Starbucks

Τα Starbucks σας αρέσουν;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 237)

silentiarius

Νεοφερμένος

Ο silentiarius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Τότε θα είναι εντελώς καταχρηστικά και κατά παράβαση της πάγιας πολιτικής τους. Έχω πάει σε πάμπολλα, όχι μόνο Αθήνα και Ευρώπη, αλλά ακόμη και στην Ασία. Πουθενά δεν είδα να επιτρέπεται το κάπνισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αν κάνεις ένα κόπο να διαβάσει από την αρχή το θρεντ, θα βρεις κι άλλα.
Εχουν αναφερθεί κατά καιρούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silentiarius

Νεοφερμένος

Ο silentiarius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Οκ, ευχαριστώ. Όσο για την πολιτική τους:

The company is noted for its non-smoking policy at almost all of its outlets, despite predictions that this would never succeed in markets such as Germany, which used to have few restrictions on smoking. This has changed in 2007 with many German states issuing smoking bans for restaurants and bars. Outlets in Vienna and Mexico City, which have smoking rooms separated by double doors from the coffee shop itself, and a smoking room upstairs in the Largo do Senado, Macau, branch are the closest the company has come to making exceptions.
https://en.wikipedia.org/wiki/Starbucks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Καλά είναι δεν λέω αν και με τσιμπημένες τιμές. Σιχαίνομαι όμως, ότι -λες και το κάνουν επίτηδες!- σε όσα και αν έχω πάρει [4-5 διαφορετικά στην Αθήνα] η λέξη ευγένεια είναι από άγνωστη μέχρι... εχθρός των πωλητών!
Δεν ξέρω τι εκπαίδευση περνάνε αλλά μου χτύπησε πάρα πολύ άσχημα. Ειδικά, μετά την επίσκεψή μου στον Κανάδα (που έχουν starbucks σε κάθε...γωνία :P) που ακόμα και με πηγμένο μαγαζί από κόσμο ήταν όλοι ευδιάθετοι και με χαμόγελο. Σε αυτό που πήγαμε για το μίτινγκ πχ αν και την ώρα που πήγα να παραγγείλω ήταν μονάχα μια κοπελιά μπροστά μου και μετά εγώ (εννοώ δεν είχαν...τρελαθεί και από τις πολλές παραγγελίες!) η αντιμετώπιση της κυρίας στο ταμείο με έκανε να αισθανθώ ότι ξαφνικά έπιασαν...θερμοκρασίες σιβηρίας. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silentiarius

Νεοφερμένος

Ο silentiarius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Η λέξη ευγένεια (σε αυτό το επίπεδο) δεν νομίζω να έχει να κάνει με τα Starbucks αλλά με τη χώρα. Δηλαδή, δεν νομίζω όλες οι υπόλοιπες καφετέριες να έχουν σούπερ ευγενικό προσωπικό. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν τα starbucks αποκτήσουν τέτοιο μηχάνημα να κάνουν το σήμα τους και πάνω στον ίδιο τον καφέ, λέτε να αποκτήσουν περισσότερους πελάτες; :P
Μάλλον θα αποκτήσουν λιγότερους, άμα είναι να περιμένεις τόση ώρα επιπλέον :P
Άσε που εγώ τον παίρνω πάντα στο χάρτινο cup με καπάκι.

Από τα ελάχιστα αξιοπρεπή μέρη στην Ελλάδα όπου μπορείς να πιεις τον καφέ σου χωρίς κάπνα.

Έχουν και ασύρματο δίκτυο (το οποίο εάν θυμάμαι καλά το χρεώνουν 3 ευρώ την ώρα).
Αν είσαι συνδρομητής forthnet είναι δωρεάν :D
Btw καλωσόρισες!! :hello:
Δεκτόν το πρόβλημα με την κάπνα. Αλλά εγώ ως καφέ δεν ορίζω το Caramel machiato και άλλα 35 επίθετα μετά, αλλά τον φραπέ, το γαλλικό, τον cappuccino, τον freddo, τον ελληνικό, τον esspresso κλπ. Από αυτούς στα starbucks υπάρχει μόνο ο cappuccinο και νομίζω ο esspresso. Άρα για μένα στα Starbucks δεν πίνεις καφέ, αλλά ροφήματα που περιέχουν καφέ. (αν είναι έτσι παίρνω και ένα milcafe από το περίπτερο και ησυχάζω...:mad:)
Τι ακριβώς κάνει τον freddo περισσότερο "καφέ" από τον latte? Το αν μπαίνει το γάλα από πάνω ή μέσα; Σε λίγο θα μας πεις ότι είναι και εφεύρεση των Starbucks να συνδυάζουν το γάλα με τον καφέ.
Ακυρο.
Δεν ισχύει η απαγόρευση του καπνίσματος σε όλα τα σταρμπακς, και επιπλέον υπάρχουν ήδη πολλά καφέ που έχουν δωρεάν ασύρματο δίκτυο.
Μάλλον δεν έχεις έρθει στην Πάτρα. :)
Εγώ πάντως σε όλα τα Starbucks που έχω πάει (και της Πάτρας) δεν έχω δει κανέναν να καπνίζει.
Ειδικά της Πάτρας μάλιστα είναι και overzealous και δεν μας είχαν επιτρέψει αρχικά ούτε ηλεκτρονικό τσιγάρο μέσα!

@Resident Evil, kalypso: Όταν ένας υπάλληλος είναι αγενής, αναφέρουμε τον υπάλληλο, δεν κατακρίνουμε όλη την εταιρεία. Εγώ πάντως απορώ γιατί δεν έχω συναντήσει ΠΟΤΕ ούτε ΕΝΑΝ αγενή υπάλληλο στα Starbucks (και πηγαίνω αρκετά συχνά). Μα τι στο καλό, το κοκκαλάκι της νυχτερίδας έχω; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εγώ πάντως σε όλα τα Starbucks που έχω πάει (και της Πάτρας) δεν έχω δει κανέναν να καπνίζει.
Ειδικά της Πάτρας μάλιστα είναι και overzealous και δεν μας είχαν επιτρέψει αρχικά ούτε ηλεκτρονικό τσιγάρο μέσα!
Εγώ που περνάω απ έξω κάθε μέρα έχω διαφορετική εικόνα.
Το χειμώνα μάλιστα, οι ελάχιστοι θαμώνες, κάπνιζαν κανονικά :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ που περνάω απ έξω κάθε μέρα έχω διαφορετική εικόνα.
Το χειμώνα μάλιστα, οι ελάχιστοι θαμώνες, κάπνιζαν κανονικά :P:P:P
Τελικά θα αρχίσω να πιστεύω ότι μιλάμε για διαφορετικά Starbucks. Δεν γίνεται να έχουμε τόσο διαφορετική εντύπωση και να μιλάμε για τα ίδια :wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ενα μόνο έχει στην Πάτρα, και αυτό δεν το βλέπω και πολύ καλά τελευταία.....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ενα μόνο έχει στην Πάτρα, και αυτό δεν το βλέπω και πολύ καλά τελευταία.....:D
Εσύ μονίμως δεν το βλέπεις καλά, αλλά με την όρεξη θα μείνεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μη βιάζεσαι.
Εδώ είμαστε και θα τα ξαναπούμε....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Βρε παιδιά εντάξει ας μην πηγαίνουμε και στο άλλο άκρο. Δεν νομίζω ότι η εξυπηρέτηση διαφέρει και τόσο από τα άλλα μαγαζιά. Πρόκειται απλώς για ένα ακόμα casual καφέ. Στα συν το ότι απαγορεύεται το κάπνισμα και το ότι έχει πρωτότυπες γεύσεις στα μείον το ότι δεν έχει παιχνίδια, είναι κάπως απρόσωπο και έχει χάλια σοκολάτα (κατά τη γνώμη μου πάντα :P) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silentiarius

Νεοφερμένος

Ο silentiarius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αν είσαι συνδρομητής forthnet είναι δωρεάν :D

Α, καλή πληροφορία, σ' ευχαριστώ πολύ! (Χμμ... ποιος από τους φίλους μου έχει forthnet...;)

Btw καλωσόρισες!! :hello:

Καλώς σας βρήκα :bigarmhug
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
@Resident Evil, kalypso: Όταν ένας υπάλληλος είναι αγενής, αναφέρουμε τον υπάλληλο, δεν κατακρίνουμε όλη την εταιρεία. Εγώ πάντως απορώ γιατί δεν έχω συναντήσει ΠΟΤΕ ούτε ΕΝΑΝ αγενή υπάλληλο στα Starbucks (και πηγαίνω αρκετά συχνά). Μα τι στο καλό, το κοκκαλάκι της νυχτερίδας έχω; :D

Ίσως ορίζουμε διαφορετικά τι εννοούμε "ευγένεια" από τον υπάλληλο της καφετέριας :).
Πχ. εγώ (που είμαι με τα "ευχαριστώ-παρακαλώ" μου όταν δίνω-παραλαμβάνω την παραγγελία--όχι ότι εσύ δεν είσαι!) όταν θα μου δώσει ο σερβιτόρος ή ο υπάλληλος τον καφέ μου και θα του πω ευχαριστώ αναμένω να μου απαντήσει... "παρακαλώ".. Ε, η συγκεκριμένη κυρία πχ. στα starbucks της Βκτώρια την Κυριακή δεν...έκανε τον κόπο, απλώς γύρισε από την άλλη. Οκ, δεν είπα ότι με έβρισε κιόλας :P. Εξαίρεση, οι φόρες που έχω πάει στα starbucks στην πανεπιστημίου, εκεί όντως ήταν αρκετά ευγενικοί (ειδικά μια αφρατούλα κυρία στα ταμεία :)).

Δεν είπα ότι δεν θα ξαναπάω, ούτε είπα ότι είναι policy της εταίριας (ειδικά μετά την επίσκεψή μου στην ottawa είμαι σίγουρη ότι δεν είναι), είπα απλώς ότι σε όσα έχω πάει εγώ τουλ, το σέρβις ήταν αρκετά .. "κρύο"¨, κάτι που άλλωστε ισχύει και σε άλλες καφετέριες που έχω πάει (αλλά δεν συζητάμε για αυτές), οι οποίες όμως, όπως και τα starbucks, δεν με ξετρελαίνουν.

Θα πάω, καλά είναι όταν πηγαίνω, αλλά δεν θα μου κάνει κλικ αν έχω πχ. 5 καφετέριες στην περιοχή να πάω ειδικά σε αυτά. Και οι 5 το ίδιο "βάρος" θα έχουν στην απόφαση μου. Αυτό λέω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Εμένα δε μου αρέσουν λόγω κόσμου που μαζεύουν, λόγω τιμών, λόγων προϊόντων που δε με πολυενδιαφέρουν.
Στα θετικά είναι η αισθητική του χώρου και διακόσμηση, η καθαρή ατμόσφαιρα λόγω απαγόρευσης του καπνίσματος (αν και καπνιστής).
Πάντως, γενικά, τσου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ πάντως με αυτό το iced espresso latte το λένε να δεις (Λίαααααααααααααα, βοήθεια!) έχω φάει τρελό κόλλημα τελευταία (μου την σπάει βέβαια που κάνει σχεδόν 5 ευρώ ο μεγάλος, το θεωρώ πανάκριβο με δεδομένο πως έχει μηδενικό κόστος και στο δίνει σε πλαστικό ποτήρι, ενώ αν πάρω καφέ σε άλλη καφετέρια στο κέντρο για takeaway, για διπλό καπουτσίνο, αποκλείεται να πληρώσω πάνω από 3,50?). Αλλά έχει τέλεια γεύση, είναι γάλα με καφέ, όπως το πίνω και σπίτι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως με αυτό το iced espresso latte το λένε να δεις (Λίαααααααααααααα, βοήθεια!) έχω φάει τρελό κόλλημα τελευταία (μου την σπάει βέβαια που κάνει σχεδόν 5 ευρώ ο μεγάλος, το θεωρώ πανάκριβο με δεδομένο πως έχει μηδενικό κόστος και στο δίνει σε πλαστικό ποτήρι, ενώ αν πάρω καφέ σε άλλη καφετέρια στο κέντρο για takeaway, για διπλό καπουτσίνο, αποκλείεται να πληρώσω πάνω από 3,50?). Αλλά έχει τέλεια γεύση, είναι γάλα με καφέ, όπως το πίνω και σπίτι :P
Η άλλη καφετέρια στο κέντρο επίσης δεν θα σου δώσει Venti (και θα έχουν και αρκετά χαμηλότερη ποιότητα τα υλικά).
Iced cafe latte λέγεται :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Η άλλη καφετέρια στο κέντρο επίσης δεν θα σου δώσει Venti (και θα έχουν και αρκετά χαμηλότερη ποιότητα τα υλικά).
Iced cafe latte λέγεται :)

:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μάλλον δεν έχεις έρθει στην Πάτρα. :)
Magnifico, Σταθμός, W....

Εγώ που περνάω απ έξω κάθε μέρα έχω διαφορετική εικόνα.
Το χειμώνα μάλιστα, οι ελάχιστοι θαμώνες, κάπνιζαν κανονικά :P:P:P
Τα starbucks στην πάτρα έχουν γίνει δεύτερο σπίτι μου όποτε επέτρεψε μου να έχω καλύτερη εικόνα. Έχουν αρκετό έως πολύ κόσμο, μια φορά μάλιστα το πρωί ήμασταν 4 άτομα (όχι παρέα, άγνωστοι μεταξύ μας) που περιμέναμε να ανοίξουν.
Και το κάπνισμα μέσα δεν επιτρέπεται, μάλιστα δεν άφηναν να καπνίζουν ούτε ηλεκτρονικό τσιγάρο. Τέλος μια φορά επειδή έτυχε να ανάψουν μέσα δύο άτομα (όχι την ίδια) στιγμή τσιγάρο ...ο υπάλληλος έκανε την δεύτερη φορά λίγο πιο άσχημη παρατήρηση.

Τέλος μια φορά που πήγα στο Σταθμό (ενώ την καφετέρια δίπλα στον ΟΣΕ) ήταν τόσο βρώμικος ο χώρος από τους καπνούς αλλά οι παρέες έκαναν τόσο θόρυβο που ήταν αδύνατον να δουλέψω.

Τα άλλα καταστήματα που αναφέρεις δεν τα γνωρίζω.

Πολλές φόρες έχω πάει και σε άλλες καφετέριες στην Πάτρα λόγω παρέας. (Συγκεκριμένα απέναντι από τα ΤΕΙ (και από την κάτω πύλη και από την αριστερή) και στην πλατεία όλγας μπορώ με σιγουριά να πω ότι τα Starbucks είναι η καλύτερη καφετερία και με πολύ καλές τιμές.

Και αυτό γιατί οι άλλες καφετέριες:
  1. Νομίζουν ότι ο freddo είναι ο ίδιος με το latte (Το έχω συναντήσει σε περισσότερες από 4 καφετέριες)
  2. Νομίζουν ότι ο Latte φτιάχνεται με εβαπορέ γάλα (Το έχω συναντήσει σε περισσότερες από 4 καφετέριες)
  3. Νομίζουν ότι ο espresso δίπλος είναι δυο μόνοι espresso σε ένα φλιτζάνι (καλά αυτό σε μόνο 2 καφετέριες μου έχει τύχει)
  4. Νομίζουν ότι το αφρόγαλα είναι το ίδιο με το αχνιστό γάλα (Το έχω συναντήσει σε 3-4 καφετέριες)
  5. Πουλάνε ένα ποτήρι ούσκι latte 5 ευρώ όταν τα Starbuck πουλάνε 5ευρώ τα 600ml (Το έχω συναντήσει σε περισσότερες από 4 καφετέριες)
  6. Έχουν μόνο εβαπορέ γάλα και όχι φρέσκο γάλα (Το έχω συναντήσει σε 3-4 καφετέριες)
Αν εξαιρέσουμε τους Lavazza και κάποιους καφέδες από Caffeway που για κάποιους είναι καλύτεροι, ο καφές starbucks είναι ο καλύτερος στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top