Σύνδρομο Asperger - Syndrome of Wrong Planet

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Δεν είπα ότι βγάλατε μόνοι σας πόρισμα αλλά αφού δεν είναι σίγουρο και είναι απλά μια υπόθεση δεν είναι ανάγκη να αναφέρεται καν.Επειδή έτυχε να έχουν κάποια πανέξυπνα άτομα αυτό το σύνδρομο δεν συνεπάγεται ότι όποιος πάσχει απ'αυτό είναι και πανέξυπνος αλλά ούτε ότι υστερεί νοητικά από τον "φυσιολογικό" άνθρωπο.Επειδή "βρεθηκε" σχετικά πρόσφατα αυτό το σύνδρομο δεν μπορούμε να γνωρίζουμε και να κατανοήσουμε πλήρως τι συμβαίνει.Όντως οι πάσχοντες έχουν κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά αλλά δεν μπορούμε να τους θεωρήσουμε (όλους) διάνοιες.

Με την ίδια λογική δεν θα έπρεπε να αναφερθεί πουθενά και ποτέ καμία σχετική υπόθεση (όπως πχ το γενετικό υπόβαθρο που πιστεύουν πως υπάρχει).Αλλά σε όποιο βιβλίο και αν διαβάσεις θα βρεις μέσα κάθε πιθανή ( ισχύουσα ή μη ) πεποίθηση- άποψη των επιστημόνων! Συνεπώς ΠΡΕΠΕΙ να αναφέρουμε οτιδήποτε πιστεύεται από την επιστημονική κοινότητα.
Επίσης δεν είπαμε ότι όλοι είναι πανέξυπνοι, αλλά ότι έχουν ή ΜΕΣΗ ή ανώτερη νοημοσύνη.:)
Φυσικά όμως όπως λες δεν μπορούμε να κατανοούμε ακριβώς τι συμβαίνει!:)

Δεν ειναι συμμαθητες. Ο ενας ειναι 40+ χρονων και ο αλλος ειναι ο γιος του 7 (; ) χρονων. :P

Τιποτα. Δεν μου χουν κανει καμια ιδιαιτερη εντυπωση. Aπλα δεν μου ειναι ιδιαιτερα συμπαθεις.

Αυτό δυστυχώς είναι το πρόβλημα.:( Ότι επειδή δεν τα καταφέρνουν στον τομέα της επικοινωνίας ,χωρίς να το θέλουν γίνονται ασυμπαθείς. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

spitogata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Επειδή διάβασα πολλέεες απαντήσεις,και δεν ξέρω σε ποιο να κάνω παράθεση,γράφω μια γενική απάντηση(όχι τίποτα άλλο,μην παρεξηγηθούμε κιόλας :P )
Δεν έχω ασχοληθεί επιστημονικά με το θέμα,οπότε παίρνω σαν κεντρικό άξονα τον ξάδερφό μου,ένα παράδειγμα από την καθημερινότητά μου.
Κάθε άλλο παρά χαζός είναι!(δεν θυμάμαι να το διάβασα εδώ αυτό,απλά είναι η γενικότερη άποψη που επικρατεί).Λύνει προβλήματα στα μαθηματικά,κάνει διαιρέσεις και πολλαπλασιασμούς με το μυαλό του,που οι ''φυσιολογικοί'' συνομήλικοί του δεν μπορούν..φυσικά πάντα υπό την εποπτεία της μητέρας του.Βέβαια,στα πιο απλά πράγματα μπορεί να κολλήσει,να τον ρωτήσεις ας πούμε:<<πόσο κάνει 2+2;>> και να χρησιμοποιήσει να δάχτυλά του.

Αυτό όσον αφορά τον δείκτη νοημοσύνης που αναφέρθηκε παραπάνω.
Τώρα,όσον αφορά την εκδήλωση των συναισθημάτων του,μπορεί να έρθει να σε αγκαλιάσει,να σε φιλήσει,να σου χαιδέψει το πρόσωπο(αυτό έγινε με την πάροδο των χρόνων)αλλά υπάρχουν και στιγμές που θέλει να κάθεται μόνος του για λίγο(<<θέλω να σκεφτώ>>,λέει).Αν τύχει και με δει ας πούμε στενοχωρημένη ή κουρασμένη θα έρθει και θα μου πει<<τι έχεις Μαίρη;είσαι καλά;σου έκανε κανείς κάτι;>>Σε καμία περίπτωση δεν είναι επιθετικός ή τελείως ακοινώνητος!

Ξέρει ότι έχει ''κάτι'',αλλά δεν μπορεί να το προσδιορίσει...λέει στην θεία μου:<<μαμά,ξέρω ότι έχω κάτι και δεν είμαι σαν τα άλλα παιδάκια,αλλά δεν ξέρω ακριβώς τι..>>
:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Επειδή διάβασα πολλέεες απαντήσεις,και δεν ξέρω σε ποιο να κάνω παράθεση,γράφω μια γενική απάντηση(όχι τίποτα άλλο,μην παρεξηγηθούμε κιόλας :P )
Δεν έχω ασχοληθεί επιστημονικά με το θέμα,οπότε παίρνω σαν κεντρικό άξονα τον ξάδερφό μου,ένα παράδειγμα από την καθημερινότητά μου.
Κάθε άλλο παρά χαζός είναι!(δεν θυμάμαι να το διάβασα εδώ αυτό,απλά είναι η γενικότερη άποψη που επικρατεί).Λύνει προβλήματα στα μαθηματικά,κάνει διαιρέσεις και πολλαπλασιασμούς με το μυαλό του,που οι ''φυσιολογικοί'' συνομήλικοί του δεν μπορούν..φυσικά πάντα υπό την εποπτεία της μητέρας του.Βέβαια,στα πιο απλά πράγματα μπορεί να κολλήσει,να τον ρωτήσεις ας πούμε:<<πόσο κάνει 2+2;>> και να χρησιμοποιήσει να δάχτυλά του.

Αυτό όσον αφορά τον δείκτη νοημοσύνης που αναφέρθηκε παραπάνω.
Τώρα,όσον αφορά την εκδήλωση των συναισθημάτων του,μπορεί να έρθει να σε αγκαλιάσει,να σε φιλήσει,να σου χαιδέψει το πρόσωπο(αυτό έγινε με την πάροδο των χρόνων)αλλά υπάρχουν και στιγμές που θέλει να κάθεται μόνος του για λίγο(<<θέλω να σκεφτώ>>,λέει).Αν τύχει και με δει ας πούμε στενοχωρημένη ή κουρασμένη θα έρθει και θα μου πει<<τι έχεις Μαίρη;είσαι καλά;σου έκανε κανείς κάτι;>>Σε καμία περίπτωση δεν είναι επιθετικός ή τελείως ακοινώνητος!

Ξέρει ότι έχει ''κάτι'',αλλά δεν μπορεί να το προσδιορίσει...λέει στην θεία μου:<<μαμά,ξέρω ότι έχω κάτι και δεν είμαι σαν τα άλλα παιδάκια,αλλά δεν ξέρω ακριβώς τι..>>
:

Τα λες πολύ σωστά spitogata! :) Ευχαριστώ επίσης που ασχολήθηκες με το topic! :) Είμαι σίγουρη πως ο ξάδερφος σου είναι ένας υπέροχος άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spitogata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Τα λες πολύ σωστά spitogata! :) Ευχαριστώ επίσης που ασχολήθηκες με το topic! :) Είμαι σίγουρη πως ο ξάδερφος σου είναι ένας υπέροχος άνθρωπος.

Έκανες πολύ καλά που άνοιξες αυτό το θέμα!ΜΗΠΩΣ και ενημερωθούν μερικοί αυστραλοπίθηκοι,αλλά από ότι βλέπω και από εδώ,πάντα και παντού υπάρχουν τέτοιοι.. :fool: :wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Νίνα γιατί είσαι τόσο επιθετική μαζί μας;;; Διαφωνείς ότι οι Asperger έχουν είτε ΜΕΣΗ είτε ΑΝΩΤΕΡΗ νουμοσύνη;; Τι να σου πω, αν επιμένεις τόσο.
Δεν είμαι καθόλου επιθετική μαζί σου. Απλά αναρωτιέμαι ΕΣΥ πόσα καταλαβαίνεις από αυτά που γράφω. Έχω ήδη πει 2 φορές ότι τα άτομα με Asperger έχουν είτε φυσιολογική είτε υψηλή νοημοσύνη κι εσύ πάλι με ρωτάς αν διαφωνώ. Η απάντηση είναι όχι, δεν διαφωνώ με αυτά που λέω. Τα λέω και τα εννοώ.

Αυτό με το οποίο διαφωνώ (και μαζί όλοι οι ειδικοί) είναι ότι τα άτομα με Asperger είναι αποκλειστικά άτομα με υψηλή νοημοσύνη, όπως είπε κάποιος άλλος σε προηγούμενο ποστ.

Καλά κάνετε να θέλετε να ενημερώσετε, αλλά η αρλουμπολογία δεν είναι ενημέρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Δεν είμαι καθόλου επιθετική μαζί σου. Απλά αναρωτιέμαι ΕΣΥ πόσα καταλαβαίνεις από αυτά που γράφω. Έχω ήδη πει 2 φορές ότι τα άτομα με Asperger έχουν είτε φυσιολογική είτε υψηλή νοημοσύνη κι εσύ πάλι με ρωτάς αν διαφωνώ. Η απάντηση είναι όχι, δεν διαφωνώ με αυτά που λέω. Τα λέω και τα εννοώ.

Αυτό με το οποίο διαφωνώ (και μαζί όλοι οι ειδικοί) είναι ότι τα άτομα με Asperger είναι αποκλειστικά άτομα με υψηλή νοημοσύνη, όπως είπε κάποιος άλλος σε προηγούμενο ποστ.

Καλά κάνετε να θέλετε να ενημερώσετε, αλλά η αρλουμπολογία δεν είναι ενημέρωση.

Ίσως να μην κατανοώ όσα διαβάζω γιατί με δυσκολεύει λίγο η επικοινωνία... Κάθε μορφής:(
αλλά εφόσον ξέρεις πράγματα, ή και έχεις εμπειρία πάνω στο θέμα θα ήθελες να μας πληροφορήσεις για να μάθουμε περισσότερα;; Μπορεί να μην γνωρίζω κάτι που εσύ ξέρεις και να με βοηθήσει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Ναι...:D Έχω υπερένταση! Σκέφτομαι τόσα πολλά πράγματα, που θα σκάσει το κεφάλι μου:P


Και μια που σε πετυχα
Τα παιδια με το εν λογω συνδρομο ειναι υπερκινητικα ?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Και μια που σε πετυχα
Τα παιδια με το εν λογω συνδρομο ειναι υπερκινητικα ?


Υπάρχουν αναπτυξιακές διαταραχές που μπορεί να έχουν σχέση με το σύνδρομο Asperger. Σύμφωνα με τον Attwood : "Η Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής - Υπερκινητικότητα ,ή η Διαταραχή Λόγου, ή Διαταραχή Κινητικότητας , ή η Διαταραχή της Διάθεσης, ή η Διαταραχή Διατροφής ή και μαθησιακών δεξιοτήτων μπορεί να αποτελέσει την αφετηρία της επίσημης διαδικασίας αξιολόγησης που οδηγεί , τελικά, στη διάγνωση Asperger. " Σελ 35-39 του βιβλίου του Σύνδρομο Asperger: ένας πλήρης Οδηγός

Χαίρομαι που ασχολείσαι τόσο πολύ "Κάποιε φίλε μου"! :) Χαίρομαι πραγματικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Υπάρχουν αναπτυξιακές διαταραχές που μπορεί να έχουν σχέση με το σύνδρομο Asperger. Σύμφωνα με τον Attwood : "Η Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής - Υπερκινητικότητα ,ή η Διαταραχή Λόγου, ή Διαταραχή Κινητικότητας , ή η Διαταραχή της Διάθεσης, ή η Διαταραχή Διατροφής ή και μαθησιακών δεξιοτήτων μπορεί να αποτελέσει την αφετηρία της επίσημης διαδικασίας αξιολόγησης που οδηγεί , τελικά, στη διάγνωση Asperger. " Σελ 35-39 του βιβλίου του Σύνδρομο Asperger: ένας πλήρης Οδηγός
Εσυ ξες πραγματικα παρα πολλα πραματα:thumbup:


Τελικα μπορει να ξερω ενα παιδι που εχει το συνδρομο.
Ειναι υπερκινητικο και εχει καποια συμπτωματα που ποσταρες αρχικα.
Υπαρχουν βαθμιδες ?
Δηλαδη καποιος ειναι περισσοτερο και ο αλλος λιγοτερο ?


Χαίρομαι που ασχολείσαι τόσο πολύ "Κάποιε φίλε μου"! :) Χαίρομαι πραγματικά!
Ειναι ωραιο να ασχολεισαι...και θα ελεγα ειναι και χρεος μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Εσυ ξες πραγματικα παρα πολλα πραματα:thumbup:


Τελικα μπορει να ξερω ενα παιδι που εχει το συνδρομο.
Ειναι υπερκινητικο και εχει καποια συμπτωματα που ποσταρες αρχικα.
Υπαρχουν βαθμιδες ?
Δηλαδη καποιος ειναι περισσοτερο και ο αλλος λιγοτερο ?

Όσο ζεις μαθαίνεις...:P
Περισσότερο Asperger ή λιγότερο δεν γίνεται. Απλά το κάθε παιδί - και αργότερα ενήλικας- είναι διαφορετικό. Δεν είναι ανάγκη να εμφανίζει όλα τα συμπτώματα για να διαγνωσθεί ως Asperger. Άλλοι εμφανίζουν λιγότερα και άλλοι περισσότερα καλύπτοντας έτσι ποιο 'μεγάλη επιφάνεια ας το πω' των συμπτωμάτων. Και φυσικά αυτά δεν είναι μόνο όσα ανέφερα στο πρώτο post. Είναι όμως τα κυριότερα. Σαν περίληψη ας πούμε! Τώρα κάποιος μπορεί να έχει 2-3 αλλά να είναι σημαντικά και δυσλειτουργικά για τη ζωή του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
αλλά εφόσον ξέρεις πράγματα, ή και έχεις εμπειρία πάνω στο θέμα θα ήθελες να μας πληροφορήσεις για να μάθουμε περισσότερα;; Μπορεί να μην γνωρίζω κάτι που εσύ ξέρεις και να με βοηθήσει. :)
Τι να πω περισσότερο; Ένα πράγμα επεσήμανα που είναι απλό και σημαντικό και έχουμε κοντέψει να φέρουμε την καταστροφή. Δηλαδή πού να έλεγα και τίποτα περίεργο, ε?

Στις περιπτώσεις αυτές είναι καλύτερα να πηγαίνεις με τα νερά των πολλών... ναι τα άτομα με Aspreger έχουν όλα υψηλή νοημοσύνη... ναι έχουν εξαιρετικές ικανότητες... ναι όλα τα σπουδαία ονόματα του παρελθόντος μάλλον είχαν Aspreger... ναι όλα είναι καλά παιδιά, ευγενικά και χαριτώμενα... ναι ο γάιδαρος πετάει.

Και μετά σου βάζουν και 15 λάικ άμα λάχει και λένε τι καλά που τα είπες :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Τι να πω περισσότερο; Ένα πράγμα επεσήμανα που είναι απλό και σημαντικό και έχουμε κοντέψει να φέρουμε την καταστροφή. Δηλαδή πού να έλεγα και τίποτα περίεργο, ε?

Στις περιπτώσεις αυτές είναι καλύτερα να πηγαίνεις με τα νερά των πολλών... ναι τα άτομα με Aspreger έχουν όλα υψηλή νοημοσύνη... ναι έχουν εξαιρετικές ικανότητες... ναι όλα τα σπουδαία ονόματα του παρελθόντος μάλλον είχαν Aspreger... ναι όλα είναι καλά παιδιά, ευγενικά και χαριτώμενα... ναι ο γάιδαρος πετάει.

Και μετά σου βάζουν και 15 λάικ άμα λάχει και λένε τι καλά που τα είπες :clapup:

Μα δεν έγινε κάτι, απλά μια παρεξήγηση. Λύθηκε και πάμε παρακάτω. Άλλωστε συζήτηση και διάλογος χωρίς ίχνος διαφωνίας δεν υφίσταται!:) Και επιμένω, εγώ μιλάω σοβαρά, θέλω να με ενημερώσεις για κάτι που δε ξέρω. Εσύ πάλι γιατί συνεχίζεις την " αγέρωχη " στάση σου; Αισθάνομαι ( ίσως και λανθασμένα δε ξέρω ) πως υποτιμάς την προσπάθεια που κάνουμε στο φόρουμ. " Μια ο ιπτάμενος γάιδαρος, μια τα λάικ..." Δε θα ήθελες να μας βοηθήσεις να μάθουμε περισσότερα ; :worry: Προφανώς και έχεις προσωπική εμπειρία επί του θέματος, και σου ζητάω να συμμετέχεις στην προσπάθεια που κάνουμε.
Υ.Γ: Εκτός και αν δε ξέρεις κάτι άλλο ή βαριέσαι να ασχοληθείς:( Χωρίς παρεξήγηση πάντα, έτσι;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefan87

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stefan87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Μπορειτε να δειτε και αυτα τα βιντεο ,ενας Ελληνας με asperger μιλα:
1)https://youtu.be/6v8smJDJfO4
2)https://youtu.be/BEybWPG8b8Q
3)https://youtu.be/bTQuuo9i8cc
και αυτο δειχνει πως νιωθουν τα ασπεργκερ οταν παρακολουθουν μια ταινια:
https://youtu.be/7M7dPfjfLq4
Συχνά, άτομα με σύνδρομο Asperger έχουν πολλές από τις παρακάτω συμπεριφορές:
Λεξιλόγιο

  • Καθαρή ομιλία πριν από την ηλικία των τεσσάρων ετών· η γραμματική και το λεξιλόγιό είναι συνήθως πολύ καλά
  • Μερικές φορές η ομιλία είναι επιτηδευμένη και επαναληπτική
  • Η φωνή τείνει να είναι επίπεδη και δίχως συναίσθημα
  • Η συζήτηση περιστρέφεται γύρω από τον εαυτό τους
Γνωστική λειτουργία

  • Εμμονή με περίπλοκα θέματα, όπως σχέδια, τον καιρό, μουσική, ιστορία, κ.τ.λ.
  • Συνήθως περιγράφονται ως εκκεντρικοί
  • Το I.Q. (δείκτης νοημοσύνης) τους συνήθως καλύπτει όλα τα επίπεδα, αλλά πολλά από αυτά τα άτομα είναι πάνω από το κανονικό επίπεδο στις λεκτικές ικανότητες και κάτω από το κανονικό επίπεδο στις πρακτικές ικανότητες.
  • Πολλά από αυτά τα άτομα έχουν δυσλεξία, προβλήματα γραφής και δυσκολία με τα μαθηματικά
  • Έλλειψη κοινής λογικής
  • Συγκεκριμένη σκέψη (αντίθετα με αφηρημένη σκέψη)
Συμπεριφορά

  • οι κινήσεις είναι συνήθως αδέξιες και άχαρες
  • περίεργες μορφές αυτό-διεγερτικής συμπεριφοράς
  • τα αισθητηριακά προβλήματα δεν μοιάζουν να είναι τόσο έντονα όσο σε άλλες μορφές αυτισμού
  • έχουν κοινωνική αντίληψη, αλλά εκδηλώνουν ακατάλληλη παλινδρομική αλληλεπίδραση
Οι ερευνητές πιστεύουν, ότι το σύνδρομο Asperger είναι πιθανόν κληρονομικό επειδή πολλές οικογένειες αναφέρουν, ότι υπάρχει ιστορικό. Επιπρόσθετα, διαταραχές όπως η κατάθλιψη και η διπολική διαταραχή (μανιοκατάθλιψη) συχνά αναφέρονται ότι συνυπάρχουν σε άτομα με σύνδρομο Asperger, όπως επίσης και σε άλλα μέλη της οικογένειάς τους. Επί του παρόντος δεν υπάρχει θεραπευτική αγωγή για άτομα με το σύνδρομο Asperger. Ως ενήλικοι μπορούν να ζήσουν μια παραγωγική ζωή και ανεξάρτητοι. Μερικοί εργάζονται αποτελεσματικά σε κάποια δουλειά (πολλοί είναι καθηγητές, προγραμματιστές υπολογιστών, οδοντίατροι) και δημιουργούν οικογένεια. Μερικές φορές συχνά θεωρείται ότι όλοι όσοι έχουν αυτισμό και έχουν υψηλές επιδόσεις, φέρουν το σύνδρομο Asperger. Ωστόσο, είναι γνωστό σήμερα ότι υπάρχουν αρκετές άλλες μορφές αυτισμού, του αποκαλούμενου ως "λειτουργικού αυτισμού", όπου τα άτομα αποδίδουν με υψηλές επιδόσεις χωρίς να εφμανίζουν τα καθεαυτά συμπτώματα του συνδρόμου Asperger.
- See more at: https://noesi.gr/book/syndrome/asperger#sthash.H5a81iNa.dpuf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Μπορειτε να δειτε και αυτα τα βιντεο ,ενας Ελληνας με asperger μιλα:
1)https://youtu.be/6v8smJDJfO4
2)https://youtu.be/BEybWPG8b8Q
3)https://youtu.be/bTQuuo9i8cc
και αυτο δειχνει πως νιωθουν τα ασπεργκερ οταν παρακολουθουν μια ταινια:
https://youtu.be/7M7dPfjfLq4
Συχνά, άτομα με σύνδρομο Asperger έχουν πολλές από τις παρακάτω συμπεριφορές:
Λεξιλόγιο

  • Καθαρή ομιλία πριν από την ηλικία των τεσσάρων ετών· η γραμματική και το λεξιλόγιό είναι συνήθως πολύ καλά
  • Μερικές φορές η ομιλία είναι επιτηδευμένη και επαναληπτική
  • Η φωνή τείνει να είναι επίπεδη και δίχως συναίσθημα
  • Η συζήτηση περιστρέφεται γύρω από τον εαυτό τους
Γνωστική λειτουργία

  • Εμμονή με περίπλοκα θέματα, όπως σχέδια, τον καιρό, μουσική, ιστορία, κ.τ.λ.
  • Συνήθως περιγράφονται ως εκκεντρικοί
  • Το I.Q. (δείκτης νοημοσύνης) τους συνήθως καλύπτει όλα τα επίπεδα, αλλά πολλά από αυτά τα άτομα είναι πάνω από το κανονικό επίπεδο στις λεκτικές ικανότητες και κάτω από το κανονικό επίπεδο στις πρακτικές ικανότητες.
  • Πολλά από αυτά τα άτομα έχουν δυσλεξία, προβλήματα γραφής και δυσκολία με τα μαθηματικά
  • Έλλειψη κοινής λογικής
  • Συγκεκριμένη σκέψη (αντίθετα με αφηρημένη σκέψη)
Συμπεριφορά

  • οι κινήσεις είναι συνήθως αδέξιες και άχαρες
  • περίεργες μορφές αυτό-διεγερτικής συμπεριφοράς
  • τα αισθητηριακά προβλήματα δεν μοιάζουν να είναι τόσο έντονα όσο σε άλλες μορφές αυτισμού
  • έχουν κοινωνική αντίληψη, αλλά εκδηλώνουν ακατάλληλη παλινδρομική αλληλεπίδραση
Οι ερευνητές πιστεύουν, ότι το σύνδρομο Asperger είναι πιθανόν κληρονομικό επειδή πολλές οικογένειες αναφέρουν, ότι υπάρχει ιστορικό. Επιπρόσθετα, διαταραχές όπως η κατάθλιψη και η διπολική διαταραχή (μανιοκατάθλιψη) συχνά αναφέρονται ότι συνυπάρχουν σε άτομα με σύνδρομο Asperger, όπως επίσης και σε άλλα μέλη της οικογένειάς τους. Επί του παρόντος δεν υπάρχει θεραπευτική αγωγή για άτομα με το σύνδρομο Asperger. Ως ενήλικοι μπορούν να ζήσουν μια παραγωγική ζωή και ανεξάρτητοι. Μερικοί εργάζονται αποτελεσματικά σε κάποια δουλειά (πολλοί είναι καθηγητές, προγραμματιστές υπολογιστών, οδοντίατροι) και δημιουργούν οικογένεια. Μερικές φορές συχνά θεωρείται ότι όλοι όσοι έχουν αυτισμό και έχουν υψηλές επιδόσεις, φέρουν το σύνδρομο Asperger. Ωστόσο, είναι γνωστό σήμερα ότι υπάρχουν αρκετές άλλες μορφές αυτισμού, του αποκαλούμενου ως "λειτουργικού αυτισμού", όπου τα άτομα αποδίδουν με υψηλές επιδόσεις χωρίς να εφμανίζουν τα καθεαυτά συμπτώματα του συνδρόμου Asperger.
- See more at: https://noesi.gr/book/syndrome/asperger#sthash.H5a81iNa.dpuf
Πολύ ενδιαφέρον αυτό stefan! :) Μπράβο για την ενασχόληση σου με το θέμα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefan87

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stefan87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Πολύ ενδιαφέρον αυτό stefan! :) Μπράβο για την ενασχόληση σου με το θέμα:)
Ευχαριστω και Συγχαρητηρια που ανοιξες ενα σημαντικο θεμα που αφορα αρκετο κοσμο αν κρινουμε κιολας απο την συχνοτητα εμφανισης ολων των φασματων του αυτισμου ,καθως και απο το γεγονος οτι ακομα και στο facebook υπαρχουν πολλα γκρουπ υποστηριξης ατομων με αυτισμο σε πολλους νομους της Ελλαδας καθως και η Ελληνικη Εταιρια Προστασιας Αυτιστικων Ατομων,και ακομα και γω οπως ανεφερα στα πρωτα κειμενα εχω φιλο με ασπεργκερ οποτε ειναι λογικο να με ενδιαφερει περισσοτερο το θεμα,και φυσικα συγχαρητηρια για την ψυχραιμια που δειχνεις σε κατι κακοβουλα σχολια που δεν ξερω πως να τα χαρακτηρισω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Ευχαριστω και Συγχαρητηρια που ανοιξες ενα σημαντικο θεμα που αφορα αρκετο κοσμο αν κρινουμε κιολας απο την συχνοτητα εμφανισης ολων των φασματων του αυτισμου ,καθως και απο το γεγονος οτι ακομα και στο facebook υπαρχουν πολλα γκρουπ υποστηριξης ατομων με αυτισμο σε πολλους νομους της Ελλαδας καθως και η Ελληνικη Εταιρια Προστασιας Αυτιστικων Ατομων,και ακομα και γω οπως ανεφερα στα πρωτα κειμενα εχω φιλο με ασπεργκερ οποτε ειναι λογικο να με ενδιαφερει περισσοτερο το θεμα,και φυσικα συγχαρητηρια για την ψυχραιμια που δειχνεις σε κατι κακοβουλα σχολια που δεν ξερω πως να τα χαρακτηρισω!
Να σαι πάντα καλά! Και πάλι μπράβο σου:)
Θα ανεβάσω αργότερα και άλλες πληροφορίες σύμφωνα με το βιβλίο του Αttwood!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Λίγα λόγια για τη Θεωρία του Νου και τη σχέση της με το σύνδρομο Asperger σύμφωνα με τον Tony Attwood .
ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΝΟΥ

Ο ψυχολογικός όρος "Θεωρία του Νου" ( Theory of Mind ) αναφέρεται στην ικανότητα αναγνώρισης και κατανόησης των σκέψεων, των πεποιθήσεων, των επιθυμιών και των προθέσεων των άλλων ατόμων, η οποία επιτρέπει την κατανόηση της συμπεριφοράς τους και την πρόβλεψη γι αυτά που θα κάνουν στη συνέχεια. Η ικανότητα αυτή αναφέρεται επίσης και ως "ανάγνωση του νου" και "νοητική τύφλωση" ή στην καθομιλουμένη, ως δυσκολία να "μπεις στη θέση του άλλου". Ένα συνώνυμο είναι ο όρος "ενσυναίσθηση". Το παιδί ή ο ενήλικος με σύνδρομο Asperger δεν αναγνωρίζει ή δεν κατανοεί τα σήματα που δείχνουν τις σκέψεις ή τα συναισθήματα του άλλου ατόμου, στο βαθμό που αναμένεται για ένα άτομο της ίδιας ηλικίας.

Τα τυπικώς αναπτυσσόμενα παιδιά, ειδικά μετά την ηλικία των 5 ετών, είναι ιδιαίτερα ικανά στην αντίληψη και κατανόηση των κοινωνικών σημάτων που δηλώνουν σκέψεις και συναισθήματα. Είναι σαν το μυαλό τους να δίνει προτεραιότητα στα κοινωνικά σήματα σε σχέση με άλλες πληροφορίες του περιβάλλοντος και σαν να διαθέτουν μία νοητική θεωρία για τη σημασία των κοινωνικών σημάτων και την ανταπόκριση σε αυτά. Η ικανότητα αυτή κυριαρχεί συν αντίληψη των τυπικών ατόμων σε τέτοιο βαθμό που γινόμαστε ανθρωπομορφιστές και προβάλλουμε ανθρώπινη κοινωνική συμπεριφορά σε ζώα ή ακόμη και σε αντικείμενα.

Σε μια ενδιαφέρουσα μελέτη ( Klin 2000 ) χρησιμοποιήθηκε η δοκιμασία Social Attribution Task (SAT ) που δημιουργήθηκε αρχικά από τους Heider και Simmel (1944). Οι ερευνητές έφτιαξαν μία ταινία κινουμένων σχεδίων με χαρακτήρες που αναπαριστώνται με γεωμετρικά σχήματα τα οποία κινούνται συγχρονισμένα το ένα προς το άλλο. Η ταινία διαρκεί μόλις 50 sec αλλά περιλαμβάνει 6 διαδοχικά επεισόδια που παρουσιάζονται ένα κάθε φορά. Έπειτα από κάθε επεισόδιο ο παρατηρητής απαντά στην ερώτηση « τι συνέβη στην ταινία;» και σε άλλες ερωτήσεις όπως «τι είδους άτομο είναι το μεγάλο τρίγωνο ή ο μικρός κύκλος;». Οι ερευνητές παρατήρησαν ότι οι φοιτητές κολεγίου χρησιμοποιούσαν ανθρωπομορφικούς όρους για να περιγράψουν τις πράξεις ( κυνηγητό, παγίδευση και παιχνίδι ) και τα συναισθήματα ( φόβος, ενθουσιασμός ή ματαίωση) των χαρακτήρων.

Όταν η δοκιμασία αυτή χρησιμοποιήθηκε με εφήβους με σύνδρομο Asperger , εντοπίστηκαν σημαντικές διαφορές από τους συνομήλικους. Οι αφηγήσεις τους ήταν πιο σύντομες με λιγότερα κοινωνικά σενάρια. Πολλά από τα σχόλια τους δεν ταίριαζαν με τι βίντεο, ενώ εντόπισαν μόνο το ¼ των κοινωνικών στοιχείων που είχαν εντοπίσει τα άτομα της ομάδας ελέγχου. Χρησιμοποίησαν λιγότερους όρους ΘΤΝ και λιγότερη κοινωνική επιτήδευση, Ανέφεραν, επίσης, λιγότερα και πιο απλοϊκά γνωρίσματα προσωπικότητας. Οι αφηγήσεις των ατόμων τις ομάδας ελέγχου, που απέδωσαν εύκολα κοινωνικό νόημα στις αμφίσημες σκηνές , περιλάμβαναν πειγραφές ανδρείας ή ενθουσιασμού, πολύπλοκων προσωπικοτήτων και κοινωνικών γνωρισμάτων που δημιουργούν μια συνεκτική Κοινωνική Ιστορία ΤΜ. Αντίθετα, οι αφηγητές με σύνδρομο Asperger χρησιμοποίησαν διαφορετικούς όρους για να ερμηνεύσουν τις κινήσεις των σχημάτων. Η απόδοσή τους έτεινε να εστιάζεται στις σωματικές πτυχές περιγράφοντας κινήσεις όπως πηδήματα και ταλαντεύσεις λόγω του μαγνητικού πεδίου. Το άτομο με σύνδρομο Asperger αντιλαμβάνεται περισσότερο το φυσικό παρά τον κοινωνικό κόσμο.

Σε επόμενη μελέτη, στην οποία χρησιμοποιήθηκαν κινούμενα γεωμετρικά σχήματα, βρέθηκε όπως ήταν αναμενόμενο, ότι οι ενήλικοι με Asperger έδιναν λιγότερες περιγραφές των ψυχικών καταστάσεων , αλλά εντοπίστηκε ποιες περιοχές του εγκεφάλου εμπλέκονται στη διαδικασία ( Castelli et al., 2002 ). Στους τυπικούς ενηλίκους η απόδοση της ψυχικής κατάστασης διαμεσολαβείται από τον προμετωπιαίο φλοιό, την ανώτερη κροταφική αύλακα και τους κροταφικούς λοβούς, ενώ οι συμμετέχοντες στη μελέτη που είχαν σύνδρομο Asperger παρουσίασαν λιγότερη ενεργοποίηση σε αυτές τις περιοχές του εγκεφάλου. Υπάρχει λοιπόν μία νευρολογική ερμηνεία της έκπτωσης ή της καθυστέρησης των ικανοτήτων της ΘΝΤ.

Έχει υποστηριχτεί ότι η έκπτωση των ικανοτήτων ΘΝΤ επηρεάζει, επίσης, τη συνείδηση εαυτού και την ενδοσκόπηση ( Frith & Happe, 1999 ). Συζητούσα με τον Corey , έναν έφηβο με Asperger , για την «ικανότητα ανάγνωσης του νου». Είπε , «δεν είμαι καλός στο να καταλαβαίνω τι σκέπτονται οι άλλοι άνθρωποι . Δεν είμαι σίγουρος τι σκέφτομαι εγώ τώρα». Επομένως, μπορεί να υπάρχει μια διάχυτη δυσκολία στην ικανότητα συλλογισμού των σκέψεων και των συναισθημάτων, είτε πρόκειται για σκέψεις και συναισθήματα κάποιου άλλου είτε του ίδιου του ατόμου.

Είναι σημαντικό να αναγνωρίσουμε ότι το άτομο με σύνδρομο Asperger παρουσιάζει ανωριμότητα ή έκπτωση των ικανοτήτων ΘΝΤ ή ενσυναίσθησης, αλλά όχι έλλειψη ενσυναίσθησης. Η άποψη ότι δεν έχουν ενσυναίσθηση, δεν αναγνωρίζουν ή δεν ενδιαφέρονται για τα συναισθήματα των άλλων είναι τεράστια προσβολή για τα άτομα με σύνδρομο Asperger. Το άτομο ενδιαφέρεται βαθιά, αλλά μπορεί να δυσκολεύεται να αναγνώσει τα δυσδιάκριτα σημάδια των συναισθηματικών καταστάσεων ‘η να «διαβάσει» τις πολύπλοκες ψυχικές καταστάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Γειά σας.
Για διάφορους λόγους που θα περιγράψω παρακάτω το προηγούμενο μήνα νομίζω επισκέφτηκα ψυχίατρο,όπου διαγνωστηκα με Σύνδρομο Άσπεργκερ.Τη περίοδο που πήγα ήμουν ράκος ψυχολογικά,και πλέον με εβδομαδιαίες ψυχοθεραπείες,άλλα και τη βοήθεια του ψυχιάτρου στο θέμα της κατανόησης της κατάστασής μου και των ιδιαιτεροτήτων μου τα πάω πάρα πολύ καλά,αν και σύμφωνα με τη ψυχίατρο θα χρειάζομαι ψυχοθεραπεία εφ'όρου ζωής για να είμαι σε καλή ψυχολογική κατάσταση.

Από μικρός λοιπόν ήμουν ιδιαίτερη περίπτωση παιδιού.Δεν έπαιζα με παιχνίδια που έπαιζαν οι συνομήλικοί μου.Δεν έπαιζα καν με τους συνομήλικους.Ήμουν πιο μοναχικό ας πούμε παιδάκι.Οι κύριες ασχολίες μου ήταν η εξερεύνηση.Η εξερεύνηση του περιβάλλοντος γενικότερα,η εξερεύνηση της ύπαρξής μου (ξέρετε οι αμήχανες ερωτήσεις στη μαμά και το μπαμπά "Από που βγήκα","πως γίνεται" και τέτοια).Επίσης καθόμουν και έβλεπα όπου έβρισκα ντοκιμαντέρ και μου άρεσαν πολύ τα βιβλία και οι εγκυκλοπαίδειες τις οποίες έβαζα τη μάνα μου να μου της διαβάζει.Ήθελα να ξέρω τα πάντα για τις επιστήμες.Είχα από μικρός ιδιαίτερη κλήση στο διάστημα.
Επίσης μου άρεσαν οι ξένες γλώσσες.4ων χρόνων πήγαινα και παρακολουθούσα υποτυπωδώς μαθήματα σε μια φίλη της μάνας μου φροντιστηριούχο και στα 5 άρχισα κανονικά.Πρώτα έμαθα να γράφω και να διαβάζω Αγγλικά και μετά ΕλληνικάΘυμάμαι χαρακτηριστικά ότι έπρεπε να μεταφράσω τη λέξη ant,και εγώ ζωγράφιζα εικόνες για να τα εξηγήσω :P

Μετά στη παιδική ηλικία τα πράγματα ήταν πιο ομαλά.Ήμουν ένα σχετικά φυσιολογικό παιδί,προβλήματα διάσπασης προσοχής και υπερκινητικότητας οχι τόσο προφανή όμως (θυμάμαι που ήταν να πάμε εκδρομή και από τον ενθουσιασμό φώναζα μέσα στη τάξη ενώ εξηγούσε η δασκάλα "Είμαι το δαιμόνιο τελώνιο" και μου την είπε άσχημα :P )Έκανα πολλές ζημιές,ήμουν ζωηρός γενικά.Δηλαδή τρίτη δημοτικού λόγω συμπεριφοράς είχα στους βαθμούς όλα Β,και θυμάμαι με είχαν αποκλείσει και από εκδρομή στο Αττικό πάρκο επειδή με έπιασαν να βρέχω τις τουαλέτες.Γενικά μου άρεσε η σκανταλιά.Χτύπαγα κουδούνια και έτρεχα (σε καθημερινή βάση) κτλ.Το πάθος για την επιστήμη κτλ σαν να είχε ατονίσει.Ήμουν πιο φυσιολογικό παιδί,αν και πάντα σχετικά μόνος.Δηλαδή κολλητούς κτλ ή ιδιαίτερες σχέσεις δεν είχα ποτέ.Ντροπαλός πολύ βέβαια παρέμενα πάντα.

Μετά άρχισα να μπαίνω σιγά σιγά στην εφηβεία.Και κάπου εδώ ξεκινάει το μαρτύριο.ΣΙγά σιγά τα παιδιά γύρω μου άρχισαν να σοβαρεύουν.Άρχισαν να προσέχουν την εμφάνισή τους,να βγαίνουν,να συμπεριφέρονται με διαφορετικό τρόπο,ενώ εγώ παρέμενα ακόμα παιδί.Δε με ενδιέφεραν κοινά πράγματα.Ακούρευτος πάντα με φουσκωτό μαλί,ρούχα που μου αγοράζε η μητέρα (αυτό ισχύει και σήμερα :P ,πάλι καλά έχει στυλ),με παράξενη και εκκεντρική συμπεριφορά,πχ έντονος ενθουσιασμός,διάσπαση προσοχής,περίεργα εμονικά ενδιαφέροντα (μέχρι κάποια περίοδο ήμουν μάστερ στα μεταφυσικά.Μετά έγινα μάστερ στην κυνολογία.Μέχρι αηδίας όμως).Δεν πολυέβγαινα.Μου φαίνονταν βαρετές οι έξοδοι,ακόμα και σήμερα.

Το πιο σημαντικό απ όλα όμως,είναι η δυσκολία στην επικοινωνία και τη συνεννόηση που άρχισα να αντιμετοπίζω.Ξαφνικά τα παιδιά άρχισαν να συμπεριφέρονται με παράξενο τρόπο.Κώδικες επικοινωνίας,αγγίγματα,μη λεκτική επικοινωνία...έμοιαζαν περίεργα.Και δυστυχώς ακόμα και τώρα στα 17 διαπιστώνω ότι όλο και πιο περίπλοκη γίνεται η επικοινωνία.Μεγάλωνα λοιπόν,και η διαφορετικότητα είχε γίνει δυσβάσταχτη.Μόνιμη μελαγχολία.Επίσης αν και είχα γενικά φίλους,ήμουν πολύ απόμακρος.Είχα 2 φίλους πιο στενούς,με τους οποίους ανά διαστήματα έκοβα ΚΑΘΕ επαφή χωρίς να ξέρω γιατί (απλά βαριόμουν) και μετά από διάστημα πχ ενός χρόνου γινόταν επανασύνδεση.Δηλαδή πάντοτε,αν κάποιος δε με κυνηγούσε με λίγα λόγια για να κάνουμε παρέα,δεν υπήρχε περίπτωση να θυμηθώ ότι υπάρχει,και αυτό συνέβαινε από μόνο του.

Η εφηβική ηλικία λοιπόν γεμάτη μελαγχολία,radiohead και έντονη αίσθηση κοινωνικού αποκλεισμού και διαφορετικότητας.Νιώθω ότι δε συνεννοούμαι με το κόσμο.Ότι δε με καταλαβαίνουν.Και αυτό που θα πω είναι κάτι στο οποίο κατέληξα μόνος: Νιώθω σαν να είμαι από άλλο πλανήτη.Επικοινωνώ διαφορετικά,δεν αντιλαμβάνομαι και δεν αποκωδικοποιώ σωστά την επικοινωνία του μέσου ανθρώπου,και έχω πρόβλημα.

Έντονη αμηχανία,δυσκολία στη βλεματική επαφή κρίσεις άγχους κτλ είναι καθημερινό φαινόμενο.Παθαίνω κρίσεις άγχους σε συγκοινωνίες,σε χώρους που υπάρχουν παντού βλέμματα και δε ξέρω πως να κοιτάξω,πως να φερθώ κτλ.Στα πάρτυ είμαι σαν αγκούρι και φαίνεται έντονα η αμηχανία και γενικότερα δε μπορώ και δε το αντέχω να έρχομαι πιο κοντά με ανθρώπους.Νιώθω ότι δε μπορώ να το αντιμετωπίσω.Νιώθω άβολα με το κόσμο.Το να πάω στο κομμωτήριο είναι ένας άθλος πραγματικά.Συνήθως φέρνω και φίλους για να νιώθω πιο χαλαρά.Τη τελευταία φορά είχα ιδρώσει από την αμηχανία,επειδή ο τύπος που με κούρευε ήταν κοινωνικός και μου έπιασε τη κουβέντα.Μικρός δε πήγαινα στο φούρνο και για τσιγάρα των γονιών λόγω αμηχανίας και πολλές τέτοιες καταστάσεις.Ακόμα και με κοντινά άτομα,δε νιώθω άνετα αν με πλησιάσουν πολύ.Θέλω πάντα ένα safe distance για να νιώθω χαλαρός.

Επίσης,πλέον έχω ξαναγυρίσει στο ενδιαφέρον για την επιστήμη,και το ενδιαφέρον μπορεί να χαρακτηριστεί εμονικό.Άπειρα ντοκιμαντέρ,άρθρα κτλ,σε σημείο να μη διαβάζω για το σχολείο επειδή έχω να διαβάσω ή να δω κάποιο ντοκιμαντέρ ή άρθρο σχετικό.Πολλές φορές ακούω κάτι,και παίρνω αφορμή να μονοπωλήσω ενα θέμα και να μιλάω αδιάκοπα και γρήγορα ξερνόντας ένα πλήθος πληροφοριών σαν το wikipedia χωρις να καταλαβαίνουν οι άλλοι Χριστό.
Άλλες φορές μπορεί να με πιάσει κρίση ενθουσιασμού για κάτι,ή υπερκινητικότητα...ή να διασπούμε συνεχώς και να σκέφτομαι.

Ο λόγος που πήγα στον ψυχίατρο αρχικά ήταν η κατάθλιψη.Έφτασα σε σημείο να νιώθω τόσο μόνος.Έννιωθα ότι δε μπορώ να επικοινωνήσω πραγματικά!Οτι είμαι εξωγήινος.Επίσης άρχισα να νιώθω άσχημα με το κόσμο,δεν ήθελα να βγαίνω έξω από το σπίτι κτλ.Εκείνη τη περίοδο με είχαν παρατήσει πάλι και όλοι οι φίλοι,οπότε ήμουν πραγματικά χάλια.Πήγα στο ψυχίατρο,του μίλησα,κάναμε συνεδρείες και βγήκε η διάγνωση.Τώρα κάνω ψυχοθεραπείες και είμαι παρα πολύ καλα!!:clapup::clapup: Είμαι σταθερός ψυχολογικά πλέον,και δεν έχω την ανάγκη για επικοινωνία τόσο έντονα.Είμαι επιτέλους ανεξάρτητος.Επίσημη διάγνωση θα βγάλω μάλλον.Προς το παρόν είμαι μόνο στα λόγια του ψυχίατρου.

Αυτά :)

Έχω γράψει και άρθρο για τα συναισθήματα που είχα εκείνη τη μαύρη περίοδο στο blog μου:

Νιώθω ότι βρίσκομαι στο λάθος μέρος.Με τους λάθος ανθρώπους και τις λάθος συνθήκες.Νιώθω μόνος.Είμαι συνέχεια με κόσμο όμως νιώθω μόνος.Δεν είμαι ο εαυτός μου,ζω σε ένα παράλληλο κόσμο.Δε με ενδιαφέρουν συνηθισμένα πράγματα,νιώθω διαφορετικός.

Η συναναστροφή με ανθρώπους μοιάζει περίπλοκη.Δεν ξέρω πως να φερθώ.Συνήθως απλά μιμούμαι ότι βλέπω από τον περίγυρο.Αν ήμουν πραγματικά ο εαυτός μου θα ήμουν κοινωνικά αποκλεισμένος και στιγματισμένος.Είμαι κοινωνικό άτομο.Μου αρέσει η συναναστροφή.Απλώς δε το χω.Είναι λες και έχω έλλειψη κοινωνικών δεξιοτήτων.

Όλοι ξέρουν τι είναι καλύτερο για μένα,εκτός από μένα απ ότι φαίνεται.Ποτέ δεν ήμουν ιδιαίτερα κοινωνικός αν και θα ήθελα νομίζω.Από παιδί ήμουν αλλόκοτος.Ποτέ δε φανταζόμουν ότι στα 17 μου θα προτιμώ τη μοναξιά από το να συναναστρέφομαι με κόσμο.Πάντα ήταν κάτι δύσκολο για μένα εξάλλου.Ποτέ δεν ένιωσα χαλαρός.Ακόμα άβολα νιώθω.Με ελάχιστα άτομα,μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού τυχαίνει να νιώσω χαλαρός και να μην είμαι σχετικά αγχωμένος.

Γενικότερα καθημερινά πράγματα όπως το να περάσω ένα δρόμο,να κοιτάξω κάποιον στα μάτια και να πω γειά ή το να επικοινωνήσω γενικότερα μου φαίνονται περίπλοκα.Αμήχανα.Δεν αναφέρομαι καν δε, στο να μπω σε συγκοινωνία που έχει τύχει να βρίσκομαι στα πρόθυρα κρίσης πανικού.Ή το να πάω στο φούρνο να αγοράσω ψωμί,ή στο κομμωτήριο.Κάποτε πίστευα ότι είναι η έλλειψη αυτοπεποίθησης,τελικά το ξεπέρασα αυτό.Είναι σαν να έχω έλλειψη κοινωνικών δεξιοτήτων.

Γιατί η επικοινωνία,κάτι τόσο όμορφο και καθημερινό να είναι μια διαδικασία επίπονη για μένα;Το έχω συνηθίσει πλέον και περνάει απαρατήρητο στον εαυτό μου.Αν κάτσω όμως και παρατηρήσω τις κινήσεις μου και τα αισθήματά μου,το καταλαβαίνω.Έχω βρει τρόπους να καλμάρω τον εαυτό μου όταν βρίσκομαι σε χώρους με πολλά άτομα και τουλάχιστον να κρύβω την αμηχανία.Οι επιπτώσεις όμως του θέματος αυτού είναι εμφανείς,σε μένα τουλάχιστον.Μελαγχολία...συνέχεια.Και προσπαθώ να είμαι καλά,είμαι όμως μόνος.

Πέρα απ' αυτό λόγω της διαφορετικότητας που νιώθω, τελευταία με κατακλύζει ένας σνομπισμός προς τους πάντες.Δε θα με καταλάβουν,το ξέρω.Δε σκέφτονται όπως εγώ...βρισκόμαστε σε τελείως διαφορετικές κατευθύνσεις.Ποιός ο λόγος λοιπόν;Άυτά με κάνουν αντικοινωνικό.Επί της ουσίας αντικοινωνικό, και μόνο,αν και συνεχώς συναναστρέφομαι με κόσμο.
Θέλω να βγαίνω βόλτες,πλήττω συνέχεια στο σπίτι.Αλλά και πάλι με ποιόν να βγώ;Να κάνω τι;Να προσποιούμαι και πάλι;Να μιλάω για θέματα που δε με ενδιαφέρουν;Προσπαθώ να προσαρμοστώ,δε μπορώ.Όσο και να θέλω να ταιριάξω απλά δε μπορώ να αλλάξω το τρόπο με τον οποίο λειτουργεί το κεφάλι μου.

Περπατάω ανάμεσα στους ανθρώπους και έχω την εντύπωση ότι είμαι από άλλο πλανήτη.Τι κάνω εδώ;Τι θα κάνω από δω και πέρα;Πως θα τα βγάλω πέρα με όλους αυτούς;Πόσο εύχομαι να μπορούσα να γνωρίσω κόσμο με παρόμοια προβλήματα.Ίσως με καταλάβαιναν κάπως.

Μάλιστα αυτή η απελπισμένη προσπάθεια με έκανε να ψάξω για τη κατάσταση μου...τι πήγε λάθος και είμαι έτσι;Έπεσα πάνω σε μια αναπτυξιακή διαταραχή,στο αυτιστικό φάσμα,σύνδρομο Ασπεργκερ το όνομά της.Η αλήθεια είναι ότι είμαι στο κόσμο μου.Ώρες ώρες μου θυμίζω παιδί με αυτισμό.Πόσο μάλλον το άσπεργκερ,που συνδυάζει και τη φυσιολογική ζωή.

Διαβάζοντας κατάλαβα ότι το άσπεργκερ αναφέρεται σε ανθρώπους με κοινωνικά προβλήματα,που βρίσκουν επίπονη τη συναναστροφή με την υπόλοιπη ανθρωπότητα,που τους λείπουν κοινωνικές δεξιότητες.Σπινθήρισε μέσα μου κάτι.Μπορεί να βρήκα την αιτία των προβλημάτων και των πλεονεκτημάτων μου.Πόσο θα με ανακούφιζε να μπορούσα να ενταχτώ σε μια ομάδα και να μιλήσω με άτομα που θα καταλαβαίνουν τι τους λέω όταν τους πω ότι νιώθω άβολα όταν κοιτάω στα μάτια,πλησιάζω κόσμο κ.λπ.



Είναι η πρωτόγονη ανάγκη μας να εντασσόμαστε σε ευρύτερα σύνολα.Αυτό με ωθεί.Θα ήθελα πολύ να μη με ενδιαφέρει...και να μπορώ να τα βγάλω πέρα μόνος μου.Το δοκίμασα,το αποτέλεσμα είναι να πέφτω σε κατάθλιψη.Έχουμε ανάγκη από ανθρώπους γύρω μας,αυτό είναι αδιαμφισβήτητο.Εγώ δεν εχω τα κατάλληλα άτομα.Είμαι απ' ότι φαίνεται τόσο διαφορετικός για να τα βρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
ΕDIT: Μόλις θυμήθηκα άλλο ένα εξιοπερίεργο χαρακτηριστικό.Θυμάμαι στο νηπιαγωγείο ότι είχαμε άσκηση που έπρεπενα αναγνωρίσουμε ποιο δοχείο έχει τη μέτρια ποσότητα νερού (ήταν προφανές) και εγώ για κάποιο λόγο δε μπορούσα να το λύσω!!Το τόσο απλό.Όπως επίσης και το πρόβλημα που αντιμετόπιζα στα προβλήματα μαθηματικών.Δε μπορούσα τα μαθηματικά.Ενώ τώρα στα 17 είναι μαζί με τη φυσική αγαπημένο μάθημα.

Πραγματικά διαβάζοντας τα posts βρίσκω τον εαυτό μου.Είναι carbon σχεδόν αυτά που λέει.Σε σημείο να απορώ πως είναι δυνατόν να υπάρχει τέτοια ακρίβεια στη προβλεψιμότητα των χαρακτηριστικών και των συμπεριφορών!! :Ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stefan87

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stefan87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Πραγματικά διαβάζοντας τα posts βρίσκω τον εαυτό μου.Είναι carbon σχεδόν αυτά που λέει.Σε σημείο να απορώ πως είναι δυνατόν να υπάρχει τέτοια ακρίβεια στη προβλεψιμότητα των χαρακτηριστικών και των συμπεριφορών!! :Ο
Καλα μην στεναχωριεσαι,δεν ειναι δα τοσο σοβαρο να εχεις τ συνδρομο αυτο,δεν την θεωρω παθηση,ιδιαιτεροτητα καλυτερα!Αλλωστε γενικα ολοι διαφορετικοι ειμαστε μεταξυ μας!Βεβαια καλο ειναι να ακους τις οδηγιες του γιατρου σου,σκεψου οτι εχεις μια <<παθηση>> που την ειχε και ο Einstein,και πολλες αλλες ιδιοφυιες!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top