Δημοψήφισμα 05-07-2015 στην Ελλάδα

Συμφωνείτε με την αποδοχή των προτάσεων των θεσμών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 129)
  • Ναι

    Ψήφοι: 50 38.8%
  • Όχι

    Ψήφοι: 79 61.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Nαι και υπό άσχημες συνθήκες; Γιατί;
Γιατι ανθρωπος που δουλευει κανονικα, που ζει απο αυτά, που μενει μονος και καλυπτει μονος τα εξοδα διαβιωσης, δε λεει τετοιες μαλακιες. Υπαρχουν ανθρωποι που πληρωνουν λογαριασμους και δεν εχουν να φανε (και ναι, εχω φτασει και εγω πολλες φορες σε αυτο το σημειο που εχω και σταθερη δουλεια), άλλοι πηγαίνουν σε συσσίτια για ένα πιατο φαγητό, άλλοι κάνουν περικοπές από βασικά φάρμακα. Άλλοι έχουν μείνει ή κινδυνευουν να μείνουν άστεγοι. Οπότε, δεν έχεις ιδέα τι γίνεται μες στην ελληνικη κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Οι θεσμοί έχουν δηλώσει σαφέστατα ότι το δημοψήφισμα είναι (ΝΑΙ ή ΟΧΙ στην Ευρώπη). Όταν ο λαός ψηφίζσει "ΝΑΙ" το δημόσιο και ο κομματικός στρατός του ΣΥΡΙΖΑ δεν επηρεάζονται. Προφανώς θα υπάρχει ύφεση στο ιδωτικό τομέα. Στη περίπτωση του "ΟΧΙ" δίνει λευκή επιταγή στο ΣΥΡΙΖΑ που θα μας οδηγήσει σε επικίνδυνες καταστάσεις (κουμουνιστικό καθεστώς) στο οποίο όλοι εκτος από το "κυβερνητικούς" θα υποφέρουν.

Αυτό είναι ο λόγος που θεωρούν και πολύ σωστά πραξικόπημα το δημοψήφισμα. Το καλύτερο είναι να ψηφίσουμε ΝΑΙ με την ελπίδα ότι η κυβέρνηση θα φθαρεί και θα πέσει.
Κομμουνιστικο καθεστως; Ο ΣΥΡΙΖΑ; :P Κοροιδευομαστε τώρα; Σαν τα βλαμμενα της ΝΔ που βγήκαν με πλακατ "Όχι Σταλινισμος στην Ελλάδα"; Αναφερόμενοι στον ΣΥΡΙΖΑ; :P Δηλαδή, και η προαγάνδα έχει κάποια όρια ηλιθιότητας που αν τα υπερβείς, μπορεί και να σε καταλάβει ο άλλος ότι λες μπούρδες πιο εύκολα. Δε λυπάστε το κόμμα σας; :P
Να μην περάσει τπτ. Ούτε η πρόταση της τροικα, ούτε του συριζα. Αυτό ειναι που συμφερει τον κοσμο. Για αυτό το όχι ο κοσμος ψήφισε τον ΣΥΡΙΖΑ την 25η Γενάρη και ουσιαστικά αυτό εννούν οι περισσότεροι με το όχι που θα βγει την επόμενη Κυριακή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
Γιατι ανθρωπος που δουλευει κανονικα, που ζει απο αυτά, που μενει μονος και καλυπτει μονος τα εξοδα διαβιωσης, δε λεει τετοιες μαλακιες. Υπαρχουν ανθρωποι που πληρωνουν λογαριασμους και δεν εχουν να φανε (και ναι, εχω φτασει και εγω πολλες φορες σε αυτο το σημειο που εχω και σταθερη δουλεια), άλλοι πηγαίνουν σε συσσίτια για ένα πιατο φαγητό, άλλοι κάνουν περικοπές από βασικά φάρμακα. Άλλοι έχουν μείνει ή κινδυνευουν να μείνουν άστεγοι. Οπότε, δεν έχεις ιδέα τι γίνεται μες στην ελληνικη κοινωνία.

Οπότε ας παμε στην δραχμη να γινουν ολοι οι ελληνες ετσι, αφου δεν εχουμε καθολου παραγωγη. Ας διαγραψουμε μονομερως και οσο χρεος μπορουμε, με αποτελεσμα να μην μας ξαναδανεισει ποτε κανεις, αφου θα κινδυνευουν να μην τους δωσουμε πισω τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Το πιστωτικο γεγονος θα γραφτει στα χαρτια, δεν γινεται αλλιως, εκτος αν εχουμε ραγδαιες εξελιξεις πριν την κηρυξη του. Μετα ξεκιναει μια διαδικασια χρεωκοπιας που μπορει να τρεναρει λιγο. Αν ο Τσιπρας κανει ελιγμο πρεπει μεσα σε ελαχιστο χρονικο διαστημα να καταφερει εναν «σοκ» στον ελληνικο λαο, ωστε να τον αφησουν ησυχο να κανει τη συμφωνια. Το προβλημα ειναι οτι το ΔΝΤ επηρεαζει ολα τα υπολοιπα οποτε τα περιθωρια ελιγμων ειναι ελαχιστα και ειναι μια κουρσα κοντρα στο χρονο.

Αυτή τη στιγμή συζητάει ο Βαρούφης με τους τραπεζίτες για όριο 20€ από απόψε...η S&P μας υποβάθμισε μόλις σε CCC-...ετοιμαστείτε, σκάει όπου να 'ναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Γιατι ανθρωπος που δουλευει κανονικα, που ζει απο αυτά, που μενει μονος και καλυπτει μονος τα εξοδα διαβιωσης, δε λεει τετοιες μαλακιες. Υπαρχουν ανθρωποι που πληρωνουν λογαριασμους και δεν εχουν να φανε (και ναι, εχω φτασει και εγω πολλες φορες σε αυτο το σημειο που εχω και σταθερη δουλεια), άλλοι πηγαίνουν σε συσσίτια για ένα πιατο φαγητό, άλλοι κάνουν περικοπές από βασικά φάρμακα. Άλλοι έχουν μείνει ή κινδυνευουν να μείνουν άστεγοι. Οπότε, δεν έχεις ιδέα τι γίνεται μες στην ελληνικη κοινωνία.

Πάντα υπήρχαν τέτοιοι άνθρωποι και κανείς δεν τους έδινε σημασία, μη σου πώ τους κοίταζε και με στραβό μάτι. Πάντως εγώ φτώχεια δεν βλέπω, αντιθέτως λαό στις καφετέριες, κινητά τελευταίας τεχνολογίας, ολοήμερο ξύσιμο όρχεων, αργομισθία, λαμογιά και κάθε οικογένεια με 4 αμάξια...

Τα περί φτώχειας πές τα αλλού λοιπόν. Οι πραγματικά φτωχοί αυτή τη στιγμή δεν έχουν ή είχαν την πολυτέλεια να παρακολουθoύν τα πολιτικά δρώμμενα και να bloggάρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Οπότε ας παμε στην δραχμη να γινουν ολοι οι ελληνες ετσι, αφου δεν εχουμε καθολου παραγωγη. Ας διαγραψουμε μονομερως και οσο χρεος μπορουμε, με αποτελεσμα να μην μας ξαναδανεισει ποτε κανεις, αφου θα κινδυνευουν να μην τους δωσουμε πισω τιποτα.
Μα είναι ήδη οι περισσότεροι σε παρόμοια θέση! Αυτό δεν λέτε να καταλάβετε. Το ξέρω, δεν είναι παράλογο, όταν δε βρεθείς στην ίδια θέση ο ίδιος, δεν το πιστεύεις ότι υπάρχουν άνθρωποι που προτιμούν να πάρουν μερικά κιλά πατάτες αντί το φάρμακό τους.

Αυτή τη στιγμή συζητάει ο Βαρούφης με τους τραπεζίτες για όριο 20€ από απόψε...η S&P μας υποβάθμισε μόλις σε CCC-...ετοιμαστείτε!
Ήσουν τόσο κοντά να κάνεις ένα επιτυχημένο αστείο και το έχασες. "Η S&P θα σταματήσει την υποβάθμιση όταν η αξιολόγηση θα φτάσει σε CCC...P."

Πάντα υπήρχαν τέτοιοι άνθρωποι και κανείς δεν τους έδινε σημασία, μη σου πώ τους κοίταζε και με στραβό μάτι.
Ρε αγόρι μου, σε τράπεζα δουλεύω, δεν είμαι πρεζάκι στην ομόνοια που ζητά ευρώ να πάρει τυρόπιτα. Αν είναι δυνατόν, τι δεν καταλαβαίνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Αυτή τη στιγμή συζητάει ο Βαρούφης με τους τραπεζίτες για όριο 20€ από απόψε...η S&P μας υποβάθμισε μόλις σε CCC-...ετοιμαστείτε, σκάει όπου να 'ναι!
Τετοιο σοκ εννοουσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Τετοιο σοκ εννοουσα.

Και τι λες δηλαδή, ότι θα πάρει ξαφνικά το αεροπλάνο αύριο και θα πάει να υπογράψει;Πως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Κομμουνιστικο καθεστως; Ο ΣΥΡΙΖΑ; :P Κοροιδευομαστε τώρα; Σαν τα βλαμμενα της ΝΔ που βγήκαν με πλακατ "Όχι Σταλινισμος στην Ελλάδα"; Αναφερόμενοι στον ΣΥΡΙΖΑ; :P Δηλαδή, και η προαγάνδα έχει κάποια όρια ηλιθιότητας που αν τα υπερβείς, μπορεί και να σε καταλάβει ο άλλος ότι λες μπούρδες πιο εύκολα. Δε λυπάστε το κόμμα σας; :P
Να μην περάσει τπτ. Ούτε η πρόταση της τροικα, ούτε του συριζα. Αυτό ειναι που συμφερει τον κοσμο. Για αυτό το όχι ο κοσμος ψήφισε τον ΣΥΡΙΖΑ την 25η Γενάρη και ουσιαστικά αυτό εννούν οι περισσότεροι με το όχι που θα βγει την επόμενη Κυριακή.
Δεν ανήκω σε κανένα κόμμα. Το ΝΑΙ του "ΣΥΡΙΖΑ" το μόνο που κόβει από το κρατισμό είναι οι αμυντικές δαπάνες.

Τις συνέπειες του ΟΧΙ δεν τις αντέχει η δημοκρατία. Το eurogroup ενέκρινε 5δις ανθρωπιστική βοήθεια προς την Ελλάδα στην περίπτωση του ΟΧΙ.

Γίνεται απόπειρα πραξικοπήματος και κάποιοι χειροκροτάτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Ρε αγόρι μου, σε τράπεζα δουλεύω, δεν είμαι πρεζάκι στην ομόνοια που ζητά ευρώ να πάρει τυρόπιτα. Αν είναι δυνατόν, τι δεν καταλαβαίνεις;
[/LEFT]

Εκτός από κοκορόμυαλος είσαι και φαίστας και ρατσιστής. Ναρκομανής λέγεται όχι πρεζάκι...Δουλεύεις σε τράπεζα και παραπονιέσαι; Δώσε τον μισό σου μισθό σε κανέναν άνεργο και τότε θα σε παραδεχτώ, επαναστάτη της δεκάρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
η S&P μας υποβάθμισε μόλις σε CCC-
Από CCC που ήμαστε ήδη.

Γίνεται απόπειρα πραξικοπήματος και κάποιοι χειροκροτάτε.
Έχουμε τανκς στους δρομους; Όχι. Πήρε ο ΣΥΡΙΖΑ την εξουσια χωρίς εκλογές την 25η του Γενάρη; Όχι. Παραβίασε το Σύνταγμα; Όχι.
Δε βλέπω απολύτως κανένα πραξικόπημα. Βλέπω αντιθέτως μία κλασσική διαδικασία που πάνω-κάτω έχουμε ζήσει όταν πέρασαν και τα πρώτα μνημόνια. Το ΠΑΣΟΚ πέρασε τα μνημόνια με 151 βουλευτές και όχι 180 που έπρεπε για διεθνείς συμφωνίες σύμφωνα με το Σύνταγμα. Τα έφερε με τη διαδικασία του κατεπείγοντος και υπήρχαν βουλευτες που το έλεγαν ανοιχτα ότι δεν το διάβασαν. Δεκάδες ΠΝΠ είχαμε επί κυβέρνησης Σαμαρά. κλπ Όλα παράτυπα, αλλά δεν έγινε τπτ. Μιας και από ό,τι βλέπω στο προφίλ σου είσαι παλιό μέλος, μπορείς να παραθέσεις εδώ ένα μνμ σου στο οποίο διαμαρτυρόσουν τότε για αυτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Εκτός από κοκορόμυαλος είσαι και φαίστας και ρατσιστής. Ναρκομανής λέγεται όχι πρεζάκι...Δουλεύεις σε τράπεζα και παραπονιέσαι; Δώσε τον μισό σου μισθό σε κανέναν άνεργο και τότε θα σε παραδεχτώ, επαναστάτη της δεκάρας.
Ναι, παραπονιέμαι γιατί δουλευω 8-10 ώρες την ημέρα, παίρνω 600€ (είμαι και παλιός υποτίθεται) και έχω γονείς και μικρότερα αδέρφια που τρώνε από συσσίτια. Μοκο τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Σωστά, ας ψηφίσουμε όλοι ΝΑΙ για να συνεχίσουμε μια ατέλειωτη λούπα και πτώση προς τα κάτω χωρίς πάτο. Δεν τα βαρεθήκατε τόσα χρόνια αυτά? Αλλά όταν γκρινιάζουμε γι αυτά από τον καναπέ καλά είναι, ε? Άμα μας ζητήσουν να αποφασίσουμε αν το θέλουμε, πρώτον δεν μας αρέσει (σε κάποιους βασικά δεν αρέσει) το ότι δίνεται η ευκαιρία να σταματήσει όλο αυτό μια και καλή (και όχι, δεν πιστεύω αφελώς ότι αν βγει το ΟΧΙ ξαφνικά θα μπούμε στον Παράδεισο της Δραχμής), δεύτερον δεν μας αρέσει που πρέπει εμείς να αποφασίσουμε γι αυτό. Good job, Νεοέλληνες!

Εγώ θα ψηφίσω ΟΧΙ στα μέτρα λοιπόν, γιατί πιστεύω ότι με το ΟΧΙ θα πιάσουμε ευκολότερα τον πάτο για να αρχίσουμε να ανεβαίνουμε χωρίς να βαραίνει και τα τρισέγγονά μας αυτή η απόφαση. Και με το ΝΑΙ θα συνεχίσουμε απλά την πτώση. Δεν πρόκειται να κάνω brainwash σε κανέναν με επιχειρήματα και αντεπιχειρήματα περί σωστού και λάθους, ο καθένας έχει την δική του αντίληψη επ' αυτών. Και δεν πρόκειται και να ξαναμπώ στο θέμα να δω πόσο με βρίζετε ή συμφωνείτε μαζί μου, απλά πέρασα και ακούμπησα. :P Άλλωστε ο Γιώργος με κάλυψε επαρκώς πριν κάποιες σελίδες (βαριέμαι να κάνω quote).
Απλά θλίβομαι να βλέπω ειδικά νέο κόσμο να λέει ότι είναι έτοιμος να συμβιβαστεί με μια περαιτέρω εξαθλίωση σερβιρισμένη και έτοιμη στο πιάτο. Πόσα φοβικά σύνδρομα έχουμε σαν λαός πια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Ναι, παραπονιέμαι γιατί δουλευω 8-10 ώρες την ημέρα, παίρνω 600€ (είμαι και παλιός υποτίθεται) και έχω γονείς και μικρότερα αδέρφια που τρώνε από συσσίτια. Μοκο τώρα.

Αυτοκίνητο έχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
Μα είναι ήδη οι περισσότεροι σε παρόμοια θέση! Αυτό δεν λέτε να καταλάβετε. Το ξέρω, δεν είναι παράλογο, όταν δε βρεθείς στην ίδια θέση ο ίδιος, δεν το πιστεύεις ότι υπάρχουν άνθρωποι που προτιμούν να πάρουν μερικά κιλά πατάτες αντί το φάρμακό τους.

Δεν ειναι οι περισσοτεροι. Αυτο ειναι δικο σου αυθαιρετο συμπερασμα.Τον Νοεμβριο οι καταθεσεις ηταν στα 180 δις. Με το σκεπτικο σου, θα επρεπε να εχουν 3 εκατομυρια κοσμος απο 60000 ευρω ο καθενας και ολοι οι υπολοιποι να πεινανε. Οχι φιλε, υπερβαλλεις μονο και μονο για να ικανοποιησεις τις προτασεις σου.

Σωστά, ας ψηφίσουμε όλοι ΝΑΙ για να συνεχίσουμε μια ατέλειωτη λούπα και πτώση προς τα κάτω χωρίς πάτο. Δεν τα βαρεθήκατε τόσα χρόνια αυτά? Αλλά όταν γκρινιάζουμε γι αυτά από τον καναπέ καλά είναι, ε? Άμα μας ζητήσουν να αποφασίσουμε αν το θέλουμε, πρώτον δεν μας αρέσει (σε κάποιους βασικά δεν αρέσει) το ότι δίνεται η ευκαιρία να σταματήσει όλο αυτό μια και καλή (και όχι, δεν πιστεύω αφελώς ότι αν βγει το ΟΧΙ ξαφνικά θα μπούμε στον Παράδεισο της Δραχμής), δεύτερον δεν μας αρέσει που πρέπει εμείς να αποφασίσουμε γι αυτό. Good job, Νεοέλληνες!

Εγώ θα ψηφίσω ΟΧΙ στα μέτρα λοιπόν, γιατί πιστεύω ότι με το ΟΧΙ θα πιάσουμε ευκολότερα τον πάτο για να αρχίσουμε να ανεβαίνουμε χωρίς να βαραίνει και τα τρισέγγονά μας αυτή η απόφαση. Και με το ΝΑΙ θα συνεχίσουμε απλά την πτώση. Δεν πρόκειται να κάνω brainwash σε κανέναν με επιχειρήματα και αντεπιχειρήματα περί σωστού και λάθους, ο καθένας έχει την δική του αντίληψη επ' αυτών. Και δεν πρόκειται και να ξαναμπώ στο θέμα να δω πόσο με βρίζετε ή συμφωνείτε μαζί μου, απλά πέρασα και ακούμπησα. :P Άλλωστε ο Γιώργος με κάλυψε επαρκώς πριν κάποιες σελίδες (βαριέμαι να κάνω quote).
Απλά θλίβομαι να βλέπω ειδικά νέο κόσμο να λέει ότι είναι έτοιμος να συμβιβαστεί με μια περαιτέρω εξαθλίωση σερβιρισμένη και έτοιμη στο πιάτο. Πόσα φοβικά σύνδρομα έχουμε σαν λαός πια?

Μα, αυτη ειναι η μαλακια του συριζα. Πριν 8 μηνες συζητουσαμε για δημοσιονομικο κενο 1 δις και τωρα με την διαπραγματευση φτασαμε σε μετρα 5 δις. Και ερχεται και σου λεει, αποφασισε. Ε,χαιρω πολυ. Ξεχασε προγραμμα θεσσαλονικης, ξεχασε τα 11 δις που εταζε απο το ταμειο χρηματοπιστωτικης σταθεροτητας(αφου καταλαβε οτι δεν μπορει να τα παρει) και αφου τα εκανε ολα χειροτερα μας λεει οτι οι ευρωπαιοι ειναι αδιαλλακτοι.Λες και δεν το ξεραμε τοσα χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Καλά μη κάνεις έτσι με τη δραχμή λογικά ούτε εσύ θα έχεις. Όλοι ίσοι.
Ειρωνικό υφάκι διακρίνω αλλά φαντάζομαι ότι για να έχεις ίντερνετ, και εσύ θα έχεις να φας ακόμα. Βασικά δεν διαφωνώ κάπου μαζί σου.

Πάντα υπήρχαν τέτοιοι άνθρωποι και κανείς δεν τους έδινε σημασία, μη σου πώ τους κοίταζε και με στραβό μάτι. Πάντως εγώ φτώχεια δεν βλέπω, αντιθέτως λαό στις καφετέριες, κινητά τελευταίας τεχνολογίας, ολοήμερο ξύσιμο όρχεων, αργομισθία, λαμογιά και κάθε οικογένεια με 4 αμάξια...

Τα περί φτώχειας πές τα αλλού λοιπόν. Οι πραγματικά φτωχοί αυτή τη στιγμή δεν έχουν ή είχαν την πολυτέλεια να παρακολουθoύν τα πολιτικά δρώμμενα και να bloggάρουν.
Θυμάμαι που μας το έλεγαν σε ένα μάθημα στο σχολείο... Παίζει να ήταν στην τρίτη γυμνασίου. Θυμάμαι που μας έδιναν το παράδειγμα με την τηλεόραση.
Σε κάποια υποανάπτυκτη χώρα, η τηλεόραση θεωρείται πολυτέλεια. Για μια χώρα όπως η Ελλάδα, που υποτίθεται πως είναι αναπτυγμένη, η τηλεόραση πλέον αποτελεί μια πολύ συνηθισμένη συσκευή που ο καθένας έχει στο σπίτι του (ή τουλάχιστον, είχε).Άρα στην Ελλάδα δεν μπορείς να κρίνεις το αν κάποιος είναι πλούσιος από το αν έχει τηλεοραση ή όχι. Δηλαδή, κατά κάποιο τρόπο, η τηλεόραση έχει μετατραπεί σε κάτι βασικό. Με αυτά που λες αυτό μου θυμίζεις.Επειδή κάποιος πήρε κάποτε ένα κινητό των 100 ευρώ και το έχει ακόμα,δεν σημαίνει ότι δεν ξέρει πόσα χρήματα έχει. Επειδή κάποιος είχε βγει για έναν καφέ, δεν σημαίνει ότι είναι πλούσιος και έχει λεφτά για ξόδεμα. Κάποιοι απ'όλους αυτούς που βλεπεις ναι,ίσως να είναι, άφησέ τους να ζήσουν στον κόσμο τους.
Επαναλαμβάνω, ναι,μπορεί να έχουμε να φάμε ακόμα αλλά εσύ τι περιμένεις να δεις δηλαδή; Περιμένεις να φτάσουμε όντως στα επίπεδα μιας τριτοκοσμικής χώρας και μετά να μιλήσουμε για φτώχεια; Κάνε μια σύγκριση της Ελλάδας με άλλες Ευρωπαικές χώρες στις οποίες υποτίθεται ότι ανήκουμε και εμείς, και μετά πες μας αν η Ελλαδα είναι φτωχή ή όχι,αν το βιοτικό επίπεδο στην Ελλάδα είναι το ίδιο με αυτό άλλων χωρών και αν οι νέοι έχουν τις ίδιες πιθανότητες για ένα καλό μέλλον αν μείνουν στη χώρα τους, όπως οι ξένοι αν έμεναν στη χώρα τους. Και ίσως θα πρέπει να σταματήσεις να προτείνεις σε καθέναν που γράφει κάτι εδώ να "χαρίσει λεφτά,τον μισθό του" or whatever,γιατί δεν ξέρεις αν το έχει κάνει ήδη, όπως και εμείς δεν ξέρουμε αν έχεις κάνει εσύ κάτι για να βοηθήσεις κάποιον συνάνθρωπό σου. Και όχι,δεν σου ζητώ να λογοδοτήσεις φυσικά, απλά προσπαθώ να σου δείξω ότι είμαστε εδώ για να εκφράσουμε τη γνώμη μας και τους προβληματισμούς μας και όχι να δείξουμε τι έχει κάνει ο καθένας για να φανώ εγώ περισσότερο μεγαλόψυχη από εσένα ή από κάποιον αλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Και τι λες δηλαδή, ότι θα πάρει ξαφνικά το αεροπλάνο αύριο και θα πάει να υπογράψει;Πως;
Οχι βεβαια, δεν μπορεις να παραστησεις το νικητη ετσι, τρεχοντας να προλαβεις προθεσμια. Δεν μπορουμε να ξερουμε τι σκεφτεται. Ισως να ειναι μιλημενα τα πραγματα με καποιους απο το αντιθετο στρατοπεδο. Όχι οτι ειναι προθυμος να υπογραψει γιατι πιστευω οτι θελει και να τους πιεσει καπως ωστε να κερδισει κατι σε σχεση με τους προηγουμενους (ΝΔΣΟΚ), αλλά οτι ζηταει ανοχη για να διαχειριστει εσωκομματικες αντιδρασεις κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αυτοκίνητο έχεις;
Μήπως θέλεις να σου στείλω κανένα Ε9 να κάνεις τη δουλειά σου;

Αλλά δε με ρώτησες το καταπληκτικό: "Βλέπω έχεις pc και ιντερνετ, άρα έχεις λεφτά, οπότε σκάσε υποκριτή, νεοέλληνα, ξύστη, αιώνιε φοιτητή (εδώ γελάνε) μπλα μπλα μπλα"...
Δεν ειναι οι περισσοτεροι. Αυτο ειναι δικο σου αυθαιρετο συμπερασμα.
Είναι οι περισσότεροι. Ως ένα βαθμό. Υπάρχει διαβάθμιση στη φτώχεια. Δεν είναι το ίδιο όλοι. Υπάρχει ο φτωχός που δυσκολευεται να βάλλει πετρέλαιο το χειμώνα και υπάρχει ο φτωχός που δυσκολευεται να πάρει τρόφιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Έτσι λειτουργούν τα κράτη. Όταν ένα κράτος δανείζεται, δημιουργεί χρέος. Τι να κάνουμε, να το διαγράφουμε γιατί είμαστε πιο έξυπνοι από τους άλλους;

Δεν μπορούμε να μιλάμε τόσο υπεραπλουστευμένα όταν πίσω από έναν δανεισμό κρύβονται οικονομικά και πολιτικά συμφέροντα. Ο μόνος λόγος που δάνεισαν στην Ελλάδα τα πρώτα 110δις το 2010, ήταν η τεράστια πτώση που είχε σημειώσει το ευρώ λόγω της τότε επικείμενης ελληνικής χρεοκοπίας, γεγονός που ήταν επικίνδυνο (και) για τις δικές τους οικονομίες, αφού οι αγορές είχαν παγώσει. Ο μόνος λόγος που δανείζεις σε μία χώρα που εκ των προτέρων γνωρίζεις πως δεν δύναται να σε ξεχρεώσει στον αιώνα τον άπαντα, είναι γιατί πέραν της πολιτικής, θες να ασκείς και ξεκάθαρη οικονομική κυριαρχία. Τα χρήματα δόθηκαν αλλά πού ακριβώς πήγαν; Γιατί στην παιδεία ή τη δημόσια υγεία δεν νομίζω να πήγαν. Στις τράπεζες λοιπόν, οι οποίες απέκτησαν εκ νέου ρευστότητα και συνέχισαν από εκεί που είχαν σταματήσει, στα bonus, τα κεφάλαια υψηλού κινδύνου και τις αγοραπωλησίες σύνθετων χρηματοπιστωτικών προϊόντων (βλ. golden boys). Αλλοίμονο αν φτάσουμε να νομίζουμε πως νοιάστηκε ποτέ κανείς τους για την Ελλάδα και πως μας ταΐζουν. Δεν ξέρω γιατί συζητάμε, βρισκόμαστε σε ένα σύστημα το οποίο το ίδιο έχει την τάση να δημιουργεί κρίσεις, οι οποίες πρέπει κάπως να εκτονώνονται. Κάποτε ήταν οι πόλεμοι, σήμερα είναι η κοινωνική εξαθλίωση.

Εγώ απάντησα ειλικρινά (κάτι που δεν κάνουν όλοι) και με κατηγορείς για αυτό. Απάντησα ειλικρινά ότι θα ψήφιζα σίγουρα όχι επειδή πιστεύω πραγματικά ότι μακροπρόθεσμα είναι καλύτερη αυτή η επιλογή για την οικονομία της Ελλάδας. Δηλαδή το καλό της Ελλάδας σκέφτομαι πάντα. Απλώς, όπως είπα, θέλω να τελειώσω πρώτα την σχολή μου και να βρω μια δουλειά με βάση αυτήν, στο εξωτερικό πιθανόν αλλά και εδώ αν βρω είμαι κομπλέ (πράγμα που δεν νομίζω) ώστε τουλάχιστον να μην ρίχνω βάρος στον πατέρα μου ο οποίος είναι η μόνη πηγή εισοδήματος σε μια οικογένεια 5 ατόμων, σαν εργάτης ενός εργοστασίου. Πόσα νομίζεις ότι βγάζει? Εγώ, πως θα μπορέσω να τον βοηθήσω αυτήν την στιγμή αν βγούμε εκτός ευρώ και ΕΕ? Νομίζεις ότι σκέφτομαι τα πάρτι? Μπορεί η άποψη μου πάνω στο θέμα να είναι εγωιστική αλλά δεν ντρέπομαι να πω την αλήθεια. Και δεν είπα ότι θα ψηφίσω ΝΑΙ ή ΟΧΙ. Δεν είναι μια απόφαση που παίρνεις σε μια στιγμή. Η κυβέρνηση δεν μπορεί να την πάρει, πιστεύεις μπορώ να την πάρω μέσα σε μια μέρα εγώ? Ακόμα σκέφτομαι και τις δυο επιλογές. Σε αντίθεση με κάποιους που θα πάνε να ψηφίσουν οχι από αντίδραση καθαρά, ή κάποιους μνημονιακούς που θα πάνε να ψηφίσουν ναι με κλειστά μάτια επειδή έχουν χρήματα στο εξωτερικό.

Δεν σε κατηγορώ ούτε για το αν/τι θα ψηφίσεις, ούτε έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί a priori υποστήριξες πως όσοι ζουν στο εξωτερικό ψηφίζουν εκ του ασφαλούς, με αφορμή αυτό που είπε ο Γιώργος. Αυτό είναι που με προβληματίζει, πώς γίνεται να θεωρούμε αυτονόητο πως όταν έχουμε εξασφαλίσει τον εαυτό μας σταματάμε να νοιαζόμαστε για τους γύρω μας. Όλα τα υπόλοιπα δεν έχουν καμία σχέση με το σχόλιο που έκανα και δεν διαφωνώ ούτε με τον προβληματισμό ούτε με τις ανασφάλειες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Ειρωνικό υφάκι διακρίνω αλλά φαντάζομαι ότι για να έχεις ίντερνετ, και εσύ θα έχεις να φας ακόμα. Βασικά δεν διαφωνώ κάπου μαζί σου.


Θυμάμαι που μας το έλεγαν σε ένα μάθημα στο σχολείο... Παίζει να ήταν στην τρίτη γυμνασίου. Θυμάμαι που μας έδιναν το παράδειγμα με την τηλεόραση.
Σε κάποια υποανάπτυκτη χώρα, η τηλεόραση θεωρείται πολυτέλεια. Για μια χώρα όπως η Ελλάδα, που υποτίθεται πως είναι αναπτυγμένη, η τηλεόραση πλέον αποτελεί μια πολύ συνηθισμένη συσκευή που ο καθένας έχει στο σπίτι του (ή τουλάχιστον, είχε).Άρα στην Ελλάδα δεν μπορείς να κρίνεις το αν κάποιος είναι πλούσιος από το αν έχει τηλεοραση ή όχι. Δηλαδή, κατά κάποιο τρόπο, η τηλεόραση έχει μετατραπεί σε κάτι βασικό. Με αυτά που λες αυτό μου θυμίζεις.Επειδή κάποιος πήρε κάποτε ένα κινητό των 100 ευρώ και το έχει ακόμα,δεν σημαίνει ότι δεν ξέρει πόσα χρήματα έχει. Επειδή κάποιος είχε βγει για έναν καφέ, δεν σημαίνει ότι είναι πλούσιος και έχει λεφτά για ξόδεμα. Κάποιοι απ'όλους αυτούς που βλεπεις ναι,ίσως να είναι, άφησέ τους να ζήσουν στον κόσμο τους.
Επαναλαμβάνω, ναι,μπορεί να έχουμε να φάμε ακόμα αλλά εσύ τι περιμένεις να δεις δηλαδή; Περιμένεις να φτάσουμε όντως στα επίπεδα μιας τριτοκοσμικής χώρας και μετά να μιλήσουμε για φτώχεια; Κάνε μια σύγκριση της Ελλάδας με άλλες Ευρωπαικές χώρες στις οποίες υποτίθεται ότι ανήκουμε και εμείς, και μετά πες μας αν η Ελλαδα είναι φτωχή ή όχι,αν το βιοτικό επίπεδο στην Ελλάδα είναι το ίδιο με αυτό άλλων χωρών και αν οι νέοι έχουν τις ίδιες πιθανότητες για ένα καλό μέλλον αν μείνουν στη χώρα τους, όπως οι ξένοι αν έμεναν στη χώρα τους. Και ίσως θα πρέπει να σταματήσεις να προτείνεις σε καθέναν που γράφει κάτι εδώ να "χαρίσει λεφτά,τον μισθό του" or whatever,γιατί δεν ξέρεις αν το έχει κάνει ήδη, όπως και εμείς δεν ξέρουμε αν έχεις κάνει εσύ κάτι για να βοηθήσεις κάποιον συνάνθρωπό σου. Και όχι,δεν σου ζητώ να λογοδοτήσεις φυσικά, απλά προσπαθώ να σου δείξω ότι είμαστε εδώ για να εκφράσουμε τη γνώμη μας και τους προβληματισμούς μας και όχι να δείξουμε τι έχει κάνει ο καθένας για να φανώ εγώ περισσότερο μεγαλόψυχη από εσένα ή από κάποιον αλλον.

Σε πληροφορώ οτι ο μέσος τρόπος ζωής στην Ελλάδα είναι προκλητικός και σπάταλος ακόμα και σήμερα και επειδή ζώ έξω αυτά δεν υπάρχουν ούτε κατά διάνοια εδώ. Αντί λοιπόν να παραδεχτείς σαν λογικό άτομο οτι ήμασταν σπάταλοι, πέρναμε δάνεια για να αγοράσουμε σπίτια, χρυσαφικά, αυτοκίνητα χωρίς να μπορούμε να τα καλύψουμε (μέχρι και χρηματιστήριο έπαιζε ο μέσος Έλληνας επί Σημίτη :redface::redface: ), ψηφίζαμε διεφθαρμένες κυβερνήσεις για να διορίσουν το παιδάκι μας και τώρα έφτασε επιτέλους η ώρα να πληρώσουμε την νύφη γιατί ρίχνεις το φταίξιμο στους εξωγήινους, στους "κακούς" ξένους, στους Νεφελίμ και δεν ξέρω εγώ που; Ο παραλογισμός και σκοταδισμός που επικρατεί στην Ελλάδα δεν έχει όρια πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top