• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ιδραδενίτιδα

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Όταν μου είπε για το οξυζενέ ρώτησα αν θα ήταν καλύτερα το betadine και είπε όχι betadine. Δε ρώτησα παραπέρα και απλά ακολούθησα τη συμβουλή του.

Αμα είπε όχι, τότε όχι.
Καλό είναι να ακολουθούμε ένα συγκεκριμένο τρόπο και ακόμα καλύτερα υου γιατρού που μας παρακολουθεί.
Αλλωστε αυτός το έχει δει και ξέρει καλύτερα σε ποιο βαθμό έχει προχωρήσει η μόλυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Μπορει να εμφανιστει σε ολες τις πτυχες (δλδ και στη γεννητικη χωρα, περινεο κλπ) του σωματος.

Στη χτεσινή μου επίσκεψη στο γιατρό, μου είπε ακριβώς το παραπάνω! Γι΄αυτό μου επεσήμανε ότι μετά το μπάνιο όχι απλά σκουπίζουμε μασχάλες και επίμαχες περιοχές, τις ΣΤΕΓΝΩΝΟΥΜΕ!

Μάλιστα είπε κάτι που δεν είχα σκεφτεί. Ότι πιο εύκολα είναι να αναπτυχθούν μικρόβια σε κάποιον που μόλις βγήκε απ΄το μπάνιο και δε σκούπισε καλά τις μασχάλες του, παρά σ΄αυτόν που μόλις έχει ιδρώσει.Κι αυτό συμβαίνει γιατί ο υδρώτας περιέχει οξέα ενώ το νερό όχι. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να πλενόμαστε. Απλά το επισημαίνω γιατί δεν το είχα σκεφτεί στο παρελθόν.

Τέλος μου είπε ότι πιο καλά θα ήταν να χρησιμοποιώ αποσμητικά σπρέι, παρά roll on. Γιατί πάνω στη μπίλια του roll on μαζεύονται μικρόβια τα οποία κάθε φορά μεταφέρονται στις μασχάλες. Όπως και να ΄χει θα το σκεφτώ πολύ για να ξαναχρησιμοποιήσω αποσμητικά.

Τελικά η πληγή έμεινε ανοιχτή 3 μέρες. Έπειτα έκλεισε και πλέον δε χρειάζεται να βάζω τη σκόνη πάνω, εννοείται ούτε και γάζες με οξυζενέ. Συνεχίζω όμως τη θεραπεία με τις αντιβιώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ευχομαι να μη σε ταλαιπωρησει. :)

Ισως να χει δικιο για το roll on, ρε γμτ. Αλλα κραταει πολυ περισσοτερη ωρα το roll απο το σπρευ. Δε ξερω δλδ τελικα, ποση πιθανοτητα προβληματος γλυτωνει κανείς με το σπρει αντι για το ρολ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Τελικά το όλο γεγονός είχε αίσιο τέλος :). Μετά από 10 μέρες αντιβίωση (και τη σχετική τοπική θεραπεία), το πρήξιμο υποχώρησε και το σπυράκι έχει σχεδόν εξαφανιστεί.

Από χτες επανήλθα και στις αθλητικές μου δραστηριότητες χωρίς να αγχώνομαι για τον υδρώτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marialenaxa

Νεοφερμένος

Ο marialenaxa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Φίλοι μου!!
Είμαι στη δυσάρεστη θέση να αναφέρω οτι υπέφερα από υδραδενίτιδα για 2,5 χρόνια!Όλα άρχισαν και σε μένα από ένα απλό κωλόσπυρο!Στην αρχή δεν έδωσα σημασία.Υπέθεσα οτι οφειλόταν στο ξύρισμα γιατί τα πρώτα συμπτώματα εμφανίστηκαν στις μασχάλες.Έκανα υπομονή μέχρι που ένας δερματολόγος μου έδωσε τις γνωστές αντιβιώσεις!
Μετά από 2-3 μέρες υποχωρούσαν και όταν σταματούσα τη θεραπεία ξαναεμφανίζονταν!Μέχρι που άρχισαν να εμφανίζονται και στην περιοχή του μπικίνι!Ε λέω ''του πούστη! πρέπει να το ψάξω''.Άρχισα λοιπόν να τρέχω με τη μάνα μου σε ότι νοσοκομείο και γιατρό μπορούσα να πάω!Ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του.Μεχρι και εγχείρηση έκανα!!!!!!!!!Μου έβγαλαν υποτίθεται τις κύστες και δεν θα ξαναεμφάνιζα ποτέ!Έλα όμως που πράγματι δεν ξαναέβγαλα σε εκείνα ακριβώς τ σημεία,παραμόνο λίγα χιλιοστά παραδίπλα!!!!!!
Τραγικό;;;;;;;;
Τραγικότατο!!!!!!!!!!!
Και το μεγαλύτερο δράμα σε όλη αυτή την κατάσταση ήταν ότι τα δύο εκείνα χρόνια που κανείς δεν έβρισκε τί είχα (και αυτό είναι πάντα το χειρότερο,να υποφέρεις και να μην ξέρεις από τί),κυκλοφορούσα με φόρμες και μόνο (το τζιν ούτε από μακρυά!),πολλές μέρες δεν πήγαινα σχολείο γιατί δεν είχα κοιμηθεί όλη νύχτα από το φριχτό κάψιμο ή γιατί δεν μπορούσα να κουνήσω τα χέρια μου ή τα πόδια μου από το πρήξιμο και τον πόνο!Ακόμα,κάποιες φορές έπαιρνα mesulid για να πάω στο σχολείο και το αποτέλεσμα ήταν να με παίρνει ο ύπνος στο θρανίο γιατί αυτά φέρνουν υπνηλία.
Παρεπιπτόντος,για όσους δεν ξέρουν,βγάζεις κάτι ''εξωγκώματα'' στο δέρμα που μέρα με τη μέρα γίνονται πιο κόκκινα και κάποια στιγμή ανοίγει αυτό και τρέχει αίμα και πύον.Ασε δε τον πόνο!Όταν ανοίγει νιώθεις ανακούφιση αλλά μέχρι τότε τα έχεις δει όλα!!!!!!Είναι σα να σου σβήνουν τσιγάρο πάνω σου!
Εγώ θα ήθελα αν δώσω μερικές συμβουλές που νομίζω οτι θα βοηθήσουν γιατί τα'χω περάσει και ξέρω.
1)Πετάμε οτιδήποτε άλλο εκτός από βαμβακερό υπάρχει στην ντουλάπα μας.Από κάλτσες μέχρι γάντια και το εννοώ!Δεν ξέρεις ποτέ ου θα σε χτυπήσει τηε επόμενη φορά!
2)Αναφέρουμε στο γιατρό μας τα χάπια Acuran (δεν θυμάμαι αν το έγραψα ορθογράφως πάντως προφέρονται Ακιουράν.Αυτά με έσωσαν!
3)Αποφεύγουμε την αντιβίωση Augumentin που από πολλούς καλούς γιατρούς χαρακτηρίζεται ''κακό χάπι'',βλάπτει το συκώτι.
4)Μακρυά κάθε είδους αντιδρωτικά κατά την εκδήλωση των συμπτωμάτων.Μετά τη θεραπεία σας και μόνο σας προτείνω τα σπρέι που δεν κλείνουν τους πόρους.
5)Μπάνιο μόνο με Sanex γιατί το δέρμα μας είναι πολύ ευαίσθητο αυτή την περίοδο.
6)Ανακούφιση θα προσφέρουν τα αντισηπτικά σαπούνια που βρίσκουμε στα φαρμακεία!
7)Οχι τηγανιτά,σοκολάτες,αυγά και πικάντικα.Ερεθίζουν το δέρμα και μπορεί να φουντώσετε!
Για το τέλος φιλάω τη σωτηρία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
8)ΑΠΟΤΡΙΧΩΤΙΚΟ LASER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Η Νο 1...top...super.... θεραπεία για την υδραδενίτιδα!χάρει στη γιατρό που μου το σύστησε έχω απαλαχθεί από το βασανιστήριο αυτό.
Εύχομαι πραγματικά μέσα από την καρδιά μου να βοήθησα αυτούς που το χρειάζονται και με τη σειρά τους να βοηθήσουν και κείνοι άλλους.
Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PASXALOS SYROS

Νεοφερμένος

Ο PASXALOS SYROS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Το διαβασα αργα το μηνημα ! Το 2001 μου εμφανιστηκε ενα μπαλακι στην αριστερη μασχαλη πηγα στον γιατρο να το δει , μου ειπε οτι ειναι γαγγλιο και οτι θα αποστρεψη απο μονο του οντως για κανενα μηνα εξαφανιστηκε, αλλα παλι τα ιδια μετα απο λιγο καιρο . Τοτε ημουν στο ναυτικο υπηρετουσα οταν για πρωτη φορα ανοιξε απο μονο του και εβγαζε πυιο και αιμα πηγα στο νοσοκομειο και με ειδαν η γιατροι με εβαλαν κατω, εκοβαν και εραβαν, μου ειπε ο γιατρος οτι μου το αφισε ανοιχτο για να δεση και να καθαριση απο μονο του! Την δευτερη φορα ειχα απολυθη και δουλευα σε καφε ως σερβιτορος το εκανα χειροτερο ξαν'ανοιξε απο μονο του παω στο γιατρο και ειχε διογκοθη το φουντουκι κοντευε να γινει μανταρινη οι πονοι απεριγραπτη ενας πονος με καψιμο μαζι, με καθαριζη και μου δινει θεραπεια ως που ξεσπασε με της αντιβιωσης και εγινε οντως μανταρινη δεν μπορουσα να κλεισω το χερι μου απο το πριξημο που ειχα! (δεν υπερβαλω ηταν στην αναταση το χερι μου) και ξαναπαω για τριτη φορα στον γιατρο με πονους αφανταστους ετοιμαστε χειρουργιο λεει σε νοσοκομες με παει με γδινει (απο την μεση και πανω ενοειται μην τα ισοπεδωσουμε και ολα) και με βαζει στο κρεβατι του χειρουργειου ( το γελιο ηταν οτι ειναι κοντος και δεν εφτανε να με χειρουργιση και ειχε ανεβει σε ενα σκαμπο!) με τα πολλα με ειχε 90' λεπτα μεσα δεν αντεχα το πονο οσο και ξυλοκαινη να μου εβαζε ηταν λιγο ανυποφορος το μπαλακι ειχε μπλεξει με νευρα και πισω στην αριστερη ομωπλατη ειχε δημιουργηθη συρηγγιο το οποιο οσο μεγαλωνει με τα χρονια βεβεα παει και μπλεκεται στην σπονδυλικη στηλη με αποτελεσμα 1/100000000... να μεινεις αναπυρος !(απο οτι μου ειχε δωσει να καταλαβω) απο το 2004 μεχρι και τωρα 2008 δεν χρησημοποιω αποσμητικα stick σιγουρα αν δεν κανω μπανιο σχεδον μια φορα την ημερα (μπορει και παραπανω) να μυριζουν η μασχαλες. Δερματολογοι και ο χειρουργος μου εχουν απαγορευση να χρησημοποιω stick ! Ο δερματολογος εχει σηκωση τα χερια ψηλα δεν μου εχει βρει λυση στο τι να χρησημοποιω για της μασχαλες και ειμαι σε απογνωση εδω και ποσα χρονια στο τι να κανω οσο για την αποτριχωση φιλε δεν ειναι λυση αν ο οργανισμος σου ειναι να τα δημιουργη οτι και να κανεις δεν θεραπευεται το θεμα ειναι να μην μυριζει προς το παρον βαζω κρεμα σωματος να μην μυριζει εντονα οταν και οποτε μυριζει!
Αν καποιος γειναι σε ιδια περιπτωση και γνωριζει τι μπορει να χρησημοποιηθη χωρις να δημιουργη ερεθισμους και αποστεματα ας γραψη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Πολύ συνιθισμένο φαινόμενο και ειδικά τώρα το καλοκαίρι. Δυστυχώς, δεν εμφανίζεται μόνο στις μασχάλες, αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις γυναικών, παρουσιάζεται και στη μηροβουβωνική περιοχή με περισσότερο δυσάρεστα αποτελέσματα. Αν δεν δοθεί κατάλληλη αντιβίωση, υπάρχει κίνδυνος επιμόλυνσης με πιθανή τη χειρουργική διάνοιξη και καθαρισμό.
Ο παθολόγος στην προκειμένη περίπτωση, έκρινε καλώς.


Αυτό είναι εντελώς άτοπο, δεν υπάρχει αποδεδειγμένη σχέση εμφάνισης οποιουδήποτε καρκίνου με παρόμοια αποσμητικά.
Θα πρέπει να αποφεύγεται η οποιαδήποτε σωματική άσκηση, η άρση βαρών (δεν εννοώ το άθλημα) και γενικότερα όλοι οι παράγοντες που προκαλούν εφίδρωση είτε είναι σωματικοί είτε ψυχωγεννετικοί (π.χ. έντονο στρες)

Γιατρέ μου, εγώ πάντως έχω ακούσει ότι τα αντι-ιδρωτικά επειδή περιέχουν μία ουσία την Aluminium κάτι τεσπα, είναι ύποπτα για καρκίνο του στήθους στις γυναίκες...
Και ότι παρατηρήθηκε ότι σε πολλές από τις γυναίκες με καρκίνο του στήθους ο ιστός τους εκεί παρουσίαζε αρκετές συγκεντρώσεις της παραπάνω ουσίας...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Γιατρέ μου, εγώ πάντως έχω ακούσει ότι τα αντι-ιδρωτικά επειδή περιέχουν μία ουσία την Aluminium κάτι τεσπα, είναι ύποπτα για καρκίνο του στήθους στις γυναίκες...
Και ότι παρατηρήθηκε ότι σε πολλές από τις γυναίκες με καρκίνο του στήθους ο ιστός τους εκεί παρουσίαζε αρκετές συγκεντρώσεις της παραπάνω ουσίας...:)
Οπως έχω ξαναπεί, δεν γνωρίζω καμιά επίσημη μελέτη που να αποδεικνύει κάτι τέτοιο.
Σίγουρα υπάρχουν όμως πολλών ειδών αντιιδρωτικά και ο καθένας μπορεί να κάνει τις επιλογές του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

patata77

Νεοφερμένος

Ο patata77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σε όλους!! Δυστυχώς έχω αυτό το πρόβλημα 10 χρόνια! Παρουσιάστηκε σαν σπυράκι στη μηροβουβωνική περιοχή δεν έδωσα σημασία με αποτέλεσμα να έχω κάνει 3 επεμβάσεις μέχρι τώρα (20 ράματα η καθεμία) χωρίς αποτέλεσμα, πήρα 7 μήνες τα accuran, έκανα laser αποτρύχωσης. Τίποτα! Εχω αλλάξει πάνω απο 10 γιατρούς και ολοι ήταν καθηγητές πανεπιστημίου, κανένας δεν κατάφερε να με κάνει καλά! Πλέον έμαθα να ζω με αυτό, όσο μπορεί να το πεί αυτό κανείς... Δεν πιστεύω πλέον οτι θα γίνω καλά, όταν μιλάω γι αυτό το αναφέρω ως ''κατάρα'', μόνο έτσι εξηγήτε κάτι τέτοιο..
Την άλλη εβδομάδα έχω κλείσει ραντέβου με ακόμα εναν γιατρό , απλά γιατί η μάνα μου επέμενε.
Φυσικά κανένας δεν μου έχει πει πως λέγεται αυτή η αρρώστια, απο τι προέρχεται.
Ενας καθηγητής πανεπίστημιού που είχα δει πρίν κάποια χρόνια, πολύ γνωστός και πολύ καλός γιατρός, τώρα δεν ζει πια. Μου είχε πεί ΄΄απλά είσαι άτυχη΄΄. Ιατρικός όρος θα ήταν αυτό...
Αν κανείς έχει κάτι να πει, έπειδή η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, θα χαρώ να τον ακούσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melen

Νεοφερμένος

Η melen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γεια σας΄..Τον τελευταίο μήνα υποφέρω κ εγώ απο την καταραμένη αυτή πάθηση!:mad:
Θα ήθελα να ρωτήσω αν αντιληφθούμε ότι κάποιο νέο σπυράκι έχει βάλει στόχο τη μασχάλη μας τι μπορουμε να κανουμε?:kill:

Ακολουθώ θεραπεία με αντιβίωση Ceclor (750 mg) και πλήσεις στην περιοχή με antibacter..Aν μετά τη θεραπεία εμφανιστούν νέα σπυράκια τι μπορώ να κάνω?
Απευθύνομαι σε άτομα που έχουν περάσει το ίδιο βασανηστήριο ή στους γιατρούς μας.

ΥΓ: Να επισημάνω ότι έχει γίνει καθαρισμός της περιοχής από χειρούργο.
Και εμφανίζονται πιο μικρά κοκκινα "γρομπαλάκια" ακόμα..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lydiasta

Νεοφερμένος

Η lydiasta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους γιατί τις προηγουμενες ημέρες, του πανικού, με ενημερώσατε και με παρηγορήσατε. Πριν μιάμισι εβδομάδα εμφάνισα και γώ στην μασχάλη μου ενα "βουβό" σπυράκι. Χωρίς καμία διέξοδο να ξεθυμάνει, η κατασταση χειροτέρεψε. Ευτυχώς στην αναζήτησή μου στο νετ βρήκα αυτή την συζήτησή σας η οποία με βοήθησε σημαντικά. Μέσα στις ημέρες των εκλογών, με τις υποχρεώσεις μου δεν μπόρεσα να πάω αρχικά στην δερματολόγο αλλά ξεκίνησα ceclor για λοιμώξεις μαλακών μορίων. Μετά απο 2 μέρες επισκέφτηκα την δερματολόγο (ποτέ πριν δεν είχε χρειαστεί!) η οποία μου πρότεινε 2 κουτιά ceclor 500, 3 την ημερα ανά 8 ωρο και την κρέμα Betafusin πρωί και βράδυ, για να καταπολεμήσουμε την θυλακίτιδα, όπως ανέφερε. Με ενημέρωσε οτι θα χρειαστεί να ξεχάσω φυσικά το ξύρισμα για ενα μεγάλο χρονικό διάστημα. Φυσικά, αργότερα όταν θα το ξαναξεκινήσω θα χρησιμοποιώ πολύ αφρό και θα ενυδατώνω καλά την περιοχή. Μου είπε να ξεχάσω το roll on και το σπρέι αποσμητικό καλό είναι να το ψεκάζω στην μπλούζα, οχι στην περιοχή της μασχάλης. Την ίδια μέρα που άρχισα να εφαρμόζω την κρέμα και την επόμενη παρουσίασα δέκατα. Αυτή την στιγμή, είμαι επιτέλους σε ένα καλό σημείο. Μπορώ και κουνάω και πάλι το χέρι μου καλά, χωρίς πόνο και ελπίζω να φύγει χωρίς να επανεμφανιστεί. Μου θυμίζει έντονα κάποιο περιστατικό του γιου μου. Είχε εμφανίσει ένα απόστημα στο πόδι του το οποίο αντιμετωπίστηκε με τον ιδιο τρόπο. Δυο κουτιά αντιβίωσης και μερικές εβδομάδες αργότερα ήταν τελείως καλά αν και στην καλλιέργεια είχε στοιχεία σταφυλόκοκκου. Ελπίζω έτσι να εξελιχθεί και αυτό. Και πάλί ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους σας και εύχομαι σύντομα όλοι όσοι δεν το έχουμε ξεπεράσει, να το αφήσουμε πίσω μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
παιδια ξεθαβω το θεμα γιατι μου ετυχε και μενα προσφατα. εκανα μια μικρη ερευνα στο νετ τις τελευταιες μερες για να μαθω περισσοτερα αφου ειναι η δευτερη φορα που μου συμβαινει.
την πρωτη φορα οταν δημιουργηθηκε αυτη η κυστη στη μασχαλη μου σε σημειο να μην μπορω να κινησω το χερι μου και να μουδιαζει ολοκληρο εκανα επεμβαση. μια μερα ενιωσα φοβερη αδιαθεσια στη δουλεια και πηγα στο γιατρο υποψιαζομενη οτι ολο αυτο προηλθε απο αυτο που βγηκε στη μασχαλη μου. μου ειπε ο γιατρος οτι χρειαζεται επεμβαση αλλα αρνηθηκα να παω την αλλη μερα να μπω χειρουργειο, κλινικες κλπ και του ζητησα να μου την κανει εκεινη την ωρα. ετσι με παγο με ανοιξε και με λαβιδα εσπρωξε ολη την μολυνση που ειχε δημιουργηθει.
περιττο οτι εβριζα και φωναζα (στα αγγλικα:P) για να μην καταλαβαινουν οι αλλοι εξω:P ο πονος ηταν φρικτος.

η εξηγηση της δημιουργιας ηταν ισως τριχα που γυρισε ή το αποσμητικο. εγω δεν εδωσα σημμασια στο αποσμητικο δυστυχως..:/: τωρα πριν καμια δυο βδομαδες παλι τα ιδια. πηγα τρομοκρατημενη οτι θα περασω την ιδια διαδικασια αλλα μου ειπε ευτυχως οτι αυτη τη φορα μπορουμε να το αντιμετωπισουμε με αντιβιωση και fucicort.

μιλωντας με την φαρμακοπειο μου, μου ειπε οτι η πιο συχνη αιτια ειναι τα αποσμητικα. κλεινουν τους πορους και δημιουργουνται οι κυστες. εγω προσωπικα χρησιμοποιω anti-perspirant χωρις αλκοολ απο τοτε που ημουν γυμνασιο. ειχα κανει και καποιες ειδικες εξετασεις στην αμερικη και ειχαν δειξει μεγαλα ποσοστα στον οργανισμο μου καποιων στοιχειων και μου ειχαν πει τοτε οτι ειναι απο τα αποσμητικα. παλι εγω τον χαβα μου.

τωρα με αυτες τις καταστασεις επιτελους ειπα να βαλω μυαλο και να σταματησω την χρηση τους. αλλα υπαρχει ενα αλλα. εχοντας συνηθισει τοσα χρονια και εχοντας την τρελλα να μην μπορω να διανοηθω να υπαρχει κακοσμια σε μενα ή σε αλλους γυρω μου στο συγκεκριμενο σημειο δεν μπορω να μην χρησιμοποιω τιποτα γιατι αυτες τις μερες που ειμαι σπιτι δεν κανω αλλη δουλεια απο το να πλενομαι και παλι τα ιδια.

μηπως ξερετε κατι επι του θεματος? μηπως υπαρχουν καποια προιοντα που δεν ειναι βλαβερα για αυτες τις περιπτωσεις, φυτικα ισως, δεν ξερω. αν ξερετε κατι πειτε το γιατι νομιζω θα βοηθηθει πολυς κοσμος και θα πρεπει να προσεξουν κιολας ολοι μη φτασουν να παθουν οτι παθαμε εμεις.

πς. παιδια το μονο που μπορω να σας πω ειναι να διαβαζετε πανω στο προιον και αν λεει οτι ειναι anti-perspirant μακρια. αυτα κλεινουν τους πορους και δεν υπαρχει καθολου εφυδρωση με αποτελεσμα την δημιουργια κυστων. ετσι την επαθα και γω..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Θα μπορούσες ίσως να χρησιμοποιήσεις μωρομάντηλα, τα οποία και είναι εύκολο να κουβαλάς μαζί σου και θα σε βοηθήσουν να έχεις μια αίσθηση φρεσκάδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
ναι? παντα εχω μαντιλακια μαζι μου, φυσικα δεν ειναι μωρομαντιλα ειναι αυτα για τα χερια ξερεις με μυρωδια, αλλα αμα ειναι να κανουν δουλεια θα το δοκιμασω! ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
ναι? παντα εχω μαντιλακια μαζι μου, φυσικα δεν ειναι μωρομαντιλα ειναι αυτα για τα χερια ξερεις με μυρωδια, αλλα αμα ειναι να κανουν δουλεια θα το δοκιμασω! ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη!:)

τα αντισηπτικά συνήθως έχουν οινόπνευμα, γι' αυτό σου είπα μωρομάντηλα που δεν έχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Με μία πρόχειρη αναζήτηση σου βρήκα συνταγή για να φτιάξεις δικό σου σπιτικό αποσμητικό. Λογικά τα υλικά θα πρέπει να μπορεί να τα βρει κανείς σε καταστήματα που πωλούν αιθέρια έλαια... Ήξερα ένα στην Αθήνα...

λεβάντα σε roll-on

- 4 κουταλάκια του γλυκού τζελ αλόης
- 1 κουταλάκι του γλυκού φυτική γλυκερίνη
- 1 κουταλάκι του γλυκού βάμμα από λεβάντα ή φασκόμηλο
- 2 κουταλάκια του γλυκού ανθόνερο λεβάντας ή δυνατό έγχυμα λεβάντας
- 5 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεβάντα
- 5 σταγόνες αιθέριο έλαιο γεράνιο
- 5 σταγόνες αιθέριο έλαιο tea-tree

Αναμιγνύουμε όλα τα υλικά εκτός από τα αιθέρια έλαια, είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσουμε ένα μιξεράκι του φραπέ. Βελτιώνουμε την πυκνότητα και την υφή του αποσμητικού προσθέτοντας λίγο ανθόνερο αν χρειάζεται. Ενοποιούμε τα αιθέρια έλαια στο μείγμα και το βάζουμε σʼ ένα μπουκάλι roll on. Έτοιμο!

Λεμόνι & μπαχαρικά σε spray

- 50 ml ανθόνερο πορτοκαλιάς
- 50 ml βότκα
- 2 κουταλάκια του γλυκού φυτική γλυκερίνη
- 2 σταγόνες αιθέριο έλαιο γαρίφαλο
- 2 σταγόνες αιθέριο έλαιο κανέλλα
- 2 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεβάντα
- 4 σταγόνες αιθέριο έλαιο γεράνιο
- 10 σταγόνες αιθέριο έλαιο γκρέιπφρουτ
- 10 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεμόνι

Αναμιγνύουμε σε σκούρο μπουκάλι τη βότκα, τη γλυκερίνη και τα αιθέρια έλαια. Ανακινούμε το μίγμα και το αφήνουμε για μία εβδομάδα. Προσθέτουμε το ανθόνερο και voila!
kalliopi, αυτό μπορεί να σε ενδιαφέρει γιατί είναι ένα ελαφρύ άρωμα...

Περγαμόντο & βότανα σε stick

- 1 κουταλιά τριμμένο κερί μέλισσας
- 1 ½ κουταλιά τζελ αλόης
- 1 κουταλιά λάδι καρύδας
- 1 κουταλιά baking soda (οργανική παρακαλώ)
- 1 κουταλιά corn flour
- 6 σταγόνες αιθέριο έλαιο περγαμόντο
- 5 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεβάντας
- 4 σταγόνες αιθέριο έλαιο θυμάρι

Σε bain marie λιώνουμε πρώτα το κερί, αφού λιώσει προσθέτουμε το λάδι καρύδας και αναμιγνύουμε σχολαστικά. Προσθέτουμε όλα τα υπόλοιπα υλικά εκτός από τα αιθέρια έλαια και τα ομογενοποιούμε χρησιμοποιώντας ένα μικρό μίξερ χειρός. Αμέσως μετά προσθέτουμε τα αιθέρια έλαια και τα ενοποιούμε με τα υπόλοιπα υλικά. Μεταφέρουμε το μίγμα σʼ έναν υποδοχέα για sticks και περιμένουμε να κρυώσουν καλά τα υλικά. Έτοιμο κι αυτό!
Αν δεν χρησιμοποιήσουμε κερί, τότε θα πάρουμε ένα αποσμητικό με υφή κρέμας και θα το φυλάξουμε σε γυάλινο βαζάκι.

Όλες οι συνταγές οφείλουν τις αποσμητικές τους ιδιότητες στην αντιμικροβιακή και βακτηριοστατική συνέργια των αιθέριων ελαίων. Το roll-on και το stick έχουν περισσότερες περιποιητικές ιδιότητες χάρη στην αλόη που ενυδατώνει και προλαμβάνει τους ερεθισμούς. Επιπλέον, το stick περιέχει το μαλακτικό λάδι καρύδας και baking soda η οποία επειδή έχει αλκαλική σύσταση εξουδετερώνει τα οξέα που προκαλούν κακοσμία. Είναι από μόνη της λοιπόν ένα ολοκληρωμένο αποσμητικό!
Από την άλλη, το spray, αν το βάλουμε σε γυάλινο διακοσμητικό μπουκάλι με βαποριζατέρ, γίνεται ένα ωραίο δώρο για τους φίλους μας, αφού μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν πολύ ελαφρύ άρωμα για όλο το σώμα.

πηγή

3 Συνταγές για φυσικό αποσμητικό σώματος

Αν δεν θέλετε πια να χρησιμοποιείτε αποσμητικά με χημικά, φτιάξτε το δικό σας αποσμητικό και απαλλαγείτε από την κακοσμία, πριν αυτή δημιουργηθεί. Ψάξαμε και βρήκαμε συνταγές για φυσικά αποσμητικά, με σχετικά απλά υλικά.

  1. Λοιπόν, αναμίξτε 1/4 του φλυτζανιού άμυλο καλαμποκιού με 1/4 του φλυτζανιού μαγειρική σόδα. Ρίξτε μέσα 10-15 σταγόνες αιθέριο έλαιο από τεϊόδεντρο και έτοιμο. Αυτό το αποσμητικό είναι σε μορφή πούδρας, εφαρμόζεται με πον-πον, δεν καλύπτει απλώς την δυσάρεστη οσμή αλλά περιέχει ότι χρειάζεται για να εμποδίσει την ανάπτυξη της κακοσμίας, όπως άμυλο για απορρόφηση της υγρασίας, σόδα για αποσμητικό και έλαιο από τεϊόδεντρο ως μυκητοκτόνο.
  2. Αν δεν σας αρέσει το αποσμητικό σε μορφή πούδρας, ανακατέψτε στο μίγμα και 2-3 κουταλιές της σούπας λάδι από κοκοφοίνικα, σε στερεή μορφή, και βάλτε την πάστα μέσα στη συσκευασία στικ από το παλιό σας αποσμητικό. Αφήστε 1-2 μέρες, να στερεοποιηθεί καλά και είναι έτοιμο για χρήση. Σημειώστε ότι αυτό το αποσμητικό είναι πιο μαλακό από αυτά του εμπορίου και γι' αυτό εφαρμόστε το απαλά. Επίσης χρειάζεται ελάχιστη ποσότητα, μόλις μια απαλή επάλειψη.
  3. Αναμίξτε 3 κουταλιές της σούπας μαγειρική σόδα, 2 κουταλιές της σούπας άμυλο καλαμποκιού, 4 κουταλιές της σούπας βούτυρο κακάο. Αν βρείτε, μπορείτε να αντικαταστήσετε τις δύο κουταλιές της σούπας βούτυρο κακάο με 2 κουταλιές shea butter. Είναι το βούτυρο από τον καρπό του shea tree (butyrospermum parkii). Ίσως το βρείτε και με την ονομασία Αφρικανικό βούτυρο Καριτέ. Αυτό το αποσμητικό μπαίνει σε βαζάκι, είναι σε μορφή κρέμας και εφαρμόζεται με επάλειψη. Αν προσθέσετε και λίγες σταγόνες αιθέρια έλαια, γίνεται και αρωματικό.

πηγή


Υποψιάζομαι πάντως πως μπορεί να βρει κανείς φυτικά αποσμητικά και σε καταστήματα με είδη υγιεινής διατροφής και ομοιοπαθητικά φαρμακεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
moon θα ρωτησω μια φιλη μου, το ειχε παθει πριν 4 χρονια, η μασχαλη της ειχε γινει τουμπανο, τρομερο οιδημα και περασε ενα μηνα με κρεμες για να το ηρεμησει. Και αυτη απο αποσμητικα το ειχε παθει, και θυμαμαι πως ειχε προβλημα καλοκαιριατικα με την κακοσμια. Αν μαθω κατι θα σου πω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
ισι μου αυτο σκεφτηκα και γω ή να κανω μονη μου ή να ψαξω να βρω καποιο καταστημα με τετοια προιοντα. παντως αν δεν βρω καποιο καταστημα θα κανω μια απο αυτες τις συνταγες που μου βρηκες :)
αλεξανδρα μου ρωτησε σε παρακαλω να δουμε τι εκανε η κοπελα με το θεμα. :)

ευχαριστω κοριτσια μου να στε καλα! :bigarmhug
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Συνφορουμίτες και παθόντες ιδρωταδενίτιδας (δε γράφεται με ύψιλον, είναι από τον ιδρώτα, παρακαλώ να διορθωθεί ο τίτλος του θέματος)

επειδή διάβασα τα περί παρασκευής σπιτικού αποσμητικού και επειδή μου φάνηκε λίγο hassle σκέφτηκα μήπως γίνεται να γλιτώσετε το μαγείρεμα αποσμητικού.


  • Κατ'αρχήν, διατηρούμε τις μασχαλίτσες καθαρές. Πλύσιμο με νερό και σαπούνι τουλάχιστον μια φορά τη μέρα (το καλοκαίρι δε συχνότερα). Αν τα επίπεδα των βακτηρίων είναι χαμηλά, οι πιθανότητες για ιδραδενίτιδα επίσης χαμηλές.

  • Χρησιμοποιούμε καθαρά ξυράφια τα οποία δεν αφήνουμε να μουλιάζουν δίπλα στη μπανιέρα/ντουζιέρα. Αν κοπούμε τότε βάζουμε Betadin επειγόντως (τα κοψίματα στη μασχάλη είναι πολύ κακά).
  • Όταν κάνουμε αποτρίχωση, δε χρησιμοποιούμε ΚΑΝΕΝΑ αποσμητικό την πρώτη μέρα ή το πρώτο διήμερο, ανάλογα του ερεθισμού του δέρματος.
  • Όταν ξυριζόμαστε, επειδή υπάρχει επίσης δερματικός ερεθισμός, στεγνώστε πολύ απαλά τις μασχάλες πριν εφαρμόσετε το αποσμητικό που πρέπει να είναι βασικά ήπιο και δευτερευόντως να υπόσχεται 3000 ώρες αποτελεσματικότητας.
  • Πείτε όχι στα αντιιδρωτικά, ναι στα αποσμητικά. Τα περισσότερα αποσμητικά τώρα δεν έχουν οινόπνευμα οπότε είναι και λιγότερο ερεθιστικά.
  • Φροντίστε όταν βάζετε το roll-on ή stick αποσμητικό σας, οι μασχάλες σας να είναι φρεσκοπλυμμένες. Αν βάζετε σε βρώμικες μασχάλες (που έχουν ιδρώσει προηγουμένως, έστω κι αν έχουν ξεϊδρώσει) τότε μολύνετε το αποσμητικό και κάθε φορά που θα βάζετε θα μεταφέρετε τα παλιά μικρόβια πίσω στην καθαρή ή όχι μασχάλη σας.
  • Δε χρειάζετε να κόψετε τα αποσμητικά ή να αγοράσετε οργανικό/βιολογικό αποσμητικό. Ένα 'ήπιο' π.χ. Dove είναι ό,τι πρέπει. Αν επιμένετε στο να πάρετε οργανικό αποσμητικό, δοκιμάστε εκείνα με τους κρυστάλλους (κρύσταλλοι αλάτων) τα οποία είναι stick. Μη φοβάστε για καρκινογενέσεις και ιδρωταδενίτιδες, δεν προκαλεί αυτό καθαυτό το αποσμητικό μόλυνση ποτέ και απ'όσα έχω δει και χρησιμοποιήσει, δεν περιέχουν κάτι αποδεδειγμένα καρκινογόνο. Χώρια που ακόμα και στα οργανικά αποσμητικά, τους παράγοντες βελτίωσης υφής κλπ. δε θα τους γλιτώσετε.
  • Το spray είναι προτιμότερο γιατί όπως και να το κάνουμε, δεν μπορείτε να κολλήσετε μικρόβια στο spray σας. Αν ιδρώνετε πολύ και είστε της μυρωδάτης μασχαλίτσας, κάντε τα αυτονόητα: καλή διατροφή, χαμηλό στρεςς, βαμβακερά/λινά ρούχα, διατηρήστε φυσιολογικό βάρος, πλένεστε συχνά.
  • Μη βάζετε κολόνια στις μασχάλες.
  • Μην αγνοείτε τους ερεθισμούς, ακόμα και αν είναι αμελητέοι. Αν αντιλαμβάνεστε και το παραμικρό ενόχλημα ή ερεθισμό, διατηρείστε την περιοχή καθαρή, προσπαθήστε να μην ιδρώνετε αθρώα και μη βάλετε αποσμητικό μέχρι να επανέλθει η φυσιολογική αίσθηση.
  • Αλλάζετε συχνά ρούχα. Όχι μόνο αυτό, αλλά μετά από κάθε ιδρωτική μέρα, οι μπλούζες/πουκάμισα θένε πλύσιμο, όχι κρέμασμα στη ντουλάπα και ξαναφόρεμα μετά από δυο μέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Μου απαντησε η φιλη μου, δεν προσθεσε κατι καινουργιο:
Γενικά τα αποσμητικά δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Δεν έχω κάποιο αποσμητικό φυτικό να σου πω, εγώ βάζω το κλασσικο της rexona χωρις οινόπνευμα. Δεν ειναι καλό να βάζεις με οινόπνευμα αποσμητικό και επίσης να προσέξει να είναι "antideodorant" και όχι "antiprespirant"... Και ποτέ αποσμητικό μετά το ξύρισμα της μασχάλης...
sorry :/ Μαλλον αρκει αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top