσίπρας ή Καμμένος ή ΚΚΕ που δεν μπορεί κανένας να συνενοηθεί μαζί τους δεν πρόκειται να ικανοποιήσουν τις παράλογες απαιτήσεις τους και θα μας αφήσουν να πέσουμε από το πάτο πιο χαμηλά.

Για αυτό το λόγο ευρώ σημαίνει μνημόνιο. Όποιος δεν θέλει μνημόνιο πρέπει να πει αντίο στο Ευρώ. Μαγικές συνταγές τύπου Καμένου δεν υπάρχουν.
Καταρχήν, ο Καμμένος εάν φανεί έξυπνα θα κερδίσει πολλά στην πολιτική ζωή μετά την ανεξέλεγκτη πτώχευση, η οποία θα έρθει όταν θα μας αναγκάσουν να βγούμε από το ευρώ επειδή θα συνεχίσουμε να εφραμόζουμε το Μνημόνιό τους και παράλληλα θα έχουν τις λιγότερες δυνατές απώλειες. Αν και όπως το βλέπω η Ευρώπη πάει για φούντο με την εμμονή στην νεοφιλελεύθερη Γερμανική λιτότητα(βλέπε έλλειμμα Ολλανδίας και απεργίες ΔΥ στην Γερμανία). Προσωπικά είμαι υπέρ λύσεων όπως αυτές προτείνονται από διάφορες μελέτες και άρθρα των Κρούγκμαν, Βιλιάρδου και Βαρουφάκη.

Δεύτερο ,οι μνημονιακές κυβερνήσεις ουσιαστικά δεν διαπραγματεύτηκαν ούτε καν το χρονοδιάγραμμα τότε που είναι πολύ ευκολότερο. Τότε, δηλαδή, όταν μας κρεμούσαν στο όνομα του χρέους, έπρεπε να εφαρμόσουμε την πιο απλή αρχή διαπραγμάτευσης: Να τους δημιουργήσουμε και να τους καταδείξουμε το κόστος που θα έχει για αυτούς κάθε προσπάθεια υπερβολικής πίεσης. Να τους υποδεικνύαμε ότι το κόστος που θα είχαν, αν δεν δέχονταν ένα πιο μακρόχρονο πρόγραμμα με λιγότερα κατασταλτικά μέτρα, θα ήταν κατά πολύ μεγαλύτερο κάθε παραχώρησης στο ζήτημα του χρονοδιαγράμματος. Διότι εάν η Ελλάδα δεν τους πλήρωνε, η διαταραχή του τραπεζικού συστήματος τους θα ήταν μεγάλη. Κατά συνέπεια μπορούσαμε να θέσουμε το δίλημμα ή σας πληρώνουμε, επί παραδείγματι, σε 8-10 χρόνια και με συγκεκριμένες διευκολύνσεις για εμάς, ή πάμε για χρεοστάσιο και θα χάσετε όλα τα δανεικά. Είναι δε σίγουρο ότι το κύριο ζητούμενο από τους δανειστές της χώρας ήταν και είναι να πάρουν τα χρήματά τους και όχι το στρίμωγμά μας σε στενά χρονικά πλαίσια.

Τρίτο και βασικότερο, oι δανειστές γνωρίζουν ότι υπάρχει ένα όριο στις πιέσεις. Αυτό το όριο είναι η ιδεατή γραμμή που αν την υπερβούν κινδυνεύει η χώρα να καταρρεύσει και να μην αποπληρώσει τίποτα. Γι’ αυτό και η διάθεση συμβιβασμών, στο βαθμό που θα πιεστούν, μπορεί να μεγαλώσει, μέχρι και να δεχτούν αναδιαρθρώσεις και απώλειες(όπως έγιναν με την Γερμανία στο παρελθόν) καθώς και από το γεγονός ότι η πραγματική τιμή στις αγορές των ομολόγων που διαθέτουν είναι χαμηλότερη από εκείνη που έχουν τα κουρεμένα ομόλογα μετά την αναδιάρθρωση. Σε αυτή ακριβώς βάση, η Ισλανδία διαπραγματεύτηκε σκληρά με τους δανειστές της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Τον τίτλο αυτού εδώ του θέματος τον δανείζομαι, από διάλογο ενός φιλικού μου ζευγαριού από Τουρκία μεριά!
Δεν εννοούσαν βέβαια τα διάφορα μεγαλοκαθίκια("κατασκευαστές"/"μεγαλοεκδότες" ) της Μεταπολίτευσης, ούτε τους πολιτικούς υπηρέτες/συνεργάτες τους, πόσο μάλλον τους πατριδοκάπηλους, που έχουν τα "600 δις" τους εκτός συνόρων. Επειδή έχω κάνει αρκετές συζητήσεις μαζί τους, κατά τα τελευταία δύο χρόνια, ξέρω ότι εννοούν αυτούς που θα ξαναψηφίσουν τους "Μνημονιακούς". Γιατί εκτιμούν, ότι πάλι, μετά τις εκλογές, αυτοί θα έχουν το πάνω χέρι!
Αφορμή για τον αφορισμό (του τίτλου) πήραν, ακούγοντας τα σχετικά με τα 30 στρατόπεδα συγκέντρωσης, που προωθεί ο "πετυχημένος Υπουργός" Μ. Χρυσοχοΐδης, για τους "λαθρομετανάστες". Εκείνο που τους προκάλεσε το ξέσπασμα γέλιου ήταν, όταν άκουσαν, πως εκτός των διάφορων παροχών ασφαλούς και υγιούς παραμονής, που θα δοθούν στους άμοιρους αυτούς συναθρώπους μας, θα τους αμοίβουν και με 20 €/ημέρα, σαν χαρτζιλίκι και για τη διατροφή τους. " Μα αυτοί θα κάνουν ακόμη πιο πλούσιους τους δουλέμπορους! Δεν το καταλαβαίνουν ή το επιδιώκουν;". Τότε τους απαντάω: "Μάλλον το επιδιώκουν!". Και τους εξηγώ, ότι "κατ' αρχήν τα έξοδα για όλη αυτή την υπόθεση θα τα αναλάβει η Ευρωπαϊκή Ένωση!". " Ε, ακόμη χειρότερα για εσάς, αν δεν καταλαβαίνετε, ότι μ' αυτόν τον τρόπο ετοιμάζουν το εργατικό δυναμικό, που θα χρειαστούν σε λίγο καιρό, οι ξένοι επενδύτές στη χώρα σας, για την ...ανάπτυξη!", μου απαντούν.
:redface::redface::redface:: Εσείς το καταλαβαίνετε;:hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
:redface::redface::redface:: Εσείς το καταλαβαίνετε;:hmm::hmm::hmm:
Και πολύ καλά μάλιστα, αλλά όταν έβαλα την είδηση στην Επικαιρότητα, μόνο ο parafernalia τη σχολίασε. Βέβαια είναι πια μετρημένοι στα δάχτυλα οι χρήστες που έχουν κάποια ηλικία εδώ μέσα, αλλά περίμενα ν' απασχολούσε περισσότερους έστω και μικρότερους. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που σου είπαν οι Τούρκοι φίλοι σου. Εσύ τι δεν καταλαβαίνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Και πολύ καλά μάλιστα, αλλά όταν έβαλα την είδηση στην Επικαιρότητα, μόνο ο parafernalia τη σχολίασε. Βέβαια είναι πια μετρημένοι στα δάχτυλα οι χρήστες που έχουν κάποια ηλικία εδώ μέσα, αλλά περίμενα ν' απασχολούσε περισσότερους έστω και μικρότερους. :hmm:

Αν και πλεων μαλλον ειμαι ενας απο τους "μεγαλους μικρους" (κοιτα να δεις... εγινα και εγω μεγαλος!:worry::(:P) θελω να ελπιζω οτι απασχολει περισσοτερους.
Μιλοντας για τον ευατο μου, φυσικα και με απασχολει το θεμα, αλλα εχω κουραστει τοσο να ανυσιχω, να συζιταω, να σκευτομαι, να ανχωνομαι, να αγανακτω, να κουραζουμαι κλπ, που μερικα πλεων δεν μπορεις παρα να τα αφησεις να πεσουν κατω, ελπιζεις και καπου βαθια μεσα σου οτι ειναι φτιαγμενα απο γυαλι και ακουμποντας το πατωμα θα σπασουν, αλλα σιγα μην ητανε τοσο καλα τα πραγματα.
Παροτι κανουν τις δουλειες τους εξοφθαλμα και καμια απο αυτες τις δουλειες δεν ειναι υπερ του Ελληνικου λαου, πολλα ζωα εκει εξω επιλεγουν να ψηφιζουν ξανα και ξανα ΝΔ και ΠΑΣΟΚ για την μια θεση που τους εδωσαν καποτε η ελπιζουν να παρουν και φυσικα προτιμουν την σιγουρια των 600ευρω για παντα παρα την ελπιδα για πολλα περισσοτερα καποτε...!
Αφου αυτα θελουμε, καλα κανουμε που τα παθενουμε...! Προσωπικα μπορει να ειμαι χαμενος απο την κατασταση, εχω ομως την χαρα της επιβεβαιωσης μεσα μου! Μερα με την μερα η επιλογες μου επιβεβαιωνονται και χαιρομαι που τουλαχιστων ειχα δικιο σε καποιες επιλογες και ας με περνει και εμενα η μπορα μαζι με τους υπολιπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ξερουν οι τουρκοι απο δουλεμπορους,,
η δουλεια τους ειναι..

παντως δεν γινεται αλλιως να καταγραφουν ελεχθουν και υγειονομικα πχ οι μεταναστες χωρις τοπους συγκεντρωσης.
εστω προσωρινα,,
τωρα για μετα,,βλεπουμε

αλλα να μας δουλευουν οι Τουρκοι που μα κανουν τη ζημια οτι δεν λυνουμε το προβλημα που κανουν οτι μπορουν για να το δημιουργησουν

ε,,βασικα εκνευριστικα μολις διαβασα το ποστ σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Και πολύ καλά μάλιστα, αλλά όταν έβαλα την είδηση στην Επικαιρότητα, μόνο ο parafernalia τη σχολίασε. Βέβαια είναι πια μετρημένοι στα δάχτυλα οι χρήστες που έχουν κάποια ηλικία εδώ μέσα, αλλά περίμενα ν' απασχολούσε περισσότερους έστω και μικρότερους. :hmm:

Επειδή πλέον ανήκω στους λίγους χρήστες που έχουν κάποια ηλικία (μαχαιριά στην καρδιά :P) να πω ότι δεν το είχα δει στην επικαιρότητα.

Βασικά δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω.

On the top of my mind, -άσχετα και πέρα από το απαράδεκτο των ''στρατοπέδων συγκέντρωσης΄΄, - θα υπάρξει μεγάλη κοινωνική ανατραχή στις περιοχές εγκατάστασης για λόγους ευνόητους και θα καλλιεργηθεί ακόμη περισσότερο το ρατσιστικό ή /και φασιστικό ρεύμα καθώς πολλοί πολίτες που θίγονται βάναυσα από τα μέτρα και μερικοί στερούνται ακόμη και των βασικών θα προκληθούν υπέρμετρα από τα της δωρεάν περίθλαψης, σίτησης και χαρτζηλικιού σε λαθρομετανάστες.

Διερωτάμαι βέβαια (δυνατά) χωρίς καμία διάθεση μισαλλοδοξίας , κάνοντας το δικηγόρο του διαβόλου και με την υπόθεση ότι όλες αυτές οι παροχές θα δοθούν (άσχετως συνθηκών): δεν είναι προκλητικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Βρε λέτε να πείσω τους γονείς μου να δηλωθούν παράνομοι μετανάστες μπάς και βγάλουμε κανα φράγκο,γιατί το ταμείο έχει στερέψει;; :P

Αντι να δώσουν τα λεφτά σε κανα έργο μπάς και δουλέψει κανάς οικογενειάρχης να θρέψει την οικογενειά του,και μειώσουν την ανεργία,τα δίνουν στους λαθρομετανάστες,που θα τους μπαγλαρώσουν σαν στυγνούς εγκληματίες.

Γιατί εγώ το βλέπω όλο αυτό σαν προπύργιο για εγκαθίδρυση χούντας στην ελλάδα;;

p.s.Isiliel,συχώρα με,αλλά ούτε εγώ είδα το ποστ σου στην επικαιρότητα.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Επειδή πλέον ανήκω στους λίγους χρήστες που έχουν κάποια ηλικία (μαχαιριά στην καρδιά :P) να πω ότι δεν το είχα δει στην επικαιρότητα.
Σους βρε που μιλάτε όλα τα πιπίνια...τι να πω κι εγώ; :P

p.s.Isiliel,συχώρα με,αλλά ούτε εγώ είδα το ποστ σου στην επικαιρότητα.:redface:
Καλά, δεν υπάρχει λόγος απολογίας, διερωτώμαι φωναχτά, that's all. Άντε και δεν το είδαν στην Επικαιρότητα, δεν βρέθηκε κανείς να το ανοίξει θέμα; Ας μην κολλήσουμε σ' αυτό όμως. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που σου είπαν οι Τούρκοι φίλοι σου. Εσύ τι δεν καταλαβαίνεις;

:redface:: Τίποτε!

.
...

αλλα να μας δουλευουν οι Τουρκοι που μα κανουν τη ζημια οτι δεν λυνουμε το προβλημα που κανουν οτι μπορουν για να το δημιουργησουν

ε,,βασικα εκνευριστικα μολις διαβασα το ποστ σου..

:P: Είμαι σίγουρος, ότι οι συγκεκριμένοι Τούρκοι αγαπούν τους Έλληνες και την Ελλάδα, πολύ περισσότερο, από παρά πάρα πολλούς εξ ημών. Έκαναν δε και στις φυλακές της τουρκικής χούντας (του Εμβέρ), ως "εχθροί του τουρκικού κράτους και ..." φιλέλληνες! Δε σε δουλεύουν οι Τούρκοι, αλλά αυτοί που είσαι πάντα πρόθυμος να ξαναψηφίσεις, φίλε μου Ελλαδίτη!

...

Γιατί εγώ το βλέπω όλο αυτό σαν προπύργιο για εγκαθίδρυση χούντας στην ελλάδα;;

:P:worry:: Τουλάχιστον να είναι χούντα για την αποκατάσταση της σημερινής εκπεσούσας δημοκρατίας και όχι, για την πλήρη κατεδάφισή της!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Νωέυς, η EE χρηματοδοτεί αυτό που την συμφέρει. Αρα θέλει τους μετανάστες, γι'αυτό τους πληρώνει και τους περιποιείται, για να έρθουν κι άλλοι, κι άλλοι. Τι τους θέλει; Σκέψου λίγο, σε τί χρησιμεύει ένας μετανάστης, και θα το βρείς.

:P: Είμαι σίγουρος, ότι οι συγκεκριμένοι Τούρκοι αγαπούν τους Έλληνες και την Ελλάδα, πολύ περισσότερο, από παρά πάρα πολλούς εξ ημών.

Όλοι οι ξένοι αγαπούν την Ελλαδα περισσότερο απο τους Έλληνες. Γι'αυτό την θέλουν δική τους ενω οι Ελληνες την ξεπουλάνε και την προδίδουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Και ξερετε τι θα τις κανουν τις περιοχες που ''θα καθαρισουν'' απο τους μεταναστες ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Νωέυς, η EE χρηματοδοτεί αυτό που την συμφέρει. Αρα θέλει τους μετανάστες, γι'αυτό τους πληρώνει και τους περιποιείται, για να έρθουν κι άλλοι, κι άλλοι. Τι τους θέλει; Σκέψου λίγο, σε τί χρησιμεύει ένας μετανάστης, και θα το βρείς...

:P:P:P: Μα είμαι σίγουρος, ότι τους θέλεις για τις "ελεύθερες οικονομικές ζώνες", με μεροκάματα των 10-12 € !(Στους Ελλάδιτες, τότε, θα δίνουν κανένα τάληρο παραπάνω, ως "καλομαθημένους"! )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
:P:P:P: Μα είμαι σίγουρος, ότι τους θέλεις για τις "ελεύθερες οικονομικές ζώνες", με μεροκάματα των 10-12 € !(Στους Ελλάδιτες, τότε, θα δίνουν κανένα τάληρο παραπάνω, ως "καλομαθημένους"! )

Ακόμη το χρυσώνεις το χάπι βλέπω. Τι διαφορά έχει ένας Έλληνας νέος (τουτέστιν με τα νέα μέτρα στην "μεταναστευτική μισθολογική κλίμακα") και ένας μετανάστης που πληρώνονται αμφότεροι 300 ευρώ το μήνα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ακόμη το χρυσώνεις το χάπι βλέπω. Τι διαφορά έχει ένας Έλληνας νέος (τουτέστιν με τα νέα μέτρα στην "μεταναστευτική μισθολογική κλίμακα") και ένας μετανάστης που πληρώνονται αμφότεροι 300 ευρώ το μήνα;
Καμία φυσικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Καμία φυσικά!

Ο Μετανάστης δεν έχει γή. Δεν έχει συγγενείς φίλους ρίζες. Δεν μιλάει τη γλώσσα. Ετσι και διαμαρτυρηθεί τον στέλνουν στη χώρα του. Πολλές διαφορές :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top