Υπήρξε ο Ιησούς Χριστός;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
προσευχηθηκαν π.χ παναγια τηνου,σε μοναστηρια και εγιναν καλα οι ασθενεις και ακομα ειναι καλα.Παρε αμα θες εχει βιβλια στην τηνο που αναφερουν τα θαυματα της παναγιας της τηνου.τωρα αν δεν πιστευεις ουτε αυτα προβλημα σου.

Δηλαδή ο θεός "βλέπει" μόνο όσους προσεύχονται; :P
Anyway έχεις σκεφτεί το θέμα της αυθυποβολής; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Delfis

Νεοφερμένος

Η Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Δηλαδή ο θεός "βλέπει" μόνο όσους προσεύχονται; :P
Anyway έχεις σκεφτεί το θέμα της αυθυποβολής; :)

Όχι, αλλά (αντ)αποκρίνεται σε όποιους του απευθύνουν προσευχή. Εσύ απαντάς ποτέ σου, σε κάποιον που δεν σε ρωταει κάτι; Όσο για την αυθυποβολή, επί του θέματος, πρέπει να ληφθεί υπόψη, ότι συμβάλλει γι' αυτήν και η υποβολή. Έχεις υπόψη σου την περίπτωση της "κλήσης"; Φυσικά η τελευταία, μπορεί να γίνει, είτε από το Θεό είτε από τον Εωσφόρο. Στην τελευταία περίπτωση απαιτείται η ικανότητα της "διάκρισης πνευμάτων", που τη διασφαλίζει συνήθως (και μεταξύ άλλων) η αδιάλειπτη προσευχή: "Προσεύχεσθαι αδιαλείπτως" (όπως λένε συνήθως οι γονείς στα παιδιά τους: "να προσέχετε!").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Kαι γιατι πιστευεις οτι ακουει τις προσευχες ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Delfis

Νεοφερμένος

Η Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Kαι γιατι πιστευεις οτι ακουει τις προσευχες ;

Επειδή είναι από τις σπάνιες περιπτώσεις, να είμαι απόλυτα ελεύθερη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Και το αλλο:λετε οτι ο θεος γιατι αφηνει αβοηθητους τους ανθρωπους?
ωραια.και γιατι να σε βοηθησει?του εκανες αυτα που λεει ο χριστος?αγαπη στο συνανθρωπο,προσευχες,νηστεια κ.α ή περιμενεις να γινουν ολα μαγικα?
Οι προσευχές και η νηστεία νομίζω πως εντάσσονται απλά και μόνο στους εκκλησιαστικούς κανόνες και όχι στη διδασκαλία του Χριστού. :hmm:



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Οι προσευχές και η νηστεία νομίζω πως εντάσσονται απλά και μόνο στους εκκλησιαστικούς κανόνες και όχι στη διδασκαλία του Χριστού. :hmm:



-petros

Αντίθετα! Πλείστες τόσες φορές παροτρύνει: π.χ., "Γρηγορείτε και προσεύχεσθε..."(Ματθ. 26,41) και " όταν δε νηστεύητε..."(Ματθ. 6,16)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
....ανα περιόδους εκπληρώθηκε και ο ερχομός του Αντίχριστου. Βλέπε Λούθηρος, Ναπολέοντας Χίτλερ κτλ.

Αντίχριστος ο Λουθηρος ;!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Αντίχριστος ο Λουθηρος ;!!
"Υπάρχει μια ιδεατή σειρά γεγονότων που πηγαίνει παράλληλα με τα πραγματικά. Σπάνια συναντιούνται. Οι ανθρωποι κι οι καταστάσεις συνήθως αλλάζουν την ιδεατή πορεία των γεγονότων έτσι που να χάνει την τελειότητά της, οποτε κι οι συνέπειές της χάνουν κι αυτές τη δική τους τελειότητα. Το ίδιο έγινε και με τη Μεταρρύθμιση. Αντί για τον Προτεσταντισμό ήρθε ο Λουθηρανισμός."
(κάποιου Von Handenberg:whistle:)

Ιν μάι οπίνιον, μέχρι να κάνει ό,τι έκανε ο Λούθηρ, η Δυτική εκκλησία είχε (τυπικά τουλάχιστον) μια κάποια συνοχή: όλοι υπάκουαν στην αυτού μεγαλειότης στον πάπα. Από Λούθερ και δώθε, όποιος γουστάρει φτιάχνει και μια αίρεση. Μου φάινεται πως υπάρχουν πάνω από 500 αιρέσεις, υπο-αιρέσεις, δι-αιρέσεις και υπο-δι-αιρέσεις:eek:.... (Τί στο δι@ολο πρεσβεύει ένας Νότιος Μεθοδιστής";...)

Σίγουρα ήταν πάντως μια πρώτη αντίθεση στην θρησκευτική απολυταρχία (συχορωχάρτια κλπ).

Όσο για τον Τζίζας, σφωνάω με Rempeske ότι δεν έχει ουσιαστική σημασία το αν υπήρξε. Κανείς δεν θα αλλάξει τη γνώμη του για τη θρησκεία μόλις μάθει την πραγματική απάντηση.

Και ο Νοπολεό αντίχριστος ρε θηρία; Δεν ήταν και μπάρμπας μου αλλά γουάι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Αντίχριστος ο Λουθηρος ;!!

:)

Δεν το λέω εγώ my friend. Το έλεγε η Καθολική εκκλησία στους πιστούς της, όπως και η Ρωσική Ορθόδοξη Εκκλησία όταν μιλούσε για τον Ναπολέοντα στους μουζίκους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Delfis

Νεοφερμένος

Η Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Ιδού μία "όψη" του Λούθηρου:

«…Οποιοσδήποτε μπορεί, ας πετάξει θειάφι και κατράμι πάνω τους κι αν κανείς θα μπορούσε να τυς ρίξει το πυρ της κόλασης, θα ήταν ακόμη καλύτερα…Κι αυτό πρέπει να γίνει για την τιμή του Κυρίου μας και του χριστιανισμού, για να δει ο Θεός ότι ήμαστε πράγματι χριστιανοί. Ας διαλυθούν επίσης και ας καταστραφούν τα σπίτια τους…Ας αφαιρεθούν απʼ αυτούς τα βιβλία των προσευχών τους και τα Ταλμούδ κι όλη η Βίβλος τους επίσης. Ας απαγορευθεί με ποινή θανάτου στους ραββίνους τους να διδάσκουν στο μέλλον. Ας κλείσουν γιʼ αυτούς οι δρόμοι των πόλεων και της υπαίθρου. Ας απαγορευθεί σʼ αυτούς νʼ ασκούν τοκογλυφία κι ας αφαιρεθούν απʼ αυτούς οι θησαυροί τους σε χρυσό και σε άργυρο κι ας αφαλισθούν κάπου αλλού. Κι αν όλʼ αυτά δεν αρκούν, ας τους διώξουμε ως λυσσασμένους σκύλους από τη χώρα…»[ Johannes Janssen – History of the German People at the Close of the Middle Ages- III, 211-12]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
:) Δεν το λέω εγώ my friend. Το έλεγε η Καθολική εκκλησία στους πιστούς της, όπως και η Ρωσική Ορθόδοξη Εκκλησία όταν μιλούσε για τον Ναπολέοντα στους μουζίκους...

Εσύ το έγραψες εδώ όμως :), όχι ο παπας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ιδού μία "όψη" του Λούθηρου:

«…Οποιοσδήποτε μπορεί, ας πετάξει θειάφι και κατράμι πάνω τους κι αν κανείς θα μπορούσε να τυς ρίξει το πυρ της κόλασης, θα ήταν ακόμη καλύτερα…Κι αυτό πρέπει να γίνει για την τιμή του Κυρίου μας και του χριστιανισμού, για να δει ο Θεός ότι ήμαστε πράγματι χριστιανοί. Ας διαλυθούν επίσης και ας καταστραφούν τα σπίτια τους…Ας αφαιρεθούν απʼ αυτούς τα βιβλία των προσευχών τους και τα Ταλμούδ κι όλη η Βίβλος τους επίσης. Ας απαγορευθεί με ποινή θανάτου στους ραββίνους τους να διδάσκουν στο μέλλον. Ας κλείσουν γιʼ αυτούς οι δρόμοι των πόλεων και της υπαίθρου. Ας απαγορευθεί σʼ αυτούς νʼ ασκούν τοκογλυφία κι ας αφαιρεθούν απʼ αυτούς οι θησαυροί τους σε χρυσό και σε άργυρο κι ας αφαλισθούν κάπου αλλού. Κι αν όλʼ αυτά δεν αρκούν, ας τους διώξουμε ως λυσσασμένους σκύλους από τη χώρα…»[ Johannes Janssen – History of the German People at the Close of the Middle Ages- III, 211-12]

Πράγματι! Οι θέσεις του Λούθηρου, για τους Εβραίους, τυπικά και ουσιαστικά, αποτέλεσαν την "πνευματική βάση" του ναζιστικού αντισημιτισμού. Στο "Επιστολές επιτραπέζιων ομιλιών" συνενώνει Εβραίους και παπιστές ως "άπιστα καθάρματα...δύο περικνημίδες κατασκευασμένες από το ίδιο τεμάχιο υφάσματος", καταγγέλει δε πολλές φορές τους Εβραίους ως "έθνος σκληροτράχηλο, άπιστο, αλαζονικό, διεστραμμένο, απαίσιο" κλπ. Παρά ταύτα, το "Δόγμα του Απόλυτου Προορισμού", που προέκυψε στον Προτεσταντισμό, από τις εν γένει θεολογικές του "αντιρρήσεις"(Μεταρρύθμιση), ουσιαστικά υπήρξε αποδοχή του Ιουδαϊσμού και επιστροφή στο πνεύμα της Π. Διαθήκης. Φυσικά, πριν από 4-5 αιώνες, δε μπορούσε να "προφητεύσει", ότι στην εποχή μας Αμερικανοί Προτεστάντες και Ιουδαίοι θα συμμαχούσαν για "παγκόσμια κυριαρχία" και "μπουρλότο" της Ασίας! Σα να πήραν στο χέρι το βιβλίο του " προφήτη Δανιήλ", και κάνουν ό,τι κάνουν, για να το "επαληθεύσουν"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Εγώ θα κάνω σε όλους μια απλή και πανεύκολη πρόταση:

Δεν πιστεύεις οτι υπάρχει ο Χριστός και ότι το Ευαγγέλιο είναι αληθινό? Διάβασε το και προσευχήσου στο Θεό να σου αποκαλύψει αν όντως υπάρχει, αν όντως σταυρώθηκε για σένα, αν όντως σε αγαπά και θέλει να ζήσεις μαζί του αιώνια.

Αν δεν υπάρχει πολύ απλά δε θα λάβεις ποτέ καμιά απάντηση. Αν όμως μία στο εκατομμύριο υπάρχει να είσαι σίγουρος πως θα λάβεις τις απαντήσεις που ζητάς.

Το ευαγγέλιο δεν μιλά για θρησκείες, δεν απαγορεύει τίποτα και δεν εκβιάζει κανέναν, αλλά και ούτε εκφοβίζει. Όλα αυτά τα δημιουργούν οι άνθρωποι εκμεταλλευόμενοι την ανάγκη των ανθρώπων να πιστεύουν κάπου. Έτσι δημιουργούν θρησκείες, βάζουν δισβάστακτους (πολλές φορές) κανόνες και δημιουργούν κλίμα εκφοβισμού για έναν και μόνο λόγο, σας το παραθέτω όπως ακριβώς το γράφει το ευαγγέλιο:

14. Επειδή, λοιπόν, τα παιδιά έγιναν κοινωνοί σάρκας και αίματος, κι αυτός παρόμοια έγινε μέτοχος από τα ίδια, για να καταργήσει, διαμέσου τού θανάτου, αυτόν που έχει το κράτος τού θανάτου, δηλαδή, τον διάβολο,
15. και να ελευθερώσει εκείνους, όσους εξαιτίας τού φόβου τού θανάτου ήσαν σε ολόκληρη τη ζωή υποκείμενοι στη δουλεία. [Εβραίους 2:14-15]
Ο Θεός δεν ανήκει σε κανένα δόγμα ή θρησκεία ή τάξη ανθρώπων. Αλλά:

Επειδή, έτσι λέει ο Ύψιστος και ο Υπέρτατος, αυτός που κατοικεί την αιωνιότητα, του οποίου το όνομα είναι: Ο Άγιος: Εγώ κατοικώ στα υψηλά, και σε άγιο τόπο· και μαζί με του συντριμμένου την καρδιά, και του ταπεινού το πνεύμα, για να ζωοποιώ το πνεύμα των ταπεινών, και να ζωοποιώ την καρδιά των συντριμμένων. [Ησαϊας 57:15]
Ο θεός ποτέ δεν εκβιάζει, ούτε και παραβιάζει:

Ζητάτε, και θα σας δοθεί· ψάχνετε, και θα βρείτε· κρούετε, και θα σας ανοιχτεί· [Ματθαίος 7:7]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιφικράτης

Νεοφερμένος

Ο Ιφικράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ζητάτε, και θα σας δοθεί· ψάχνετε, και θα βρείτε· κρούετε, και θα σας ανοιχτεί· [Ματθαίος 7:7]
Ζητάω λογική στη Βίβλο, μα δε βρίσκω...
Ψάχνω πόσοι δολοφονήθηκαν αγρίως απ' την Ιερά Εξέταση, μα δεν προφταίνω να τους μετρώ...
Κρούω την απάτη τόσων αιώνων μα ο φανατισμός φαίνεται να είναι ανίκητος...

Το ευαγγέλιο...δεν απαγορεύει τίποτα και δεν εκβιάζει κανέναν, αλλά και ούτε εκφοβίζει.
Ε, πώς δεν απαγορεύει τώρα...;
Ούτε εκφοβίζει λες;
Ο ίδιος ο Ιησούς, υπήρξε, τουλάχιστον έτσι όπως μας τον παρουσιάζει το παραμύθι της κΕνής Διαθήκης (έτσι με έψιλον!), μέγας και ανεπανάληπτος κήρυξ μίσους, διχόνοιας, ρατσισμού, ανθελληνισμού και μισογυνισμού:

«Όποιος δεν είναι μαζί μου, είναι εναντίον μου» {κατά Ματθαίον - ιβ΄30}
«Φωτιά ήρθα να βάλω πάνω στη Γή και πόσο θα ήθελα να είχε ήδη ανάψει» {κατά Λουκάν ιβ΄49-50}
«Νομίζετε ότι ήλθα για να επιβάλλω αναγκαστική ομόνοια μεταξύ των ανθρώπων; Κάθε άλλο. Σας βεβαιώνω, ότι ο ερχομός μου θα φέρει διαιρέσεις. Από τώρα και στο εξής μια οικογένεια με πέντε μέλη θα χωριστεί σε δύο παρατάξεις: Τρείς εναντίον δύο και δύο εναντίον τριών. Ο πατέρας θα είναι αντίθετος με τον γιο του κι ο γιος με τον πατέρα του. Η μάνα με την κόρη της. Η πεθερά με τη νύφη της κι η νύφη με την πεθερά της» {κατά Λουκάν ιβ΄51-53}
«Μη νομίσετε ότι ήλθα να βάλω ειρήνη στη Γή. Δεν ήλθα να βάλω ειρήνη, αλλά μάχαιρα. Γιατί ήλθα για να διχάσω τον άνθρωπο από τον πατέρα του και την κόρη από τη μάνα και τη νύφη από την πεθερά της» {κατά Ματθαίον ι' 34-38 }
«Όποιος έχει χρήματα ας τα πάρει. Το ίδιο κι αυτός που έχει σακίδιο. Όποιος δεν έχει, ας πουλήσει το πανωφόρι του (ιμάτιο) κι ας αγοράσει μαχαίρι» {κατά Λουκάν κβ΄36-37}
«Όσο για τους εχθρούς μου, αυτούς πού δεν με θέλησαν για βασιλιά τους, φέρτε τους εδώ και κατασφάξτε τους μπροστά μου» {κατά Λουκάν ιθ΄27}

Και το αποκορύφωμα:
«εξεγειρώ τα τέκνα σου Σιών επί των τέκνων των Ελλήνων» {Ζαχαρίας θ΄13-15}
«θα εξολοθρεύσω τους Κρήτες» {Ιεζεκιήλ κε΄16-17}

Και άλλα πολλά τέτοια διδάσκονται σήμερα τα παιδιά(Ελληνόπουλα) απ' το δημοτικό μέχρι και το Λύκειο.
Φοβέρες, απειλές, κατάρες και μίσος κατά του γένους των Ελλήνων και της ανθρωπότητας.

Συνεπώς @ale3andros, όπως μας προτρέπεις, το να πορευθούμε στη ζωή με έναν τέτοιο "θεό" μάλλον αντιανθρώπινο είναι, όπως άλλωστε φάνηκε και από τις πράξεις και τα έργα της Εκκλησίας το μεσαίωνα.
Και εν τέλει, εάν πράγματι υπήρξε, τότε ορθώς σταυρώθηκε ο εβραίος Ιησούς,
διότι ήθελε να φέρει (όπως και έφερε) μεγάλη αναστάτωση στον κόσμο.
Άσε που αν ήταν πράγματι θεός, δεν θα άφηνε να τον αγγίξουν καν,
όχι να υποφέρει έναν τέτοιο ατιμωτικό θάνατο για θεό!

ΥΓ. Νομίζω ότι είναι ανούσιο να εξετάζουμε τα περί της Ιστορικότητας του Ιησού, αλλά φρονώ ότι πρέπει να θέσουμε το ερώτημα στο εάν ο Ιησούς ήταν η ευκαιρία στο να περάσει ο Σιωνισμός στην αντεπίθεση, και εκ του αποτελέσματος κρίνοντες, να καταστεί η μισή σχεδόν ανθρωπότητα απόγονος των εβραίων, αφού είτε σε γάμους, είτε σε κηδείες, είτε στην θεία Λειτουργία, είτε στα βαφτίσια, ο Αβραάμ, ο Ισαάκ και η Σάρα ψάλλονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Αχ αγαπητέ μου Ιφικράτη,

ούτε ένα από τα εδάφια που παραθέτεις δεν λένε αυτό που εσύ κηρύττεις. Θα ήτανε καλό να παραθέσεις και τα εδάφια πριν και μετά γιατί προφανώς απλώς τα χρησιμοποιείς για να υποστηρίξεις τις απόψεις σου όπως κάνουν και οι θρησκευόμενοι για να εκμεταλλευτούν τον κοσμάκη.

Θέλεις να σου πω ένα παράδειγμα?

Ορίστε:

«Όποιος έχει χρήματα ας τα πάρει. Το ίδιο κι αυτός που έχει σακίδιο. Όποιος δεν έχει, ας πουλήσει το πανωφόρι του (ιμάτιο) κι ας αγοράσει μαχαίρι» {κατά Λουκάν κβ΄36-37}

Ας δούμε λίγο καλύτερα το εδάφιο αυτό:

31. Και ο Κύριος είπε: Σίμωνα, Σίμωνα, δες, ο σατανάς σάς ζήτησε, για να σας κοσκινίσει σαν το σιτάρι.
32. Πλην, εγώ δεήθηκα για σένα για να μη εκλείψει η πίστη σου· κι εσύ, όταν κάποτε επιστρέψεις, στήριξε τους αδελφούς σου.
33. Και εκείνος είπε σ' αυτόν: Κύριε, είμαι έτοιμος να πάω μαζί σου και στη φυλακή και στον θάνατο.
34. Και εκείνος είπε: Σε σένα λέω, Πέτρο, σήμερα ο πετεινός δεν θα λαλήσει, πριν με απαρνηθείς τρεις φορές ότι δεν με γνωρίζεις.
35. Και τους είπε: Όταν σας έστειλα χωρίς βαλάντιο και ταγάρι και υποδήματα, μήπως στερηθήκατε κάτι; Και εκείνοι είπαν: Τίποτε.
36. Τους είπε, λοιπόν: Τώρα, όμως, όποιος έχει βαλάντιο, ας το πάρει μαζί του· παρόμοια και ταγάρι· και όποιος δεν έχει, ας πουλήσει το ιμάτιό του, και ας αγοράσει μάχαιρα.
37. Επειδή, σας λέω ότι ακόμα και τούτο το γραμμένο, πρέπει να γίνει σε μένα, το: «Και λογαριάστηκε μαζί με ανόμους»· επειδή, τα γραμμένα για μένα παίρνουν τέλος.
Βλέπεις οτι ο Χριστός απευθύνεται σε μια συγκεκριμένη κατάσταση στους μαθητές του λίγο πριν τον σταυρώσουν και αρχίσουν την εκδίωξη οι φαρισαίοι? Πρόκεται σε λίγο οι φαρισαίοι να τους κυνηγήσουν και η φράση να αγοράσετε μάχαιρα απλά σημαίνει να είστε έτοιμοι γιατί πρόκειτε να σας κυνηγήσουν. Για δες το λίγο παρακάτω:

48. Ο δε Ιησούς είπε σ' αυτόν: Ιούδα, με φίλημα παραδίνεις τον Υιό τού ανθρώπου;
49. Και εκείνοι που ήσαν γύρω του βλέποντας τι επρόκειτο να γίνει, είπαν σ' αυτόν: Κύριε, να χτυπήσουμε με τη μάχαιρα;
50. Και ένας απ' αυτούς χτύπησε τον δούλο τού Αρχιερέα, και του απέκοψε το δεξί αυτί.
51. Και ο Ιησούς, αποκρινόμενος, είπε: Αφήστε μέχρις εδώ· και πιάνοντας το αυτί του, τον γιάτρεψε.
52. Και ο Ιησούς είπε σ' αυτούς που ήρθαν εναντίον του, στους αρχιερείς και στους στρατηγούς τού ιερού και στους πρεσβύτερους: Βγήκατε σαν ενάντια σε έναν ληστή με μάχαιρες και ξύλα;
53. Καθημερινά ήμουν μαζί σας μέσα στο ιερό, και δεν απλώσατε τα χέρια σας επάνω μου· αλλά, αυτή είναι η ώρα σας, και η εξουσία τού σκότους.
είδες λοιπόν ότι δεν έλεγε στους μαθητές του να σκοτώσουν αλλά τους προετοίμαζε για το κυνήγι που επρόκειτο να γίνει?

Και όλα τα εδάφια που παραθέτεις ένα προς ένα για δές:

25. Καθώς, όμως, ο Ιησούς αντιλήφθηκε τους συλλογισμούς τους, τους είπε: Κάθε βασίλειο, που διαιρέθηκε σε αντιμαχόμενα μέρη, ερημώνεται· και κάθε πόλη ή σπίτι, που διαιρέθηκε σε αντιμαχόμενα μέρη, δεν θα σταθεί.
26. Και αν ο σατανάς βγάζει τον σατανά, διαιρέθηκε σε αντιμαχόμενα μέρη· πώς, λοιπόν, θα σταθεί το βασίλειό του;
27. Και αν εγώ βγάζω τα δαιμόνια διαμέσου τού Βεελζεβούλ, οι γιοι σας διαμέσου τίνος τα βγάζουν; Γι' αυτό, αυτοί θα είναι κριτές σας.
28. Αλλά, αν εγώ βγάζω τα δαιμόνια διαμέσου τού Πνεύματος τού Θεού, έφτασε επομένως σε σας η βασιλεία του Θεού.
29. Ή, πώς μπορεί κάποιος να μπει μέσα στο σπίτι τού δυνατού, και να αρπάξει τα σκεύη του, αν πρώτα δεν δέσει τον δυνατόν, και τότε θα διαρπάξει το σπίτι του;
30. Όποιος δεν είναι μαζί μου, είναι εναντίον μου· και όποιος δεν μαζεύει μαζί μου, σκορπίζει.
31. Γι' αυτό, σας λέω: Κάθε αμαρτία και βλασφημία θα συγχωρεθεί στους ανθρώπους· η βλασφημία, όμως, ενάντια στο Πνεύμα, δεν θα συγχωρεθεί στους ανθρώπους.
32. Και όποιος πει έναν λόγο ενάντια στον Υιό τού ανθρώπου, θα του συγχωρεθεί· όποιος, όμως, πει ενάντια στο Πνεύμα το Άγιο, δεν θα του συγχωρεθεί, ούτε σε τούτον τον αιώνα ούτε στον μέλλοντα.
33. Ή κάντε το δέντρο καλό, και τον καρπό του καλόν· ή κάντε το δέντρο σαπρό, και τον καρπό του σαπρόν· επειδή, από τον καρπό γνωρίζεται το δέντρο.
μήπως τώρα μπορείς να καταλάβεις καλύτερα τη σημασία του εδαφίου που βιαίως απομόνωσες για να υποστηρίξεις απλά τη θεωρία σου?

αν δε πείστηκες δες κι αυτό:

49. Και ο Ιωάννης, απαντώντας, είπε: Κύριε, είδαμε κάποιον να βγάζει δαιμόνια στο όνομά σου· και τον εμποδίσαμε, επειδή δεν ακολουθεί μαζί μας.
50. Και ο Ιησούς είπε σ' αυτόν: Μη εμποδίζετε· επειδή, όποιος δεν είναι εναντίον μας, είναι μαζί μας. Λουκάς 9:49-50
Τέλος πάντων, αρκετά οφτοπιαστήκαμε. Απλά θα σε συμβούλευα αυτό ακριβώς:

Προσέχετε, λοιπόν, πώς ακούτε· επειδή, όποιος έχει, θα του δοθεί· και όποιος δεν έχει, και εκείνο που νομίζει ότι έχει, θα του αφαιρεθεί. Λουκάς 8:18
Πρόσεχε πως ακούς και πως διαβάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ζητάω λογική στη Βίβλο, μα δε βρίσκω...
Ο ίδιος ο Ιησούς, υπήρξε, τουλάχιστον έτσι όπως μας τον παρουσιάζει το παραμύθι της κΕνής Διαθήκης (έτσι με έψιλον!), μέγας και ανεπανάληπτος κήρυξ μίσους, διχόνοιας, ρατσισμού, ανθελληνισμού και μισογυνισμού:...Και το αποκορύφωμα:...
...Φοβέρες, απειλές, κατάρες και μίσος κατά του γένους των Ελλήνων και της ανθρωπότητας.
.......
Και εν τέλει, εάν πράγματι υπήρξε, τότε ορθώς σταυρώθηκε ο εβραίος Ιησούς(!)Ευτυχώς
διότι ήθελε να φέρει (όπως και έφερε) μεγάλη αναστάτωση στον κόσμο.
Άσε που αν ήταν πράγματι θεός, δεν θα άφηνε να τον αγγίξουν καν,
όχι να υποφέρει έναν τέτοιο ατιμωτικό θάνατο για θεό!...
!!!

Ευτυχώς, σύντροφε, "δεν ήρθε ακόμη ο Αντίχριστος"(που δεν έφυγε ποτέ βέβαια, από την αποφράδα εκείνη Πέμπτη!)!
Νομίζω μπερδεύεις την αλληγορία και τις παραβολές (του κόσμου τούτου), με τη διδασκαλία του Ι.Χ....Ποιος είναι ο "εβραίος Ιησούς" σου; Μήπως έχεις κατά νου εκείνον του Ναυή; Συγκρατήσου! Υπάρχουν στον κόσμο μας, επίσης, και "φανατικοί Χριστιανοί", που θα μπορούσαν να σου απαντήσουν με την ίδια ακριβώς ασέβεια, που επιδεικνύεις στο παραπάνω κείμενό σου! Κανένας δεν σου αφαίρεσε την ελευθερία, να ...πιστεύεις διαφορετικά(πράγματα). Εσύ γιατί, αν θα μπορούσες, θα "έσφαζες όλους τους Χριστιανούς";


...[/quote]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
...Άσε που αν ήταν πράγματι θεός, δεν θα άφηνε να τον αγγίξουν καν,
όχι να υποφέρει έναν τέτοιο ατιμωτικό θάνατο για θεό!...

Επειδή, με τέτοιον τρόπο αγάπησε ο Θεός τον κόσμο, ώστε έδωσε τον Υιό του τον μονογενή, για να μη χαθεί καθένας ο οποίος πιστεύει σ' αυτόν, αλλά να έχει αιώνια ζωή. [Ιωάννη 3:18]

15. Και γι' αυτό είναι μεσίτης καινούργιας διαθήκης, ώστε, διαμέσου τού θανάτου, που έγινε για απολύτρωση των παραβάσεων κατά την πρώτη διαθήκη, να πάρουν την υπόσχεση οι καλεσμένοι τής αιώνιας κληρονομιάς.
16. Επειδή, όπου υπάρχει διαθήκη, είναι ανάγκη να υπάρχει ο θάνατος εκείνου που έκανε τη διαθήκη·
17. δεδομένου ότι, η διαθήκη είναι ισχυρή για όσους έχουν πεθάνει· επειδή, ποτέ δεν ισχύει ενόσω ο διαθέτης ζει. [Εβραίους 9: 15-17]

18. Όπως, λοιπόν, εξαιτίας ενός αμαρτήματος ήρθε κατάκριση σε όλους τούς ανθρώπους, έτσι και εξαιτίας μιας δικαιοσύνης ήρθε σε όλους τους ανθρώπους δικαίωση για ζωή.
19. Επειδή, όπως με την παρακοή τού ενός ανθρώπου οι πολλοί καταστάθηκαν αμαρτωλοί, έτσι και με την υπακοή τού ενός οι πολλοί θα κατασταθούν δίκαιοι. [Ρωμαίους 5:18-19]

Για να σου φύγει η απορία γιατί έπρεπε να πεθάνει ο χριστός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η ουσια της χριστιανοσυνης είναι κατα κανονα σωστη...Το "αγαπατε αλληλους ως εαυτον" σας φαινεται λαθος (σε εσας πχ του αρχαιολατρες-δωδεκαθειστες)?Οι δεκα εντολες είναι σωστες,τα κυρηγματα του ιησου στην καινη διαθηκη είναι σωστα...Όλη βρωμα η υπερβολη και η υποκρισια μπηκε απο τους φαρισαιους και το ιερατειο(μεσα απο απανωτες συγκρουσεις εξουσιων,μεσα απο αιρεσεις μοναστηριακες.. κλπ και επι βυζαντιου και ο μωσαικος νομος ήταν μια διαστρεβλωση των δεκα εντολων..Ο μωσαικος νομος πχ ελεγε το λιθοβολισμο των μοιχαλιδων,εναντια στο ου φονευσεις..)Εγω ως χριστιανος λαμβανω υποψη μου μονο τα ευαγγελια και τα κυρηγματα του χριστου..ως τον πραγματικο χριστιανισμο...και τα δεκα εντολες(χοντροκομμενες λογω της εποχης αλλα σωστες)Όσο πιστευω βεβαια στο χριστιανισμο...αλλα όταν πστευω ξερω σε τι πιστευω...

Και για τον αρχαιολατρη μας αποπανω,θυμιζω τα λογια του μαντειου των δελφων ότι η παλια θρησκεια τελειωσε, σε απαντηση του ιουλιανου που προσπαθουσε να αναγεννησει το δωδεκαθεο..Για καθε θρησκεια ,υπαρχει αρχη και τελος..και για το χριστιανισμο θα υπαρξει καποτε ένα τελος ή μια ριζικη αλλαγη(όπως του ιουδαισμου σε χριστιανισμο)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιφικράτης

Νεοφερμένος

Ο Ιφικράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
!!!
Ποιος είναι ο "εβραίος Ιησούς" σου; Μήπως έχεις κατά νου εκείνον του Ναυή;...

Σύντροφε (εν ατυχία) @Νωεύς, ο ίδιος ο Ιησούς Χριστός, παραδέχεται ότι είναι εβραίος:

«Δεν ήλθα για να καταλύσω το νόμο ή τους προφήτες, αλλά για να συμπληρώσω» (κατά Ματθαίον ε΄17)
«άν πιστεύετε στον Μωϋσή πιστεύετε και σʼ εμένα γιατί για μένα εκείνος έγραψε κι αν δεν πιστεύετε στα γραπτά εκείνου πώς θα πιστέψετε στα λόγια μου;» (κατά Ιωάννην ε΄46-47)
«ερευνάτε τας γραφάς γιατί εκείνες περιέχουν μαρτυρίες για μένα» (κατά Ιωάννην ε΄39}
....
Και από εδώ συμπεραίνουμε, ότι όχι μόνον ο ίδιος ήταν εβραίος, αφού ποιός άλλος θα μπορούσε να αναφέρει τον Μωϋσή..., αλλά ότι και υπάρχει άρρηκτος δεσμός μεταξύ Παλαιάς και Καινής Διαθήκης, η μία είναι συνέχεια της άλλης, παρά τα όσα λέγουν οι απολογητές.
Τα υπόλοιπα που λες τα αντιπαρέρχομαι λέγοντάς σου μόνον τούτο: Ο ίδιος ο Χριστός ήταν βλάσφημος και οι παπάδες, όχι εγώ!

-----------------------------------------

Αγαπητέ φίλε @ ale3andros ξαναδιάβασε σε παρακαλώ τα εδάφια που μου παρέθεσες, έχοντας υπόψιν ότι εν βυθώ είναι κρυμμένη η αλήθεια και ότι πίσω απ' τις λέξεις υπάρχει το νόημα.
Παρ' όλα αυτά , έστω και ολόκληρα, το νόημα ΔΕΝ αλλάζει.:/:

-------------------------------------------
@ Άγγελος, οι δέκα εντολές αποτελούν πρόχειρη ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ των Δελφικών παραγγελμάτων, π.χ. Μηδέν Άγαν, Παν Μέτρον Άριστον κλπ, τα οποία και είναι πολύ περισσότερα απ' τις Δέκα εντολές!!!
Όσο για τον δήθεν τελευταίο χρησμό του Μαντείου των Δελφών, αυτό αποτελεί άλλη μια απάτη των απολογητών, και η οποία έχει ως εξής:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
....: Ο ίδιος ο Χριστός ήταν βλάσφημος...!
]​

Βασικά έχεις δίκιο: ως βλάσφημο τον κατηγόρησαν οι Εβραίοι και τον σταύρωσαν( οι Ρωμαίοι)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top