Έλληνες και οδηγική συμπεριφορά

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αν και δεν είμαι η ΡΕ...
Είναι άλλο παραχωρώ προτεραιότητα γιατί είμαι ευγενική και μπορώ....
Κι άλλο ο άλλος με το έτσι θέλω να μου την πάρει....
Είναι άλλο δίνω εισιτήριο γιατί δεν έχει κάποιος (και ναι τυχαίνει να μην μπορείς να βρεις εισιτήριο ή να μην έχει ο οδηγός να σου δώσει...τουλ. στις μικρές πόλεις έχει και ο οδηγός)
Και άλλο στρίβω εκεί που απαγορεύεται ....σε μονόδρομο και απαιτώ από τον άλλον όχι μόνο να σεβαστεί την παρανομία μου αλλά και να μου δώσει και προτεραιότητα.....και να κάνει όπισθεν...επειδή εγώ δεν θέλω να κάνω άλλα 5 χλμ.

Κι επειδή μου έχει τύχει ακριβώς το ίδιο....δεν κουνήθηκα εκατοστό... Με έβρισε...με έκανε....εγώ δεν υπήρχε περίπτωση να του κάνω το χατήρι επειδή ο άλλος την είδε Ζορρό στον δρόμο... περίμενα μέχρι να φύγει....the end....
Όπως εγώ έχω μάθει να σέβομαι τον Κ.Ο.Κ έτσι απαιτώ και από τον άλλον....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Μάλιστα...να υποθέσω είσαι στην κατηγορία οδηγών που δεν πρόκειται να παραχωρήσουν προτεραιότητα σε κάποιον που προσπαθεί μάταια να μπει σε μια λωρίδα. Δεν είναι θέμα νομιμότητας, είναι θέμα ευγένειας. Πες ότι κάποιος ψάχνει εισιτήριο και δεν βρίσκει, μπαίνει σε λεωφορείο και τον γράφουν. Εσύ λες ότι είναι παράνομος και πρέπει να του κόψει πρόστιμο ο ελεγκτής, εγώ λέω ότι δεν πρέπει. Αμα είναι να ακολουθούμε τον νόμο τυφλά και να μην κοιτάμε καθόλου τις περιστάσεις... Πήγαινε μια μέρα στο Π.Ψυχικό ή στη Φιλοθέη και όταν βρεθείς σε μέρος που δεν πάει δεξιά, δεν πάει αριστερά και δεν πάει ευθεία να σε δω τι θα κάνεις.

Η παρανομία από την ευγένεια απέχει μερικά έτη φωτός.
Ευγενική είμαι, 47 μάτια έχω στο δρόμο για να ελέγχω τι κάνουν οι υπόλοιποι, στο δε Π.Ψυχικό δουλεύω δίπλα οπότε το διασχίζω 5 μέρες την εβδομάδα και ξέρω ΑΚΡΙΒΩΣ για τι πράγμα μιλάς, παρόλαυτα ΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ δεν την δικαιολογώ και δεν την επιτρέπω.
Όποιος θέλει ας την κάνει αν το κρίνει σωστό (ποιά είμαι εγώ για να τον κρίνω?) αλλά το να ζητάει και τα ρέστα όταν δεν του περνάει η παρανομία, ε, ναι το θεωρώ ότι αγγίζει όρια τα οποία ακόμα και αν τα αναφέρω παραβιάζω τους κανόνες του φόρουμ αυτου.

So, yes, in short, θεωρώ απαράδεκτη την παρανομία στους δρόμους, και ακόμα πιο απαράδεκτους όσους ζητάνε τα ρέστα επειδή τα "άκουσαν" που παρανόμησαν.

cheers! x2

edit: τώρα είδα ότι σου απάντησε και η Vkey, λέγοντας με πολύ πιο ευγενικό τρόπο αυτό που ήθελα να πω. Ό,τι είπε η απο πάνω βασικά λοιπόν... :)

edit2: μόλις συνειδητοποίησα ότι έβαλες ένα κάρο διαφορετικές περιπτώσεις μέσα στην ίδια κατηγορία (τι το παλεύω, στο είπε και η Vkey άλλωστε). Και μόνο ότι στο μυαλό σου όλες οι περιπτώσεις που ανέφερες και η περίπτωση για την οποία γκρίνιαξες είναι ένα και το αυτό μου δείχνει ότι μάλλον η δυνατότητα συνεννόησης μεταξύ μας είναι το ...κενό σύνολο. Οπότε δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε... Εσύ μάλλον με θεωρείς ήδη κλώνο της μέρκελ και εγώ μάλλον, αν το συνεχίσεις, θα προσωποποιήσω σε σένα κάθε βεσπάκι που έχω δει να πηγαίνει ανάποδα σε Αλέξανδρας, Κηφισίας και latest addition χθες Δυρραχίου. Δεν αξίζει κοπέλα μου... Απλώς την επόμενη φορά που θα βρεθείς απέναντι σε κάποιον τέτοιο "μαλάκα" σκέψου λίγο παραπάνω ποιός είναι αυτός που έχει προκαλέσει το σκηνικό με τη συμπεριφόρα του... Δεν το βλέπω και πολύ πιθανό (αν οι άνθρωποι συνετίζονταν τα μηχανάκια θα είχαν σταματήσει να είναι δημόσιοι κινδυνοι by now) αλλά έτσι το αναφέρω απλώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Εντάξει δεν μπορείς να είσαι παράνομος και να απαιτείς αλλά απ' την άλλη πάντα υπάρχουν περιθώρια συνεννόησης σε έναν πολιτισμένο κόσμο. Έχουμε κι εμείς στη γειτονιά μου ένα δρόμο που με μια παρανομούλα :redface: 50 μέτρων γλιτώνεις ένα ανούσιο κύκλο γύρω γύρω όλοι. Τα πρωινά, όταν έχει περισσότερη κίνηση κάνω τον κύκλο. Τα βραδάκια, κοτσάρω το αλάρμ να αναβοσβήνει, πάω δεξιά δεξιά και αν τύχει και έρχεται άλλος αντίθετα χώνομαι μέσα σε κάποιο άνοιγμα γκαράζ μέχρι να περάσει. Αν μου πει τίποτα κανείς, θα πω..."εδώ είναι το σπίτι μου κύριε, θέλω απλά να παρκάρω". :P

Δεν σας έχει τύχει να οδηγάς σε δρόμους που δεν ξέρεις και να αναγκάζεσαι να κάνεις μικροπαρανομίες; Εκεί τι πρέπει να γίνει δηλαδή να σφαχτούμε; Τώρα που το θυμήθηκα :), μου είχε συμβεί μια φορά, απογευματάκι προς βράδυ να κάνω μια άτσαλη κίνηση στο τιμόνι και με το μπράτσο να μετακινήσω τα φώτα απ' το Auto στο Off. Οδηγούσα φυσικά χωρίς φώτα αλλά δεν το είχα πάρει χαμπάρι. Μου κάνει νόημα λοιπόν ένας IXις σταματάει το αμάξι του στη μέση του δρόμου και μου λέει με ένα κακιασμένο ύφος, έτοιμος να βρίσει..."Φώτα δεν βάζεις εσύ;"

"Χάλασε ρε φίλε", του λέω, "ευχαριστώ που μου το' πες". :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Εντάξει δεν μπορείς<...>
I don't do what you say (ακόμα και χωρίς κίνησης μπλα μπλα μπλα), το μόνο που είπα, λέω και θα ξαναλέω είναι ότι αν κάνεις την παρανομία το να "ζητάς τα ρέστα" είναι απλώς... too much.

true story: γενικά δεν καπνίζω στο αμάξι. Κάποια φορά που κάπνιζα όμως και από αφηρημάδα (βασικά είχα τα νεύρα μου με κάτι στη δουλειά, το σκεφτόμουνα και δεν συνειδητοποίησα καν ότι έκανα αυτό που θα αναφέρω) τίναξα τη στάχτη από το παράθυρο. Γυφτιά όλκής? Ναι, if you ask me ...
Ένας μηχανάκης, (με πειραγμένη εξάτμιση και χωρίς κράνος αλλά άλλη ιστορία αυτή) σταμάτησε δίπλα μου (στο στοπ που σταμάτησα για να ελέγξω) και με...στόλισε που αυτό που κάνω δεν είναι σωστό και ότι θα τον τυφλώσω και ούτε θυμάμαι τι άλλο μου είπε.
Ξέρεις τι? έσκασα και δεν είπα τπτ. Ναι, δεν το κάνω ποτέ και ήταν η μία φορά στα 1000 χρόνια που έγινε, ναι ήταν υπερβολικός στην αντίδραση αλλά ξέρεις και τι άλλο? Είχε δίκιο. Eϊναι major γυφτιά αυτό που έκανα και είχε κάθε δίκιο να μου την πει. Το να ...γκρινιάξω ή να του ...ζητήσω τα ρέστα θα ήταν απλώς απαράδεκτο κατά τη γνώμη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ο δρόμος έχει ένα εκατομμύριο βρωμίες, ο τύπος δεν φοράει κράνος, μετά παραπονιέται για την στάχτη και του δίνεις δίκιο?


@Parafernalia
Εμείς εδώ στο χωρίο που μένω (Μ.Πεύκο) έχουμε άγραφο νόμο ότι όλοι του δρόμου παρκάρουν έξω από το σπίτι τους κι ας τον κλείνουν, χρόνια τώρα το έχουν και αυτοί μας το είπαν όταν μετακομίσαμε. Γενικά εδώ επειδή είναι τα περισσότερα εκτός σχεδίου και οι δρόμοι ο,τι να ναι, όλοι κάνουν "παρανομίες" (βασικά έχει και πολυσύχναστο μονόδρομο που οι κάτοικοι τον έχουν κάνει διπλής, ασχέτως σημάτων. Βασικά και η τροχαία πάει ανάποδα εκεί! Στον Λουτρόπυργο είναι, όσοι έχουν πάει παλιά εθνική έστω και μια φορά, ξέρουν τι λέω). Ε, πολύ θέλω να δω την Resident τι θα έκανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ε, πολύ θέλω να δω την Resident τι θα έκανε.
Εδώ που μένω πάντως και τις 3 φορές που μου δημιουργησαν πρόβλημα πήρα το 100. Ευγενέστατοι και ταχύτατοι. Και στους 2 (ο ένας δεν το έπιασε με την πρώτη), έχω καταθέσει στην αστυνομία το συμβάν και τους έχω ενημερώσει ότι έτσι και το αμάξι μου πάθει κάτι θα τους κυνηγήσω μέχρις εσχάτων (και επίσης παρκάρουν επίσης στο δρόμο...μάλλον "επηρέασε" κι αυτό :P) .

So far είναι άθικτο. :P

'Κορόιδεψέ' με όσο θες, είναι δικαίωμα σου, "call me names", δεν πρόκειται να ασχοληθώ με το τι κάνεις ΕΦΟΣΟΝ δεν με ενοχλείς. ΑΝ με ενοχλήσεις όμως δεν θα σε αφήσω σε ησυχία μέχρι να σταματήσεις να παραβιάζεις τα δικαιώματά μου, όπως κι εγώ φροντίζω να μην παραβιάζω τα δικά σου :)

[όχι εσένα προσωπικά προφανώς, την κοσμοθεωρία μου απλώς λέω]

ps. δεν ξέρω, i probaly sound like a control-freak to you, απλώς θεωρώ ότι ναι, το γεγονός ότι δεν κλέβω/παραβιάζω τη νομοθεσία, κόβω πάντα εισητήριο (αυτό πάει για τη diotima who keeps giving u "+1" σε αυτά που λες) είναι αυτό που μου δίνει το δικαίωμα να 'ξεσπάω' και να μπορώ να βρίζω όποιον θέλω. Όπως είχα γράψει και στο θέμα με τον λαθρεπιβάτη του Νωέα ως ρητορικό/φιλοσοφικό ερώτημα
"αν κάνουμε τα ίδια με αυτούς (σσ. τους πολιτικούς) στο μέτρο της δικής μας ζωής σε τι ακριβώς είμαστε καλύτεροι από αυτούς και με πιό ακριβώς δικαίωμα φωνάζουμε όταν είμαστε/συμπεριφερόμαστε ίδια με αυτούς"?

Το ερώτημα παραμένει ανοιχτό για Interpretation/discussion :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Βρε Resident μην αρπάζεσαι, ούτε σε κορόιδεψα ούτε σε αποκάλεσα τίποτα οπότε δεν βλέπω γιατί παίρνεις αυτή την αμυντική στάση. Απλά σου εξηγώ ότι τα πράγματα διαφέρουν πολύ ανάλογα με την περίπτωση. Κάτι που στην πόλη σου είναι απαράδεκτο, αλλού μπορεί να είναι το ανάποδο. Δεν μιλάω για νόμιμο και παράνομο, μιλάω για τι είναι κοινωνικά αποδεκτό ως ευγενικό και σωστό. Οταν λοιπόν μέχρι και η ίδια η τροχαία (συν όλο τον πληθυσμό της περιοχής) κάνει συστηματικά αυτό που περιέγραψα πιό πάνω, ναι, θα ζητήσω και τα ρέστα εκείνη την ώρα που δεν πέρασε η "παρανομία" μου. Υπάρχει και το ενδεχόμενο να έχουμε όλοι εμείς δίκιο και να κάνει λάθος αυτός ο ένας που έβαλε την πινακίδα εκεί. Συν τον τύπο που περιέγραψα πιό πάνω, ο οποίος προφανώς δεν ήταν από εδώ αλλά ήταν σίγουρος ότι ξέρει καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Ρε χαλαρωσε
Απλα συμφωνω μαζι της
Οταν σου τελειωσει η περιοδος plz ελα να μας ξαναμιλησεις..
Ωχ τι λεω..Αυτο δεν παιζει να γινει ποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Βρε Resident μην αρπάζεσαι, ούτε σε κορόιδεψα ούτε σε αποκάλεσα τίποτα οπότε δεν βλέπω γιατί παίρνεις αυτή την αμυντική στάση.

you got me wrong :)

δεν αρπάχτηκα, ούτε είπα ότι με κορόιδεψες :).
Ίσως δεν το έγραψα σωστά, αυτό που εννοούσα είναι ότι ξέρω ότι είναι πιθανόν κάποιος να "call me names", ή να με κοροιδέψει ή ή και το έχω αποδεχτεί και δεν με ενοχλεί/στενοχωρεί, δεν εννοούσα ότι μου επιτέθηκες εσύ εδώ ή κάτι τέτοιο :)
Είναι κι αυτός ο ρημαδογραπτός λόγος που δεν επιτρέπει να "δείξουμε" τον τόνο της φωνής μας οπότε ανάλογα με το πώς το διαβάζει κανείς μπορεί όντως να αποκομίσει εντελώς διαφορετική εντύπωση πράγματι...

[btw, στο δρόμο που περιγράφεις μάλλον θα ήμουν ο ... μοναδικός ΄άνθρωπος που δεν θα πήγαινε ανάποδα, μέχρι να φροντίσει ο δήμος να αλλάξει τη σήμανση :P
Και επίσης, καταλαβαίνω αυτό που λες , το γεγονός ότι ...δεν μπορώ να αλλάξω τον κόσμο δεν σημαίνει ότι πρέπει να μου αρέσει ή να με χαροποιεί κιόλας μια κατάσταση στην οποία ο καθένας κάνει ό,τι του κατέβει στο κεφάλι 'αναγκάζοντας' τελικά και αυτούς που πιθανόν να ήθελαν να είναι νομοταγείς να καταλήγουν να παρανομούν (Monkey see, monkey do κατάσταση)... ]

==================================================================================================================
diotima πουλάκι μου...τράβα να το παίξεις κοριτσάκι σε κανάν εισπράκτορα (βοηθάει τώρα και το καλοκαιράκι με τα ανοιχτά ρούχα) και μην ξανασχοληθείς μαζί μου μέχρι να μεγαλώσεις λιγουλάκι περισσότερο από τα 10 ναι?
α, τι λέω.. αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Οταν λοιπόν μέχρι και η ίδια η τροχαία (συν όλο τον πληθυσμό της περιοχής) κάνει συστηματικά αυτό που περιέγραψα πιό πάνω, ναι, θα ζητήσω και τα ρέστα εκείνη την ώρα που δεν πέρασε η "παρανομία" μου. Υπάρχει και το ενδεχόμενο να έχουμε όλοι εμείς δίκιο και να κάνει λάθος αυτός ο ένας που έβαλε την πινακίδα εκεί.
Σε μια τέτοια περίπτωση, περιγράφεις την κατάσταση σε μια επιστολή και την καταθέτεις στο δήμο και την τροχαία - άντε και σε κανέναν δημοσιογράφο για πιο άμεση κινητοποίηση - και ζητάς να επιληφθούν οι αρχές επί του θέματος.

Κάποτε πρέπει να πάψουμε να είμαστε μπανανία. :mad:

Και μη μου πεις πως έτσι δεν θα γινόταν τίποτα. Ναι. Μπορεί και να μην γινόταν. Ας το κάναμε εμείς ως πολίτες κι ας μη γινόταν. ΤΟΤΕ θα είχαμε να λέμε. Τώρα που το μόνο που κάνουμε είναι να το παίζουμε Ελληναράδες, δεν έχουμε να πούμε τίποτα. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Σε μια τέτοια περίπτωση, περιγράφεις την κατάσταση σε μια επιστολή και την καταθέτεις στο δήμο και την τροχαία - άντε και σε κανέναν δημοσιογράφο για πιο άμεση κινητοποίηση - και ζητάς να επιληφθούν οι αρχές επί του θέματος.

Κάποτε πρέπει να πάψουμε να είμαστε μπανανία. :mad:

Ένας φίλος στη δουλειά πήγε στη Σουηδία να δει την αδερφή του που ζει μόνιμα εκεί. Περπάταγε λοιπόν στο δρόμο με ένα Σουηδό φίλο, όλα πεντακάθαρα, δρόμος μωσαϊκό, σε κάποια φάση βλέπει μια μικρή λακουβίτσα. Γυρνάει με συνομωτικό ύφος για να ψαρώσει το Σουηδό και του λέει: "Όπα τι είναι αυτό;" :shifty:

Ντράπηκε ο Σουηδός, κατακόκκινος, "ναι έχεις δίκιο", γυρνάνε σπίτι, μπαίνει με το laptop στο portal του Δήμου, γράφει το σημείο που είδε τη λακούβα και ζήτησε την επισκευή του δρόμου. Την επόμενη μέρα η λακούβα εξαφανίστηκε! :eek:

Εμείς εδώ έχουμε πληρώσει δισεκατομμύρια την Singular Logic, τη Unisystems, τη Velti και την κάθε παπαροεταιρεία IT να μας φτιάξει πληροφοριακά συστήματα και ακόμα καίμε κάρβουνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Μα και πάλι δεν διορθώνει κάτι αυτό. Π.χ. στο Π.Ψυχικό που ο καθένας βάζει σήματα όπου θέλει για να μην περνάνε κάτω από το σπίτι του και τον ενοχλούν, σιγά μην πάει κανείς του δήμου ή της τροχαίας να τα βγάλει. Κι αυτά τα σήματα που έχει εδώ είναι όπως να ναι γιατί είναι και οι δρόμοι όπως να ναι. Επρεπε να βάλουν σήματα κάπου και έβαλαν στην τύχη προφανώς. Αλλά όταν καλά καλά δεν έχουμε νερό (το καλοκαίρι έχουμε μόνο καυτό την ημέρα και μας το κόβουν κάθε τρεις και λίγο), δεν έχουμε την πολυτέλεια να ζητάμε και σωστά σήματα. Ειδα και με το νερό που τους παρακαλάω από πέρυσι τι έκαναν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Εμείς εδώ έχουμε πληρώσει δισεκατομμύρια την Singular Logic, τη Unisystems, τη Velti και την κάθε παπαροεταιρεία IT να μας φτιάξει πληροφοριακά συστήματα και ακόμα καίμε κάρβουνο.
σου'χω καλύτερο(!)
Στο νησί μου ο δρόμος δίπλα στο σπίτι μου έχει κάτι τεράστιες λακούβες που σπας αμάξι... Το Πάσχα λοιπόν, λέω στους γονείς μου "μα καλά δεν θα τις φτιάξει ΠΟΤΕ ο δήμος?"
και τι μου είπαν?
1. Όταν πήγαν στο δήμο να ενημερώοσουν για ..20η φορά πέτυχαν μια παλιά τους μαθήτρια η οποία "στα κρυφά" τους ενημέρωσε ότι επειδή στην περιοχή η πλειοψηφία των κατοίκων είναι ετεροδημότες ... η περιοχή μπαίνει σχεδόν τελευταία στη λίστα και δεν πρόκειται να ασχοληθεί κανείς (γιατί ως γνωστόν οι ετεροδημότες δεν πληρώνουν...δημοτικά τέλη ξέρω γω...)
2. Οι κάτοικοι προχώρησαν στην επόμενη κίνηση...φώναξαν το τοπικό κανάλι να κάνει ρεπορτάζ :P. Ο κάμεραμαν πήρε γενικό πλάνο και ζούμαρε σε 2 (από περίπου 20) λακούβες κατα μήκος των 800m.
Δύο μέρες μετά την προβολή του ρεπορτάζ ήρθε συνεργείο του δήμου το οποίο κάλυψε ΜΟΝΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ 2 λακούβες που είχε ζουμάρει ο κάμεραμάν του καναλιού...

Τα σχόλια δικά σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δύο μέρες μετά την προβολή του ρεπορτάζ ήρθε συνεργείο του δήμου το οποίο κάλυψε ΜΟΝΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ 2 λακούβες που είχε ζουμάρει ο κάμεραμάν του καναλιού...

Τα σχόλια δικά σας...
Κάτι ήξερα εγώ που συμπεριέλαβα την τέταρτη εξουσία στο σκεπτικό μου! :hehe::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Σταματαει ενα αυτοκινητο για λιγο με αλαρμ στην ακρη του δρομου.
Δυσχεραινει λιγο την κυκλοφορια αλλα ενταξει μπορουμε να περασουμε.

Πειτε μου τωρα τι IQ xρειαζεται να εχει ενας οδηγος ωστε να σταματησει για λιγο και το δικο του αυτοκινητο με αλαρμ ακριβως απεναντι απο τον πρωτο στενευοντας ακομα πιο πολυ το χωρο ωστε στο τελος να μην μπορει να περασει κανενα αυτοκινητο σε δρομο διπλης κατευθυνσης;

Γα'ι'δουρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Παλιότερα, είχα και εγώ προβλήματα στο τιμόνι.
Τι εννοώ.

Σε μια διάβαση, περνάει ένας τύπος με ποδήλατο. Τι κάνεις;?
α) Γκαζώνεις να περάσεις πρώτος λογω του β)
β) Εαν κοψεις ταχυτητα, ο ερχομένος με τα χίλια ελληνάρας, θα πέσει πάνω σου.


Ύστερα από δυο τρεις φορές που είτε με έβρισε ο ένας, είτε με έβρισε ο άλλος,
έκανα και εγώ το αυτονόητο.

Κόλλησα ένα τ ε ρ ά σ τ ι ο αυτοκόλλητο με την Ελληνικη Σημαία στο παμπρίζ.


Kαι τώρα:

- Παραβιάζω τα στοπ όποτε γουστάρω

- Το βαθύ πορτοκαλί είναι για μένα καταπράσσινο

- κάνω αναστροφές πάνω από διαχωριστικά χωρίς ενδοιασμό για την υπόλοιπη κίνηση


και εάν κανείς γυρίσει να μου πεί τίποτα, του δείχνω με το δάχτυλο την ελληνική σημαία.

και το βουλώνει.



Δοκιμάστε το.
Θα εκπλαγείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Τώρα ανακάλυψα το θέμα και θα ήθελα να αναφέρω κάτι σχετικά.

Είχε έρθει μια φιλοξενούμενη φίλη μου από την Γερμανία για μία εβδομάδα και στο τέλος την ρώτησα πως της φάνηκε το νησί; Άν της άρεσε κτλ. Και μου είχε πει το εξής : "Μ'άρεσει πάρα πολύ το νησί σας, μόνο οι οδηγοί δεν είναι καλοί. Τρέχουν σας τρελοί και είναι τελείως απρόσεχτοι." Και αυτό το διαπίστωσα όταν πήγα εγώ στην Γερμανία. Ήθελες να περάσεις μια διάβαση και σταματούσαν ΟΛΟΙ, μένανε κόκκαλο (μέχρι και οι ποδηλάτες). Ενώ εδώ και να πας να περάσεις μια διάβαση, θα σε σκοτώσουν. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

souzana

Δραστήριο μέλος

Η souzana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 443 μηνύματα.
σαν τους έλληνες οδηγούς δεν βρισκεις πουθενά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morphine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 297 μηνύματα.
εχω την αισθηση παντως οτι οι Ιταλοι ειναι χειροτεροι και απο μας! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
εχω την αισθηση παντως οτι οι Ιταλοι ειναι χειροτεροι και απο μας! :P

Οι ιταλοι ειναι πιο οξυθυμοι απο εμας...
Εμεινα για λιγο καιρο στην ιταλια και το ειδα...Με αποκορυφωμα την φαση που ενας κοντεψε να με σκοτωσει (ανοιξε την πορτα του αυτοκινητου για να βγει και τελευταια στιγμη τον απεφυγα) και με εβριζε κ απο πανω...!!!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top