• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τα πάντα για τους φακούς επαφής!

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Έχω δοκιμάσει άπειρα υγρά <τα τελευταία 20 χρόνια> :redface:

Τίποτα δεν ταιριάζει στα μάτια μου!

Κάποια στιγμή βρήκα ένα φυτικό ιταλικής προέλευσης που ήταν κάπως καλύτερο, αλλά και πάλι δεν συνέφεραν οι μηνιαίοι, γιατί τους φορούσα το πολύ 15-20 μέρες με αρκετή ταλαιπωρία και μετά τους πετούσα.

Εσύ ποιο υγρό χρησιμοποιείς τώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Έχω δοκιμάσει άπειρα υγρά <τα τελευταία 20 χρόνια> :redface:
Τίποτα δεν ταιριάζει στα μάτια μου!
Κάποια στιγμή βρήκα ένα φυτικό ιταλικής προέλευσης που ήταν κάπως καλύτερο, αλλά και πάλι δεν συνέφεραν οι μηνιαίοι, γιατί τους φορούσα το πολύ 15-20 μέρες με αρκετή ταλαιπωρία και μετά τους πετούσα.
Εσύ ποιο υγρό χρησιμοποιείς τώρα;
Aλήθεια;:eek:
Το Bio True της Bausch&Lomb χρησιμοποιώ.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
To Bio True δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά ό,τι άλλο έχω δοκιμάσει ήταν αποτυχία. Ευτυχώς που κυκλοφόρησαν ημερήσιοι αστιγματικοί και σώθηκα. Είναι και πολύ βολικοί γιατί δεν χρειάζεται να κουβαλάς υγρά, κουτάκια κλπ.

Αλήθεια, πόσο πάνε οι ετήσιοι που φοράς; Είναι τορρικοί ή απλοί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
To Bio True δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά ό,τι άλλο έχω δοκιμάσει ήταν αποτυχία. Ευτυχώς που κυκλοφόρησαν ημερήσιοι αστιγματικοί και σώθηκα. Είναι και πολύ βολικοί γιατί δεν χρειάζεται να κουβαλάς υγρά, κουτάκια κλπ.
Αλήθεια, πόσο πάνε οι ετήσιοι που φοράς; Είναι τορρικοί ή απλοί;
To Bio True σε σύγκριση με τα υπόλοιπα είναι σχετικά καινούριο.:D
Εγώ πάντως στο μέλλον,σκέφτομαι να δοκιμάσω μηνιαίους.
Οι δικοί μου (μυωπίας είναι) πάει 60 ευρώ ο φακός απλώς ο κατασκευαστής έκανε έκπτωση στον οθφαλμίατρο και τους πήρα 60 ευρώ και τους δύο αντί για 120.
Τορρικοί τι είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τορρικοί είναι οι μυωπικοί που έχουν και αστιγματισμό. Είναι πιο ακριβοί από τους απλούς μυωπικούς και μέχρι πρόσφατα δεν έβγαιναν ως ημερήσιοι, μόνο μηνιαίοι ή ετήσιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Τορρικοί είναι οι μυωπικοί που έχουν και αστιγματισμό. Είναι πιο ακριβοί από τους απλούς μυωπικούς και μέχρι πρόσφατα δεν έβγαιναν ως ημερήσιοι, μόνο μηνιαίοι ή ετήσιοι.
Δεδομένου ότι δεν έχω αστιγματισμό,φοράω απλούς ετησίους.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Εγώ φοράω μηνιαίους και υγρό καθαρισμού χρησιμοποιώ το Opti-Free Replenish της Alcon..με έχουν καταβολέψει πάντως οι φακοί.:P Εσείς τι μάρκα φακών χρησιμοποιείτε;;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εγώ φοράω Acuvue for Astigmatism.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Oι δικοί μου είναι Hoyalux.
Για υγρό είπα πιο πριν ποιο χρησιμοποιώ.
Vivian:Και΄γω το Opti free Replenish χρησιμοποιούσα και μου΄χε κάνει τη ζωή πατίνι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Oι δικοί μου είναι Hoyalux.
Για υγρό είπα πιο πριν ποιο χρησιμοποιώ.
Vivian:Και΄γω το Opti free Replenish χρησιμοποιούσα και μου΄χε κάνει τη ζωή πατίνι.:P

Ωχ..να ανησυχώ;:worry:Αν και δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής(και μακάρι να μην έχω :P)στον 1.5 χρόνο που φοράω φακούς :hmm: Εμένα είναι clear 55A:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
To Bio True σε σύγκριση με τα υπόλοιπα είναι σχετικά καινούριο.:D
Εγώ πάντως στο μέλλον,σκέφτομαι να δοκιμάσω μηνιαίους.
Οι δικοί μου (μυωπίας είναι) πάει 60 ευρώ ο φακός απλώς ο κατασκευαστής έκανε έκπτωση στον οθφαλμίατρο και τους πήρα 60 ευρώ και τους δύο αντί για 120.
Τορρικοί τι είναι;

Άσχετα αν θεωρώ έγκλημα το ότι σου έδωσε πρώτη φορά σε τέτοια ηλικία ετήσιους φακούς... :P Τι μάρκα είναι;

Και εγώ το BioTrue χρησιμοποιώ, θεωρώ είναι το καλύτερο από όλα όσα έχω χρησιμοποιήσει. Είναι το πιο ήπιο για ευαίσθητα μάτια. Από πλευράς τώρα πρωτεϊνικής εναπόθεσης, δεν μπορώ να πω ότι καθαρίζει τους φακούς άψογα, αφού χρησιμοποιώ μηνιαίους και τώρα που έχω αλλεργίες ημερήσιους.

Nina-nana έχεις αλλεργία στο υγρό φακών και όχι στο υγρό που περιέχεται μέσα στον ημερήσιο φακό; Τώρα χρησιμοποιώ τους softlens της bausch and lomb και αν δεν πλύνω με ορό το φακό πριν τον βάλω το μάτι κοκκινίζει αμέσως. Μήπως η εταιρία δίνει υγρό δικό της που να μην σε πειράζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
και εγω το bio true :P

να ρωτησω κάτι αλλο..θελω μια φορα να δοκιμασω φακους διαφορετικου χρωματος απο των ματιων μου,αν πχ παρω μηνιαιους με χρωμα + μυωπια λογικα θα ειναι πιο ακριβοι απο αυτους π φοραω τωρα? (12 ευρω το μηνα δινω )

υγ.αν παω σε οπτικα κ ζητησω να βαλω φακο με αλλο χρωμα θα με χρεωσει; :P γτ εχω ακουσει οτι μερικοι πανε κ δοκιμαζουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ωχ..να ανησυχώ;:worry:Αν και δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής(και μακάρι να μην έχω :P)στον 1.5 χρόνο που φοράω φακούς :hmm: Εμένα είναι clear 55A:)
Δεν ξέρω.:P
Από πλευρά πρωτεϊνικής (αυτό τέλος πάντων :P) το Opti free καθαρίζει καλά όμως εμένα με΄τσουζαν τα μάτια μου.
Επίσης,σε λίγο καιρό θα αποσύρουν το Opti free και θα παρουσιάσουν ένα άλλο.
Η οπτικός μου το είπε.

Άσχετα αν θεωρώ έγκλημα το ότι σου έδωσε πρώτη φορά σε τέτοια ηλικία ετήσιους φακούς... :P Τι μάρκα είναι;
Και εγώ το BioTrue χρησιμοποιώ, θεωρώ είναι το καλύτερο από όλα όσα έχω χρησιμοποιήσει. Είναι το πιο ήπιο για ευαίσθητα μάτια. Από πλευράς τώρα πρωτεϊνικής εναπόθεσης, δεν μπορώ να πω ότι καθαρίζει τους φακούς άψογα, αφού χρησιμοποιώ μηνιαίους και τώρα που έχω αλλεργίες ημερήσιους.
Nina-nana έχεις αλλεργία στο υγρό φακών και όχι στο υγρό που περιέχεται μέσα στον ημερήσιο φακό; Τώρα χρησιμοποιώ τους softlens της bausch and lomb και αν δεν πλύνω με ορό το φακό πριν τον βάλω το μάτι κοκκινίζει αμέσως. Μήπως η εταιρία δίνει υγρό δικό της που να μην σε πειράζει;
Ήμουν σίγουρη ότι θα το΄λεγες. :hehe Και΄γω ξαφνιάστηκα με τους ετήσιους.
Hoyalux είναι.
Ρε΄συ Δαλιδά,μιας και το΄χεις ψάξει οι πρωτεϊνικές αναποθέσεις τι είναι;:P
Επίσης αυτό το ότι μόλις βγάζεις το φακό από τη θήκη και πας να τον βάλεις στο μάτι τελικά τι κάνεις;
Βάζεις ορό ή όπως είναι από τη θήκη το βάζεις στο μάτι ή μόλις τον πάρεις από τη θήκη του ρίχνεις υγρό καθαρισμού;
700 εναλλακτικές.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Ήμουν σίγουρη ότι θα το΄λεγες. :hehe Και΄γω ξαφνιάστηκα με τους ετήσιους.
Hoyalux είναι.
Ρε΄συ Δαλιδά,μιας και το΄χεις ψάξει οι πρωτεϊνικές αναποθέσεις τι είναι;:P
Επίσης αυτό το ότι μόλις βγάζεις το φακό από τη θήκη και πας να τον βάλεις στο μάτι τελικά τι κάνεις;
Βάζεις ορό ή όπως είναι από τη θήκη το βάζεις στο μάτι ή μόλις τον πάρεις από τη θήκη του ρίχνεις υγρό καθαρισμού;
700 εναλλακτικές.:P

Το μάτι παράγει πρωτεϊνες οι οποίες "κάθονται" στο φακό. Αυτές τις πρωτεϊνες μαζί με τις διάφορες βρωμίτσες που κάθονται στο φακό τις καθαρίζουμε τρίβοντας το φακό με το δαχτυλάκι και το υγρό φακών. Άλλα υγρά καθαρίζουν καλά άλλα όχι τόσο καλά. Επίσης κάθε μάτι έχει διαφορετικό ρυθμό παραγωγής πρωτεϊνών, άλλα περισσότερο άλλα λιγότερο.

Τώρα, προσωπικά, όταν παίρνω τον καθαρό φακό τον κλειστό στο κουτί και τον βάζω απευθείας στο μάτι, με τσούζει αφόρητα και τα μάτια μου κοκκινίζουν. Έτσι, έχω δίπλα το μπουκάλι με τον φυσιολογικό ορό, ρίχνω λίγο πάνω στο φακό, τον τρίβω απαλά για 1-2 δευτερόλεπτα και μετά τον βάζω στο μάτι μου.

Είναι προφανές ότι θα διαφωνούσα με τους ετήσιους φακούς :P Απλά έχε το νου σου να τον πας για βιολογικό καθαρισμό στους 6 μήνες. Κρίμα είναι.

και εγω το bio true :P

να ρωτησω κάτι αλλο..θελω μια φορα να δοκιμασω φακους διαφορετικου χρωματος απο των ματιων μου,αν πχ παρω μηνιαιους με χρωμα + μυωπια λογικα θα ειναι πιο ακριβοι απο αυτους π φοραω τωρα? (12 ευρω το μηνα δινω )

υγ.αν παω σε οπτικα κ ζητησω να βαλω φακο με αλλο χρωμα θα με χρεωσει; :P γτ εχω ακουσει οτι μερικοι πανε κ δοκιμαζουν..
Πάνε πιο ακριβά. Είναι ανάλογα τη μάρκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Το μάτι παράγει πρωτεϊνες οι οποίες "κάθονται" στο φακό. Αυτές τις πρωτεϊνες μαζί με τις διάφορες βρωμίτσες που κάθονται στο φακό τις καθαρίζουμε τρίβοντας το φακό με το δαχτυλάκι και το υγρό φακών. Άλλα υγρά καθαρίζουν καλά άλλα όχι τόσο καλά. Επίσης κάθε μάτι έχει διαφορετικό ρυθμό παραγωγής πρωτεϊνών, άλλα περισσότερο άλλα λιγότερο.

Τώρα, προσωπικά, όταν παίρνω τον καθαρό φακό τον κλειστό στο κουτί και τον βάζω απευθείας στο μάτι, με τσούζει αφόρητα και τα μάτια μου κοκκινίζουν. Έτσι, έχω δίπλα το μπουκάλι με τον φυσιολογικό ορό, ρίχνω λίγο πάνω στο φακό, τον τρίβω απαλά για 1-2 δευτερόλεπτα και μετά τον βάζω στο μάτι μου.

Είναι προφανές ότι θα διαφωνούσα με τους ετήσιους φακούς :P Απλά έχε το νου σου να τον πας για βιολογικό καθαρισμό στους 6 μήνες. Κρίμα είναι.
Πάνε πιο ακριβά. Είναι ανάλογα τη μάρκα.
Βιολογικό;:confused:
Τι είναι αυτό;:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Bausch & Lomb ειμαι πολυ ευχαριστημενος, μου βγαινει <€10 το μηνα και ειναι αψογοι, κανενα προβλημα μεχρι στιγμης.

Βεβαια προσωρινη λυση οι φακοι γιατι σκοπευω να κανω εγχειρηση στο μελλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εγώ καταβολεύτηκα με τους φακούς.
Μέχρι να τους βαρεθώ και αυτούς.
Μετά και εφόσον μου σταθεροποιηθεί η μυωπία μου πιθανόν να καταφύγω στην οριστική λύση της επέμβασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Εγώ καταβολεύτηκα με τους φακούς.
Μέχρι να τους βαρεθώ και αυτούς.
Μετά και εφόσον μου σταθεροποιηθεί η μυωπία μου πιθανόν να καταφύγω στην οριστική λύση της επέμβασης.

γενικα,λιγο μικρη εισαι για φακους:P εμενα η οφθαλμιατρος μου ειχε πει μετα τα 17..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Nina-nana έχεις αλλεργία στο υγρό φακών και όχι στο υγρό που περιέχεται μέσα στον ημερήσιο φακό;
Έχω αλλεργία στο υγρό καθαρισμού, φαντάζομαι σε κάποιο από τα συστατικά του. Τους ημερήσιους τους φοράω απευθείας από το κουτάκι τους χωρίς πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Έχω αλλεργία στο υγρό καθαρισμού, φαντάζομαι σε κάποιο από τα συστατικά του. Τους ημερήσιους τους φοράω απευθείας από το κουτάκι τους χωρίς πρόβλημα.

Ναι, απλά και μέσα στο κουτάκι των φακών, υγρό φακών έχει. Απλά είναι της εταιρείας και μπαίνει ενώ τους συσκευάζουν. Ψάξε μήπως κυκλοφορεί το υγρό αυτό στο εμπόριο


Βιολογικό;:confused:
Τι είναι αυτό;:eek:

Οι ετήσιοι φακοί ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να καθαρίζονται βιολογικά κάθε 6μηνο.
Ας πούμε ότι είναι ένας βαθύς καθαρισμός, γιατί οι φακοί αυτοί μαζεύουν πολλά πάνω όταν τους χρησιμοποιείς για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Πχ οι μηνιαίοι δεν χρειάζονται γιατί σε ένα μήνα πόσο να μαζέψει, όταν όμως τους φοράς έναν και ενάμιση χρόνο (υπάρχουν φακοί και για 2 χρόνια) τότε φαντάσου τι γίνεται πάνω στο φακό.
Όταν φορούσα ετήσιους τους πήγαινα πάντα στον οπτικό και έκανε τον βιολογικό καθαρισμό. Αλλά γύρισα στους μηνιαίους γιατί πολύ απλά δεν αξίζουν οι ετήσιοι. Δεσμεύεσαι για 1 χρόνο (αν πχ τον χάσεις τότε πάνε τα λεφτά σου χαμένα), έχεις μεγαλύτερο κίνδυνο μόλυνσης (τους φορούσα 1μισι χρόνο και είχα πάθει 2 βαριές μολύνσεις παρόλο που ήμουν υπερβολικά προσεκτική).

Πραγματικά απορώ γιατί ο οφθαλμίατρος σου έδωσε ετήσιους, ενώ είναι πρώτη φορά που φοράς φακούς επαφής. Και επίσης απορώ πως δεν σου εξήγησε πως λειτουργούν οι φακοί.

Μην το αμελήσεις πάντως. Για τα μάτια σου πρόκειται.
Εγώ άλλαξα 4 οφθαλμιάτρους μέχρι να βρω τον σωστό.

Σου έχει πει κάθε πόσο πρέπει να αλλάζεις τα υγρά στη θήκη αν δεν τους χρησιμοποιείς πχ για μια βδομάδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 18 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top