Piercings

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Αφού έχει επουλωθεί γιατί να πονέσει παραπάνω; :worry:
Γιατί,ποτέ δεν επουλώνεται εντελώς και δεν κλείνει "εσωτερικά" (να το πω έτσι) εντελώς.Γι'αυτό και αν ακουμπήσεις το σημείο εκεί πάνω είναι κάπως σκληρό,σα να΄χει κάτι μέσα.
Το ξέρω,γιατί στη μύτη έκανα 2 φορές.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος121

Νεοφερμένος

Ο νικος121 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αποβολής του από τον οργανισμό.
Τραυματισμοί αν είναι σε περίεργο σημείο.

Mαλλον υπερβολικος εγω εχω τρεις στο αριστερο τις εκανα στο amalfi στο εμπορικο στηναγια παρασκευη και δεν παθαινω τπτ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Τις τελευταίες μέρες μου έχει καρφωθεί να κάνω Septum.Η κολλητή μου λέει ότι θα αγριέψει η φάτσα μου αν κάνω αλλά δεν το πιστευω!:P
Έχει κανείς;Ο πόνος υποφέρεται;Γιατί έχω ακούσει ότι πονάει αρκετά λόγω του σημείου.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Τις τελευταίες μέρες μου έχει καρφωθεί να κάνω Septum.Η κολλητή μου λέει ότι θα αγριέψει η φάτσα μου αν κάνω αλλά δεν το πιστευω!:P
Έχει κανείς;Ο πόνος υποφέρεται;Γιατί έχω ακούσει ότι πονάει αρκετά λόγω του σημείου.:confused:
Είχα εγώ αλλά το έβγαλα γιατί ήταν χειμώνας, κρύωσα και δυσκολευόμουν να φυσήξω την μύτη μου :P Στις αρχές ειδικά είναι κάπως ενοχλητικό αλλά μετά το συνηθίζεις.

Προσωπικά δεν είμαι από τους ανθρώπους που πονάνε εύκολα οπότε για μένα ο πόνος δεν ήταν ιδιαίτερος. αλλά διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο. (η τρύπα γίνεται στο sweet spot και όχι πάνω στο cartilage.)

Στα πιρσεράδικα η τρύπα συνήθως κοστίζει 20-30 ευρώ και μετά πρέπει να καθαρίζεις το σημείο με ορό (τον βρίσκεις στα φαρμακεία με 1,5 ευρώ) ή αλατόνερο με μια μπατονέτα. Συνισταται να μην μετακινείς το σκουλαρίκι συνέχεια τουλάχιστον για τον πρώτο μήνα γιατί το μόνο που θα καταφέρεις είναι να ερεθίσεις το σημείο (αυτό που έκανα εγώ δηλαδή:P).

Γενικά πάντως, πιστεύω πως το septum δεν πάει σε όλους και πρέπει να έχεις μύτη που μπορεί να το υποστηρίξει. Βέβαια έχω ακούσει και την άποψη ότι αν δεν σ'αρέσει κάτι πάνω σου, το στολίζεις για να δείχνει πιο όμορφο αλλά δεν συμφωνώ καθόλου. π.χ σε κάποιον που έχει πεταχτά αυτιά δεν το βρίσκω όμορφο να έχει 5 τρύπες, το ίδιο και με το σκουλαρίκι στη μύτη είτε είναι septum είτε κανονικό. Βέβαια ο καθένας κρίνει διαφορετικά και είναι ελεύθερος να κάνει ότι του αρέσει στο σώμα του.

Σκέψου το, ψάξε το και αν τελικά καταλήξεις να πας να το κάνεις καλή επιτυχία :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Είχα εγώ αλλά το έβγαλα γιατί ήταν χειμώνας, κρύωσα και δυσκολευόμουν να φυσήξω την μύτη μου :P Στις αρχές ειδικά είναι κάπως ενοχλητικό αλλά μετά το συνηθίζεις.

Προσωπικά δεν είμαι από τους ανθρώπους που πονάνε εύκολα οπότε για μένα ο πόνος δεν ήταν ιδιαίτερος. αλλά διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο. (η τρύπα γίνεται στο sweet spot και όχι πάνω στο cartilage.)

Στα πιρσεράδικα η τρύπα συνήθως κοστίζει 20-30 ευρώ και μετά πρέπει να καθαρίζεις το σημείο με ορό (τον βρίσκεις στα φαρμακεία με 1,5 ευρώ) ή αλατόνερο με μια μπατονέτα. Συνισταται να μην μετακινείς το σκουλαρίκι συνέχεια τουλάχιστον για τον πρώτο μήνα γιατί το μόνο που θα καταφέρεις είναι να ερεθίσεις το σημείο (αυτό που έκανα εγώ δηλαδή:P).

Γενικά πάντως, πιστεύω πως το septum δεν πάει σε όλους και πρέπει να έχεις μύτη που μπορεί να το υποστηρίξει. Βέβαια έχω ακούσει και την άποψη ότι αν δεν σ'αρέσει κάτι πάνω σου, το στολίζεις για να δείχνει πιο όμορφο αλλά δεν συμφωνώ καθόλου. π.χ σε κάποιον που έχει πεταχτά αυτιά δεν το βρίσκω όμορφο να έχει 5 τρύπες, το ίδιο και με το σκουλαρίκι στη μύτη είτε είναι septum είτε κανονικό. Βέβαια ο καθένας κρίνει διαφορετικά και είναι ελεύθερος να κάνει ότι του αρέσει στο σώμα του.

Σκέψου το, ψάξε το και αν τελικά καταλήξεις να πας να το κάνεις καλή επιτυχία :D

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!:D
Αν δεν κάνω septum σκέφτομαι να κάνω την κλασσική τρύπα στη μύτη.Πάντως ότι και να κάνω θα το κάνω γύρω στον Απρίλιο για να έχω λιγοτερες πιθανότητες να συναχωθώ και να ταλαιπωριέμαι!:P
Ξέρω άτομα που άνοιξαν μόνα τους την τρύπα.Δεν θα το έκανα με την καμία!:wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!:D
Αν δεν κάνω septum σκέφτομαι να κάνω την κλασσική τρύπα στη μύτη.Πάντως ότι και να κάνω θα το κάνω γύρω στον Απρίλιο για να έχω λιγοτερες πιθανότητες να συναχωθώ και να ταλαιπωριέμαι!:P
Ξέρω άτομα που άνοιξαν μόνα τους την τρύπα.Δεν θα το έκανα με την καμία!:wacko:
Εμ.. Φιλική συμβουλή από τη γερο-γιαγιάκα εδώ με το πίρσιν στη μύτη.. Αν θες να περάσεις καλοκαίρι και να κάνεις μπάνια σαν άνθρωπος,και να μην έχεις θέμα με το σκουλαρίκι και να ταλαιπορείσαι όλο το καλοκαίρι,πήγαινε να κάνεις την τρύπα μέχρι το πολύ τέλη Μάρτη.:P Γενικά,το καλοκαίρι είναι περίεργη περίοδος για το δέρμα και για τρύπες που έχουν γίνει πρόσφατα οπότε δεν πολυενδείκνειται.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Εμ.. Φιλική συμβουλή από τη γερο-γιαγιάκα εδώ με το πίρσιν στη μύτη.. Αν θες να περάσεις καλοκαίρι και να κάνεις μπάνια σαν άνθρωπος,και να μην έχεις θέμα με το σκουλαρίκι και να ταλαιπορείσαι όλο το καλοκαίρι,πήγαινε να κάνεις την τρύπα μέχρι το πολύ τέλη Μάρτη.:P Γενικά,το καλοκαίρι είναι περίεργη περίοδος για το δέρμα και για τρύπες που έχουν γίνει πρόσφατα οπότε δεν πολυενδείκνειται.;)


Ισχυει και για το αυτι αυτο που λεςι? Γιατι εγω ειχα κανει τρυπα στο αυτι και μετα απο 2 μερες πηγε για μπανιο και δεν ενιωσα ενοχληση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Ισχυει και για το αυτι αυτο που λεςι? Γιατι εγω ειχα κανει τρυπα στο αυτι και μετα απο 2 μερες πηγε για μπανιο και δεν ενιωσα ενοχληση!

Δεν είναι το ίδιο σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ισχυει και για το αυτι αυτο που λεςι? Γιατι εγω ειχα κανει τρυπα στο αυτι και μετα απο 2 μερες πηγε για μπανιο και δεν ενιωσα ενοχληση!
Δεν ξέρω αν ισχύει για εκεί καθώς αυτές που έχω στο αυτί είναι 5χρονών++ αλλά η μύτη το θυμάμαι ανεξίτηλα μου'βγαλε την πίστη μιλάμε το πρώτο καλοκαίρι. Βέβαια,το πρόβλημα επιδιορθώνεται αν αφού βγεις από τη θάλασσα/πισίνα πλύνεις την τρύπα με καθαρό νερό.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Εμ.. Φιλική συμβουλή από τη γερο-γιαγιάκα εδώ με το πίρσιν στη μύτη.. Αν θες να περάσεις καλοκαίρι και να κάνεις μπάνια σαν άνθρωπος,και να μην έχεις θέμα με το σκουλαρίκι και να ταλαιπορείσαι όλο το καλοκαίρι,πήγαινε να κάνεις την τρύπα μέχρι το πολύ τέλη Μάρτη.:P Γενικά,το καλοκαίρι είναι περίεργη περίοδος για το δέρμα και για τρύπες που έχουν γίνει πρόσφατα οπότε δεν πολυενδείκνειται.;)
ευτυχώς που το ανέφερες γιατί κι εγώ ψήνομαι τελευταία για κανονική τρύπα στη μύτη κι έλεγα να το αφήσω να πάει καλοκαίρι αλλά τελικά μάλλον θα το προγραμματίσω για μέσα στην άνοιξη :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Νομίζω ότι στις κλασικές τρύπες των αυτιών το θαλασσινό νερό κάνει καλό.Αλλά τα piercings ειναι πιο ιδιαίτερα όπως και να το κάνουμε!
Θα προσπαθήσω να την κάνω όσο πιο νωρίς μπορώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Καντην μωρε τι ειναι σιγα.. Εγω τρελενομαι για τετοια piercings! Και εγω το αργησα στην πρωτη τρυπα αλλα μολις την εκανα πηγα για δευτερη επειδη μου αρεσε τοσο πολυ! Σε εκφραζει πιστευω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Βασικά,για πολλούς οι τρύπες είναι σαν τα τατού.. Αρχικά λες "θα κάνω ένα και τέλος",αλλά μόλις κάνεις αυτό το πολυπόθητο ένα,εθίζεσαι και θες κι άλλα.:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Βασικά,για πολλούς οι τρύπες είναι σαν τα τατού.. Αρχικά λες "θα κάνω ένα και τέλος",αλλά μόλις κάνεις αυτό το πολυπόθητο ένα,εθίζεσαι και θες κι άλλα.:hehe:

Χαχαχα όντως!Είναι πολύ εθιστικές οι άτιμες!:P
Είχα μία ψηλά στο αυτί και επειδή την είχα κάνει με πιστόλι μου δημιουργούσε πρόβλημα από τις πρώτες μέρες.Μετά από ένα χρόνο ταλαιπωρίας, πρηξήματος, ξεπρηξήματος αποφάσισα να την κλείσω.
Μπορώ να πω ότι αυτός ο πόνος ήταν μεγαλύτερος από τον πόνο που είχα όταν την έκανα!:P:cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Χαχαχα όντως!Είναι πολύ εθιστικές οι άτιμες!:P
Είχα μία ψηλά στο αυτί και επειδή την είχα κάνει με πιστόλι μου δημιουργούσε πρόβλημα από τις πρώτες μέρες.Μετά από ένα χρόνο ταλαιπωρίας, πρηξήματος, ξεπρηξήματος αποφάσισα να την κλείσω.
Μπορώ να πω ότι αυτός ο πόνος ήταν μεγαλύτερος από τον πόνο που είχα όταν την έκανα!:P:cry_x:
Σ'όλες τις τρύπες συμβαίνει αυτό γιατί και΄γω με τη μυτή για αυτό με τυράννησε τόσο γιατί την είχα κάνει την πρώτη Απρίλη (άρα θα έβαζα κανονικό σκουλαρίκι τον Μάη) και εγώ ανυπομονούσα και το εβγάλα τζαστ στον 1 μήνα ενώ ήθελε κι'άλλο και έκανα πληγή και μπλα μπλα και την ξαναέκανα και μου έβγαλε το λάδι το καλοκαίρι.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Σε 1-2 βδομάδες θα παώ μάλλον για την τρύπα στη μύτη. Κατέληξα να την κάνω σε πιρσεράδικο κι ας μου λένε οι άλλες να πάω σε κοσμηματοπωλείο. Δεν τους εμπιστεύομαι, μου φαίνονται άσχετοι :P

Κάτι άλλο τώρα. Είχα πάει τον Σεπτέμβρη για σέπτουμ και δεν με άφησαν να κάνω γιατί δεν είχα πάει λέει με την μαμά μου :P Του έλεγα εκεί διάφορα αλλά ο τύπος ήταν σίγουρος πως δεν ήμουν πάνω από 18. Λέω οκ, καλά κάνει είναι σωστός στην δουλειά του. Όσπου πριν κάτι μέρες έμαθα πως δύο γνωστοί είχαν πάει σε αυτό το πιρσεράδικο για τρύπα σε γλώσσα και ρώγα και ενώ ήταν ανήλικα ο τύπος τα τρύπησε κανονικότατα γιατί είχανε πάει με έναν φίλο τους ενήλικα που ήταν γνωστός στον πιρσερά. Δηλαδή με ΠΟΙΑ λογική :hmm: Με τσάτισε τόσο που λέω δεν ξαναπατάω. Αλλά έλα που θεωρείται αξιόπιστος και όλη η Κρήτη εκεί πάει.

Πριν 2 χρόνια θυμάμαι είχαμε πάει Ρέθυμνο εκδρομή με το σχολείο και ήταν ένα μαγαζί που πουλούσε διάφορα όπως μπλουζάκια από συγκροτήματα, πόστερς και έκανε και πίρσινγκς. Λογικά όσοι είστε Ρέθυμνο θα το ξέρετε, ήταν πολύ χαρακτηριστικό. Ε και πήγαιναν τα 14χρονα και έκαναν όσες τρύπες ήθελαν. Ούτε αυτό μου φαίνεται σωστό.

Το θέμα μου είναι πως σκέφτομαι να πάω στο πρώτο πιρσεράδικο που σας είπα αλλά έτσι επίτηδες θα πάω χωρίς την μάνα μου. Κι άμα τολμήσει να πει τίποτα, θα του πω ΌΛΑ αυτά που ξέρω για να μάθει :P Ε άμα δεν μ'αφήσει θα είναι μεγάλος κάφρος, ειδικά για τρύπα στην μύτη που δεν είναι και τίποτα το extreme.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
την έκανα τελικά την τρύπα :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πόνεσες; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
ελάχιστα, την ώρα που περνούσε την βελόνα. δάκρυσαν τα μάτια μου αλλά δεν ήταν κάτι το τραγικό. και ο κυριούλης που μου έκανε την τρύπα άψογος. τώρα με πονάει λιγάκι άμα χασμουρηθώ :hehe: αλλά εντάξει, δεύτερη μέρα είναι ;)

ξέρει κανείς πόσο καιρό πρέπει να κάνω τις πλύσεις και σε πόσο διάστημα μπορώ να αλλάξω σκουλαρίκι; γιατί εγώ σκέφτομαι να το κρατήσω αυτό κανα δίμηνο τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Κι εγώ την έκανα! :D
Εμένα μου είπε να το κρατήσω σίγουρα 2 μήνες και τις πρώτες 15 μέρες να κάνω τις πλύσεις πρωί και βράδυ και για τον υπόλοιπο 1 μήνα να κάνω μια φορά την ημέρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top