Γίνεται να υπάρξει δημοκρατία στο internet;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από astrapogiannos:
Και όποιος θέλει, με λίγο hacking μπορεί να καταστρέψει τη σελίδα του άλλου, χωρίς να έχει καθόλου συνέπειες. Αναρχία λέγεται αυτό :p
Χμ, για ποσο ακομη; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από astrapogiannos:
Και όποιος θέλει, με λίγο hacking μπορεί να καταστρέψει τη σελίδα του άλλου, χωρίς να έχει καθόλου συνέπειες. Αναρχία λέγεται αυτό :p
Χωρίς καθόλου συνέπειες; Όχι πάντα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από astrapogiannos:
Και όποιος θέλει, με λίγο hacking μπορεί να καταστρέψει τη σελίδα του άλλου, χωρίς να έχει καθόλου συνέπειες. Αναρχία λέγεται αυτό :p

Και μετά ο άλλος που δεν έχει καθόλου συνέπειες βρίσκεται λίγο εξαφανισμένος.... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astrapogiannos

Νεοφερμένος

Ο astrapogiannos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Χωρίς καθόλου συνέπειες; Όχι πάντα ;)
Αρχική Δημοσίευση από Andrew19:
Και μετά ο άλλος που δεν έχει καθόλου συνέπειες βρίσκεται λίγο εξαφανισμένος.... :whistle:
Ακριβώς. Όχι πάντα ;)
Κι αφού δεν τιμωρείται πάντα, έχουμε αναρχία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από astrapogiannos:
Ακριβώς. Όχι πάντα ;)
Κι αφού δεν τιμωρείται πάντα, έχουμε αναρχία
Για ποσο ακομη; :) Οταν η ελευθερια μετατρεπεται σε αναρχια τότε έρχονται οι νόμοι και οι ποινες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astrapogiannos

Νεοφερμένος

Ο astrapogiannos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Τελικά συμφωνήσαμε. Αυτή τη στιγμή έχουμε αναρχία :)
Στο μέλλον θα δούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σιγουρα ... Αλλα το ερωτημαι ειναι γενικο και οχι μονο για το τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astrapogiannos

Νεοφερμένος

Ο astrapogiannos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Για εμενα οπως εχω πει το θεμα ειναι σχετικα απλο. Στο internet γενικα υπαρχει δημοκρατια. Π.χ. καποιος μπορει να μπει σε οποια σελιδα θελει ή μπορει να δημιουργησει οποια σελιδα θελει. Στον καθε "χωρο" του internet οπως σελιδα, irc channel κτλ δεν υπαρχει δημοκρατια στις περισσοτερες φορες.
Σε παροντικό χρόνο είναι αυτο, οπότε για το τώρα μιλούσες, οπότε κι εγώ για το τώρα απάντησα. :)
anywayzzzz
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Προσεξε το παραπανω οχι μονο πιστευω οτι ισχυει τωρα, ΑΛΛΑ οτι θα ισχυει και στο μελλον!
Ενω εσυ πιστευεις αυτο που λες ισχυει ΜΟΝΟ τωρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,819 μηνύματα.
Παραθέτω τμήμα ενός κειμένου που έγραψα για άλλο σκοπό μεν αλλά ταιριάζει και απόλυτα με το θέμα:
(είναι πρόχειρα γραμμένο και συνεπώς μην δοθεί σημασία στο ύφος αλλά στην ουσία)
Επειδή μερικές φορές πρέπει να εξηγούνται και τα αυτονόητα...

Πολλοί έχουν την αντίληψη ότι και κάθε forum αποτελεί μικρογραφία της κοινωνίας με την έννοια του "πολίτης" τα μέλη - "πολιτικός/κυβέρνηση/εξουσία" οι διαχειριστές και με επικρατούμενο πολίτευμα τη... δημοκρατία.

Ο παρόν ιστοχώρος όπως και κάθε ιστοχώρος είναι ιδιωτικός και αναγνωρίζεται και από την ίδια τη νομοθεσία και το πολίτευμα ως τέτοιος. Σε αντίθεση με την παραπάνω επεξήγηση του "ένα Forum αποτελεί μικρογραφία της κοινωνίας", ένα Forum αποτελεί "μικρογραφία ενός σπιτιού" με "ιδιοκτήτες" τους διαχειριστές και "καλεσμένους" τα μέλη.
Αν εσείς τώρα όταν πάτε καλεσμένοι σε ένα σπίτι και οι ιδιοκτήτες
- δε γουστάρουν πχ το κάπνισμα, εσείς τους λέτε "δημοκρατία έχουμε, ο νόμος δεν απαγορεύει το κάπνισμα!",
- μπαινοβγαίνετε ενώ έχετε θεωρηθεί ανεπιθύμητοι (για τον οποιονδήποτε λόγο) σα να είστε σε δημόσιο χώρο και έχετε το δικαίωμα να το κάνετε αυτό
- νομίζετε ότι αν ένα μέρος ή ακόμα και όλοι οι καλεσμένοι σας θέλουν εκεί, αποκτάτε αυτομάτως το δικαίωμα επικαλούμενοι δημοκρατία
... καλό θα ήταν να το ξανά σκεφτείτε.

Η κοινωνία είναι το ίδιο το διαδίκτυο και είναι ελεύθερη, ακριβώς για το λόγο ότι επιτρέπεται στον καθένα χτίσει ένα νέο σπίτι (forum, blog κ.α.) και να φιλοξενήσει σε αυτό ό,τι θέλει & να ορίσει ό,τι κανόνες θέλει.

Όταν κάποιος βρίσκει ανοιχτή πόρτα σε ένα σπίτι (την πόρτα την αφήνουν ανοιχτή οι ιδιοκτήτες) και αποφασίζει να κάτσει να συζητήσει με όσα άτομα βρει μέσα, το κάνει ΟΧΙ θεωρώντας αυτονόητο ότι μέσα σε αυτό μπορεί να κάνει ό,τι κάνει και έξω από αυτό. Το κάνει με την προσδοκία ότι μέσα σε αυτό θα συναντήσει περιοριστικούς κανόνες με τους οποίους θα μπορεί να συμβιβαστεί και συνεχίζει προς τα μέσα δείχνοντας εμπιστοσύνη στους ιδιοκτήτες (η οποία όπως και να 'χει είναι εξ ορισμού τυφλή).
Η πόρτα για να φύγει (για τον ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΠΕ λόγο, ακόμα και αν θεωρεί ότι αδικήθηκε σε κάτι) είναι πάντα ανοιχτή.
Φυσικά με αυτά δεν υπονοείται ότι ο "καλεσμένος" δε μπορεί να εκφράσει πρόταση ή άποψη στον "ιδιοκτήτη" από τη στιγμή που αντιλαμβάνεται ότι μπορεί να το κάνει. Από 'κει και ύστερα, άλλο το να εκφράζει κανείς μια πρόταση ή άποψη και άλλο να προσπαθεί ντε και καλά να την επιβάλλει.
Με λίγα λόγια μεταξύ μελών - διαχειριστών υπάρχει σχέση εμπιστοσύνης και όχι νομική/πολιτική.

Η ελευθερία στο διαδίκτυο τίθεται σε κίνδυνο όταν η εκάστοτε εξουσία (της πραγματικής κοινωνίας ) απαγορεύσει τη δυνατότητα που έχει ο καθένας να "κτίσει" κάτι σε αυτό καθώς και όταν κάποιο ή κάποια άτομα εισβάλλουν με το "έτσι θέλω" σε διαδικτυακούς τόπους (σπίτια) με σκοπό να προκαλέσουν σύγχυση.


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ωραία αυτά που λες Πέτρο, με κάποιες όμως διευκρινήσεις. Στο σπίτι σου δεν μπορεί να μπει όποιος θέλει. Εκεί που μπορεί να μπει όποιος θέλει, είναι δημόσιος χώρος, στον οποίο ισχύουν οι νόμοι του κράτους και μόνο. Αν υπάρχουν οποιοιδήποτε άλλοι κανόνες που έρχονται σε σύγκρουση με αυτούς τους νόμους, τότε μιλάμε για καταπάτηση δικαιωμάτων. Στο σπίτι σου, μπορείς να κάνεις ότι θέλεις (με κάποιες εξαιρέσεις) όσο αυτό δεν βγαίνει προς τα έξω. Μπορώ δηλαδή να βρίζω όσο θέλω οποιοδήποτε δημόσιο πρόσωπο. Αν αυτό το κάνεις σε ένα χώρο όπως ένα forum τότε αυτό είναι παράνομο, όχι μόνο αν το γράφουν οι κανόνες του forum, αλλά μόνο και μόνο γιατί σε αυτό μπορεί να έχει πρόσβαση ο οποιοσδήποτε. Άρα ο παραλληλισμός σπίτι-forum είναι ελλιπής. :)
η άμεση δημοκρατία είναι όταν ο λαός συνέρχεται σε συνέλευση και αποφασίζει για τις υποθέσεις του κράτους και η έμμεση δημοκρατία όταν ο λαός ασκεί την κυριαρχία του έμμεσα με αντιπροσώπους του...
δημοκρατία μεικτή, όταν κατά περιπτώσεις λειτουργεί η άμεση ή η έμμεση δημοκρατία....
[...]
Με λίγα λόγια....
το κάθε site, ξεκινάει την πορεία ζωής του με τον ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ του δηλαδή μοναρχία και είναι στο χέρι του και μόνο να αποφασίσει αν θέλει να παρέχει δικαιώματα και σε άλλους ώστε να δημιουργηθεί η παραπάνω αναφερόμενη "μεικτή δημοκρατία" .
Το μπέρδεμα σε σχέση με τα πολιτεύματα και τα site ίσως να είναι στο ότι οι "αντιπρόσωποι" δεν εκλέγονται αλλά διορίζονται από τον "μονάρχη"
Όμως ακόμα και τότε, ο λαός (δλδ οι χρήστες) μπορούν αν δεν καλύπτονται να διαμαρτυρηθούν και να λειτουργήσει η άμεση δημοκρατία ;)
Σε οποιαδήποτε Δημοκρατία, οι εκπρόσωποι είναι εκλεγμένοι από τον λαό. Σε ένα forum λοιπόν από τη στιγμή που και η ίδια λες ότι ο (εννοείται) μη εκλεγμένος admin επιλέγει τους "εκπροσώπους" των χρηστών, τότε δεν νοείται Δημοκρατία. Απλά επειδή οι moderators είναι συνήθως πρώην χρήστες και άρα κοντύτερα στους απλούς χρήστες, δημιουργείται η ψευδαίσθηση της Δημοκρατίας. Κατά τ' άλλα είμαστε μάλλον πιο κοντά στην Ολιγαρχία.
Απλως η δημοκρατία δεν ειναι δυνατον να υπαρχει υπαρχει σε ολους τους τομεις.
Ετσι και εδω, αν η πλειοψηφια των μελων ζητησει μια νεα κατηγορια συζητησεων που εχει να κανει ας πουμε για τα mac θα γινει ... τουλαχιστον θα γινει συζητηση αν μπορει να γινει. ΑΝ ομως η πλειοψηφια ζητηση να φυγω απο admin ... εεε κατι τετοιο δεν γινεται :)
Ακριβώς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,819 μηνύματα.
Ωραία αυτά που λες Πέτρο, με κάποιες όμως διευκρινήσεις. Στο σπίτι σου δεν μπορεί να μπει όποιος θέλει. Εκεί που μπορεί να μπει όποιος θέλει, είναι δημόσιος χώρος, στον οποίο ισχύουν οι νόμοι του κράτους και μόνο. Αν υπάρχουν οποιοιδήποτε άλλοι κανόνες που έρχονται σε σύγκρουση με αυτούς τους νόμους, τότε μιλάμε για καταπάτηση δικαιωμάτων. Στο σπίτι σου, μπορείς να κάνεις ότι θέλεις (με κάποιες εξαιρέσεις) όσο αυτό δεν βγαίνει προς τα έξω. Μπορώ δηλαδή να βρίζω όσο θέλω οποιοδήποτε δημόσιο πρόσωπο. Αν αυτό το κάνεις σε ένα χώρο όπως ένα forum τότε αυτό είναι παράνομο, όχι μόνο αν το γράφουν οι κανόνες του forum, αλλά μόνο και μόνο γιατί σε αυτό μπορεί να έχει πρόσβαση ο οποιοσδήποτε. Άρα ο παραλληλισμός σπίτι-forum είναι ελλιπής. :)
Πολύ ενδιαφέρουσες διευκρινίσεις. :)

Κι όμως, μπορεί να μπει όποιος θέλει εφόσον εγώ το έχω επιτρέψει και ο κάθε περαστικός έξω από αυτό, γνωρίζει ότι μπορεί να το κάνει (σκέψου ένα σπίτι με ανοιχτή την πόρτα και από πάνω να γράφει "Είσοδος Ελεύθερη").
Παράλληλα έχω τη δυνατότητα και το δικαίωμα να κλείσω οποιαδήποτε στιγμή την πόρτα.

Όσο για τα υπόλοιπα, ίσως έχεις δίκιο, αλλά δε μπορούμε να τα εντάξουμε στο "με κάποιες εξαιρέσεις" (= αυτονόητες);
Και αυτό με την έννοια ότι ναι μεν γίνεται σύγκριση σπιτιού - forum σε θεωρητικό επίπεδο, όμως η πραγματική μορφή τους διαφέρει εξ ορισμού (ένα forum είναι σαν ένα σπίτι με νοητούς τοίχους που διαπερνιούνται από τις ανθρώπινες αισθήσεις, όχι όμως από το ανθρώπινο σώμα).

Και μέσα στο σπίτι μου, αν ηχογραφούσα λόγια (προσβολές) και τα έβαζα τέρμα στο στερεοφωνικό; (στα db που ορίζει η νομοθεσία, με ανοιχτά παράθυρα ε :D )

... :hmm:

Συνεπώς μπορούμε να πούμε ότι τελικά ένα forum περιορίζεται πρώτα από νόμους που αφορούν την κοινωνία/ τον κόσμο στον οποίο υπάρχει και ύστερα από τους "όρους" που θέτει ο ιδιοκτήτης του. Φαίνεται τελείως αυτονόητο...


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Συνεπώς μπορούμε να πούμε ότι τελικά ένα forum περιορίζεται πρώτα από νόμους που αφορούν την κοινωνία/ τον κόσμο στον οποίο υπάρχει και ύστερα από τους "όρους" που θέτει ο ιδιοκτήτης του. Φαίνεται τελείως αυτονόητο...
Σύμφωνοι, αρκεί να μην έρχονται σε σύγκρουση οι δεύτεροι με τους πρώτους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αντιγράφω απο το νέοσύστατο (χτες το έκανα) blog μου:

Γίνεται να υπάρξει δημοκρατία στο internet?

Πολλές φορές όσοι είναι διαχειριστές ενός ιστότοπου έχουν ακούσει το "Μα πως είναι δυνατόν να σβήνετε μηνύματα;; Δημοκρατία έχουμε!". Όπως όμως γνωρίζει όποιος έχει ασχοληθεί με το θέμα, δυστυχώς ή ευτυχώς δημοκρατία δεν γίνεται να υπάρξει στο ιντερνετ, πόσο μάλλον σε ένα καθαρά ιδιωτικό site. Το site δεν είναι κράτος, και οι λόγοι που το συντηρεί κάποιος είναι εντελώς διαφορετικοί.
Σκεφτόμουν πάντως σήμερα οτι θα ήταν πολύ ενδιαφέρον απο κοινωνιολογικής απόψεως ένα πείραμα, πιθανότατα κρατικό, όπου σε ένα φόρουμ θα εφαρμοζόταν πλήρης δημοκρατία. Όπερ μεθερμηνευόμενον εστί:

  • Να γίνονται εκλογές κάθε ένα καθορισμένο διάστημα, κάποια μέλη να βάζουν υποψηφιότητα και τα υπόλοιπα μέλη να ψηφίζουν τον καλύτερο (ή τους καλύτερους) για administrator. Στη συνέχεια με τις ίδιες διαδικασίες που ισχύουν για το κράτος, να εκλέγονταν οι moderators & super moderators. Όσα μέλη δεν ψήφιζαν ή δεν είχαν ικανοποιητική δικαιολογία, θα γινόντουσαν ban.
  • O εκλεγμένος διαχειριστής θα είχε πλήρη δικαιοδοσία και στο φόρουμ και στον (dedicated πιθανότατα) server, σύμφωνα πάντα με ένα είδους "συνταγμα".
  • Γενικά θα ίσχυε οτιδήποτε ισχύει στο δημοκρατικό πολίτευμα, προσαρμοσμένο πάντα για την εικονική κοινωνία ενός φόρουμ.
  • Το εγχείρημα αυτό θα διαφημιζόταν πάρα πολύ σε κάθε μέσο μαζικής ενημέρωσης ώστε να είχε μεγάλη συμμετοχή και κατα συνέπεια πολύ μεγαλύτερο στατιστικό δείγμα.
Άραγε τι θα γινόταν σε μια τέτοια περίπτωση; Μπορεί ο άνθρωπος να χειριστεί την παραπάνω ελευθερία αυτή ή θα προσπαθήσει να δει που φτάνουν τα όρια του συστήματος κάνοντας τα μπάχαλο, καλυμμένος πίσω απο την ανωνυμία του ιντερνετ;

Κλείνοντας να κάνω ένα σχόλιο. Έχω υπόψιν την περίπτωση ενός αρκετά μεγάλου ελληνικού φόρουμ, το οποίο δεν είχε καμία προστασία και δεχόταν HTML στα μηνύματα κανονικά. Ωστόσο για να δημοσιευτεί κάτι απαιτείτο πρώτα έγκριση. Λόγω των πολλών παραπόνων, κάποια στιγμή άλλαξαν το σύστημα ώστε τα μηνύματα να δημοσιευονται αμέσως. Στη συνέχεια, άρχισαν τα threads να έχουν background, javascript alerts να πετάγονται σε άνοιγμα μερικών θεμάτων, στο τέλος μέχρι και μουσική ακουγόταν σε κάποια. Τελικά, που κατέληξε; Τα μηνύματα άρχισαν πάλι να περνούν απο moderation. Τα συμπεράσματα δικά σας...

Αγαπήτη Λία, παρά ταύτα, θεωρώ, ότι σε ένα ιντερνετικό φόρουμ σαν το δικό μας, υπάρχει η κατά το δυνατόν πιο άμεση δημοκρατία. Απλά αυτή ανήκει, στις ιδέες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ενα φορουμ ειναι φυσικα ιδιωτικο και μπορει να θετει κανονες. Απλά αν αυτοι (ή η εφαρμογη τους) δεν ακολουθει καν συνταγματικους-δημοκρατικους νομους, τοτε απλά χανει σε κυρος και φημη και καλη ατμοσφαιρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Absent Minded

Νεοφερμένος

Ο Τζένη Μπότση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχοθεραπευτής και μας γράφει απο Ωρεοί (Εύβοια). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Να γράψω και εγώ την δική μου άποψη... :)
Λυπάμαι αλλά είναι κάμποσες οι σελίδες και μεγάλα τα posts και δεν διάβασα τα περισσότερα άρα θα παραθέσω την άποψη μου χωρίς να ξέρω τι έχει ειπωθεί και αν έχει επαναληφθεί κάτι συγχωρέστε με.
Δεν ξέρω αν μπορεί να υπάρξει δημοκρατία στο internet ή τι είναι η δημοκρατία και με ποιό τρόπο θα μπορούσε να οριστεί σε έναν τέτοιο χώρο.
Θα υποστηρίξω ότι είμαι υπερ της αναρχίας στο internet μέχρι ενός βαθμού μιας και θεωρώ ότι είναι ένας χώρος που μπορεί να υπάρξει ως μορφή. Θα εξηγήσω τι εννοώ και μέχρι που μπορεί να υπάρξει αυτή.
Το ιντερνετ είναι ένας χώρος που ο καθένας μπορεί να πει το μακρύ και το κοντό του, το λάθος του και το σωστό του και επίσης ο καθένας μπορεί να κρίνει για τον ευατό του και να διαλέξει μέσα από το χάος των πληροφοριών τι θα πιστέψει και τι όχι. Δεν θα θελά να μπουν κανόνες σε αυτόν τον χώρο, μου αρέσει η ελευθερία της έκφρασης, θέλω να ακούω όλες τις απόψεις ακόμη και τις τελείως λάθος. Επίσης το ιντερνετ έχει το προνόμιο της ανωνυμίας και αν και έχει κατηγωρηθεί για πολλά δυσάρεστα είναι κάτι μοναδικό αφού αφήνει πολλά άτομα να εκφραστούν ελεύθερα, να πουν τα πραγματικά πιστεύω τους χωρίς να φοβούνται την κρίση των άλλων (bad people,bad! ) . Η δημοκρατία δίνει εξουσία σε κάποιον ο οποίος υποτίθεται εξυπηρετεί κάποια "γενικά καλα" συμφέροντα για το καλό του συνόλου. Επειδή όμως τα μεγάλα συμφέροντα στο ίντερνετ είναι των εταιρίων,money makers,scums,etc και ο χρήστης λίγα έχει να κερδίσει καταλαβαίνεται προς τα που θα δείξει η ζυγαρία και τι επιπτώσεις μπορεί να έχει για την ελευθερία του "ανώνυμου" λόγου". Εν κατακλείδι γιατί δεν μου είναι εύκολο να εκφράσω όλη μου τη γενική θεώρηση για το ιντερνετ ούτε θέλω τώρα να κάτσω να το σκεφτώ πολυ όσον αφορά το γενικό περιεχόμενο των κανόνων στο ίντερνετ είμαι κατά και θεωρώ πως η μόνη προσοχή που πρέπει να δωθεί είναι στα ανώμαλα που συμβαίνουν στο ιντερνετ και ίσως και σε defaces όταν έχουν εικονομικό κίνητρο.
Τώρα όσον αφορά το πρώτο post της Michelle το οποίο είναι και το μοναδικό το οποίο διάβασα σχετικά με τη δημοκρατία σε ένα φόρουμ ναι αν δεν πλήρωνε κάποιος για το φόρουμ ίσως να γινόταν αλλά δε βλέπω το νοήμα σε κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Άποψή μου που δεν θα ήθελα να την κρίνει κανένας. Δεν υπάρχει δημοκρατία πουθενά. Τα παιδιά είναι στους δρόμους διεκδικόντας την και εδώ ασχολούνται με το αν έγραψες με κεφαλαία ή μικρά μια λέξη. Άν το λένε δημοκρατία αυτό τότε χούντα τί λένε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ωραία αυτά που λες Πέτρο, με κάποιες όμως διευκρινήσεις. Στο σπίτι σου δεν μπορεί να μπει όποιος θέλει. Εκεί που μπορεί να μπει όποιος θέλει, είναι δημόσιος χώρος, στον οποίο ισχύουν οι νόμοι του κράτους και μόνο. Αν υπάρχουν οποιοιδήποτε άλλοι κανόνες που έρχονται σε σύγκρουση με αυτούς τους νόμους, τότε μιλάμε για καταπάτηση δικαιωμάτων.

Μερικές διευκρινήσεις. Καταρχάς σε πολλές χώρες της Δύσης αυτό το "Αποδέχομαι τους παραπάνω όρους" είτε είναι checkbox είτε είναι button. θεωρείτε αντίστοιχο με υπογραφή, ειδικά αν κρατηθεί αρχείο με την IP. Όποτε δεν μπορεί να θεωρηθεί 100% ελεύθερο. Ωστόσο όντως τίθεται το θέμα σύγκρουση της νομοθεσίας με τους όρους. Φυσικά αν ένα πρόγραμμα λέει για κάθε save που εκτελείτε έχω το δικαίωμα να αφαιρώ την ζωή ενός συγγενή σου είναι άτοπο. Ωστόσο π.χ. απαγορεύονται τα Greeklish παρόλο που έρχεται σε σύγκρουση με την Ελευθερία του λόγου τότε νομίζω υπερισχύει ο όρος.

Ωστόσο θεωρώ άτοπο να προσπαθήσουμε να μελετήσουμε ή να εφαρμόσουμε την Ελληνική νομοθεσία στο διαδίκτυο, ειδικά σε τέτοια θέματα. Όσες φορές το προσπάθησα διαπίστωσα ότι Ελληνική νομοθεσία σχετικά με το διαδίκτυο εξετάζει μόνο τα θέματα περί πνευματικής ιδιοκτησίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Άποψή μου που δεν θα ήθελα να την κρίνει κανένας. Δεν υπάρχει δημοκρατία πουθενά. Τα παιδιά είναι στους δρόμους διεκδικόντας την και εδώ ασχολούνται με το αν έγραψες με κεφαλαία ή μικρά μια λέξη. Άν το λένε δημοκρατία αυτό τότε χούντα τί λένε?

:confused: Αν δεν θες να κριθεί η άποψη σου τότε να μην τη γράφεις σε δημόσιο χώρο ενός φορουμ
Αν δεν το έχεις καταλάβει, εδώ αυτό ακριβώς κάνουμε... κρίνουμε ιδέες , απόψεις και σκέψεις αλλά όχι ανθρώπους
Αν δε θες να κρίνεται η ιδέα σου, γράψτην στο προσωπικό σου ημερολόγιο

Το ότι έγινε ένα θλιβερό γεγονός που κάνει όλη την Ελλάδα να πονάει, δε σημαίνει ότι θα πατήσουμε όλους τους νόμους και όλους τους κανόνες που υπάρχουν είτε είναι σε δημόσιο χώρο είτε είναι σε ένα φόρουμ

Αυτό που γίνεται αυτή τη στιγμή είναι ΧΥΔΑΙΑ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ
Στο όνομα του θανάτου του παιδιού ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του μη σεβόμενος καν τη μνήμη του
Κάθεσαι και συγκρίνεις τον θάνατο με τους κανόνες ενός φόρουμ! Αν είναι δυνατόν αυτό!
Να έρθω και να αφοδεύσω και στην πόρτα του σπιτιού σου λοιπόν, μιας που αν είναι δυνατόν να ασχολούμαστε με δευτερεύοντα θέματα!
Το ότι με αφορμή το θάνατο του παιδιού έχουν ΞΕΧΑΣΤΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ που είναι επίσης πολύ θλιβερά μιας που μιλάμε για σκάνδαλα άνευ προηγουμένου δεν απασχολεί κανέναν....
Ας είναι καλά το Βατοπέδι λοιπόν κι ας τρώνε όλοι γιατί πέθανε ένα παιδί...

Δεν είναι Δημοκρατία αυτό που περιγράφεις, αλλά αναρχία
Η Δημοκρατία ΣΟΥ και η Ελευθερία ΣΟΥ, σταματάει εκεί που αρχίζει η δική ΜΟΥ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν είναι Δημοκρατία αυτό που περιγράφεις, αλλά αναρχία
Μαλλον άλλη λεξη θελεις να βαλεις εκει. Ειδικα αυτες τις μερες, πρεπει να ειναι σαφες τι σημαινει αναρχια...

Η Δημοκρατία ΣΟΥ και η Ελευθερία ΣΟΥ, σταματάει εκεί που αρχίζει η δική ΜΟΥ
Το θεμα ειναι που ειναι τα ορια και πως οριζονται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top