• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τα πάντα για τους φακούς επαφής!

Sofia.K

Νεοφερμένος

Η Sofia.K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καταρχάς μην πελαγώνεις. Για αρχή πήγαινε σε οφθαλμίατρο να τσεκάρεις πόση έχεις και αν έχεις.:P
Μετά βλέποντας και κάνοντας. Δηλαδή αν έχεις 0.75 δε βρίσκω το λόγο να βάλεις φακούς. Φακούς βάζεις άμα είσαι γκαβός χωρίς γυαλιά δηλαδή από 2+ εγώ χρειάστηκα. (Και με τόσο έβαλα φακούς)
Αν ρε παιδί μου έχεις 1.50 ξερω΄γω πάρε ένα ζευγαράκι γυαλιά να το΄χεις για σχολείο για τηλεόραση και πίνακα. Επίσης,δεν υπάρχει περίπτωση να μη βρεις γυαλιά που να σου πάνε. Εδώ εγώ που ονειρεύομαι κάτι γαλάζια (κοκάλινα) γυαλιά και τα βρήκα.:P
Τσέκαρε όμως στην περίπτωση που έχεις 1.75 και πάνω αν έχεις τη δυνατότητα να βάλεις απευθείας φακούς.
Πρόσεξε κάτι όμως,οι φακοί σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστούν τα γυαλιά δηλ. ακόμα και αν ο οφθαλμίατρος δώσει το οκ για φακούς γυαλιά θα πάρεις καθώς και τους φακούς τους φοράς έως κάποιο χρονικό διάστημα (ωρών).Συν τοις άλλοις,εγώ μέσα στο σπίτι φοράω γυαλιά. Το μάτι πρέπει να ξεκουράζεται και ο φακός το κουράζει..
Δε νομίζω να επιτρέπεται να βάλεις φακούς μόνο εφ'όσον σταθεροποιηθεί η μυωπία σου (δεδομένου ότι είσαι 16 και έφηβη) καθώς εμένα μου είπε ότι να ετοιμαστώ να αυξηθεί η μυωπία μέχρι και 5 βαθμούς.:P

καταλαβαινω αυτο που λες πως κουραζεται το ματι.για το σπιτι δεν εχω προβλημα για γυαλια..απλα ξες για λογους αισθητικης εξω θελω περισσοτερο φακους! οποτε η ηλικιακα ειμαι οκ για φακους και δε παιζει ρολο αν σταθεροποιηθει ή οχι! ααχ:clapup:σε ευχαριστω παααρα πολυ! δε ξες τι ανακουφιση... και δεν ξες επισης ποσο αγχωνομαι για τον οφθαλμιατρο.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
καταλαβαινω αυτο που λες πως κουραζεται το ματι.για το σπιτι δεν εχω προβλημα για γυαλια..απλα ξες για λογους αισθητικης εξω θελω περισσοτερο φακους! οποτε η ηλικιακα ειμαι οκ για φακους και δε παιζει ρολο αν σταθεροποιηθει ή οχι! ααχ:clapup:σε ευχαριστω παααρα πολυ! δε ξες τι ανακουφιση... και δεν ξες επισης ποσο αγχωνομαι για τον οφθαλμιατρο.!
Και΄γω για λόγους αισθητικής και πρακτικότητας τους έβαλα.;)
Ξέρεις τι είναι να θες να βγεις να μη φοράς γυαλιά και να μη βλέπεις;:P
Ηλικιακά είσαι οκ. Τώρα το μόνο που μένει είναι να τσεκάρεις αν όντως έχεις και πόσο και βλέποντας και κάνοντας.
Ό,τι θες ρωτάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
και αν δεν εχω μονο μυωπια αλλα και κατι ακομη παλι μπορω να βαλω φακους;;;
Αν έχεις μυωπία και αστιγματισμό μπορείς να βάλεις φακούς - αλλά κοστίζουν κάτι παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Αν έχεις μυωπία και αστιγματισμό μπορείς να βάλεις φακούς - αλλά κοστίζουν κάτι παραπάνω.
Συν τοις άλλοις οι φακοί αστυγματισμού υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να τους παραγγείλεις και επομένο είναι να χρειαστούν και μερικές μέρες για να έρθουν.
Φακούς μυωπίας συνήθως έχουν τα καταστήματα οπτικών και δε χρειάζεται πιθανή αναμονή μερικών ημερών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofia.K

Νεοφερμένος

Η Sofia.K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Συν τοις άλλοις οι φακοί αστυγματισμού υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να τους παραγγείλεις και επομένο είναι να χρειαστούν και μερικές μέρες για να έρθουν.
Φακούς μυωπίας συνήθως έχουν τα καταστήματα οπτικών και δε χρειάζεται πιθανή αναμονή μερικών ημερών.

Αν έχεις μυωπία και αστιγματισμό μπορείς να βάλεις φακούς - αλλά κοστίζουν κάτι παραπάνω.

οκ.ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες..γενικα ακουγα πολλα και φοβομουν να παω! αλλα τωρα θα κλεισω ενα αραντεβου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofia.K

Νεοφερμένος

Η Sofia.K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Και΄γω για λόγους αισθητικής και πρακτικότητας τους έβαλα.;)
Ξέρεις τι είναι να θες να βγεις να μη φοράς γυαλιά και να μη βλέπεις;:P
Ηλικιακά είσαι οκ. Τώρα το μόνο που μένει είναι να τσεκάρεις αν όντως έχεις και πόσο και βλέποντας και κάνοντας.
Ό,τι θες ρωτάς.


και πιστεψε με ξερω τι ειναι να θες να βγεις χωρις γυαλια(μονο στη σκεψη βεβαια..) γιατι εχει καποιο καιρο που δε βλεπω πολυ καλα μακρια και ολο το καθυστερω μονο και μονο γι'αυτο το λογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
οκ.ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες..γενικα ακουγα πολλα και φοβομουν να παω! αλλα τωρα θα κλεισω ενα αραντεβου!
Μα δεν είναι τόσο τρομερό πράγμα.
Αν έχεις τρύπες στα αυτιά,αυτές όταν τις έκανες ήταν περισσότερο επικίνδυνες.:P

και πιστεψε με ξερω τι ειναι να θες να βγεις χωρις γυαλια(μονο στη σκεψη βεβαια..) γιατι εχει καποιο καιρο που δε βλεπω πολυ καλα μακρια και ολο το καθυστερω μονο και μονο γι'αυτο το λογο.
Εσύ είσαι καλά.
Εγώ μερικές φορές τους έλεγα είμαι εκεί ελάτε να με μαζέψετε δε βλέπω.
:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penni_k

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Αν ληξουν οι μηνιαιοι φακοι επαφη και συνεχιζεις να τους φορας... παθαινεις κατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αν ληξουν οι μηνιαιοι φακοι επαφη και συνεχιζεις να τους φορας... παθαινεις κατι?
Αν τους φορέσεις λίγες μέρες αφού λήξουν δεν πειράζει απλά όχι πολλές, πάρε άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ερώτηση προς εσάς που φοράτε μηνιαίους: Κάθε πόσες μέρες παίρνετε άλλους φακούς;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ερώτηση προς εσάς που φοράτε μηνιαίους: Κάθε πόσες μέρες παίρνετε άλλους φακούς;:confused:
Εγώ 40 μέρες τους φοράω μετά παίρνω άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofia.K

Νεοφερμένος

Η Sofia.K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Μα δεν είναι τόσο τρομερό πράγμα.
Αν έχεις τρύπες στα αυτιά,αυτές όταν τις έκανες ήταν περισσότερο επικίνδυνες.:P

εχω τρυπες στα αυτια:P:P

Εσύ είσαι καλά.
Εγώ μερικές φορές τους έλεγα είμαι εκεί ελάτε να με μαζέψετε δε βλέπω.
:hehe:

αα! οχι και τοσο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εγώ 40 μέρες τους φοράω μετά παίρνω άλλους.
Μάλιστα.
αα! οχι και τοσο!
Ε,γι'αυτό στο λέω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Εγώ 40 μέρες τους φοράω μετά παίρνω άλλους.
μετα απο μηνα αρχιζουν κ μ πρηζονται τα ματια αν τους φορεσω..
ισως ειναι και η ιδεα μου αλλα δε το διακινδυνευω πλεον..στο μηνα τους αλλαζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εγώ 40 μέρες τους φοράω μετά παίρνω άλλους.
Οι μηνιαίοι συνήθως κρατάνε 30-35 μέρες, αν τους έχεις προσέξει (επιμελές καθάρισμα) μπορείς να φτάσεις και τις 40.

Εγώ φοράω ημερήσιους πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Οι μηνιαίοι συνήθως κρατάνε 30-35 μέρες, αν τους έχεις προσέξει (επιμελές καθάρισμα) μπορείς να φτάσεις και τις 40.
Εγώ φοράω ημερήσιους πάντως.
Πώς αντέχεις με τους ημερησίους;
Πόσο κοστίζει το ζευγάρι;
Εγώ παίρνω ετήσιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Γιατί να μην αντέχω; Ίσα-ίσα που είναι πιο άνετοι από τους μηνιαίους.

Οι δικοί μου είναι αστιγματικοί, κοστίζουν κάτι παραπάνω, αλλά τους παίρνω από Αγγλία και μου έρχονται περίπου 60 ευρώ το μήνα. Εδώ έχουν 80-90 € το μήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Γιατί να μην αντέχω; Ίσα-ίσα που είναι πιο άνετοι από τους μηνιαίους.
Οι δικοί μου είναι αστιγματικοί, κοστίζουν κάτι παραπάνω, αλλά τους παίρνω από Αγγλία και μου έρχονται περίπου 60 ευρώ το μήνα. Εδώ έχουν 80-90 € το μήνα.
Eννοώ,πόσα ζευγάρια παίρνεις;:P
Γιατί ένα ζευγάρι κάθε μέρα δεεεν.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το κάθε πακέτο έχει 30 ζευγάρια, αυτά μου φτάνουν για 2-3 μήνες καθότι δεν φοράω φακούς κάθε μέρα.

Μηνιαίους ή ετήσιους δεν μπορώ να φορέσω, έχω αλλεργία στα υγρά καθαρισμού... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Το κάθε πακέτο έχει 30 ζευγάρια, αυτά μου φτάνουν για 2-3 μήνες καθότι δεν φοράω φακούς κάθε μέρα.
Μηνιαίους ή ετήσιους δεν μπορώ να φορέσω, έχω αλλεργία στα υγρά καθαρισμού... :(
Mάλιστα..
Και΄γω με το να έχω τις εξετάσεις τώρα μόνο όταν έχω μάθημα πάω καμιά βόλτα ή γράφω θα τους φορέσω.
Εγώ μέχρι να καταλήξω σε υγρό είπα το Δεσπότη Παναγιώτη.:P
Αυτό που μου είχε προτείνει ο οφθαλμίατρος αποδείχτηκε αίσχος.
Ο ίδιος επέμενε σε αυτό..Είχα ακούσει καλές κριτικές για ένα άλλο υγρό. Ρώτησα την οπτικό και λέγοντάς της για τα μάτια μου της είπα ότι έχω ιδιαίτερα ευαίσθητα μάτια και μου πρότεινε ένα άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 18 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top