Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
στα fans που λεει θα εχει ανεμιστηρες με στροφες ανα λεπτο..θα εχει σιγουρα εναν που θα ειναι ο ανεμιστηρας που ψυχει τον επεξεργαστη..αν ανεβαινει επικινδυνα αυτος με τη θερμοκρασια απο κατω ...θα δεις..;)
τα πρωτα temperatures που λεει ειναι αλλα τσιπ της κυριας πλακετας του υπολογιστη..και δεν μας ενδιαφερουν τοσο.

και στα cpu (intel pentium) πρεπει να γραφει.. απο κατω θερμοκρασιες..σε desktop μου 35 βαθμους σε ηρεμια ειναι καλα..για laptop δεν γνωριζω αν πρεπει να ειναι χαμηλοτεροι..τωρα οταν ακους πολυ δυνατο ανεμιστηρα δες στα fans και στο αλλο απο κατω..αν δεις πχ εκεινη τη στηγμη κανα 60+ βαμθμους C ξερεις τι φταιει..και πρεπει να το πας σε τεχνικο...υα λαπτοπ δεν πειραζονται τοσο ευκολα οσο τα μπαουλα..

απο τις καθετες στηλες η πρωτη value ειναι η αυτη που ισχυει εκεινη τι στιγμη που σε ενδιαφερει ενω τα αλλα τα μεγιστα και ελαχιστα που εχει καταγραψει οσο ειναι ανοιχτο το προγραμμα..

με τα voltages που λεει πανω πανω μην ασχοληθεις..

α, κατω απο τα intel pentium εχει θερμοκραισε ςτης καρτας γραφικων αν εχεις ξεχωρη,και κατω κατω...εχει τη θερμοκρασια του σκληρου δισκου...χρησιμη μετρηση...πρεπει να μενει χαμηλα 30 βαθμους πχ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
μαλιστα το βαλα. παρακατω? ενα ματσο αριθμοι :confused: εξηγηση παρακαλω:P

Τωρα......φρεσκαρεις τις γνώσεις σου στη Θεωρια Αριθμών!! :D:D:D:D

(Καπου θα λεει κατι για cpu temparature....δες αν εκει το νουμερο ειναι υπερβολικα υψηλό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ουφ..εχω και βοηθεια τωρα... ;):D

ευχαριστω heptamer ...ας βοηθησουμε στην τεχνολογικη εκπαιδευση των θηλυκων αυτου του πλανητη...:P:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Eτσι!!!

Για να μη λενε οτι δε θελουμε να ειναι ισαξιές μας!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Τωρα......φρεσκαρεις τις γνώσεις σου στη Θεωρια Αριθμών!! :D:D:D:D

(Καπου θα λεει κατι για cpu temparature....δες αν εκει το νουμερο ειναι υπερβολικα υψηλό)

μα αφου το προγραμμα που μου ειπε ο αγγελος ειναι cpuidhwmonitor.. ποια απο ολες με ενδιαφερει και σε ποιο επιπεδο να ειναι.. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κάτι έχει γίνει και δεν μου εμφανίζει αυτά τα ... μπαλονάκια όταν γίνεται μία ενέργεια, πχ κάνω safe remove hardware, αποσυνδεθεί η κάρτα δικτύου, κτλ... Γνωρίζετε τίποτα;

Bump. :P

Kαμιά ιδέα; :hmm: Έστω μία μετάφραση για το τι είναι αυτά τα μπαλονάκια, να ψάξω στο γούγλη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μα αφου το προγραμμα που μου ειπε ο αγγελος ειναι cpuidhwmonitor.. ποια απο ολες με ενδιαφερει και σε ποιο επιπεδο να ειναι.. :confused:
σε ενδιαφερει εκει που λεει intel pentium ή amd αν εχεις αλλον επεξεργαστη..τι βλεπεις εκει?
και τα fans απο πανω...

ποσα fans βλεπεις..?

για τα "μπαλονακια" :P
https://en.kioskea.net/faq/sujet-2501-safely-remove-hardware-icon-lost

https://help.lockergnome.com/general/39-safely-Remove-39-Icon--ftopict35461.html#entry269159

https://www.google.gr/#hl=el&q=no+safe+to+remove+hardware&start=10&sa=N&fp=2eb9afc32bd3520a
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Bump. :P

Kαμιά ιδέα; :hmm: Έστω μία μετάφραση για το τι είναι αυτά τα μπαλονάκια, να ψάξω στο γούγλη. :P

from what i see it;s called the
"safe to remove hardware" balloon :P

Για την ακρίβεια βάζοντας στον γουγλη "safe to remove hardware" balloon does not appear

βγάζει 2700 αποτελέσματα :P

πχ. https://www.tomshardware.co.uk/forum/page-236640_35_0.html

google it, τις περισσότερες φορές ειναι η καλύτερη σου λύση!


===

get this from microsoft επίσης:

https://support.microsoft.com/kb/883517/-en
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Τι στο καλό είναι αυτά τα cookies; Στο Linux δεν υπάρχουν τέτοια άθλοια πράγματα. Αν έχω καταλάβει καλά αυτά γεμίζουν ρο μυτρώο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ή πολύ πιο απλά κατεβάζεις ένα registry/disk cleaner και κάνει το pc σου καινούριο (διαγράφοντας μαζί και τα cookies).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasokak

Νεοφερμένος

Η βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλημέέέέέρα,τι κάνετε?έχω μια απορία εγκατέστησα χθεσ τα windows 7 στο λαπτοπ μου με ram 4GB αλλα νόμιζα οτι το λειτουργικο συστημα που ειχε ηταν στα 32bit και ετσι παραγγειλα για τα windows 7 παλι τα 32bit αλλα τωρα καπου διάβασα οτι τα 32 ειναι για μνημη κατω απο 3 gb ενω τα 64 ειναι για μνήμη 4gb θα εχει μεγαλη αποκληση?παίζει να μου δημιουργήσει κανένα προβλημα?sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλα δεν ξέρω!!!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Γειά σου Βασούλα! Καλά είσαι;:D

Λοιπόν, αν και νομίζω ότι δεν υφίσταται πλέον πρόβλημα (μη σε πάρω και στο λαιμό μου) με τα 32άρια, καλό θα ήταν να πάρεις τα 64ρια για καλύτερη εκμετάλλευση της δύναμης/δυνατοτήτων του συστήματός σου αν έχεις 64μπιτο επεξεργαστή κι όλας.

Απλά τι γινόταν με τα 32άρια... Έβλεπαν μόνο 3,25, ή 3,5 γιγα από τα 4. Και να υφίσταται ακόμα το θέμα δηλαδή άντε να χάσεις 1 γιγα το πολύ και να βλέπει 3. Καλού κακού πάρε 64άρια όμως, κρίμα το μηχάνημα να μη το εκμεταλλεύεσαι αν έχεις 64μπιτο επεξεργαστή κι όλας. (όλοι οι καινούριοι δηλαδή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasokak

Νεοφερμένος

Η βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γειά σου Βασούλα! Καλά είσαι;:D

Λοιπόν, αν και νομίζω ότι δεν υφίσταται πλέον πρόβλημα (μη σε πάρω και στο λαιμό μου) με τα 32άρια, καλό θα ήταν να πάρεις τα 64ρια για καλύτερη εκμετάλλευση της δύναμης/δυνατοτήτων του συστήματός σου αν έχεις 64μπιτο επεξεργαστή κι όλας.

Απλά τι γινόταν με τα 32άρια... Έβλεπαν μόνο 3,25, ή 3,5 γιγα από τα 4. Και να υφίσταται ακόμα το θέμα δηλαδή άντε να χάσεις 1 γιγα το πολύ και να βλέπει 3. Καλού κακού πάρε 64άρια όμως, κρίμα το μηχάνημα να μη το εκμεταλλεύεσαι αν έχεις 64μπιτο επεξεργαστή κι όλας. (όλοι οι καινούριοι δηλαδή)





μια χαρούλα είμαι εσύ?σε ευχαριστω πολύ απλα δεν ξερω τωρα αν γινεται να τα ξανα παραγγείλω γιατί ειχα ενα κουπονι απο τον υπολογιστη που πηρα οτι οταν βγουν τα windows 7 θα μου τα φερουν δωρεάν και απλά δεν ξέρω αν γίνεται γιατί χρησιμοποίησα ηδη μια φορά τον κωδικό που που είχαν δώσει.....?σε ευχαριστω πάρα πολυ πάντωσ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Καλημέέέέέρα,τι κάνετε?έχω μια απορία εγκατέστησα χθεσ τα windows 7 στο λαπτοπ μου με ram 4GB αλλα νόμιζα οτι το λειτουργικο συστημα που ειχε ηταν στα 32bit και ετσι παραγγειλα για τα windows 7 παλι τα 32bit αλλα τωρα καπου διάβασα οτι τα 32 ειναι για μνημη κατω απο 3 gb ενω τα 64 ειναι για μνήμη 4gb θα εχει μεγαλη αποκληση?παίζει να μου δημιουργήσει κανένα προβλημα?sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλα δεν ξέρω!!!!!!
Tα 32-bit Windows 7 βλεπουν μονο 3,2 GB. To δειχνουν στο
Control Panel / System and Security / System

στο installed memory (RAM): 4.00 GB (3200 GB usable)
Στα 64-bit δεν υπαρχει η παρενθεση: κανουν χρηση ολης της μνημης.

Αν εχεις 4 GB μνημης ειναι αμαρτια να μη μπορεις να τη χρησιμοποιησεις,γιατι 800 ΜΒ κανουν σε αρκετες περιπτωσεις τη διαφορα. Το καταλαβαινω εγω ο ιδιος που δουλευω παραλληλα ενα 32 αρι και ενα 64 αρι Windows 7. To 64 αρι ειναι πιο γρηγορο.
Προβλημα σαφεστατα και δε θα εχεις. Απλα δε θα εκμεταλλευεσαι 800 ΜΒ μνημης.

Αν δεν απατωμαι,η αναβαθμιση απο Βιστα σε 7 γινεται online με βαση το κουπονι που περιεχει το Product Key. Φανταζομαι πως αν υπαρχει η δυνατοτητα κατεβασματος του 7 βασει του κουπονιου,θα πρεπει σε καποιο σημειο της ολης διαδικασιας να υπαρχει η δυνατοτητα επιλογης 32 μπιτου ή 64 μπιτου 7.
Ξαναδοκιμασε το - αν εχεις κανει την αναβαθμιση μονη σου - και κατεβασε το 64 αρι,το οποιο βεβαια θα πρεπει να εγκαταστησεις απο την αρχη,δηλ. να κανεις φορματ.
Εκτος και αν η διαδικασια αναβαθμισης γινεται με βαση την αυτοματη online αναγνωριση για το τι ειδους λειτουργικο (32 αρι ή 64 αρι) προκειται να αναβαθμιστει και συνεπως,απεκτησες 32 αρι 7 επειδη ειχες 32 αρι Βιστα...
Ρωτησε εκει που το πηρες το λαπτοπ αν υπαρχει η δυνατοτητα να κανεις το 7 64 μπιτο,αν και χλωμο το κοβω. Αλλα δε χανεις τιποτα να δοκιμασεις.
Προβλημα δε θα εχεις,απλα θα σου λειπουν 800 ΜΒ προς εκμεταλλευση.
Αν δεν τρεχεις βαριες και πολλες εφαρμογες ταυτοχρονα,δε θα εχεις προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καλημέέέέέρα,τι κάνετε?έχω μια απορία εγκατέστησα χθεσ τα windows 7 στο λαπτοπ μου με ram 4GB αλλα νόμιζα οτι το λειτουργικο συστημα που ειχε ηταν στα 32bit και ετσι παραγγειλα για τα windows 7 παλι τα 32bit αλλα τωρα καπου διάβασα οτι τα 32 ειναι για μνημη κατω απο 3 gb ενω τα 64 ειναι για μνήμη 4gb θα εχει μεγαλη αποκληση?παίζει να μου δημιουργήσει κανένα προβλημα?sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλα δεν ξέρω!!!!!!:P
Η άδεια των Windows 7 είναι και για 32bit και 64bit. Αυτό σημαίνει ότι απλά κάνεις εγκατάσταση το cdάκι των 64bit και περνάς το serial key.

Υ.γ.: Ποία έκδοση αγόρασες; ΟΕΜ (απλά το cd σε ένα φακελάκι) ή retail (κανονική)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Η γραμμη δίπλα στην έναρξη και τα εικονιδια,οπως και ολες οι καρτελες στο ιντερνετ,στο μσν, τι να κανω για να μεγαλωσουν;

Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Τι ακριβώς εννοείς, μπορείς να το κάνεις πιο σαφές? Επαναφορά απ'όσο ξέρω κάνουμε μετά το format...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggelos17

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Τι ακριβώς εννοείς? :read: Υπάρχει επαναφορά συστήματος που το σύστημα "γυρίζει" πίσω χρονικά σε κάποιο άλλο χρονικό σημείο... Αλλά απο ότι κατάλαβα εννοείς πώς να κάνεις επαναφορά τα εικονίδια να γίνουν ποιο μεγάλα... Αλλά κάνε το λίγο πιο σαφές όπως λέει και ο garch :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
η γραμμη εργαλειων διπλα στην εναρξη εχει γινει πολυ μικροσκοπικη και δεν διακρινεται ευκολα!!! πως μεγαλωνει;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ανεβασε ενα prt screen
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top