Χριστός και Εωσφόρος

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Τι αλλοίωση έπρεπε να πάθει;

Πχ, το υδρογόνο του να γίνει, από τριτόνιο, δευτερόνιο...:redface::(Ατυχής, νομίζω, η σχετική ερώτηση του φίλου μας Μάξιμου!:redface: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Πχ, το υδρογόνο του να γίνει, από τριτόνιο, δευτερόνιο...:redface::(Ατυχής, νομίζω, η σχετική ερώτηση του φίλου μας Μάξιμου!:redface: )


Και εσύ τέκνο Βρούτε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Και εσύ τέκνο Βρούτε ;

:redface:: Απλά, αδελφέ μου, θυμήθηκα κάτι που 'γραφε ο Παύλος στους Ρωμαίους " "Συ έχετε την πίστη σου...", ως κόρη οφθαλμού(δικό μου αυτό με την κόρη:redface:!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Της ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ αν θυμάσαι. Μπροστά σε όλους στην αγορά (αρχαία βουλή) μίλησε ο απόστολος Παύλος. Ούτε σε σοκάκια, ούτε σε κρυψώνες. Καθαρά και ξάστερα.
να ξερεις, βασικα, οτι οι ελληνες φιλοσοφοι ευθυνονται για την σταδιακη αποστροφη απο τη θρησκεια.
το γεγονος οτι μιλησε στην αγορα, σημαινει οτι απευθύνθηκε στους Αθηναιους πολιτες, και οχι στους Ελληνες φιλοσοφους.
γ) Σαν Θεό αν θυμάμαι καλά...
απο που θυμασαι καλα ομως; υποθετω... απο τις γραφες;


εγω απορρω πως εσεις οι χριστιανοι, συντηρητικοί κατα κυριολο λογο, ψηφιζετε δεξια καπιταλιστικα κομματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
...........................

εγω απορρω πως εσεις οι χριστιανοι, συντηρητικοί κατα κυριολο λογο, ψηφιζετε δεξια καπιταλιστικα κομματα.

Τί σχέση έχει ο χριστιανισμός με τα κόμματα ;

Ψάξε καλύτερα σε αυτά που πιστεύεις . Εκεί βρίσκονται οι προδότες . Έχουμε περισσότερο απο έναν αιώνα που μας κοροϊδεύουν όλους.
Άλλοτε με πολέμους , άλλοτε με προδοσίες , άλλοτε με οργανωμένες κινήσεις ξεπουλήματος αυτού που αποκαλούμε <<Εθνικός πλούτος>>.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Τί σχέση έχει ο χριστιανισμός με τα κόμματα ;

-Αυτός καθεαυτός ο Χριστιανισμός, ως ευαγγελισμός ενός εν μετανοία παρόντος προς ένα ελεύθερο και ανοικτό μέλλον, καμία ή, μάλλον, αντικειμενικά αντιθετική. Γι' αυτό και έχει δίκιο το Φίλιον Τέρας ν' αναρρωτιέται, που παραδοσιακά και ειδικά οι Ορθόδοξοι( ελληνόφωνοι Ελλαδίτες και σλαβόφωνοι Ευρωπαίοι) ακολουθούν τις πλέον οπισθοδρομικές, αντιλαϊκές, συντηρητικές και ακροδεξιές πολιτικές ομάδες και καταστάσεις:redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
-Αυτός καθεαυτός ο Χριστιανισμός, ως ευαγγελισμός ενός εν μετανοία παρόντος προς ένα ελεύθερο και ανοικτό μέλλον, καμία ή, μάλλον, αντικειμενικά αντιθετική. ............................................................................
Άρα, περισσότερο πιστεύω εγώ είναι μια χειραφέτηση των μαζών, παρά κομματική τοποθέτηση οποιουδήποτε χριστιανού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
-Αυτός καθεαυτός ο Χριστιανισμός, ως ευαγγελισμός ενός εν μετανοία παρόντος προς ένα ελεύθερο και ανοικτό μέλλον, καμία ή, μάλλον, αντικειμενικά αντιθετική. Γι' αυτό και έχει δίκιο το Φίλιον Τέρας ν' αναρρωτιέται, που παραδοσιακά και ειδικά οι Ορθόδοξοι( ελληνόφωνοι Ελλαδίτες και σλαβόφωνοι Ευρωπαίοι) ακολουθούν τις πλέον οπισθοδρομικές, αντιλαϊκές, συντηρητικές και ακροδεξιές πολιτικές ομάδες και καταστάσεις:redface:...

Βασικά ο Χριστιανισμός ως θεωρία είναι το alter ego του Σοσιαλισμού, δηλαδή της ουτοπίας ότι όλοι είμαστε ίσοι ή μπορούμε να γίνουμε κάποια στιγμή, γι'αυτό και παρατηρούμε το από ψυχαναλυτικής σημασίας ενδιαφέρον φαινόμενο, πολλούς πρώην κομμουνιστές να τους έχει κερδίσει μετά την πτώση του υπαρκτού σοσιαλισμού ο χριστιανισμός. Περίπου ό,τι πίστευαν ως κομματικοί κκεδες το πιστεύουν τώρα ως χριστιανοί ή προσπαθούν να το πιστέψουν (ζωτικό ψεύδος κλπ). Το σφυροδρέπανο έχει μεγαλύτερη συγγένεια με τον σταυρό και ένας κομουνιστής μπορεί να είναι ο ιδανικός συνομιλητής με έναν χριστιανό ευαγγελιστή. 'Οσο για τους άλλους (μην νομίζετε ότι θα τους αφήσω αυτούς στο απυρόβλητο), τους ακροδεξιούς εννοώ πάσχουν από σχιζοφρένεια γιατί από την μία πιστεύουν στον Χριστιανισμό που πρεσβεύει την ουτοπία της ισότητας, από την άλλη είναι ρατσιστές μέχρι το μεδούλι (Καραταζαφύρερ κλπ). Περαστικά και στις δυο φράξιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Άρα, περισσότερο πιστεύω εγώ είναι μια χειραφέτηση των μαζών, παρά κομματική τοποθέτηση οποιουδήποτε χριστιανού.

Προφανώς!

Βασικά ο Χριστιανισμός ως θεωρία είναι το alter ego του Σοσιαλισμού, δηλαδή της ουτοπίας ότι όλοι είμαστε ίσοι ή μπορούμε να γίνουμε κάποια στιγμή, γι'αυτό και παρατηρούμε το από ψυχαναλυτικής σημασίας ενδιαφέρον φαινόμενο, πολλούς πρώην κομμουνιστές να τους έχει κερδίσει μετά την πτώση του υπαρκτού σοσιαλισμού ο χριστιανισμός. Περίπου ό,τι πίστευαν ως κομματικοί κκεδες το πιστεύουν τώρα ως χριστιανοί ή προσπαθούν να το πιστέψουν (ζωτικό ψεύδος κλπ). Το σφυροδρέπανο έχει μεγαλύτερη συγγένεια με τον σταυρό και ένας κομουνιστής μπορεί να είναι ο ιδανικός συνομιλητής με έναν χριστιανό ευαγγελιστή. 'Οσο για τους άλλους (μην νομίζετε ότι θα τους αφήσω αυτούς στο απυρόβλητο), τους ακροδεξιούς εννοώ πάσχουν από σχιζοφρένεια γιατί από την μία πιστεύουν στον Χριστιανισμό που πρεσβεύει την ουτοπία της ισότητας, από την άλλη είναι ρατσιστές μέχρι το μεδούλι (Καραταζαφύρερ κλπ). Περαστικά και στις δυο φράξιες.

Βασικά όμως ο Χριστιανισμός δεν είναι θεωρία, άρα ο Σοσιαλισμός δεν μπορεί παρά να θεωρηθεί μία αιρετική προσέγγιση των χριστιανικών επαγγελιών, με αντίχριστες στοχεύσεις: βλ. πχ τον Μέγα Ιεροεξεταστή του Φ. Ντοστογιέφσκι:redface:.
Επιπλέον, φίλε μου Δόκτορα, ούτε ο Χριστιανισμός ούτε ο Σοσιαλισμός είπαν ποτέ, ότι " όλοι ήμαστε ίσοι", αλλά, ότι πρέπει να γίνουμε ισότιμοι. Αν τωόντι είναι κανείς τόσο ακραιφνής αντιρατσιστής, όσο άμεσα και έμμεσα δηλώνεις κι εσύ, δεν μπορεί παρά να συμφωνεί με μία τέτοια επαγγελία!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Βασικά όμως ο Χριστιανισμός δεν είναι θεωρία, άρα ο Σοσιαλισμός δεν μπορεί παρά να θεωρηθεί μία αιρετική προσέγγιση των χριστιανικών επαγγελιών, με αντίχριστες στοχεύσεις: βλ. πχ τον Μέγα Ιεροεξεταστή του Φ. Ντοστογιέφσκι:redface:.
Επιπλέον, φίλε μου Δόκτορα, ούτε ο Χριστιανισμός ούτε ο Σοσιαλισμός είπαν ποτέ, ότι " όλοι ήμαστε ίσοι", αλλά, ότι πρέπει να γίνουμε ισότιμοι. Αν τωόντι είναι κανείς τόσο ακραιφνής αντιρατσιστής, όσο άμεσα και έμμεσα δηλώνεις κι εσύ, δεν μπορεί παρά να συμφωνεί με μία τέτοια επαγγελία!:redface:

Αν ο Θεός ο ίδιος δεν δέχθηκε να είναι ίσος με τον Εωσφόρο, γιατί πρέπει εγώ ο ταπεινός Στρειίντζλοβ να δεχθώ ότι είναι εφικτή έστω η κοσμική ισοτιμία μεταξύ ανθρώπων ; Για ουτοπίες θα μιλάμε τώρα ; ακόμα και οι θεοί των ανθρώπων πλακώνονταν για την καρέκλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
εγω απορρω πως εσεις οι χριστιανοι, συντηρητικοί κατα κυριολο λογο, ψηφιζετε δεξια καπιταλιστικα κομματα.
Εγώ είμαι χριστιανός, και ποτέ μου δεν ψήφισα δεξιό-καπιταλιστικό κόμμα.
Οι ιδέες μου είναι αριστερές, το κακό είναι ότι οι ιδέες των αριστερών είναι αθεϊστικές.
Κρατώ προσωπικά το οικονομικό τμήμα της αριστερής ιδεολογίας (π.χ. εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο, δίκιο του εργαζόμενου κλπ), απορρίπτοντας το υλιστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αν ο Θεός ο ίδιος δεν δέχθηκε να είναι ίσος με τον Εωσφόρο, γιατί πρέπει εγώ ο ταπεινός Στρειίντζλοβ να δεχθώ ότι είναι εφικτή έστω η κοσμική ισοτιμία μεταξύ ανθρώπων ;

-Ίσως επειδη δεν είσαι ακόμη αυτό που νομίζεις και δηλώνεις πως είσαι:redface:.:.( ανθρώπινη γαρ συνήθεια!).Να σου θυμίσω πάντως αδελφέ μου, ότι το ένα και το μηδέν δεν είναι ίσα, αλλά ισότιμα( και ισάξια) είναι, ακόμη και στον μαθηματικοποιημένο κόσμο μας:redface::.
...Για ουτοπίες θα μιλάμε τώρα ; ...

Τι να κάνουμε, αφού οι τόποι έγιναν για τους ανθρώπους, τα ου(ά)τοπα παρέμειναν ως κατοικία του Δημιουργού τους:redface::.

...ακόμα και οι θεοί των ανθρώπων πλακώνονταν για την καρέκλα

Νομίζω, άκρως εωσφορικό, αλλά μετά της πτώσης:redface:...

Πριν την πτώση όμως, θα σου μαρτυρούσε ο Αυγερινός: Το σκοτάδι γεννιέται εκεί όπου τελειώνει η Δύση, αλλ' απ' εκεί αρχίζει και η Ανατολή. Κι όταν λέμε "πτώση", τι άλλο εννοείται πρώτ' απ' όλα, αν όχι το πέσιμο του Εωσφόρου, απ' το σκοτάδι στο φως; Γιατί φως γίνεται ο λόγος, αφού προσπεράσει τα όρια που χωρίζουν "ουτοπία" και τόπους, νομίζω:redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Βασικά ο Χριστιανισμός ως θεωρία είναι το alter ego του Σοσιαλισμού, δηλαδή της ουτοπίας ότι όλοι είμαστε ίσοι ή μπορούμε να γίνουμε κάποια στιγμή, γι'αυτό και παρατηρούμε το από ψυχαναλυτικής σημασίας ενδιαφέρον φαινόμενο, πολλούς πρώην κομμουνιστές να τους έχει κερδίσει μετά την πτώση του υπαρκτού σοσιαλισμού ο χριστιανισμός. Περίπου ό,τι πίστευαν ως κομματικοί κκεδες το πιστεύουν τώρα ως χριστιανοί ή προσπαθούν να το πιστέψουν (ζωτικό ψεύδος κλπ). Το σφυροδρέπανο έχει μεγαλύτερη συγγένεια με τον σταυρό και ένας κομουνιστής μπορεί να είναι ο ιδανικός συνομιλητής με έναν χριστιανό ευαγγελιστή. 'Οσο για τους άλλους (μην νομίζετε ότι θα τους αφήσω αυτούς στο απυρόβλητο), τους ακροδεξιούς εννοώ πάσχουν από σχιζοφρένεια γιατί από την μία πιστεύουν στον Χριστιανισμό που πρεσβεύει την ουτοπία της ισότητας, από την άλλη είναι ρατσιστές μέχρι το μεδούλι (Καραταζαφύρερ κλπ). Περαστικά και στις δυο φράξιες.

Άν πραγματικά θέλεις να μιλήσεις για χριστιανισμό, θα πρέπει πρώτα να τον διδαχθείς.
Άν είσαι τυχερός και βρεθείς με φωτισμένους ανθρώπους να σε συμβουλέψουν, τότε θα ασκηθείς και ανάλογα με την άσκηση θα είναι και τα βήματά σου.

Μια άσκηση είναι η ακτημοσύνη.

Τώρα τί σχέση έχει αυτό που γράφω με αυτά που γράφεις εσύ ;

Απλά δεν έχω δεί Σοσια-ληστή ακτήμονα στα 51 χρόνια που έχω.

Ο δέ πραγματικός Χριστιανός, αυτός που ασκήθηκε και αμείφθηκε με την Θεία Χάρη, την Θεία Φώτιση και δεν χρειάζεται να συνεχίσω με άλλα, αυτός ο Χριστιανός έχει την εξής ιδιαιτερότητα απέναντι στον Σοσια-ληστή.

Έχει την δύναμη να δεί όλα τα πάθη του Σοσια-ληστή, προσεύχεται γι'αυτόν και την σωτηρία του απλά και με καθαρό μυαλό δίχως να κρύβει στο πίσω μέρος του μυαλού του απολύτως τίποτα.

Υ.Γ. Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΩΡΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΑΣΚΗΣΗ.
ΑΝΑΣΚΗΤΟΣ ΔΕΝ ΝΟΕΙΤΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Θέλω επίσης να σε ρωτήσω. Ο (φέρων το φώς), δηλ. έως-φόρος, σε έχει φωτίσει σε κάτι ; Σου έχει δώσει χειροπιαστά παραδείγματα της ύπαρξής του ;

"έως ου ημέρα διαυγάση και Φωσφόρος ανατείλη εν ταις καρδίαις υμών"

(Επιστολές Απ.Πέτρου Β', Α 19).

Χριστιανικό βιβλίο, απ'τα δικά σας.

ό,που Φωσφόρος ένα και το αυτό με Εωσφόρος Λούσιφερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

ό,που Φωσφόρος ένα και το αυτό με Εωσφόρος Λούσιφερ.

Νομίζω ότι το συμπέρασμα είναι λανθασμένο, ακόμη και γραμματολογικά ιδωμένο:redface:!
Ως ανάξιος φίλος κι αδελφός του Ιησού Χριστού, πιστεύω σ' ένα Θεό αλυσοδεμένο στα τάρταρα της ανθρώπινης λησμοσύνης, εδώ και μερικές χιλιάδες χρόνια, ένεκα ακριβώς της μακρόθυμης παντοδυναμίας του, ακόμη και να αυτοαναιρείται. Βαριές οι αλυσίδες, που τον κρατούν εκεί, σε τόπο αντικρυνό από τόπους θρόνων, εξουσιών και αρχοντικής/δεσποτικής απληστίας. Τόσο, που χρειάστηκε να δοθεί ο μονογενής Υιός και Λόγος Του, "λύτρον αντ' Αυτού", για να Τον δοξάσει "προς σωτηρία των ανθρώπων", προφανώς από τον "φόβο, που έχει κόλαση"(τη σκοτεινή δηλαδή όψη του Εωσφόρου!:redface: ), ως πάλαι ποτέ χρειάστηκε ο Προμηθέας να αλυσοδεθεί, ένεκα μίας δάδας φωτείζουσας φωτιάς, προς αναζήτηση του βράχου που 'φραζε την πύλη προς τον Τάρταρον και την επιστροφή του Ιαπετού μαζί.
Όχι, λοιπόν, αγαπημένε μου φίλε Δόκτορα, ο Εωσφόρος δεν είναι ο Φωσφόρος, επειδή ακριβώς ο δεύτερος φέρει το φως, για να φωτίσει και τη σκοτεινή πλευρά του πρώτου. Γι' αυτό εξάλλου, εμείς οι αυτόκλητοι (αν θες) φίλοι και αδελφοί του Ιησού Χριστού, σκόρπιοι ίσως στα τέσσερα πέρατα του περιορισμένου πλανητικού χώρου μας, γνωρίζουμε, ότι αυτό, το δεύτερο φως, είναι ανέσπερο και "απαυγάζον ...εκ σπηλαίου τινός, κατά παράδοσιν":redface:! Αναρωτήθηκες ποτέ μην είναι, το σπήλαιο τούτο, ο αρχαίος Τάρταρος;:hmm::hmm::hmm:Αναρωτήθηκες, μήπως αυτός που στο παρόν θέμα δοξάζεται εκ μέρους σου ως "Χριστός"(ο Εωσφόρος δλδ), λατρεύεται ακριβώς ως Θεός, βασικά από τους θρόνους, τις (κοσμικές) αρχές, τις εξουσίες και την (άπληστη) αρχοντοσύνη του κόσμου τούτου:redface:; Όλων αυτών που παίρνουν την ισχύ τους, υπάρχοντες ως "αναγκαίο κακό", τουτέστιν ως θεματοφύλακες-χρήστες της εκάστοτε αυθαιρεσίας, που ορίζει πάντα την έννοια της "ιστορικής αναγκαιότητας";;;
Μιλάμε εδώ, για πράγματα και καταστάσεις, φίλε μου, που δίνουν όψεις στις ανθρώπινες συνθήκες του βίου και του κόσμου τούτου, με τα μάτια των πάσης φύσεως "κολασμένων της γης", αυτών που το "άχθος αρούρης" δεν επιτρέπει, να υψώνουν τα μάτια προς τον ουρανό με ελεύθερή τους επιλογή: ήτοι, "εν μετανοία". Ο Φωσφόρος, λοιπόν, φίλε μου, είναι ακριβώς ο δωρητής εκείνου του "μετα- ", που αποκαθιστά όλες τις βλάβες στη δυσυπόστατη διάνοιά μας, την εκαιδευμένη κατά το μάλλον ή ήττον, με τις εύκολες και ευχάριστες συνήθως νουθεσίες του Εωσφόρου.:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
το δεύτερο φως, είναι ανέσπερο και "απαυγάζον

Ως 'Ελληνες και όχι ως Εβραίοι μήπως πρέπει να ανατρέξουμε στον διαχωρισμό Εωσφόρου από 'Εσπερο. 'Εσπερος ήταν ο σκοτεινός που λέτε Νωέα, όχι ο Εωσφόρος, το "αδελφάκι' του. Οι Χριστιανοί τα ανακάτεψαν. Ο Φάνης - Φωσφόρος, η ερμαφρόδιτη οντότητα που ξεπετάχτηκε από το Κοσμικό Αυγό της Δημιουργίας που λένε οι δικοί μας Ορφικοί 'Ελληνες και όχι Εβραίοι. Αυτό δηλαδή που ακολούθησε το Χάος που λένε οι ελληνικές παραδόσεις. Εκτός και αν οι Ορφικοί ήταν σατανιστές κι αυτοί και υπηρέτες της Νέας Τάξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ως 'Ελληνες και όχι ως Εβραίοι μήπως πρέπει να ανατρέξουμε στον διαχωρισμό Εωσφόρου από 'Εσπερο. 'Εσπερος ήταν ο σκοτεινός που λέτε Νωέα, όχι ο Εωσφόρος, το "αδελφάκι' του. Οι Χριστιανοί τα ανακάτεψαν. Ο Φάνης - Φωσφόρος, η ερμαφρόδιτη οντότητα που ξεπετάχτηκε από το Κοσμικό Αυγό της Δημιουργίας που λένε οι δικοί μας Ορφικοί 'Ελληνες και όχι Εβραίοι. Αυτό δηλαδή που ακολούθησε το Χάος που λένε οι ελληνικές παραδόσεις. Εκτός και αν οι Ορφικοί ήταν σατανιστές κι αυτοί και υπηρέτες της Νέας Τάξης.

Επί του θέματος, θα μου ήταν εντελώς ανιστόρητο να πω, ότι μιλάω είτε "ως Έλληνας" είτε "ως Εβρραίος", αφού δεν είμαι (ιστορικά), ούτε το ένα ούτε το άλλο! Ως κάτοικος του συγκεκριμένου αστεριού και μετέχων στην παναθρώπινη κοινότητα, η αληθινή μου ταυτότητα δεν περιέχει ειμή μόνον τα δύο ονομαστικά στοιχεία : "ανάξιος φίλος και αδελφός Ιησού Χριστού". Όλα τα λοιπά στοιχεία με προσδιορίζουν "κατάς τας αρχάς και εξουσίας", δεν ανήκουν στην προσωπική μου ελεύθερη και συνειδητή επιλογή:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Επί του θέματος, θα μου ήταν εντελώς ανιστόρητο να πω, ότι μιλάω είτε "ως Έλληνας" είτε "ως Εβρραίος", αφού δεν είμαι (ιστορικά), ούτε το ένα ούτε το άλλο! Ως κάτοικος του συγκεκριμένου αστεριού και μετέχων στην παναθρώπινη κοινότητα, η αληθινή μου ταυτότητα δεν περιέχει ειμή μόνον τα δύο ονομαστικά στοιχεία : "ανάξιος φίλος και αδελφός Ιησού Χριστού". Όλα τα λοιπά στοιχεία με προσδιορίζουν "κατάς τας αρχάς και εξουσίας", δεν ανήκουν στην προσωπική μου ελεύθερη και συνειδητή επιλογή:redface:!

Η Θεά Σελένα, τί όμορφο ελληνικό όνομα. Ελένη = φωτεινή.
Δίπλα της από τη μία ο 'Εσπερος (Vesper λατινικά) και από την άλλη ο Εωσφόρος (Lucifer). Το σκοτάδι είναι ο 'Εσπερος, το φως είναι ο Εωσφόρος. Στον 'Εσπερο αντιστοιχεί η σκοτεινή πλευρά της Σελήνης, ενώ με τον Εωσφόρο ταυτίζεται η αναδυομένη Αφροδίτη, η Μαίρη.
ΜΑΡ = Θάλασσα. Από κει μας έκλεψαν και φτιάξανε την ΜΑΡ-ία Παρθένο. Στην άλλη πλευρά είναι η Βαβυλωνία που μεθά από το αίμα των αγίων (Βαβυλωνία, Babalon, Λίλθ κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Altar_Selene_Louvre_Ma508.jpg
    Altar_Selene_Louvre_Ma508.jpg
    2.5 MB · Εμφανίσεις: 136

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Η μεγαλαυχία σου κατηνέχθη εις τον τάφον,
και ο θόρυβος των μουσικών σου οργάνων
ο σκώληξ είναι εστρωμένος υπό κάτω σου
και οι σκώληκες σε σκεπάζουσι
Πώς έπεσες εκ του ουρανού Εωσφόρε, υιέ της αυγής !
συνετρίφθης κατά γης, συ ο καταπατών τα έθνη !
Συ δεν έλεγες εν την καρδία σου
Θέλω αναβή εις τον ουρανόν,
θέλω υψώσει τον θρόνο μου και υπεράνω
των άστρων του Θεού...
θέλω είσθαι όμοιος του Υψίστου..."

Ησαίας, 12-14

"Εγώ Ιησούς έπεμψα
τον άγγελόνμου μαρτυρήσαι υμίν
ταύτα επί ταις εκκλησίαις,
εγώ ειμί η ρίζα και το γένος Δαυίδ,
ο αστήρ ο λαμπρός ο πρωινός"

Αποκάλυψη Ιωάννου, κβ 16

Σας φαίνεται λογική η αντίφαση ότι ενώ ο ίδιος ο Χριστός στην Αποκάλυψη αυτοαποκαλείται "το άστρο της αυγής" (Εωσφόρος), στον Ησαία ο Εωσφόρος κατηγορείται για μεγαλαυχία ;
Για ποιό λόγο αλήθεια θεωρείται αντίπαλος του Χριστού ; 'Εχω πάρει αρκετές απαντήσεις, αλλά καμμία δεν με κάλυψε απόλυτα.

Η τελευταία απάντηση που πήρα ήταν :

"καλά, ας δηλώνει άστρο της αυγής ο Χριστός, κι εγώ δηλώνω ότι θέλω, πάει να πει πώς είμαι κιόλας ; :D O Xριστός ήταν ένα άκακο πλάσμα, δεν έχει καμμία σχέση με τον Εωσφόρο".

Πράγματι δεν έχει καμμία σχέση όμως ; ....


Ο Χριστός δηλωνει αυτο που είναι στην Θεία Φυση Του.Ο Σατανας δεν μπορεί να ομοιάσει στον Χριστό σε κανενα επίπεδο.Στην Παναγαθότητα του Χριστου δεν μπορεί να ομοιάσει κανενα πλάσμα.Οχι μονο ο Σατανάς αλλα και οι υπόλοιποι Αγγελοι που τον υπηρετούν.

Και αυτο γιατι υπάρχει η τεράστια διαφορά κτιστού και Ακτίστου.Ενα κτιστό πλάσμα δεν μπορεί να γίνει όμοιο στην Παναγαθότητα του Χριστού.Για αυτο το λόγο εχει και αρνητικά συναισθήματα.

Αν ήταν ο Σατανας Παναγαθος τότε θα είχαμε Δυο Θεούς.Ο Χριστός ωστόσο είναι ο Θεός και εφοσον είναι ανεξάρτητος απο οποιοδήποτε όριο ακομα και απο την Θεία Φύση Του τότε διαθετει όλες τις ικανότητες σε Ανώτατο βαθμό.

Ο Σατανάς ως κτιστό πλασματα με θετικά αλλα και αρνητικά συναισθήματα δεν μπορεί να είναι όμοιος στο επιπεδο της Παναγαθότητας του Χριστού.

Ενας Αγγελος που εχει την ελευθερία βούλησης να απομακρύνεται απο τον δρόμο της Αγαθότητας και να επιλεγει τον δρομο των Αρνητικων συναισθηματων και της Εξουσίας με απαραδεκτη χρήση της Ελευθερίας τότε μιλάμε για ενα πλάσμα Μισους.

Ενας Αγγελος αντι να εχει καλά και Αγνά συναισθήματα σε Ανώτατο βαθμό θα εχει Αρνητικά και Δαιμονικά Συναισθήματα σε Ανώτατο Βαθμό.Μια τετοια κατάσταση ο Χριστός δεν την επιτρέπει.

Ο Χριστός ως ο Ενας και Αληθινός Θεός πριν την δημιουργία του Σύμπαντος και του κόσμου στην υπερκόσμια κατασταση του Πνευματικού κόσμου δοκιμασε τους Αγγέλους κατα ποσο χρησιμοποιούν την Ελευθερία και τις Θεϊκες τους δυνάμεις με καλές πράξεις ή και άσχημες πράξεις.

Κάποιοι Εχθρικοί και πολέμικοί Αρχάγγελοι πιστεψαν πως αν αποκτούσαν ιση Δύναμη με τον Χριστό θα μπορούσαν και να τον σκοτώσουν.Οι Αρχαγγελοι και οι Δαίμονες που ηταν εναντίον του Χριστού πονηρευτήκανε και προσπαθησαν να επιχείρησουν να σκοτώσουν και τον Χριστό και τους καλούς Αρχάγγελους και εξαιτίας της επιλογης τους για Εξουσία επεσαν απο την Κοινωνία Αγάπης του Χριστού και των Αγγέλων.

Το θέμα είναι κατα πόσο το δώρο της Ελευθερίας αξιοποιείται με σωστές και καλές προθέσεις ή με εγκληματικές προθέσεις.

Ο Χριστός είναι ο μόνος Παναγαθος και φροντίζει πάντοτε ακομα και αν υπαρχουν ασχημες και δυσάρεστες επιπτώσεις σε αρκετά όντα για την καλή κατάληξη των πλασμάτων Του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ο Χριστός είναι ο μόνος Παναγαθος και φροντίζει πάντοτε ακομα και αν υπαρχουν ασχημες και δυσάρεστες επιπτώσεις σε αρκετά όντα για την καλή κατάληξη των πλασμάτων Του.
ναικαλανταξ, καληνύχτα ασκοπ.



υγ.
το σκέφτεστε πως θα ειναι ο παράδεισος;
λύρες και αγγελικές φωνές να ψέλνουν ωσαννά στον Κύριο, 24/7
...
δηλαδή έλεος.
μια αιωνιότητα τραγούδια στον Κύριο.
ουτε τζουκμποξ να 'μασταν.

...
Ενώ στην Κόλαση.
Σίγουρα, μπορεί να καίει λίγο, αλλά σκεφτείτε πως ήταν η Αθήνα εκείνο το καλοκαίρι με 45άρια, για να δροσιστείτε.
Χώρια που
θα βρείτε εκεί
όλους τους ενδιαφέροντες ανθρώπους της Ιστορίας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top